1/8 גמר גביע המלך :: עוברים את לגאנס בדרך לרבע הגמר

כמה נקודות על המשחק אתמול, לכל מאן דבעי.
אני לא חושב שאי פעם היה לי כל כך קשה לראות את איסקו ואסנסיו כמו אתמול.
היכולת שלהם להיות כל כך לא תכליתיים, ובלי כיוון מחשבה ברור והכל בשם הנעת הכדור המדומיינת בראש שלהם שמתקדמת לכל הכיוונים חוץ מלכיוון השער. ועוד נגד יריבה כל כך גרועה שבלי יכולת להגן או לתקוף, או בכלל לעשות משהו.
חורים על גבי בורות בהגנה שלה לא נוצלו על ידיהם.

אני חושב שאני סופסוף מבין את ההבדל בין טוני קרוס ומודריץ’ לבין שני אלה.
בעוד ששני הראשונים לא נותנים ליריבה לנוח כמעט, מקבלים כדור ושולחים אותו לצדדים כדי להתקדם (מה שגורם לקרבא ומרסלו לעשות קסמים), שני האחרונים פשוט מבזבזים את הכמה שניות בודדות שלוקח ליריבה לחזור ולהתמקם הגנתית. כן, לוקה וטוני יכולים להיות שבלונים עד סף כאב, אבל זה תמיד מבטל כמה שחקנים בהנעת הכדור. איסקו ואסנסיו פשוט מחזיקים בכדור בלי סיבה, העיקר שיגידו שהם קוסמים.
הם כבשו שערים נפלאים, וזה קצת מטשטש את מי שלא צפה במשחק, אבל אלה בערך הפעולות הקלאסיות שלהם והשערים הקודמים שלהם נראו כמעט זהים, מה שמעיד קצת על חוסר יכולת להתאים להמון סיטואציות משתנות במשחק ההתקפה.

יורנטה שחקן מעולה, לא ייאמן ששחקן כזה צריך נס כדי לקבל הזדמנות. הוא חכם, מוסר טוב, אחראי עם הכדור ובלעדיו ובכללי שולט בו נפלא. גם מהירות לא חסרה. צריך להיות חלק אינטגרלי בריאל מדריד גם כשקאסמירו חוזר.

לא ראיתי את המשחק בלייב ובהמשך לא השלמתי את כל הפערים, אבל גם אם נלך בקו שלך ואני בטוח שהיו רגעים מתסכלים מצד הצמד הזה - הכי חשוב שהצמד גם הבקיע צמד, וזה יותר ממשחקי מילים של אבי מלר. זה עדיף על משחק בו עשו הכל נכון אבל אין ת’אכלס. אסנסיו שחקן התקפה שעד למשחק הזה הבקיע רק פעמיים ואנחנו לא רחוקים מחצי עונה, וזה קטסטרופה. הפעולה הזו של החיתוך לאמצע צריכה להתבצע באופן קבוע בכל משחק, ושישחק בצד ימין, או לעתים במרכז. איסקו מבחינתי כבש שער מדהים בבעיטה, גול די אופייני, והיה חשוב שיחזור לקצב ויראה כמו שחקן כדורגל. אנחנו צריכים אותם גם אם לא במאה אחוז יכולת. על חשבונם משחקים לוקאס ואסקס וסבאיוס, זה לא הקאדר העמוק של זידאן. רגע למזכרת מבחינתי: הגול של חאבי סאנצ’ז, איזה טאץ’, נראה את בייל ובנזמה מסיימים ככה.

החיתוך לאמצע והגול של אסנסיו התאפשרו בזכות ההגנה הגרועה של מלייה שהותירה חור עצום, הסיומת של אסנסיו אמנם הייתה מיוחדת אבל מכאן ועד להסיק שהוא צריך לשחק במרכז זה קצת רחוק, אפשר אולי לקבוע באופן ברור שהוא צריך לשחק באגף ימין ולא בשמאל.

אני רוצה לראות גיוון במשחק ההתקפה שלנו, הסגל בינוני, לא נגלה משהו יוצא דופן מתוך מה שיש, אבל אולי אפילו חילופי מקומות תוך כדי משחק. בייל יכול לשחק פה ושם בשמאל ולרוץ ולהכניס כדורים לרחבה, ואסנסיו יהנה מהמצב בצד ימין. הוא ‘אבוד’ יותר בשמאל מאשר בייל שגם יש לו רגל ימין לא רעה. מעבר לכך, אסנסיו כמובן יודע לבעוט מרחוק וזה כוח, והוא גם יודע למסור, לא תמיד בתזמון נכון אבל יודע(בשליפה: הבישול לבייל בקלאסיקו האחרון של זידאן, וגם הפס ללוקאס ואסקס בפאריס), כך שכדאי שימצא את עצמו שם לעתים.

אחת הפסקאות המדויקות שקראתי פה בזמן האחרון.
אם להסיק מהמשחק הזה משהו, אז שגם מול קונוסים ההתקפה שלנו מעדיפה לכדרר ולהניע עצמה לדעת במקום לתת פס עומק אחד נורמלי. לרגעים זה היה נראה שהם מתאמצים לקבל את ההחלטה הכי גרועה בכל פעולה.

קיבלנו את לגאנס בשמינית. המשחק הראשון בברנבאו בשבוע השני של ינואר, הגומלין שבוע אחר כך.

הדיחו אותנו כזכור בעונה שעברה בשלב הזה. בליגה הם קיבלו העונה רביעיה בברנבאו לפני שכל העסק התפרק, אבל ניצחו את בארסה.

מסכן לונין, הוא מקבל הזדמנויות רק בגביע ועכשיו גם את זה הוא לא יכול לעשות בגלל הסעיף שהוא לא יכול לשחק מולנו…

למיטב זכרוני שיא עידן לופטגי: המשחק שבו שברנו את שיא המסירות חסרות התכלית בכל הזמנים. זוכר את התגובות פה אחרי המשחק, אופטימיות הייתה מנת חלקנו

גם לגאנס אגב היתה בתקופה אחרת, ומאז היא בעלייה עם 6 משחקים ללא הפסד כרגע. מערך אחר, שחקנים חדשים קיבלו מאז הזדמנויות, אל זהאר אפילו ירד לספסל והקבוצה נראית נהדר, יש לה את אחת ההגנות הטובות בליגה כרגע. עניין של זמן עד שהם יברחו מהתחתית.

מצד שני, אוסקר רודריגס, אולי השחקן הטוב ביותר של לגאנס בחלק ההתקפי, לא ישחק גם הוא בעקבות “סעיף הפחד”.

פחות מ-45 דקות לשריקת הפתיחה בברנבאו, שמינית גמר גביע המלך, משחק מס’ 1, ריאל מדריד נגד לגאנס, והרי ההרכב. גולת הכותרת: איסקו שוב בחוץ, ויניסיוס ב-11 וגם בנזמה ולוקאס, בשל החוסר בשחקני התקפה. גם הקפטן ראמוס ב-11 כעיניכם הרואות, כשואראן וצמד המגנים מקבלים מנוחה בעוד מודריץ’ לא בסגל בכלל. קיילור חוזר להרכב וירשום את משחקו ה-150, והוא ימשיך גם בליגה כי קורטואה נפצע, ו-ואלוורדה גם כן בהרכב.

בשנה שעברה פגשנו את לגאנס בברנבאו בשלב אחד קדימה, גומלין 1/4 הגמר, שישה ימים אחרי ניצחון 1:0 בדקה האחרונה משער של אסנסיו בוולה(בישול של תיאו). אלא שבברנבאו ריאל מדריד כשלה ונכנעה 2:1(בנזמה השווה זמנית). בהרכב שיחקו בין היתר ראמוס, איסקו, לוקאס ואסקס, אסנסיו ובנזמה, וקרבחאל ומודריץ’ ואפילו בורחה מאיורל במגמה סופר התקפית - עלו מהספסל. יש האומרים שבאותו הרגע גמלה בליבו של זידאן ההחלטה לעזוב, שהקבוצה הזו לא מסוגלת להיות תחרותית יותר, אבל פרס מנע את התפטרותו. במסיבת העיתונאים במאי זידאן אמר שההדחה הזו הייתה הרגע הקשה שלו בקבוצה. עוד על כך - לגאנס בברנבאו: הגביע וחזרה לזירת הפשע.

אז 3-0 לא רע של ריאל על לגאנס שנותן קצת שקט לקראת הגומלין, ונוכל לראות שוב את ואלורדה, רגילון, אורדיוסולה, וינסיוס הנמרצים והטובים שעושים את העבודה שקוראים להם לדגל.
אהבתי מאוד את המשחק של אורדיוסולה, אוהב מאוד את הפריצות שלו קדימה שמהוות סיכון גדול בצד ימין, סה"כ אני רגוע מאוד לגבי העמדה הימנית בהגנה (שלא נדבר על אשרף שמככב בגרמניה).
לגבי וינסיוס המגבלות ידועות, נראה לפעמים קצת גמלוני, המסירות לא הכי מדויקות, לעיתים ראש בקיר ועדיין אני באמת חושב שהמקום בהרכב העונה מגיע לו (כל עוד אסנסיו לא יוכיח אחרת). אני אוהב את העובדה שלמרות שהדריבל שלו מצוין הוא הרבה פעמים לא מסתבך ומחפש את המסירה הקצרה והקרובה, גם רואים שהוא שחקן חושב שתמיד מחפש שחקן בעמדה יותר טובה ממנו בהתקפה והוא ניסה להכניס כמה כדורים מצוינים לבנזמה, אהבתי מאוד את הפירגון לואסקז (בטוח שרוב השחקנים היו בועטים) וכמובן את הוולה הנהדר.

לגבי ויניסיוס אפשר לשים את הדיונים ברומו של עולם בצד כרגע, הוא היחיד שמפיח רוח חיים בגוויה הזאת. ובניסוח יותר “מקצועי”: הוא מהיר וישיר. זה לבד שווה איזה 3 מצבי הבקעה בכל משחק. הוא בקלות שחקן של לפחות 10 שערים ובישולים בעונה. ככל שיעבור הזמן ומעמדו יעלה @Niro כנראה יחטוף קריזה על ישירות היתר ובזבוז מצבים, אבל בינתיים האלטרנטיבה היא עוד מסירה אחורה של אסנסיו לקרוס.

משחק מעולה של קארים אגב, שביחס לרף הציפיות ממנו עושה עונה טובה.

החרפה נדחתה. אז חרפת לגאנס לא תחזור, אולי רק בשלב יותר מאוחר. שתי מחציות שונות לחלוטין, עד הפנדל ההזוי שקיבלנו לא היה שום כדורגל והתרכזתי בעיקר בלשמוע את השידור המרגש בספרדית, ובספרדית כיף גם לשמוע את אודריוסולה וראמוס מתמסרים וכל מיני הערות על סולארי. מה שכן, ברור שהקבוצה הזו מתפוררת וזה אפילו לא פלסטר.

הגול של ויניסיוס היה מרגש, שער יפה מאוד, לא עוד גול חצי עצמי שהוא חוגג או בישול בפוקס(אגב בטוויטר של הליגה הספרדית כתבו שיש לו 7 בישולים, הכי הרבה מבין השחקנים בספרד חוץ משלושה, שאחד מהם זה מסי). גם היה טוב לראות את קיילור סוף-סוף, ושמר על שער נקי בהופעה ה-150 - מברוק. עוד ציון דרך שייך לסרחיו ראמוס עם הגול המאה בקריירה, חבל שזה בפנדל מעפן במשחק גביע ולא איזה שער ניצחון דרמטי בנגיחה בדקה ה-90.

לא רוצה לעוף יותר מדי על ויניסיוס(במארקה לא הגזימו קצת עם ה-‘אף שחקן לא הרשים ככה בגיל 18 מאז ראול’, ובטח שלא רוצה לציין את כמות הקהל אתמול. הילד משחק עם חוצפה, עם אומץ, רוצה לעשות משהו בלתי-צפוי ולא עוד פס אחורה והוא צריך לרוץ. כשבנזמה גם במשחק כזה רושם החמצה נוראית ולא מבקיע - קשה לי לפרגן לו, הוא כן צריך לנפח את הסטט’ שלו במספרים האלה. אבל מבחינתי מה שיותר חשוב: בייל פצוע, קורטואה פצוע, קרוס פצוע, מרסלו נראה על הפנים וסיכוי לא רע שרוב ההרכב הזה יעשה ריפיט במשחק החוץ בבטיס ביום ראשון, תחליטו אתם אם זה טוב או רע. לי קצת נמאס מהחבר’ה הוותיקים.

רק קטסטרופה אמיתית הערב בלגאנס, גם עם הרכב משני, תגרום לריאל מדריד לעוף בבושת פנים בשמינית גמר גביע המלך, אחרי ניצחון 3:0 במשחק הראשון, כזה שאמור להספיק.

הקפטן ראמוס ששיחק את כל הדקות בליגה - מקבל מנוחה והוא ומודריץ’ נותרים מחוץ לסגל. את רשימת הפצועים הענפה אתם מכירים בעל-פה(גארת’ בייל, מרקו אסנסיו, טוני קרוס, טיבו קורטואה, מריאנו, מרקוס יורנטה), ואליה מצטרף חבר חדש - קארים בנזמה. כך נוצר מצב שקריסטו מקסטיליה הוא החלוץ היחיד בסגל, ו-ויניסיוס אמור לשחק היום כ-‘9’, כאשר לוקאס ואסקס שנח נגד בטיס והיה מושעה - אמור לחזור להרכב. הדיבורים על ברהאים בהרכב נראים אופטימיים למדיי אבל הוא בוודאות יקבל דקות, וקצת יותר מה-12 בגביע או ה-8 נגד בטיס, שם עזר לפתוח את המסדרון. לגבי איסקו, אם לא עכשיו אז לעולם לא - טייק2. “אני רק המאמן”, אמר סולארי במסיבת העיתונאים המשעממת בה שיבח את ויניסיוס, כשנשאל לגבי אפשרות שאיסקו יעבור בינואר לקבוצה אחרת. כמובן, מצחיק לומר - ריאל תחזור למערך של שני בלמים.
את חאבי סאנצ’ז הקאנטרו אנחנו מכירים כבר, הוא כבש בגביע נגד מליה. שימו לב לשוער השלישי הצעיר אלטובה, לראשונה בסגל - קיקו קאסייה בחוץ והוא יעזוב, וכן לקשר חאומה.

למאמן סולארי יש פיקנטריה נהדרת עם לגאנס. בעונת 2003/04 הוא מנע הפסד במשחק הגביע עם בומבה אדירה בדקה ה-88 כשהשווה ל-3:3. ריאל מדריד הצליחה לנצח 4:3 בהארכה. ריאל, אגב, כבר הובילה 2:0 באותו משחק משערים של בקהאם וראול, ואיכשהו מצאה את עצמה בפיגור כשהשער האחרון הוא עצמי של פאבון. בחלוף שנה, שוב ריאל התארחה בלגאנס, והפעם החלוצים המחליפים אואן ומוריינטס עשו את העבודה וריאל מדריד ניצחה 2:1. לריאל בגביע ארבעה נצחונות מול לגאנס והפסד אחד - ההפסד אשתקד בברנבאו.

היריבה לגאנס ניצחה השבוע בליגה 1:0 את הואסקה משער של אל-נסארי(75’) שפרץ את הסחר אחרי יום ענק של השוער האורח סאנטמרייה, והתרחקה עוד קצת מהתחתית. היא אמנם רחוקה רק 3 נקודות משם, אלא שהיא מדורגת במקום ה-13 ומצבה טוב. כצפוי, בדומה למשחק הראשון, השוער המושאל לונין וכן אוסקר - לא מורשים לשחק. לגאנס תנסה לכבוש שער מהיר והיא מאמינה בעצמה. נכון לאתמול 9,000 כרטיסים נמכרו מתוך 12 אלף, והמגרש צפוי להיות מלא, ככה זה כשמחיר הכרטיס הוא 15 יורו. המגן השמאלי קראווטס יערוך בכורה וכן גם החלוץ הדני בראוויט שהגיע בהשאלה מבורדו.

פשוט זוועתון אחרי זוועתון. צעירים, ותיקים, קשרים, חלוצים. כואב בעיניים לראות כל כך מעט אחיזה בכדור.

כל כך לא התגעגעתי ליציאות הפאניקה של קיילור לכל כדור גובה רנדומלי והשמטות מוזרות למיניהן. העיקר שנתן 3 הצלות למרכז השער בוירטואוזיות שטראוברית ועכשיו אני צריך לראות בכל מקום שהוא עדיף על קורטואה. מחבב את נבאס, שוער גדול הוא לא, בתור מחליף הוא אחלה.

משחק נוראי ומשעמם, איסקו לא גרוע כמו שעושים ממנו אבל יש לו נטייה לעצבן ולאבד כדורים בלי סיבה הגיונית.
מעבר לזה, עוד פחות משבועיים נותרו לסיכוי היחיד להוציא משהו מהעונה הזו - חלון העברות. אם לא מגיע חיזוק משמעותי להתקפה העונה הזו תמשיך להיות מביכה ברמה היסטורית.

אני שואב עידוד מכך שהעונה הזו היא כנראה התרסקות טוטאלית, בלי איזשהו שביב של תקווה. זה טוב שאין לאף אחד אשליה שהסגל הנוכחי יקח אותנו לאן שאנחנו רוצים, כי זה עלול להוביל לתוצאה הרצויה בדמות רכש איכותי. אם מריאנו היה נותן עונה של 15 שערים זה עוד עלול היה להסתיים באשליות.

אני די בטוח שנוסח הודעת הפיטורין של לופטגי הוכיחה מעבר לכל ספק שמקבלי ההחלטות במועדון כבר שרויים באשליות.

נוסח של הודעת פיטורין זה משהו שאיזו פונקציה במועדון חיברה. מי שמחליט על הרכש זה פלורנטינו, ככה שאני לא יודע אם בהכרח יש קשר בין שני הדברים.

ככה אי-אפשר לזכות בשום תואר

הפסד של ריאל מדריד העונה כבר הפך לדבר שבשגרה. אפילו סולארי אמר במסיבת העיתונאים משהו שבתרגום חופשי אומר ‘העיקר עלינו’. ריאל מדריד תהיה ברבע הגמר, אבל בתקשורת הספרדית לא שקט. “ככה אי-אפשר לזכות בשום בתואר”, כתבו במארקה. ריאל מדריד, ב-32 משחקים בלבד העונה, חצתה את מספר ההפסדים של כל העונה שעברה(62 הפסדים), כשרשמה הפסד עשירי העונה. המאזן שלה עומד על 19 נצ’, 3 תוצאות תיקו ו-10 הפסדים. זה לא קרה לה מאז 1998/99, בדיוק עשרים שנה חלפו. כמוכן כמובן שנכתב על היכולת הרעה של ריאל מדריד שבקושי נגעה בכדור וחיכתה שהמשחק ייגמר. זו הייתה הפעם השמינית בה ריאל מדריד לא כובשת: 5 משחקי ליגה, שנים בליגת האלופות ואחד בגביע. “בינוניות בלתי-נסבלת”, כינו זאת במארקה בטור דיעה ומבלי להמשיך לקרוא די ברור מה כתוב. קיילור השוער, ואלוורדה ו-ויניסיוס, אלה קיבלו את הציון שני כוכבים וכל חבריהם קיבלו כוכב אחד. רק הואסקה(44) ספגים יותר שערים מריאל מדריד העונה בכל המסגרות(37). ארבעה מההפסדים הגיעו עם סולארי, והמספרים שלו מתחילים להתאזן עם זה של קודמו.

אתמול ההתעללות של סולארי באיסקו נפסקה כשהשחקן פתח בהרכב והוחלף בדקה ה-68. גם מרסלו שיחק, הפעם כקשר, כדי שיתקוף יותר ויגן פחות, וקשה לומר שזה שינה משהו. נאצ’ו אמר על איסקו לאחר המשחק -“כשאיסקו על המגרש הוא צריך להכות על השולחן ולבלוט”. עוד הוסיף הבלם - “הוא שחקן חשוב והמאמן לא נגדו. הוא צריך לעבוד קשה”. איסקו הגיע למצב מצויין אבל התמהמה והבלם הרחיק בגליץ’. מעבר לכך, נאצ’ו אומר שזו עונה לא שגרתית עם המון הפסדים, לטענתו בעיקר בגלל הפציעות, אבל שריאל עדיין בתמונה. קאסמירו אמר:“אנחנו חייבים להשתפר, והרבה, אבל חשוב שעברנו”.

ביום שבת ריאל מדריד תפתח את הסיבוב השני במשחק קשה מאוד נגד סביליה בברנבאו. כרגע השתיים בשיוויון נק’, וריאל רוצה לנצח ולחלוף על פניה בדרך למקום השלישי, אך זה יהיה לא פשוט. קארים בנזמה צריך לעבור ניתוח שישבית אותו לשבועיים אבל הוא מתעקש לשחק. חלוצים אפשריים בינואר? אין חיה כזו. .

המשך הלו"ז גם כן מדאיג מאוד. כמובן שבאותיות גדולות כתוב על הלוח המשחק נגד אייקס בהולנד ב-13 בפברואר, עוד פחות מחודש. ‘ינואר מחכה לריאל מדריד בצבע אדום’, כתבו שם. אתלטיקו מדריד מחכה בוונדה מטרופולטאנו ב-10 בפברואר, ועוד קודם לכן ריאל תצא לאספניול(27 בינואר) ואלאבס(3 בפברואר). כרגע אין מה לעשות, זו ‘ריאל מדריד הגרועה ביותר מזה שני עשורים’. ולא רק במספרים…