מחזור 15: אין עוד מלבדו - 1:0 על אתלטיקו בוונדה (מסי, טר שטגן)

הנתונים היבשים יגבו אותך. אם שנה שעברה שברנו שיא שלילי מאז 2007/08 של האלופה עם הכי מעט נקודות, השנה הממוצע אפילו יותר נמוך משנה שעברה ומ2007/08.

לא מסכים, אלא אם הליגה == ריאל ובארסה.
מלבדן, מצב הליגה מעולה או לכל הפחות כרגיל. יש המון קבוצות איכותיות העונה במקומות 3-7 ולא בדקתי אבל אני מאמין שמצב הניקוד בשלב זה הוא יחסית טוב.

בארסה בעונה חלשה והיא שילמה על כך בנקודות (ועדיין צברה יותר ממנצ’סטר סיטי למשל). לא ריאלי לצפות שסביליה/ולנסיה יעקפו מס’ נק שכזה

אז למה בארסה “חלשה” עדיין בפסגה?

1. פתיחה רעה של ריאל מדריד
  2. מסי וסוארס, או במילים אחרות: לפי מדד הxG של בארסה, היא הבקיעה העונה יותר מ12 שערים מעל לערך המצבים אליהם הגיעה. הכי הרבה בכל הליגות הבכירות ובפער עצום מכמעט כל הקבוצות. לצורך העניין, אצל ריאל מדריד הערכים כמעט זהים (-0.05)

רציתי לכתוב על המשחק, רציתי לנסות לנתח, חשבתי לדבר על איך גריזמן הסתדר עם החזרה לוונדה ועם קהל שקורא לו ללכת למות, על זה שמסי שוב מציל את ברצלונה עם פס מדוד על מילימטר לפינה, על האם ארתור ודה-יונג מסתדרים עם לחץ פיזי יותר ממתון, ועם איך שפיקה שורד עם 5 שעות שינה בלילה והדהירה שלו לעבר שבירת שיא הצהובים לעונה.

אבל כל זה לא משנה. כל מה שיש להגיד על המשחק הזה (ועל רבים אחרים), מסתכם ב-4 מילים:

מארק אנדרה טר שטגן.

הפנתר-שטגן…

רק לי הגול של מסי עשה פלאשבקים לבדיוק עשור אחורה בשמינית הצ’מפיונז נגד ליון כשמסי עשה דבל פס עם אטו וגלגל לרשת…?
נגמר 4-1 אם אני זוכר נכון עם צמד של מסי כשאטו והנרי הוסיפו…

הגול הזה של מסי עשה לי פלאשבק לבערך 74839945 גולים אחרים שלו לאורך הקריירה. הוא כבש אינספור שערים בדיוק כאלו. לפעמים הוא מתמסר עם אטו, לפעמים עם סוארס, ולפעמים (כמו במשחק ההוא מול ארסנל) זה בכלל עם שחקן יריב.

דווקא את זה אפשר לבדוק.
יש נתון של אופ"א שמרכז את הנקודות שצברו כל הקבוצות שמשתתפות במפעלים האירופיים בממווצע. זה לא רק ריאל ובארסה, אלא 7 קבוצות צמרת מהליגה הספרדית, מול כל היריבות.
בשנתיים האחרונות ספרד במקום השני בפיגור קל אחרי הליגה האנגלית. פער לא משמעותי. גם השנה אותו מצב.
אם אתה רוצה להוציא את ריאל ובארסה מהמשוואה כדי לבדוק את חוזקה של הליגה, אפשר גם לבדוק כמה נקודות אספו שאר הקבוצות במפעלים האירופיים, ולהשוות את זה לקבוצות אנגליות ללא ליברפול וסיטי, גרמניות ללא באירן, צרפתיות ללא PSG, איטלקיות ללא יובנטוס.
https://kassiesa.home.xs4all.nl/bert/uefa/data/method5/ccoef2019.html

לדעתי, ריאל ובאסה מפסידות יותר נקודות כי שאר הליגה התחזקה, תודות לחלוקה שוויונית יותר של זכויות השידור. יחד עם ירידה ביכולת של ריאל.

לפי ההגיון הזה, הליגה הכי טובה היא ליגה בה קבוצה אחת שדורסת את כל השאר.

ההבדל המשמעותי מלפני שנתיים הוא לא רק ההיחלשות של ריאל (שאינה כזו דרמטית, היינו חרא בליגה גם ב-2017-18) אלא בעיקר הכשלון של אתלטיקו החדשה, היריבה העיקרית של בארסה בשנה שעברה (ובעוד מספר עונות בעשור האחרון). קצב צבירת נקודות מחריד.

באופן כללי מדובר בהתיישרות מגמה וחזרה לנורמה. רוב העונות לאורך שנות הלה ליגה נראות כמו זו והאחרונה, ולא כמו העונות אליהן ריאל ובארסה הרגילו אותנו מאז 2009.

אני לא יודע אם מדובר בהיחלשות (כמו למשל מה שקרה לליגה האיטלקית או האנגלית של העשור האחרון) או בחילופי דורות נורמליים. השחקנים שעשו את בארסה ריאל ואתלטיקו כבר אינם או מאחרי שיאם. זה היה צפוי שבארסה לא תהיה אותה בארסה אחרי שדור הזהב שלה כבר יפרוש, ואחרי שריאל תאבד את רונאלדו ומודריץ’ כבר לא יהיה אותו שחקן כמו גם מרסלו ושחקנים נוספים אז היכולת תרד. אתלטיקו בכלל איבדו איזו חצי קבוצה, אחרי שהתבגרו להם מספר שחקנים שקידמו אותם לבמה המרכזית (גודין, פליפה לואיס, חואנפרן) או סתם עזבו (רודרי, גריזמן, לוקאס הרננדז).

יאמר לזכות שלושת הקבוצות הללו שהן אינן נותנות לזה לקרות בלי לנסות ולשמר את כוחן בניגוד לאימפריות אחרות שקרסו לאחר חילופי הדורות. כל קבוצה בדרך שלה מנסה להתחמש. בארסה עם החתמות בומבסטיות בקישור והתקפה, אתלטיקו עם רכש נקודתי שיהיה שם עוד שנים וריאל עם כל מי שיש לו זוג רגליים ועדיין לא עבר את גיל 18, בתקווה שחלק באמת יפרצו ויממשו את הכישרון.

אנחנו הולכים לקראת תקופה כזאת שהגדולות אכן יאבדו נקודות עד שהקבוצות ייבנו מחדש. זה ייקח שתיים או שלוש עונות, אבל הגדולות יחזרו כי הן לא מאפשרות לעצמן ליפול.

בכל מקרה, דומיננטיות כמו של דיאל ובארסה קשה לי לראות שתחזור, בעיקר בגלל הכסף הגדול שזורם בליגה האנגלית. אם בעבר השחקנים הכי טובים בעולם היו בריאל ובבארסה (וקצת בבאיירן) בעשור הקרוב אנחנו שוב נראה את השחקנים הכי טובים מפוזרים בליגות ובקבוצות שונות. מה שהיה בעשור האחרון היה באמת מטורף.

תכל’ס סתם מבאס שמסי נאלץ להמיר את הגביעים הקבוצתיים בגביעים אישיים- נעל הזהב, כדור הזהב, שער הזהב ושאר סטטיסטיקות היסטוריות כאלו ואחרות. בייחוד אחרי שהוא הבהיר שאלו תמיד משניים לתארים קבוצתיים. אבל מה לעשות- הקבוצה מקוטעת, מפורזת, לא מחוברת, סתם אוסף של שחקנים מאד מוכשרים שנלחמים כאוגדת אינדיבידואליים על המגרש.

אגב
הגרמני והארגנטינאי (שהוא יותר גרמני מכל גרמני אחר) וההחלקה של האורוגואי

אגב 2
באמת מצער שאי אפשר לתרגם את כל הכוחות האלו לכדי אורגן מתואם

מה?

נהייתם פלורנטינו פה בפורום אני מבין. או אוזניים גדולות או שלא נחשב.

תשאל את הפרעוש, אני לא מתערב בצורה של הגביעים

אני חושב שהוא יודע לספור ואת המשמעות של המילה “גביע”.

זה בדיוק על מה שאני מדבר, על השנתיים שלוש האחרונות.

אני מצטער תבדקו גם את ההשגים של הקבוצות הספרדיות באירופה. ריאל עכשיו אולי חוזרת לעצמה. אבל הצמרת נחלשה. אני לא מבין איך אפשר לחלוק על זה.

אתלטיקו בסכנה לא לעבור שלב. ולנסיה ככל הנראה גם לא תעבור (למרות שלהגנתה, היא בבית מאוד קשה ועושה שם תוצאות לא רעות)

שנה שעברה, כולנו יודעים איך הספרדיות היו.

כמות נקודות שברצלונה לקחה זה בשביל אליפות זה לא כמות נקודות קטן יחסית לשנים האחרונות. אני לא זוכר את הנתון המדויק אבל זה כמות נקודות קטנה למשהו כמו 14 שנה. (אני כנראה טועה טיפה פה) גם השנה מארקה בדקו את מספר הנקודות שהקבוצה האלופה תיקח וגם זה היה קטן יחסית לשנים האחרונות (הנחה שקצב הצבירה ישאר גבוה עד סוף השנה.)

אליפות של שנה שעברה , נתנו לנו אותה במתנה. אף קבוצה לא עשתה אפילו קול של מאבק. לא סתם ברצלונה ביטלה את הצעדה החגיגית . גם שם הבינו את זה.

השחקן הכי טוב של ברצלונה השנה. (ובשנתיים האחרונות) מדהים, זובי עשה כל כך הרבה דברים רעים, אבל ברכש הזה פיצה על הכל. ואלדס היה שוער ושחקן שמאוד אהוב עלי, ואני מרגיש שאני כפוי טובה אליו, אבל בכל הרגשות אשמה שיש לי , אני חייב להודות שלכתוב שטר שטגן הופך להיות השוער הטוב ביותר של ברצלונה בכל הזמנים זה אנדרסטיטמינט. וזה מפחיד לחשוב על מה שאני חושב בליבי לגבי הפוטנציאל של טר שטגן. אני לא יעיז לכתוב את זה.

משה, אתה אמרת שהליגה חלשה. בתגובה האחרונה אתה מדבר על שלושת הגדולות שנחלשו. זה לא אותו דבר.
אני מסכים שהגדולות נחלשו.
אני לא מסכים שהליגה חלשה. בשביל זה הבאתי סטטיסטיקה שמוכיחה שהליגה הספרדית היא השניה בטיבה באירופה, בפער קטן מהליגה האנגלית. היא לא ליגה חלשה, אלא אם כן יש לך הגדרה אחרת למונח ליגה חלשה.
ההתחזקות של הליגה, יחד עם היחלשות של הגדולות, גורמת לגדולות להזיע יותר ולאבד יותר נקודות. אבל זה מה שעושה את הליגה למעניינת יותר, לא?
כשבארסה וריאל היו בפער של 30 נקודות משאר הליגה, אמרו שהליגה חלשה כי הפער עצום. ונתנו כדוגמא ליגה אנגלית שם כל שנה הייתה אלופה אחרת, כולל לסטר. עכשיו באנגליה יש רק 2 גדולות, בספרד הפערים הצטמצמו, ועדיין איכשהו ספרד זה ליגה חלשה.
איזו ליגה חוץ מאנגלית יותר חזקה מהספרדית?

לא הבנתי על מה אתה מגן בעצם? מזמין אותך להתבונן בשחקנים אחרי אנפילד. זה לא הגביע, זו הרוח הקבוצתית. לא בונים את הקבוצה ואת החלומות רק ללה ליגה. זה לב העניין.

זה לא רק טר שטאגן. מישהו שם בבארסה יודע לבחור שוערים. גם בראבו וגם סילסן היו מעולים, והגיעו בזיל הזול. זה לא חוכמה לקבל שוער מעולה ב 80 מיליון יורו כמו שעושות האנגליות, בוא נראה אותן מוצאות את טר שטאגן או בראבו ב 12 מיליון.

כתבתי את ההודעה המקורית שאני מת מעייפות ותחת השפעה של 3 בקבוקי בירה. אז סליחה.

התכונתי לצמרת. זה בדיוק הקייס שלי.

הקייס שלי, שבשנים האחרונות, צמרת הליגה נחלשה. והתחרות שאתה מדבר עליה, לא מתבצעת כתוצאה שהקבוצות הבינוניות התחזקו, אלא שהצמרת נחלשה. בשתי האליפויות האחרונות של ברצלונה. אף קבוצה יריבה לא עשתה אפילו קול של תחרות. ואף קבוצה אחרת, לא עשתה שום תיגר רציני על מעמד של אתלטי וריאל. אני יגיד משהו שיקפיץ את אוהדי ריאל פה, אבל שנה שעברה בכל החרא שעבר עליהם הם יצאו מאוד בזול, בשנים שסביליה וולנסיה לא לוזריות, ריאל היתה צריכה להיות בליגה האירופאית. (שנה שעברה)

אתה ממש לא תקפיץ אף אחד. אנחנו יורדים על ריאל של שנה שעברה הרבה יותר מכם.