צ'יפים לצ'אבי - דיון הטקטיקה והסגל לעונת 23/24

download

הואיל ונראה שהעיניין של צ’אבי בעונה הזאת נגמר לאור ההגעה למקום השני, הגיע למצוא דרכים להסתכל קצת קדימה ולנסות להבין את הבעיות הממוקדות של הקבוצה, ואם אפשר לנסות לחשוב על פתרונות אפשריים. כרגע יש כמה בעיות רלוונטיות שמיוצגות מצד אחד על פני שחקנים ספציפיים, שהן למעשה נגזרת לבעיות רחבות יותר אצלינו:

1. התלות בבסוקטס: היעדר קשר אחורי שצ’אבי סומך עליו כדי שהמחק ינוע כמו שהוא רוצה.

2. התלות בפדרי: היעדר מנהל משחק שיודע לשמור על הקצב ולדחוף את הקבוצה קדימה. תלות שהיא לחלוטין לא הגיונית כשמדובר סך הכל על ילד בן 19.

3. התלות באלבה: כבר כמה שנים שאין לנו מחליף לג’ורדי ולרגעים בהם הוא פשוט מתחיל לקרוס מנטאלית.

4. התלות באלבס: אולי התלות היותר מגוחכת שלנו, הואיל והיחיד שהצליח למלא את החלל של אלבס מאז שעזב לפני כמה שנים הוא אלבס עצמו.

5. התלות באובמאיאנג: אין מי שישים כדור ברשת.

חלק מהדברים הם לחלוטין עיניין של הכנה טובה יותר. צ’אבי היה צריך תוך כדי לחץ של משחקים ומרדף אחרי נקודות לנסות לייצר שיטה יש מאין לאחר קומאן שפשוט שיחק ללא שיטה, מצד שני, לפעמים נראה שצ’אבי חושש לעשות מספיק ניסויי כלים במטרה לייצר פתרונות כלשהם למצב בו אנחנו נמצאים כרגע.

תוך כדי חלון ההעברות המאוד מעניין שמצפה לנו הקיץ, ננסה לראות מה הסד"ק שלנו, איך זה משנה את התמונה, ומה למעשה זה הולך לפתור עבורינו.

בעיית בוסקטס: מי הולך להחליף את התמנון שלנו שככל הנראה צפוי ליות לקראת העונה האחרונה שלו בשנה הבאה. הקשיים ידועים, ונראה שמאוד קשה לייצר שחקן בפרופיל שלו, אבל מנגד, גם את בוסקטס הנוכחי לא בנו ביום אחד. מוזמנים לחלוק את הדעות שלכם:

• פרנקי דה יונג
  • ניקו
  • אריק גרסיה
  • רכש: מוזמנים להציג אופציות שקושרו אלינו
  • היורש של אורי רומיאו, סאמפר או אוריאול בוסקטס- בארסה ב’

0 מצביעים

הרבה לפני מי ישחק צריך לשאול איך בארסה מנסה לשחק. מה שראינו העונה זה בעיקר נסיון של צ’אבי לייצר מערך של 2-3-2-3. הבעיה היא שזה יוצר בור הגנתי נוראי וחוסר זרימה בין קישור אחורי לקדמי. בפועל רוב הזמן קיבלנו 2-3-0-5.

מי שאמור להחליף את בוסקטס זה לא שחקן אחד. כל מערך הקישור צריך להתאים את עצמו ליום שאחרי בוסקטס. בעונה הזו הקישור שלנו לחלוטין איבד סופית את הזהות. זה תהליך ארוך שנים אבל בשנתיים האחרונות זה הגיע לשיא. כבר לא ניתן היה לזהות מיהי בארסה.

יכול להיות שהרעיונות של צ’אבי היו משדרגים את ה- 4-3-3 אבל אני חושב שצ’אבי שגה בהערכת יתר. הוא לא מבין שהוא קיבל מערכת מפורקת. שה-4-3-3 שאותו הוא מנסה לפתח ל2-3-2-3 בכלל לא קיים.

גם הציפיה שרכש יפתור את הבעיות היא תוצאה של הערכת חסר של הבעיות שלנו. הכל יתחיל וייגמר בקישור. לצערי לא ראיתי אפילו בדל של התקדמות בקישור מאז שצ’אבי הגיע.

מבין ומסכים בגדול עם כל מה שכתבת, רק אומר שהדרישות מהקישור הן ככל הנראה הכי גבוהות. הוא צריך ללמד ילדים מוכשרים ברובם, אבל שעוד לא מודעים טקטית ולדרישות במשחק של בארסה, את כל רזי הקישור, משימה שהיא אומנם אפשרית, אבל קשה בהינתן הסיטואציה. אני חושב שזה יהיה החלק הארי במיקרו מנג’מנט שלו בקיץ.

לדעתי בכדורגל המודרני העמדה החשובה ביותר היא של מגן - כי הוא משתתף פעיל בהתקפה ובהגנה. על מגן מודרני להיות בכושר אדיר לעלות ולרדת לאורך המגרש לכל אורך המשחק, מהיר כדי לחזור בזמן להגן, פיזי כדי להתמודד בהגנה ועם טכניקה כדי להיות נכס בהתקפה.

דני אלבס בשיאו זה האיש שמילא את כל הפרמטרים האלו ביעילות, אלבה אף פעם לא היה עילוי הגנתי אבל פעם הגמד קפץ והציק. היום הוא הפסיק לקפוץ.

אני מבין שלשחק כמו פפ זו דרישה הזויה או לא הזויה אבל כמעט חסרת סיכוי, אבל אי אפשר לא לשחק טוב בתירוצים של החזקת כדור או כל תירוץ אחר. לוצ’ו החליט לא להיות פפ מכר את הורסטיליות של המגנים כשהקשרים אינייסטה וראקיטיץ עשו עבודות הגנה במקומם - אבל הוא ניצל את המהירות והתיאום של השלישייה הכשרונית מקדימה ונראנו לחלוטין דורסנים.

בגלל שאני די בטוח שמ 2009 עת אבידל שיחק בעמדה (מגן דור ישן) אין קבוצת עילית מאריות אירופה שאין לה שני מגינים מעולים מודרנים שעושים הכל וכמו שנדב כתב, מאז דני אלבס הכי טוב שהיה לנו זה דני אלבס. זה על גבול המביך. אלבה לפרקים בסדר אבל לא למשך משחק שלם ובטח שלא למשך עונה שלמה. לא סומכים על אלבס? על בלדה? על דסט? אין בעיה, אבל תביאו לי לעזאזל שני מגיני על והקבוצה משמעותית תראה יותר טוב. האם נשחק כמו שבארסה וקרויף למדו אותנו? עד שלא אראה בעיניים לא אאמין אבל אלו לא הדרישות שלי. רק החלומות

לוח המשחקים המלא לעונת 22/23 -

סיבוב ראשון קשוח, כשסוסיאדד, סביליה, מדריד, אתלטיקו, בטיס ו-ולנסיה מארחות. בעיקר חודש אוקטובר שמסתמן כקשוח מאוד.

מצד שני - מרץ קשוח גם הוא - אומנם מארחים את ולנסיה וריאל, אבל מתארחים בסן מאמס הידוע לשמצה.

בקיצור - יהיה כיף.

התלבטתי אם לפתוח את זה פה, או בדיון הפנטזיות, אבל איכשהו נראה לי שזה יותר מתאים לת’רד הזה -

יכול להיות שכל המרדף הזה סביב קונדה, מעבר להיותו “ברור מאליו” (בלם צעיר, מבטיח, המון פוטנציאל שכבר התחיל להתגשם וכו’), הוא לא כדי שיהיו לנו 5 בלמים רלוונטיים על 2 עמדות, אלא כדי שיהיו 5 בלמים על 3 עמדות? 3 בלמים, או 2 בלמים + “מגן” ימני?

כלומר שבלא מעט מקרים, או אפילו בכולם, ההגנה הפותחת שלנו תורכב מאלבה, אראוחו, כריסטיאנסן/גרסיה, וקונדה? כך שבעצם הייעוד של הצרפתי הוא להיות אבידל, רק בצד ימין?

זה כמובן ישפיע לא רק על ההגנה, אלא גם על סגנון המשחק כולו.

אראוחו כבר פתח כמגן ימני במשחקים מסויימים והיה טוב, גם אני תהיתי האם קונדה בנוסף למצבת הבלמים שלנו, לא מגיע גם כדי להיות מגן ימני לעיתים, במיוחד אם אזפי לא יגיע ונישאר עם דסט והלוחש לקלטות.

צ’אבי משחק לא מעט גם עם 3-4-3, או לפחות מזגזג ביניהם כתלות במה שקורה במשחק. מבחינת פרופיל קונדה יכול להיות בלם ימני ב 3-4-3, ולאן דווקא מגן ימני ב 4-3-3.

מצד שני יש גם שני מגינים, אבל נראה איך הכל יתאזן.

זו סוג של הכוונה שלי. קונדה בימין מאפשר לזגזג, תוך כדי משחק וגם בכל משחק בפני עצמו, בין 3:4:3 לבין 4:3:3, בצורה שהסגל לא מתאים לה כרגע.

אני לא רואה עולם בו קונדה מגיע, והוא לא שחקן פותח (לפחות בהתחלה). מצד שני, אני לא רואה עולם בו כריסטיאנסן, גרסיה ופיקה ופשוט מתקיימים כבלמים מחליפים, בטח לא מחליפים קבועים. עמדת הבלם בד"כ דורשת פחות רוטציות מעמדות אחרות, וזה לא שכל משחק אפשר לזרוק למגרש צמד בלמים אחר ולקוות לטוב.

מה שעוד אני חותר אליו, זה אם וכאשר עמדת המגן ימני/בלם ימני תאוייש על ידי מישהו שמבסיסו יותר הגנתי, זה אומר שעמדת שחקן ההתקפה הימני צריכה להיות מאויישת על ידי מישהו שיודע לכסות על ה"בור" ההתקפי, ואולי גם הקישורי, הזה. מי זה המישהו הזה?

מתי צ’אבי שיחק ב3-4-3 עם בארסה? אני בעיקר זוכר 4-3-3 קלאסי ובעיקר הרבה 2-3-2-3

אולי יש הבדל בין איך הוא מתנהל עם סגל שהוא קיבל, לבין עם סגל שהוא בונה. יכול להיות שהוא חותר למשהו אחד, אבל עד שהוא יוכל לממש אותו עם השחקנים המתאימים, הוא עשה משהו אחר בינתיים, נטו כדי לייצב את השורות ולשרוד את העונה?

סתם השערה, כן? פשוט מנסה לקחת את השמועות והדיווחים על רכש, ולהבין איך זה יכול להשתלב טקטית בעונה הבאה. אני מקווה, כמובן, שהחשיבה במועדון עובדת הפוך.

במקום לחלום כל היום על ראפיניה וקונדה בסכום של בערך 100 מיליון, אפשר פשוט לא למכור את פרנקי. אין בעד מה.

קונדה הוא סטייל אראוחו, יכול לשחק גם כמגן ימני, ואפילו כמו פיקה - לשחק בהתקפה. צ’אבי אוהב ורסטילים כמו אספי. לא סתם קראתי שגם השם של חואן פוית עלה, יכול לשחק גם כמגן, גם כבלם וגם כקשר אחורי (אבל בטח כאופציה נמוכה מאוד).

האמת, שכשאתה אומר את זה זה נשמע דווקא צעד הגיוני. חסר לנו ווינגר טוב ואנחנו צריכים להעלות את הרמה בהגנה במחיר של שחקן שצ’אבי כנראה לא יצליח לפתח.

וואלה תודה רבה טל, גרמת לי להרגיש יותר סבבה עם העזיבה של פרנקי.

די מריה רוצה לבוא בחינם. כריסטיאנסן, אראוחו ואריק אמורים להספיק.

עשו מקונדה ואן דייק 2. לא עפתי לא ממנו ולא מראפיניה החלש שבקושי שרד עם לידס.

אני חושב שבמצבנו הכלכלי הנוכחי, לא צריך לקפוץ מעל הפופיק, בייחוד בדברים יקרים שלא נחוצים ברמות החובה. הרבה רכשה את כריסטיאנסן, יש לה את אראוחו ואריק גרסיה ופיקה. זה 4 בלמים שמספיקים. ההתאבדות הכלכלית על קונדה לא ברורה לי, ובכלל-לא למדנו לא להתעסק עם צרפתים?

גם בחלק ההתקפי אני לא מבין את החזירות. ראפיניה יכול להיות שחקן מעולה, יכול להיות מלקום עם יחסי ציבור. במצב הכלכלי הנוכחי, קחו את די מאריה וסתמו את הפה ותגידו תודה. זה חד משמעית מסוג הרכישות שיובה הייתה עושה בזמנו שהיינו מזילים עליהם ריר. ברסה, למזלנו הרב, עדיין מותג ומועדון בעל כוח עצום שגורם לשחקנים להעדיף אותו על פני אחרים. די מאריה הוא שחקן על שמגיע חינם עם משכורת לא מטורפת, והוא יספיק לנו לשנתיים של התאוששות. פשוט קחו וסתמו.

עיקר הכסף צריך ללכת על חלוץ ומגן, לא משנה לאיזה צד, אני מעדיף צד שמאל כי אלבה זה זבל ואראוחו יכול לספק שם אחלה גיבוי. אם הם בוחרים ללכת על לבה זה בסדר, מקצועית יש תהיות, אבל שיתמקדו באחד ושלא ישחקו אותה כאילו הם פריס שנכנסו לסופר. לחלום על קונדה, לבה, ראפיניה וסילבה כשאין כסף כמעט להחתים שחקנים שבאו בחינם זה מביך.

מה שניסיתי לעשות בדיון הזה, מכיוון שמדובר בדיון טקטיקה לעונה הבאה, הוא לא להגיד האם כדאי לקנות את קונדה ספציפית, האם שווה למכור את פרנקי כדי לממן שחקנים אחרים, או האם יש כסף לרכוש את ראפינייה.

הרעיון היה להגיד/לשאול/לתהות/לפתוח דיון בנושא הטקטיקה המתוכננת, לדעתנו, בעונה הבאה, בהתאם לזה שהמועדון ככל הנראה מכוון חזק לקונדה. לא האם יש כסף בשבילו, אלא מה רכישה שלו, אם וכאשר תקרה, אומרת טקטית? לא בהכרח בהקשר לז’ול קונדה ספציפית, אלא יותר בהקשר לסט התכונות שהוא יביא איתו, או סט התכונות שאליו מכוונים במועדון, ומה זה אומר על סגנון המשחק של העונה הבאה. לא משנה אם בהכרח מדובר בקונדה, או בבלם אחר באותו סגנון.

האם זה גורר מעבר ל-3 בלמים? האם זה אומר שאראוחו ו/או קונדה יתופקדו בצד ימין של ההגנה ודסט בעצם יהיה שחקן ספסל (ואולי לא צריך לקנות מגן ימני נוסף)? אולי בכלל זה אומר שאריק גרסיה יוסט לעמדת הקישור האחורי עקב עומס מספרי בעמדת הבלם? מה זה אומר מבחינת הקישור ושחקן הכנף ההתקפי בצד ימין?

קצת קשה לנחש מה עובר לצ’אבי בראש… מה מהעונה הקודמת היה תוצאה של חומר השחקנים הקיים ומה היה סגנון המשחק שלו?

אם אני צריך לנחש ה2-3-2-3 לא מבוסס על אידיאולוגיה אלא על חומר שחקנים. כל המהלכים של הקיץ מעידים על כך שאין רצון מצידו של צ’אבי לפתח את הטקטיקה הזו.

אז האם צ’אבי רוצה 3-4-3 או 4-3-3? האם בכלל הרכב של 3-4-3 הוא בר קיימא?

אני מניח שמה שנראה זה פשוט 4-3-3.

מה אתה כותב:

מה עובר לי בראש:

אז בעצם נעיף את פרנקי כדי להביא את קונדה שיעביר את אראוחו להיות מגן ימני ואת אריק להיות קשר אחורי, ונרדוף אחרי ברנרדו סילבה כדי לדחוק את פדרי לאגף ימין ואת גאבי לאגף שמאל.

ובסוף פיקה, בוסקטס ואלבה ישחקו 5,000 דקות.