פציעות והשעיות 23/24

חוסר אחריות פושע של הצוות המקצועי והרפואי שהחזירו את ארואוחו מוקדם מדי. חשבתי שלמדו לקח אחרי רוברטו, אבל התבדיתי.

להערכתי זו לא תהיה פציעה שתשאיר אותו הרבה זמן בחוץ, אבל עדיין מעצבן לראות את זה.

זאת לא פציעה. יהיה זמין למשחק הבא.
החילוף היה אמצעי זהירות של קומאן, אראוחו רצה להמשיך והבעיטה בספסל הייתה בגלל הכעס שהוא הוחלף בכל זאת.

פדרי לעומתו שבועיים - שלושה בחוץ.

דימטרי , הוא נכנס בדקה 67 ויצא דקה 83 אני מבטיח לך שברגע שהוא יצא, זה לא היה מתוכנן, אולי זה פציעה לא חמורה וסתם דאגה, אבל לא מכניסים שחקן לרבע שעה לעשרים דקות ואז מוציאים אותו סתם.

נדב צודק לחלוטין. גם אם בסופו של דבר, יתברר שזה לא חמור או סתם ליתר ביטחון.

מה בדיוק מצביע על זה שאראוחו חזר מוקדם מדי פרט לחוכמה בדיעבד? איזה ידע רפואי על מצבו של אראוחו אתם מחזיקים בדיוק? הדברים הללו קורים בכל קבוצה וחזרה מפציעה זה מאד טריקי גם כשעושים אותה “בזמן”. אתם סתם מחפשים את קומאן\הצוות המקצועי\רפואי בכוח במקרה הזה.

אין לי שום מידע פנימי למעט פרסומים בתקשורת.

בהתחלה קיוו שהוא יהיה כשיר לגומלין מול פריז ובמבט יותר אופטימי לגומלין מול סביליה ופתאום היו דיבורים שהוא יעלה במפגש הראשון מול פריז.

אני לא מסכים איתך בכלל.
אנחנו לא מחפשים את הצוות הרפואי ״סתם״.
אנחנו עושים את זה בגלל שזה מסב לנו הנאה. אנחנו מתלוננים ומפרקים מתח, משחררים קיטור ובאופן כללי מנסים לאמר שהיינו רוצים שיהיה פה טוב יותר.

הנה, גם אתה ״סתם״ בא לפה בשביל שוב לחנך אותנו? לא. זה פשוט מסב לך אושר, האפשרות להוכיח אותנו על טעותינו, לא? שום דבר זה לא סתם…

אם זה היה חד פעמי או פעם ראשונה אז אוקי אתה צודק. אבל זה לא חד פעמי ולא פעם ראשונה העונה. הביאו לך את רוברטו בתור דוגמית.

אפילו אראוחו זה לא פעם ראשונה אצלו. הוא כבר נפצע השנה וחזר מוקדם ואז שוב נפצע.

שפיאניץ עולה לשחק אחרי שהוא לא משחק כמעט ואז נפצע . יש פה בעיה. וזה היה גם לפני הקורונה. אף אחד לא מחפש את הצוות הרפואי קומאן הנהלה שחקנים (אפשר להוסיף כל שם אפשרי אחר) סתם. אנחנו מבינים עם מי יש לנו עסק.

אני לא כל כך הבנתי. ראית את המשחק?
היה רגע בו אראוחו רצה לחזור למרות שאומטיטי כבר עמד על הקו. קומאן ניגש לאראוחו ואמר לו משהו , ואראוחו הלך בעצבים ובעט בעוצמה בספסל. הוא כנראה הרגיש בסדר.
מכל זה אני לא מבין מדוע מישהו חושב שהוא לא היה כשיר וחזר מוקדם מדי. הוא השלים 2 אימונים מלאים לפני המשחק.
הצוות הרפואי פישל בעבר, זה נכון. אז כל פעם אפשר להפיל הכל עליו, אבל אני מניח שהם יודעים יותר טוב מאיתנו.

נדב גם עירבב צוות רפואי וצוות מקצועי באותו משפט. אני גם בדיעבד לא רואה שום פגם אצל הצוות המקצועי בהקשר הזה. אם אראוחו השלים 2 אימונים, הוא גם כשיר לשחק 20 דקות. אם הוא נפצע, קומאן עשה נכון שמנע ממנו להמשיך.

חשבתי שהתכונת שהוא לא נפצע.

הוא נראה לי יותר היה מתוסכל שהוא חזר ונפצע שוב.

בדיעבד מסתבר שהוא לא נפצע. יהיה כשיר למשחק הבא.
לא יודע מה כאב לו שם בדיוק. אני הייתי שובר רגל רק מהבעיטה הזאת בספסל.

אני חושב שהייתה דריכה על הקרסול שלו לפני שקומאן הוריד אותו.
בהילוך החוזר שמתי לב לזה, והתבאסתי ממש.

אגב, קצת קשה לרדת על הצוות המקצועי אם הפציעה החוזרת היא אחרי דריכה של שחקן יריב על הקרסול המחלים. לעתים (רחוקות) גם דריכה על רגל בריאה יכולה להסתיים בפציעה.

על כל פנים, מבין את אראוחו, אבל מסכים עם קומאן.
המשחק כבר היה נראה גמור. לא היה טעם לסכן את הבלם הכי חשוב שלנו העונה, ועוד לפני משחקים קריטיים. הייתה דריכה, חזרת מפציעה, רד לספסל ושמור על עצמך בינתיים.

נעים להכיר אני נדב פיזיותרפיסט לשעבר של קבוצת כדורסל שהיום בליגת העל. “ערבבתי” צוות מקצועי צוות רפואי כי יש שני גורמים לחזרה של שחקן: החלטה על רקע מקצועי של הצוות הרפואי שסובר שהמצב של השחקן טוב מספיק, והגורם השני זה לחץ מהצוות המקצועי שצריך את השחקן עכשיו. בשכונה שיש במועדון בשנים האחרונות בכל הנוגע לכשירות השחקנים היה מאוד קשה להחליט מי מהגורמים חוטא פה, וגם אם במקרה הזה מדובר בחוסר מזל, זו הפעם השנייה רק העונה ששחקן חוזר מפציעה רק כדי להיפצע שוב.

אפשר תמיד לטעון שמה שקורה שם זו לא שכונה כמו שאני מכיר בקבוצה בה הייתי, מנגד כבר ראיתי איך מחדלים כאלו קורים גם בקבוצות רציניות .

עקביות, מסכים שעוד אפשר להכריז על מקרה כזה כגבולי, מצד שני זו לא פעם ראשונה שזה קורה, לא יודע אם זה מגיע מהחלטה של הצוות הרפואי או מלחץ שמגיע מהצוות המקצועי שלחוץ לראות את הבלם הכי טוב שלו חוזר לדשא. לא מחפש בכוח כלום.

תן לי שם של מועדון גדול שזה לא קורה בו בשנתיים האחרונות. שחקנים נפצעים וזה קורה, בטח בעומס הפסיכי הנוכחי, ובוודאי שאתה לא צריך שאסביר לך שהמשחק הראשון אחרי פציעה בעייתי גם כשהוא לא קורה מוקדם מדי. יש הרבה משתנים והרבה חוסר וודאות, החלטות שניתן לשפוט רק בדיעבד. כל מה שאני רואה בהודעות מאז זה שאתה ואחרים נשענים על דעה קדומה ולא על שום מידע רלוונטי.

יוסי - אין לי כוח לוויכוח הלעוס הזה. לא כתבתי אצלכם בפורום כמה חודשים אם אני לא טועה וההודעה היתה עניינית, אין לי שום רצון “לחנך” אף אחד אלא רק להגיד את דעתי, כולל כשהיא כוללת את הטענה שאוהד ברצלונה כלשהו טועה (רחמנא ליצלן). אפילו טרחתי להכניס את צמד המילים “במקרה הזה” כדי שלא תחשבו שאני מגן על הצוות באופן כללי, פעם הבאה אשים בבולד. די עם הבכי.

בתכלס האמת היא קצת שונה. משחק ראשון זה טריקי והכל טוב ויפה, אבל אחרי אולי המאבק הראשון על הכדור לא ציפיתי שארואוחו שוב יהיה על הדשא וידדה. רוצה לשמוע משהו נוסף? גם הפציעה של פדרי לא מפתיעה אותי כי הילד הזה משחק כמעט בכל משחק, וזה לא שמדובר על שחקן שהוא איזה עילוי פיזי, הבא בתור לצערי צפוי להיות דה יונג בקצב הזה.

יש פה המון חוכמה בדיעבד, אבל אני לא מוכן לקרוא לדברים שחוזרים על עצמם “מזל” או “מקריות”. זו לא התפרצות הזוייה של קורונה בתוך אתלטיקו מדריד שבזה באמת אין לנו עוד מספיק ידע כדי לשלוט. היכולת לאמוד את ההחלטות פה בכל הנוגע להחזרת שחקנים יכולה להיות בסקירה רק בדיעבד על מה שקרה. כי כמו שאמרת, אין לנו את התיק הרפואי של השחקנים כדי להבין מה קורה אצל כל אחד. זו לא דעה קדומה, זו הצטברות מקרים, בין אם מדובר במצב של דמבלה, חוסר הכשירות הקבוע של אומטיטי, פיקה, סרג’י רוברטו, פדרי, המקרה הנוכחי של ארואוחו, פאטי, ועד כמה שאני יודע טר שטגן נפצע בחימום ובכל זאת עלה היום. באותה נשימה, אפשר להשוות את המצב של בארסה ליתר הקבוצות לפחות ב EPLבעזרת הסקירה הנחמדה שמצאתי על הפציעות בכל המועדונים:

בקיצור, אפשר לנתח כל פציעה כ"חוסר מזל" או מניעת פציעה רק כ"חוכמה בדיעבד", אבל חלק גדול מהפציעות הן כאלה שלא קורות באופן ישיר, אלא מעומס מצטבר או לא מבוקר. חולשה נקודתית, היעדר רוטציות, חזרות מוקדמות וכ’ו. כל אלו מהווים גורמים מאוד נפוצים לכל מיני “מכות פציעות”. אני לצערי גם חוויתי מצב מזעזע של “מכת פציעות”, וכמובן שהרבה עיניים היו נשואות אליי לגבי “איך זה לעזאזל קורה”, שמנגד ההנהלה איפה שהייתי פשוט שמו זין על השחקנים והחזרה שלהם למגרש, לא האמינו ברוטציות וכבר באמצע העונה השחקנים פשוט נפלו מהרגליים בגלל קפריזות של אותה הנהלה. אוסיף ואומר שלא כל השחקנים באמת דאגו לקחת את עצמם ברצינות ולשמור על עצמם, אלא השתדלו לחזק את הבייספס מול המראה כדי שיהיה להם מה להראות באינסטגרם בעוד הם בטוחים שאם אעטוף להם את הרגלים עם טייפ הם לא יפצעו.

אתה יכול לקרוא לי חכם בדיעבד, אבל אני לא מוכן להאמין למקריות.

לא ידעתי שאתה פיזיותרפיסט, ואני בטוח שאתה מבין יותר ממני.
אבל עדיין אני לא מבין כיצד קבעת שאראוחו חזר מוקדם מדי. אם שחקן השלים שני אימונים מלאים, זה לא מספיק בשביל לשחק 20 דקות?
גם פיקה חזר מוקדם מהצפוי, אבל לא נפצע.

מדוע דה יונג אמור להיפצע? אני זוכר את פיקה קשישא משחק את כל המשחקים בשנה שעברה אחרי פגרת הקורונה, משחק כל 3 ימים, ולא קרה לו כלום. מסי ואלבה משחקים שנים ככה. ועוד הרבה שחקנים , ולא רק בבארסה.

למיטב זכרוני, יש לנו 5 פצועים כרגע. בטבלה של הליגה האנגלית שהבאת, זה היה ממקם אותנו באמצע. ריאל מדריד בקושי מגרדים הרכב. אולי יש לנו שכונה שם בצוות הרפואי, אבל לחצי מקבוצות אחרות יש שכונה כזאת, או חוסר מזל.

מוזר, שמעתי שזו הסיבה שבחרו להוריד אותו מוקדם, אולי שמעתי לא נכון, אבל בכנות כל החזרה שלו היא באמת מזל, כמו גם העובדה ששחקנים שורפים משחקים שלמים בלי מנוחה. המצב הזה לא באמת תקין וזה מקדם פציעות. אני מבסוט על דה יונג ששומר על עצמו ומוכיח את עצמו כמקצוען אמיתי, אבל כן העובדה שהוא משחק בלי מנוחה במה שאורי הגדיר יפה כ"עומס פסיכי" יכול לעלות לו ביוקר. על אלבה, בוסקטס וגם סוארז שכיביכול מחזיקים עונות שלמות בלי מנוחה או רוטציה אני יכול לדבר הרבה, ולחשוב האם באמת המצב הזה נכון עבורם ועבור הקבוצה. הנושא של מסי הוא נפרד כי הוא מנהל את המאמצים שלו על המגרש אחרת. הוא לא מחוייב למשחק הלחץ כמו כולם. אגב, זו אחת הסיבות שאני לא מת על זה שקומאן לא תמיד משתמש בכל החילופים שלו, אפילו בשביל לעודד רוטציה אצלו. תחשוב רגע על הלחץ סביב כניסה של ריקי פוץ’ בפרספקטיבה כזאת: אני לא רוצה לראות אותו נכנס כי בטוח שהוא “היורש של אינייסטה” כמו ילדי מאניה, אבל אשמח לראות אותו משחק לו רק בשביל לנהל כמו שצריך את הדקות של פדרי שנפצע.

לגבי המצב של יתר הקבוצות, שווה לראות מה מהם הוא דבר רלוונטי לסרגל המאמצים, ומה רלוונטי לקורונה, כמו גם שאני לא אתייחס לטראומה באנרגיה גבוהה (כניסה ברוטלית עד כדי שבירת עצמות) כמו לנקע בקרסול, קרע בהמסטרינגס וכ’ו (פציעות שתיאורטית יכולות להימנע עם ניהול נכון). לדוגמא, יש להבדיל את מה שקרה אצל אתלטיקו לבאמת מסדר הפצועים הפסיכי שיש אצל ריאל. אגב באותה נשימה אציין שהסיבה שאני מזכיר את אתלטיקו היא שרוב הזמן הם מתנהלים מצויין ודואגים עוד מקדם העונה לזה שכל השחקנים שלהם יהיו בכשירות שיא וזמינים לסימאונה עבור רוטציות רחבות אם יהיה צורך, וסימאונה עובד צמוד עם פרופסור אורטגה שבאמת עושה דברים יוצאי דופן עם הכשירות של כלל הסגל אצלו.

אם אחזור לעיניין ארואוחו, אולי הקדמתי לכעוס על הצוות המקצועי או הרפואי, למרות ששוב, נראה שרק אחרי המגע בהתקלות הראשונה של ארואוחו הוא מצא את עצמו על הדשא עם קרסול כואב. אני לא יודע מה היו האימונים אותם הוא עשה עם הקבוצה, אני לא יודע אם היה מדובר על אימון ללא מגע, אימון עם דגש טקטי יותר או לא. האמת שגם לא זכינו להמון פירוט לגבי הפציעה של ארואוחו, כי המנגנון בו הוא סובב את הקרסול הוא לא המנגנון הסטנדרטי של נקע בקרסול (עד כמה שאני זוכר את המקרה). מבחינתי יש לנו פה המון סימני שאלה ותוצאה אחת: הוא עלה למגרש ובהתקלות אולי הראשונה שלו עם שחקן יריב הוא שוב נמצא על הדשא, בעוד המאמן בוחר לא לסכן אותו והחליף אותו אחרי כלום זמן. לפחות קומאן לקח אחראיות ומשנה זהירות והחזיר אותו. זה לא משהו שרואים כל יום.

ענית יפה מאוד, ותודה.
אני רק אציין לגבי פיקה, שהוא נשאל על למה ירד אחרי 60 דקות. פיקה ענה שהוא רק חזר אחרי היעדרות ארוכה, וסוכם מראש עם קומאן שהוא ישחק 60 דקות. הוא לא פצוע.

אני מאוד מתחבר למה שכתבת על חילופים. גם אני לא מבין מדוע קומאן לא משתמש בכולם, מדוע חלק מהשחקנים עושים רוטציות, וחלק אחר משחק כל דקה כמעט.

רק נציין שבנתיים אראוחו, שלא קרה לו כלום וזה רק היה אמצעי זהירות, לא חזר להתאמן.

פדרי, שדיברו על 3 שבועות בחוץ, מתאמן כרגיל ועשוי להיות בסגל למחר.

מקצוענים.

נגד מי מופנה הסרקזם שלך? נגד הצוות הרפואי שלפני 3 ימים אמר שפדרי יהיה 3 שבועות בחוץ והוא מתאמן כרגיל?
או נגד הצוות המקצועי שלוחץ על השחקנים לחזור מוקדם מדי, כפי שכתב נדב בעקבות הפציעה/“פציעה” של אראוחו?
או נגד השחקנים עצמם?

לפי התמונה הזאת, פדרי לא נראה פצוע. השתתף באימון כאילו כלום.