מחזור 5 בספרד :: 1-0 קשה על אספניול בברנבאו

מסכים איתך על הניתוח של לוקאס. לגבי ויניסיוס התקשורת תהיה על הגב שלו בין אם הוא ישחק ובין אם לא. ככה זה כשמשלמים 45 מיליון יורו על שחקן צעיר.

@El_Maestro בברזיל ויני התמודד יפה מאוד עם הלחץ, האוהדים והתקשורת. בכלל הייתי מציע להפסיק לזלזל בכדורגל הברזילאי. לכוכבים שם אין בעיה לעשות את קפיצת המדרגה לאירופה. אגב לא ציפיתי שהוא יפתח פה מייד, וברור שהוא צריך להרוויח את המקום ברוטציה, אבל איך הוא ירוויח אותו אם הוא אפילו לא מקבל עדיין פירורים בשביל להראות מה הוא מסוגל.

אבל הוא קיבל. במחנה האימונים, במשחקי ההכנה ועכשיו גם בקסטייה. כנראה שהחליטו שהוא עדיין לא בשל ולנו אין ברירה אלא לקבל את זה.

אתה לוקח את כמות השערים - שבעצמה לא כל כך מרשימה - ומקדש אותה בצורה כזאת שהיא כל המהות של כל שחקן. זו טעות בסיסית ביותר.

לוקאס לא שחקן שמבקיע שערים. זה לא מה שמצופה ממנו. הוא שחקן טקטי. הוא שחקן שתתן לו הוראה והוא יבצע אותה על הצד הטוב ביותר. הוא קשר שמשחק באגף, ויניסיוס חלוץ שמשחק באגף. הוא לא נוצץ, אבל הוא מסוג השחקנים השחורים שעושים את העבודה השחורה וחשובים לא פחות מהשחקנים ‘הנוצצים’.

חל פיחות במעמדו של לוקאס בגלל שהוא לא מתאים לשיטה של לופטגי. הוא ישיר מאוד ולא מניע כדור טיפוסי. הוא בכושר לא טוב כי הוא כמעט לא משחק, אבל בכללי הוא שחקן סגל איכותי שכל מאמן היה רוצה. עושה את העבודה, לא מתלונן כשלא משחק ותמיד חיובי.

תן לויניסיוס להתרגל לאויר האירופאי ואז נשווה אותו לשחקני סגל בריאל מדריד, סיכמנו?

אני על המשחק הזה מסתכל בצורה חיובית דווקא. רוטציה רחבה עם מנוחה לשחקני הרכב משמעותיים, דקות לשחקנים שצריכים מאוד את הדקות, נצחון, שער נקי. גם משחקים כאלה, שדי התקשנו בהם בעונה שעברה, צריכים לדעת לנצח. בסופו של דבר 1-0 או 4-0, מס’ הנקודות נשאר 3.
קשה להתעלם מהעובדה ששני שחקני ההתקפה הכי טובים בקבוצה, מרסלו ובייל - לא שיחקו אתמול. נוסף על כך ראינו כמה דני היה חסר באגף ימין ואף על פי שאודריוסולה די הרשים אותי, הוא לא ברמה של דני, לא ביכולת ולא בתיאום.

ראמוס נורא מרגיז אותי עם היציאות המטורללות קדימה והזריקת זין בהגנה. מבחינתי אם כבר הולכים על רוטציות הוא הראשון שצריך להזרק לתחתית הספסל במשחקי ליגה. אני מעדיף שחקנים מחוייבים שיעשו את העבודה בשקט גם אם הם לא נותנים את האקסטרה, אבל שלא יפילו לי את הלב לתחתונים כל כך הרבה פעמים במשחק.

איסקו ממשיך לאכזב אותי ואני חוזר ואומר, הוא פשוט לא ברמה הנדרשת. לעומתו אסנסיו מתחיל להתעלות על היכולת, לקחת אחריות ומנצח לנו את המשחק. עושה רושם שהנוכחות של רונאלדו העיבה עליו כמו שראיתי לא פעם ולא פעמיים כשהם שיחקו יחד. כשנותנים לו את החופש שלו הוא לוקח בשתי ידיים ועושה את העבודה.

אני מעריך כל אחד שכותב כאן אבל עזבו, כדורגל זה לא משוואת קו ישר, אין חוקים שלא ניתן לערער עליהם, וזה מעבר לדקלום קלישאות כמו וותק ומעמד ועוד. לפי התזה הזו גם רוביניו שהגיע איזה יומיים וחצי לפני הבכורה שלו בקבוצה, עם ניסיון אפסי בכדורגל האירופי(מחוץ ברזיל) ואחרי אימון אחד במדי ריאל מדריד - לא היה עולה מהספסל שם בקאדיס. והוא היה כבר בעונת הבכורה השחקן הכי טוב חוץ מרונאלדו הפצוע(אולי תחרות יחד עם זידאן כשכוחו היה במותניו על הסגנות). שלא נדבר על זה שלפי נק’ ההסתכלות הזו אז גם ראול לא היה עולה לבוגרים בגיל 17 וקצת וכמעט ‘מדלג’ על קסטיליה - ארבעה משחקים בריאל מדרידC והופ, ואלדאנו לוקח אותו לקבוצה הבוגרת. ומה נגיד על אמיליו בוטראגיניו והקינטה דל-בויטרה ועוד ועוד.

עזבו את סיפורי ההיסטוריה, אבל יש מקרים בהם שווה לזוז מהקו הישר, ובלי שיהיה מצב מסוים כמו שחקן וותיק שנמצא מעבר לשיא ובמועדון מחפשים רוח נעורים, או חוסר מסוים בסגל - זה לא יקרה.
ואני שופט לגופה של הסיטואציה: גארת’ בייל נפצע, לוקאס ממשיך בכושר חרא - תסריט לא רחוק מהמציאות, ומי עולה מהספסל? כנראה שנזדקק לויניסיוס. והוא כן צריך את הדקות האלה. אז לא אתמול ולא בסאן-ממס אבל כן כשמובילים 4:1 על לגאנס ואין לחץ. אגב, גם לוקאס ואסקס הגיע לסגל במעמד נחות מדניס צ’רישב למשל שרשם עונה אדירה בויאריאל. ולוקאס גם לא התחיל עם סימן קריאה, היו משחקים שלא הבנו מה בניטס מוצא בו והתרגזנו כשהוא שיחק. בהתחשב בכך שלוקאס בכושר נוראי ואני בטח לא מודד אותו בגולים אלא יותר ביצירת הזדמנויות ואת זה הוא בכלל לא עושה - ויניסיוס צריך לקבל צ’אנס, להשתפשף.

כמובן שאת לופטגי אני לא שופט לפי היחס שלו או קו המחשבה לפי ויניסיוס. עד עכשיו הציון שלו הוא טוב, ונהיה חכמים יותר אחרי המשחקים הקרובים: פיחואן ודרבי.

דור, אני מקווה שיצא מויניסיוס הרבה יותר מרוביניו, שאמנם הראה ניצוצות לתקופות אבל לא היה קרוב למימוש הפוטנציאל. שלא נדבר על כל מיני דנילסונים וקייריסונים למיניהם שכשלו טוטאלית באירופה(ובקריירה). מסכים שהוא צריך לקבל דקות בבוגרת, אבל לאט ובלי לחץ. לא כולם ראול ; יש לנו לפחות ארבעה שחקנים בסגל שיצאו להשאלה וחזרו טובים יותר(קרבא’, אסנסיו, קאסמירו וואסקס).

ברור ש-‘לא כולם ראול’, העלת לי חיוך אז סחטיין. אבל לעתים צריך להמר והרגע בו לופטגי יזדקק לו - לדעתי לא כל-כך רחוק, ואז לזרוק אותו למים העמוקים זו לא תהיה חוכמה. אני נזהר עם הביקורת כלפי לופטגי וגם לא האוהד מס’ 1 של ויניסיוס, אני מדבר על משחקים נקודתיים. אם לופטגי ייכשל למשל כשהוא ניסה הכל באמת זה יהיה נסלח יותר מאשר להיות מקובע. ושוב, יש התעלמות ממצב הקבוצה. אין לנו את ספסל הזהב עם חאמס ומוראטה וגם אסנסיו ואפילו איסקו היה בחלק מהזמן חלק מ-‘ריאל מדרידB’. בטווח הקצר אני קונה שויניסיוס יהיה רוביניו בעיניים עצומות. בטווח הקצר, היו ימים שרצינו שהכדור יגיע אליו, הוא כן הכניס מעוף בקבוצה עייפה מאוד. הדוגמא של רוביניו הייתה בגלל קווים מקבילים - סיטואציה שנוצרה וחוסר ניסיון מחוץ לברזיל. כמובן שזה לא אחד לאחד.