מחזור 15 :: שיעמומון וניצחון 0-1 קטן על הואסקה

לקראת הואסקה

image

ריאל מדריד מגיע מחר לראשונה בהיסטוריה למשחק בהואסקה(17:15, ראשון) ותקווה לחזור משם עם ניצחון שישפר עמדות בטבלה. הדרך הראשונה: לעצור את גל הספיגות במשחקי החוץ. מרסלו וקרוס בחוץ, והאם סולארי ידבוק בחולייה הקדמית הרגילה?

סטטוס אלופת אירופהX3::

ריאל מדריד של סולארי ממשיכה לנצח ולחבר מספרים יפים. היא הגיבה היטב לשלישייה המביכה באיפורואה מול אייבר עם שלושה נצחונות, כל אחד חשוב בדרכו - הניצחון באולימפיקו(2:0) קבע שתסיים במקום הראשון בשלב הבתים, ה-2:0 על ולנסיה הראה את היכולת לנצח משחקים בכוח, והשישייה נגד מלייה הייתה חשובה לקהל שצמא לגולים, ואולי לאיסקו ואסנסיו. כעת ריאל מדריד שעדיין רחוקה מהצמרת, כבר רואה באופק את אליפות העולם למועדונים, והמטרה שלה היא לנצח בשני משחקי הליגה שנותרו - תחילה בהואסקה, בביקור ההיסטורי הראשון שלה שם, ואח"כ בברנבאו נגד ראיו וייקאנו. במסיבת העיתונאים המשעממת של סולארי, המסר היה ברור - “אנחנו הולכים להילחם על הליגה עד הסוף”.

כמו שאמרנו, המספרים של ריאל וסולארי קצת מספרים. הן מבחינת הרקורד - 7 נצ’ ב-8 מש’, עם כל הריספקט, הן מבחינת מספר שערי הזכות(25) וגם זהות הכובשים. ועדיין יש מספרים שריאל מדריד חייבת לטפל בהם - ריאל מדריד ספגה העונה 16 שערים במשחקי החוץ שלה בליגה - ממוצע של יותר משניים למשחק. יחד עם סיום העונה שעברה, ריאל ספגה בכל 11 משחקי החוץ האחרונים שלה. מעבר לכך, יש לה עוד לקח ללמוד - בשנה שעברה היא התארחה אצל העולה החדשה ג’ירונה, שאמנם טובה משמעותית מהואסקה הנוכחית - אבל ריאל הובילה ונרדמה ובסופו של דבר הפסידה, דבר שאסור שייקרה. אפרופו משחק ההגנה, ריאל בבעייה שכן מרסלו לא התאושש בזמן וגם רגילון פצוע, כך שהמאמן ייאלתר עם קרבחאל בצד שמאל, זה מה יש ועם זה ננצח. “אין לי ספק שהואסקה תדרוש מאיתנו לשחק טוב מהרגע הראשון, לתת את המקסימום, להתאמץ. להיות רציניים בהגנה ותוקפניים בהתקפה”, סיכם סולארי.

המאמן נשאל על ‘11 קבועים’ ואמר שכדורגל דינמי ומשתנה לפי כל משחק. צריך לבדוק את התחרות בין השחקנים, המצב הפיזי, צירופים שמתאימים נקודתית, ובקיצור: גורמים רבים. “אני לא מאמין ברעיון של 11 שחקנים קבועים”, סיכם המאמן. והפעם יהיה מרתק לראות את חוליית הקישור שלנו בעיקר - לנוכח היעדרותו של טוני קרוס הפצוע(‘זו עצה של רופא’), מצבו הלא ברור של איסקו והעובדה שקאסמירו התאמן אבל נשמר כמובן לאליפות העולם למועדונים. מרביעיית הקישור הקבועה נותר רק לוקה מודריץ’ שיחזור לשחק ו-‘יירד לקרקע’ לאחר הזכייה בכדור הזהב. מרקוס יורנטה הנמרץ ששוב זכה לשבחים ושיחק אפילו בגביע, יפתח בוודאות, ונראה שדני סבאיוס ייכנס להרכב גם הוא. סולארי התייחס גם לקיילור נאבאס המתוסכל שיש שמועות על עזיבתו בינואר\רצונו לעזוב - “שחקן יכול לחשוב מה שהוא רוצה, הרגשות הם שלהם, אני לא ממליץ שום דבר לאף אחד, אבל אין מקום טוב יותר להיות בו מאשר ריאל מדריד”, סיכם המאמן.

אין מקום טוב יותר מאשר בהרכב של ריאל מדריד, נתקן את המאמן שלנו, ושניים שחולמים על חולצת ההרכב הם איסקו ואסנסיו שלא היו גדולים נגד מלייה אבל היו זקוקים לצמד הזה, כ"א מהם - כמו אוויר לנשימה. האם סולארי ימשיך עם החייל הנאמן לוקאס ואסקס? בכל-מקרה, בהמשך השבוע ריאל תארח את צסק"א במשחק חסר חשיבות, כך שייתכן שזמנם יגיע. מהסגל ייגרעו גם מריאנו ונאצ’ו כאמור, כך שחאבי סאנצ’ז ו-ויניסיוס בפנים, בינתיים. השחקן שקיבל הכי הרבה דקות אצל סולארי הוא החלוץ בנזמה, שאמנם לא שיחק בגביע אבל שוב נכנס למעין בצורת - אייבר-רומא-ולנסיה, וקשה לומר שהרשים, ומה נגיד על בייל? סולרי עדיין מגן עליו למרות שהוולשי שיחק טוב יותר תחת לופטגי. ריאל צריכה גולים ונצחונות, לא חשוב איך.

ריאל מדריד - הרכב משוער: טיבו קורטואה| אודריוסולה ראמוס(C), ואראן, קרבחאל, יורנטה, סבאיוס, מודריץ’| לוקאס ואסקס, בייל ובנזמה

מה המצב הואסקה?

הואסקה ‘מצפה לריאל מדריד’, לא פחות מזה. אמנם העולה החדשה רואה שלאט-לאט העונה ההיסטורית שלה הופכת לעונת בלהות ולמספרי אימה, כמה מהם בקצרה: לא ניצחה מאז מחזור הפתיחה אז השיגה 2:1 באייבר(אלכס גלאר כבש צמד), אגרה 7 נקודות בלבד - ונמצאת באותו מרחק מחוף מבטחים, מציגה את ההגנה החלשה בספרד עם 29 שערי זכות - למעלה משניים בממוצע למשחק, אבל כשריאל מדריד מגיעה - העיר עוצרת הכל, יש כדורגל. “אנחנו נעשה כל מה שאנחנו יכולים כדי לסבך את החיים שלהם”, אמר המאמן פרנסיסקו, המאמן השני של הואסקה העונה, שלא ממש הצליח לשנות את הדינמיקה הקבוצתית בכלים המוגבלים שיש לו. “כל שחקן רוצה לשחק במשחק הזה”. המגרש יהיה מפוצץ מחר, קרוב ל-7000 מקומות, זוהי התוכלת של האצטדיון. אין ספק שהם חיכו כל-כך הרבה זמן לרגעים האלה, כמו זה בו ריאל מדריד מגיעה להתארח.

דווקא משחק הגביע באמצע השבוע היווה מעין נקודת שבר להואסקה. במשחק הראשון בסאן-ממס, הואסקה האורחת הובסה 4:0 נגד בילבאו שבעצמה הייתה במשבר עצום. במשחק הגומלין אף-אחד לא אמר את המילה ‘רמונטדה’ אלא רק להחזיר חלק מהכבוד והתחושה הטובה, במשחק בלי לחץ. אלא שהואסקה הובסה שוב. “אנחנו בדינמיקה רעה מאוד ומשחקים לא מספיק טוב. אבל אנחנו מקצועניים ונעשה את כל מה שאפשר כדי לתקן את המצב”, מסכם המאמן פרנסיסקו. דווקא במשחקי הבית הואסקה לא רעה. היא אמנם טרם ניצחה, אבל השיגה שלוש תוצאות תיקו וספגה מעט שערים(הכל יחסי, כבר אמרנו). הואסקה זכורה לאוהד הממוצע כקבוצה עם הסיפור המרגש וכזו ששיחקה כדורגל התקפי ומוגזם בקאמפ-נואו ואחרי שער מהיר של צ’וצ’ו(אולי המצטיין שלה בעונה שעברה עם 16 שערים), פשוט התרסקה וספגה שמינייה. מעבר לכך היא הרגישה לאחרונה את הנקודות בידיים, אבל פישלה - כך היה כשהובילה במשחק החוץ באלאבס והפסידה, ומסתפר שגם פעמיים לעלות ליתרון נגד לבאנטה(2:2) זה לא מספיק. אגילרה ומלרו, שעושה מאמצים גדולים כדי לשחק, התראיינו השבוע לתקשורת ושיתפו בתחושה המחורבנת שלהם, והם מנסים לחזק את החבר’ה הצעירים.

בעוד מלרו חוזר אחרי חודשיים כמעט בלי כדורגל וכשהוא מתאמן באי-נוחות, אבל ידוע עד כמה הוא חשוב לסגל(16 שערים גם כן אשתקד), ואומר ‘אני רוצה לעזור’, ומוסיף שבקבוצה בטוחים שהמצב ישתפר, אגילרה לא יכול שלא להביט לעבר - “אני חושב שהיו מגיעות לנו לפחות עוד 5-6 נקודות שהיו מרגיעות את כל הקבוצה”. הקשר דיבר גם על ההגנה - “אני חושב שלא יכול להיות שנספוג בכל משחק לפחות פעמיים”, והשתדל לצאת עדין ולא לבקר את חבריו. בהקשר זה, המאמן פרנסיסקו הודה שעדיין לא הכריע לגבי המערך, או שפשוט לא רצה לחשוף בפני העיתונאים - “גם כששיחקנו עם חמישה בהגנה אני לא ראיתי שהמצב טוב יותר, אבל זה לא אומר שלא אבחר בשיטה הזו מחר”. הואסקה מגיעה למשחק במאניה-דיפרסיה מסוימת, ולצערה השחקן הטוב ביותר שלה לא ישחק.

הקשר אלכס גאלר, מלך שערי הקבוצה - ייעדר בגלל פציעה, מה שמגדיל משמעותית את הסיכויים של מלרו לחזור ל-11. צ’וצ’ו בן ה-19 ימשיך להוות סכנה. להואסקה יש בעיות גם בצד ימין כשאקאפו מושעה, כך שהמאמן יצטרך לאלתר. חורחה מירמון יחזור לעמדה המקורית שלו וינטוש את צד שמאל. הקשר המרכזי דמיאן מוסטו, רביעי בקבוצה במספר דקות העונה - לא ישחק אף הוא. בקבוצה מנסים להישאר אופטימיים ומסתכלים דווקא על המשחק האחרון נגד סלטה ויגו בו הקבוצה נלחמה כמעט עד הסוף. שימו לב שלמרות התוצאות והחלק ההגנה הרעוע, פאבלו אינסואה שהושאל משאלקה לא מקבל הזדמנויות כמו רוב השחקנים שהגיעו הקיץ. סמדו משחק תמיד כשהוא בריא(ייעדר שוב), וחורחה פולידו ואצ’יטה הם מהשחקנים הבולטים בדקות המשחק של הקבוצה העונה. האמת שזה לא ממש משנה…

פרנסיסקו חושב על פיתרון באימון. יום חג להואסקה, בכל-מקרה.

הואסקה - הרכב משוער: יוהאנוביץ’| מירימיון, אצ’יטה, פולידו, אינסואה, פריירו| אגילרה, מוי גומס, ריברה| צ’וצ’ו הרנדס ואבילה

קצת היסטוריה. כאמור, זו הפעם הראשונה בה ריאל מדריד תפגוש את הואסקה. ‘ריאל מדריד מגלה את הואסקה’, כתבו במארקה, וזה הזמן לבדוק מה קורה כשריאל פוגשת קבוצות חדשות בליגה הספרדית ב-89 שנותיה. המשחק הראשון בליגה היה ב-17 בפברואר וריאל ניצחה 2:1 את לאס קורטס ב-1942, מצמד של רפאל. הזיכרון האחרון, כפי שאמרנו, עגום מאוד, כשריאל הגיעה לג’ירונה העולה החדשה אחרי ארבעה נצחונות רצופים, הובילה משער של איסקו אבל הפסידה. במאה ה-21, הואסקה היא העיר השישית אליה ריאל מדריד מגיעה לראשונה, אחרי שעשינו זאת כבר נגד חטאפה(04/05), חרז(09/10), אייבר(14/15), לגאנס(16/17) וג’ירונה - אשתקד. ריאל שיחקה בהואסקה במשחק ידידות ב-1963, משחק ש’בקושי נשארו אחריו עקבות’, ונבע ממניעים פוליטיים.

עד היום ב-61 המשחקים שלה נגד יריבות חדשות, המאזן לא מספיק טוב - 29 נצחונות, 13 תוצאות תיקו ו-19 הפסדים, כשכל הנתונים מתייחסים כמובן למשחקי החוץ. הניצחון הגדול ביותר היה 6:1 על ליידה בעונת 1950/51. מנגד, תבוסה קשה הייתה בעונת 1928/29 נגד קבוצת ‘אירופה’, מועדון קטלוני שזהר בשנות ה-20. ההפסד בשנה שעברה קטע רצף יפה של ריאל מדריד. עד אז, ההפסד האחרון נגד יריבה חדשה היה מול אלמריה של המאמן אוני אמארי והאקס המושאל אלברו נגרדו, 2:0 בעונת 2007/08, כשקודם לכן ריאל מפסידה מול חטאפה בקולוסיאו 2:1 ב-2004/05, כשסנטיאגו סולארי כובש שער מצמק יפה, שער שלא הספיק. בעונת הגלקטיקוס של פלגריני, 2009/10, ריאל ניצחה בסיבוב השני בקלילות את חרז 3:0, וב-2014/15 היא פירקה 4:0 את אייבר בקלות.

שמח על הניצחון, המקום הרביעי שלנו, זו המטרה בינתיים. כל משחק חוץ שננצח מבחינתי זה נס, אנחנו קבוצה קטסטרופה, חייבים חיזוק בינואר, אחרי כמעט עשור צריך לפנות לשוק הזה ברצינות. גם נגד קבוצה כזו חלשה כמו הואסקה, ללא ספק הגרועה בליגה - אנחנו שוב מראים חוסר איכות בהתקפה ולא מסוגלים לכבוש את השער השני ובשלב מסוים אפילו נלחצים אחורה לכיוון השער שלנו. בנזמה הרס שתי התקפות מתפרצות, ואנחנו תוקפים עם מעט מדי שחקנים. אגב, כשצפוי שהיריבה תתבנקר עם חמישה בהגנה, הייתי כן משחק עם אסנסיו ולא עם לוקאס שבמשחק כזה פחות צריכים את העזרה ההגנתית שלו. אנחנו כן צריכים את אסנסיו בהמשך העונה. ומילא שבייל היה משחק בשמאל כדי שלאסנסיו יהיה קל, אבל בשביל לוקאס? חבל.
אני לא אהבתי את החילוף של בייל, אנחנו יכולים לספוג בכל דקה והוא צריך להיות על המגרש, כמו שלא הוציאו את כריסטיאנו אף פעם גם לא 10 דקות לסוף. והרי באמצע השבוע נגד צסק"א הוא לא צריך לשחק…

ראינו הדיפה גדולה של קורטואה במחצית הראשונה, במשחק שהוא לא גמור, כל הכבוד. שמרנו על שער נקי פעמיים ברציפות? אני ממש מתרגש. זה גם משחק החוץ הראשון בו לא ספגנו העונה. ובצד השני - שמח שבייל שבר את הבצורת שלו בליגה - 99 ימים זו בושה שהוא לא כבש למעלה משלושה חודשים, זה הסיפור של העונה הזו שלנו. לפחות היום היה לא רע.

היה מעניין לראות את הקישור של ריאל, עם מודריץ’(שקט) כשריד היחיד מהשלישייה\רביעייה בשלוש השנים האחרונות. עם כל ההייפ המוגזם סביב דני סבאיוס, ראיתם את הפעולה של יורנטה? התגבר על שחקן ומסר לשטח, את זה לא תראו בסטטיסטיקה כי זה לא בישול אבל יש לו מניות בגול. הוא גם מהיר, בניגוד לחבר’ה הזקנים שלנו. משהו אחרון חוץ מזה שהכל רע - קורטואה אשכרה מנסה ‘לאכול את השעון’, לאודריוסולה יש את המורה הטוב ביותר - דני קרבחאל.

אפשר לזרוק את כל הסגל הזה לעזאזל? משחק פשוט תת רמה של הקבוצה הזו, אפילו לא קבוצה הם משחקים כמו אוסף שחקנים שרק יודע לבעוט את הכדור קדימה. אין קישור אין תנועה אין קמצוץ של כישרון בקבוצה הזו, ההתקפה והקישור שלנו פשוט לא קיימים.
אם פרז לא רואה ולא מבין שאין לנו שום שחקן התקפה נורמלי איל לי מה להגיד יותר, אני לא מבין איך בנזמה וחוקאס השלימו 90 דקות היום, הם היו צריכים לעוף כבר במחצית.
איזה פראיירים הואסקה האלה…

• העיקר הנקודות. משחק מול הקבוצה הכי חלשה בליגה, בסגל כמעט מלא, בסוג של מומנטום והעיקר הנקודות. בור ללא תחתית.
  • המזל הגדול שלנו שבין הקבוצות שמתמודדות איתנו על המקום הרביעי אין איזו ולנסיה או בילבאו.
  • עד כמה המצב בסגל קשה? בנזמה ולוקאס השלימו היום 90 דק’.
  • בייל חייב לשחק כל דקה שהוא כשיר ולקבל קביעות במדריד כל עוד אין אלטרנטיבות. באיזו זכות אנחנו יכולים לוותר כרגע על המבשל והמבקיע הכי טוב שלנו?

גועל נפש של כדורגל.

בנזמה ולוקאס עשו תחרות מי יותר גרוע. בסוף שניהם מסיימים 90 דקות. אפילו אם מריאנו לא על הספסל אפשר להעביר את בייל לעמדת החלוץ ולהכניס את אסנסיו או ויניסיוס לאגף. בייל השחקן הכי טוב שלנו מוחלף… החילופים של סולארי נראו כמו חילופים מהבית, בלי שום קשר למה שקורה על הדשא.

זה פשוט ביזיון שהחלוץ שלנו זה בנזמה ושלוקאס שחקן הרכב.

אני מניח שהרוח הקשתה עלינו במחצית השנייה כשהיינו מולה, אבל גם במחצית הראשונה עם הרוח בגב נראינו זוועה.

אני מאמין שינחיתו פה שחקן כמו הזאר בקיץ. אי אפשר להביא כוכבים בחורף, מקסימום שחקנים מבטיחים מדרום אמריקה. בעצם גם זה לא מעשי כי יש לנו כבר שלושה שחקנים בלי דרכון אירופי.

זאת הולכת להיות עונה ארוכה עם הרבה סבל. כנראה שזה מה שצריך כדי שמישהו בהנהלה יתעורר ויבין שעם בנזמה ולוקאס אי אפשר לשחק כדורגל.

אפילו בלי ציפיות זה היה קשה לצפייה. מניח שגם הרוח שיחקה תפקיד בזוועתון הזה, אבל זה בטח לא תירוץ.

סבאיוס מאכזב מאוד. על שאר הדברים אין לי חשק להרחיב.

איך חכם סיני אמר פעם? לא היה כלום כי אין כלום.

המשחק הטוב ביותר ששוחק בברנבאו העונה נגמר בדיוק עכשיו. וזה אומר הרבה, גם על המשחק המוקדם יותר שלנו היום. איכשהו למרות שהתוצאות משתפרות, זה נראה יותר רע משבוע לשבוע. מעניין מתי יתעוררו שם באולימפוס ויתעסקו ברכש ולא בליברטדורס או בכדור הזהב.

על סמך התוצאה ונתוני הבעיטות, נראה כאילו ריאל מדריד שחקה כמו קבוצת תחתית שגנבה שער.

על סמל ראיית כל המשחק ומה שהלך שם ככה בדיוק ריאל נראו.