טניס :: אליפות ארה"ב 2023

השתפר המשחק פלאים… בטח לא מעניין אותם ווימבלדון. סופסוף ראליים ארוכים וטפ ספינים מעולים. השתחרר קצת האנדרסון.

אחד הגמרים הכי חד צדדים שראינו בשנים האחרונות בגרנד סלאם… יאללה לUS אופן, יהיה מרתק.

דג’וקוביץ’ היה נהדר. להישען על סרב בלבד לא מביא אותך לגמר וגם אם הגעת לגמר בנס זה לא נשק מול שחקן ההגנה כנראה הטוב בהיסטוריה. בקושי אקדח מול מכונת ירייה.

קאמבק פשוט מרגש ועם כמה שאני שונא את נולה אחרי שהוא גנב (לא לקחת דברים כפשוטם) לפדרר כמה ג"ס, היום הלב שלי היה אתו לאורך הדרך. אנדרסון שחקן אפור ומשעמם, כן אתן לו קרדיט על סוף המשחק ועל המלחמה שלו. אבל זה קצת מידי בשביל גמר גראנד סלאם.

לא ראיתי את המערכה האחרונה כי היה איזשהו אירוע זניח בספורט אחר, אבל בשתי המערכות הראשונות נולה היה אדיר והזכיר נשכחות. אנדרסון באמת שחקן אפור ונשאר רק להתאכזב מההדחה של פדרר. נמנע פה גמר אדיר.

כן, הרבה זמן מאז הייתה תזוזה בת’רד אבל אליפות ארה"ב - ה US Open - גראנד סלאם אחרון לעונה החל היום.

הגרלות וצדדים ישנם, מגוון התרחישים רץ בראש.

נולה ממשיך עם הקאמבק הנהדר שלו ולא מפסיק אחרי ווימבלדון, בגמר סינסינטי נולה הזכיר שוב מי הוא היה כשגבר על רוג’ר פדרר 2-0.

ראפא נדאל גם כן, כמו נולה, מוכיח בפעם האלף שכשהוא בריא הוא יכול לאכול כל אחד על כל מגרש. מנצח השנה שעברה בא להגן על התואר ולהצמד יותר לפדרר בטבלת הגראנד-סלאמים.

רוג’ר פדרר אמנם ספג הפסד מול אנדרסון בווימבלדון אבל עדיין להספידו כ’זקן’ יהיה טיפשי. גם בגילו המופלג הוא עדיין טניסאי מסוכן שהכשרון נוטף מבין אצבעותיו.

הם ועוד מצטרפים כמו ווארינקה (בדרך לבעוט החוצה את דימיטרוב), אנדי מארי, ראוניץ’, האחים זברב, דלפו, ועוד ועוד.

בגיזרת הנשים אין באמת יתד כסרינה בשעותיה היפות להשען. אין פייבוריטית ברורה ומי שתתפוס מומנטום טוב תצליח לקחת את התחרות. רק יכולת לא תעזור, צריך לתפוס את המומנט בכושר הטוב ביותר.

… כי סימונה האלפ כבר עפה בסיבוב הראשון!

חזרנו!!

אתם יודעים, שחר פאר כבר מזמן לא אתנו בטניס, אבל יוליה גלושקו גם היא אחת משלנו דווקא עושה חייל ועולה לסיבוב השני באליפות ארה"ב.

כן, אנחנו אוהבים ישראלים מצליחים. אני בכל אופן. חזרה מפיגור מערכה ל 2-1. יפה לה ולנו!

נתנה משחק מהסרטים אחרי פציעה שנארתה כקשה במיוחד

קצת נרדמתי כאן (הייתי עסוק בספורט אחר), ואף אחד לא מעדכן אפילו דברים בנאליים ופשוטים כמו… שפדרר, ונולה, וואוורינקה, ונדאל, ודלפו, ועוד טניסאים חזקים ומוכשרים כבר בדרך לסיבוב השלישי אחרי ניצחונות קלים או קצת פחות.

דימיטרוב הודח כבר בסיבוב הראשון מול וואוורינקה, כמוהו גם דויד פרר שפרש עקב פציעה (לראשונה בקריירת הטניס שלו בגראנד סלאם!) מול נדאל. לפרר זה היה הגראנד סלאם האחרון כשחקן והוא יפסיק לחבוט החל מהעונה הבאה. עם זאת הוא יפרוש בטורניר כלשהו בספרד בו ישתתף שנה הבאה כי הוא רוצה לשחק פעם אחרונה בבית מול מאמניו ומשפחתו.

ובצד השני של בנות המין היפה וכרגיל בטורנירי נשים, בכל סיבוב כמעט תהיה איזו הפתעה.

סימונה האלפ - מדורגת במקום הראשון בעולם וזוכת הרולאן גארוס השנה - עדיין בהאנגאובר מהזכייה ומודחת כבר בסיבוב הראשון.

לסיה צורנקו מהמקום ה 36 מעיפה את קרוליין ווזניאקי הביתה אחרי 6:4 6:2 חלק. גם המדורגת במקום השני העולמי תראה את הגמר מהטלוויזיה.

גם גרבין מורגוזה (12) אינה אתנו עוד אחרי הפסד לטניסאית מהמקום ה 202!!

בפינה הישראלית יוליה גלושקו שרדה יפה את הסיבוב הראשון אך בסיבוב השני זה כבר לא היה כוחות והיא מפסידה לנאומי הואסקה - יפנית צעירה שבמקום ה 20 בדרוג - 6:4, 6:0. כואב אך מכובד.

האחיות וויליאמס יפגשו לדרבי משפחתי בפעם האלף… היום זה יקרה בסיבוב השלישי.

בין עוד הרבה ידיעות ספורט כמו פדרר המתבדח על פרישה ומבהיל את אוהדיו לרגעים ובין ביקורת על פיקה שמתערב יותר ויותר מעולם הטניס עקב שותפותו בחברה ש… בין כל אלו הידיעות אחת תפסה הרבה עיניים וביקורות.

שופט במשחק בין קיריוס (או קירגיוס אם בא לכם) לבין הרברט ירד לדבר ולעודד את קיריוס אחרי שהפסיד 6:4 והיה במערכה השניה בפיגור 3:0. נראה שמילותיו של השופט עזרו וקיריוס עשה מהפך, ניצח את המערכה השנייה בשובר שוויון והפך בשלישית וברביעית לניצחון.

תגובות מכל עולם הטניס על ההתנהלות הלא ראויה של השופט עפות עכשיו כולל התנצלות של הארגון האמריקאי שהסביר שהשופט רק בדק “אם הוא יכול להמשיך לשחק”…

הקטע ההזוי,

https://twitter.com/BenRothenberg/status/1035227611776147457?s=20

ובכלל, האידיוטיות נמשכת כששחקנית שהחליפה את חולצתה (אחר שלבשה אותה הפוך) קבלה אזהרה. ממש הזייה לראות אשה בגוזיה. העולם של הפוליטיקלי-קורקט ממשיך להרוג לנו את החיים.

https://twitter.com/doublefault28/status/1034489290447900672?s=20

הנה עוד רגע מצחיק באליפות ארצות הברית,במצב של 5:3 לנדאל במערכה השנייה נדאל ניגש להחליף מחבט,באסלשווילי חושב שהגיע זמן ההפסקה והוא יורד לנוח😎.

ואיך אפשר לפסוח על נקודת השנה בטניס העולמי…

הפתעה ענקית הלילה בניו יורק כאשר גון מילימן האוסטרלי המדורג במקום ה 55 בעולם מדיח את פדרר אחרי ניצחון ב 4 מערכות אחרי קרוב ל 4 שעות של טניס,פדרר נראה ממש מותש בסוף.
מאז הזכייה באוסטרליה פדרר בירידה,הגיע הזמן?
גוקוביץ מצד שני מנצח את סוזה הפורטוגלי והוא יפגוש את מילימן ברבע הגמר.
ברבע הגמר השני אנחנו נקבל את נישיקורי מול ציליץ.
נדאל מול תים אמור להיות רבע מעניין אבל אני לא יודע עד כמה תים יכול להקשות על נדאל על משטח קשה.
רבע הגמר האחרון יפגיש בין דל פוטרו שנראה נהדר עד עכשיו בגון איזנר שיקבל את תמיכת הקהל.
על הנשים אעדכן מאוחר יותר.

אז רבעי הגמר התחילו אתמול,במשחק הראשון קיבלנו עוד הפתעה כאשר אלופת שנה שעברה והמדורגת במקום השלישי בעולם סלואן סטיבינס הודחה על ידי סבאסטובה,סבאסטובה תפגוש בחצי הגמר את… סרינה וויליאמס כמובן,סרינה ניצחה בקלות יתרה את פלישיקובה בשתי מערכות.
בגברים דל פוטרו ניצח את איזנר 3:1,כאשר הוא לא נשבר אף פעם באף מערכה,איזנר אגב נראה כמו זומבי מעייפות ברוב שלבי המשחק.
רבע הגמר השני הוא ללא ספק המשחק של הטורניר עד עכשיו,נדאל ותים פשוט הרגו אחד את השני במשחק שארך 4 שעות ו 50 דקות שהיה בו פשוט הכל, נדאל מפסיד את המערכה הראשונה 6:0!!! חוזר לקחת שתי מערכות רצופות,ברביעית תים התאושש,בחמישית הגענו לשובר שיוויון בו נדאל יצא המנצח הגדול.
אז חצי הגמר הראשון הוא שחזור של חצי הגמר משנה שעברה.

ללא ספק אחד ממשחקי השנה… לא האמנתי שרפא מסוגל לעשות את מה שהוא עשה אחרי הבייגל ההזוי שהוא חטף בסט הראשון.
משחק אפי ששווה כל שנייה מחמש השעות שהקדשתי לו.

תקציר מורחב של המשחק האדיר הזה. שימו לב לגוד מאוד של ט’ים בסט הראשון… רק רפא שורד דבר כזה בלי להישבר.

האמת היא, שהחגיגה בסוף שנת הטניס בפלאשינג מדו תפסו אותי השנה לא מוכן בכלל כשלזאת נלות - סוג של שירת הברבור של הטניסאי שהסב לי נחת ורגעים מיוחדים ביותר כולל הנקודה הספקטקולרית (אהה זוהר בהלול…) שהביא @ItamarLA כאן למעלה - ולצערי איני מעדכן כאן ועוקב די כדי לכתוב, על כך סליחה מחברי היקרים פה.

כשדברו על שירת הברבור של פדרר לפני חמש שנים, הטניס שלו היה טוב, גם הכושר שלו היה מעולה, עם זאת תקרת הזכוכית של ג’וקוביץ חסמה אותו פעם אחר פעם. היום ההפסדים שלו הם פעמים מנטליים, פעמים עייפות, ופעמים סתם חוסר ריכוז. הוא לא מפסיד לשחקנים גדולים הוא מפסיד לחבר’ה שב 9/10 פעמים שישחק מולם הוא מטאטא אותם בקלות. אני חושב שזו השנה גורמת לי אישית להתחיל להתכונן לשנתו האחרונה בסבב המקצועני שתהיה ככל הנראה ב 2019. ואני מדבר על שנה ‘חלשה’ בשנה שהוא לקח את אליפות אוסטרליה בתחילת עונת הטניס. מדהים מה שהוא הרגיל אותי האיש המופלא הזה.

בכלל, לטעמי השנה הטניס עלה דרגה אצל הגברים. הצעירים קצת נופו מי לחסד (זברב הצעיר) מי לרחמים (קיריוס), הותיקים חזקים אך נותנים פימט בכל מאבק והקרבות צמודים יותר מהתקופה האחרונה. יש טופ 3, אבל לא רק את פדרר אפשר לתפוס ביום חרא, גם השניים האחרים יכולים ליפול לאי מי מהחבר’ה שנשארו.

בנשים זו חגיגה קבועה, זו כמעט ספורט שונה. משעשע לראות איך כל פעם כשרון אחר (ויש כשרון בטונות אצל הנשים המשחקות כיום בסבב) תופסת את המוד.

מקוטה לעדכן בהמשך, גם תקופת החגים בפתח, גם הפוטבול שאני כל כך אוהב מתחיל מחר בלילה, ו… גם הוואלטה באופניים.

יהיה טוב.

שאלה ליודעי חן,

איך זה שנדאל ניצח במערכה חמישית בשובר שוויון, האם לא שינו זאת מ 2009 שבמערכה החמישיתצקיך לנצח בשני משחקונים??

ה-US Open חריג בעניין הזה.

Interestingly enough, the US Open introduced the 5th set tiebreak in 1970 - a few years before the other 3 majors switched to playing out the 5th set. Wimbledon’s current 5th set rules were changed in 1979, The Australian Open’s in 1971, and the French Open in 1973 - to what you see in use today by those events.

ואני מאוד מאוד מקווה שבכל הטורנירים יאמצו את החוק הזה של שובר שוויון במערכה חמישית, כי מה שהלך בווימבלדון השנה הוא בושה ופוגע גם בשחקנים וגם בענף.

זה לא רק השנה… רק תשאל את איסנר, הוא מומחה

ומאידך, החוק הזה נועד בעיקרו שמשחק או תואר גראנד סלאם לא יוכרע על נקודה אחת. (כלומר, מערכה חמישית, משחקון 13 במצב של 6:5 אחרי טי ברייק)

השאלה איך אפשר למנוע את שתי הבעיות בפתרון אחד?

ומעניין לעניין, חצאי הגמר נסגרו והם יחלו היום בלילה.

מלכת הטניס הלא היא סרינה וויליאמס תתחרה מול הלטבית אנסטסיה סאבאסטובה. לא איזה טניסאית ששמענו עליה או שהגיעה להישגים כשלראשונה בקריירה - בגיל 28 היא מגיעה לחצי גמר גראנד סלאם, אך אצל הנשים הכל יכול לקרות בטח מול גרסת סרינה האמא שזה פחות מהסרינה הבלתי נתנת לעצירה שהייתה לפני ארבע שנים ואחור יותר.

בצד השני יופי של קרב סופר מסקרן. מצד אחד פיינליסטית של שנה שעברה שרוצה הפעם להגיע למדרגה האחרונה ולא אחת לפני - הלא היא מדיסון קיז האמריקאית בת ה 23. מולה תבוא ילדה גם כן אף יותר צעירה מקיז - נאומי אוסקה, יפנית לאם יפנית ואב מהאיטי, כיום היא גרה בארה"ב. היא לא יפנית רגילה, יש לה מבנה עם גנטיקה מהאב (גם) והיא מתנשאת לגובה של 1.80 ס"מ.

קרב צעירות מול קרב ותיקות, יפנית אמריקנית מול אמריקנית, ועוד תרחישין מעניינים. אל תספידו אף אחת - זה טיפשי מדי.

בחצייה השני של התחרות (חצי - אם מוציאים את המשחקים של הזוגות והזוגות המעורבים…) ישחקו הגברים.

חצי ראשון יעלו רפאל נדאל ומרטין דל פוטרו. אחרי הקרב המופלא שלהם בווימבלדון, אני רוצה ‘רק’ עוד אחד כזה. ואני כל כך אוהב את דלפו, והוא כל כך מרגש אותי שאני בעדו לגמרי. אני רוצה אותו זוכה, אני חייב שהוא יזכה!!

בחצי השני ישחקו קאי נישיקורי מול נובאק דגוקוביץ’. נולה נראה יציב מאוד אך כמו סרינה גם עליו נראה ששיאו מאחוריו. עם זאת, הגירסה הזו של נולה מסוכנת יותר כי המנטליות שלו מעוצבת ומיוצבת הרבה יותר כיום אחרי שנות הרעב הקשות שלו, ולהוציא אותו מאיזון יהיה קשה, וכשהוא מאוזן הוא חומה גבוהה לעבור. נישיקורי שחקן סופר כשרוני, נייד מאוד ומפצה על העוצמה שחסרה לו עם מהירות וניידות. גם הוא כמו מקבילתו היפנית בנשים מתנשא לגובה של 1.78 ולא איזה נמוך קומה, גם הוא מתגורר בארה"ב בפלורידה, כמוה.

נישיקורי הוא שחקן עם ים כשרון שכבר הגיע לגמר ה US Open ב 2014 אך הפסיד שם לביג סרבר מארין צ’יליץ’. אתמול הוא עשה תיקון מעט כשניצח את אותו צ’יליץ’ בחמש מערכות. עם זאת נולה זה סיפור מסובך יותר על אף שאותו נולה התמודד מול נישיקורי ב 2014 והפסיד לו בחצי גמר מהמפתיעים שהיו. (דג’וקוביץ’ הודח בידי נישיקורי ופדרר הודח בידי צ’יליץ’)

לי בטוח שיהיה מעניין. על אף שכשומר דת אפסיד ככל הנראה את המשחקים… (ראש השנה בראשון בלילה מתחיל)

גם הגדול בשנים האחרונות יודע לעשות…