מחזור 10 :: תיקו 1 בחוץ מול ויאריאל \ הבלדה על ראול וכרים

לקראת ויאריאל

לקראת ויאריאל | ריאל יוצאת למשחק חוץ סופר-קשה נגד קבוצת הצמרת מחר (שבת, 17:15) רגע לפני הקרב הקריטי נגד אינטר, כשמצב הסגל דומה לשיעור זועם שמעבירה מורה בזמן הקורונה. הקפטן ראמוס בחוץ כמובן, וגם קאסמירו, בנזמה ומילטאו בחוץ.ספק גדול לגבי בנזמה, קאסמירו ומיליטאו. מי התקאמבק? דני קרבחאל. האם ריאל תצליח להתעלות ולנצל את הקרב בין אתלטיקו וברצלונה?

image

ריאל מדריד מגיעה למשחק אחרי שיצאה לפגרת הנבחרות בטעם מר עם תבוסה 4:1 מתסכלת במאסטייה, וכמובן שרגע לפני מרתון משחקים מטורף – לא רק לו"ז צפוף אלא גם יריבות בעל שיעור קומה – וירוס פיפ"א הכה. ויאריאל ואינטר מחכות לנו תוך חמישה ימים ונדרש להפגין שריר – וזה יהיה לא פשוט ללא הקפטן סרחיו ראמוס, שחבל שהעדרותו היא לא הצרה היחידה. משחק חוץ בלה סרמיקה הוא אחד הקשים והבוס ייצטרך לחשוב על רוטציות, אך מקרי קאדיס ושחטאר יהוו תמרור אזהרה. מרסלו ואיסקו לא הראו בינתיים שאפשר לסמוך עליהם וגם השאר קיבלו הזדמנויות ואיכזבו. מצד שני, זו גם הזדמנות לנצל את קרב המוחות בוונדה מטרופוליטנו בין אתלטיקו מדריד וברצלונה ולשפר עמדות בליגה.

לרוב, במשחקים האלה ריאל ממוקדת יותר. בשנה שעברה היה לה רקורד נפלא נגד יריבות הצמרת. אמנם נגד ויאריאל בחוץ זה לא ממש הולך – שלוש תוצאות תיקו רצופות וניצחון בודד בחמש שנים, אבל ריאל אשתקד ניצחה בפיחואן וגם בחטאפה, בסאן ממס ובאנואטה. והעונה: בקאמפ נואו. “ננסה לעשות משחק טוב, רק על זה אנחנו חושבים”, אמר זידאן, שהמצב לא מטריד אותו. “תמיד יהיה ספק בריאל, אנחנו רגילים לזה וחיים עם זה”. רק בשנה שעברה זכינו נגד אותה היריבה באליפות אחרי חוסן מנטאלי אדיר ממשבר הקורונה, ונראה כאילו עבר זמן רב. אז מה מדאיג את זידאן? הסגל.

הסגל לא אידיאלי, אין ספק, וסימני השאלה הם בערך כמו הנוכחות של התלמידים בשיעורי הזום השנה. לא רק היעדרותו של ראמוס קריטית, שימו לב לזה: קארים בנזמה, זה שתמיד משחק ולאחרונה אפילו גם כובש - לא התאמן על אף שקיבל טיפול אינטנסיבי במשך כל פגרת הנבחרות, ולוקה יוביץ’, דווקא כשהפציץ במדי הנבחרת - אובחן כחיובי לקורונה, וייעדר בוודאות. על אדן הזאר קשה מאוד לסמוך למרות שהוא כן התאמן כבר אתמול אחרי שהחלים מקורונה. ויניסיוס טס למעלה מ-20 אלף קילומטר ולא שיחק דקה, כך ששחקן ההתקפה היחיד שנח פחות או יותר הוא מרקו אסנסיו שטרם כבש או בישל העונה על אף ההזדמנויות הרבות שקיבל. כמובן שבמסיבת העיתונאים, זידאן לא פיזר את הערפל.

החדשות הטובות? הן מעטות. דני קרבחאל כבר כשיר וסוף סוף יהיה מגן ימני טבעי, חזר בדיוק בזמן. לגבי רפאל ואראן, הוא אינו סובל מבעיות בכתפו והמיסטר הבטיח שהוא יהיה מוכן למשחק מחר, מעבר לכך שדיבר על כך ש"אינו ניתן להעברה". הצרפתי בכושר גרוע ועליו להשתפר. לגבי קאסמירו, הוא נעדר מהאימון האחרון ויש לא מעט סימני שאלה. אם לא ישחק זה מדאיג. הקשר שהחלים מקורונה חשוב שבעתיים על אחת כמה וכמה כאשר פדה ואלוורדה ייעדר בשל פציעה ולוקה מודריץ’ סחוט עד תום בגלל העומס עם משחקיה של קרואטיה.

עד סוף 2020 לריאל יש מרתון מטורף של 11 משחקים, כל אחד מהם יותר קשה מהשני. “לוח השנה שמכעיס את זידאן”, נכתב במארקה. האמת שלראשונה המאמן יצא בביקורת חריפה לקראת המשחק. “לוח הזמנים קשה מאוד, אני מודאג. עלינו להשלים עם זה אבל רציתי לדבר על כך היום. זה לא רק משחקים ואימונים אלא התאוששות, ואין לנו את זה. זו המציאות. השחקנים אף פעם לא נחים ואני חושש מפציעות, לא רק עבור השחקנים שלי. אני בטוח שגם שאר המאמנים מרגישים ככה”.

Karim Benzema, dolorido en Valencia.

ריאל מדריד – הרכב משוער: טיבו קורטואה| דני קרבחאל, נאצ’ו, רפאל ואראן, פרלאן מנדי| קאסמירו, טוני קרוס, לוקה מודריץ’, איסקו (מרקו אסנסיו)| ויניסיוס ג’וניור ומריאנו דיאס

מה המצב ויאריאל?

ויאריאל מגיעה למשחק במצב רוח מצוין, “הצוללת הצהובה” דומה יותר כרגע למטוס צהוב, לא עוצרת. מדורגת במקום השני בטבלה עם הפסד אחד בלבד בליגה – אותה תבוסה מפורסמת של אונאי אמרי נגד ברצלונה (כי מסורת זו מסורת), עם מאזן מושלם בליגה האירופית (תשאלו את מכבי ת"א שחטפה רביעייה ברוורס, כשהצוללת ללא שחקניה הבכירים בחלק הקדמי וקרלוס באקה ניצח על התזמורת) ונראה שהקבוצה עומדת בהבטחה. לפני הפגרה היא השיגה 1:3 קל בקולוסאום משערים של פאקו אלקאסר, מנו טריגרוס וג’רארד מורנו, ומגרשה של חטאפה נחשב לאחד מהקשים בליגה. “הרבה מאוד ויאריאל, חטאפה לא יכלה לה”, נכתב בתקשורת לאחר ניצחון החוץ הראשון העונה בליגה. כדי לשמר את החדות עד כמה שאפשר, הקבוצה קיימה משחק אימון באמצע השבוע נגד יריבה מהליגות הנמוכות וניצחה 0:5. בין לבין, הספרדי נוהג לשלב שחקנים צעירים ולעמוד ביעדי המועדון.

ברזומה של אמרי אמנם תבוסת 4:0 בקאמפ נואו ללא מאבק, אך גם תיקו 0:0 מכובד נגד אתלטיקו מדריד (“המשחק נגד בארסה היה אכזבה גדולה בעוד נגד אתלטיקו גרם לאופטימיות ואפשר לנו לצמוח”, ניתח). בבית הצוללת עומדת על ארבעה ניצחונות רצופים בליגה ושישה בכל המסגרות (אחרי פאנצ’ר במחזור הפתיחה נגד הואסקה). בששת משחקי הליגה האחרונים ויאריאל ספגה שלוש פעמים בלבד, כל פעם “בבודדת”. אלה אותם השמות בהגנה - ראול אלביול הוותיק, מריו גספר, פאו טורס שהפך למוזמן קבוע לסגל נבחרת ספרד וגם פדרצה שפרץ.

דני פארחו שב מפציעה לאחרונה והגיע במחיר מבצע יחד עם פרנסיס קוקלאן כששניהם מנסים לגרום לאוהדים לא להתגעגע לסאנטי קאסורלה הנהדר. הקבוצה גיבשה סגל איכותי וחולמת על ליגת האלופות, לא פחות, לראשונה מאז 2013/14 (ב-2016/17 הודחה במוקדמות על ידי מואנקו). פאקו אלקאסר העונה לוהט עם תשעה שערים ושני בישולים בכל המסגרות (ב-722 דקות בלבד) וגם ג’רארד מורנו מספק את הסחורה – תשאלו את לואיס אנריקה, כשהחלוץ מנע הפסד נגד שוויץ עם שער דרמטי. “צמד מהטובים באירופה, לשמחתה של ספרד. הם לא מאכזבים”, נכתב על השניים במארקה. הם כבשו 13 מ-25 שעריה של ויאריאל העונה - למעלה מ-50%. סימן השאלה היחיד לגבי ההרכב של המאמן - הקישור ההתקפי. ההנחה היא שקובו יסופסל, הוא שחקן הרכב רק בליגה האירופית. סמואל צ’וקווזה מוסיף מהירות אדירה והוא מתחרה עם מוי גומס.

אמרי, שחזר לספרד אחרי תקופה לא פשוטה, אמר לקראת המשחק: “יש לנו מוטיבצייה גדולה לבדוק את עצמנו מול האלופה, אלה משחקי מבחן עבורנו. אנחנו רוצים להראות שהקבוצה ממשיכה לצמוח”. כמיטב המסורת המאמן אמר את הקלישאות הרגילות - שהוא מצפה לריאל החזקה ביותר, החמיא לסגל ולמאמן ואמר שהקבוצה ניצחה את ברצלונה והפסידה במאסטייה במשחק מוזר מאוד". המפתחות למשחק? “עלינו להתחרות במשך 90 דקות, כי הם זקוקים למעט מאוד כדי לנצח. נצטרך לשים דגש על הפרטים הקטנים. עלינו להיות מרוכזים 90 דקות”. כשנשאל על מאבק אליפות אפשרי אמר: “אני אוהב שיש אשליה אבל צריך להתבסס על המציאות, אנחנו בסדר אבל יש לנו עוד דרך ארוכה לעבור. הפייבוריטיות הן ריאל, ברצלונה ואתלטיקו”.

Los jugadores del Villarreal celebran un gol ante el Getafe.

ויאריאל – הרכב משוער: סרחיו אסנחו| מריו גספר, פאו טורס, ראול אלביול, אלפונסו פדרצה| דני פארחו, ויסנטה איבורה, מנו טריגרוס, מוי גומס| ג’רארד מורנו ופאקו אלקאסר

היסטוריה ומפגשי עבר:

עוד פעם 2:2? ככה זה עם שלוש תוצאות תיקו כאלה רצופות ועוד אחת בעונת 2013-14, הופעת הבכורה של גארת’ בייל. בעונה שעברה אותו בייל כבש צמד כשהצוללת הוליכה פעמיים, מנע הפסד, והורחק – הספק מרשים. כשעוד היה בא לו לשחק כדורגל. עונה קודם לכן עם סולארי, מהפך כל-צרפתי בזכות בנזמה ו-ואראן, אלא שקאסורלה השלים צמד בדקה ה-82. במחזור הסיום של עונת 2017-18 ריאל כבר שייטה עם יתרון כפול בזכות בייל וכריסטיאנו, בשערו האחרון במועדון, אך רבע שעה של חוסר שוויון עלתה לה בנקודות. בכל מקרה, רגע לפני גמר ליגת האלופות, המשחק הזה לא עניין אף אחד. עם ניצחון אחד בלבד בחמשת הביקורים האחרונים, נראה ששוב קשה בלה-סרמיקה\מדריגל.

אותו ניצחון חשוב היה בלתי נשכח ובעונה בלתי נשכחת, 2:3 בעונת 2016-17 בסיבוב השני. הצוללת הובילה 0:2 אך ריאל לא נשברה, איסקו ומוראטה עלו מהספסל והשאר היסטוריה. בייל צימק בנגיחה אחרי בישול של דני, כריסטיאנו השווה בפנדל ומוראטה נגח מכל הלב אחרי בישול של מרסלו בדקה ה-83. ריאל ניצחה במדריגל גם ב-2014-15 עם שערים של מודריץ’ וכריסטיאנו וכפי שאמרנו, בייל כבש את שער הבכורה שלו בקבוצה במחזור הרביעי בעונת 2013-14, מבישול של דני. בכל מקרה אי אפשר לשכוח את המאניטה העוצרת נשימה במחזור השני ב-2007-08, על הפרצוף של פלגריני. ראול דחק עם הציפורן אחרי בישול של סניידר סמוך להפסקה, וההולנדי כבש גולאסו בכדור חופשי, השלים צמד וגם גוטי ורוד כבשו – תענוג.

ריאל פתחה עם ארבעת ניצחונות חוץ רצופים על ויאריאל: 0:2 בעונת 1998-99 עם צמד של מוריינטס, נהנתה משער עצמי ב-2000-01, מוניטיס וראול ביצעו מהפך מאוחר בדרך ל-2:3 ב-2001-02, ואיבן הלגרה הגדול דחק לרשת שער ניצחון סופר-מרגש ב-2002-03. לאחר מכן הגיעו ארבע שנים עקרות ללא ניצחון. ואז באה ההתפוצצות. סה"כ המאזן בווי אריאל הוא כזה: 9 ניצחונות לריאל (45%), 8 תוצאות תיקו (40%) ו-3 ניצחונות לווי אריאל (15%), יחס שערים 20:34 לטובת ריאל. סה"כ המאזן במשחקי הליגה עומד על 4:23 לריאל (40 משחקים בסך הכל).

ראוליטו מנצחת את ויאריאל ב-2001/02. תמונה ענקית

אז בנזמה, מיליטאו וקסאמירו לא בסגל (ביחד עם ראמוס וואלורדה כמובן).
מאוד חושש לכושרם של וראן, קרבחאל, הזאר ונאצ’ו שאמורים לתפוס הרכב אחרי תקופה ללא אימונים או משחק.
גם החיסרון של קסאמירו בקישור האחורי וכמובן המחסור בחלוצים מדאיג.
אם נצא עם יותר מנקודה זה יהיה נס לדעתי.

גם עם הרכב מלא האמת שהיו לי לא מעט ספקות אבל במצב הנוכחי אני חושב שהלה-סרמיקה כבד עלינו, אנחנו לא מסוגלים. יותר מדי שחקני מפתח בחוץ, עמוד השדרה של הקבוצה נגדיר את זה ככה. יריבה מתלהבת ומוכשרת מקדימה גם אם פאקו אלקאסר לא יוכל לשחק, מגרש שאנו מתקשים בו מסורתית. ובכלל זה לא המשחק הכי חשוב השבוע, יש את הסאן סירו ברביעי, משחק על החיים ועל המוות. לדעתי זה יהיה צ’אנס בלתי חוזר של מרטין אודגור בעוד מריאנו גם אם יבקיע שלושער יקבל רק פירורים בהמשך העונה אם בכלל. מריאנו יכול “להרביץ”, להטריד את שחקני ההגנה, להוציא להם את הכוחות ואולי גם בטעות לתת גול, הוא שחקן שגורם לבלאגן.

חשוב שנמנע מההרגל המגונה הזה לחלק לפחות מתנה אחת ליריבה, ומעל הכל אולי - זה היום של אדן הזאר, אם הוא בריא בכלל. בליגה האנגלית הוא הכריע כל כך הרבה משחקים כאלה עם קבלת הכדור מצד שמאל, חיתוך לאמצע, בעיטה בחצי גובה שלא הותירה סיכוי לשוער ושלוש נקודות. כנראה שאני חותם הערב על תיקו ונדיר לשמוע אותי אומר את זה גם כשמדובר בקלאסיקו חוץ. הניצחון האחרון שלנו שם, אגב: מהפך 2:3 ענק, רמונטדה מארץ הרמונטדה בעונה מהאגדות 2016/17. כובש שער הניצחון: אלברו מוראטה. הוא לא יהיה בסגל היום, וגם חאמס כנראה. איסקו ואסנסיו דווקא ישנם, אבל איסקו ואסנסיו מודל 2020…

קצת על מריאנו: בסה"כ אם מודדים את הנתונים הרי שיש לו 1,001 דקות בקבוצה הבוגרת בהן כבש עשרה שערים - שער כל מאה דקות ורוב ההצלחה הייתה ב-2006/07. בקסטיליה למשל היו לו 32 שערים ב-2,455 דקות, כלומר כבש כל 77 דקות, ובליון 21 שערים ב-3,431 דקות - שער בכל 163 דקות.

קורטואה
מנדי, ואראן, נאצ’ו, קרבחאל
אודגורד, קרוס, מודריץ’
הזארד, מריאנו, לוקאס

בנזמה סוף סוף נפצע והוא אמור היה לקבל הזדמנות נדירה ועוד אחרי צמד בנבחרת, אי אפשר שלא לרחם יוביץ’.

זה מרגיש כאילו מישהו מלמעלה מסמן ליוביץ׳ שלא יצליח לו אצלנו, לא משנה מה.

זה לא מישהו מלמעלה, זה השחקן עצמו- פתח מספיק פעמים העונה ולא הרשים. אולי הפסיכולוג יעזור.

בנזמה פתח העונה יותר פעמים ועדיין לא הרשים. למה מגיע לו להמשיך ולפתוח? למה שופטים אותו אחרת?

אני לא יודע מה מודריץ’ לקח בפגרת הקורונה האחרונה, אבל אם אפשר לתת את אותו הדבר לשאר הסגל ניקח אליפות וצ’מפיונס העונה, פשוט מדהים מה הוא עושה בגילו המופלג, כאילו הפך לצעיר ב 5 שנים.

פשוט מצחיק שבמועדון כמו ריאל אימונים על בעיטות לשחקנים כמו ויני ואימונים מנטליים לשחקנים כמו יוביץ’ הם באחריות השחקנים עצמם.

יוצאים להתקפה (שיכולה להיות) מהירה, אבל אף אחד לא מגיע למעלה. אפשר להשתגע. הם מחפשים קורקינט כנראה, אין לי הסבר אחר

פשוט תסכול. מהקבוצה הדינמית שהיתה עד לפני כמה שנים, שיכלה לשחק מספר סגנונות משחק ואף להצטיין בהם, נשארה קבוצה כבויה ואימפוטנטית. קבוצה שאין לה אף פתרון חוץ מלקוות שאיזושהי התקפה תתחבר וחלוצי היריבה יחמיצו.

מה שקרוס עשה במהלך של הפנדל זה זימון לשימוע, מה שהוא עשה בהחמצה של קובו זו ועדת חקירה.

אתה עוד תאשים אותו במעורבות ברצח קנדי…

צפיתי שוב בתקציר כדי להיות שלא בטוח שפיספסתי משהו, אבל לא.

חייב לציין שאני מרוצה מהתוצאה.
גם ההופעה הייתה יותר סבירה משחשבתי, שזו כמובן תעודת עניות לקבוצה הזו אבל לי כבר אין ציפיות.

לצערנו זה מה יש, היו דקות שההתקפה שלנו במשחק ליגה מאוד חשוב הורכבה מוניסיוס, ואסקז ומריאנו, עצוב.

למזלנו מאמן ויאריאל הסתפק בתיקו מההתחלה ומשום מה פחד מריאל ועלה עם הרכב לא נכון, אם ההרכב שסיים את המשחק היה פותח אני בטוח שלא היינו יוצאים עם תיקו היום.

גם לי זה הרגיש שאמארי נתן לנו יותר מדי כבוד שלא מגיע לנו…
בכל אופן ניקח את הנקודה ונקווה לתיקו היום בין אתלטיקו לברצלונה.

תודה לפגרת הנבחרות שבזכותה צ׳וקואזה ואסטופיניאן לא פתחו. קבוצות גדולות תמיד נדפקות מהעניין הזה

פעם תוצאות במשחקים כאלה היו תולדה של יום פחות מוצלח שלנו. היום דווקא היינו בסדר. זאת הרמה שלנו.

עדיף לכם לקוות להפסד של אתלטיקו…