מחזור 15 :: קרב פסגות (רביעי, 22:15)

באביב 2019 נפגשו אייאקס וטוטנהאם בחצי גמר ליגת האלופות. איזה מפגש בלתי נשכח. קבוצות צעירות, כדורגל מצוין, דרמה עד השניה האחרונה. על הקווים התרוצצו שני מאמני-על בהתהוות - אריק טן האח בצד ההולנדי ומאוריסיו פוצ’טינו בלונדוני. הפפ והקלופ של העשור הבא.

את קפיצת המדרגה עשו שני המאמנים הצעירים ביריבות האנגליות הגדולות של אמצע שנות האלפיים - מנצ’סטר יונייטד וצ’לסי. טן האח ופוצ’טינו יחזירו עטרה ליושנה, וידחקו את פפ וקלופ מאולימפוס המאמנים. והו, כמה שהם הצליחו.

קבוצתו של טן האח ממשיכה את העונה הנפלאה מאשתקד ומציגה כדורגל עוצר נשימה (כי בא לך למות), חדשני (בחיים לא ראית כזה חרא) ויצירתי (50 גוונים של חרא). את כל זה טן האח הצליח להשיג כשהחתים 16 שחקנים בלבד, בסכום פעוט של כרבע מיליארד פאונד, וגם זה רק בגלל התנודות בשוק המט"ח כתוצאה מהרפורמה המשפטית. יונייטד בועטת בכל מה שזז (בעיקר דליים), מכתיבה את הקצב בכל משחק ללא תלות ביריבה (אין קצב), ופותחת פער עצום מיריבותיה לצמרת (12 נקודות מארסנל).
גם באירופה יונייטד יודעת הצלחות רבות, כשהיא הקבוצה שכבשה הכי הרבה בבית שלה (באמת). כל שנותר לה הוא רק לנצח את באיירן מינכן (לא ניצחה אותה מ-2010 וגם אז עפה).
כוכביה הרבים של הקבוצה מתפקדים בצורה מעוררת השתאות. מרכוס ראשפורד ממשיך להיות החלוץ הבכיר עם שני שערי ליגה, אנתוני מרסיאל לא נפצע כבר כמעט חודש והרכש החדש ראסמוס הוילנד רץ הרבה.
למייסון גרינווד יש יותר שערי ליגה מראשפורד, סאנצ’ו, מרסיאל, גרנאצ’ו, אנתוני והוילנד ביחד, והוא עדיין שייך רשמית ליונייטד אז בתכלס זה נתון חיובי למדי.

בצד השני מאוריסיו פוצ’טינו הגיע להנחיל את הכדורגל המהפכני שראינו ממנו בפסז’ גם באנדרלמוסיה הלונדונית. פוצ’טינו המשיך את האתגר של צ’לסי והוא להוציא מיליארד פאונד על רכש ועדיין להעלות הרכב אלמוני לחלוטין. יש לפוצ’טינו לאן להתקדם בפן הזה, אך עם שמות כמו קולוויל, בדיאשל, סאנצ’ז, ג’קסון (דווקא טוב הבחור הזה) ודיסאסי הכיוון נראה מבטיח.
מבחינת תוצאות הבלוז יכולים ללמד את יונייטד שיעור או שניים. אם יונייטד יצאה מהסיינט ג’יימס פארק עם 1-0 קטן, צ’לסי הצליחה להשיג 4-1 גדול. אם יונייטד פתחה פער של 12 נקודות מארסנל, צ’לסי משווה ומעלה עם פער של 17. מדי פעם מתפלקות לצ’לסי תוצאות מאכזבות נורא כמו תיקו 4 עם הקבוצה הבינונית מנצ’סטר סיטי, אך הן מתאזנות עם הפסדים הירואיים לברנטפורד ונוטינגהאם פורסט.
ובכל הנוגע לכוכבים, צ’לסי יכולה להתגאות בכך שהכוכב הגדול ביותר שלה הוא ראחים סטרלינג. וזה, רבותיי, אומר הכל.

לא בכדי רדפה יבשת שלמה אחרי שני מאמני העל, שהבטיחו ולא איכזבו. הערב הם נפגשים במנצ’סטר למפגש שלא יכריע שום דבר. לאוהדי שתי הקבוצות נותר רק לומר תודה. תודה שזכינו.

שמע. אם המטרה שלך היא לגייס עוד אוהדים ליונייטד - אתה משיג בדיוק את התוצאה ההפוכה.

לי אישית עוד יש איזשהי חיבה ליונייטד, אבל הטקסטים שלך כל-כך טובים כשיונייטד מפשלת - שלא נותרת לי ברירה אלא לייחל לכשלונה.

שכנעת לפתוח את המשחק

איזו הילה יש לריאל מדריד שמספיק שאוהד שלה יראה משחק שלנו כדי שנתחיל לשחק כדורגל

וואלה אתם לא משחקים. להגיע למיליארד הזדמנויות כשהאמצע שלך פרוץ לחלוטין זה לא לשחק כדורגל. קבוצה פחות פאתטית מצ’לסי הנוכחית הייתה מענישה אתכם מזמן.

זה היה צפוי, המשחקים שלכם נראים תמיד ככה, כדורגל אופטימי מדיי, אין קישור, הגנה לא משהו, אבל יש חפלה ושמח אז למי אכפת.

אין אמצע כי אין לנו קשרי אמצע בסגל. שחקני ההתקפה עושים לחץ יפה מאוד מקדימה וזה חדש. לפחות זה שהלחץ עובד. מגיעים להזדמנויות וזה לא ממש קורה העונה בליגה, ומסתבר שיונייטד עם הכי הרבה xG למחצית העונה בפרמייר ליג:
https://x.com/OptaJoe/status/1732508887478067518?t=lhY3AhDE5BqH23AMO3X1VA&s=08
כמובן שהעובדה שהמחצית נגמרה בתיקו 1 היא תעודת עליבות לשתי הקבוצות, אבל לפחות יש עם מה לעבוד.

כותב כאן כי אין ת’רד ייעודי למשחק, אבל האמת היא שמה שאני עומד לכתוב לא קשור למשחק ספציפי, אלא נכון בכללי לגבי היונייטד לעניות דעתי.

אני רואה הרבה ביקורת על טן האח, ולמרות שאני ממש לא אוהב את הכדורגל המופקר שלו, צריך גם לבקר את השחקנים. הקבוצה הזאת לא שווה טופ 6 בפריימר ליג גם בלי קשר לזהות המאמן. אוסף השחקנים ביונייטד פשוט ברמה בינונית במקרה הטוב, ונמוך מכך אם מסתכלים בצורה ריאליסטית. למשל, אוהדי היונייטד עפים על גרנאצ’ו אבל כשאני רואה אותו באמת שכואב לי בעיניים. כל כך הרבה כדורים שהוא מבזבז באיזור הרחבה, טכניקה לקויה, פזיזות. שלא לדבר על שחקנים כמו הוילונד או אנתוני. כרגע טן האח חלק מהבעיה כי הוא לא מכיר בבעיה עצמה. הסגל שלו לא מתאים לשחק את הכדורגל שהוא מנסה לשחק. אין לו סגל טופ והוא מנסה לשחק כאילו יש לו אחד שכזה. הבעיה העיקרית, לדעתי, היא עדיין סגל השחקנים.

טוב אז כמובן שבמחצית השנייה אותם שחקנים שדיברתי עליהם כובשים שלושה שערים ומוציאים אותי אידיוט, אבל עדיין אני חושב שהסגל של היונייטד חלש מכדי לענות על הציפיות של המועדון הזה.

אגב, בפעם הקודמת שרציתי לרדת על מקטומיניי הבחור שם צמד. אולי בעצם יש ליונייטד פיתרון בלתי צפוי?

ייתכן שהסגל לא מספיק טוב, אבל אם המאמן הביא 16 שחקנים בשתי עונות, בעלות של בערך 300 מיליון פאונד, הוא חייב לשאת באשמה. אף מאמן בהיסטוריה של מנצ’סטר יונייטד לא קיבל יד כזו חופשית.
יש כמובן בעיה מערכתית ומאמן לא אמור לקבל יד כזו חופשית אלא אמור לעבוד תחת מנהל מקצועי שמסתכל לטווח ארוך יותר, ונותן לו עיתון באף כשהוא מתעקש על אנתוני ב-90 מיליון, אבל זה מה שיש וטן האח צריך לשאת באחריות על כך שכשל בצורה די חמורה עם רוב הרכש שלו.

אסטון וילה של העונה קבוצה מאוד מכובדת ומפתה להגיד “יוצאים לדרך חדשה”, אולד טראפורד יחזור להיות מבצר, אחלה ברונו פרננדש של העולם, וכולם הרגישו שגם ב-2:0 בערב הזה המשחק לא גמור. אבל בכל פעם שאריק טן האח עם הגב אל הקיר יש ייצר הישרדות כזה ויונייטד מנצחת. צר לי, כמה שזה היה משחק טוב וגרנאצ’ו ממשיך בהתקדמות שלו, אפילו השותפה לדירה אמרה לי דור - “תראה, MUN” ינצחו - נחמת עניים ועונה נוספת שהיא בדרך לשום מקום. אסור, פשוט אסור לשפוט אחרת. וראשפורד נוראי, הוא מהמעטים שיש ציפיות ממנו. אם הייתם שומעים מחר שרפאל ואראן בסעודיה או מושאל לריאל מדריד לכמה חודשים מישהו היה מתבאס? לדעתי לא.

אוהדי ריאל מדריד, כנראה.

וזה בעיקר עושה טוב על הלב לב של אוהדי ליברפול, שימשיך להגיע כמה שיותר למשחקים עם הגב לקיר וינצח, ככה כמה עונות בכייף בלי שיפטרו אותו.