צ'יפים לצ'אבי - דיון הטקטיקה והסגל לעונת 23/24

עונת 10-11 מסי, וייה, בויאן, ז’פרן, פדרו ואפלאי
עונת 11-12 מסי, וייה, אלכסיס, פדרו, אפלאי, קואנקה
עונת 12-13 מסי, וייה, אלכסיס, פדרו, טייו
עונת 13-14 מסי, ניימאר, אלכסיס, פדרו, אפלאי, טייו, קואנקה
עונת 14-15 מסי, ניימאר, לואיס, פדרו
עונת 15-16 מסי, ניימאר, לואיס, ארדה, מוניר, סנדרו,
עונת 16-17 מסי, ניימאר, לואיס, ארדה, אלקאסר
עונת 17-18 מסי, לואיס, דמבלה, אלקאסר,
עונת 18-19 מסי, לואיס, דמבלה, מלקום, בואטנג
עונת 19-20 מסי, לואיס, דמבלה, גריזמן, ברייטוייט
עונת 20-21 מסי, דמבלה, גריזמן, ברייטוייט, טרינקאו, פאטי,
עונת 21-22 דמבלה, ממפיס, פאטי, ברייטוייט, אדאמה, לוק, פראן, אובמיאנג
עונת 22-23 דמבלה, ממפיס, פאטי, ברייטוייט, פראן, אובמיאנג, לבנדובסקי, ראפיניה

האמת היא שאם מורידים את ממפיס וברייטוייט (אינשאללה), ולוקחים בחשבון שהפעם אין את משבצת מסי התפוסה (מה שגרם בפועל לכך שהייתה רוטציה רק על 2 משבצות בהתקפה לעומת עכשיו שהרוטציה היא על 3 משבצות) הרי שסגל של 6 חלוצים זה לגמרי סביר.

הבעיה היא שההיררכיה לא ברורה ועושה רושם שכולם באים על תקן הבאנקר. זה יהיה חתיכת מבחן עבור צ’אבי להצליח לנהל את כל האגו האדיר הזה. אתם יודעים מה צריך כדי לנהל המון אגו? יותר אגו! אני סומך על צ’אבי :grin:

במיוחד כשמסי תפס 2 תקנים: גם השחקן הכי פסיכי בעולם (ש-2 האחרים יכולים לאכול גם מהדייסה שהוא מבשל) שגם הגביה וגם רץ לנגוח, וגם כזה שלא יורד לספסל לא משנה מה.
זה משהו שאיפשר"להחזיק קאדר התקפי קצר יותר. מכיוון שזה לא המצב כרגע - צריך קאדר התקפי ארוך יותר מבעבר.

לגביי ההיררכיה - מסכים. אם כי כמו נדב, אני חושב שבהגנה (במיוחד אם קונדה יגיע) המצב בעייתי יותר.

200w (1)

אני חושב ששאלת הסגל הרחב שלכם היא שאלה יותר אסטרטגית ופחות טקטית.

להרכיב 11 שחקני הרכב מתוך הסגל הרחב המסתמן זאת בעיה שתיפתר, ואפילו בעיית האגו היא פתירה. אלה צרות של עשירים.
אבל פה בדיוק הבעיה - ברצלונה לא עשירה. אינספור ידיעות, תדרוכים, דיונים פה בפורום ומה לא, מדברים בדיוק על הנקודה הזאת, שברצלונה לא עשירה. אבל בכל זאת היא מתנהגת כאילו היא כן, ונשאלת השאלה - למה?

ראיתי מספר ניתוחים שמדברים על זה שברצלונה בעצם “מהמרת”, ובניגוד לתהליך הבנייה וההתאוששות הארוכים שתוארו פה כשצ’אבי ולאפורטה הגיעו, בארסה מנסה לקצר תהליכים ולכוון לאליפות כבר בעונה הקרובה, ככל הנראה כדי לחזור לקדמת הבמה בהקדם - מקצועית וכתוצאה מכך גם כלכלית כאחד.
הבעיה היא כפולה:
א. אני לא בטוח שגם ההשקעות הנוכחיות יספיקו. כאילו, בשביל להשפיל אותנו בקלאסיקו זה כנראה יספיק, אבל בשביל זה כבר הוכח שמספיק גם הרבה פחות מזה. אבל בשביל באמת להעמיד קבוצה תחרותית ויציבה לאורך כל העונה אני לא בטוח שזה יספיק, ואז בעצם יצאת קרח מכאן ומכאן - גם כלכלית וגם מקצועית.
ב. האם נכון בכלל לנסות לקצר תהליכים בצורה כזאת? מה יקרה אם ה"הימור" לא יצליח? האם זה לא יכניס את המועדון לקשיים אפילו יותר גדולים ממה שהוא נמצא בהם עכשיו?
כל זה בלי לדבר בכלל על האם ההשקעות שמבוצעות הן באמת הראשונות בסדר העדיפויות, או שהיה עדיף לשים את הכספים האלה על חיזוקים אחרים.

אני הייתי מסתפק ב 5 פלוס אבדה וז’וטגלה.
לא רוצה מצב שכולם בריאים וכשרים, וצ’אבי עושה רוטציות סתם כדי שלא יהיו עצובים.
לא אחפור שוב על המשכורות.

למה לא?

עזוב שנייה כלכלית, מקצועית בלבד - למה שהסגל שנה שעברה + חיזוקים משמעותיים (בהתקפה ובהגנה בעיקר, בהנחה שעוד יגיעו כמה שחקנים לחלק האחורי) לא יספיק לקבוצה תחרותית ויציבה?

אולי אתה צודק, אבל יש לי הרגשה ממש ממש חזקה, שבברצלונה (או צ’אבי בפרט) לא סומכים על הכשירות של פאטי. ולכן על הנייר 5 שחקני התקפה בכירים אולי יספיקו, אבל לא בטוח שפאטי הוא אחד מהם, מבחינת הצוות המקצועי.

בארסה ממשכנת 25% מזכויות השידור שלה בליגה. הסיבה היחידה שזה נתפס כ’הימור’ היא שלפני שנה לאפורטה טען שמכירה של פחות מ10% זה למשכן את העתיד. אם לאפורטה היה עושה את זה מלכתחילה אף אחד לא היה בכלל ממצמץ.

בקיצור הקשיים הכלכליים עדיין אצלנו (המרצ’נדייז מפסיד, החוב, שחקנים עלוקות עם חוזים אידיוטיים, שיפוץ) ויהיו אצלנו אבל יש מספיק מנופים. יש לנו עוד המון מה למשכן.

בניה איטית זה נחמד אבל קדנציה עוברת מהר.

כי לנגלה ולוק דה-יונג עזבו, ובעיקר - מסתמן שריקי עוזב.

תראה - ראפיניה זה הימור, לבנדובסקי בגיל 34+ זה הימור, קישור בן 17 ובלי דה-יונג זה הימור, וגם הכשירות של פאטי זה הימור והכשירות+יכולת של דמבלה זה הימור. הרבה הימורים. שלא לדבר על זה שאתם עדיין בלי מגינים.

בסוף בסוף, השאלה המרכזית היא מה מייצג יותר את היכולת של בארסה של צ’אבי - החודשיים הראשונים שלו, או שאר העונה. אם זה הראשון, אז הסגל המסתמן בהחלט יספיק. אבל אם זה יתר העונה, אני לא חושב שהחיזוקים הנוכחיים יספיקו כדי להתגבר על הבעיות שעלו.

כמו שכתבתי קודם, יש פה עוד כמה הימורים מעבר לזה.
חוץ מזה, שמה שהזכרת זה בדיוק הפער עליו אני מדבר - לפני זה דיברו על בנייה איטית תוך התנהלות כלכלית זהירה, בלי הלוואות מוגזמות מהעתיד, ופתאום מוכרים רבע מזכויות השידור (=משכון ההכנסות העתידיות) ויש כסף להוציא אפילו על עמדות שכבר יש לכם בהן שחקנים ברמה גבוהה.
השאלה היא מהי ההתנהלות הנכונה בנסיבות (ובהתעלם מהשיקולים הפוליטיים ברשותך).

בינגו
תיקון קצר זה לא ברצלונה זה לאפורטה. הוא הולך על כל הקופה ובמיידי. זה צל"ג או צל"ש.

בעונה שעברה התחלנו עם הרבה פחות, ובינואר הצטרפו שחקנים (ואחרים חזרו מפציעות) והמצב השתפר משמעותית. ועדיין לא היה מדובר בסגל שאולי צ’אבי יקבל בתחילת העונה הקרובה -
5-6 שחקני התקפה משמעותיים, פרנקי (אולי יישאר בכלל) + קסייה + פדרי וגאבי עם אפילו יותר ניסיון + ניקו המלך ובוסקטס. ההגנה? כנראה תשתפר משמעותית ביחס לשנה שעברה, גם אם קונדה לא יגיע, ואזפיליקווטה ו/או אלונסו כן.

לא יודע איך כל זה יתחבר, אם בכלל, אבל כבר עכשיו הסגל טוב יותר מזה של העונה הקודמת שבה, למרות פור לליגה שקומאן נתן, סיימנו מקום שני. על הנייר הסגל ה"חדש" אמור להספיק ליותר, וגם על הדרך לא להיות מודח מהאלופות כבר בשלב הבתים. אליפות? לא יודע, בטח לא עכשיו, אבל הכלים כדי לפחות לעשות קולות של מאבק בהחלט נמצאים.

בארסה נקלעה למצב בו אין לה ברירה אלא למשכן חלק מהמנופים שלה לטובת העתיד. אם היינו מנסים להסתדר בלי מימוש נכסים בכלל, זה היה עלול לקחת 4-5 שנים שבהן בכלל לא היינו יכולים להיות תחרותיים וייתכן שמבור כזה כבר לא היינו מצליחים לצאת (אחרי חמש שנים של גסיסה לא ברור מה יהיה ערך המנופים שיש לנו כרגע). בשנים אלה היינו בעיקר מבלים בהמתנה לסיום החוזים ההזויים של הסוכן שלכם בבארסה. בשנים האלה שחקני לה מאסיה היו בורחים למקומות אחרים, בשנים האלה היה נגמר הסיפור הזה של שחקנים שמעדיפים לבוא אלינו רק בגלל שקוראים לנו בארסה. ואם באמת רוצים להפחיד את לאפורטה - בשנים האלה בארסה הייתה מאבדת את מעמדה כאחת ממייסדות הסופרליג.

השאלה היחידה שנשאלת היא למה לא השתמשנו במנופים הללו בקיץ הקודם. אני מבין שהזמן היה לחוץ אבל אני לגמרי לא משוכנע שזה לא היה אפשרי אז. לא היה נראה שבארסה התקשתה למצוא מי שיקנה אחוזים מהמרצ’נדייז ומהזכויות שידור. אם לאפורטה היה מגיע מוכן לקדנציה הזו, ומתחיל מיד לעבוד במקום להתחיל מיד לזיין את השכל אולי הדברים היו נראים אחרת ולא היינו זורקים גם את השנה הקודמת לפח.

לאפורטה הוא פוליטיקאי. הוא עסוק בעיקר בנראות. כשמתאים לו המצב הכלכלי איום ונורא ושבועיים אחרי אפשר לצאת לשופינג של 250 מיליון ולפרוס לתשלומים. הוא רק יכול להרויח. ככל שהמצב היה גרוע יותר כך הוא הוציא אותנו מבור עמוק יותר. אני מאמין שהיסטורית הוא טעה ושלא יסלחו לו על מסי. אולי זה רק אני.

ליאור שנה שעברה היית מקבל הרבה פחות כסף וגם צריך לזכור שצריך לקבל אישור כל דבר מהסוסיו.

על סמך מה אתה אומר את זה?

פשוט מאוד סחר מכר. אתה קונה את הזכויות של ברצלונה בשיא המשבר ושאין כסף לשלם על המשכורת של השחקנים (לפי לאפורטה) אתה מסכים לשלם את אותו סכום כמו היום? אל תחשוב כמו אוהד תחשוב כמו איש עסקים שרוצה למקסם רוחים.

נ.ב תזכור את המצב של ברצלונה מסי נזרק בבעיטה בתחת קומאן מאמן ואין אף כוכב בקבוצה.

עד לפני שבוע היינו בדיוק באותו מצב… בשיא המשבר כשאין כסף להחתים אפילו את השחקנים שכבר סגרת או שמחדשים חוזה. את סרג’י רוברטו לא יכולת לסגור…

נ.ב. אם לא זרקת את מסי וכן זרקת את קומאן לפי התזה שלך איש עסקים שווה לו יותר הזכויות שידור שלנו אם כבר

לא בדיוק. מאז לאפורטה הגיע הוא עשה הלואה גדולה מגולדן סאקס ייצב את המועדון צאבי הגיע לפני כמה שבועות הודיעו שמסימים עונה ללא הפסדים ואני יכול עוד להמשיך. ערך המניה שלך הרבה יותר גדול עכשיו.

דרך אגב, זה לא שעושים כאלו עיסקאות בכמה שבועות. את המגעים על כל מכירת זכויות אני זוכר עוד מינואר בערך…

דרך אגב מה עם חולצה שאמרו ש20 מיליון על סמל ? חתמו כבר על זה?

הבנתי… אז זה שלקחת הלוואה מאיר אותך באור חיובי? זה שהבאת את צ’אבי (המובן מאליו) באיחור של עונה מציג אותך באור חיובי? זה שסיימת עונה ללא הפסדים כי משכנת זכויות שידור זה חיובי? מה ש’שיפר’ את מצבנו הכלכלי זה הלוואות. אנשי עסקים יודעים את זה. אם היית עושה את זה לפני שנה היית מצליח לשמור על מסי (עסק מניב לכל איש עסקים).

אני לא מדבר על כמה שבועות… אני מדבר על כמה חודשים. לאפורטה נבחר במרץ כשכבר בינואר היה די ברור שזה הכיוון. אם הוא היה בא עם תכנית עבודה מסודרת היה לו מספיק זמן. אם לא היה מספיק יכל לחתום עם הCVC ושנה אח"כ למכור את 15 האחוז הנוספים.

אני לא יכנס לדיון על מסי כי באמת ובתמים אני לא חושב שאנחנו יודעים את כל הפרטים ואני כבר הבנתי שלאפורטה הוא פולטיקאי מאוד מוכשר יכול למכור קרח לאסקימוסים. בכל מקרה זה היה מכוער.

אבל בגדול, המצב של המועדון היום הוא הרבה יותר חזק ויציב מאשר המצב שלאפורטה נכנס לתפקיד. לכן התמורה שהוא יכול לקבל הוא תמורה יותר גדולה. ברצלונה עכשיו נראית כמו קבוצה שבמינמום מועמדת לאליפות שנה שעברה המצב שלנו היה נראה כמו קבוצה שתלחם על הטופ 4 בליגה ובקושי , זה לא כל כך מעורר מחלוקת מה שאני כותב עכשיו.

ל

אני מסכים איתך פה ותתפלא גם ויקטור פונט מסכים עם שתינו. זה בדיוק מה שהוא אמר לאחרונה. בתרגום חופשי הוא אמר לאפורטה בחור טוב אבל נראה שהגיע לתפקיד בלי תוכנית.

אף אחד מאיתנו לא באמת יודע מה פונט היה עושה, ואם מה שהיה עושה היה טוב. כל מה ששמענו מהתוכנית שלו היה “צ’אבי מאמן”.

הבחור לא רלוונטי לדיון.

אולי הוא לא רלבנטי אבל הוא צודק במשפט שהוא אמר . לפחות לדעתי.

אם הוא מעביר ביקורת כאוהד - אחלה.
אם הוא מעביר ביקורת כמתחרה שהפסיד - צריך גם להתייחס אליה ככזו.