מחזור 3 באלופות :: 0-5 גדול בחוץ על שחטאר

למה אתה מתכוון כשאתה אומר לצאת קדימה בחופשיות? אנחנו לא צריכים שמנדי יהיה מרסלו 2.0. יש לנו את בנזמה בכושר שיא שיורד לאן שבא לו כדי להתחיל התקפות, יש לנו שני ברזילאיים דריבליסטים אחרים באגפים שיודעים ליצור יש מאין, ואתמול גם קרוס, מודריץ’ ולוקאס כמגן תמכו בהתקפה יותר מבדרך כלל. מספיק שמנדי יידע לבצע overlaps כמו שצריך (בין אם כדי למשוך את המגן ולאפשר יותר שטח לויני, ובין אם כדי לספק כדורי רוחב כפי שהוא יודע), הוא לא צריך לנהל את ההתקפה שלנו.

למנדי יש אחד על אחד בהגנה על גבול המושלם וזה לא חדש, אבל גם החסרונות שלו עדיין ברורים - טכניקה נוראית, שליטה מרושלת בכדור, נטייה לאבד ריכוז לעתים תכופות וחוסר יכולת להשתחרר מלחץ רציני.

אף אחד לא מצפה ממנדי או מכל מגן שמאלי אחר להיות מרסלו 2, אבל כן מצפים ממגן בקבוצה כמו ריאל מדריד שיספק אופציה התקפית לכל הפחות סולידית כדי לפצח הגנות נסוגות.
לבוא אחרי 5 אפס ולהציג את ההתקפה שלנו כהכי טובה בעולם ושמגן צריך בעיקר להגן זה קל, אבל לא תמיד כך יהיה המצב, יהיו משחקים שכלום לא ילך ונצטרך כל עזרה התקפית מהמגינים( כפי שראינו לפני הפגרה) לכן חייבים הגנה מספיק טובה כדי לאפשר למגינים אפשרות לתרום התקפית ולייצר יתרון מספרי באגפים, וכמובן שחייבים מגינים מתאימים.
בקיצור חייבים בלמים יותר טובים ומגן שמאלי יותר טוב, הפיתרון הכי קל לרכוש בלם מצויין ואלאבה מגן שמאלי.

נראה העונה עד כמה מנדי יוכל לתמוך בהתקפה וכן להוות אופציה התקפית נוספת לשעת חירום, לדעתי ב-2019/20 הוא עשה את זה בסדר גמור ובעונה שעברה בכלל לא. מסכים גם שעדיף לקנות בלם איכותי בחלון ההעברות (יחד עם אמבפה, הלאנד ומגן ימני), השאלה מה נכון לעשות עד אז עם הכלים שיש לנו כרגע. אני נוטה להעדיף את אלאבה בלם ומנדי מגן עם אוריינטציה הגנתית מאשר נאצ’ו בלם ואלאבה/מיגל מגנים. בטח כשקרבחאל לא רלוונטי ויש לך את לוקאס בצד השני.

כדי שמנדי יוכל לתרום התקפית עדיף שישחק איתו בצד מישהו שהוא לא וניסיוס, אם וניסיוס ישחק קיצוני אז אין מה לצפות ממנדי כל תרומה התקפית ועדיף שישאר למטה ויחפה וינקה את החירבון של הבלמים שלנו.

רק יכולות פיזיות לא פחות ממדהימות מאפשרות לגוש הבשר הגמלוני והלא כישרוני הזה מקום ברמות האלה, לבול עץ יהיה יותר רגש בנגיעה ראשונה מאשר מנדי, נראה כמו מוצר של הליגה האנגלית משנות ה80 וה90 המוקדמות

לפעמים זה כל מה שצריך.
תראה את מרסלו, ההבדל היחיד לטעמי בין המגן הטוב בעולם לבין השחקן הגמור היום הוא מהירות וכושר.

משחק מצוין של ריאל, קשה לשפוט את אנצ׳לוטי ומנדי כי בואו, בכל זאת כשהולך אז גם עם מרסלו ואייחו ואסנסיו אנחנו נראים נהדר.
אני פשוט מרוצה מאנצ׳לוטי ומהדרך החדשה שלנו, המספרים איתו. עוד רגע מבחן קשה יותר ונקווה שיעמוד בו

כן, זה כל מה שצריך כשכבר יש לך את הכישרון של מרסלו…

מרסלו מעולם לא היה מהיר/חזק/גבוה כמו מנדי.
מנדי שחקן עם טכניקה של ליגה ג אבל יכולות פיזיות של טופ אירופי. הוא משחק בטופ האירופי בגלל זה.
שים שחקן עם טכניקה של טופ אירופי אבל יכולות גופניות של ליגה ג והוא לא ישחק בטופ האירופי.

אין מה לעשות, יכולות גופניות זה הדבר הכי חשוב בכדורגל.
תראה את מנדי וויניסיוס. תחליף להם את הpace בתכונה אחרת, לדעתך הם היו מגיעים לריאל?

מרסלו מוסר טוב ממנדי, בועט טוב ממנדי, שולט בכדור טוב ממנדי, חכם ממנדי, מנוסה ממנדי, עושה תנועה טובה ממנדי. ועדיין מנדי טוב ממרסלו (של היום כמובן)

לא, אבל היה מהיר, זריז עם כושר גופני מטורף.

פיזיות זה לא הדבר הכי חשוב בכדורגל, בגלל זה שחקנים כמו מנדי הם המיעוט ברמות האלה, לפעמים נוצרות סיטואציות שמאפשרות לשחקן כמו מנדי מקום בקבוצה כמו ריאל, אבל זה די נדיר.

בעולם הכדורגל המתהווה לנגד עינינו דווקא כן.

לטיאגו היה ראיון מעניין בנוגע לזה לפני כמה חודשים. הוא טען שהוא פחות מתחבר לכדורגל המודרני.
אני חייב לציין שאני מאוד מזדהה איתו. אנחנו פחות רואים שחקנים כמו אינייסטה, צ’אבי, סילבה ואיסקו ורואים יותר מפלצות אתלטיות כמו הלאנד. בגסות ניתן לטעון שהטכניקה מפנה את מקומה לטובת הכוח והמהירות. ע"ע מרסלו מול מנדי.
לפעמים אני תוהה עם עצמי אם עוד תצמח קבוצת טיקי טאקה נוספת. ובעיקר האם היא תצליח לשרוד ברמות הגבוהות.

זה כדורגל מבוסס כוח ומהירות, אבל חייבים טכניקה גבוהה כדי להצליח בכדורגל כזה, שחקנים כמו האלאנד, סלאח, מאנה, אמבפה הם מהירים וחזקים אבל גם טכניים מאוד.
דווקא בכדורגל המודרני שחקנים פחות טכניים אמורים להצליח פחות. שחקנים פחות טכניים יתקשו מאוד לשלוט בכדור במשחק מהיר כזה.
בגלל זה האנגליות מצליחות, הצליחו להטמיע כדורגלנים טכניים מאוד אל תוך הכדורגל הפיזי והמהיר שלהם.
טיאגו לדעתי התכוון לכדורגל יצירתי של פעם בניגוד לכדורגל כוחני ואתלטי של היום.

נו באמת. קבוצת הטיקי טאקה צמחה בדיוק על רקע של הקבוצות האנגליות המהירות והחזקות, ופשוט הייתה טובה מהן. הכדורגל לא השתנה בצורה מהותית מאז.

מהירות תמיד הייתה יתרון משמעותי בכדורגל. מסי ורונאלדו - 2 המלכים של ה-15 שנה האחרונות - שניהם היו מהירים במיוחד. לצד זאת, היו להם הרבה איכויות אחרות - אם זה טכניקה עילאית, כוח מתפרץ, יכולת כדרור מסחררת, או יכולות אתלטיות חריגות. גם היום - אמנם סאלאח, אמבפה, האלאנד כולם מהירים, אך לצד זאת יש להם איכויות מגוונות אחרות. שלא לדבר על דה בריינה לדוגמה, שמהירות היא ממש לא בהכרח האיכות הבולטת שלו. לקחת את האלאנד ולהפוך אותו לאב-טיפוס של הכדורגלן המודרני, זה פשוט שגוי.

זה שהיום אין לך שחקן טופ עולמי שהאיכות המרכזית שלו טכניקה, כך שאף תחפה על מהירות חסרה, זה דווקא המקרה הרגיל. החריג הוא שתמצא שחקן כזה. זידאן (שבשיאו אגב גם לא היה כ"כ איתי…), צ’אבי, אינייסטה - אלה העילויים החריגים שאינם מעידים על הכלל.
הסיבה שאיסקו לא מצליח כמו צ’אבי ואינייסטה היא… שהוא לא טוב כמו צ’אבי ואינייסטה. לא כי הכדורגל השתנה. עובדה: כשאיסקו היה טוב - הוא גם הצליח, למרות הכדורגל ה"חזק ומהיר".

אתה קורא את הדברים עם עדשות של שחור או לבן. לא צריך לשכנע אותי שמהירות תמיד הייתה משמעותית. גם לא עוצמה פיזית. הטענה שלי היא ביחס למשקל שלהם.

ברצלונה הגדולה הייתה המימוש המושלם של הטיקי טאקה ובהמון מובנים הכדורגל של היום נבנה מתוך ניסיון להתמודד עמה. בין היתר ראינו ניסיון לוותר על שליטה בכדור (מוריניו), שיטות שהתבססו על משחק לחץ גבוה (קלופ) ובכלל כדורגל מאוד אגרסיבי ואינטנסיבי (השיא היה לדעתי באיירן של היינקס).
דור הזהב של ברצלונה נגמר ובהמון מובנים לא קמו יורשים. לא רק בבארסה אלא בכלל.
אי אפשר להיות בטופ של הטופ ללא רמה מסוימת של טכניקה אך זה לא בהכרח הנשק המרכזי. אני חושב שהעמדה המשמעותית שמבטאת את השינוי הזה היא עמדת הקשר.
לא סתם הזכרתי את טיאגו. ביחד עם וראטי ובדור הקודם מודריץ’, צ’אבי ואינייסטה הם היו הטופ של הטופ. היום אנו רואים הרבה יותר שחקנים ברוח גורצקה, ואלוורדה וקשרי צ’לסי וליברפול.
אגב, דה בריינה הוא בדיוק הדוגמה שמחזקת את טענתי. הוא הקשר המושלם משום שיש לו כוח מתפרץ ועוצמות גופניות שלא היו ל10 הקלאסי. זה לא שהוא לא טכני אך ברור שהוא לא אינייסטה, טיאגו או איסקו.