מחזור 3 :: 2-2 מאכזב מול ויאריאל

מרסלו בהחלט היה צריך להיכנס. במצב הנוכחי, אפילו במקום ויניסיוס בהתקפה.

המצב של ויניסיוס רק ילך ויתדרדר. הוא היה פשוט נורא בכל דקה שקיבל, ואחרי הפגרה יחזרו הזאר וחאמס, ויותר גרוע מבחינתו - ברהים ורודריגו.

היחיד שהיה נראה אצלנו יותר טוב מהם זה אליסון שיש לו אינסטינקטים מצויינים. ההגנה שלנו פאניקנית ברמות (גם בלי מרסלו). כל שוער שיש לפניו את ראמוס ווראן יחטוף גולים מטומטמים, ככה היה גם עם איקר.
קיילור מציל את המתפרצות האלה באחוזים גבוהים יותר אבל חוטף גולים מטומטמים בגלל עמידה לא נכונה ויצאות מפגרות.

כולם פה צועקים “מהפכה” ומדברים רק על שחקני הקישור והתקפה… ראמוס הראשון שצריך לעזוב בשביל איזשהו איזון.

אני מודה שראמוס נראה קטסטרופה אבל אני לא יכול להכיל עזיבה שלו, זה גדול עליי (מתאפק לא לכתוב כאן את המילה “כריסטיאנו”). ואראן אמור להיות בשיא הקריירה והוא חור גדול. לא חזר מאז המונדיאל והאמת שהוא אין לו תירוצים. האמנתי שהוא יהיה הבלם מספר 1 באירופה עם כל הקשיים שיש כשר ההגנה של ריאל מדריד, אם יתגבר על הפציעות. הוא עמד במשימה הראשונה, אבל לא בשנייה. בתחילת הדרך ב-2013 הוא היה בלם מושלם כשנזרק למים העמוקים, ומה מאז? ממש לא יציב. היו התעלויות אבל זה לא מספיק. כמובן שגם הציפיות השתנו.

לגבי עניין השוערים, אני מודע לכך שקיילור בירידה גדולה ביכולת אבל לא מבין את אוהדי קורטואה. מתי הוא הביא נקודות, בשנה שעברה נגד הואסקה? הוא מלא דאווין - הגובה, השרירים, כביכול שולט ברחבה, אנחנו סופגים גם איתו אינסוף שערים. קיילור עשה את שלו והרוויח את מקומו בזכות והוא גם מחובר למועדון כך שקל להבין למה אני אוהב אותו ורוצה שיישאר אבל זה גם מקצועי גרידא. היתרון היחיד של קורטואה - הוא צעיר יותר. גם בצ’לסי הוא לא היה מנייה בטוחה לדעתי, בטח לא בשנה האחרונה שלו שם. יש לו חלק בשער השוויון של ויאדוליד וגם בשני השערים אתמול - יד חלשה.

אני מחכה שנראה את גארת’ בייל בצד ימין, אדן הזאר מצד שמאל, חאמס כאופצייה של שחקן 12-13 מהספסל ואת הקבוצה הזו עם איזה 2-3 נצחונות שגירדנו, אולי יהיה טוב.

בינתיים הדבר המשמעותי היחיד שזידאן עשה מאז שהגיע זה להרוס את ויניסיוס. שחקן צעיר חייב מאמן שנותן לו ביטחון ומאמין בו. זידאן משדר בדיוק ההפך כלפי ויניסיוס ולא פלא שכל מה שראינו ממנו בעונה שעברה נעלם. ויניסיוס לא סתם שכח איך לשחק כדורגל. אצל סולארי הוא עבר שחקנים כמו מים, כולל שחקני הגנה של אייאקס ובארסה. ייצר מצבים בקלילות. רק הסיומת הייתה חסרה לו. עכשיו הוא לא מצליח לא למסור ולא לעבור שחקנים. זה נטו עניין של ביטחון.

גם הניסיון לעשות לחץ גבוה לא עובד ולא יכול לעבוד עם שחקנים כבדים ואיטיים כמו בנזמה וקרוס.
אם זידאן רצה שיטת משחק של לחץ הוא היה צריך להביא את השחקנים המתאימים לזה. קשר מהיר במקום קרוס, חלוץ שמסוגל לזוז במקום בנזמה ומנדי במקום מרסלו. קודם שיהיו את השחקנים עם האתלטיות הנדרשת לשיטה הזאת ואחר כך צריך לראות תיאום במשחק הלחץ. אין לנו לא אתלטיות ולא תיאום.

עם כמה שסולארי היה בעייתי חבל שהוא לא נשאר פה רק לקיץ. אם הוא היה אחראי על בניית הקבוצה אין לי ספק שהיינו רואים פה את המהפכה הנדרשת. הוא ידע למי צריך להראות את הדלת החוצה בלי סנטימנטים. אחר כך היה אפשר להחתים מאמן יותר טוב…

אוי ואבוי אם סולארי היה נשאר.

מניח שהתכוונת אליי. קורטואה אכן מאכזב, לא מביא ערך מוסף, ועדיין הוא יותר טוב מקיילור וזינוקי הפוזה שלו. זה לא עניין של ירידה: חוץ מעונת שיא אחת (15-16) קיילור לא עשה בכל הקריירה שום דבר שמצדיק את ההייפ, המשכורת, הלובי שיש סביבו בתקשורת וכו’. כמו איקר רק בלי להיות איקר.

לאו דווקא התכוונתי אלייך, בדף הפייסבוק שלנו כל פוסט או תמונה מרגשת של קיילור סוחט הרבה תגובות אבל כאן ראיתי שיש דיעות חלוקות לגבי השוערים שלנו. קראתי כאן לא אחת שקורטואה “כמה רמות” מעל קיילור, זה קצת הרגיז אותי וזה לא נכון. אני זוכר גם בגלגולי הפורום הישן שנכתב שאם קיילור היה השוער שלנו ב-2014/15 במקום קסיאס שמעבר לשיאו (הגול בין הרגליים בקלאסיקו, השער של יובה בברנבאו בצ’מפיונס) זה היה מסתיים תואר גדול.

אני שם בצד את כל הסיפור המרגש שלו עם הפקס והכל ומדבר מקצועית - הגיע מקבוצה קטנה אחרי מונדיאל מעולה, חיכה שנה בסבלנות ולקח את הצ’אנס בשתי ידיים. אני כן זוכר אותו משחק טוב במשחקים הגדולים בעונת הדאבל ההיא. הוא הרוויח את הקרדיט ביושר מאז לדעתי זה היה בעיקר “קיילור נתן - קיילור לקח” אבל עם קורטואה זה אפילו יותר גרוע. זה לא שבשער שלנו עומד מנואל נוויר או יאן אובלאק.

זה נכון שקורטואה בריאל מדריד לא כמה רמות מעל קיילור. אבל לאור היכולת שלו בעבר, באתלטיקו ובצ’לסי - ברור שכן. אם קורטואה לא ישתפר הוא יהיה בבעיה בשנה-שנתיים הבאות.

המונדיאל שלו היה מצוין אבל חוץ מזה אני רואה שוער שהוא הרבה פחות טוב מעונת השיא ההיא באתלטיקו והידיים הארוכות שכמעט מנגו מהנגיחה של ראמוס בדסימה להיכנס, כנ"ל לגבי עונת האליפות בצ’לסי. לא מעט אוהדים שלהם שמחו להיפטר ממנו ולא רק בגלל הקשקשת בתקשורת, הוא פשוט לא היה טוב. לא בעונת הפיאסקו עם מוריניו, לא בעונה האחרונה שלו שם. אגב, יחסי הציבור שלו הם הרבה יותר טובים, הוא לא מפסיק לדבר ולהתראיין כולל המשפט המרתיח בפתיחת העונה “ברור לכולם מי השוער מספר 1”.

בכל מקרה אני מאמין שהוא לא יהיה הבעיה שלנו העונה. הוא יהיה הבעייה האחרונה ולא כי הוא טוב אלא כי יש בעיות יותר גדולות. לגבי ההגנה נבצר ממני להבין איך מהיום שאני רואה כדורגל, והפעם באמת יש שחקני טופ על הנייר - אין לנו הגנה נורמלית להוציא אולי שנתיים-שלוש ואנחנו סופגים במספרים עם ראול בראבו ואלברו מחייה.

אגב החודש הזה כל כך חשוב והוא נפתח כל כך רע, הביקורת על הקבוצה וככה גם הלחץ - גוברים, ובצדק. בתסריט האופטימי אנחנו עם הזאר, חאמס ואיסקו לאחר הפגרה, אבל וירוס פיפ"א לא ירחם עלינו. הייתי עולה עם שני הרכבים כמעט נפרדים לפאריס ולפיחואן והפעם הליגה בעדיפות.

אני ממש לא מאוהדיו הגדולים של קיילור ולא חושב שהוא יותר טוב מקורטואה.
אבל מצד שני, כמה נקודות כבר קורטואה הביא לנו? אומנם לא עשה הרבה טעויות פתאליות כאלו סטייל נבאס אבל מצד שני סופג הרבה שערים שאתה מצפה משוער ברמתו לא לספוג.

התכוונתי לכתוב שהוא יהיה בבעיה, התפספסה לי אות. שוער הוא אף פעם לא בעיה מרכזית בקבוצה, גם לא קיילור כמובן.

אני במצב הנוכחי פשוט הייתי משלב את מאסלו בקישור במקום קרוס. הכניסות שלו לרחבה, כמו גם הכדורים עומק והיכולת לשחק מהר זה יכול להיות נכס אדיר לקישור. שחקן שיכנס בין הקווים, יוכל לעשות קצת שקיבל וגם לאיים על השער בין לבין. מבחינתי, כל עוד לא מגיע קשר צריכים לתת הזדמנות שם למרסלו.

אני חושב שמגיע לריאל מדריד שוער שהוא וורלד קלאס. מרגיש לי שעם טר שטגן או אליסון היינו מנצחים אתמול.

אני מאוד מעריך את קורטואה אבל הוא פשוט קטסטרופה מאז שהגיע, כל פעם שהוא הודף כדור קשה זה ישירות לשחקן היריב ברחבה, שלא לדבר על השחלות וגם על הגולים האידיוטים שיצא לו לספוג. קבוצה טובה הייתה אמורה לנצח את המשחק הזה גם עם קליימן בשער אבל זה לא סותר את זה שקורטואה מתחיל להיות בעיה.

הייתי מעדיף שלונין היה נשאר במקום אראולה, מקבל דקות בגביעים/דרג 3-4 באלופות/ ליגה פעם בירח ואולי היה מוכיח את עצמו כשוער איכותי, בניגוד לאראולה שאין לו סיכוי לקחת את ההרכב

כשכל הקבוצה תצבור מומנטום קורטואה יהיה בסדר. עד אז עדיף שהמועדון יתעסק בבעיות המהותיות.

אתמול היה משחק בלי חאמס (ואיסקו). כמה שזה אירוני, הרגשתי בחסרונו (כמובן שחלק מהאפקט זה מרסלו). בהיעדר שלישייה שתיצור לעצמה הוא עשוי להיות שחקן משמעותי השנה. פתחנו עם כמות גדולה של שחקנים שעושים תנועה ולא חייבים את הכדור לרגל, היה חסר קשר.

זידאן חייב למצוא דרך לחבר את בייל לקבוצה, הרי הוא כבר נשאר ויכולות ישנן. זה לא רציני, הוא כבר לא מאתמול מאמן.

במערך שזידאן בחר לעלות בו הוא היה נכס אדיר, היו רווחים ענקיים בקישור וכל התקפה של ויאריא להיתה חצי מתפרצת, הוא עצר במשחק כמה התקפות עם יכולת הגנתית מאוד גבוהה…

אז נכון שבהתקפה הוא לא היה מרסלו, אבל זה היה המשחק הראשון שלו בקובצה וזה רק ישתפר… צריך להזכיר פה לאנשים איך מרסלו נראה בשנתיים הראשונות שלו?

ראמוס את ואראן זה פשוט שילוב שלא עובד… לדעתי מיליטאו צריך להתחיל להיכנס לעניינים בשביל שתהיה להם סיבה טובה להתחיל להשקיע.

מדהים כמה שזאת חייבת להיות העמדה שלו, בשמאל הוא תורם בעיקר בהרמות ואת זה גם ככה עושים יותר מדי יתר השחקנים, שנית השילוב בינו לבין מנדי לא היה טוב כיוון ששניהם שיחקו על אותה פינה וזה יצר פקקים, בימין בייל נכנס הרבה יותר לאמצע ומשחרר את דגל הקרן.

ויניסיוס לא הרוויח מקום בהרכב ומה שבטוח זה שכשהזאר יחזור אין בכלל על מה לדבר, מה זידאן הרס בדיוק? ויניסיוס היה נקודת אור קטנה בעונה חשוכה, הוא לא התעלה יותר מדי.
הוא שחקן צעיר שצריך להרוויח את המקום שלו בכבוד, אם הוא לא מצליח להתמודד עם הלחץ והתחרות אז מקומו לא ברמות הגבוהות.

מסכים, היה צריך להיכנס בתור קשר התקפי, אני גם חושב שהוא ומנדי היו שילוב מצויין עם כל הכניסות של מרסלו לאמצע. אבל בשום פנים ואופן לא לפתוח איתו בהרכב אתמול, עלינו עם הרכב מאוד התקפי והמון חורים באמצע, מנדי היה היחיד שהיה חומה בהגנה, לא רוצה לחשוב איך המשחק היה נראה בלעדיו…

מאוד מקווה שהשמועות על ברונו פרננדס נכונות, חסר לנו מאוד קשר שדוחף קדימה וגם יודע להבקיע ולבשל, חאמס פצוע כרוני (וגם איסקו) ואת איסקו אני לא סופר בכלל כאופציה ריאלית אם אנחנו רוצים להוציא משהו מהעונה הזאת…
פרננדס הספיק כבר לבשל העונה 4 שערים ולהבקיע שניים ב4 משחקים ואתמול ראינו כמה שזה חסר (מי יודע, אולי שנה הבאה יהיה לנו גם אותו, את פוגבה ואת אריקסן)

אגב, ממליץ לכולם על הכלי הזה:

כיף גדול לנתח את המשחק ככה

מרסלו היה בן 19-20 בשנתיים הראשונות, מנדי בן 24. חוץ מזה לא צריך יותר מחמש דקות כדי לראות שמבחינה התקפית הוא מגן סולידי והחלק החזק אצלו הוא ההגנתי. זה לא רע בכלל אבל מכיוון שהקבוצה כל כך התרגלה להיות תלויה ביכולות הפליימייקר של מרסלו, צריך לקחת את זה בחשבון כשבוחרים הרכב (וזידאן עשה את זה כששם את בייל בשמאל ולא בימין, למשל).

הלוואי שמנדי יהיה סולידי החלק ההתקפי, אתמול הוא היה הרבה פחות מסולידי מבחינה התקפית, אפשר לייחס את זה להתרגשות והופעה ראשונה, עם המהירות שלו והיכולות ההגנתיות שהוא הראה ועם יכולת התקפית סולידית הוא אמור להיות אחלה רכישה.
אבל בהרכב כמו זה שעלה אתמול מרסלו חייב לעלות, לא היה אחד שיכול לעשות משהו מפתיע ובלתי צפוי, לעבור שחקן ליזום ולייצר בלגן בהגנה הצד השני.
כל השחקנים עשו את הדברים הנכונים בהתקפה, אבל בלי הזארד, חאמס, איסקו ואסנסיו הפצוע שיעשו את הבלתי צפוי אנחנו בבעיה התקפית ומרסלו נשאר השחקן היחיד שיכול לעשות משהו מפתיע.

עד שבייל, חאמס והזארד לא פותחים ביחד כמה משחקים רצוף יהיה קשה לקבוע מה הקבוצה הזאת יכולה לעשות העונה.

ומה היה קורה בהגנה אם מרסלו היה פתוח? גם ככה ההרכב היה מאוד לא מאוזן לכיוון ההתקפה, אני מסכים שהיה יכול להיות נחמד לנסות את בייל בימין ומקבלו בשמאל ולתת לוקאס החביב לחמם את הספסל.

אגב לוקאס, סיים אתמול עם 6 איבודי כדור.

רק אני כמעט נרדמתי מכל ההרמות שהיו אתמול? זה כאילו כל התקפה מה שמחפשים זה לרוץ לקרן ולהרים

עם מרסלו היינו משחקים עם 3 במרכז, ההרכב אתמול לא כלל שחקן אחד יצירתי, כולם עשו את המוטל עליהם אבל זה לא כ"כ מספיק.

אף אחד לא טוען שמנדי מושלם. הוא פשוט מאוד טוב הגנתית, לא רק ביחס למרסלו. אתמול הוא לא נתן ערך מוסף בהתקפה אבל מאמין שהמהירות והאתלטיות שלו יספקו יותר לאורך זמן.

הוא אף פעם לא יהיה מרסלו בהתקפה (מי כן?) אבל טוב לדעת שיש לנו אופציה למשהו אחר בעמדה הזאת במידת הצורך. זה שהשחקן הכי יצירתי וכישרוני שלנו בשנים האחרונות הוא המגן השמאלי זה לא פחות תעודת עניות לסגל מאשר קרדיט למרסלו.