מחזור 3: מטיילים מול ואידוליד, עם 4:0 בבית (לבנדובסקי 2X, פדרי, רוברטו)

לי עצוב קצת הקטע עם לבנדובסקי.
מגיע שחקן בן 34, בשלהי הקריירה, ופשוט נראה רמה אחת מעל כל היתר. ואל תטעו, זה לא רק כי זאת ברצלונה חלשה יחסית - זאת הרמה של השחקן הזה.

היה לנו פה דור מופלא של שחקני כדורגל, בניצוחם של 2 כמובן, אבל גם הבא בתור אחריהם - זה-שלא-התקרב-לרמה-שלהם - נראה יותר טוב מכמעט כל שחקן אחר כיום. אתם יכולים להכניס לסיפור הזה גם את בנזמה אם תרצו. וזה לא רק שהדור הזה כמעט נגמר - זה שעדיין אין לו באמת תחליף.
אז נכון, תגידו שהיום יש את האלאנד, אמבפה, ויני בתקווה. אבל מעבר לעובדה שמדובר פה בעיקר במהירות-מהירות-מהירות, וייקח עוד הרבה זמן עד שיהיה להם רבע ממוח הכדורגל שהיה לקודמיהם (אם בכלל). יש פער של כמעט 15 שנה ביניהם - הלך לאיבוד פה איזה דור של שחקנים באמצע.

קצת מזכיר לי מה שקורה בטניס, שאף שחקן עדיין לא באמת מדגדג את השלישייה ההיסטורית. בינם, לכדורגל, לבולט - היה לנו פה תור זהב של הספורט. ידענו את זה בזמן אמת, אבל בכל זאת עצוב קצת שנגמר.

מבוגר או לא מבוגר, 34 זה ה-30 החדש, בטח לשחקן במצב הגופני של לבה. מדובר על שחקן התקפה ענק בשיא כושרו ולפני הירידה, כלומר עם שנתיים טובות עד מצוינות בקנה בכיף. כמה זידאן עלה בסיטואציה דומה? קאקא? רונאלדו הברזילאי אחרי שתי צולבות? דוד ויה? כריסטיאנו ב-2018 אחרי זכיה בצ׳מפיונס בניצוחו? אלה צריכות להיות נקודות הייחוס שלכם. זה גלקטיקו.

פשוט משתגע איזה חמור הוא היה לשרוף קריירה בליגה גרמנית המעפנה… לא חראם?

למה שרף? הוא שיחק באחת הקבוצות הכי טובות בעולם קהל טוב איצטדיון יפה עיר מקסימה זכה בכל תואר אפשרי איתה כולל ליגת האלופות. ושמעתי גם שהרויח לא רע בלשון המעטה ועזב בשיא.

יש תמיד את השאלה, מה עדיף לספורטאי מנצח, ללכת לקבוצה שהוא היה בה עוד כוכב או ללכת לקבוצה שהוא היה בה הכוכב הראשי וגם האחראי לטוב ולרע להצלחה או לכישלון.

אורי, הביקורת היתה יותר כלפי ההנהלה מאשר כלפי השחקן, לפחות כך אני זוכר את הדיון עליו . אני יספור את הקבלות בסוף העונה . באופן אישי, אני מתרשם לא פחות מהאופי שלו מאשר הכישרון שלו וזה משהו שאני מודה שלא ידעתי לפני. הוא בגישה שלו אנטי “אלבה” הכי גדול שיש בקבוצה היום (וזה בטוח יעשה טריגר לדימטרי. אני בורח למקלט :joy: :joy: :joy: )

מוח כדורגל זה דבר שלוקח לו זמן להתפתח, וקשה להשוות מול מוצר מוגמר. כשזה נוגע לצעירים קל להתלהב מאתלטיות ומהירות, אבל כל היתר צריך לבוא לידי ביטוי עם הזמן. פדרי, ארואוחו, גאבי, קמאבינגה, צ’ומה, חולי אלווארז ועוד עוד אולי יוכלו להטביע חותם אמיתי על הענף. יש ערימה של בני 18-20 מוכשרים שעוד לא ברור איך תראה הקריירה שלהם.

לפני שתתחילו עם “איתם ישר ראיתי שזה משהו אחר”, גן צ’אבי היה סביבון נוחר, גם בוסקטס פישל, אינייסטה היה רך מידי, למסי לא הייתה סיומת, רונאלדיניו היה לא רציני, ניימאר היה ילד יוטיוב וכ’ו. צריך לתת לכולם זמן להפוך למשהו.

כל זה לטעמי לא תקף ליריבות בין מסי ורונאלדו. לא יודע אם האנומליה הזאת תחזור.

כל מה שהיה לו בבאיירן הוא היה מקבל בגדולות של ספרד ובגדולות של אנגליה יותר.

גם מבחינה אישית חוזים אישיים, פרסומות וכו’, אני חושב גם שתיאורטית אם הוא היה בריאל הוא היה זוכה באותו כדור הזהב.

גרמניה זה ליגה טיר 2. לא טיר 1. אין לך איך להתמודד עם זה.

וואללה…
מכל המועמדים שדיברת עליהם מסי היה בולט כבר בגיל צעיר מאוד.

לא הייתה לו סיומת? מתי? לא, ברצינות… תבדוק ממתי הוא שם לפחות 20 שערים בעונה ובאיזה גיל זה מתחיל אצלו (עונת 08/09, גיל 21-22, 23 שערים). רק מזכיר ש 20 שערים בעונה זה נתון שכמעט כל חלוץ יחתום עליו. רובם לא מגיעים למספרים האלה גם בשיאם.

את השלושער האלמותי בקלאסיקו הוא נתן עוד לפני כן, בגיל 19-20. הוא עשה את זה עם ברצלונה חבולה, והוא חבט במדריד על כל גול שהם הבקיעו ולא נתן להם ליהנות מהמשחק הזה שבו הם היו עליונים בבירור.

האיש היה פנומן מהמשחק הראשון שלו כשהגאושו בישל לו את הגול הראשון בבוגרת עם צ’יפ יפייפה מעל השוער, שער שנפסל על טענת נבדל לא אמיתית, וחמש דקות אח"כ עוד בישול של הגאושו ועוד צ’יפ מעל השוער כאילו כלום. כמה ילדים בגיל הזה היו מתבאסים ומחמיצים את הניסיונות הבאים בתור? לא ידעת באותו רגע שראית פנומן בהתהוות?

מסכים איתך כמעט על כל אחד אחר (למעט אינייסטה שהיה גאון גם הוא עוד בגיל 18 ולא יכולנו לפספס את זה) אבל בטח ובטח שלא על מסי. הוא היה שם בכל שלב מהרגע שעלה לבוגרת, גם בשלבים ההתחלתיים שבהם הוא הבקיע מספר חד ספרתי של שערים בעונה.

מסי עוד לפני שעלה למשחק הראשון כבר היה בפה של כולם. כולם ציפו לראות מראדונה לפני שידעו איך הוא נראה. אני זוכר שישבתי וראיתי ולא האמנתי איך סוף סוף המראדונה הבא רוקם עור וגידים בניגוד לעשרות מראדונות לפניו. היה פנומן מוחלט מהרגע הראשון. לא זוכר עוד מקרה כזה.

אולי אתה. אבל אני זוכר שהגעתי לפורום הקודם אהבתי לחפור אחורה והיה שם את הדיון על מסי אני רוצה להזכיר לך שהיתה שם שאלה של סקר איך מסי יגמור את הקרירה סביולה או מראדונה (חושב שזה היה הניסוח) בוא נגיד כך שלא מעט משתמשים בחרו באפשרות שהוא יגמור כמו סביולה… אחד בשם גדי העלה את הסקר.

הסיומת של מסי הייתה פנומנלית גם כשהיה בן 18.
בגיל 19 כבר היה השחקן הטוב בברצלונה . רונלדיניו היה אומר שמסי יותר טוב ממנו לכל מיקרופון זמין, וזאת הייתה עובדה, לא סתם אובר נחמדות .
מסי לא היחיד. רונאלדו השמן למשל קרע את הליגה בגיל 18.

אני בטוח שיזכרו את פדרי בתור שחקן על הרבה אחרי שיגמור את הקריירה, כמו שזוכרים את צ’אבי ואינייסטה( אני יודע שטכנית אינייסטה עדיין שחקן פעיל, לא לקפוץ). הוא היה גדול כשהיה בן 18, יהיה גדול כל הקריירה, והוא לא מתבסס על מהירות.

פדרי שחקן על? באיזו פלאנטה זה קורה ולמה אני לא ראיתי את הסרט?

פדרי הקשר הטוב בעולם.

מזל שאתה לא אוהב לצאת בהצהרות מפוצצות :stuck_out_tongue_winking_eye:

LOL

מה לעשות, הוא פשוט טוב מדיי. במשחקים האחרונים הוא פחות טוב, אני באמת מקווה שזו מגמה אמיתית שתמשך ולא רק תקופה. הכמה חודשים האלה שנתן תחת צ’אבי בעונה האחרונה היו מטורפים.

קראתי שוב את מה שכתבתי ואני חושב שדייקתי במילים.
הוא היה גדול כשהיה בן 18, יהיה גדול כל הקריירה, אני בטוח שיזכרו את פדרי בתור שחקן על הרבה אחרי שיגמור את הקריירה.
לא כתבתי שהוא שחקן על כבר עכשיו שייזכר לדורות על פי מה שעשה עד עכשיו.
הייתה פה טענה שכל השחקנים הצעירים הטובים בעולם מתבסססים על מהירות, אז הבאתי את פדרי בתור דוגמא נגדית.

בגדול אתה צודק וגם לי עברה בראש כמה פעמים ההשוואה הזאת בין מסי- רונאלדו לשלישייה האגדית בטניס. אבל אני חושב שאתה מפספס פה נקודה.
המודעות של הספורטאים היום לכושר ורמת הרפואה והידע בשמירה על הגוף היא חסרת תקדים. משהו שלא ראינו בדורות קודמים.
תסתכל כמה ספורטאי על מצליחים “למשוך” את הקריירה ברמה הכי גבוהה לגילאים שפעם היו נראים לנו לא הגיוניים- נדאל ופדרר, מסי ורונאלדו, טום בריידי, לברון ג’יימס. כל אלה שמות שכנראה שומרים על הגוף שלהם (בכל האספקטים- מתזונה עד לפיזיותרפיה) ברמות שפעם פשוט לא היו זמינות.

כיום, ברגע ששחקן הוא מקצוען ברמות הכי גבוהות- יש לו אופציה להאריך את הקריירה בצורה שלא הייתה פעם.

נ.ב - לגבי פדרי:
פתאום חשבתי על זה שבזמן שבברסה “מתפתח” לו פדרי, בריאל “מתפתח” לו קאמבינגה.
שני כישרונות על בקישור, באותו גיל. שניהם עם סגנון משחק מאוד שונה ותכונות שונות.
מעניין מאוד לראות מי יהיה בסוף הטוב מבין השניים. בהתחלה רציתי להגיד שאני אהמר על הצרפתי, אבל במחשבה שנייה אני לא בטוח.

בול. הרבה התחילו לעשות רעש על זה שהוא לא מוסר, או על הסיומת שלו מול השער, כי הוא היה מתקשה אחרי שהיה עובר את כולם בדרך לשוער.

וגם אם על מסי כביכול לא היה ויכוח, היתר לא קיבלו כתר בשנים הראשונות שלהם. שחקנים חכמים נוטים להתפתח לאט.

אם על מסי היה ויכוח אז רק תחשוב על שחקנים כמו איניסטה ובוסקטס. אני כבר כתבתי שאם איניסטה ובוסקטס היו שחקנים צעירים והיו צריכים לעלות לבוגרת בשנים של ואלורדה וקומאן … לדעתי זה לא היה נגמר בטוב.

בדיעבד כולנו חכמים. אולי ליאור הוא היוצא מן הכלל.

אני לא מנסה לייפות את המציאות ולומר שמהרגע הראשון בבוגרת מסי היה העילוי שיהיה בהמשך הקריירה. היה ברור שהוא טוב בטירוף ושעדיין יש מה ללטש.

בכל זאת, ההישגים שלו בגיל 22 הם יוצאים מהכלל והוא שמר על יציבות עוד עשור לאחר מכן. בגיל 20 העז הזה היה מה ששום בן 20 לפניו או אחריו לא היה. גם אם בגיל 17 הוא הלך ראש בקיר…

לגבי איניסטה, הגאונות שלו הייתה ברורה עוד מעונת 02/03 כשרק התחיל לקבל דקות בבוגרת כמחליף. נכון שייקח עוד כמה שנים של דקו לפניו בהיררכיה, אבל הגאונות הייתה שם.

קצת כמו ריקי, הוא היה עלה נידף ברוח, אבל איזו גאונות וראיית משחק… משהו שאני לא באמת יודע אם אפשר ללמד וכמה.

יוסי סלח לי. כל הזמן אני מביא לפה את מאמר המצוין של גראהם האנטר. ונראה שהאסימון עדיין לא נופל לכם .

תתעלמו מהקליק בייט ששמו מוניר ותעברו למה היה צריך לקרות לכל מיני שחקנים שהם היום אגדות במועדון אבל בהתחלה גם המועדון וגם האוהדים לא הבינו שהם הולכים לצמוח למה שהם היום.

את איניסטה למשל, רצו להשאיל לרינגרס או סלטיק כי רייקארד לא חשב שהוא פיזי מספיק לשחק בברצלונה. איפה שמעתי עוד את המילה “לא פיזי מספיק” וזה דוגמה קטנה.

נ.ב קרדיט לרייקארד הוא באמת האמין במסי בהתחלה וידע למה הולך לצמוח. קאפלו בזמנו ניסה לגנוב את מסי והוא זרק אותו מהמדרגות. יש לריקארד מקום של זהב אצלנו. לא משנה מה הוא עשה אחרי.