מחזור 6 באלופות :: 3-2 בברנבאו על דורטמונד השוקעת

ליגת האלופות. ההיסטוריה, ההמנון המצמרר, הסנטיאגו ברנבאו. הפעם גם כל זה לא יוכל להאיר את החושך הגדול בריאל מדריד. את הסיקור אנחנו נעשה הפעם בשיטת הצמצום, כמו שהקבוצה הזו חוסכת בגולים.

משחק חסר חשיבות אחרי שהמקום הראשון לא בהישג יד וריאל הבטיחה את ההעפלה לשמינית עם השישייה בקפריסין, שלצערינו לא הייתה לה המשכיות. היריבה ממול היא אולי האכזבה הגדולה ביותר באירופה חוץ מריאל מדריד עצמה - קוראים לה בורוסיה דורטמונד האומללה שעוד בפתיחת העונה התלהבנו מניצחון החוץ שם בגרמניה.

ריאל מדריד מגיעה אחרי התיקו המאופס המאכזב בבילבאו, החמצת העונה אם תרצו. הפער נשאר 8 נק’ בפיסגה, הביקורת על ההתקפה החלשה שלנו ממשיכה וזידאן מציג מספרים גרועים מזה של רפא בניטס לפני שפוטר. גם ניצחון על דורטמונד הזו לא שווה יותר מדי. אז מה כן? כריסטיאנו ירצה לנפח את השערים שלו בצ’מפיונס. הוא רחוק שער אחד ממסי בקרב על הכובש המצטיין בתולדות שלב הבתים(60 לעומת 59), והוא חולם להיות השחקן הראשון שכובש בכל ששת המחזורים בשלב הבתים. לאור הפציעות הרבות בסגל - גארת’ בייל ואסנסיו לא ישחקו כמובן - הפרטנר שלו יהיה בנזמה.
דני קרבחאל ייעדר בגלל צהובים והוא מקבל חופש ארוך לאור ההשעייה נגד סביליה. אנחנו צופים פה ושם רוטציות, כמו של ראמוס וקרוס\מודריץ’ ואולי הגיע הזמן לקצת חלק משחקני הספסל. בפינת המספרים: ריאל מחפשת משחק צ’מפיונס עשרים ברציפות בו הוא כובש, מאז התיקו המאופס נגד סיטי בחצי גמר הצ’מפיונס אשתקד. המאזן שלנו בברנבאו נגד יריבות גרמניות: 24-5-3, וניצחנו ב-32 מ-38 משחקי הבית האחרונים במפעל

מאתיה קובאצ’יץ’ שפתח בהרכב במשחק גביע המלך ועלה מהספסל בזמן מאוחר נגד בילבאו, הוא זה שניגש לעמדת הראיונות. “אני שמח מאוד לחזור לשחק ולצבור קצב” הוא משוכנע שהקבוצה תתגבר על הרגעים הקשים שלה ומפרגן לכריסטיאנו ובנזמה(“החלוץ הטוב בעולם”). נו טוב. המאמן זידאן אמר “שישה חודשים זה הרבה מאוד זמן עבור כריסטיאנו, הכל יכול להתהפך”, הוא לא אהב את דעתו של מאמן ולנסיה שאמר שהסגל של ריאל פחות חזק מאשתקד, והתעקש שהביקורת לא מטרידה אותו - “אני רואה דברים שאחרים לא רואים”.

והתסכול, מה איתו?

היריבה בורוסיה דורטמונד לא זוכרת מתי היא ניצחה בפעם האחרונה וחוץ ממשאית הכל עבר על הקבוצה של פטר בוס שתמוה איך עדיין נשאר בתפקידו. מי זוכר בגלל שבורוסיה דורטמונד צפתה בהנאה במשבר של באיירן ובפיטורי אנצ’לוטי ועוד הוליכה את הטבלה. אל קמפיין איום ונורא באירופה, ללא ניצחון אפילו בצמד המשחקים נגד אפועל - הצטרף מפח נפש בליגה. דורטמונד במקום השישי בלבד בליגה. אובאמיינג כנראה חושב על היעד הבא, מרקו רויס פצוע וההגנה - טיילת.
דורטמונד עלתה לכותרת ברגע שלילי במיוחד אחרי שהצליחה במלוא הדרה לשמוט יתרון מטורף של 4:0 בדרבי של הרוהר נגד שאלקה וברגע האחרון ספגה שער שיוויון מנאלדו(4:4). התמונה המרגשת של השחקנים עומדים המומים וחלקם עם דמעות בעיניים אחרי התיקו - לא הצליחה לשכנע את הקהל שסובל העונה. דורטמונד לא ניצחה מאז ה-30/9, אז גברה 2:1 על אוגסבורג. היא אגרה 3 נק’ מתוך 21 האחרונות ובמחזור שהיה הסתפקה בתיקו 1:1 נגד באייר לברקוזן כשיארמולנקו האוקראיני מונע הפסד בשער יפה. ההפסד האמיתי באותו משחק מעבר לנקודה - הפציעה של גונזלו קסטרו שתוקל בחריפות וייעדר מס’ שבועות ואף יש חשש שגמר את העונה. גם מקסימיליאן פיליפ פצוע ולא נכלל בסגל. גם פישצ’ק המגן הימני שכבר פגש אותנו לא פעם - לא ישחק.
כריסטיאן פוליסיץ’(הגיע ל-50 הופעות בונדסליגה בגיל 19 - השלישי הצעיר ביותר) שלא ישחק במונדיאל ברוסיה כמובן וגם לא יהיה בשלב שמינית הגמר, מתרגש מאוד לקראת המשחק - “הברנבאו היה המגרש המפחיד ביותר ששיחקתי בו וזו הפיסגה שלי”, אמר הקשר ששיחק ב-2:2 נגד ריאל אשתקד, “היה מפחיד בהתחלה וריאל מדריד הובילה ושיחקה מצוין, אבל הסוף היה כיף והשווינו את התוצאה. הקהל והאצטדיון הם מדהימים”. דורטמונד ניצחה רק פעם אחת בספרד ב-13 מפגשיה וזה קרה נגד אתלטיק בילבאו לפני 20 שנה

חבר, אתה חסר.

קצת היסטוריה| במחזור השני התארחנו אצל דורטמונד בהיכל הכדורגל וריאל השיגה ניצחון ראשון במגרש הזה. זה היה היום של בייל שכבש בוולה נהדר אחרי בישול של קרבחאל, ובישל לכריסטיאנו שכבד צמד, 3:1 גדול. בסה"כ ב-13 משחקים נגד דורטמונד, הרקורד של ריאל עומד על 5 נצ’, 5 תוצאות תיקו ו-3 הפסדים, יחס שערים 21:17 לטובת ריאל מדריד. אנחנו נזכור בעיקר את חצי הגמר נגד דורטמונד מעונת ה-‘לה-ספטימה’ ב-1997/98 אז השערים בברנבאו קרסו וריאל ניצחה בהמשך 2:0 במשחק שהתעכב. בשנה שעברה שני המשחקים נגמרו בתיקו 2:2 ופעמיים ריאל מדריד בעטה בדלי. בברנבאו היא כבר הובילה 2:0 אך נכנעה לצמד מאוחר. דורטמונד השיגה 2:2 במקדש גם בשלב הבתים בעונת 2012/13 כשסיימה במקום הראשון בבית ע"ח ריאל מדריד. המאזן של ריאל בברנבאו נגד דורטמונד עומד על 4 נצ’ ו-2 תוצאות תיקו. באותה עונה, בה מוריניו נפרד, ריאל לא הצליחה למחוק הפסד 4:1 בחצי הגמר והסתפקה ב-2:0 בלבד על דורטמונד משערים מאוחרים של בנזמה המחליף וסרחיו ראמוס הכל יכול.

הפריויו שלי למשחק היה קצת ודל ביחס לבדרך-כלל וזה אומר משהו. גם ניצחון של 8:0 לא יירגש באמת כמו עוד איזה צמד שקרי של כריסטיאנו או בנזמה, ועם איך שדורטמונד נראית אני לא יודע כמה יהיה אפשר להרוויח משהו. גיסי והאחיין שלי טסו דווקא למשחק הזה, קצת חבל. ובכל-זאת:

• אסנסיו בסגל למשחק. הייתי רוצה לראות מערך 4:3:3 אפילו בשלב מאוחר יותר. כריסטיאנו וודאי ישחק בשביל האגו. זה בדיוק ה-משחק למערך התקפי יותר, כשאין שום לחץ, כשיש ממול קבוצה לא מאוזנת עם הגנה נוראית.
  • קובא חייב לשחק לפחות מחצית אחת והוא יכול להוסיף לנו מהירות ודימיון. רצוי לתת דקות גם ליתר המחליפים.

בן אלף הרונאלדו הזה! 12 דקות והוא עשה יותר פעולות ויותר תנועה מ12 משחקים בליגה. הבנאדם עושה מאיתנו צחוק.

פשוט מרשים איך ריאל החזירה את דורטמונד לעניינים, הקבוצה בכושר הגרוע באירופה, שברבע השעה הראשונה היה נראה שיהיה לנו יותר קשה מול הקבוצה קסטיליה וסולארי - גורמת לחוסר נחת בברנבאו. אני תוהה לפעמים עד כמה גרוע זה יכול להיות ומופתע כל פעם מחדש. שמח עבור לוקאס על הגול כי הוא בכושר קטסטרופה והמשחק הזה נקודתית היה לו קשה כי הוא הוצב כמגן, לעומת זאת תמוה איך אסנסיו מעביר דקות שלמות בתור משקיף ולא נוגע בכדור, עד שהפך למרים הראשי מצד שמאל. ציפיתי ליותר משיתוף הפעולה בין קובא לאיסקו וחבל.

עם כל הכבוד לגול של רונאלדו וההישג היפה - כשהכדורים יתחילו להיכנס בליגה והוא יהיה שליו כזה - אני אפרגן יותר. אני הייתי מבסוט מבורחה מאיורל בחצי הראשון. אין לו שום תכונה יוצאת דופן אבל הוא חלוץ ומישהו שההגנה צריכה לקחת בחשבון בניגוד לבנזמה. יופי של טאץ’ ויופי של גול(וגם אם היה כובש שלושער זה לא היה משנה כלום לגבי ההרכב בשבת) והוא השחקן היחיד שלנו העונה שכבש בליגה, בצ’מפיונס ובגביע(עד שבא לוקאס).

עשרים הדקות האחרונות עם הנבחרת הצעירה של ספרד קצת צמצמו את השביזות. סבאיוס היה נחמד ותיאו גם עם משחק טוב, אבל השורה התחתונה היא שגם המשחק הזה לא יביא את הכאפה הנדרשת ואף-אחד לא יתעורר. זה ניצחון זה?

בקצב הזה גביע המלך יהיה התואר היחיד שלנו העונה, אם יהיה כזה. ההגנה בשבת - הגנה של אשרף-נאצ’ו-ואייחו-מרסלו מזכירה לי את ימי שוסטר החשוכים ויש לי פאלשבקים להפסד ששלח את שוסטר הביתה, נגד אותה סביליה(הפסד 4:3).

סבאיוס היה נוראי והוכיח שיש לו עוד דרך ארוכה. הבחור הורס התקפות סדרתי ובינתיים נראה כמו מקרה קשה יותר מאיסקו המכדרר בתחילת דרכו. הלוואי ויידמה לאיסקו בהמשך דרכו.

אסנסיו מפחד מצפיפות ואם הוא לא ילמד לקחת יותר אחריות הוא לא יעשה את הצעד הבא. רונאלדו, מנגד, במשחק מעולה. לא ממש ברור למה באלופות הוא ככה השנה ודווקא בליגה הוא הרבה יותר לחוץ כאילו זה גמר מונדיאל.

ממש לא חושב שהיה נוראי, יש לו עוד דרך ארוכה אבל אני חושב שיש לו המון כשרון והיה טוב אתמול לא במשחק גדול, אבל בניגוד לחלק מהקישור שלנו בזמן האחרון, הוא עשה לחץ, הוא בא לבקש המון את הכדור, שחקן שעשה תנועה לשטחים פתוחים מה שהקישור שלנו מאוד לוקה במשחקים האחרונים וזה הביא לאיזה שינוי במשחק.
אז נכון הוא איבד הרבה כדורים ביחס למה שהוא בדרך כלל מאבד ובגלל זה נראה לך כמו איסקו בתחילת דרכו אבל אתמול במצב של 3-2 במתפרצת מאוד מסוכנת עצר התקפה שיכלה להסתיים בגול וכמו שכבר ראינו ההגנה שלנו לא במיטבה עם כל החילופים והפציעות שהיא חווה העונה.
לסיכום אני חושב שההופעה שלו הייתה טובה (יש לו עוד המון להשתפר) אבל ביחס לשחקן בן 21 לא זוכר הרבה שחקנים שכל כך רוצים את הכדור במעמד כזה (אפילו אסנסיו לא הורגש) והוא עשה את זה לא רע בדקות שיחק עם המון בטחון, נוכחות ורצון לקחת את המשחק עליו.

גם אני לא מבין את הטענות לסבאיוס. שחקן שמקבל בקושי פירורים, נזרק למים בליגת האלופות (להבדיל ממשחק גביע מול קבוצה מהליגה השלישית) ומשחק עם המון בטחון, פעיל מאוד, מצטרף לכל התקפה, דוחף קדימה ולא רק מתמסר על קו מחצית המגרש. יש לו כשרון ואני דווקא הייתי שמח לראות אותו הרבה יותר בעקבות המשחק אתמול.

חייב להודות שבניגוד גמור לציפיות שלי, נהניתי מהמשחק, הרבה בזכות הילדודס שמכניסים התלהבות לקבוצה השבעה והמנומנמת הזאת.

היה כיף אתמול.

לשחקני ספסל צעירים יש נטייה לנסות להוכיח את עצמם בכל דקה על המגרש, יש לזה יתרונות וחסרונות וכל אחד בוחר לראות את חצי הכוס לפי האג’נדה שהוא בא איתה מהבית (גם אני). לא חושב שאפשר להתווכח עם מה שיש לסבאיוס ברגליים, אפשר רק לתהות האם איבודי הכדור והפעולות הלא חכמות שלו נובעות ממיעוט דקות משחק והעדר ביטחון או מבעיה בקופסה שלו. אני חושב שהקופסה שלו בסדר והוא מתמודד עם הסיטואציה בכבוד רב עד כה.

אני לא יודע על מה מדובר.

עניין הסובייקטיביות ברור לי ומן הסתם גם אני חוטא בו כמו כל בן אנוש, אבל מה בין סבאיוס לאיסקו? איך אפשר לטעון שסבאיוס היה נוראי אתמול?

הפעולה הראשונה שלו במשחק כשנכנס הייתה איבוד כדור רשלני (שגם אחריו הוא חזר בראבק ללחוץ) ונראה לי שזה מה שנתפס בזיכרון. גם קובא המהולל נתן לעצמו אתמול כמה מקדמות ארוכות מדי ואיבד כדורים פשוטים במרכז השדה, זה לא הופך אותו לשחקן רע. לאחר מכן הוא שיחק טוב, ואני לא מבין בכלל את ההשוואה לאיסקו. סבאיוס מרבה לשחק בנגיעה בכדור וגם הדריבלים שלו הם הרבה פחות מתחוכמים ויותר סטרייט פורוורד. לא רואה ממנו פעולות יומרניות מדי ובטח שלא טיפשיות, בעיני הוא דווקא שחקן חכם.

ולנושא אחר - ואראן הוא בערך כל ההגנה שלנו. זידאן אמר בראיון שואראן עצמו טוען שהפציעה לא חמורה. נראה אם זה באמת הסיפור, אבל אם כן אז We are doomed.

מצטרף לביקורות על אסנסיו ולמחמאות לרונאלדו שבאמת היה במשחק טוב אתמול. מזל שהבעיטה של לוקאס לא התלבשה לו, רק ככה הוא יכול לכבוש מסתבר.

אסנסיו בבעיה משתי סיבות:

1. הוא שחקן שרוצה כדור לשטח ולא לרגל, לכן טבעי שימצא את אותם שטחים באגף. הבעיה שלו מזכירה לי את הבעיה של ג׳ורדי אלבה עם ניימאר (מהכיוון השני) - לא צריך שם שני שחקנים דומיננטיים
  2. ההתקפה שלנו לא מבוססת מספיק על תנועה וחילופי מקומות, ולכן קשה לו להשתלב

למרות שהוא זז ומחפש שטחים בהם יקבל את הכדור, הכדורגל המעט מיושן שלנו מקשה עליו. גם כשהוא יורד הרבה אחורה זה מרגיש מאולץ ומיותר. התוצאה היא שהוא נמצא הרבה בטבעת שמקיפה את הרחבה ומחפש הזדמנות לבעוט לשער או לפרוץ את ההגנה, קצת בדומה למה שעושה איסקו. זה לא רע, אבל בתור כלי בקבוצה שמשחקת על רונאלדו הוא ילך לאיבוד. התקווה שלי היא שנראה הרכב שני בליגה, אז הוא יקבל הזדמנות למשחק ריצה ומעבר, שם יש לו יותר סיכוי להוכיח את עצמו.

מה לעזאזל רוצים מסבאיוס? ילד בן 20 שנזרק פעם באף פעם לכמה דק’ בודדות, בא עם ביצים של שור ולוקח על עצמו את המשחק כשלצידו משחקים איסקו, רונאלדו, אסנסיו. לא ראיתי יותר מדי איבודים ממנו, כל שחקן מאבד, גם איסקו, גם קובא, גם מודריץ’. מה לעזאזל רוצים ממנו? להפך, כשהוא עלה עם האטרף שלו השליטה עברה לרגליים שלנו, זה הזכיר לי הרבה יותר את ההרכב השני מהעונה שעברה, זה שחתום על האליפות. 2-2, ראבק של החיים, מתאבדים על כל התקפה וכל כדור עד ששמים אותו ברשת.
פייר? אני הרבה יותר אהבתי את המשחק מאז שסבאיוס נכנס ואמרתי לעצמי הלוואי שהיינו משחקים ככה רוב הזמן. לא אומר שזה בהכרח סבאיוס, אבל הרוח הצעירה בשילוב השחקנים הותיקים זה פשוט תענוג לעיניים, אפילו שזה היה מול קבוצה בכושר נוראי ומשחק יחסית לפרוטוקול.