מחזור 8 : יוצאים למשחק חוץ בלסטר ( שבת , 17:00 )

אני אקח הימור : אנחנו לא מנצחים גם את המשחק הזה :persevere:.
מגוויר ווראן בחוץ אז איכשהו אנחנו מתחילים משחק עם באיי ולינדלוף ( מי המבוגר האחראי ? ) ומול ורדי ואינהצ’ו זה כבר מתכון לאסון .
אם איכשהו נפיק הופעה טובה אפשר לסמוך על קרן שלנו שתהפוך למתפרצת קטלנית - קשה להבין מה הולך בגזרה הזו העונה.

משחק מכריע עבור סולשיאר , הוא הכניס את עצמו למצב בעייתי ( המצב בטבלה סביר אבל אם מסתכלים על לוח המשחקים זו צבירת נקודות רעה ) והמשחקים הבאים הולכים להיות הרבה יותר קשים .
האמון שלי בו כבר נסדק לגמרי אבל עדיין מקווה שנתגבר על התקופה הרעה הזו כי הסגל הזה שווה הרבה יותר ממה שאנחנו רואים היום .

Here’s Solskjaer’s starting line-up today.

XI | De Gea, Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire, Shaw, Matic, Pogba, Greenwood, Fernandes, Sancho, Ronaldo.

SUBS | Henderson, Telles, Bailly, Dalot, Lingard, Mata, McTominay, Van de Beek, Rashford.

מגוויר חוזר למרבה ההפתעה , מאטיץ’ אולי יוכל לספק קצת כיסוי להגנה המגמגמת שלנו .
כרגיל המפתח בהתקפה , משהו שם חייב להתחיל לדפוק .

הולי שיט גרינווד… מאיפה הוא הוציא את זה…
פעם ראשונה שהתקרבתם יותר מ30 מטר מהשער ולא העפתם כדור לרחבה…השחקנים שלכם מוגבלים בגלל רונאלדו

אם זה היה מסי היו מדברים על זה עונה שלמה, איזה גול ואיזה טעות בהגנה.

אינמצב שהוא חיפש את השער, התפלק לו. רצה להקפיץ לוארדי.

עוד מחצית עלובה לאוסף .
אין השראה בהתקפה ופרננדס נראה חצי מהשחקן שהיה בעונה שעברה .
גרינווד מציל את המצב עם גול מהסרטים אבל דה חאה ומגוויר רבים ביניהם מי ליצן הקבוצה ופשוט מחזירים ללסטר את הטירוף .
עוד משחק שמבהיר לנו שאין לנו קישור אחורי .

למרות השער לדעתי גרינווד שחקן פרחח שלא הייתי רוצה שיפתח בקבוצה שלי. כל משחק שאני רואה אותו הוא רק הורס התקפות, בדקה האחרונה של המחצית הוא עם הכדור ברחבה ואם משאיר קטנה אחורה לפרננדס זה 70% גול עם הבעיטה הנקייה של הפורטוגלי, הוא מנסה לעבור את כולם ורק אחרי שלא מצליח הוא משחרר כאשר כבר אין מצב בעיטה. כישרון לא חסר לו זה בטוח.

מעניין מה אוהדי היונייטד חושבים עליו

הוא ילד, מותר לו. הוא עוד ילמד.

כ"כ הרבה כישרון כ"כ מעט כדורגל מתוכנן.

לא מבין איך דה בייק לא משחק בקבוצה כזאת, נראה ששחקן חכם עם תנועה חכמה זה מה שחסר להם במקום כל הגרינוולדים האלה שמתרוצצים שם.

הבשורות הרעות - ה-כ-ל בערך, יונייטד היא המשחק הכי קל מבין קבוצות הצמרת האמיתיות: יריבות באות בטירוף כי היא שם, כי יש את רונאלדו וברונו - אבל אין קישור אחורי ולא חשוב מהו הציוות (אם כי מאטיץ’ צריך לצאת לפנסיה, היה צריך) וגם אין הגנה לדעתי. קראתי לא מעט ביקורות על ואראן, לאו דווקא פה, בלעדיו לא ראיתי שזה נראה יותר טוב, מגווייר שחקן שאי אפשר לסמוך עליו. סולשיאר היה גרוע אפילו במונחים שלו עם החילוף בדקה ה-80, מה שנקרא ‘מורה לספורט’ וגם ‘חילופים מהבית’. מגיע לקבוצה הזו מאמן טוב יותר.
עוד נקודה: אני חושב שסאנצ’ו שחקן גדול אבל הוא היה צריך לתת הרבה יותר גם אם קשה להתאקלם בליגה הזו ולא תמיד יונייטד מחזיקה בכדור. מספיק שהיה מעז יותר - לוקח את הכדור בעצמו, דריבל, הרמה לרחבה וכן הלאה. השער היפה של ראשפורד אלה חדשות רעות איומות, ימיו ב-11 ספורים לדעתי כי את גרינווד גם רוצים לקדם. והשער הזה הוא גם הבשורות הטובות מצד יונייטד, קבוצה שאין לה שיטת משחק או משהו ומסתמכת רק על הכישרון העצום שלה בהתקפה. אולה ישרוד את שבוע הבא?

עוד משחק פח לאוסף וכפי שכולם ציפו לסטר ידעה לנצל את הטעויות שחבורת הליצנים שלנו עושה מדי שבוע וקרעה לנו את הצורה. שער מ-30 מטר ושער אחרי מסירה על 70 מטר משקפים את הקבוצה הזו בצורה מושלמת. אין שום דרך להבקיע שער מלבד הברקות, של גרינווד או של לינדלוף. הכל מקרי, גם בהתקפה וגם בהגנה. הסגל ההתקפי הטוב באנגליה על הנייר לא שווה כלום בפועל כי המאמן לא יודע מה עושים. תנו לקלופ סגל כזה ואנחנו מסיימים כל משחק עם שישייה.

ממש קומדיה של טעויות זה היה אתמול , לא יודעים אם לצחוק או לבכות .
השער הראשון שספגנו כל כך מאכזב כי זה בדיוק ההבדל שקבוצה שלוקחת אליפות יודעת לייצר , לא לחטוף את הגולים האלה שלא קשורים לאיכות אלא לריכוז נטו ( גם אם השער של טילמנס יפהפה ).
ראינו שוב פעם את מיסייה פוגבה שכשמגיע הזמן לשים את התחת הוא לא נמצא שם וזו הייתה טעות גדולה לצוות אותו עם מאטיץ’ - האחד לא ממושמע הגנתית והשני איטי כמו צב .
היו לנו כמה מצבים במחצית השנייה ( רונאלדו וגרינווד ) אבל כמובן שזה לא מספיק לקבוצה עם סגל התקפי כזה וזה כמובן על המאמן שלא מצליח לפתח שיטה והכל מסתמך על פעולות אישיות.

אין מה לעשות רונאלדו הוא לא אותו השחקן שזכרנו מהקדנציה הקודמת , תפקידו במדינו יהיה לשים כדורים ברשת ממצבים שייצרו לו וכשאין שום עבודה בשבילו ( פרננדס , פוגבה, סאנצ’ו ) הוא יהיה נוכח נפקד.

לסולשיאר נגמרים התירוצים , ככל הנראה תקופת המשחקים הקרובה תסיים לו את התקוות לאליפות , השאלה אם היא גם תסבך אותו במאבק על טופ 4.

האמת השאלה שמטרידה אותי כרגע כאוהד היא לא מה יעשה סולשיאר ואיך הוא צריך לשפר את היכולת של הקבוצה כי הוא כבר לא שם. את הבעיות שהיו מהרגע שהוא הגיע לתפקיד הוא לא פתר (קישור אחורי בעייתי, הגנה חלשה בכלל ובמצבים נייחים בפרט), שיטת משחק יעילה אין לו וגם דברים שהקבוצה בעבר עשתה מעולה (למשל המתפרצות שהיו סימן ההיכר בעונה הראשונה שלו) עכשיו כבר מקרטעים.
כרגע עברנו לשלב שבו צריכים לחשוב מי המועמד שיוכל להוציא את המקסימום מהסגל הקיים ובכלל מה התקרה של הסגל הקיים הנוכחי והאם הקבוצה באמת מרחק מאמן וקשר מלהיות באמת בטופ או ששוב צריכים לעשות ריבילד.
לפחות בנוגע לשאלה השנייה אפשר אולי לשאוב עידוד מסויים ממה שעשו בצ’לסי. ההגנה של צ’לסי נראתה מזעזע עם למפארד למרות סגל נוצץ על הנייר, ואיך שהגיע מאמן חדש עם שיטה סדורה פתאום ההגנה של צ’לסי היא בין המפחידות בליגה. ההבדל אמנם בין הקישור שהיה לטוכל ביד לבין מה שיש ביונייטד נראה אמנם תהומי אבל אולי המאמן המתאים יצליח לגרד משהו גם מהקשרים בסגל או לכל הפחות להביא מישהו שקצת ייצב את העניינים בינואר.
בינתיים בעיקר נשאר להתכונן נפשית לחודש קשה מאוד.

שאלה כנה ואמיתית: האם אתה חושבים שיש צורך להסביר מדוע יש סבירות גבוהה שיונייטד נראית איך שנראית ‘בגלל’ (שמתי בגרש שלא ייראה שלילי מדיי) רונאלדו?

אם כן, אשמח להגיב ולפרט את דעתי. אבל מסקרן אותי האם האוהדים מקשרים בין הגעתו של רונאלדו לאיך שהקבוצה נראית - אפילו אם לא הכל באשמתו: קישור גרוע, הגנה מסורבלת, וכ’'ו.

אני אשמח שתסביר כי לי זה מרגיש כמו סתם תירוץ למצב הקבוצה כרגע.
אם הקבוצה הייתה מייצרת מצבים לחלוץ שלה ומראה איזה חדווה התקפית הייתי יכול להבין את הטענה אבל במצבנו הנוכחי אני לא רואה ממש טעם לבוא אליו בטענות ( כן הוא לא עושה לחץ גבוה מפאת גילו ).
יש מספיק דברים אחרים שצריך לשפר .

אם היינו נראים טוב לפניו אפשר היה להאשים אותו. אם היינו לוחצים טוב בלעדיו היה אפשר לדבר על פגיעה במשחק ההגנה שלנו. אם היה תוקע התקפות אפשר היה לדבר על קטיעת השטף ההתקפי. אם היו מחפשים למסור רק לו, ואם היה צועק על כולם כשלא מוסרים לו, אפשר היה לדבר על הפאניקה שהוא מחדיר בחבריו לקבוצה.
הוא לא עשה שום דבר רע, ובלעדיו היו לנו לפחות ארבעה שערים פחות. מי שאשם זה מי שמביא את אחד השחקנים הטובים בעולם לקבוצה עמוסה כשרון התקפי ולא מצליח להפוך אותה לקבוצה שמייצרת מצב התקפי ראוי אחד במשחק שלם.

אגב, הטענה על לחץ חוזרת בהרבה מקומות והיא די מגוחכת. השחקן היחיד שלוחץ פחות מרונאלדו בעולם זה מסי, וזה לא במקרה. הם לא צריכים לבזבז אנרגיה על דברים כאלו כי הם מכפרים בפי מאה יכולת בצד השני. אפשר לחשוב שבריאל רונאלדו דלק אחרי בלמים. מסי מסיים עם קילומטרז’ יותר נמוך משל שוער. קבוצה טובה מסתדרת יפה עם האפסייד המטורף שהם נותנים בהתקפה. יונייטד פשוט לא קבוצה טובה.

אני חושב שנראיתם (או התחלתם) להיראות טוב לפניו בעונה שעברה. נהייתם קבוצה דיי כיפית לצפייה, ברונו הוסיף המון ניצוץ, יעילות, וכישרון לקבוצה שלכם. אמנם היו קצת בעיות בהגנה ובקישור היותר אחורי, אבל נראיתם כמו קבוצה - לפחות לדעתי. היה יותר סדר והבנה במשחק הקבוצתי שלכם.

יונייטד של עכשיו קצת מזכירה לי את ריאל מדריד ויובנטוס בעידן רונאלדו הנוכחי: משהו תקוע, לא מאורגן, ומשעמם. עכשיו, יבואו כל מי שטוענים שזה שההגנה חרא או הקישור מסננת זה לא באשמת רונאלדו. סבבה. הטענה היא לא שרונאלדו הוא הסיבה הבלעדית והישירה שככה הקבוצה נראית, מסכים.

אבל, כשמגיע שחקן כמו רונאלדו, על משכורת עתק, הוא חייב לשחק בהרכב - אפילו אם אולי זה כבר לא ׳זה׳. לצורך העניין (ובלי השוואה ליכולת המקצועית), קבאני שהיה עולה מהספסל תרם לא מעט למשחק ולמרקם הקבוצתי - לפחות לדעתי.

מה שאני חושש שקורה עם רונאלדו, בעיקר בגלל מעמדו והמשכורת שלו, זה שדברים פחות יכולים לזרום ולהתפתח (לצמוח) מכמה סיבות: רונאלדו יושב על משכורת עתק (=פחות מחשבה על וקידום של צעירים שיכולים לתרום - כי לא תושיב אותו על הספסל); רונאלדו לא ממש יעיל מבחינה קבוצתית של שתף משחק (=התקפות מגושמות, לא מסודרות, תקועות) ורונאלדו דורש המון תשומת לב (=יידרוש הרבה את הכדור, בועט ממצבים שאולי כדאי למסור, וכ״ו).

עכשיו, יבואו ויטענו שרונאלדו לפחות מסכן את השער ומבקיע גם לא מעט גולים. בינינו, זו לא מהות המשחק. עם כמה שזה נשמע counterintuitive שאני רושם את זה, אני לא חושב שזה בריא ונכון לקבוצה שרק יהיה לה שחקן שיכניס 100% מכל מצב, לא משנה מה. לא רק שזה לא מציאותי, זה גם יוצר תלות בשחקן ומעקב/מפריע לכל מה שמסביב (הרי למה להתייחס לכל המסביב אם יש לך שחקן כזה?). ופה הנקודה : רונאלדו פשוט לא שחקן כזה. אולי היה פעם, אבל בטח שלא עכשיו.

האם זה שווה על פני קידום ושיתוף שחקנים אחרים? על סמך תכלס ותוצאות (=גולים) אולי לא. כנראה סאנצ׳ו לא היה תורם יותר - לא יודע. אבל יש כל כך הרבה מעבר שצריך, או היה צריך להגדיר במפורשות מה רונאלדו עושה ביונייטד ואיך זה משתלב עם האסטרטגיה המקצועית של הקבוצה, העתיד, ומטרות.

אני גם לא יודע מה קורה באימונים. אולי כל כדור מחפשים את רונאלדו במקום לנסות לייצר מהלכים, התקפות, ומה לא - ואז זה מה שאנחנו רואים במשחק = סוג של כלום ושום דבר.

אז נכון, ההגנה דיי מעפנה, הקישור האחורי באמת למלם (אף פעם לא החזקתי מפרד ומאטיץ מאוד מבוגר). אבל אני לא יכול שלא לתהות האם הסיבה שריאל מדריד, יובנטוס, ועכשיו יונייטד סוג של נראו אותו דבר בגלל נוכחתו של רונאלדו. אולי זו לא קורולציה של 1:1, אבל זה מרגיש שכל עוד רונאלדו ממשיך להיות רונאלדו, הקבוצות שלו יאבדו משהו מאוד מהותי.

השאלה אם זה שווה את זה.

לסיכום, האם זו אשמת רונאלדו ? לא.
האם ישנה סבירות שיש קשר בין נוכחותו של רונאלדו לאיך שהקבוצה נראית? אני בפירוש לא חושב שזה תלוש מהמציאות לחשוב כך.