מחזור 9: מפסידים 3:1 בברנבאו בקלאסיקו הראשון של השנה (פראן טורס)

באלדה לא תרם כלום והיה נראה גם ככה עייף. ראפיניה חוסל לגמרי ולא הצליח להשפיע על המשחק חוץ מכך שמנע את אגף ימין לדמבלה. בוסקטס התגלה כחלש מבין שחקני הקישור מהבחינה הפיזית.

דמבלה היה סחוט. בדקות שקדמו לחילוף ואחרי שקיבל את אגף ימין הוא לא הצליח לעשות משהו מיוחד חוץ מלסחוט את העבירה מטשואמני. לא הייתי מוציא אותו כי אין לו תחליף אמיתי אבל בסופו של דבר פאטי ופראן עשו לכם את הגול…

אולי הוא רצה עוד שחקן פיזי שיכנס לרחבה. לפדרי היה יום קשה מאוד. באופן אישי מאוד הופתעתי לראות אותו ככה מנוטרל.

בשום סרט ושום סיבה קסייה במקום פדרי זה חילוף טוב. פשוט שלמאמן אין יותר פתרונות הוא זורק סתם שחקנים מתוך יאוש. אולי זה יעבוד.

הם פשוט התיחסו למשחק הזה בתור משחק ידידות שהם חייבים לנצח, עשו את מה שצריך. אם היה להם קילר אינסטקט והם היו באמת רוצים זה היה נגמר יותר גרוע. אני חושב שזה חלק ממה שאנצלוטי עובד איתו. הוא מאמן איטלקי ולדעתי היריבות והשנאה בין היריבות פחות מדברים אליו מאשר להשיג את התוצאה הרצויה. זה הנחמה שלי, שברצלונה טובה וריאל גרועה זה נגמר במניטה ושברצלונה גרועה וריאל טובה כמו אתמול במקרה הכי גרוע זה נגמר ב3-1 שבדקות מסוימות כמעט השוונו. לפעמים שהמצב מאוד גרוע צריך להתנחם בדברים קטנים.

נכון. וזה בדיוק מה גורם לאשליה שהיינו במשחק אתמול. . הם פשוט יודעים להיות יעילים

משה ריאל נראים ככה כבר כמעט עונה וחצי. הם לא הכי מרשימים אפילו די אפורים, אבל עושים את העבודה.
משחק הגנתי מרשים שלהם והבדלי הרמות בקישור פשוט לא ניתנים לגישור. טשומאני פשוט העלים את פדרי ועל בוסקטס אין כבר מה לדבר.

וזה לא כמו אינטר שהגיעה לרחבה מתי שרק רצתה אז כן היו כמה אדפטציות, אבל בחירת ההרכב והצבת רוברטו באגף ימין היא החלטה נוראית בעיניי.

משחק לא טוב שממשיך את הפורמה הגרועה של בארסה מאז החזרה מהפגרה אבל קונדה יחזר והנוכחות שלו מורגשת וכמה הוא ואראוחו חסרים לקבוצה. מגן ימני, קש״א ועוד חיזוק להתקפה זה טוב ויפה אבל שום דבר לא ישתנה בקבוצה לפני שצ׳אבי ימצא פתרונות טובים ויתאימו את סרגל המאמצים וגם זה ישפר רק בתנאי וכל הלומי רומא, אנפילד וה8:2 יעזבו את הקבוצה. יש פה בעיה מנטאלית קשה ובארסה אחרי כל שער נראתה חסרת אונים ומוטיבציה, זה בלט בשפת הגוף של השחקנים, בפאניקה ובכלל באיך שעלו לשחק.

לא יודע מה צופן העתיד ובהצלחה לצ׳אבי בהחזרת הקבוצה למסלול נצחונות אבל אני האחרון שימהר לקרוא להדחה של המאמן. צריך לתת למאמן ולקבוצה הזו קצת זמן ובעיקר להפנים שאנחנו לא ברמה הנדרשת עדיין. עוד נגיע לשם.

אם הסיבה לחמשת החילופים היא תשישות אז או שזה כישלון מוחלט של צוות האימון שלנו שלא מצליח להביא שחקני כדורגל לפורמה טובה או שזה כישלון מוחלט של צוות האימון שלא עושה מספיק רוטציות במהלך העונה. אנחנו בפאקינג אוקטובר.

אתם משחקים בקצב מאוד גבוה. כבר מהעונה שעברה היה נראה שאתם תסבלו מהעניין. הכדורגל שלכם אטרקטיבי אבל לא מחושב ואתם משקיעים המון מאמצים במשחקים שלכם. רק ביום רביעי טחנתם 90 דקות לא פשוטות מול אינטר ואנחנו קבוצה שלא פשוט לשחק מולה גם כן.

אני חושב שבלתי אפשרי שתשחקו ככה עונה שלמה. באיזשהו שלב אץם תקרסו. יגיעו גם פציעות וגם שחיקה. אצלינו בפורום מתעצבנים על זה שאנצ’לוטי משחק משעמם ושהקבוצה לא משחקת אף פעם לפני דקה 70, אבל מה לעשות ככה צריך לשחק כדי לשרוד את העונות הארוכות האלה כנראה.

כל הכדורגל של צ’אבי מתבוסס על לטוס קדימה, להבליט את האגפים, לבטל את הקישור.
מאוד שונה מהכדורגל הברסאי שהוא שיחק כשחקן והתבסס על הנעת כדור בשטח עומד ומסירות לחלל פנוי ברמת המדהים עד מדכא עד מוות לפעמים.

בארסה הנוכחית לא יודעת להתמודד מול ארבעה שחקני הגנה שפשוט עומדים שם ולא ממש תומכים התקפית כמו שריאל עשתה, היא כרגע עדיין לא יודעת להתמודד מול בונקר איטלקי כמו של אינטר כי הכלים שיש לה לא משרתים את צורת המשחק הזאת.

תנו לבארסה לרוץ עם הספידים שלה והיא קטלנית, תנו לה לשחק מסודר ושימו מול 4 קשרים לוחצים כמו של ריאל וכל המחץ נעלם.

לטעמי זה הסיפור כרגע יותר מהכל

כרגע גם לרוץ עם הספידים לא עובד, כל עוד לדמבלה וראפיניה אין שום כוונה להתחיל להבקיע. שירוצו - איך זה ישפיע על המשחק?
עד שהם, וגם פאטי ופראן, לא יתנו תפוקה ממשית - לא יעזור גם אם נחזיק בכדור 95% מהזמן, ויריבות יפתחו שטחים.

וכשהיריבות סוגרות, גם אם לא מתבנקרות, רק פראן, וקצת פאטי, יודעים לעשות תנועה בין קווי ההגנה ולחפש את החורים ואת הרגעים של חוסר תשומת הלב, גם אם הם חלודים ולא מאופסים. אבל צ’אבי לא משתף אותם לפני דקה 60, במינימום.
לפני תחילת העונה היה נראה שצ’אבי הולך לשחק עם טיסן בצד אחד, בצד שבו המגן שלנו הגנתי יותר (דמבלה, ראפינייה), ושחקן קו שחותך המון לאמצע, מצטרף ללבנדובסקי ומשחרר למגן את הקו בצד שני (פראן, פאטי). אבל עושה רושם שצ’אבי מעדיף לעלות עם 2 טיסנים חסרי תכלס, וזה לא עובד מול קבוצות שסוגרות. וכולן סוגרות, כי זה הבסיס של מה שצריך לעשות נגדנו. עזבו בסיס - זה כל מה שצריך לעשות נגדנו.

לגביי העייפות - זו בעיה קשה ששחקנים עייפים כבר באוקטובר, אבל צריך לזכור שעומס המשחקים עד עכשיו גדול יותר מבשנים קודמות, ונקלענו למצב של 3 בלמים בכירים פצועים, בתוספת חלוץ מחליף, מגן מחליף, וגם פרנקי ל-2.5 משחקים. ככה שאוקטובר 2022 לא שווה לאוקטובר 2021 ואחורה. אבל, מעבר לסרגל מאמצים, סגנון המשחק שלנו גורר עייפות מבסיסו, כמו שסנטיאגו כתב. וכשאתה לא יודע לעצור, להירגע, לנהל את המשחק, לשלוט בקצב, וכן - גם “לספוג” התקפות יריב גם ללא לחץ מלא אמוק - העייפות מגיעה מהר מאוד, והרבה מאוד.

דיברנו על זה כבר שראפיניה ודמבלה שניהם עובדים יותר טוב בימין וכשהם משחקים בשמאל הם נעלמים לגמרי.

זה עבד קצת יותר טוב כשהם התחלקו ברוטציה על הימין 'ובשמאל היה שחקן שקצת יותר יודע להיכנס לאמצע ולתרום בשערים ובישולים…פראן/פאטי.

צ’אבי בחר ביוויס ובאטהד (תבחר מי זה מי) ביחד וזה לא מועיל לנו

מזה חששתי. משחק אחד בו פראן עושה כמה פעולות חיוביות לצד השליליות ואנשים שוכחים שהוא שחקן מזעזע.

אני מעדיף את ראפיניה על פראן בכול יום נתון, ואם כבר רכישה היא תמוהה, זו הרכישה של פראן ב-55.

מבחינתי הוא הרוויח ביושר את המקום שלו על הספסל, ויכול להישאר שם עד המעבר המצופה (מבחינתי) לאוורטון או דומותיה.

ראפיניה בכמה משחקים רעים, אבל ממש לא איבדתי תקווה לגביו עדיין.

הספקתי לשנות את דעתי על ראפיניה כבר 3 פעמים מאז הגיע. לא הבנתי למה הביאו אותו אם האריכו לדמבלה חוזה, אחכ חשבתי שהוא יכול להיות הגניבה של החלון, לאחר מכן שוב חשבתי שהוא רכש מיותר, ואז היה נראה שהוא ווינגר סבבה לגמרי. התקופה האחרונה גרמה לי לשנות דעה פעם נוספת: הוא לא יכול לעשות כלום בשמאל, והוא פחות איכותי מדמבלה בימין - רכש כושל ממש של צ’אבי.

60 המיליונים שנזרקו עליו יכלו לשמש לברנרדו סילבה או למגן ימני איכותי, שתי עמדות בהן אנחנו זועקים לחיזוק. כמחליף לדמבלה יכולנו להשאיר את אדאמה או טרינקאו.

בכל אופן, גם לפני הפגרה כששיחקנו כדורגל… לא רע, ראינו שיש בעיה עם התפקוד של דמבלה וראפיניה ביחד ושהווינגר השמאלי מבין השניים מתבזבז, ולא מספיק אפקטיבי. בלא מעט משחקים הכניסה של פאטי היא זו שהפיחה חיים במשחק, והשערים שלנו נכבשו בדקות מאוחרות של המשחק.

בכל אופן, זה לא משנה אם פראן ישחק שם או פאטי המפוחד - הגיע הזמן להפסיק עם הציוות של ראפייניה ודמבלה. שום דבר טוב לא יכול לצאת מזה.

יש כמה מקרים, לפחות עד שיוכח אחרת, בהם אני יכול לראות מצב בו צריך גם את דמבלה וגם את ראפינייה יחד על המגרש (חוץ מאשר בעקבות פציעות/השעיות וכד’):

1. אם קבוצה עולה מולנו בגישת ריאל מדריד במאניטה, של “קחו 50 מטר להסתובב חופשי”.
  2. כשהקבוצה היריבה ממש ממש מותשת.
  3. כשהקבוצה היריבה חייבת גול ועולה למעלה, וככה נוצרים שטחים.
  4. אם עוברים לשחק ב-3:3:4, עם פאטי/פראן באמצע, אבל חייבים לרווח איכשהו את המשחק (ראו ערך אינטר בקאמפ).
  5. איזושהי קומבינציה של האפשרויות למעלה.

אבל כל עוד היריבות סוגרות מולנו, אפילו כמו שריאל סגרה, אין בשילוב של הצרפתי והברזילאי הרבה טעם, בטח כשאחד מהם אוטומטית מושבת כשהוא באגף הימני. לפחות לא עד שהם יתחילו לאיים יותר על השער, וגם לממש את האיום. כל עוד מה שהם יעשו זה “רק” לרוץ על הקו ולמסור לפולני באמצע - לא נתקדם הרבה.

אגב - גם כשהם כבר עושים תנועה לשטח, כמו שקרה פעם פעמיים מול ריאל מדריד, פשוט…לא מסרו להם. שחקני הקישור שלנו פשוט לא (מספיק) שימושיים כדי למצוא שחקני התקפה פנויים, או כדי ליצור מצבים בשביל שחקני ההתקפה.

נקודה מאוד מעניינת כי היו במשחק כמה כאלה שאני זוכר בבירור… 3 פעמים שמנדי שבר את קו הנבדל וכל מה שהייתם צריכים זה כדור חותך הגנה והייתם מענישים אותנו לםחות פעם אחת מתוכן.
עם כל הטרואומות שיש לי ממסי וצאבינייסטה הייתי בטוח שהכדור הזה גם יגיע וצרחתי על מנדיי בבית. למזלינו הקישור שלכם לא ברמה הזאת עדיין.

ואם היו מחליפים אגפים בין עוסמאן דמבלה לראפינייה? פעם שחקן כנף היה רץ מהר ומעביר כדורי רוחב. כמובן שחואקין ולואיס פיגו קצת חכמים מזה, אבל הבנתה את הכוונה שלי אני מניח. אם פאטי היה כשיר לשחק יותר מקצת אז הכל היה מסתדר. הוא לא שחקן כנף ממש, לא חלוץ, הוא “שחקן התקפה” שמריח גולים ויודע איזה פעולה לבחור. אני מעדיף אגב את “הפוטנציאל” של דמבלה והפאניקה שהוא זורע ביריבה מאשר את ראפינייה.

כמובן שהיו לקבוצה פציעות אבל לטעמי קסייה כן היה זמין ולעתים היה יכול לשחק יותר מבוסקטס העייף. דווקא אנצ’לוטי, כמובן שהעונה יש לו יותר כלים - דווקא למד משהו, בקטנה. לרוב מודריץ’ וקרוס לא עולים ביחד אלא אם כן זה משחק גדול.

עניתי ספציפית לך אבל קראתי פה כמה תגובות מסקרנות. מי בקבוצה מסוגל למסור לעומק חוץ מפדרי? אני לא חושב שפרנקי דה יונג מתמחה בזה למשל. לבנדובסקי סיפק בישולים יפים בבאיירן אבל הפעולות שלו שהן לא לאיים על השער הן בעיקר הבריחה לאגף והרמה לוולה, כמו שהיה נגד אינטר.

בגדול אני מבין את מצב הרוח השפוך יחסית אחרי הקלאסיקו ובעיקר אחרי אינטר, אבל גם לפרק את הקבוצות הבינוניות בליגה זה לא משהו שצריך לזלזל בו. אליפות אפשרית מאוד ואז כל ההסתכלות היא אחרת. ברצלונה יותר רעבה מריאל מדריד לדעתי, עדיין עומד מאחורי הדברים. היו לברצלונה משחקים טובים. כמובן שצ’אבי רחוק מלהיות מושלם והעונה יש הרבה-הרבה יותר לחץ. אגב, לגבי סגנון המשחק - נגד אינטר זה כן היה ניסיון למשחק הברסאי הרגיל והמושרש ב-DNA. אני לא חושב שהנעת הכדור ואמצע ‘קסום’ היא חזות הכל. הכלים הם לא אותם הכלים כשבוסקטס נחלש, פרנקי זה לא מה שחשבתם שהוא. פדרי כן מזכיר את הקבוצה של פעם. אולי כן אפשר לומר שברצלונה מחפשת זהו? ולא רק עוד קצת אופי?

למשל זה -

פה צרחתי “תמסור לדמבלה!” לטלוויזיה, ברמה שיש מצב שפרנקי שמע אותי עד מדריד. אבל ההולנדי החליט להימרח עם הכדור, ואז למסור ימינה לראפיניה במצב הרבה פחות טוב, וההתקפה מתה.
יכולת מסירה בטוח יש להולנדי, אבל חסר לו את ראיית המשחק.

שמע…זה אומנם לא נוסה יותר מידי, אבל ראו במשחק הראשון מול אינטר (באיטליה) כמה ראפיניה פשוט לא קיים באגף שמאל. אם כבר מקריבים מישהו מהם, עדיף שדמבלה ישחק שם, שזה סוג של הרע במיעוטו.
אם הם יחליפו עמדות כל כמה דקות/התקפות, זה יכול להיות מעניין, אבל זה לא קורה. אין לי מושג למה. באותו משחק, ראפיניה היה תקוע בצד שמאל 60 דקות בלי לעשות פעולה חיובית אחת, עד שצ’אבי הצליב בינו לבין דמבלה, וכמה דקות אחרי זה הברזילאי הוחלף (בנוהל).

יכול להיות ששווה לנסות את ראפינייה בשמאל, במשחק שהוא פחות “על כל הקופה”, אבל במעט שהוא כן תופקד שם עד עכשיו - לא יודע אם משם תבוא הישועה.

אם שניהם רצים על הקו ומעבירים כדורי רוחב, ויש רק אחד באמצע שיכול לעשות משהו עם כדורי הרוחב האלו - זו בעיה קשה. גם אם לאחד הזה קוראים “לבנדובסקי”.

לא חושב שקסייה קשר אחורי. הוא הרבה יותר “גאבי” מ"בוסקטס". אבל צ’אבי גם אותו די מייבש, אז אין לנו באמת מושג מה הוא שווה ביותר מ-40 דקות משחק שהוא מקבל בשבוע-שבועיים.

אם כבר, היחיד בסגל הנוכחי שאולי שווה משהו בתור תחליף לבוסקטס הוא פרנקי. אחרי יציאתו של הספרדי בקלאסיקו, דה-יונג כן השתלט על האמצע ולא עשה טעויות (לפחות לא כאלו שזכורות לי), אבל גם ריאל לא ממש לחצה אותו ודי הלכה אחורה, ככה שאני לא יכול ללמוד מזה יותר מידי.

בדיוק. זו גם יכולת השליטה בכדור/משחק/קצב המשחק, וגם ראיית המשחק. אני חושב, כמו שכתבתי למעלה, שלדה-יונג יש את יכולת המסירה, אבל לפחות כרגע אין לו את העיניים והראש כדי להבין לאן למסור, ומתי (שלא לדבר על לצפות כמה מהלכים קדימה, כמו שהיה למאמן שלו).
כמובן שהוא לא האשם היחיד, וכדי שתהיה מסירה טובה ומועילה צריך גם שהצד המקבל יתפנה, בין השאר. ביצה ותרנגולת. אבל השחקנים שעלו ל-2 המשחקים האחרונים לא תופקדו כמוסרים ולא תופקדו כעושי תנועה וכמקבלים.

לא יודע, אולי צ’אבי מעלה את גאבי (לפחות כרגע לא מוסר מדופלם) על חשבון ההולנדי, כי הוא חושב שאם כבר אף אחד לא יכול למסור כמו שצריך, אז שלפחות נרוויח את ההוא שרץ כמו משוגע ולא רואה בעיניים. אין לי מושג.

אני חושב שזו סוג של אשליה. “קל” לשלוט בכדור כשהיריבה נותנת לך לשלוט, כמו במחצית השנייה בקלאסיקו. החוכמה והקושי הוא לשלוט במשחק כשליריבה יש מודריץ’, שגם בגיל 93 נראה צעיר ורענן, ואת פדה ואלוורדה שרץ כמו פסיכופת מקצה לקצה, בכל הכיוונים, שאשכרה מנסים ללחוץ ולחטוף את הכדור.
אני כן מסכים שהיה ניסיון יותר לשחק בצורה “ברסאית” גם בקלאסיקו, וגם ב"גומלין" מול אינטר, אבל פשוט בעיה שזה מתחיל רק במשחקים הכי “מאני טיים” העונה (עד עכשיו), ולא לפני כן.

ממש לא. אבל צריך לזכור ש -

1. לא פירקנו כלום מאז שחזרנו מפגרת הנבחרות המונפצת. יותר התפרקנו.
  2. גם מול מאיורקה התקשינו מאוד.
  3. במשחקים הקשים - נפלנו. במזל, בגלל השופט, בגלל החטאות, בגלל חיסורים, בלה בלה בלה. אפשר לתרץ כל דבר, אבל בשורה התחתונה - תיקו ו-2 הפסדים. וסלח לי אם אני נשמע מזלזל (ואני ממש לא) - אבל את ריאל מדריד של יום ראשון האחרון היה אפשר לנצח, גם עם החיסורים המרובים בהגנה. או לפחות להיראות מולה יותר טוב.

אין ספק. אבל בוסקטס נחלש כבר שנים, וכל מי שמועמד להחליפו או נדחק הצידה או נדחק החוצה. אז כשכבר יגיע מישהו, ויגיע כי לא תהיה ברירה ביום שהתמנון יפרוש, לא תהיה לו “חפיפה מסודרת”.

דבר שני - פרנקי הוא בהחלט לא מה שחשבתי שהוא, וכתבתי כמה פעמים שהוא לא מתאים. יכול להיות שזו לא אשמתו בכלל, וזה נטו עניין של חוסר יכולת/רצון להשתמש בו נכון, אבל הוא פשוט לא נותן את מה ששחקן שעלה 85 מיליון יורו אמור לתת. מה לעשות.

הכל נכון, ואין ספק שקשה לשחק “נכון” עם שחקנים לא מתאימים/זקנים. אבל גם קשה לשחק עם שחקנים שנדחקים לספסל, ואז עולים כדי להציל את המולדת. וגם קשה לשחק 90 דקות מול אינטר כשכל הכדורים הולכים לדמבלה בצד ימין, ואז הוא נשאר לבד לנסות לעבור חצי קבוצה ולהגביה ללבנדובסקי, וכולם מופתעים שזה לא עובד. יש דברים שבהחלט ניתן לפתור רק עם השחקנים הנכונים, ברור. אבל יש דברים שאפשר לפחות להתחיל לפתור גם עם החומר הקיים.