כדורגל ספרדי - שוטף

שאלה לגביי הניהול של ולנסיה. ההצלחה שלה קשורה גם ברפורמות שהיא ביצעה בהתנהלות שלה? ריענון בצוות של ההנהלה? או שזה רק מרסליניו?

האמת שאני לא ממש הבנתי אם הוא עדיין בתפקיד, אבל אלשנקו מונה לתפקיד המנהל המקצועי אחרי שפראנדלי התפטר בערך בינואר האחרון. גם המנהל המקצועי פיטארק התפטר, ומאז שוורו מונה הגישה שונה: שחקנים צעירים מהמילואים ביחד עם שחקני רכש.

הנוער של ולנסיה מעולה, המילואים כמעט עלו לליגה השנייה, והכשרונות מקבלים הרבה דקות בקבוצה הבוגרת והם חלק מההצלחה העונה. גם מבחינת הרכש, עסקאות חכמות מצליחות להסתדר עם הפיירפליי שפשוט תוקע מקלות בגלגלים.

רק שתדעו, בספרד יש קבוצות שלולא הפיירפליי כבר היו מצליחות להחתים שחקנים טובים יותר ממה שיש להן. ואני מדבר על ולנסיה, אספניול, מלאגה, גרנאדה, אוביידו, לורקה, קולטורל לאונסה. כל אלה מוחזקות בידי בעלי הון, אבל בגלל שאין להן הכנסות גבוהות, הכסף שיש להן שווה לתחת.

היחידה שנראית כמו אחת שהולכת להתגבר על זה היא אוביידו, שהבעלים שלה הוא מהעשירים ביותר בעולם, קרלוס סלים. הוא הולך למכור את הקבוצות הנוספות שבבעלותו, פאצ’וקה ולאון, ואם אני מבין המועדון הולך לעשות איזה מהלך שיאפשר להם להוציא יותר כסף. רק שבינתיים הפיירפליי תוקע אותם בבינוניות באמצע הליגה השנייה. נראה מה יהיה בינואר, הולך להיות מעניין.

אור,

איך לעזאזל קבוצות תקועות בבינוניות בגלל פייר פליי כשסיטי ופריז משתינות מהמקפצה לכל עבר וקונות מכל הבא ליד בסכומים מטורפים? פשוט מטורף האיפה ואיפה הזו.

מה ההגבלה של הפיי פליי בגדול? קבוצה לא יכולה להוציא מעל ההכנסות שלה? אז איך היא תגדיל את ההכנסות שלה אם היא לא יכולה לקנות את הכוכבים שיגדילו לה את ההכנסות?

עובדה שפריס וסיטי החלו להתעשר לפני הפיירפליי. עשו השוואה בין לפני לבין אחרי כינון החוק. יש לסיטי ולפריס הכנסות גבוהות. אם סיטי היתה היום מתחילה להיות בבעלות עשירה, אילו הכנסות כבר היו לה? זכויות שידור? אצל פריס הם מצאו דרך לעקוף את החוק, אם כי זה לא יחזיק יותר מדי מעמד.

החוק סבבה, אבל צריכים למצוא דרך לעזור לקטנות, במיוחד לקטנות שמקבלות פתאום מקור מימון גדול יותר, כמו ולנסיה והשאר.

החוק דפוק כי אחד הדרכים לעזור לקבוצות קטנות להתקדם זה לתת להם את האפשרות להוציא כספים מהכיס של בעלים עשיר. החוק הזה רק מנציח מצב קיים.

אתם בעצם לא עונים על השאלה, משמע המצב דפוק לגמרי.

קבוצה לא יכולה לההפך לגדולה כי היא לא תשיג את הכוכבים הגדולים המגדילים את ההכנסות של המועדון גם ממכירת חולצות ומרצ’נדייז וגם מהישגים מקצועיים וזכיות. הגלגל לא יחזיק כי אין מצב להתחיל אותו.

אז למה נועד, החוק הזה? שסיטי לא תהרוס את ריאל, בארסה ויונייטד? בפועל סיטי ופריז התקרבו מאוד לסטטוס בארסה/ריאל /יונייטד מהבחינה של להחזיק כוכבים יקרים עם משכורות מנופחות.

ממש לא מבין למה החוק נועד ומהם ההגבלות שלו.

התקנות נועדו למנוע פשיטת רגל של קבוצות, לא להגדיל תחרותיות.

ההגבלה היא פשוטה: אל תוציא הרבה יותר ממה שאתה מכניס ובפרט על דברים שאינם “תשתיתיים” כמו בניית איצטדיון או אקדמיית נוער. זה כמובן רע למי שאין לו שום יכולת לייצר הכנסות, שזה בערך כל מי שלא משחק באנגליה או קוראים לו ריאל מדריד, בארסה, באיירן ושות’. גם פס"ז מייצרת כסף, השייח’ נותן בוסט התחלתי אבל לא יצטרך להשקיע יותר בעתיד.

לפי מה שאני הבנתי מהתקנות, ישנו איזשהו חישוב שנעשה על תקופה של שלוש שנים שבסופן הקבוצות צריכות לעמוד בדרישות Break Even מסוימות (בגדול - שההוצאות לא יעלו יותר מדי על ההכנסות לתקופה). המטרה הראשית של התקנות היא למנוע מקבוצות לקחת על עצמן חוב מוגזם ביחס ליכולת ההחזר שלהן.

יש כל מיני הקלות, לדוגמה:

• השקעות באיצטדיונים, מתקני אימונים, מחלקות נוער וקבוצות נשים לא נלקחות בחשבון כאשר מחשבים את ההוצאות.
  • ניתן לחרוג, באומדן הבא שיבוצע, המתייחס לעונות 2015/16-2017/18 (מה שאומר שנקודת הבדיקה הבאה היא בסוף העונה הנוכחית), בכ-35 מליון יורו כל עוד הסכום מוזרם ישירות למועדון מהבעלים או צד הקשור לבעלים.
  • על מנת למנוע הזרמת כספים “מוגזמת” של הבעלים, בעקיפין או ישירות, המנגנונים הרגולטורים שאחראים על האכיפה של התקנות אמורים לחקור הזרמות כספים חשודות ולצורך החישוב לנטרל סכומים שלא הוזרמו לפי “שווי הוגן”. במילים פשוטות - אם בעלים מחליט להזרים דרך ספונסרים מליארד יורו כל עונה, אופ"א תבדוק מה השווי ההוגן של אותה חסות (כמה קבוצה אחרת שאיננה קשורה לבעלים הייתה מקבלת מאותו הסכם וכו’) ותתאם את חישוב ההכנסות לפי אותו שווי. מן הסתם מדובר פה בנקודה החשובה ביותר - זהו הפתח הכי רציני לעקיפת התקנות - מאוד קשה לעקוב אחרי כל סכום שמגיע לקבוצות ויש המון דרכים חשבונאיות “להתחכם”.

אני מחכה לראות מה יקרה בסוף העונה כשנגיע לנקודה בה אופ"א אמורה לבצע את כל ההערכות שלה. אם יוציאו דו"ח מפורט לגבי קבוצות מסוימות (אהמ, פסז’, אהמ) ניתן יהיה לראות את החישובים בצורה יותר שקופה. אני מאמין שהמידע עדיין לא יהיה שלם כי מן הסתם המועדונים לא יסכימו שכל אפיקי המימון שלהם יפורסמו ציבורית כל עוד הם לא חייבים (דורטמונד היא דוגמה למועדון שכן מחויב לפרסם דוחות ציבוריים מפורטים שכן היא מונפקת בגרמניה).

רק דרך הסכמי זכויות שידור, הסכמי חסויות (ששוב, צריכים להיות בשווי שוק לפחות על הנייר) וכו’. יהיה קשה מאוד לקבוצות ללא הכנסות גבוהות מלכתחילה לקבל זריקות מימון מבחוץ.

אתה יכול גם לשכנע שחקנים לקנות את החוזה שלהם ולעבור אליך בחינם, כמו שפס"ז עשו עם ניימאר :smile:

אמת.
בעבר קבוצה שהייתה עושה את זה הייתה צריכה לשלם סכום פסיכי של מס, היום גם זה לא.

מעניין אותי מתי יבוטל סעיף ה- Buy Out הדבילי בספרד. זה כבר מזמן לא משרת את המטרה.

אז אצטרך את @Oleguer23 שיסביר לי מה הבעיה של וולנסיה להשקיע עכשיו ובסופם של שלוש שנים הקבוצה תכניס יותר מהוצאותיה.

בקיצור, במה שונה סוסידאד מסטוק סיטי? (או שאין הבדל ושניהם לא יכולות להשקיע סכומים ואז חזרנו לנקודת ההתחלה שהחוק הסוציאליסטי הלזה חוטא לגמרי למטרה)

אם יש תיקון הגון שהכדורגל חייב לעבור זו תקרת שכר. ברגע שתהיה הגבלה של סכומי משכורות לא נראה גלקטיקוס. וכשאני אומר גלקטיקוס אני מדבר על בארסה, ריאל, באיירן, פריז וסיטי.

אף אחד לא מבטיח לה שהיא תצליח להכניס סכומים כאלה, לכן הם יהססו להשקיע כרגע סכומים גדולים מדי.

זכויות שידור בעיקר.

דוגמה פשוטה: אם לסטוק יש הסכם זכויות שידור שמכניס לה 100 מליון יורו לעונה אז תקרת ההשקעה שלה במהלך התקופה היא 335 מליון יורו. זה כבר יתרון מטורף על קבוצה שמכניסה מהסכם דומה רק 50 מליון יורו.

לא בדקתי מה הסכומים האמיתיים, אבל הפערים בין האנגליות לספרדיות דיי רציניים בתחום הזה.

אף אחד לא הבטיח לפריז סיטי או צ’לסי. אבל כשפריז הביאה את זלאטן וטיאגו סילבה (שאז היה הסחורה החמה בשוק הבלמים) ממילאן, בעצם היא הבטיחה שהיא תהיה פרנצ’ייז ברמה או בדרך לשם. אתה מתחיל עם כוכב שניים ברמות הגבוהות ואחרי תהליך של כמ עונות אתה מגיע לגבהים. פריז לא צריכה לקחת צמפיונס כדי לעמוד במגבלת התקציב כי היא פרנצ’ייז מצליח לאור כל המהלכים בחמש שנים האחרונות. למה וולנסיה לא יכולה לעשות כך? כאילו פריז הייתה שווה משהו עם ננה ועוד כמה פלופים שהפסידה למכבי תל אביב 4-3 מגול של עטר בסוף.

אגב הדיון הזה, לא מצליח להבין איך אתלטיקו לא מינפה את ההצלחה שלה כדי להפוך לפרנצ’ייז ברמות הגבוהות (כנ"ל דורטמונד). היו לה שחקנים מעולים בכל העמדות, מאמן כריזמט ומוצלח, הישגים נאים ביותר ועדיין הם לא הצליחו למנף זאת לרמת הפריז/סיטי כשמבחינת הישגים הם עקפו אותם.

עבור צ’לסי זה לא רלוונטי כי התקנות נכנסו ב-2010 (בפועל רק ב-2011). הבסיס הכלכלי שיצר שם אברמוביץ’ נוצר לפני כן. לגבי פריז, אני מעריך שגם אז היה סוג של ערפל סביב התקנות (סילבה וזלאטן הגיעו ב-2012) ולפחות בהתחלה אף אחד לא באמת ידע מה הם רוצים. הדברים, כמו בכל תחום, השתנו תו"כ תנועה. עד היום משנים סעיפים בפקודת מס הכנסה אצלינו בארץ הקודש כשמתגלה איזשהי פירצה.
אל תשכח, שוב, את הסכמי זכויות השידור של סיטי וצ’לסי באנגליה. זה נתח מאוד משמעותי מההכנסות.

מה שאתה שואל לגבי אתלטיקו הוא באמת מעניין, אנסה לקרוא על זה קצת יותר מאוחר. מה שבטוח - אין לה בעלים עשיר כמו של פריז או סיטי כך שנקודת המוצא של לפני התקנות הייתה נחותה מבחינתם. שוב, אני לא מודע יותר מדי למצב הפיננסי של אתלטי, אבל אני מאמין שהם כן מינפו את ההצלחה בשנים האחרונות ליצירת בסיס טוב יותר להכנסות בעתיד. הדוגמה הכי מובהקת היא כמובן הוונדה מטרופוליטנו שאמור להגדיל משמעותית את ההכנסות מ- Match day, בעוד ההשקעה באיצטדיון עצמו, כפי שכבר ציינתי למעלה, מנוטרלת מחישוב ההוצאות.

בשעה טובה ומוצלחת ההתאחדות הספרדית אישרה את השימוש בשופט וידאו.

השימוש, בתור התחלה, יהיה ניסיוני, כאשר שימוש נרחב יותר צפוי לקרות בהדרגה.
מדווח שגומלין גביע המלך בסוף נובמבר בין אלטי לאלצ’ה יהיה המשחק הראשון בו שופט הוידאו יכנס לפעולה.

בשעה טובה, האינדיאנים גילו את האש בשנת 2017.

הכתבה עצמה לא אומרת יותר מדי ורב הנסתר על הגלוי, אם מדובר בטכנולוגיית קו השער אז אין שום צורך ב"ניסוי". השאלה היא מה יהיה לגבי פנדלים שנויים במחלוקת, כרטיסים אדומים וטעויות בזיהוי השחקן כשכל החלטה עלולה לעכב את המשחק: זה פתיר מן הסתם אבל צריך לחשוב על פיתרון נכון.

לא מדובר על טכנולוגית קו השער (מסתבר שהיא יקרה מדי מכדי להשתמש בה פעמים ספורות בשנה :roll_eyes:)

מדובר על VAR - שופט אנושי - ולכן הניסוי. בדיוק הדברים שציינת הם הבעייתיים.

קראתי פעם שעלות ההתקנה היא יקרה, במיוחד באיצטדיונים לא מודרניים בהם קשה לתקוע את המצלמות בגובה. נראה לי תמוה שהשימוש השוטף במצלמות ותחזוקתן יקר.

בקיצור, כשריאל מדריד תידפק באיזה קלאסיקו בגלל העדר הטכנולוגיה הנושא ייפתר.

חמישייה על קוסטה-ריקה. ספרד של לופטגי ממשיכה לשחק מצויין ולחורר רשתות והפעם הקורבן הייתה קוסטה-ריקה שאמש הובסה 5:0 במגרש במאלגה. בניגוד לתחזיות המוקדמות, לופטגי לא ויתר על אף כוכב ועלה בהרכב החזק ביותר שלו. והתוצאה: משחק שהוכרע מהר מאוד, כשכבר בדקה השישית ג’ורדי אלבה הבקיע. מוראטה הכפיל בדקה ה-22 ובמחצית השנייה תוך ארבע דקות דויד סילבה שמשחק את הכדורגל הטוב בקריירה שלו כבש צמד(51’, 55’) והפך את זה לתבוסה כשהבונבון היה שייך לאינייסטה שהבקיע את החמישי, מה שהיה השער הראשון שלו בנבחרת מזה שנתיים(ספטמבר 2015). הקשר הוחלף בהמשך בלואיס אלברטו שערך בכורה בנבחרת, כמו גם השוער קאפה.

בתקשורת לא נותרו אדישים. בשער המארקה כתבו - “איזו נבחרת לתפארת!” ובסיקור המשחק הוסיפו ‘כמה חבל שהמונדיאל לא מתחיל מחר!’, כשבשער ה-AS כתבו ‘בלתי-ניתנים לעצירה’ וציינו את הכדורגל הנפלא של איסקו, הצמד של דויד סילבה ובכלל ‘פארטידזו של כולם’. ארבעה שחקנים קיבלו את הציון הגבוה של 3 כוכבים. השער הבא של ספרד יהיה ה-50 שלה בעידן לופטגי וכל זה ב-14 משחקים בלבד. המאמן הנכנע של קוסטה-ריקה אמר - “זה ברור שספרד פייבוריטית לזכות במונדיאל”, ומוראטה שכבש זה המשחק הרביעי שלו ברציפות בנבחרת, הוסיף - “זה תמיד נחמד כשאנחנו מתחילים לשחק”. עבור דויד סילבה היה זה שער שביעי בשמונה משחקים בנבחרת ב-2017.

בכתבה נפרדת במארקה דיברו על ‘המכשפים’ של ספרד, אומני הכדורגל, איסקו, טיאגו, סילבה ואינייסטה, ונכתב שאין לדעת לאן הנבחרת הזו יכולה להגיע אבל מה שבטוח שרשמית חזרה לה שמחת החיים שהתנפצה לה במונדיאל 2014 באותו פיאסקו. עוד ציינו שקוסטה ריקה לא ספגה חמישייה כבר 13 שנה, ושספרד עוד יכולה להיות חזקה יותר עם דני קרבחאל ואולי אפילו עם דייגו קוסטה.

הספק היחיד של לופטגי. במארקה משוכנעים: המאמן סגור פחות או יותר על ה-11 שלו במונדיאל להוציא עמדה אחת בקישור. בוסקטס-אינייסטה-סילבה-איסקו בטוחים בהרכב ומקום אחד נותר פתוח. כמובן שצריך לקחת בחשבון אירועים בלתי-צפויים כמו פציעות או נסיגה גדולה בכושר של אחד השחקנים, אבל זו הסיסטמה. קרבחאל שיחזור כבר לדרבי של מדריד - ישתלט מחדש על עמדת המגן הימני ע"ח אודריוזולה. מוראטה שכובש הרבה באנגליה נמצא עם יתרון גדול על דייגו קוסטה שיתחיל את העונה רק בינואר; ולשאלה שלנו - קוקה, טיאגו, סאול או ייראמדני ההגנתי יותר, מה דעתכם? למעלה מ-21,600 מצביעים בסקר המארקה, וטיאגו מנצח בגדול עם 48% ואחריו קוקה עם 19%, כשסאול עם 16% ו-12% רוצים אופצייה אחרת.

אולי פיספסתי משהו, אבל פאברגאס לא אופציה? מעבר לזה, אין סיבה לשחק עם יירמאנדי ההגנתי יחד עם בוסקטס. בוסקטס צריך עוד אופציות על המגרש כדי להשתחרר מלחץ בצורה הטובה ביותר. באופן טבעי אני מעדיף את טיאגו, אבל קשה לי לפסול באמת את קוקה.

סאול שחקן מצויין, אבל לפעמים הוא מתעקש על מהלכים אישיים ובעיטות מרחוק ללא סיבה מוצדקת.