כדורגל ספרדי - שוטף

כל מה שספרדי ולא ממוין לת’רדים אחרים בפורום - לפה

בינתיים ולנסיה ממשיכה להפציץ עם 3:0 ביתי על לגאנס במסטאיה, ניצחון שמיני ברציפות לעטלפים שנעצרו העונה רק מול ריאל בברנבאו, מול אתלטיקו בבית ובדרבי מול הצפרדעים בחוץ. מי היה מאמין? שימו לב לבעיטה החופשית של פארחו (השער הראשון).

אתמול בטיס הצליחה להשוות ל2-2 לאחר שחטאפה כבר הובילו 2-0.

מישהו זוכר את הסיבה למה פיטרו את מרסילניו מויאיריאל?

ולנסיה שוברת שיא אישי שלה שבעה ניצחונות רצופים בליגה. הם מסוגלים לקחת את האליפות?

ריב עם ההנהלה בזמן פגרת הקיץ. שחקנים מסויימים שהוא לא קיבל לפי חחלק מהשמועות. ולנסיה של העונה קבוצה יוצאת דופן, ואני חושב שהקריירה של מרסלינו היא סוג של דוגמא על דרכם של לא מעט מהמאמנים הספרדים, ועל גרף השיפור המדהים שלהם. אמרי, מרסלינו וואלוורדה ועוד אומנם לא נחשבים בעיני רבים “מאמני- על”.

הציפייה מכל מאמן ספרדי להיות מינימום גווארדיולה כדי לקבל מעמד של “מאמן על רמה”, אבל גרף השיפור של המאמנים הללו מידי קדנציה בהסתכלות רחבה מראה את התאוצה שהמאמנים הספרדים תופסים, כך שהיחידים שנראה שמצליחים לקרוא עליהם תיגר הם דווקא המאמנים הארגנטינאים שהחלו לצוץ בשנים האחרונות בקבוצות אירופאיות.

בצדק. למה שהוא יחשב מאמן על?

יפה, ולנסיה במשחק לא גדול ואף עם דקות בודדות שהיה נראה שהמשחק יכול להסתבך, עדיין מנצחת בצורה חד משמעית, שומרת על ממוצע הכיבושים הגבוה והדבר הכי משמח פה שהשער הפעם נשאר נקי.
עוד מוקדם לדעת האם כמות הספיגות הגבוהה יחסית מצביעה על חולשה הגנתית, שכן ולנסיה נפגשה עם כל ההתקפות הטובות בליגה עד עתה למעט ברצלונה כמובן.
אישית עוד לא פענחתי את נושא הרוטציה בין הבלמים, האם בעמדה שדורשת תיאום שנבנה ממשחק למשחק בין שני בלמים כדאי לשחק עם רוטציה?
האם זה מה שגורם לולנסיה לספוג יחסית הרבה?
אך כל עוד מרסלינו חושב שנכון לשחק ככה, לא אפצה פה - יש לי ביטחון מלא במרסלינו ונראה שהוא מתאים כמו כפפה לDNA של ולנסיה וכאילו הוא נמצא שנים במועדון.
מאמן התקפי שמשלב צעירים נלהבים וכישרוניים כמו גדש, סולר ואנדריאס עם פליטים כושלים כמו זאזה וקונדוגביה ועל הכל מנצח דני פארחו מזכיר תקופות יפות בולנסיה.

אגב זאזה לא אהב את החילוף שלו היום ופעם ראשונה העונה ראיתי שברים קטנים באופוריה שעוטפת את המועדון הזה מתחילת העונה, זאזה ירד לחדר ההלבשה כועס מיד לאחר החילוף (דקה לאחר השער של רודריגו במצב של 2-0 וניצחון כמעט בטוח) ולא לחץ יד למרסלינו.
אני מנחש שזאזה רצה להבקיע ואני שמח על הרעב הזה, אך מצד שני אני מקווה שמרסלינו מלבד טקטיקן ומאמן נפלא ידע להשקיט את נפשו של זאזה ולהפוך אותו גם לבן אדם טוב יותר.

טוב אולי הגזמתי עם הטייטל של מאמן על, אבל מאמן איכותי לכל הפחות. אם באמת אפילו חצי ממה שנאמר על ההנהלה אמיתי, אני לא רואה איך מאמן כלשהו יכול להצליח במועדון הנוכחי. האמת שזה גורם לי קצת לתהות לגבי ההתקופה של לואיס אנריקה בבארסה, למרות שלא הייתה לו קדנציה יוצאת דופן בשום קבוצה חוץ ממנה (עם כל הכבוד לתקופה שלו בסלטה ויגו).

אני כל כך שמח שקבוצות שנחלשו נמצאות במקום הראוי להן. הליגה הזאת חזקה בשביל שקבוצה כמו אתלטיק בילבאו תעשה בושות באירופה ותמשיך בצמרת הליגה כאילו כלום. גם אתלטיקו וסביליה לא נראות מי יודע מה והלוואי שהקבוצות שבאמת ראויות לצמרת, כמו ויאריאל, ריאל סוסידאד ימשיכו ככה. אם קבוצות כמו בטיס או ז’ירונה יגיעו גבוה יותר אז כנראה שהן ראויות למקומן.

מבחינתי זה מוכיח שעוד מוקדם להספיד את הכדורגל הספרדי. קבוצות נחלשו, זה נכון, אבל היכולת לא משקרת, הן נראות אותו דבר בליגה כמו באירופה, ויש תחלופה ראויה בטבלה.

עכשיו אתלטיק בילבאו קבוצת תחתית. למי שלא עוקב, הרכש האחרון של הקבוצה היה ראול גרסיה בקיץ 2015. מאז השחקנים החדשים בסגל הם רק מושאלים שחוזרים (כמו מיקל וסגה שהיה בספורטינג חיחון, אגר אקצ’ה בקאדיס) או שחקני מילואים (אונאי נונייס ואיניגו קורדובה). למעשה, אנדר קאפה מאייבאר ישבור את הבצורת בקיץ 2018 (אלא אם ינואר יהיה פעיל באתלטיק).
מה שעוד יותר מקומם, זה שיש לא מעט שחקנים שמסיימים חוזה ב2018. רק בחודש האחרון בנייאט, וסגה ונונייס האריכו חוזה. זה לא מספיק. אפשר להתנהל רק עם באסקים, אבל צריך להתעורר שם בהנהלה.

האמת שלא ידעתי על מה שקורה בבילבאו מבחינת רכש.
הסיבה היא כלכלית או אידיאולוגית?

אידיאולוגית. יש בעיות בהיצע השחקנים הבאסקי מעת לעת, כמו שלפעמים אין מישמשים טובים בקיץ. והמישמשים שכן גדלו טוב נפלו בצד של סוסיאדד הפעם (אודריוסולה מגן עם הרמות נדירות, אוירסבאל כישרון גדול).

אין סיבה אידאולוגית. לא חסר באסקים ברמה של ליגת האלופות.

לא חסרים באסקים בעולם, כן חסרים באסקים טובים מחוץ לבילבאו שהם יכולים לרכוש. הם לא יכולים לרכוש בחזרה את אנדר הררה וחאבי מרטינז.

מבחינה כלכלית הם במצב טוב, בכל מקרה. את חאבי מרטינז אגב הם קנו בגיל 17 תמורת 6-7 מיליון יורו לפני שהוא שיחק בבוגרים. לפני עשר שנים זה נחשב טירוף. אם הם יזהו כישרון צעיר כזה עכשיו הם ישמחו לשלם.

אתלטיק בילבאו נמצאת במצב דפוק לגמרי. יש להם כסף (הררה וחאבי מרטינז כדוגמה שהזכיר גיא) אבל אין להם מה לעשות עם הכסף… כי את מה שהם רוצים כסף לא קונה. בעצם, שמעון מזרחי אחד והם רצים לאלופות!

אם מחוז נבארה (מרטינס ורולו גרסיה) זה הכי רחוק שלהם אז בטח הם בבעיה. צריך לשלוח סקאוטים לאורוגוואי.

עצם זה שהם מוכנים לקלוט שחקנים מנבארה זה יפה, נדמה לי שרוב אוכלוסית נבארה היום ספרדית ולא באסקית.

בויקיפדיה יש עמוד יפה עם כל מיני מקרים משעשעים מהעבר, איך גבולות המדיניות נמתחו לקצה ומעבר לו. מסתבר שגם לדייגו פורלאן יש סבתא באסקית והוא היה בשיחות עם בילבאו, אפרורו אורוגוואי.

גם גריזמן נחשב באסקי עד כמה שאני יודע. בילבאו מוזמנים לנסות :wink:

גריזמאן לא יילך גם אם היה באסקי, כי הוא לא יבגוד בלה ריאל. אז עם הכסף הזה צריך להביא את איגואין.

קצת ולנסיה - כי נורא כיף לפרגן להם: ב-AS כתבו - ‘מרסליניו והמכונה המנצחת שלו’, כאשר ולנסיה רושמת את פתיחת העונה הטובה בתולדותיה. זו הפעם הראשונה שולנסיה רושמת שבעה נצחונות ליגה רצופים והיא מעולם לא הגיעה ל-30 שערי זכות(גם לא בשנות ה-40). הפעם האחרונה בה ולנסיה לא הפסידה באף משחק עד המחזור ה-11 הייתה עונת האליפות של רפא בניטס ב-2001/02, אם כי היו לה אז פחות נק’(22 בלבד). “אנחנו עובדים קשה, אנחנו אינטנסיביים ועקשנים ונרצה להמשיך ככה”, אמר המאמן לאחר הניצחון אתמול. המאמן מוציא את המיטב מסימונה זאזא עם 9 שערי ליגה, אחריו רודריגו עם 7 כיבושים וסה"כ תשעה שחקנים כבשו. המטרה במאסטייה היא מזמן לא רק המקום הרביעי והשתתפות בצ’מפיונס-ליג.

לאיפה ת’לך, גריזמן? אחרי המשחק המאמן מול דפור, צ’ולו לא חסך בביקורת - “אם הגענו ל-23 נק’ ללא הגולים והאיכות של גריזמן - מצבינו טוב”. גריזמן כבש רק שני שערים כזכור. מעבר לכך, ב-AS הראו את התמונה למעלה לפיה גריזמן מתנתק מהר מהתמונה הקבוצתית ואף עוזב מוקדם מהצפוי ונראה מכונס בתוך עצמו. נכתב שאוהדי אתלטיקו לא מרוצים לא רק מהרמה שלו אלא גם מהמחויבות שלו. ‘העונה של גריזמן לפניכם בתמונה’, כתב אחד האוהדים. בעונה שעברה היו לגריזמן שישה שערים בשלב הזה בספרד אם כי הסטט’ אולי דווקא מראה מקום לאופטימיות, גריזמן זקוק ליותר זמון.

אני מציע לצנן את ההתלהבות מוולנסיה עד אמצע החורף. נראה אותה משחקת פעמיים בשבוע.

ממש מסכים איתך, עדיין עוד לא נבחנו במצב של עומק בספסל, עוד לא נכנסו לפציעות ומחזורים צפופים,
אז אומנם אליפות היא לא כל כך על הפרק, אבל צמרת הליגה הספרדית הייתה מאוד רחוקה מולנסיה בשנים האחרונות ולפי איך שהם נראים היום נראה שהם בדרך הנכונה להשאר שם עד הסוף (אני מקווה כי תמיד היו לי רגשות לקבוצה הזו).

אני לא מסכים. אף-אחד לא מצפה מולנסיה לזכות באליפות. אמנם 11 מחזורים זה אפילו לא 1/3 ליגה אבל היא כבר שיחקה בברנבאו ומול אתלטיקו, פירקה את סביליה, וניצחה את בילבאו וסוסיאדד. אוטוטו היא נגד בארסה. היא בקושי השקיעה כסף בקיץ. אחרי התיקו נגד לבאנטה חשבתי שולנסיה לא תוכל להיות פייבוריטית ויהיה לה רק נוח כאנדרדוג אבל עובדה שלא. גדש נפלא וזאזאה ורודריגו בכושר שלא היו בו ולא יהיו בו מעולם. כנראה שולנסיה קצת יותר מקבוצה עם מרכז שדה אימתני(סולר שהיה נק’ האור היחידה אשתקד, יחד עם פארחו ששינה את הדיסק וגם קונדוגוביה שהצטרף) ומשחק קבוצתי טוב. היא ראויה לכל המחמאות והפידבקים והיא שוברת שיאים היסטוריים. וגם אם לא תסיים שלישי - לא נורא.

ולנסיה הכי מרגשת מזה עשור, הקבוצה של ויאה ומוריינטס וסילבה, זו שכמעט העיפה את צ’לסי ברבע גמר הצ’מפיונס.