כבר לא רק בירה: איך הכדורגל יכול לשרוד את קורונה, אם בכלל?

זה לא משנה כלום מלבד הדרך בה אנחנו מסתכלים על המחיר.
אם לקבוצה יש 10x כסף והיא קונה שחקן ב2x זה בדיוק כמו שאם לקבוצה יש 5x כסף והיא תקנה אותו ב x.
זה פשוט מה שיקרה. כולם יפגעו, כל הכסף ירד, ומחירי השחקנים בהתאם, אבל זה לא שיהיה קל יותר להביא כוכבים פתאום. בדיוק כמו שעכשיו לא באמת היה קשה יותר להביא שחקנים (מאז 2010 מישהו פה ציפה שכל שנה יגיעו רונאלדו קאקה ואלונסו למיניהם, אולי בנזמה יגיע)

• הדיבורים על לחזור לשחק אפילו במאי באיטליה ובספרד נראים לי מאוד-מאוד-מאוד אופטימיים. אני מדבר אפילו בלי לקחת בחשבון שהשחקנים צריכים להגביר אימונים איכשהו עם כל הכבוד לציוד הביתי. ובהמשך לזה:

• עשויה להיות מגמה מאוד משונה של כוכבי על שמגיעים לפיניש של העונה בכושר משחק לא משהו ובחלודה גדולה, בלי קשר אליהם כמובן.

• למען הבטיחות לדעתי צריך להמשיך את ליגת האלופות כסוג של פיינל פור, ובשנה הבאה כשהכדורגל יחזור לקדמותו אנחנו נוכל להעריך מחדש עד כמה הפורמט גאוני עם משחקי גומלין וכמובן שערי חוץ.

• מרתק אותי כיצד המשבר הזה ישפיע, כוכבים יקצצו בשכר, הבנתי שליון כבר בחל"ת, ומרתק האם תם עידן הכוכבים במאה מיליון יורו או לפחות לקיץ אחד, טוב שהמחירים יירדו קצת והכדורגל יחזור לפרופורציות.

• שאלה שלא ברור מה יקרה לגביה - השחקנים שמסיימים חוזה בתום העונה, נניח אדינסון קבאני בראש הרשימה, דריס מרטנס ויש עוד כמה שברח לי מהראש מה איתם (זלאטן כמובן).

• דחיית היורו הייתה מובנת מאליה, יש הרבה כוכבים שיכולים ליהנות מכך, הראשונים שעולים לי לראש הם אדן הזאר והארי קיין, אולי זה לטובה.

לדעתי, שחקנים שנפצעו או שיחקו פצועים יוכלו להנות מכך. יש להם זמן להבריא. לדוגמה, היו שמועות שמסי משחק פצוע (או עם רגישות) . הזמן יאפשר לו מנוח והבראה

חברים מטרת הפורום היא לא לעדכן בחדשות, לפחות לא כאלו שניתן למצוא בכל אתר ספורט אחר. אלו סתם הודעות ספאם.

משהו שאותי מאוד משגע, מה דעתכם על שחקנים שלא מוכנים לקצץ בשכר שלהם?
מצד אחד כמו כל אחד מאץנו השחקנים צריכים כסף כדי לחיות ואמי מבין את השחקנים מהקבוצות הקטנות שגם ככה לא מקבלים הרבה כסף.
מהצד השני יש את הקבוצות שאין להם הכנסות כרגע ולרוב המועדונים אין אפילו איך לשלם.
דעתכם?

הקבוצות האלה אכלו אותה, כמו בערך כל העולם שאכל אותה. אין יותר מדי אנשים שלא נפגעו או יפגעו מהמכה הזאת, ואין שום חברה עמותה או ארגון של נפגעו*. בכל העולם. אז גם קבוצות הספורט בבעיה עכשיו, אין ספק.

השחקנים הללו לא צריכים לוותר על החוזים שלהם. אין לדעת מתי הכדורגל יחזור וגם כשיחזור מה יהיו הסכומים ששחקנים ירוויחו. זה המקצוע שלהם וכשיגיעו לגיל 32-33 אף אחד כבר לא יזכור אותם והם יצטרכו להתחיל חיים חדשים מאפס. עכשיו הם בונים את הביטחון הפיננסי שלהם והם לא אמורים לוותר עליו רק בשביל הרומנטיקה.

פייר אם אני הייתי שחקן, לא הייתי מוכן להוריד שקל מהשכר.

כמובן שאני לא מדבר על השמנת של השחקנים שמרוויחים יותר כסף ממה שיוכלו אי פעם לבזבז. וגם אז אני חושב שהם צריכים לתרום את הכסף שהם היו אמורים לוותר עליו. עם כל הכבוד לספורט ולכדורגל, עכשיו יש דברים קצת, קצת יותר חשובים לדאוג להם.

*למעט זום. לא להאמין מה שנהיה מהמוצר הזה.

חוזה זה חוזה.
בעולם אידאלי השחקנים היו מקצצים מהשכר ובעלי הדירות היו מוותרים לשוכרים המובטלים שלהם. אבל בהחלט יכול להבין, זה חלק מהסיכונים.
זה יהיה נחמד מצד השחקנים לקזז, כמו שנחמד מצד בעלי הדירות לעתים לקזז, אבל במציאות מלבד מקרים בודדים, שניהם לא קורים.
כותב בתור מובטל חדש אשר עדיין נאלץ לשלם שכירות בתל אביב :joy: (הצחוק מסתיר את הבכי)

צריך להבדיל בין שחקנים בדרג של רונאלדו ומסי לבין שחקנים מהדרג הרגיל. במיוחד בספורט של הנשים. שמה מרוחים הרבה פחות. לבקש משחקנית כדורגל לקצץ 70 אחוזים זה שונה לגמרי מאשר לבקש משחקן כדורגל.

אף אחד מאיתנו לא היה מתנדב לקצץ במשכורת שלו 70 אחוז. מצד שני, יש כרגע שיא של מובטלים שרובם היו שמחים לחזור לעבודה גם תמורת קיצוץ של 70 אחוזים . אין לי תשובה ברורה. השחקנים צריכים להבין, שהכדורגל שלפני הקורנה לא היה כמו אחרי הקורונה. חוץ מאצל פסז, החגיגה נגמרה.

בדיוק בגלל זה הם לא מקצצים. הם יודעים שברגע שהם מקצצים, הם לעולם לא יקבלו את אותם הסכומים.

זה שוב הדיון על כסף יחסי.
אז חרונאלדו יש יותר כסף ובגלל זה הרצונות שלו גם יקרים יותר.
אדם עני עובד כדי לשרוד, מעמד ביניים עובד כדי לקנות בית, אדם עשיר יותר עובד כדי לרכוש לעצמו הכנסה פסיבית, כדורגלן בינוני חוסך למותרות כמו רכב יוקרה ועתיד לילדים, וכדורגלן היסטורי חוסך בשביל מטוס, בשביל הכנסה פסיבית לכל המשפחה, אולי גם בשביל החברים.
כמו שאתה לא מסכים לקצץ משכרך כדי לתת למי שיש פחות כך גם הם. אגב, רבים מהם כן תורמים, אבל מעדיפים לתרום כסף מאשר לקבל פחות.

כל העולם עובר לחוקי חירום, לא יודע כמה ברירה תהיה להם. בכל מקרה אם לא יסכימו לקיצוץ, הקבוצות לא יוכלו להחזיק אותם יותר. והם לא ישחקו יותר.

לא בעד או נגד, כי זה לא משכורת שלי. אבל נראה לי , שאם הם רוצים לשרוד לא רק מבחינה רפואית אלא כלכלית, אז הם יצטרכו לותר.

מסי ורונאלדו יסתדרו.

אם הקבוצות יוכלו לעמוד בזה או לא זה לא משנה, גם בעוד 20 שנה הקבוצות יצטרכו לשלם את החוזים האלו. זה לא שאם הקבוצה לא תשלם לשחקן השנה ותוותר על שירותיו הם לא יצטרכו לשלם לו את הסכום הנקוב בחוזה.

הכח היחיד שיש למועדונים זה איזושהי הצהרה שאין כוונה לעמוד ביעדים המקצועיים ולגרום לשחקן לעזוב מעמצו באיזושהי דרך, או לחלופין לפשוט רגל ולהתפרק.

מה זאת אומרת זה לא משנה? וודאי שזה משנה. אם הקבוצה לא תהיה מסוגלת לעמוד בזה היא תפשוט רגל, ואז אף אחד לא יקבל שקל.

למה הקבוצות אכלו אותה והשחקנים לא? יש כאן בעיה עולמית שכלל העולם נפגע ממנה, שחקנים לא שונים מהבעלים במובן הזה (שבחלק מהמקרים הבעלים הם בכלל האוהדים, אנשים עניים פי כמה מהשחקנים). אני לא רואה שום סיבה שבעולם ששחקנים אף לא יחויבו מצד המועדון לוותר על אחוז נכבד מהשכר. מי שלא מוזמן לצאת לחל"ת.

אנשים צריכים להבין שאין כאן פיתרון קסם. העולם כולו עבר למתכונת חירום והייצור העולמי נפגע. אין דרך לגרום לאנשים לשמור על אותה רמת חיים, זה לא לה לה לנד. ואת זה אני אומר גם באופן כללי לכל המפנטזים על עזרות ממשלתיות שרק יקשו את היציאה מהמשבר.

כמובן שאם הקבוצה פושטת רגל השחקן לא יקבל את הכסף אבל כמה קבוצות באמת יפשטו את הרגל? רובן במקרה הגרוע לא יוכלו לרכוש שחקנים בשנים הבאות ויתדרדרו מקצועית. במקרה באמת שקבוצה תעמוד בפני פשיטת רגל, אזי אתה צודק ולשחקן משתלם יותר לקצץ בשכרו ולהרוויח ציפור אחת ביד מאשר 2 על העץ.

כי לשחקנים יש חוזה. וכל עוד שבחוזה אין סעיף שמגן על הקבוצה מפני סנריו כזה, אז השחקנים למעשה הרוויחו מן ההפקר.

מבין את זה ומודאג מזה. יהיו כמה שנים מאוד קשות אבל נצא מזה.

הם לא “הרוויחו מן ההפקר” כי אין כאן הפקר להרוויח ממנו. המציאות היא שרוב המועדונים בעולם לא מסוגלים לשלם משכורות לעובדים שלהם בימים הללו, ובדיוק כמו שאחוז נכבד מהמשק יצא לחל"ת או פוטר אין שום סיבה לחשוב שזה צריך להיות שונה בעולם הכדורגל, בטח לא ברמות הגבוהות שלו שם אחוז נכבד מהשחקנים הם עשירים מופלגים שלא יקרה להם כלום אם ישבו כמה חודשים בבית בלי משכורת.

(ואגב, בעצם מדבריך זה בסדר שהשחקנים המולטי מליונרים ידרשו את החוזה שלהם בזמן שעובדי מועדון רגילים יצאו לחל"ת? אתה מבין כמה זה אבסורד? ואם אתה טוען שגם שאר העובדים צריכים לקבל משכורת, אתה בעצם טוען שכלל המשק צריך לקבל משכורת (כי מה ההבדל) ואז אתה פשוט לא מציאותי)

החוזה גם טוען שהשחקן צריך להגיע לאימונים ולמשחקים - והוא לא מגיע. השחקן לא אשם בזה שנבצר ממנו להגיע בדיוק כמו שהמועדון לא אשם בזה שנבצר ממנו לשלם לשחקן. אני יוצא עקרונית נגד ההנחה שהאחריות היא על ה"מעסיק", כאילו מדובר באיזו יישות קוסמית עם משאבים בלתי נגמרים. זו תפיסה מעוותת לחלוטין שלצערי רווחת בכלל החברה.

אתה מדבר הגיונית. כמובן שהגיוני שהשחקנים יקצצו בשכר. העניין הוא שהם יכולים להיות אינטרסנטים ולהחליט שלא. בדיוק בגלל זה אתה רואה שקבוצות מבקשות מהשחקנים להוריד בשכר ולא קובעות להם את זה כעובדה מוגמרת. מהסיבה הפשוטה - הם לא חייבים. עד עכשיו רוב השחקנים ככולם מתחשבים ובאים לקראת הקבוצה מרצונם הטוב, אבל אף אחד לא הכריח אותם לעשות זאת.

אני לא עו"ד אבל ההחלטה לא להגיע לאימון ולמשחק לא היתה של השחקן.

בכל מקרה, אני יודע את הדברים הבאים:

1. הקבוצות מבקשות מהשחקנים לקצץ בשכר ולא מודיעות להם את זה. אם הקבוצות היו באמת יכולות לעשות משהו ולהתנער מהחוזים - אז הן ככל הנראה היו עושות את זה.

2. כל מי שנמצא תחת חוזה, ואני מתכוון לא רק בעולם הכדורגל או הספורט, אכל אותה ביג טיים. אני מתכוון גם למשל לבעלי עסקים שמשכירים חנויות תחת חוזה, ולמרות שאינם עובדים עדיין צריכים לשלם שכירות. לפי ההיגיון שלך הם לא צריכים לשלם. בפועל? הם משלמים ועומדים לפני קריסה. ראיתי כתבה בחדשות 2 על אדם בעל מספר עסקים קטנים, ביניהם חנות למכירת ציורי שמן, והוא נאלץ לסגור את עסקיו. בעוד שמספר בעלי בתים ויתרו לו על 50% משכר הדירה, אחרים דרשו את מלוא הסכום ואיימו לסלק אותו מהמקום.
    צודק? לא. המשכיר יכול לשלם להם את השכירות? לא, הוא לא יכול. הוא יצטרך לשלם? כן, לחלוטין, כי הוא חתם על חוזה.

3. צדק זה מושג שאנחנו חולמים עליו, אבל בפועל רוב האנשים אינטרסנטים ופחות מעניין אותם צדק. אין צדק בכך שלאחר יש אוסף יאכטות ולאחר אין כסף לשכירות. אני משתייך למעמד הסוציו אקונומי בינוני נמוך, וגם אני מבין את זה מצוין. ככה העולם עובד, והאם זה בסדר או לא זה לא רלוונטי.

ואם כבר אנחנו מדברים על מה צריך לעשות שחקן, לדעתי, במקום להוריד את השכר,שידרוש את כל השכר ויתרום את הכסף לקניית ציוד רפואי, ערכות מגן, ואוכל לאלו שבאמת אין להם. זה בעיניי הכי הגיוני לגבי אלו שיש להם יותר מדי. אז שהקבוצות לא יקנו בשנה הבאה ואולי גם בשנתיים הבאות שחקנים. אולי מעז יצא מתוק והשוק סוף סוף יתמתן.

קבוצות מבקשות משחקנים בשלב הזה, בגלל שהם רוצים לעשות את זה בהסכמה. אינטרס של שתי הצדדים, אם לא תהיה הסכמה ולא תהיה ברירה, הקבוצות יעשו את זה באופן חד צדדי.

השחקנים לא נמצאים בעמדה טובה, כי:

1. מן הסתם הציבור לא יתמוך בהם.

2. כדורגל לא יחזור בקרוב וכל הטורנירים נדחו לשנה הבאה.

3.לדעתי מדינות באירופה וגם פה , במצב חירום, שבו החוקים יותאמו למצב.

אין לשחקנים יותר מידי אפשרויות למחאה. גם הפגנות אי אפשר. והאפשרות של לצאת לחופשה ללא תשלום היא הרבה יותר גרועה. השחקנים של יובה כבר הבינו את זה והגיעו להסדר בהסכם.

הבעיה שלי, זה שזה יפגע בשחקנים שבמילא לא מרויחים יותר מידי, נשים ושחקנים בקבוצות דרג נמוך, אבל כל המשק וכל המיגזר היצרני סובל. זה צרת רבים.

בכדורגל הישראלי לשמוע את בוזגלו מתבכיין מוציא אותי מדעתי, הוא כבר כמה שנים מקבל כסף בלי לתת שום תמורה חוץ מיחסי ציבור לתוכנית שלו. שישב בשקט.

ברקת עזבה את הפועל באר שבע והעבירה אותו לנאמנות. על רקע הקורונה , שכר השחקנים ומצבו הכלכלי של המועדון (חשבתי שהטרד מתאים כי קורונה וכי דנו על זה פה .המנהלים יכולים להעביר לכדורגל ישראלי אם הם חושבים אחרת)

https://www.mako.co.il/news-sport/israel_soccer-2020_q1/Article-b509001e8362171027.htm

איך? יש לשחקן חוזה, אין דרך להוריד לו את השכר אם הוא לא מסכים. ואם אני טועה, איך לעזאזל בייל עדיין מקבל 17 מיליון יורו לעונה?!?!?!
והנה ברקת עוזבת את באר שבע כי השחקנים לא שיתפו פעולה. לפי דבריך היה פשוט יותר להוריד להם את השכר וזהו, לא?

המצב הזה מסובך גם ככה. השכבות החלשות יפגעו ואין יותר מדי מה לעשות עם זה. להוריד את הראש ולקוות שהגל יעבור כמה שיותר מהר.

ואתה חושב שבלי ברקת שחקני באר שבע יקבלו את מה שכתוב להם בחוזה?

בחודש הבא אולי, בעונה הבאה אין שום סיכוי. אין מי שישלם להם. יש הבדל בין שגרה למשבר. זה כמו שבפשיטת רגל מגיעים להסדר שבו הנושים מוותרים על חלק מהחוב (כי עדיף שקל ביד משניים על העץ)