הסופרליג :: יקרה או לא יקרה?

סליחה. לא הייתי מעורה בפרטים, ולכן הסעיף הזה לא מובן לי כלל.
למה שהמועדונים הפורשים ישלמו לאופא 5%? למה ה״מורדות״ לא צריכות לשלם?

אני זוכר שהיה דיבור שקבוצות שיפרשו מהסכם הסופר ליג יצטרכו לשלם קנס לאלו שיישארו במיזם. לא הזכרת את זה כלל. אני קצת מבולבל…

אשמח אם תעזור לעשות לי סדר, תודה :slight_smile:

אחרי הפרישה של המועדונים האנגלים+אינטר,מילאן ואתלטיקו,פורסם שהם הגיעו להסכם ״פשרה״ עם אופא,סוג של עסקת טיעון שבה הם סיכמו שהמועדונים ישלמו קנס של 5% לאופא מההכנסות שלהם מליגת האלופות בעונה הבאה כעונש על זה שהן הצטרפו לסופרליג.
היחידות שלא היו חלק מהעסקה הן ריאל מדריד,ברצלונה ויובנטוס שנשארו חברות בסופרליג,נגדן אופא פתחה בתהליך משפטי במטרה להרחיק אותן מהמפעל,זה כמובן לא הצליח כי בית המשפט טוען שאין להם בכלל סמכות לזה,וכך בעצם הם יוצאות נקיות מעניין,בלי קנס ובלי הרחקה.

הדיבורים על הקנס שהפורשות ישלמו לקבוצות שנשארו זה משהו אחר לגמרי,זה חלק מההסכם בין הקבוצות עצמן ואני לגמרי בעד שריאל,ברצלונה ויובנטוס עכשיו גם יידרשו מהמועדונים הפורשים את הקנסות שהם מחוייבים לשלם על פי ההסכם שהם חתמו עליו לכניסה לסופרליג.

אין שום סרט שבעולם שהמועדונים הפורשים ישלמו פיצויים לריאל, בארסה ויובה. זה היה סעיף סמלי בלבד בחוזה בין 12 הקבוצות ונדמה לי שדי ברור שאף מועדון לא באמת ידרוש את זה.

הבעיה עם הסופרליג הייתה מאז ותמיד היחס של האוהדים כלפיה, לא של אופ"א. אם האוהדים (המטומטמים) לא היו יוצאים נגד זה כל-כך חזק באנגליה הדבר הזה היה קם על אפה ועל חמתה של אופ"א בלי שום קשר להחלטת בית המשפט. כל עוד לא יצליחו לשנות את יחס הקהל הרחב לסופרליג, היא לא תקום.

מה שכן, החלטת בית המשפט נותנת מומנטום מסוים לפלורנטינו ואני בהחלט מקווה שהוא ירכב על הגל וינסה להחיות את הרעיון תוך כדי תיקון הטעויות המגוחכות שבוצעו בפעם שעברה בכל מה שקשור לקומיוניקציה. שיתקנו את המבנה (בעיקר להשאיר את מבנה הפרמידה שקיים באופ"א), שיקימו מערך PR עצום שיתחיל עבודה כבר ממחר, ויכינו את הקרקע לפתיחת הליגה עוד שנה. אם יעשו את זה כמו שצריך ויחלחלו את הרעיון למטה בצורה נורמלית, ההתנגדות תפחת ואופ"א תוכל ללכת לחפש.

אין לי בכלל ספק שהדבר הזה ייצא אל הפועל בסופו של דבר, השאלה היא רק מתי ואם פלורנטינו יהיה חכם מספיק לגרום לזה לקרות עוד במשמרת שלו.

לפי הודעה רשמית של אופ"א, המועדונים שעשו זיגזג לא רק יורידו 5% מההכנסות של המפעלים האירפאים, אלא בנוסף ישלמו עוד 15M יורו למטרות שקר כלשהו.
בנוסף, אם יעשו זיגזג כזה שוב, יקבלו קנס של 100M.

היו גם דיווחים שאופ"א שילמה למועדונים האלה מתחת לשולחן כדי שיפרשו מהסופרליג. משה בפורום של בארסה פירט על זה.

בנוסף, האנגליות קיבלו קנס מהפרמיירליג. זה לא הרבה כסף , אבל ברור להן שהליגה לא רואה בטוב את הקמת הסופרליג.

הספרדיות, למיטב הבנתי, לא קיבלו שום קנס מלה ליגה, למרות שלא פרשו אפילו.

לפי דר שפיגל, עיתון מאוד אמין, הקבוצות שפרשו מסופרליג אמורות לשלם קנס של 150M על הפרישה.

ברור שזה לא יילך לכיס של אלה שנשארו. זה אמור לשמש כקופת הליגה, אבל היות והפורשות מהוות את הרוב המוחלט, אני לא חושב שהסופרליג תרצה לשרוף גשרים ולדרוש את זה.

אין פה שום עניין של טמטום, רק הבדל תפיסתי על מהו כדורגל. בעיני אותם אוהדים זה קודם כל ספורט מקומי שמחובר לקהילה. לפיכך היריבה של ארסנל היא קודם כל טוטנהאם ורק אחר כך ריאל מדריד. זה נעוץ עמוק בשורשים של הכדורגל באנגליה וזו גם אחת הסיבות לכך שהליגה הזו היא האהובה בעולם. הסופרליג היווה מדרון חלקלק כי ראינו שהם אפילו לא הסתירו שהם עושים פה נ.ב.א בלי תחרותיות אמיתית.

הבינג סד דאת, אני הראשון להצדיק את פלורנטינו בדרישתו לשינוי. אבל לא ככה. לא כזה שירוקן מועדונים אחרים מכל מוטיבציה לשפר את מצבם ולהתחרות בבמה המרכזית.

זה הדיוח במקור על התשלום שהיה או לא היה לאנגליות שפרשו. זה הופיע בעוד כמה מקורות. אני לא יודע אם זה נכון או לא. חשוב להדגיש את זה.

https://twitter.com/BarcaTimes/status/1384631603029282817

אם זה נכון שהאנגליות ישלמו כל קנס כלשהו ושלושת המועודונים “הסוררים” (בארסה ריאל ויובה) לא ישלמו אגורה , פלורנטינו מבחינתי צריך לקבל פרס ישראל. בחיי . אפילו קנס סימלי.

זה ימלא אותי אושר. מאחל לקבוצות האנגליות רק רע.

לא הבנתי איך זה סותר, על אותו טיעון אפשר לצאת נגד ליגת האלופות, לא זכור לי שזה נעשה (האמת, שזה כן נעשה בתחילת שנות ה-90 עם לידתה של ליגת האלופות, והיום אף אחד לא היה מחזיר את הגלגל אחורה. מה שכמובן רק מוכיח כמה מתנגד הסופרליג אדיוטים שימושיים).

אני מעריך שיש פה בראש ובראשונה גם עניין של שמרנות ומיתוג, ההחלטה לתת לפלורנטינו להיות הנשיא הראשון הייתה טעות, זה גרם לכל הליגה להיראות עוד יותר “רעה” ו-“קונספירציה של עשירים נגד עניים”, סתם כי פלורנטינו זה פלורנטינו. תוסיף לזה את ההחלטה הטיפשית לסגור את הליגה ואת המחסור המוחלט בהכנת הרחוב להכרזה, וקיבלת את הפיאסקו שהיה.

הקהל החכם יותר הבין שלוקחים את המוצר שהוא כל-כך אוהב ומשדרגים אותו עוד יותר. עשירים ועניים בעולם הכדורגל יש כבר 20 שנה וזה לא הולך להשתנות, בטח לא בגלל הסופרליג. זה גם לא בהכרח דבר רע כי זה שדרג מאוד את המוצר. הבעיה היא עם המאסה, וההמונים, מה לעשות, טיפשים. זה נכון בכדורגל וזה נכון בפוליטיקה.

אם אני פלורנטינו הייתי מוותר על האגו, ופועל להקים ארגון אירופאי רשמי בו חברות כלל 12 הקבוצות (ועוד מועדוני צמרת), וממנה בראשו אנשים אובייקטיביים ולא מטעם המועדונים עצמם לנהל את הארגון. ברגע שזה ייעשה במנותק מהקבוצות תחושת הקונספירציה תפחת מעצמה.

תפקיד הארגון (יהי שמו ESL) יהיה לאפות את המוצר הלא אפוי לחלוטין הזה לכדי מוצר מוגמר, בלי קצוות פתוחים, ועם מבנה קלאסי של פירמידת הכדורגל. לצד זה, ואולי אף יותר חשוב: הכנת הרחוב. PR PR PR. להרגיל את עולם הכדורגל לרעיון, למבנה, אינספור ראיונות, מסיבות עיתונאים, כתבות, וכו’. יש להם שנה שלמה לעבוד על הדבר הזה ולהשיק את הליגה כמו שצריך ב-2022.

אגב, בתוך תוכי קצת התאכזבתי ש-3 המועדונים בסוף לא הושעו מליגת האלופות. אם זה היה קורה זו הייתה מכה בטווח הקצר אבל זה היה תורם מאוד למוות הסופי של ליגת האלופות ולהקמת הליגה החדשה. חבל.

יש 3 גישות כדי לגרום למישהו להיות לצידך בסופרליג כאשר הוא הפר חוזה קודם.

1. לוותר על החוב ולקוות שיהיה נחמד.
  2. להתנות את ביטול החוב בחתימה מחודשת על תכנית חדשה שעובדים עליה.
  3. לדרוש את החוב ובעקבות התשלום לאופא מצד אחד, והתשלום לקבוצות שנשארו מהצד השני להכניס את אותה קבוצה לקושי כלכלי שיאלץ אותה להיות תלויה בסופרליג.

אם אני פלורנטינו אני ממש לא חושב שהייתי בוחר באופציה א׳.
אותה קבוצה לפני חודש זרקה את פלורנטינו מתחת לגלגלים, למה צריך להיות לו סנטימנטים אליהם?
אופציה א׳ משאירה את המצב הקיים יחד עם קשר טוב עם הקבוצה.
אופציה ב׳ משאירה את המצב הקיים עם תמיכה בתכנית מחודשת יחד עם קשר טוב עם הקבוצה.
אופציה ג׳ מחזקת את מצבה הכלכלי של ריאל, ומחזקת את התמיכה בתכנית מחודשת. מצד שני פוגעת בקשר עם הקבוצה, שמצד שלישי יתחזק מהר כשהיא תרצה להיות חברה בתכנית החדשה.

כל זה בהנחה שיש עילה משפטית כמובן לדרוש את הקנס הזה. בהנחה שלא מדובר באיום סרק כמו אופא.

אני לא כך כך מבין למה אתה מצפה מפלורנטינו להודיע בפומבי מה הוא מתכוון לעשות בזמן שסופרליג מתה כרגע.
לא משנה מה הוא מתכנן, הוא לא צריך להודיע על זה. בשנה הבאה אין סופרליג.
פלורנטינו כרגע מייצג 3 קבוצות, עם פבליסיטי רע, ומנגד יש 12 מועדונים. אם הוא ירצה מלחמה, הגרסה הבאה של סופרליג תהיה בלי ריאל מדריד.
מן הסתם עובדים על פורמט אחר שיהיה מקובל על האוהדים ועדיין יותר רווחי מליגת האלופות. אין שום צורך לריב עכשיו עם כולם, או להתנקם בבאיירן או ב PSG או באנגליות. ככה לא עושים עסקים.

אני לא מצפה לזה

שמע בסוף לא ירצו פיצול כזה כי נאבד את כל הטעם בסופר ליג.
כל היופי היה שהקבוצות הטובות ביותר משתתפות. בלי 2 הקבוצות הטובות ביותר ועוד אחת טופ 5 זה פשוט לא יקרה.

חוץ מזה שיש דרכים אלגנטיות לעשות מה שאמרתי, אף אחת מהן לא כללה הודעה תקשורתית, רק אמירה פרטית של ״חתמתם על חוזה״.
זה כמו שריאל תריב עם אינטר על כך שאינטר לא שילמה לה על חאכימי

כל עוד אופא לא תיקח חלק פעיל בשינוי לא יכול להיות שום שינוי דרמטי במבנה הליגה, הקבוצות יצטרכו לקחת על עצמם את ההלוואה ומין הסתם בתמורה יידרשו הבטחה לשחק במפעל ללא קשר לתוצאות. לפי דעתי המטרה עכשיו מצד הקבוצות שנשארו בפנים היא להגיע להסכם מיטבי עם אופא רק לשלושתם. דרך אגב אני בטוח שאופא תבטל את הקנסות לשאר הקבוצות, אז אין טעם לשמוח לאיד.

האמירות שנאמרו על ידי צ’פרין לא משאירות מרווח תמרון. אופ"א לא מעוניינת לשתף פעולה עם שום מיזם שייקח את הכדורגל מידיה, אפילו חלקית. היא רוצה להיות השולטת הבלעדית, ושכל הכסף יעבור אך ורק דרכה.

אני מניח שהקבוצות הגדולות יישארו באופ"א אם יקבלו נתח הרבה יותר גדול מהכסף. ואופ"א יכולה לעשות את זה. הרי הסכם שידורים של הסופרליג מוערך בכ 4 מיליארד יורו בשנה, וההסכם הנוכחי של ליגת האלופות הוא בסביבות 2 מיליארד. אם אופ"א תשכיל להגדיל את ההכנסות ולחלק הרבה יותר לקבוצות הגדולות, אני מניח שלא ינסו לברוח. אחרת, הניסיונות ימשיכו.
אני מניח שגם פלורנטינו חושב להמשיך עם זה, ולכן הוא לא מנסה לגבות את החוב מהפורשות, כדי לא לריב איתם ולהשאיר תקווה לעתיד.

בינתיים, אופ"א הולכת לכיוון ההפוך. מגדילים את מספר המשחקים בליגת האלופות שרק גורמות יותר עומס על הגדולות. וזה אומר יותר פציעות, יותר עומס, גורם לסגל רחב יותר ובסופו של דבר גורם ליותר הוצאות.
בתמורה הקבוצות לא מקבלות כלום. כל ההכנסות מהמשחקים הנוספים הולכות לאופ"א, לא לקבוצות.
וכל זה נעשה כמובן תחת סיסמאות שלכולם מגיע צ’אנס, כאילו לאלופת ישראל או קפריסין יש סיכוי מול בארסה או מול ריאל.

אין דרכים אלגנטיות לעשות את זה. לדרוש 150M מקבוצות שגם ככה בקשיים כי “חתמתם על חוזה” זה לא אלגנטי.
אם הייתה קבוצה אחת שפרשה, אולי אפשר היה לעשות את זה, אבל אי אפשר לעשות את זה ל 12 קבוצות. הם הכוח הגדול ביותר בכדורגל כרגע, לא ה 3 שנשארו.

אני רק רוצה להוסיף שאני באופן אישי, גם לא “רוצה” שהיה סיכוי לאלופת קפריסין או ישראל מול ריאל וברסה בליגת האלופות (טוב ריאל אני טיפה משקר…) אבל בצורה אוביקטיבית לא רוצה שהיה סיכוי כזה בכלל. אני לא רוצה שקבוצות בדרג נמוך יגיעו רחוק בליגת האלופות. בליגה אני בעד. ליגת האלופות לא. אין שום דבר מהנה או מרתק במפגש נוקאוט בין א .א אתונה לבין מכבי חיפה.

1. יש הבדל גדול מאד בין ליגת האלופות לבין הסופר ליג. ניתקת את הקשר בין הישג ספורטיבי לבין התוצאה ובכך פגעת בהוגנות הבסיסית של התחרות הזו. רוקנת קבוצות כמו סביליה, אברטון וכו׳ ממוטיבציה להשקיע (למיטב זכרוני גם אתה טענת משהו דומה)
  2. מה לעשות שאחד כן עלול לבוא על חשבון השני. אם ליגה כזו תהפוך להיות עיקר העניין עבור הקבוצות הגדולות, זה יהרוס את החוויה בליגות המקומיות

זה לא מדויק. בתכנון היו 15 קבוצות קבועות ועוד 5 מזדמנות. אם סביליה או אברטון יהיו מספיק אטרקטיביות, הן יכלו להיות ב 5 המזדמנות.

לא חושב שאפשר להשוות בין תחרות תיאורטית טוטאלית לתחרות תיאורטית של 25% מסך כל הקבוצות באופן מובנה.

אני אישית מעדיף לצפות רק בקבוצות גדולות אחת מול השניה במקום הרומנטיקה של הסינדרלות.
יש הרבה אנשים שיעדיפו הפוך.
אבל עוד יותר מעניין אותי הקבוצה שאני אוהד. אני רוצה שתחזור להיות גדולה, ואם הדרך היחידה עוברת דרך תחרות לא הוגנת, so be it.

פרס מתכוון להמשיך לקדם את הסופרליג.

פלורנטינו לא מוותר.

אני עדיין מאמין שהפרוייקט יקרה, ויכול לקרות גם כבר בשנה הבאה אם רק יתקנו את כל מה שהיה רע בפעם הקודמת. יש להם שנה שלמה, והדבר החשוב ביותר להתחיל איתו זה יחסי הציבור.