דיון ההעברות והפנטזיות :: ארדה גולר כבר כאן, מה עם הצב? (חלק 1)

בהתחלה הוא לא יהיה חלוץ הרכב בריאל מדריד. חד וחלק.
עכשיו יש לו סיכוי אם הוא יפצע את קארים.
עוד כמה חודשים כשהוא יהיה חלוץ הרכב בריאל מדריד, אנחנו כבר נקרא הודעות אחרות למה הוא לא וורלד קלאס אמיתי או משהו כזה.

לא ראיתי שמדברים על אודריוסולה כמועמד לעזוב אבל אם כבר נפטרים מכמה שחקנים, הייתי שם אותו ראשון. קבלת ההחלטות שלו זה הדבר הכי מעצבן שראיתי משחקן ריאל מדריד כבר הרבה זמן.

תם ונשלם החלק הראשון של מסע הרכש, וכמה שאני מתרשם מהמהירות והיעילות שהכל נעשה, קצת קשה לי להכתיר את החלק הזה כהצלחה מסחררת.

למעט הזאר שהוא שחקן מוכח(וגם איתו יש את בעיית המספרים), לא קנינו אף שחקן שמשדרג את ההרכב הראשון. אני לא ממש מכיר את יוביץ ומנדי, ונראה לי שחוץ מהסכומים שהושקעו והמיתוג שריאל עושה להחתמות, אין פה בשורה גדולה. למעשה זה קצת מזכיר לי את הרכישות של סבאיוס, תיאו הרננדז.

אז כרגע למרות שהחלק הראשון של מסע הרכש היה מופלא, מרהיב ומרשים, אני דווקא מחכה לחלק השני של מסע הרכש(קשר/קשרי אמצע ואמפבה)- שעתיד לכלול שחקנים שיכנסו להרכב.

אגב, מישהו יודע מה נסגר סביב הבעיה הרפואית של מנדי? איך הגיעו למסקנה שלא מדובר בפציעה טורדנית.

הוא בקושי קיבל הזדמנויות בשנה שלו כאן והכישרון שלו גדול לפחות כמו חוסר היכולת שלו לקבל החלטות. מגיעה לו עוד הזדמנות, במיוחד שאין מה להביא מגן ימיני נוסף עכשיו. אם הוא ימשיך לאכזב שנה הבא אשרף חוזר

חלון פשוט מדהים. מעבר לזה שאני לא רגיל כבר ששחקנים בקנה מידה כזה מגיעים (יסלחו לי מריאנו וסבאיוס), הקלילות והיעילות גם חדשים לי, לאור הסחבת והכישלון בשלל נסיונות קודמים (אמבפה, פוגבה, ניימאר…)

וזה לגמרי בזכות העונה האחרונה. אנחנו צריכים להודות לברצלונה, אייאקס ורונאלדו, שגמרו לנו אותה במרץ. למרות שכולם רואים כבר שנתיים שלוש שהקבוצה סיימה את מחזור החיים שלה וחייבת ריענון, פחות משנה מפרידה בין “יש לנו 8 שחקנים בהרכב השנה” לבין הטירוף שהולך בחלון ההעברות (ועוד המטעם העיקרי - עריפת הראשים - עוד לפנינו).

שזה מצד אחד קצת מאכזב שרק עם הגב לקיר ובתחתית הבור נופל האסימון, ומצד שני- לפחות הסבל הנורא שעברנו השנה לא היה לשווא.

במובן הזה, יכול להיות שהאליפות של ברצלונה תעלה לה ביוקר.

ואם זה לא יקרה ויוביץ׳ יסיים כמו עוד נער רוטציה, אתה תכתוב על זה או תעלם? כי אתה יודע, הכי קל זה לצוץ פעם באף פעם ולדחוף עקיצות כמוך.

גם את העקיצה אחרי אייקס ראיתי, בטח הרגשת ממש טוב עם עצמך, למרות שלפני המשחק כתבת את זה:

ואז אחרי הניצחון באמסטרדם את זה:

כלומר אתה יורה לכל הכיוונים אז אתה תמיד גדול. לבריאות שיהיה.

לא חושב שאפשר להשוות את יוביץ’ ומנדי לתיאו וסבאיוס.
תיאו וסבאיוס הגיעו על תקן כישרונות צעירים שהציגו יכולת טובה בעיקר בנבחרות הצעירות עד כה והראו פוטנציאל והגיעו על תקן מחליפים (את סבאיוס אפילו לא רצו בסגל אבל הוא התנה את החתימה שלו בכך שישאר בסגל של ריאל ולא יושאל).
יוביץ’ מגיע על תקן החלוץ הגדול הבא לפי כל הניתוחים והפרשנויות (למען האמת לא צפיתי בו מספיק בשביל לקבוע זאת בעצמי), ומנדי מגיע כשחקן בנבחרת הטובה בעולם.

תיאו הגיע לגמרי על תקן מגן שמאלי מחליף למרסלו, אבל לאחר העונה האחרונה אני כבר לא בטוח שמעמדו של מרסלו כמגן פותח ויהי מה הוא כל כך בטוח ואני מאמין שאם מנדי יציג יכולת גבוהה הוא יתחרה איתו על ההרכב. כנ"ל יוביץ’.

על הזאר אין טעם להרחיב.

ועוד נקודה על מנדי, מה שאני מאוד אוהב בו זה שנראה שיש לו רגל ימנית מצוינת, הוא כובש בה, עובר בה שחקנים ומבשל איתה. אני מאוד אוהב מגנים בלי רגל חלשה.
הנה הוא השנה מול בארסה:

הבדל בינינו הוא בעיקרו טרמינולוגי. אני חושב ששנינו מסכימים שיוביץ ומנדי הם לא שחקני הרכב. אפשר להתווכח על הבדלי רמות בכשרון בפוטנציאל שלהם מול סביוס תיאו, אבל בסוף מדובר בשחקנים שמגיעים להיות שחקני רוטציה. כרגע מה שאני רואה שחקנים שמודבקות עליהם תוויות של “הדבר הגדול הבא”, רק שמהבא הזה היה לנו בשפע בשנים האחרונות. בשורה בתחתונה אני טוען שחסר לנו עוד שחקנים כמו הזאר, שחקנים “שאין טעם להרחיב” לגביהם.

מסכים איתך.
הבעיה שבשביל להביא שחקנים כמו הזאר צריך לשלם היום 150-200 מליון יורו, אני מאמין שיגיע לפחות עוד שחקן אחד כזה (אריקסן?) בתקווה לשניים (אמבפה ונאמר אמן).
איזה שחקנים לדעתך אפשר להביא היום שיכולים להחליף אחד על אחד שחקני הרכב שלנו?

אגב, גם מיליטאו הוא שחקן שאני לא אתפלא אם יתפוס את העמדה של וראן במהלך השנה הקרובה.

ראיתי את המשחק של צרפת נגד אנדורה לפני יומיים בו הוא פתח,זה אמנם לא מדד לכלום,אבל במהלך המשחק מנדי השתמש המון ברגל ימין,היכולת הזו עוזרת לו לעבור שחקנים ולשחרר לחץ כשמניעים כדור בהגנה והיריבה לוחצת גבוה (שחרר 2-3 התקפות בעזרת מסירה ברגל ארוכה ברגל ימין).
חוץ מזה הוא גם מהיר מאוד ולא מתבייש להשתמש בגוף.

מסכים עם @Amirco ומוסיף שגם מבחינת התוויות אין ליוביץ׳, מיליטאו ומנדי יתרון על סבאיוס, מריאנו, תיאו, אודריוסולה ואחרים בזמן שהם נרכשו. היום הם כמובן פחי אשפה שלא שווים אגורה לפי הדיעה הרווחת פה אבל הם נרכשו עם רקורד לא פחות טוב.

הקלות שבה הופכים כל אחד למועמד טוב להצליח בריאל מדריד, כאילו זה המקרה השכיח של שחקני רכש, היא מדהימה. צריך להבדיל בין התסריט האופטימי וה-wishful thinking לתסריט הממוצע ולמציאות. שחקנים כמו חאמס ואיסקו נכשלים פה, שחקנים שכבר הצליחו פה כמו היגוואין ואוזיל מוחלפים בגלקטיקו תורן. ומיליטאו הולך להדיח את וראן מההרכב - פחות או יותר הבלם הכי טוב בתולדות המועדון שיש עוד עשר שנות קריירה לפניו.

רק הזמן יקבע…
לדעתי סבאיוס, תיאו ואורדיוסולה באו בעיקר כי הם ספרדים ומריאנו בעיקר כי היה לנו סעיף קניה חזרה ולא היה לנו שום אופציה אחרת בשוק.
לא חושב שאפשר להשוות את אורדיוסולה/ תיאו למנדי או את מריאנו ליוביץ’ ואני לא רואה מצב ששנה הבאה נשאיל את מנדי לסוסיאדד כמו שעשינו עם תיאו.

אבל שוב, אין לדעת והכל בגדר השערות כרגע, הזמן יגיד.

בדיוק זאת הנקודה: מכל הרכש המדהים שעשינו עד כה: 90% ממנו זה שחקני עם פוטנציאל להצלחה (שחקנים ש"רק הזמן יקבע" לגביהם). ומהתובנה הזאת נובע שעיקר התקוות שלנו לשינוי נתלות בשחקן אחד.

ההשתפכות בתקשורת על שבירת שיא העברות של ריאל היא וואחד גימיק שיווקי, שמתכתב עם התחושה שהשנה היא 2009 וריאל שוב עושה מסע רכש. לצערנו השנה היא 2019 והסכומים שהנחיתו פה ב2009 שחקני על כמו כריסטיאנו, קאקה וצאבי אלונוסו, מספיקים ב2019 לשחקני פוטנציאל כגון מנדי, יוביץ, רודריגו ומיליטאו.

ומכאן נובעת הציפייה, שבגל השני של מסע הרכש, יגיעו השחקנים שניתן לבנות עליהם לשינוי אמיתי של הקבוצה.

לירות לכל הכיוונים ולפגוע זה אני. בדיוק.
כנראה ששנינו לא חכמים גדולים כמו שאנחנו חושבים.

יוביץ׳ הוא אחד מכמה שעשו עונה יוצאת מהכלל טובה (כמו ניקולא פפה או פיאטק למשל). סטטיסטית כנראה שלא כולם הם הדבר הגדול הבא.
מנדי שחקן נבחרת צרפת בדיוק כמו שסבאיוס שחקן נבחרת ספרד. פבארד, שהוא בלם, שיחק בהרכב. ובנזמה בכלל לא בסגל…

לא אומר הרבה.

כמה מילים על כל הקיץ הנוכחי עד עכשיו:

1. אני גם לא מבין למה צריכה להתרחש קטסטרופה כל כך גדולה כדי שהמועדון יגיב, הרי ב-2018 אמנם זכינו בליגת האלופות אבל הייתה לנו עונת ליגה באמת מחורבנת, ועוד עם כריסטיאנו רונאלדו.
  2. בתוך תוכי, בעמקי ליבי, על אחת כמה וכמה לאחר הדברים של קיליאן אמבפה שדי ברור שהוא רוצה להגיע - עדיין יש לי תקווה קטנה בלב שפלורנטינו פרס שכבר עשה את הבלתי אפשרי (פיגו, זידאן, כריסטיאנו) - יעשה זאת שוב, יחתים אותו בטריליון יורו ויסגור את ההתקפה שלנו לעשור הקרוב. אני מעריץ את הנשיא.
  3. אדן הזאר הוא השחקן היחיד מחלון ההעברות הזה שייתן אימפקט מיידי, והשקענו הרבה כסף אבל המחירים בשמיים, אין מה להשוות ל-2009. אני גם חושב שלוקה יוביץ’ יתחיל כשחקן ספסל, ועל רכישתו של מנדי הייתי מוותר. לגבי ההמשך, אני מאוד מקווה שפול פוגבה לא יגיע, מעדיף את כריסטיאן אריקסן. אגב, יחד עם הקיץ הקודם, אני חושב שבזבנו הרבה כסף על שחקנים בינוניים שלא היה בהם צורך - טיבו קורטואה (לדעתי, שוב - קיילור טוב יותר), אלבארו אודריוסולה (אשרף), מריאנו דיאס, אפילו עכשיו אפשר היה לוותר על מנדי ומיליטאו. אני יודע שהחיים הם לא משחק פיפה אבל כן היה אפשר לשים הרבה כסף בצד לטובת אמבפה.
  4. אני פשוט איבדתי אמון בשחקני הסגל שלנו, ולא רק בגלל העונה שעברה אלא עוד קודם. אני לא רואה מצב של שינוי גדול ביכולת של השחקנים. לא איסקו, לא מודריץ’, לא קרוס, לא אסנסיו, גם אפילו לא מרסלו.
  5. סעיף נגרר: יש לנו הרבה שחקנים בינוניים, אנחנו תקועים עם בייל שלדעתי יעזוב בהשאלה במחיר זעום והחיסכון הגדול יהיה השכר שלו, שווי השחקנים שלנו גם כן פחת - חאמס רודריגס למשל, כמה ישקיעו על דני סבאיוס? אם הייתה הצעה גבוהה מאוד על אסנסיו אז הייתי מוכר אותו, זה לא רק העונה החלשה שלו אלא בעיקר ה-‘איך’.
  1. חצי מההרכב שלנו היה בנבחרת עונה כלשהי אז למה להחליף? ובאופן כללי אני חושב שהזכייה בליגת האלופות עשתה לנו שירות גרוע מאוד. לעומת זאת ההדחה המוקדמת, שירתה אותנו מעולה(יותר ברמת הצורך במהפכה מאשר ביישומה בפועל).
  2. אני בונה על אמבפה.
  3. נקודות 5-3: אני כבר כמה שנים לא הכי נהנה מהכדורגל של ריאל, המחסור ביצרתיות, בכדורגל התקפי ושחקנים יוצרים- כאב לי בעניים. בנקודה הזאת אני מאוד שמח עם הגעתו של הזאר. סוף סוף שחקן יצירתי, עם דריבל שכיף לראות.

אגב לעניין ההשווואה בין קיץ 2009 לקיץ 2019:

מצד אחד אתה רושם ששחקנים כמו מיליטאו ומנדי מיותרים, מצד שני איבדת אמון בשחקני הסגל. אז את מי רצית שיביאו בתור בלם שלישי או מגן שיתחרה על ההרכב? שחקן וורלד קלאס כמו אלאבה או קוליבאלי, בכל עמדה, יעלה לפחות 100 מיליון היום.

את מיליטאו ראיתי לא מעט והוא שחקן סופר מוכשר ומאוד ורסטילי, מאוד מזכיר את וראן מבחינת הרגליים הארוכות והמהירות. גם אם הוא לא יהיה תותח גדול תמיד יהיה אפשר להשאיר אותו על תקן סותם חורים.
אשרף, נגיד, היה פח זבל שנה שעברה והפציעות השכיחות של קרבאחל הכריחו מגן מחליף.
מרסלו היה אולי השחקן הכי גרוע העונה ומנדי הוא מהמגנים המבטיחים בעולם, בעמדה מאוד מוגבלת.

אני שמח שבמועדון מנסים להביא שחקנים שיכולים לעשות את הקפיצה, ככה ליברפול הביאה את סאלח, פירמינו, מאנה ורוברטסון, בארסה את אומטיטי, ארתור ואלבה ויובה את פוגבה, קנסלו, אלכס סנדרו ודיבאלה. לא תמיד הוורלד קלאס זמין.
.
.
.
בנושא אחר, כמו שקרבאחל רשם, מאוד מעניינת השליטה של שחקני הרכש ב2 הרגליים. למנדי וליוביץ’ רגל ימין ושמאל(בהתאמה) מצוינות, רגל שמאל של האזר גם בכלל לא רעה ואריקסן אם יחתום בעל רגל שמאל טובה מאוד. הם מצטרפים לברהים שלפי השדרנים בעל שליטה זהה בשתי הרגליים, וקרוס שבועט טוב בשמאל.

זו תכונה שיותר נפוצה אצל “השחקן המודרני” ויחסית נדירה אצלנו בסגל, טוב לראות את זה. איסקו, אסנסיו ובייל למשל תמיד מתעקשים לבעוט ברגל החזקה.

איסקו עוד מסוגל, אבל כן - אסנסיו ובייל זו רגל תצוגה בלבד. הרגל של המדרגות כמו שחיים רביבו אומר.

מה? הוא בקושי בועט סביר בימין.