דיון ההעברות והפנטזיות :: ארדה גולר כבר כאן, מה עם הצב? (חלק 1)

ב2016 היינו קבוצה כבר יחסית מגובשת ולא בתחילת פרויקט כמו היום. היום הקבוצה מאוד צעירה. ובכל זאת בדקתי מי היו הצעירים בקבוצה הזאת, ואלו שמות:

וראן, חסה - 23
קרבחאל, דנילו, ואסקז, קאסמירו חאמס - 24
מרקוס יורנטה - 22
מתאו קובאצ’יץ’ - 21

הרשימה הזאת לא רעה, לא רעה בכלל. הנפילות הגדולות פה היו דנילו שלא הפסדנו עליו יותר מדיי, או יורנטה שהסתכסך עם זידאן. כל השאר נעים בין הצלחה ענקית לאכזבה מסויימת, אבל גם שחקנים כמו איסקו וחאמס שאכזבו לקראת סוף הקריירה שלהם אצלינו ונדפקו עם פציעות, היו עדיין שחקנים משמעותיים בהצלחות של המועדון.

צריך גם לציין שהרמה של הצעירים הללו לא אותו דבר. מלבד חאמס, כל הרשימה הזאת ביחד עלתה כמו חצי בלינגהאם, והציפיות ממנה היו בהתאם. הצעירים שיש לנו היום נבחרו בהרבה יותר קפידה ואלה שלא הצליחו (ולא חסר שחקנים צעירים שקנינו בשנים האחרונות ולא השתלבו בקבוצה) - היום לא במועדון. אלה שנמצאים היום במועדון, גם בעונה כזאת אפלה היו נקודות האור היחידות בקבוצה. בעוד קרבחאל, בנזמה קרוס ומודריץ’ ביאסו אותנו, ויני רודריגו קמא ומיליטאו (ויסלח לי טיטי ודעותיו הייחודיות והמשונות), ואפשר להוסיף את פדה וטשואמני עד למונדיאל, גרמו לנו לשמוח ולפתח תקוות וציפיות.

ושוב, גם אם השחקנים שיש לנו היום ואנחנו תולים בהם הרבה תקוות לא יממשו את הציפיות שנתלו בהם, וחלקם סטטיסטית לא יממשו את הציפיות, אנחנו רואים את המגמה. אנחנו נמשיך לדוג את השחקנים האלה בצורה שיטתית.

אל תשכח שבקרוב ממש הברנבאו המחודש צפוי להיפתח והוא הולך להכניס לנו ים כסף, יש ויהיו עוד טאלנטים במועדון. העתיד שלנו טוב, אין מה לדאוג.

מי משחקני ההרכב הראשון היו בני 19-24?

לא צריך ללכת כל כך רחוק. מדיניות הרכש של פלורנטינו הוכיחה את עצמה כמשתלמת לגמרי כלכלית וספורטיבית. ויניסיוס ורודריגו נקנו ב45 מיליון. ואלוורדה
נקנה בפאקינג 5 מיליון. קמאבינגה ב27. כל השחקנים האלה צעירים, חתומים בריאל לנצח והעלו את השווי שלהם ב100-130 מיליון!! לריאל יש קישור והתקפה טופעולם (אם לא עכשיו אז עוד שנה שנתיים) חתומים לעשור בכלום כסף. כנ’’ל מיליטאו.אם על כל 4-5 כאלה יש מריאנו אחד אני לגמרי קונה את זה. על טשואמני וג’וד נשפך כסף אבל זה לגמרי שווה את זה, זה חלק מפרוייקט ומהפכה ענקית שבונה לנו קבוצה חזקה שתשלוט בכדורגל בעשור הקרוב. חוץ מזה, במקרה ויניסיוס טוביאס למשל ריאל קלטה שזה לא הולך וחתכה את זה מהר מאוד. מקווה שזה ימשיך כך.

סנטיאגו פירט .
היום נשארו קרבחאל שאתם לא כל כך סומכים עליו ולוקאס הסייד קיק.
התגובה שלי הייתה כנגד הטענה שיש לכם קבוצה של שחקנים שתרוץ עד 2030. ההיסטוריה מלמדת שב2030 יישארו אולי 2 שחקנים ממה שהוצג בטוויט שציטטתי, וגם הם כנראה לא יהיו שחקנים פותחים.

לא טענתי אחרת, אלא שהכוכבים הצעירים האלה רובם לא יהיו בריאל בעוד 7 שנים. זה הכל.
אולי יימכרו ברווח, אבל הבחור מהטוויט מדבר שטויות כשטוען שיש 6 עמדות מכוסות עד 2030.

אם תלך קצת יותר אחורה אתה תראה שרונאלדו בייל ראמוס מרסלו פפה בנזמה וגם מודריץ’ וקרוס כן עשו עשור במועדון, או הגיעו להישגים ממש גדולים. זה יכול לקרות כשמדובר בשחקנים באמת טובים והצעירים שיש לנו היום הם כאלה. עם כל הכבוד לואסקז חסה או יורנטה, שהוקפצו כשחקנים צעירים לבוגרת, הצעירים שיש לנו היום בקליבר אחר לגמרי.

בכל מקרה חבל להתדיין על מה יהיה בשנת 2030, אף אחד מאיתנו לא באמת יודע. תיאורטית הם מספיק טובים כדי להיות שם, זה לפחות התכנון של ריאל מדריד. כמובן זה לא אומר שלא ירכשו עוד שחקנים ולא ייעשו עוד שינויים.

גם השחקנים שעשו עשור במועדון לא עשו את זה בו זמנית. אני מאוד אופתע אם תמצא שבשנה X היו כך וכך שחקנים חשובים ובשנה X+10 יותר מ 2 השחקנים האלה עדיין חשובים ועדיין בריאל.
אנשים צריכים ללמוד קצת מההסטוריה.

1. ברור שלא כולם. הכוונה שיש פה קבוצה שרובה יכולה לשרת אותנו שנים קדימה בתרחיש סביר מאד.
  2. לדעתי נקודת המוצא כרגע חזקה יותר מאשר 2016
  3. הסגל שהוצג שם הוא הצלחה

כמובן שהם לא עשו את זה בו זמנית, אבל כן השתלמו מאוד כלכלית ותרמו מקצועית.

אגב, רכש לעשור לא מחייב לטעמי שהשחקן יהיה עשור בהרכב. גם וראן, די מריה או קסמירו, שעזרו למועדון עם מטרות ואז נמכרו בהרבה מאוד כסף בתוך פחות מעשור, עדיין נכנסים אצלי לאותה קטגוריה. הכסף שהם הכניסו למועדון אפשר לרכוש שחקנים נוספים שעזרו למועדון להמשיך ולעמוד במטרות.

אבל שחקנים מוכשרים לפעמים גם מחפשים הרפתאות חדשות, באופן שלא תלוי במועדון (וכפי שראינו אצלנו במועדון - משחררים אותם בג’נטלמניות להמשיך ולהגשים את החלומות המקצועיים שלהם). אבל בכסף שמקבלים עליהם אפשר לרכוש שחקנים שווי-ערך, ככה שלצורך הדיון עדיין מדובר ב’מסודרים לעשור קדימה’.

לצורך העניין, אם נחלק את השחקנים הצעירים שסנטיאגו אסף לנו באדיבותו - לא לפי גיל, אלא לפי רמה מקצועית, נקבל את התוצאות הבאות:

שחקני על/הרכב: וראן, חסה, קרבחאל, דנילו, קאסמירו, חאמס, קובאצ’יץ’.
שחקנים משלימים: ואסקז, יורנטה.

מתוך רשימת שחקני ההרכב - חסה התגלה כפציע במיוחד, חאמס אכזב מעט (אם כי בכל זאת הספיק לתתלכמה שנים יפות אצלנו), דנילו כנ"ל (אם כי הצלחנו להוציא כמה ג’ובות מכובדות עליו), וקובאצ’יץ’ בדיעבד לא בדיוק התאים אצלנו, וגם לא כ"כ רצה לחכות על הספסל - אז עבר לצ’לסי תמורת תשלום נאה. יתר השלושה עשו קריירה מלאה אצלנו, עד ששניים מהם החליטו להתקדם הלאה - שוב, תמורת תשלום ראוי, שמאפשר מציאת מחליפים מתאימים. אם היו רוצים - הם עדיין היו שחקני הרכב אצלנו היום.
כלומר - בסה"כ כ-50% ‘הצלחה’ בהישארות לאורך זמן בקבוצה, כשמרבית היתר נמכרו בסכומים גבוהים. אני חד-משמעית קונה אחוזים כאלה מהקבוצה הנוכחית לכמעט עשור קדימה.

וכפי שכבר נאמר כאן - זה די אקראי לקחת את התאריך 7 שנים אחורה דווקא מהיום, מכיוון שאז לא בהכרח תיפול על הזמן שבו הקבוצה נבנתה בפועל. אם תיקח לדוגמה את כל מסגרת הזמנים 5 שנים אחורה (כלומר: צעירי ריאל ב-2011, לעומת ההרכב הפותח ב-2018), תקבל אחוזים אפילו יותר טובים.

ויותר מזה - בשום שלב בעשור האחרון לא היו חילופי משמרות כל-כך מובהקים כפי שקרו בשנתיים-שלוש האחרונות בריאל. ההרכב הראשון שלנו בשנה הבאה צפוי להיות צעיר באופן חריג לקבוצה ברמות האלה.

ואגב, השטות הכי גדולה של אורי קופר בטוויט, זה בכלל העובדה שהוא שם את רודריגו כחלוץ ואת פדה כשחקן אגף ימין. אני מבין שהוא רצה להעביר כאן נקודה של המגמה הצעירה של הסגל של ריאל, אבל ממנו ציפיתי ליותר דיוק מקצועי ופחות דמגוגיה.

גם אני הופתעתי, אבל הוא הסביר באחת התגובות שהכוונה היא לחלוץ במקום פדה והסטה של רודריגו לאגף. לכן בציוץ עצמו הוא כתב יבוא חלוץ.

זה היה נטו כדי להכניס את כולם להרכב. והוא ציין שצריך להביא חלוץ. אגב ברוב העונה, או לפחות עד המונדיאל בפועל פדה פתח בימין הרבה יותר מאסנסיו/רודריגו, וזה הלך לא רע

לא אני בחרתי טווח של 7 שנים. אורי קופר כתב 2030, שזה 7 שנים מעכשיו.
אני אומר שזה מטומטם לחשוב שאותם 6 שחקנים צעירים שבהרכב עכשיו יהיו בהרכב גם ב 2030.
ברור לי שחלקם יעזבו תמורת סכום גבוה. אבל ב 2030 לא יישארו רבים מהם כך או כך.
אני לא מנסה לרדת על ריאל פה, גם בבארסה יש שלד צעיר ומבטיח שב 2030 יישארו ממנו אולי 2 שחקנים.

אין לי בעיה עם הטווח של 7 שנים, יש לי בעיה עם לקחת אותו דווקא מעכשיו אחורה.
זה הגיוני להסתכל מעכשיו קדימה 7 שנים, כי אנחנו נמצאים בנקודת הזמן הרלוונטית בתחילת הפרויקט.
אם רוצים להסתכל אחורה, צריך להסתכל על נקודת הזמן הרלוונטית בתחילת הפרויקט הקודם, ולספור משם 7 שנים קדימה. במקרה שלנו זה ייצא יאפשהו בתחילת העשור הקודם.

ולא חשדתי בך כמובן שניסית להגיד משהו ספציפית נגד ריאל. אני מבין ומכיר את הטענה שיוצאת נגד האמירות של ‘מסודרים עשור קדימה’, וגם מבין היטב את ההסתייגויות. עם זאת, ולמרות ההסתייגויות, אני טוען שיש משהו באמירות האלה. זה נכון שכ-50% מהשחקנים הצעירים לא יסתדרו מקצועית בקבוצה, ועוד אחוזים משמעותיים יעזבו באיזשהו שלב מתוך רצון לצאת להרפתקה חדשה, כך שבפועל אחרי עשור יישארו בודדים מהסגל המקורי. ומובן לי גם שבמקצוע הזה אף-פעם אי-אפשר באמת לנוח על זרי הדפנה, ותמיד צריך לדעת להתחדש ולרענן.
אבל עם כל זאת, שלד צעיר וחזק נותן שקט נפשי ומרווח נשימה הרבה שנים קדימה - וגמישות לבנייה נושמת של הקבוצה, תוך כדי תנועה. זאת בניגוד לסגל מבוגר ומזדקן, מלא בסרחים עודפים ויקרים. ומי כמונו (אוהדי ריאל ובארסה של השנים האחרונות), יודעים זאת טוב מכולם.

מדברים על פערים עצומים בין ריאל לטוטנהאם, דניאל לוי הולך לדרוש 115, בריאל רוצים לסגור את העסקה ב80. וכל זה שעדיין לא נוצרו אפילו מגעים רשמיים.

גם לגבי האברץ מדברים על פערים עצומים בין המועדונים מה שכרגע מפיל את העסקה הזאת.

שוב, למה לא? תסתכל על המועדון שלך, מהשלד של הקבוצה של העשור הקודם היה לך את פיקה אלבס אלבה בוסקטס צ’אבי אינייסטה מסי סוארז. לנו היה גם היה את השלד שלנו. אלו דברים שקורים. סביר להניח שפה ושם יהיו כאלה שיעזבו אבל השלד אמור להישאר זהה.

נראלי שסנטיאגו כבר הבהיר את הנקודה הזאת. מודריץ’ קרוס בנזמה בייל רונאלדו מרסלו פפה בנזמה הם מספיק ראיות לכך שאפשר לרוץ באותה קבוצה 7 שנים פלוס. ברור שאי אפשר לדעת מה יקרה וכו’ אבל זה אפשרי בהחלט. מפריע לך שמן הסתם חלק ימכרו יעזבו או ירדו לספסל? הגיוני, אבל ”מסודרים לעשור קדימה” זה לא כזה תלוש מהמציאות כמו שזה נשמע.
עוד משהו זה שהרבה מהצעירים שלנו העדיפו את ריאל על פני הצעות גבוהות יותר ממועדונים אחרים וזה גם מעיד על מוטיבציה להישאר במועדון ולהצליח בו.
בכל מקרה אתה צודק שעשור זה מוגזם מדי. 7-6 זה הגיוני

שיניתי את דעתי.
להביא את קיין יכול להיות מצוין כל עוד הוא לא יחתום ליותר מ-2 עונות, וזה מה שמדאיג אותי, כי אין סיכוי שהוא יסכים לזה. אם כי שפלורנטינו יתן לשחקן בן 30 חוזה ל-3 עונות זה גם לא ממש הגיוני…
חוץ מזה, כמו שציינתי, לוי יודע שבלי בנזמה לריאל אין הרבה ברירות והיא חייבת להחתים חלוץ וורלד קלאס, אז זה מו”מ עוד יותר קשה.

בינתיים העיתונות מדווחת שפרז אובססיבי עם הצב ל2024, ומסוגל לקדם את רודריגו לחלוץ עד אז

אף דיווח שהיה על הארי קיין לא היה נשמע לי אמין, עדיף לקבל את האמת המרה כבר עכשיו ביוני ולא “להתאכזב” באוגוסט. זה תואם אחד לאחד על המדיניות החדשה של המועדון - לא להילחם. הסיבה שלא ‘חגגתי’ את עזיבתו של קארים בנזמה ברורה: עדיף בנזמה “ביד”, כלומר איתנו, גם השחקן של 2022/23, מאשר הארי קיין “על העץ” ובטח על פני קיליאן אמבפה “בכוכבים”. ונניח זה יצליח והוא יגיע ב-2024, אז מה, נזרוק עוד עונה לפח? לא יכול להיות שבמועדון הזה לא לומדים כלום. שלא יעזו להיות ברשלנות פושעת כזו וינסו לסתום לנו את הפה עם חוסלו+רוברטו פירמינו+אלבארו רודריגס. וצריך עוד שחקני התקפה בלי קשר.

לזרוק את פרלאן מנדי (גם היום הוא נפצע, ביום הולדתו, מספר אחת) לטוטנהאם בעסקת קיין, בונוסים שלמים לפי מספר שערים וכן הלאה והלחתים את אמבפה ב-2025. אבל אני מדבר לקיר…

אני מאוד מקווה שזה חלק מהמומ מול טוטנהאם ולא באמת מתכוונים לחכות לאמבפה ולסמוך על המילה שלו,עדיף כבר להאמין ללאפורטה,יותר אמין.