שחמט :: משחק המלכים

לא מכיר אותו מעבר לראיון עם מגנוס, שהוא אגב הראיון שהוביל אותי לפתוח את הדיון הזה אי שם לפני שלושה חודשים :innocent:
אבל הדבר האחרון שחסר לי כרגע זה עוד פודקאסטים/ראיונות. בקושי הצלחתי לשמוע את ה230479 פרקים בפודיום שעלו בשבוע האחרון לקראת המונדיאל, יימח שמם.

מזדהה מאד. אני לקראת סיום בינג׳ כל פרקי הרטרו מונדיאל בדיוק. אפילו בלי זה מדובר בבעיה נרקוטית אצלי, כפי שניתן לראות בבירור מהסקרינשוט האותנטי לחלוטין הבא:

אם כבר מדברים על ריאיונות בדיון שחמט, אי אפשר שלא לשים כאן קצת מהפנינים של המתראיין הטוב בהיסטוריה.

בנאדם גזור.

השבוע נגמר טורניר Meltwater Champions Chess Tour 2022, עם ניצחון משכנע של מגנוס קרלסן.

מילה על הטורניר - כשלא היה ברור אם מגנוס יתחרה על אליפות העולם הקרובה או לא, היו שמועות שהוא לא אוהב את הפורמט של התחרות. נטען שהוא רוצה יותר משחקים במקום הטוב מ-14, ושהתחרות לא תהיה שח קלאסי אלא בקצב מהיר יותר. כצופה, אני בעד שתי ההצעות. ובמקרה או לא במקרה (כנראה שלא במקרה, לאור המעורבות של מגנוס בארגון שלו), טורניר ה-Champions Chess Tour עונה על שתיהן.

מדובר בטורניר של 9 אירועים, אירוע כל חודש/חודשיים שנמשך כשבוע. כל המשחקים בכל האירועים הם בקצב של 15 דקות לשחקן + 10 שניות למהלך.
יש 6 אירועים רגילים, שבהם 16 שחקנים משחקים 15 סיבובים (כולם נגד כולם), ואז ה-8 הטובים ביותר עולים לשלב הנוק אוט, בו כל פעם שניים נפגשים לסדרת הטוב מ-4, כאשר הגמר הוא סוג של הטוב מ-8 (יומיים של הטוב מ-4, למען הדיוק).
יש 3 אירועים גדולים, שבהם משחקים 8 השחקנים הכי טובים בסבב, ה-8 שעשו הכי הרבה נקודות מצטברות עד כה (בערך). הם משחקים 7 סיבובים (כולם נגד כולם), אבל כל סיבוב הוא לא משחק אחד, אלא הטוב מ-4.
בהשראה מכדורגל ובניסיון להילחם בתופעת ריבוי התיקו במשחקי שחמט, ניצחון נותן 3 נקודות, תיקו נותן נקודה אחת.

כאמור מגנוס כיכב. שיאן הנקודות (הבטיח זכייה אירוע אחד לסיום הטורניר), וניצח הכי הרבה אירועים (5 מתוך 8 שהשתתף בהם). במקום השני דודה (Jan-Krzysztof Duda) הפולני, ולא במקום השלישי אבל כן תגלית הטורניר
פראג (Rameshbabu Praggnanandhaa) ההודי הצעיר. כמובן לא נשכח את בוריס גלפנד הישראלי שהשתתף באחד האירועים :slight_smile:

כיף גדול לצפות בטורניר הזה, עם צוות שידור מצוין של דיוויד, יובאנקה וקאיה (GM David Howell, IM Jovanka Houska and Kaja Snare), עם הופעות אורח של סיימון (Simon Williams או בשמו המסחרי Ginger GM). מחכה כבר לטורניר של שנה הבאה (אמור להתחיל בפברואר אם אני לא טועה), שיהיה גם הטורניר העיקרי שאצפה בו, לצד אליפות העולם בין יאן לדינג. מקווה שכמה שחקנים בכירים שלא שיחקו יותר מדי בטורניר השנה כן ייקחו בו חלק שנה הבאה (הבנתי שזו אולי תקווה ריאלית, מכל מיני סיבות בירוקרטיות ואיחוד בין חברות שאני פחות מבין), ובעיקר חסרו לי היקארו, פביאנו ופירוזג’א.

לא טועה. 6 בפברואר.

February 6 - 10 | Chess.com Championship 1 | Chess.com

In 2023 the Meltwater Champions Chess Tour is merging with the Chess.com Global Championship to create a new $2 million series. This 5-day event is the first of 6 double elimination tournaments that will decide the 8 players to go forward to the penultimate stage before a 4-player final knockout.

Links: official website

• Event 1: February 6-10
  • Event 2: April 3-7
  • Event 3: May 22-26
  • Event 4: July 10-14
  • Event 5: August 28-September 1
  • Event 6: September 25-29

הרגע הזה ששחקן טופ5 עולמי עושה בלנדר של מט במסע אחד :innocent:
הפרצוף שלו רגע אחרי המסע אומר הכל

הכנה אירונית יפה לקראת הפתיחה של אליפות העולם מחר, בין שני שחקנים שבבירור אף אחד מהם הוא לא השחקן הטוב בעולם היום…

הרבה פעמים אני עושה הקבלה בין שחמט לכדורגל. למרות שהאחד ספורט קבוצתי והשני לא, ועוד כמה הבדלים חשובים, אני מוצא הרבה מאוד דימיון ביניהם.

אז מגנוס קרלסן נפגש עם פפ והם דיברו על ההקבלה בין שחמט לכדורגל, שיחה קצרה אבל מרתקת. הייתי שמח אם היו ממשיכים אותה עוד קצת ויורדים יותר לעומק.