מחזור 2 :: בלינגהאם חוגג על אלמריה בחוץ, שאר הקבוצה קצת פחות

בוודאי שאפשר, אלו לא בעיטות מ-40 מטר. רובן היו ממש על גבול ה-16 מהמרכז, שזה בדיוק אזור האחראיות של 6 (כולל למנוע הגעה לשם דרך המרכז מלכתחילה). גם אם לא למנוע, כפי שציינת, אפשר להוריד את הסיכוי שייכנסו - ואתמול כמעט כולן היו עם קו ראייה ישיר לשער אם לא לפינות, ועל כן גם הלכו למסגרת או קרוב אליה ברוב המקרים.

אז בהתקפה הוא מקבל הנחות משל נתן עבודה של קסמירו בהגנה כי זו לא העבודה שלו, בהגנה מקבל הנחה על דברים שקורים באזור אחראיותו העיקרי, ובניהול המשחק זה מספיק שהוא ניסה גם אם מרכז המגרש נראה נורא עם ארבעה קשרים. במילים אחרות - אתה מסכים איתי, התפקיד שלו על המגרש לא ברור והוא מספק בינתיים בעיקר פיזיות וקצת אסתטיקה עם הכדור.

יש בזה משהו…

“פנינמני”, פינה חדשה - פרטים בקרוב.

זה הכל ? אני ספרתי 4 פעמים לפחות שהוא לקח כדור בחלק שלנו ושבר קווי הגנה והגיע עם הכדור לשליש האחרון, הוא מצויין בזה, בשיאה של ריאל של זידאן רק שחקן אחד בכל הקישור שלנו יכול היה לעשות זאת וזה מודריץ’, כרגע גם הקשר האחורי מצליח.
היו לו גם כמה בעיטות לשער.
צ’ומה טכני מאוד ויודע לשמור על הכדור תחת לחץ ולהניע אותו, עם קסמירו היה צריך שמודריץ’ וקרוס יעשו לו בייביסיטר.

הבעיטות המסוכנות מסף הרחבה היו אחרי קרנות ולא ממשחק שוטף, שאר הבעיטות מ 25 מטר ומעלה.

אני אתן תשובה שנשמעת מעט מתחמקת ומחכמת אבל אני מאמין בה: אנחנו צריכים לתת לו, ולקבוצה בכלל, זמן להתחבר ושכל השחקנים יקלטו מה בעצם הם צריכים לעשות. יש משחקים כמו אתמול שלשחקנים מסויימים ולעמדות מסוימות אין באמת משמעות. הצוות המקצועי יצטרך לשבת עם השחקנים וללמוד ממצבים כמו אתמול איפה הכשלונות, כדי שבעתיד זה לא יחזור.

כשתוקפים אותנו הוא יכול לחלוטין לתת עבודה של קסמירו, הוא לחלוטין יכול לתת מסירות עומק מסובכות בהתקפה ויש לו ראיית משחק ושליטה בקצב בצורה נהדרת. הוא משלב יכולות של רג’יסטה עם קשר אחורי. אין עוד הרבה קשרים אחוריים שנותנים את מה שהוא נותן מבחינת ניהול המשחק ואפשר להוכיח את זה גם על ידי סטטיסטיקה ולא רק דיבורים באויר, אם כמובן תרצה להכנס לזה.

זה מה אני זוכר בשלוף. בממוצע למשחק יש לו מעל 6 כאלה, וזה שבחצי השנה אחרי המונדיאל הוא היה צל של עצמו.

בכל מקרה אני חושב זה מאוד מוקדם להתווכח על שחקן שעדיין לא באמת קיבל את המושכות, בקבוצה ומערך חדשים, יכול להיות בעוד כמה חודשים הדיון הזה ישמע כל כך מטומטם כי המדגם שיש לנו, שזה שני משחקים בלחץ העונה, כל כך קטן שאי אפשר באמת להסיק מהם יותר מדיי. נבר בעוד כמה חודשים או שנה. בינתיים יומרני הדיון הזה, גם מצידי אם לומר את האמת.

שום ירי על אוטומט, ושום חברים שהטילו ספק בקמאבינגה. אני המעריץ מספר 1 של קמאבינגה מרגע שדרך אצלנו בקבוצה, ואני לא פחות רוצה בהצלחה של טשואמני - שאכן בהתחלה היה נראה טוב מאוד, כפי שציינתי בפירוש.

אומרים שחכם יודע לצאת מבעיות, שפיקח היה יודע לא להיכנס אליהן מראש. אז נראה שצ’ומה לקח את המשפט הזה לקצה - אבל שלא בטובתו. אם זה לא תיקול שהוא בטוח מבעוד מועד בהצלחה שלו - הוא לא ייכנס אליו מראש. ככה הוא מגיע למספרים היפים שלו של חילוצי כדור ויירוטים (בכל זאת, יכולת יש לו). אממה - קשר אחורי חייב להיכנס למקומות המלוכלכים האלה, שלא בטוח איך הם ייגמרו. יכול להיות שיסתיימו בתיקול נקי, יכול להיות בעבירה או אפילו בצהוב, ויכול להיות אפילו שיעברו אותך. קאסמירו וצ’אבי אלונסו יכולים לספר לו המון על החווייה הלא נעימה הזאת. אבל זו האחריות שלך כבעל הבית. לפני הכול - אתה צריך להיות נוכח.
דיברו כאן על השער שספגנו, ועל האשמה המשותפת של קרוס וגארסיה. אבל האשמה ניטפלה לקרוס רק בגלל שהוא זה שבתמונה. בפועל, זה טשואמני - הקשר האחורי - שהיה צריך לתפקד כבלם נוסף וללוות את אריבאס, עם הדלילות שנוצרה בהגנה במשחק המעבר.

ביחס לקשר 50-50, שם הציפיות מראש נמוכות בהרבה (כפי שגיא תיאר יפה לא מזמן) - צ’ומה הביא אתמול יופי של משחק הגנתי (אם כי משחק התקפי פרווה לגמרי). ביחס לקשר אחורי - זה פשוט לא מספיק.
אתה לא בטוח שתדע לחפות מאחור, אחרי שיצאת קדימה? אז אל תצא קדימה. תלמד לאט-לאט את חובות התפקיד, ואת מגבלות הקבוצה, המערך, השיטה - וגם את המגבלות שלך. לא בכדי עברו שנים עד שראינו את קאסמירו מתחיל להצטרף מאחור, עם בעיטות ועם מסירות מפתח. הוא הבין את הסדר הנכון של הדברים.

ובשורה התחתונה - לא קברתי אותו לרגע, ומה שהוא הראה כאן בחודשים הראשונים בטח לא נעלם סתם ככה. אבל כרגע זה פשוט לא זה.

למה? הוא פשוט יגיד “ברמות הגבוהות ביותר” יותר פעמים.

אתה לוקח יתרון ורוצה להפוך אותו לחיסרון ? אם הוא לא בטוח שהוא יצליח בתיקול עדיף להמשיך לעמוד על הרגליים ככה יש לך עוד סיכוי ולא סתם להיכנס לתיקול ולתת עבירה במקום מסוכן ולהסתכן בצהוב ואדום.

ראית את המשחק ? זאת הייתה מתפרצת אחרי קרן, צ’ומה כשחקן שמסוכן בנגיחות נכנס לרחבה כדי לאיים על השער ומההרחקה המתפרצת, איך צ’ומה יכול להיות נוכח עמוק בתוך הרחבה בביצוע הקרן וללוות את השחקן שיוצא למתפרצת בעקבות ההרחקה ?

אם זאת הייתה מתפרצת אחרי התקפה שלנו אז הוא צריך להיות שם חומה מול הבלמים, אבל בכדורים נייחים התפקיד שלו משתנה, יש שחקנים שנשארים מאחור כדי לחפות כי נוגח לא יכול להיות בשני מקומות.

זה כמו שתאשים עכשיו את רודיגר שבאותו שער לא היה במקום שלו לסגור…

לזה סנטיאגו התכוון שיורים על אוטומט, נתן משחק הגנתי טוב מאוד.

כמובן שהכוונה לא סתם להיכנס לתיקול ולהסתכן במעבר קליל של היריב אותך. הכוונה היא לאחת משתיים: מקרים שבהם זה כבר מאוחר מידיי, ואם לא תיכנס לתיקול המשמעות היא ליווי סתמי של השחקן היריב עד למצב מסוכן (קרוס הוא אשף בתחום) ; או, מקרה נפוץ אצל טשואמני - לא להיות באיזור החיוג בכלל, ואז האשמה היא לא עליך כביכול.

אתה ראית את המשחק? קרן או לא קרן, טשואמני ירד בעצלתיים ובנונשלנטיות כזו להגנה, שאם הוא היה לבן, בלונדיני ועונה לשם ‘טוני’ - כבר היה נצלב כאן מזמן.
ושים לב שזו כבר פעם שנייה ברצף שנקודת ההשוואה לכאורה היא קרוס - כשצ’ומה חייב לשאוף הרבה יותר גבוה מזה - גם מבחינת תפקיד וגם מבחינת תפקוד.

ולגבי העניין של ‘נוגח טוב’ בקרנות - גם קאסמירו היה נוגח סבבה לגמרי (צ’ומה בטח לא הוכיח שהוא איזה עילוי באופן יחסי), ושוב - לקח לא מעט זמן עד שהרשה לעצמו לעלות לקרנות כפי שראינו בשנים האחרונות. עצם זה שצ’ומה ו/או הצוות המקצועי לא מבינים את סדר החשיבות של זה - מראה עד כמה התפקוד שלו לקוי.

אגב, מהמעט שראינו את קמא בשנה שעברה בתפקיד הזה - אני לא פוסל מצב שבו דווקא קמא יהיה אחורי מהשלישייה שלנו במרכז, עם בלינגהאם לפניו ופדה/צ’ומה נאבקים על המקום השלישי, כתלות בצרכים הטקטיים של המשחק הספציפי. במקרה כזה רק חבל לי על מה שנפסיד ממה שקמא יכול להביא לנו מקדימה.