דיון הטקטיקה: 'הפרויקט השלישי' ומערך היהלום

מה שהתכוונתי זה שגם לקרלו יהיה קשה ליישם את זה לא משנה כמה זה מה שהוא רוצה, בטח לאורך עונה שלמה

בסוף בשיטה הזאת יהיה קשר 1-2 מחליפים וזה אם אין לנו פציעה אחת של בלם או קשר

כנראה שזה מה שנראה במשחקים קשים, אלא אם כן ממש נראה טוב ב433 שהולך להיות רוב הזמן

עד העונה האחרונה הוא שיחק כאן 433. במהלך העונה הוא נטש לא אחת את היהלום (שגם מעולם לא היה באמת יהלום קלאסי) ועבר למערכים אחרים. אתה מנסה לצייר אותו כמקובע, אבל האמת היא שהוא הכי גמיש ועם ראש פתוח לנסות דברים חדשים, בטח לעומת מאמנים אחרים מהטופ שבאים עם האני מאמין שלהם ומתאימים את הקבוצה לצרכים שלהם.

יכול להיות שבאמת דברים לא יעבדו כמו שלא עבדו ממש בתחילת העונה שעברה והוא יחזור לסט ששיחקנו העונה, שוב כי הוא לא ראש בקיר, אבל לפחות ממה שנראה עד עכשיו, התוכנית היא לעבור לשחק עם סט אסטרטגיה של 433 בהתקפה. מלבד זאת, אני באמת לא רואה איך אנחנו מסתבכים עם ה433. זה ככל הנראה המערך הטוב ביותר שיש, אין סיבה לחזור אחורה. העונה יש את אמבפה ולא צריך ניסים מג’וד כדי לנצח משחקים.

אמנם שיחקנו 11 דקות בלבד עד שהמשחק נעצר, אבל במשך רוב הדקות האלה התגוננו. כמו שדווח בתקשורת עוד לפני המשחקים, אנחנו מתגוננים ב442 אבל מה שמעניין זה מי השניים בהתקפה. בניגוד להערכות, מי שעמד לצד אנדריק הוא סבאיוס שמשחק את הקשר אמצע שמאל, ולא ברהים שמשחק את הקיצוני השמאלי. האם זה אומר שהתוכנית היא שבלינגהאם יהיה זה שישאר בהתקפה לצד אמבפה וויניסיוס ירד אחורה לעשות הגנה?

אין כמו בסיום יום עבודה כל כך ארוך לשבת ולכתוב קצת על ריאל מדריד והעונה שבפתח, אתמקד במרכז השדה שכן הבעיות בהגנה-עומק – ידועות ולגבי ההתקפה אנחנו מאמינים שבכל קונסטלציה – “יהיה בסדר”.

אפתח ואומר שאני רוצה על אף ההערכה הרבה כלפיו “לקטול” איזו פרה קדושה – אנחנו רגילים לטוני קרוס והסגנון שלו, המכונה עבדה בקצב שלו, היה שחקן נהדר והעונה האחרונה שלו הייתה ה-היילייט. מצד שני זה שהתרגלנו זה לא אומר שזה תמיד היה טוב או מושלם וכן הלאה (היו שנים בהן הרגשתי שהוא רך בהגנה במשחקי הליגה הרגילים וכשהוא לא במוד צ’מפיונס, תרומה התקפית שיכלה להיות טובה יותר). היום שאחריו לא כזה מדאיג לדעתי וריאל מדריד תשנה את הסגנון.

במארקה הלכו על פדה ואלוורדה “כיורש” שלו ולא רק עם חולצה מספר 8, בסנטוס רלבו נכתב שיהיה זה דווקא לוקה מודריץ’ והאמת שיש היגיון בכל אחת מן הבחירות. אעבור שחקן-שחקן אבל קודם אגיד שמריו מרטין שווה מקום בקבוצה הראשונה בימים האלו של מכת הפציעות ו\או רוטציות, שחקן לא רע, ומעבר לכך אכריז שאם קרלו אנצ’לוטי לא ישתמש בג’וד בלינגהאם בשלישיית הקישור זה אבסורד וזו תהיה סתם עקשות עם ארסנל התקפי כזה. שלישיית הקישור שלי היא: קמאבינגה-ואלוורדה-בלינגהאם. בכל אחת מהאופציות יש חיסרון.

-לוקה מודריץ’: מנהל משחק מעולה, תמיד כיף לראות אותו משחק, עם תשוקה בלתי נגמרת. חכם, בעל ניסיון, תמיד יודע מה לעשות עם הכדור. זה פיתרון שיימנע “קישור נגרי” ואפור. המינוס? כמובן גילו המופלג, הפיזיות שדועכת והוא גם תיקל הרבה פחות מקרוס. זו בעיה במשחקים בדרגת קושי בינונית. אני בכלל גם חושב שהוא יוכל לתת אפקט נהדר כשחקן ספסל.

-אורליאן טשואמני: עם אחוז דיוק המסירות הכי גבוה אני חושב, לוקח פחות סיכונים וזה חשוב, רעב להוכיח, זו אמירה. אתם גם לא מפסיד כלום כשאתה מציב אותו מאחורה כי הוא שווה שער-שניים בעונה ממשחק פתוח. אבל – לא מספיק עם נוכחות, והוא טוב אבל לא מצוין.

-אדוארדו קמאבינגה: לעתים עושה פאולים חסרי אחריות ואנחנו זוכרים איך התחלנו משחק עם כרטיס צהוב שלו בדקה ה-15 כבר. לדעתי יש לו את כל הנתונים. אנחנו כן עלולים להפסיד, כמו במקרה של פדה – כוח פריצה אדיר [אבל לא מספרים].

-פדה ואלוורדה: הוא לטעמי עשה כבר הסבה עדינה לעמדה הזו ואשתקד היה הבייביסיטר שלו. שיפר את הפס, תמיד חושב קדימה, פיזי, מתקל מעולה, ספג רק שני צהובים. אבל אנחנו מפסידים את הדהירות שלו קדימה ואת יכולת הבעיטה לשער!! מבחינתי פיפטי-פיפטי עם קמא לגבי ההגנה.

-ג’וד בלינגהאם: קרלו צודק כשהוא רוצה אותו קרוב לרחבה אבל הוא יכול להיות 50-50 אדיר ולא צריך להתחיל בעמדה מספר 10 או כחלוץ שני. ג’וד שחקן מאוד חכם עם קסם ברגליים. כמובן שהוא לא צריך להיות האחורי אבל כן לרדת בלטה אחורה.

-דני סבאיוס: על פניו יש לו את הנתונים כסותם חורים במשחקים מסוימים, הבעיה היא שהוא אוהב מאוד את הכדור.

-ארדה גולר: זה התקפי ומרתק ומעניין אבל משהו שבפועל לא בדקנו ולא ניסינו אפילו במשחק אימון וקרלו לא הרפקתן.

בעונה ארוכה של מיליון משחקים כמובן שדברים ישתנו ולא אמורה להיות שלישייה דומיננטית סופר-סופר, זה תלוי בכושר של שחקנים. אני גם חושב שכן נראה ארבעה קשרים במשחקים הקשים וכששוב נקבל את מנצ’סטר סיטי. נקווה שלא בקלאסיקו. מעבר לכך ההתקפה אמורה “להסתיר” גם מרכז שדה אפור.

הלאה: בעולם מושלם זה יכול לקרות, זה לא יקרה אבל אציין זאת. אתמול ברהים בגרסת ה-9 False היה מעניין, הרבה פחות דריבל ויותר בעיטות לשער, מה שעליו קצת לשפר. בכל מקרה ברור שצ’לסי עלתה עם הגנה גבוהה וקצת חייה בסרט. לא בעמדה הזו אבל בכנף ימין הוא צריך לשחק ומבחינתי עדיף, לפחות שם - על פני רודריגו שנרדם. הוא קם רק כשיש מנצ’סטר סיטי. ברהים >גולר אגב, מדברים רק על הטורקי, זה לא פייר. ברהים צריך להיות שחקן הרכב לפחות בהתחלה ולא רק כשהרוב לא זמינים.

בעיניי הדרך היחידה להמשיך ולשלוט במשחקים, בהנחה שמודריץ’ לא משחק, היא אם טשואמני יעשה את מה שעשה בנבחרת צרפת וינווט את המשחק שלנו. ישלח כדורים ארוכים ויעביר את כובד המשקל כשצריך, ידע מתי לשחק קדימה כשצריך ומתי להרגיע את הקצב. אני מאמין שיש לו את זה, לא כמו טוני קרוס, אבל טוני קרוס כבר איננו.

יש עוד כמה שאלות קריטיות שמעניינות אותי. כל הווינגרים שלנו באגף ימין (גולר ברהים ורודריגו), אוהבים לשחק יותר “בפנים”. למעשה שלושתם לא ווינגרים ימניים בהגדרה. איך אנצ’לוטי ינצל את זה? האם זה אומר שהמגן הימני יהיה זה שירווח לנו את המשחק באגף ימין (כמו שקרה מספר פעמים בקדם העונה) והווינגר הימני ייכנס לאמצע ויוסיף לנו נוכחות קרוב לרחבה? או שהוא בכל זאת יעדיף להמשיך ולשחק סימטרי ומי שיתפוס את האיזור הזה יהיה דווקא פדה שידחוף קדימה?
שאלה נוספת היא כיצד ג’וד יתופקד. אנצ’לוטי נשאל על זה השבוע ואמר שהתפקיד שלו לא ישתנה יותר מדיי ביחס לשנה שעברה. הבעיה, שלפני שבועיים אותו קרלו התראיין ואמר שהוא שינה את התפקיד של בלינגהאם כמה פעמים במהלך העונה. רק אני רואה את הבעייתיות כאן? בכל מקרה הדיבורים הם שהתוכנית היא שהוא ישחק בעמדת מוצא של 5050 שמאלי (מה שהיה תמיד העמדה של קרוס), ויהיה חופשי לנוע איך שהוא רוצה כשאנחנו מתקדמים לעבר השליש האחרון עם הכדור.

והשאלה הנוספת מה יהיה עם ההגנה. אמנם בלי מנדי וקרבחאל אבל זה לא תירוץ, ההגנה הייתה זוועה במהלך קדם העונה. אני מקווה שעם הקישור האמיתי שלנו ועוד קצת חלודה שרודיגר ובעיקר מיליטאו יורידו זה יראה קצת יותר טוב.

דל״פ?

פדה ולורדה

ולורדה - אמבפה - ויני

טשואמני - קמאבינגה - בלינגהאם

זה לא יעבוד:

• בעונה שעברה בליגנהאם החליף את וואלורדה כקשר המצטרף.
  • זה משאיר את הקישור בלי גיבוי, בכלל. אחרי פציעה וחצי מריו מרטין יצטרך לשחק, והרבה.
  • נהיה לנו בשקט עומס מסיבי בהתקפה, גם אם אנדריק לא יקבל דקה- בסיטואציה שאתה מתאר מחכים על הספסל רודריגו, בראהים וגולר.

אזכיר שרודריגו כבר קיבל מעמד של שחקן הרכב לכל דבר ועניין וזה אנצ’לוטי לטוב ולרע, הוא לא יוריד סטאר לספסל בלי סיבה ממש טובה.

רוצה דל"פ אמיתית?
אם אנחנו חכמים - למכור את רודריגו ועכשיו.

• המחיר שלו בשיא של השיא כרגע ויש קונות עומדות בתור.
  • value for money גבוה מאוד כי עזיבה שלו לא תפגע בהתקפה המאוד איכותית ועמוקה שלנו.
  • עזיבה שלו יכולה לעשות פלאים לגולר וברהים שיקבלו נתח ענק מהדקות ותיווצר לנו פה תחרות סופר בריאה ביניהם.
  • הוא לא ממצה את הפוטנציאל שלו באגף ימין והרי אין לו סיכוי לשחק בשמאל.

שורה תחתונה - לא רק שעזיבה שלו לא מדללת את ההתקפה, אלא להיפך היא תוציא מגולר, ברהים ואפילו אנדריק הרבה יותר ממה שנקבל מהם במצב הנוכחי.

לא יכול להסכים יותר.
ברור שיש תור לשחקן כזה איכותי (פ.ס.ז. סיטי אחרי אלברס).
לא עשה אצלנו את קפיצת המדרגה לתת תפוקה יציבה.
החוזקות שלו מתנגשות עם אלו של הכוכבים האחרים, ומכירה תפנה דקות שנדרשות להמשך התפתחות של מי שציינת.
אבל הוא חייב להסכים לזה. אני במקומו הייתי נשאר ונלחם על מקומי.

זה כנראה הכי לא דלפ פה בפורום. בין הקשיים שיש לו בלשחק בעמדה שהיא לא העמדה שלו, לבין הירידות התכופות ביכולת, כולם מבינים שיש פה איזושהי בעיה ששני הצדדים נפגעים ממנה. לדעתי הבעיה בעיקר מנטלית ולמרות שהוא פה כבר הרבה מאוד זמן הוא לא מצליח להשתחרר. עם כל האהבה אליו הייתי מוכר אותו תמורת סכום גבוה ומחפש לו מחליף הולם בעתיד.

אם הייתי משוכנע שיגיע שחקן בקאליבר שלו אז בהחלט. אבל לא יגיע אף אחד אז לא. מבחינתי אנדריק לא פונקציה, ארדה גולר עשה צעד קדימה אך זה עדיין חודשיים של כדורגל+יורו+משחק הכנה וחצי. מה רע בסגל עמוס בכל טוב בהתקפה בעונה עמוקה? ואחרי העונה שעברה הוא לא יכול להתלונן כשהיה טאבו למרות שברהים דיאס היה לא פחות טוב ממנו למעט פיק של חודשיים והמשחקים נגד מנצ’סטר סיטי.

אגב: הייתי מוכר אבל בסכום שמן וגבוה יותר מהסכום בו נמכר חוליאן אלבארס למשל ובטח אם זה השוק האנגלי וסכומים שמשתוללים; שנית, משוכנע שגם בימין הוא יכול להיות שחקן יותר טוב. אולי פחות יוצר אבל כן שחקן הכרעה על המגרש, עוד אחד.

מה שכן לא מבין למה זה עולה לדיון כשיש “צרות” אמיותיות כמו מרכז ההגנה - נניח שזה מה שהוחלט, ובעיקר דיון מעניין שניתן לפתח על מרכז השדה.

רודריגו לא זז עבור פחות מ120-150 במינימום, גם אם יתן עוד עונה כמו הקודמת.

עבורנו להחזיק אותו בתקן הרכב/ספסל זה לוקסוס, אבל עבורו זה עוול להסתפק בלרווח את המגרש באגף ימין.
אם מציבים אותו בשמאל קבוע בכל משחק הוא שחקן של 25+ גולים בעונה ואחד מטופ 10 שחקני ההתקפה בעולם. כאן הוא מעולם לא יקבל את זה, והתסכול ילך ויגבר כשויני ג׳וד ואמבפה יעשו משולשים באגף הנגדי והוא ירדוף וקרבחאל יעמדו כמו קונוסים בצד השני.

מסכים אבל לא חושב שזה דל"פ. ומה שכתבו כאן מעליי נכון, רודריגו עם כל הבעיות שלו הוא כנראה שחקן התקפה טופ 10 בעולם כרגע, בטוח שטופ 5 בעמדה שלו. אנחנו בנקודת זמן שפחות באופנה להשקיע מעל 100M על שחקן אבל אני מניח שכשמתישהו, אחת מהגדולות תשבר ותציע עליו סכום רציני פלורנטינו ישחרר אותו. קצת כמו די מריה.

זה הקטע, לא צריך להגיע אפילו שחקן על המשבצת שלו
עזיבה שלו תמנע קיבעון התקפי ותפתח לא מעט אופציות תמורת הרבה כסף

המצב כרגע גורם לי לחפש דרכים לברוח ואין כמו לכתוב על כדורגל כדי לשכוח קצת מהמצב. אז סתם בשביל הכיף, הנה איך שאני חושב שנשחק העונה. אולי אפשר להאשים אותי קצת בווישפול ת’ינקינג אבל מדיווחים, ממשחקי ההכנה, וקטעים ששוחררו מהאימונים אני חושב שהסיכויים שככה נראה את הקבוצה גדולים.

כידוע כיום כבר אין מבנה מסודר שאיתו תוקפים ומתגוננים כאחד, והרבה תלוי בסיטואציה שמתרחשת על הדשא.

מצב ראשון. אנחנו מתגוננים והיריבה נמצאת בחצי שלנו:
lineup
דווח כבר לפני קדם העונה שנתגונן בצורה הזאת, וראינו את זה דה פקטו גם בקדם העונה. עם זאת היו רגעים שגם התגוננו עם קו שני של 5 שחקנים ורק חלוץ בודד מקדימה. ייתכן וזה תלוי בשחקנים שנמצאים על כר הדשא. אם אני מאמן היריבה, כשאני רואה את ויני ואמבפה למעלה מחכים לכדור שיגיע אליהם, אני לא מעלה הרבה שחקנים למעלה ובטח שלא לוחץ קדימה, וזה נשק חשוב מאוד מבחינתנו.

מצב 2: היריבה מתחילה לפתח את התקפה, אבל עדיין לא יצאה ממשחק הלחץ:

lineup (2)

כן, זה נכון, משחק לחץ. בניגוד לעונות הקודמות הקבוצה הראתה ניסיון כזה במהלך משחקי ההכנה וזה עבד בהצלחה מועטה, אבל נקווה שעם ההרכב הראשון זה יראה יותר טוב. במהלך המשחקים ראינו את סבאיוס ומודריץ’ לוחצים גבוה כשהיריבה מתחילה התקפות, ויתר הקבוצה עומדת גבוה מאחור.

מצב 3. אנחנו מתחילים התקפה מסודרת מאחורה:

lineup (3)
במצב הזה הבלמים נמצאים כמעט לצדדים, מנסים לרווח את המשחק ככל שניתן. אני מאמין שכמו בעונה שעברה שרודריגו ברח שמאלה וניסה להעמיס על היריבה ולהקשות עליהם בעצירת המתפרצת, נראה את אותו דבר הפעם עם אמבפה.

מצב 4, אנחנו בהתקפה מסודרת בשליש האחרון:

lineup (4)
זה המצב שאולי יעניין אותנו הכי הרבה כאוהדים. לדעתי, מה שיקרה במצב הזה שג’וד יהיה עם חופש לנוע קדימה ולצדדים ככל שיחפוץ. טשואמני ופדה יהיו עם יותר אחריות הגנתית במצבים האלה ויהיו יותר מבוקרים עם היציאות שלהם קדימה. מנדי ישאר מאחור עם הבלמים ויאזן את המשחק. אני חושב שנראה, כמו בעונה שעברה, הרבה חיצים מהחלק השמאלי של המגרש לאגף ימין, רק שהפעם במקום קרוס יתנו אותם טשואמני וג’וד. כמו שראינו לא פעם בקדם העונה, כשאנחנו כבר פיתחנו את ההתקפה והמגן כבר עלה, מי שמשחק קיצוני ימני נכנס פנימה בין אם זה לעמדת 10 ימין כמו בתמונה, או ממש חלוץ לחילופין, ויוסיף לנו נוכחות באמצע.

באנגליה הם נוהגים לכנות את השיטה הזאת בוקס מידפילד, ועם העליה של הכדורגל של דה זרבי הרעיון הפך לפופולרי במיוחד. היו כמה פעמים בעונה שעברה שאימצנו את הרעיון הזה.

בכל מקרה, כשאנחנו בהתקפה, יהיה לכל השחקנים התוקפים הרבה מקום לאלתר, אחרי הכל הגישה שבה נוקט אנצ’לוטי היא לתת לשחקנים מקום להיות יצירתיים על המגרש ולא להפוך אותם למכונות.

לגבי רודריגו -
כבר אמרו פה פעם (יסלח לי מי שאמר ואני לא זוכר) שלכל קבוצה יש את הרודריגו שלה, והרודריגו שלנו טוב במיוחד.

גולר עדיין לא הוכיח את עצמו - וגם אם כן, עצם הצבתו בכנף מוטלת בספק - וברהים שחקן פחות טוב מרודריגו שלא שווה הרכב. הימור שלי, אם המרוקני יקבל דקות כמו רודריגו נקבל את אותו רודריגו בגרסה פחות טובה.

רודריגו שלנו הכי טוב בעולם שהוא טוב, ונטל כשהוא לא טוב, ולא משנה מה הסיבה. אני בעד שכשהוא בכושר טוב לכתוב אותו ראשון על הלוח, וכשהוא בכושר לא טוב לתת לו להיכנס מהספסל.

אבל זה לא רלוונטי, הוא באנקר בהרכב. נקווה שהשנה הוא יעשה את קפיצת המדרגה ויתייצב ביכולת למרות שאני פסימי.

רודריגו תרם עונה שעברה שער כל 130 דקות משחק(הבקיע או בישל) כשהוא לא משחק בעמדה המועדפת עליו וכשהוא השחקן השלישי הכי חשוב בהתקפה.
סאקה שמשחק בתפקיד המועדף עליו בארסנל שהוא השחקן ההתקפי הבכיר בקבוצה שלו תרם שער כל 115 דקות(הבקיע או בישל), רודריגו לדעתי היה עובר אותו אם היה משחק קבוע בכנף שמאל, ועדיין קרוב אליו כשהוא משחק לרוב מחוץ לעמדה האהובה עליו.

מאוכזבים פה מאוד מרודריגו כי משווים אותו לפקעת השרירים העל אנושית שמשחקת איתו בהתקפה, אבל בשאר קבוצות העולם, איזה שחקני כנף עדיפים עליו ?

לא, כי הוא יכול להעביר בכיף עשרה משחקים בלי לכבוש או לבשל. זה נחמד שהוא נותן צרור של בישולים ושערים, הבעיה שאחר כך מגיעה תקופת יובש.

אני חושב שאין מחלוקת בכלל על היכולת של רודריגו. אבל בעוד חלק מהאוהדים מסתכלים על היכולת, החלק האחר מסתכל על היציבות שלו.

להוציא את התקופה הזאת, לרודריגו הייתה עונה רעה, מאוד.

וסאקה לא ? גריליש לא ? דיאז לא ? דוקו לא ? מרטינלי לא ?

אנחנו רואים את רודריגו כל דקה ולכן יודעים עליו הכל, אבל גם שחקנים אחרים עוברים תקופות גרועות במהלך העונה.

גם ג’וד עם חצי עונה שלמה של משחקי נפל בעיקר.

רודריגו לא רונאלדו, הוא גם לא ויני, וזה בסדר, צריך גם שחקן שצריך להיות השלישי בהיררכיה ההתקפית כשמחקים 433, מי עדיף עליו בתפקיד הזה ? אני אפילו אתקשה למצוא שחקן כנף אחר שיהיה עדיף על רודריגו גם בתפקיד השחקן הראשון שהיררכיה ההתקפית שמשחק מחוץ לריאל