אולי נפתח אתר ספורט?

סתם רעיון שעבר לי בראש. יש כאן אנשים שחיים כדורגל ורואים לא מעט משחקים בשבוע, כותבים עליהם ואחר כך גם מוצאים את הזמן להתדיין עליהם. כל השעות של הכתיבה והצפייה האלה בעצם נזרקות לפח כי בינינו, לא יוצא מהן כלום. עברה לי בראש המחשבה שאם נפתח אתר ספורט, שבו יכתבו חברי הפורום, אולי יצא לנו מזה משהו בעתיד הרחוק.

יש באתרי הספורט בארץ ואקום של תוכן איכותי ועמוק. אתרי הספורט שיש היום לא נותנים מידע מדויק ואיכותי אלא כתבות בסיסיות עם מידע מוגבל שמותאם לכך שהקהל יאהב לקרוא את הדברים וכך יחזור. מידע על המערכים והאסטרטגיות של הקבוצות, מידע על אסטרטגיות של מועדונים, חקירת משחקים ברמה הטקטית ולא רק לספר ברמה שטחית את מה שכולם גם ככה ראו ויודעים - את זה אין.

פה בדיוק אני חושב שאנחנו, עם מעט השקעה של חברי הפורום, יכולים להיכנס ולעשות משהו ביחד. המטרה היא לא להיות עוד אתר ספורט שידווח על כך שקבוצה מסוימת ניצחה ואיזה תותח השחקן הצעיר שלהם, אלא לדבר על מעבר לכך, מתוך הנחה שמי שנכנס לאתר כבר יודע מה הייתה התוצאה וראה כבר את השער של השחקן הצעיר שלהם.

זה אמנם יהיה אתר שלא ימריא מהר, רוב האנשים לא לוקחים את הכדורגל מספיק ברצינות כדי לרדת לפרטים וזה לא יעניין אותם, אבל זה יוכל להיות אתר ייחודי כשמתישהו הוא יאסוף מספיק משתמשים כדי להפוך לרציני.

מה דעתכם?

אני חלילה לא רוצה להוריד. אבל אנחנו חיים בעידן של חדשות אינטנס ופרובקציות. כדי להיות אתר ספורט בימינו צריכים להיות כמו בצבא לדעתי. ובצבא כמו בצבא רוב הלוחמים הם בבט"ש והחלק הארי עוסק בפעוליות איכותניות. בקיצור, הפורום הזה יכול בקלות לתת את האקסטרה אבל יהיה לו קשה להיות המהות. אלא אם למישהו פה יש כיסים עמוקים ורצון להשקיע ואז זה בהחלט אפשרי.

חייב להגיד שפחות מסכים עם המשפט הזה. רובנו אם לא כולנו פה כי אנחנו נהנים לצפות במשחק ונהנים לאהוד ונהנים לדבר על זה עם אוהדים כמונו, להביע תסכול, לקבל פרגון, לצחוק ולשתף. יש משהו מאוד משחרר בלדעת שכולם פה כי זה התחביב שלהם, בלי לחץ לכתוב משהו בכל פעם, בלי דדליינים, כי מתי שזורם ויש מה להגיד תגיע גם ההודעה.

אני נתרם מזה שאני יכול לכתוב מתי שבא לי על מה שבא לי ונתרם משלל הדעות והניתוחים של כולם כאן שמציגים כל אחד בדרכו זווית אחרת על המשחק שכולנו ככ אוהבים.

ולגבי שאר ההודעה, דווקא הרשתות החברתיות ועולם הפודקאסטים במיוחד מפוצצים בהמון אנשי ספורט ובפרט כדורגל שמספקים עוד זווית וניתוח שלא רואים באתרי הספורט הגדולים. ממש על קצה המזלג: “חולה על כדורגל” (גם פודקאסט וגם מגזין), ניסים חליווה, אפילו דה באזר שפעם היו מגזין ועברו לפוסטים בפייסבוק עדיין כותבים.

ממש ממש מזמן היה מגזין ספורטאנטר בנוסף לפורום עם טורי דעה וכתבות צבע נבחרות, אבל זה שייך לעולם של פעם שהיה צמא לעוד מידע וגם איפשר את זה בזכות החשיפה הגבוהה שהפורום זכה לה. בעולם של היום לצערי הקהל שיישב לקרוא מלל ארוך ומתוחכם על כדורגל, לא מספיק גדול.

לטעמי עדיף להתמקד בשימור הקהילה פה ובניסיונות להביא לכאן עוד אנשי איכות רציניים כדי להמשיך לחזק את הפנינה הזאת שיש לנו כאן.

אני גם לא כל כך מבין מה ההבדל בין אתר לבין הפורום מבחינת האינפורמציה.

אותו מידע שיש פה תקבל שם.

אני מכיר אחד כזה שמתעסק בריאל מדריד 24/7. הרבה מאוד פוסטים בפייסבוק, חלק גם כאן וגם נציגות יפה (הדברים העיקריים והבאמת חשובים, עם “בשר” בפנים) באתר שלנו Realmadrid.co.il . ברח לי השם שלו…אתר שפעיל מאז 2004 פשוט אחת לכמה שנים הבוס הגדול, הפלורנטינו פרס שנעלם קצת - משנה עיצוב.

שמע, הייתה יוזמה מעניינת בעבר אצל ספורטאנטר בגרסתו האחרונה בה היה עמוד פייסבוק שליקט הודעות ספציפיות. זה תפס דיי יפה, אבל היה מי שצריך שינהל את זה.

בגדול סשה ונתי צודקים, היתרון פה שאנחנו לא “מחוייבים” לדד ליינים ולחץ של הוצאת תוכן. יתרה מזאת, לא כל הודעה פה מתאימה לאתר ועומדת בפני עצמה. חלק מההודעות היותר טובות פה הן חלק מקונטקסט של דיון שכבר רץ.

אני לא יודע אם יש יותר תוכן או פחות, וכמה אנשים כיום מעוניינים בדיון לעומת סתם עדכונים שלא מפסיקים. אפשר לנסות ליצור לדף פייסבוק או משהו בסגנון, אבל וואלה זה יצריך תחזוק.

האמת שחשבתי על אתר מלא, ולא על אתר שהוא כמו בלוג שבכל פעם עולה פוסט בנושא אחר. בכל מקרה אני מבין את ההסתייגויות.

דור האתר שלך אחר לגמרי ממה שעבר לי בראש. שלך מתעסק רק בריאל מדריד, אני חשבתי על אתר כללי. בנוסף התוכן שלך מתעסק הרבה בסיקור העיתונות וכל מיני דברים מהעבר, אני חשבתי יותר בכיוון ניתוח הכדורגל תכלס, מצב הקבוצה מהבחינה הפיננסית, וסטרטגיית השיווק וההחתמות שלה. זאת אומרת שאם למשל מחר מעניין אותי לקרוא על איך קבוצה מסויימת משחקת, אני אוכל לפתוח את הדף שלה ולקרוא בדיוק באיזו צורה היא מתגוננת או תוקפת. זה משהו שאין באתר שלך אפילו על ריאל מדריד עצמה. או אם הערב אנחנו משחקים מול סוסידאד, אז אוכל לפתוח את משחקי העבר שלה ולקרוא את ניתוחי המשחקים כדי לדעת למה לצפות הערב.

מעבר לפטלפורמה מתאימה שלהערכתי אינה מורכבת מידי לתכנון וביצוע, הכנסת תכנים של ניתוח משחקים ואסטרטגיות משחק, מעקב פיננסי ושיווקי, כשאני מבין שהמטרה היא לא קבוצה בודדת אלא ליגות שלמות.
בכדי שיהיה מדובר במעקב ברמה סבירה אני מניח שידרשו הרבה משוגעים לדבר, עם ידע בשפת המקור, ובעיקר הרבה רצון להשקיע זמן ללא תמורה כשאני מניח שמדובר במספר שעות בכל יום לפחות לחלק מהקבוצות. וגם אם זה יותר פיזיבילי במהלך העונה, נראה לי שעם שקיעת האבק לכולם יש פחות חשק להשקיע בכתיבת תכנים, אבל מצד שני זה בדיוק הזמן שכולנו רוצים לקרוא עוד רסיס מידע אפשרי על עסקה שאולי חושבים עליה.
איך דבר כזה יכול להצליח?

תראה זה בהחלט פרויקט לא קטן בכלל. הנקודה היא שאנחנו גם ככה עושים את זה, את המשוגעים שיצפו במשחקים וינתחו אותם כבר יש, והם גם ככה עושים את זה בהתנדבות מוחלטת.

אני מבין את הבעייתיות, שפרויקט כזה הוא לא ליומיים וכן שהוא לא קטן בכלל, אבל מצד שני יש פה אנשים שמשקיעים כבר 15 שנים ויותר בכתיבה יומיומית ולא יצא להם מזה כלום (מהבחינה הפיננסית - בהתייחס למה שסשה אמר). בעוד 15 שנים חלקנו עדיין יהיה פה ועדיין לא יצא לנו מזה כלום. לעומת זאת אם באמת האתר הזה יתפוס עם הזמן, אז כולנו נרוויח. אולי אקזיט כזה או אחר לאחד האתרים הגדולים, או להתקיים בזכות עצמנו עם פרסומות וכדומה.

למרות כל מה שכתבתי אני מבין את ההסתייגויות. הרוב המכיע כאן צופה באותם משחקים ולרוב אין זמן או חשק לצפות במשחקים הקטנים יותר ובטח שלא לנתח ולסקר אותם. כמו כן כמעט ואין אוהדים שהיריבות מעניינות אותם ומבחינתם היריבות לא רלוונטיות למשחק ומשמשות כתפאורה, והם מצפים מהקבוצה לתת הצגה ולא משנה מי היריבה. נקודה נוספת היא שלרוב האוהדים מעניין את הביצה שיטות משחק ואסטרטגיות כאלו ואחרות, גם אם זו הקבוצה שלהם. קהל היעד של אתר שכזה הוא מאוד מצומצם מלכתחילה.

בכל מקרה זרקתי רעיון, ואמרתי נחשוב ביחד איך כן יהיה אפשר לגרום לו לעבוד, אבל מכיוון שאין כל כך היענות (ודיי בצדק) אז נרד מזה.

בטח שיש באתר, לא דו"ח סקאוטינג כי אני לא חושב שזה באמת מעניין מישהו, אבל על שיטת המשחק, האופציות ב’ שלה וכן הלאה. אבל אתה פשוט לא נכנס אז לא יודע. וזה הרבה מעבר ל"סקירת העיתונות", יש המון תוכן שאני ‘מייצר’ לבד, זה כל העניין, זה מה שייחד את האתר הזה, ולא רק תוכן ‘היסטורי’ מאשר מדרידיסטה או 20 אלף דפים אחרים של ריאל מדריד שמעצבים תמונה ועושים העתק-הדבק ל-Madrid Xtra. סתם הדוגמא הכי טרייה זה על דני קרבחאל, יום הולדת 50 לפאביו קנבארו ועוד.

אני לא נכנס אבל קורא את התוכן שלך פה. זה לא התוכן שאני מדבר עליו. יומולדת לקנבארו וריאיון של דני קרבחאל זה לא סגנון התוכן שהתכוונתי אליו.

מכיר את הזווית? זה אתר ש(אם הבנתי אותך נכון) רצה לעשות את מה שאתה אומר - ואפילו פחות. הוא נסגר לפני שנתיים.
ממליץ לך להעיף מבט בהסבר שלהם ללמה לסגור את האתר. שם לב לתגובה של אחד הכותבים בסוף.
אני אישית בעד הרעיון ולא רוצה להוריד לך, סתם כדאי שתיקח את זה בחשבון ותפיק את הלקחים.

האמת שפודקאסט תוצרת הפורום יכול להיות מעניין.

@asafbarca כמה מהשיחות הארוכות שלנו על ברסה (ובוסי במיוחד) לפני כמה שנים (והאחרונות על מסי אחרי המונדיאל) יכלו להיות פרקים נחמדים ביותר.

אני כבר כמה שנים אומר לחבר’ה בפרטי שזה משהו שיכול להיות ממש מעניין.

שנרחיב את זה גם לפודקאסט פוליטי בהנחיית ליאור? ויראליות מובטחת.

בתנאי שהוא מתחייב מראש לא לדבר על קקי של כלבים…

אימצנו כלבה לפני שלושה שבועות. אני מלמד אותה עכשיו איפה לעשות קקי. זה בכיוון הנכון בינתיים. מבטיח לעדכן.

ללמד אותה לעשות קקי זה סתם הגבלה על העצמאות שלה, מה שיפתח אותה לגדול להיות כלבה שלא מנהלת את עצמה ולא לוקחת אחריות על הבחירות שלה.

תקנה לה סמרטפון במקום.

בהקשר הדיון שחסר בתקשורת הישראלית מקומות שמסקרים כדורגל לעומק, מרגיש לנכון לפרסם כאן את הפרויקט של ניסים חליווה ושות’ שבנו אתר מושקע ומתעדכן עם המון ניתוחים טקטיים ברמה מאוד גבוהה וכתבות צבע:

https://ballerz.co.il/