על ימין ועל שמאל :: אושר כאן ועכשיו או לטווח ארוך?

יוצא לי לחשוב, לשמוע ולדון לא מעט בנושא. בתור אוהד ברצלונה, חוויתי העונה שני משחקים שהפכו את השבוע שלי למאושר עד הגג. אני מדבר על הניצחונות בברנבאו. מצד שני, לא חגגנו תארים מי יודע מה.
אז כששמעתי אוהדי ריאל שמחים נוכח ההשוואה מה הם חגגו ומה אנחנו, הבנתי שיש כאן שתי גישות: כאלה שמשחק אחד יכול לעשות אותם מאושרים בטירוף, וכאלה שרק התארים בסוף העונה יעשו זאת.

ואז הבנתי שזה קורה לא רק בין בארסה לריאל, אלה בעוד מקרים: לראות שחקן צעיר עולה לשחק ומראה מה הוא מסוגל, או להעדיף את הכוכב בעל השם מגיע?

מצד אחד, הניצחון הספציפי, הניצוצות מהילדים, הקבוצה הקטנה שמפתיעה את האימפריה, מצד שני ניצחון זה רק 3 נקודות ואפשר לתקן עד סיום העונה, שילוב ילדים יכול להעלות את שכר הלימוד ביוקר, והקבוצה הקטנה בסוף העונה עדיין עלולה למצוא עצמה בליגה השנייה.

כששואלים אותי למה אני עדיין לא מתלהב מהעונה הזאת של בארסה, זה לא קשור לתוצאות, זה לא קשור ליכולת ולא קשור לפער בטבלה. כמובן שאני שמח לראות את הקבוצה שלי במקום גבוה שמוביל לתואר, אבל חסר לי בלב הניצוצות מהילדים. במקום זה, אני נהנה מכדורגל במקרים ספציפיים - ניצחון בקלאסיקו, שחקנים צעירים שמצליחים לבנות לעצמם שם (זורק לדוגמה את פביאן רואיס מבטיס ואונאיי נונייס מאתלטיק בילבאו שהרשימו אותי העונה), וכמובן הניצחונות של הקבוצות הקטנות (ז’ירונה, בטיס), לא בהכרח על הגדולות אלא בכלל, לראות ניצחון של ז’ירונה בחוץ על אספניול, לגאנס על ויאריאל, וכמובן הניצחונות של הקבוצות שבסגוריים על ריאל מדריד, לאחר שאחריהן אני עוקב לא מעט זמן, בין אם כמה שנים מתחתית הליגה השנייה ובין אם ההתרשמות מהקיץ שעבר עליהן.

אז אפשר לאמר שמכדורגל תמיד אני אמצא מה להתלהב. אצל הקבוצה שלי תמיד יהיו התקפי נוסטלגיה ותקווה שהגישה תחזור.

מה איתכם? האם יש אוהדי ריאל מדריד שמחפשים יותר מרק תארים (בלי קשר לשובע מהשנה האחרונה, כי תארים וריאל מדריד זה שם נרדף גם אם מסתכלים על ההיסטוריה)? אוהדי קבוצות פחות זוללות תארים, גם אתם מוזמנים להביע את דעתכם.

כמו כל אוהד כמובן שהרצון שלי שהקבוצה תצליח.
אך זה לא הכל, אני רוצה לראות כדורגל שמח וכיף לצפיה ברוב המשחקים ורוצה לראות מאמץ מהשחקנים.
גם כשלא הולך כיף לראות שחקן שנותן את הנשמה שלו על המגרש מאשר שחקן שעושה טובה שהוא יורד להגנה.

לגבי שחקני בית, אני אוהד ריאל והאמת שלא כזה מעניין אותי מאיפה השחקן, הרי הוא ספרדי כלשהו ואין לי חיבור לעובדה הזו, אך כיף לראות שחקן שגדל במועדון או הגיע בגיל צעיר מתפתח. מהבחינה הזו בשבילי לראות את היגוואין לפני הפציעה שלו לדוגמה היה יותר מעניין בשבילי נכל צעיר שהוכתר לראול הבא ושיחק אצלינו.
כלומר זה לא שלא אכפת לי צפיתוח צעירים, אך אין לי רגשות סנטימנטליים לעובדה שהוא נולד במדריד עצמה ומשחק במועדון מגיל 10 או שהוא באסקי שהגיע בגיל מאוד צעיר, או אפילו ארגנטינאי אלמוני.

אבל בסופו של דבר עם כמה שהקבוצה שלי תשחק יפה אני אתבאס אם לא ננצח, ולכן אעדיף את השם הגדול ברוב המקרים על שחקן בית צעיר. כמובן שיש עוד פרמטרים כמו פוטנציאל וחשיבה על העתיד, אז לא נשווה את תנאי הקיצון, בשאלה האם אני ארצה כוכב צעיר (22?) על ילד ממחלקת הנוער שיש לו פוטנציאל להגיע לרמה של אותו כוכב, אז התשובה ברוב המקרים תהיה כן.

אהדה לקבוצה בינלאומית, קשורה בעיני תמיד לשיווק מוצלח. כל קבוצה מנסה למכור משהו, משהו שישרוד מעבר לדור השחקנים שהכרת לראשונה, וישרוד את תקופת היובש הראשונה. הסיבה שלריאל וברצלונה יש כל כך הרבה אוהדים, זה לא רק בגלל ההצלחות (שהן כמובן תנאי הכרחי) אלא בגלל שהן מוכרות משהו מאוד ברור. והן כמובן חייבות הרבה מזה אחת לשניה, בגלל שחלק גדול מהגדרה עצמית היא הגדרה שלילית לא פחות מהגדרה חיובית.

ברצלונה מוכרת רומנטיות. זה התחיל כמובן בפוליטיקה, אבל MES QUE EN CLUB הצליח להעביר את זה הלאה, מעבר לעניין בפוליטיקה. זה כדורגל יפה, זה הגמדים המוכשרים, הלה מאסייה, הדרך חשובה כמו התוצאה, ההתמודדות מול האלפא דוג הנצחי (ריאל) שתמיד יהיה אלפא דוג לא משנה מה, כי ככה הוא עצמו מוכר את עצמו. בארסה העונה קצת מתקשה למכור את עצמה ככזו. הכדורגל יעיל ומשעמם. שחקן הכדורגל היחיד בחלק הקדמי של המגרש, בואו ונודה על האמת, משחק 10 דקות במשחק. אני לא חושב שראיתי שחקן יותר יעיל ממסי העונה, זה נראה שהוא עושה אך ורק מה שהוא חייב לעשות מתוך עקרון קדוש, כאילו שמספר הפסיעות שהוא עושה בעונה נמצא תחת הגבלה. היריבה הגדולה משחקת על הפנים ואנחנו סוגרים סיבוב בו יש לנו הובלה מטורפת בטבלה, ככה שאפילו מאבק מר ועיקש אין, משהו שאפשר להתרפק עליו. אין שום צעיר שמתפתח, ולכן אוהדי ברצלונה שמתחברים באמת לרומנטיקה הברסאית ירגישו קצת ריק, אבל יכול מאוד להיות שאוהד אחר זה פחות חשוב לו. זה משתנה מאוד בין אוהד לאוהד. רציתי לשאול את אלון שאומר שהוא אוהד סיטי מ1976 לגבי זה. האם השינוי העצום שהמועדון עשה לא מפריע לו, אם זה לא גורם לו להרגיש חוסר קשר למה שקורה. כמו להקת אנדרגראונד שפתאום נהפכה למיינסטרים.

הקבוצה המקורית שלי, זניט, עברה את מה סיטי עוברת בקנה מידה ארצי. ואני לא עמדתי בקצב שבו היא רכשה שחקני נבחרת רוסיה.