כריסטיאנו רונאלדו :: תם עידן

כריסטיאנו קיבל מנוחה ארוכה יותר גם בגלל הצ’מפיונס שהייתה בעדיפות מן הסתם. הוא תמיד לקח הכל עליו בניגוד לבייל הפחדן והפצוע ומעולם לא שידר תבוסתנות כמוהו. הרצף של בייל אשתקד זה משהו שכריסטיאנו עושה…כל הזמן. לא בורח מחצי העונה הרע שלו אבל מותר לו, זה קורה. ורק הוא אשם שגמרנו את העונה באוקטובר?
אני זוכר את התגובות האדישות כאן כשהלך וזה קצת צרם לי גם אם לא היה כוס התה של חלק(הוא רעב יותר מכולם). זה לא שהוא רק ‘בא, כבש(תרתי משמע) והלך’. אז קיבלנו מאה מיליון יורו והוא זה שרצה לעזוב - וואו!! בלעדיו אנחנו לא זוכים בשני הגביעים האחרונים האהובים עלינו וכלל לא “מאתגרים” את בארסה של פפ.

עם הפיסקה האחרונה שלך אני מסכים. זה מצמצם במעט את המחלוקת. אני מעדכן כאן על השיאים שלו כי הוא שחקן שאני אוהב, ואנחנו רואים מה קרה השנה. אגב אני מאלה שהעלו את הספקות לגבי הכדורגל והמנהיגות של בייל. הוא לא חלם להיות ה-כוכב של ריאל מדריד?

דור, אפשר לקחת את אותם טיעונים בדיוק ולהשתמש בהם נגדך. השורה התחתונה ברורה: שחקן ענק, שובר שיוויון, הכל נכון. שתי אליפויות בכל השנים האלה לא מאפשרות לי להסכים עם הטענה שהוא גדול ממסי או לקבוע שאיתו היינו טובים משמעותית השנה. התרחיש הסביר הוא המשך של השנה שעברה.

כמובן שלא, אבל לא היה טוב גם איתו אז אין הצדקה לטיעונים שבגלל העזיבה שלו אנחנו שקועים עכשיו בחרא. בייל אכזבה גדולה וגם זה לא הופך את רונאלדו הנוכחי למשהו שהוא לא.

לגבי מה כל אחד משדר - יש גם הבדל במה שכל אחד מאיתנו רוצה לקלוט. לא חושב שנפנופי הידיים והתלונות הבלתי פוסקות שלו לכל העולם דירבנו מישהו. שוב, אין צורך להפוך אותו למשהו שהוא לא. באופן כללי הקבוצה לא נראית מדורבנת כבר הרבה שנים למעט משחקי נוקאאוט בצ’מפיונס.

אני לא השוותי בין כריסטיאנו למסי, התחמקתי מזה. אבל להגיד שהוא אפילו לא חצי מסי זה ממש זלזול. דבר נוסף - הוא רשם סיבוב ראשון איום ונורא, לחלוטין, ועל אף גילו אפשר לשער שזו סטיית תקן. איתו בדרך כלל היה טוב, ומחזיר אתכם לעונת המוריניו האחרונה - הקבוצה גרועה ומועדת אבל הוא כובש כל הזמן. גם ההשעייה בפתיחת העונה לא עשתה לו טוב. בצ’מפיונס הוא כן הבקיע. היה יותר הגיוני להחליף את השחקנים הכושלים שלידו, לפחות חלקם. גם מודריץ’ מאוד מעצבן אותי למשל ועם כל הכבוד לגמר המונדיאל - לא יודע כמה הוא ראוי ממנו לכדור הזהב. כריסטיאנו בריא מבייל, רעב מבייל, טוב מבייל.

אולי ההבדל באליפויות זה בנזמה מול סוארס, ראקיטיץ ולא קרוס וכן-הלאה? ההבדל זה כריסטיאנו ומסי? לדעתי ממש לא.

אני אומר שכריסטיאנו לא היה פותר את כל הבעיות אבל איתו זה לחלוטין היה גול עצמי ועזיבתו העמיקה את הבעיות במידה ניכרת ובלתי אפשרי להכיל הכל יחד כולל עזיבת זידאן בטווח כלכך קצר. זה שוק ענק וקשה שאני נזכר שראול וגוטי עזבו תוך יומיים בזמנו אבל איתם זה היה קשה בעיקר ברמה הרגשית.

• זה שמעליך השווה. הפך דבוקת שחקנים להיסטוריים… נו באמת.
  • העונה של מוריניו הייתה לפני המון שנים, לא רואה איך זה רלוונטי להווה. אף אחד לא דורך על המורשת שלו אלא על העבר הקרוב וההווה.
  • עם כריסטיאנו במקום בייל היינו היום באותו מצב בדיוק.
  • גם בייל הבקיע בצרורות בגרבץ’ טיים של הליגה בעונה שעברה, אבל היה חשוב לך להזכיר את זה רק לגבי רונאלדו. טוב שאני פה.

היינו צריכים למנף את העזיבה שלו ולבנות קבוצה חדשה וטובה. החלטנו, מרצון או מכורך הנסיבות בשוק, להמשיך עם בנזמה ושאר מועמדי כדור הזהב. זה הגול העצמי היחידי. ויש כאן גם קצת חכמה בדיעבד.

כריסטיאנו טוחן יריבות כבר קרוב לעשור, והייתה לו חצי עונה אחת פחות טובה, אפילו מזעזעת, במסגרת הליגה. אצל בייל זה קטשופ שקרה פעם אחת, אני לא מתעלם ממנו אבל זה לא מספיק: מעונת הבכורה שלו ועד לגמר נגד ליברפול קשה לזכור משחק גדול שהוא לקח את הקבוצה על הגב. גם לוקאס ואסקס כבש שער חשוב במהפך על ראיו ויקאנו, ויאללה, אני מוכן להעניק לבייל את השער נגד סיטי שנרשם כשער עצמי. לא הייתה שום סיבה לחשוב שהוא פתאום יהיה מנהיג, מוזמן לחפש פוסטים ישנים שלי לגבי בייל, המגרעות שלו ידועות. היה נוח לו להיות כינור שני. אני לא מבין איך אפשר לומר בצורה כל-כך נחרצת ‘עם כריסטיאנו במקום בייל היינו באותו מצב בדיוק’, אני אפילו לא מודד את זה רק בגולים. בייל לא עשה כלום מאז הפיחואן בערך, שזה היה משחק טוב שלו בו ניסה להוביל ולכן הייתי סלחן כלפיו על אף ההחמצות. אני מדבר בשם עצמי ולא רואה שום חכמה בדיעבד.

טוב שאתה פה בלי קשר…ונסכים שלא להסכים. אעדכן בפעם הבאה על עוד שיא של כריסטיאנו.

זה בדיוק היה המצב בעונה שעברה, ובכל תקופה אחרת בשנים האחרונות שבה בייל היה פצוע,
וברוך השם זה קרה לא מעט. ארחיק לכת ואומר שגם עם שניהם יחד ועם הBBC הנוראי המצב לא היה משהו.

חוץ מזה אני מסכים שבייל מאכזב העונה, אין לו כריזמה ובראייה היסטורית כמובן שלא מדובר בשחקן מהליגה של רונאלדו.

אבל למכור את בייל יהיה שטות לדעתי כיוון שנניח אם מביאים את ניימאר (עדיף על אמבפה) אז הוא יהיה כמו שאמרת ‘הכינור שני’ של ניימאר ויש לו את המהירות שיכולה מאוד לעזור ולשפר את המשחק

גאטוסו מאמן מילאן מאשר את הדיווחים האחרונים לפיהם כריסטיאנו כמעט חתם בשורות הרוסונרי. “זה נכון, גם אני ידעתי את זה, אמרו לי, אבל השתנו הרבה דברים והבנו שזה בלתי-אפשרי עבור המועדון מבחינה כלכלית”. בינתיים, כריסטיאנו מס’ 10: הפורטוגלי כובש את השלישי של יובה הערב בניצחון המוחץ 3:0 בפיורנטינה ובפער של מי יודע כמה מהסגנית הנצחית נאפולי. זה היה שערו העשירי העונה בליגה, כשבעונה שעברה זה קרה רק במחזור ה-23 כשריאל הביסה את בטיס 5:3 בחוץ. לפי הידוע לי, יאגו אספס בספרד עם 10 כיבושים, בגרמניה אלקסר עם כמות דומה, באנגליה יש שלושה שחקנים עם שמונה שערים ובאיטליה הוא חוגג את מלכות השערים עם פיאטק המפגיז מגנואה. את המספרים בליגה הצרפתית אין טעם לבדוק.

האמת שאני מופתע מהדיווחים האלה, זה לא ממש מתאים לו, מילאן גם אם הייתה שופכת עוד כסף - ממש לא קרובה לאיים על הטופ, אפילו לא באיטליה, ועם כמה שכריסטיאנו היה מביא ערך מוסף ואולי ‘עושה בוזגלו וברדה בדרום’, כלומר משכנע שחקנים טובים להגיע למילאן - זה לא היה מספיק, הירידה ברמה מריאל מדריד למילאן היא גדולה מדיי.

image

כדור הזהב, הפרשנות שלי - חצי אוהד חצי כתב - אני חייב להוציא את זה: אני כן שמח ונרגש עבור לוקה מודריץ’ על הזכייה בכדור הזהב. זה ללא ספק סיפור ענק שהוא זה שקוטע את השליטה האבסולוטית של כריסטיאנו ומסי. הוא באמת הוביל את הנבחרת לגמר בטורניר מצוין, אינסוף הארכות, הוא רץ כמו מטורף. זה אולי פרס על שנים שהמעיטו בערכו. ועל הנייר יש גם זכייה בליגת האלופות. אי-אפשר שלא לפרגן לו גם על הצניעות, הדרך בה הוא מתנהל, הוא מנסה להתנהג כ-‘אנטי כוכב’. גם בימים חלשים הוא נותן מעצמו הכל.
ומצד שני, אני מודה: כריסטיאנו רונאלדו לא עוד שחקן עבורי, ממש לא. אני חושב לטווח הרחוק שאולי זו השנה האחרונה בה הוא יוכל לעמוד שם על הפודיום תיאורטית וכן הייתי רוצה שהוא יזכה בכדור הזהב השישי שלו, זה מה שמניע אותו. הוא השתלב טוב ביובה, לא אגיד שבזכותו היא מוליכת הטבלה אבל קצב השערים בסדר(למרות שחסר לי עוד 2 בערך בצ’מפיונס), ובחצי השני של העונה שעברה הוא היה טוב במדי ריאל. הוא השחקן המשמעותי ביותר שלנו בזכייה, והמונדיאל שלו היה בסדר. מודריץ’, אם ניזכר, מעבר לפתיחת העונה הקטסטרופלית שלו עכשיו(אני מבין שקשה לרדת מהאולימפוס, פיזית ומנטאלית, אבל שלושה חודשים וקצת זה הרבה זמן - לא) - לא היה טוב ממש בשנה שעברה. מבחינת השחקנים שהובילו אותנו לגביע, אני מוצא את מרסלו וראמוס כמשמעותיים ממנו, אפילו בייל שנתן תרומה משמעותית מאוד במשחק הכי חשוב. מודריץ’ לא שיחק בגומלין נגד פאריס, לא זוכר משהו יוצא דופן ממנו נגד באיירן, בטח בגומלין, ועל הגומלין נגד יובה מיותר להרחיב.

זה בגלל שיש לך ראייה סלקטיבית. ראמוס? מרסלו? אתה זוכר אותם משמעותיים יותר אני זוכר איך הם נתנו לקימיץ’ במתנה שני שערים בחצי הגמר. פתיחת עונה קטסטרופלית? ומה מה עם רונאלדו שבשלב הזה של העונה הציג מספרים של בנזמה ביום טוב? משהו שלא מנע ממנו לקחת את הפרס. אתה מסתכל רק על סטטיסטיקה של רונאלדו, אבל כשאתה לוקח לו את הגולים כמו שראינו בחצי גמר ובגמר אתה מגלה שחקן בינוני. התרומה של רונאלדו מסתכמת בשערים. מודריץ’ בשבילי הוא המנוע של הקבוצה, את התרומה שלו אמנם לא רואים בלוח התוצאות אבל רואים דרך העיניים - וזה מה שצריך בשבילי. להגיד שהוא פחות משמעותי ממרסלו וראמוס זה לא רציני.

מרסלו גם כבש: פאריס, יובה, באיירן ובישל בגמר. אני מדבר על 2018 בלבד, מינואר כריסטיאנו הפגיז בלי הכרה גם בליגה, תבדוק אותי. וסחטיין שפסלת אותו כבינוני על סמך חצי הגמר. תבדוק את שותפיו להתקפה באותו ערב וגם בלי קשר תצפה שוב במשחקים בצ’מפיונס. מודריץ לא הגיע לעונה הזו ויש לי השגות על היכולת שלו במדי ריאל מדריד - אשתקד, לא על “המורשת”. רונאלדו זכה בכדור הזהב על הפיניש של 2016/17 ואני לא נכנס לזכייה שלו אז, אנחנו מדברים על 2018.

מצחיק שכולם מודעים לזה שכדור הזהב אינו ניתן בשל החלטות אובייקטיביות ובכל זאת ממשיכים לחפש חוקיות וסיבתיות שם.

אם יש משהו שחסרונו של רונאלדו באמת גרם לי להעריך זה יכולת הבקעת שערים. שיקראו לזה דחיקות. מסתבר של50 הדחיקות העונתיות שלו אין קמצוץ של תחליף בקבוצה וזה מה שהופך אותו לשחקן כזה גדול. רוד ואן ניסטלרוי הבקיע 25 גולים בליגה בעונת הבכורה ולאנשים הייתה אורגזמה מהחלוץ הלא נגמר, דוחק בחסד גם הוא. רונאלדו עשר עונות ברצף עובר את המספרים האלה בפערים נדירים והוא הופך ל"שחקן בינוני בלי השערים". הלו, בלי גולים פיזית לא מנצחים משחקים. מגוחך שזה הערך שהSkill הזה מקבל לפעמים.

רוד הוא הכל חוץ מדוחק. הפיניש שלו הוא מהטובים שראיתי בחיי, הרבה יותר טוב משל כריסטיאנו לצורך העניין.

מהטובים? הפינישר הכי טוב שראינו.

כריסטיאנו בכלל לא בליגה הזו, לא מדובר בפינישר גדול ואחוז ניצול המצבים הטובים שלו הוא לא יותר מסביר.

לא צריך להגזים. Cr7 לגמרי בליגה הזאת, במיוחד ב- שער פר משחק. ויש גם את רונאלדו הראשון, ואת מסי וסוארס, ואפשר לחזור אחורה גם לדי סטפנו ופלה. לא חושב שרוד מתבלט בין השמות שציינתי.

רוד עם אחוזי ניצול יותר גבוהים, כריסטיאנו עם אחוזי יצירת מצבים יותר גבוהים, ניתור יותר טוב, ועוד. בסופו של דבר זה שחקנים שההתמחות שלהם, בשלבים המדוברים של הקריירה, זה לשמים את הכדור ברשת. רוד לא דוחק? הבנאדם היה מכניס כדורים בלתי אפשריים עם הציפורן של הרגל. אבא של הדוחקים, בטח בשלב בקריירה שבו הגיע אלינו, ואין מה לראות בכינוי ‘דוחק’ דבר שלילי.
אני לא מבין איך אחוזי ניצול מצבים מעוורים ככה לעומת הגולים שהוא שם ברשת בתאכלס. שיבעט יותר, יפגע פחות, זה לא רלוונטי כל עוד המצבים האלה לא מתבזבזים על חשבון משהו אחר (ואצלנו זה היה על חשבון מסירת אומן נוספת של קרוס לקסמירו וחוזר חלילה). את הכדור הוא שם ברשת, בכמויות שאף אחד לפניו לא שם. להגיד שהוא לא בליגה של רוד בסיומת? לגיטימי. בגולריות? אני מתנצל אבל זה בולשיט.

מי אמר שכריסטיאנו “סקורר” (מס’ שערים) פחות טוב מרוד? ברור מאליו שהוא מעל. דיברו כאן נטו על סיומת מול השער וניצול מצבים.

מבחינתי RVN הוא חלוץ הרחבה הטוב ביותר שראיתי, קרי ב-20 השנה האחרונות. בפורום הקודם שמתי את הקליפ הזה לפחות פעמיים לדעתי - בפעם הראשונה שחבר שלח לי אותו(עניתי לו בזלזול ובסוף יצא שראיתי את הקליפ פעמיים ברצף), ובפעם השנייה בדיבור על האליפות שלנו בעונת הקאפלו(כמה אני שמח שיצא לנו לראות את רוד משחק אצלינו) או באיזה יום-הולדת שהייתה לו.

המונח ‘דחיקה’ ממש מדרדר לתחתית ומוזיל את הגולים שתראו כאן. תזרקו לו כדור, בקהאם, גיגס, ורון - מימין, משמאל, על הארץ, באוויר - רוד כבר יעשה מזה גול, תסמכו עליו. תמיד יעצור בחזה, תמיד יסתובב, תמיד יפגיז, ומצד שני יש לו שערים כאלה רכים עם טאץ’ וחן. בראש, בימין, בשמאל, בבית, בחוץ, בכל מגרש. מכונת התקפה מושלמת ואני מתגעגע לימים שהוא והנרי התחרו כל שנה על תואר מלך השערים בליגה האנגלית, והקבוצות שלהן התחרו על הכתר. רונאלדו-פנומנו למשל מעולם לא בלט בטורניר הזה ‘ליגת האלופות’, ויסלחו לי קנבארו ובופון - השחקן ששיחק את הכדורגל הכי טוב בליגת האלופות ולא הצליח לזכות במפעל.

מסכים עם אלכס שיש חוסר הערכה מסויימת ליכולת הבקעת שערים, אבל הדוגמה של ואן ניסטרלוי לא נכונה. כשמשווים בין תקופות שונות לחלוטין תמיד יש יתרון לשחקן הצעיר יותר. העולם הולך קדימה. גם לבנדובסקי מבקיע הרבה יותר מהחלוצים של לפני 15 שנה, אז הוא יותר טוב מבטיסטוטה, ראול ו-ואן ניסטלרוי?

בנזמה יסיים את הקריירה כאחד הגולרים הגדולים בתולדות המועדון אבל כל מי שחי בימינו ועיניו בראשו יודע שהוא לא שם. צריך לנתח כל שחקן בתקופה בה שיחק.

היכולת הבולטת של רונאלדו היא בהגעה למצבים, שהיא חסרת תקדים לדעתי גם בגילו הנוכחי.