בטח שמתם לב ש... גירסת מונדיאל

לטובת כל החנונים שבינינו:

לקוח מהעמוד בדיחות למתמטיקאים

image

בדיוק לפני 12 שנה - גמר מונדיאל 2006 - ההיסטוריה של איטליה בדו-קרב הפנדלים דווקא כשפרשת השחיתות מרחפת מעל הנבחרת, לצד הפרישה האפלה של זידאן והנגיחה המטופשת בחזהו במטראצי. התמונה של זידאן יורד מאוכזב ומביט על הגביע בו לא ייגע - קרעה אותי, ‘תמוה, כמו כל הגאונים’.

עוד כמה נק’ על המשחק הזה:

• היה בכך צדק פואטי מבחינה הזו של כל מה שעתיד לקרות לכדורגל האיטלקי - מילאן הלכה אחורה(אבל זכתה בצ’מפיונס), יובה ירדה לליגה השנייה ועוד ועוד. זה בטח נתן אקסטרה לאיטלקים.
  • בופון לא זכה מעולם בצ’מפיונס אז לפחות יש לו גביע עולם ברזומה והוא רשם טורניר אדיר.
  • הניצחון של איטליה על גרמניה בהארכה - מהמשחקים הגדולים בתולדות המונדיאל, זוכר את זה כאילו זה היה אתמול, פאביו גרוסו וגם הפינאללה של אלכס.
  • פאביו קנבארו לא נבחר לשחקן המצטיין של הטורניר, כמו שבדרום-קוריאה 2002 בחרו באוליבר קאן ולא ברונאלדו - אבל זו הייתה תצוגת הבלמות הטובה ביותר שאני זוכר.
  • צרפת כנבחרת עם סגל שחקנים פסיכי כשהשחקנים שלה עדיין לא ממש מעבר לשיא - הנרי, ויירה ואחרים - ועדיין, זה היה הכל זידאן.

בטח שמתם לב לכל הכותרות על ‘סדר עולמי חדש’, הנה ‘ידיעות אחרונות’ שהציגו: ‘יורו 2018

לראשונה מאז מונדיאל 2006 - כל ארבע הנבחרות שבחצי הגמר הן אירופאיות. היום אלה קרואטיה, אנגליה, בלגיה וצרפת, ובשעתו אלו היו איטליה וצרפת ששיחקו בגמר ופורטוגל וגרמניה, כאשר ברזיל מודחת ברבע הגמר ע"י צרפת וארגנטינה מפסידה לגרמניה בפנדלים.

אני חושב שזה יפה כדי ליצור דרמה אבל בפועל אין שום דבר חדש מבחינתי. כבר שנים שאני רואה את האירופאיות כפייבוריטיות - צרפת תמיד הייתה שם להוציא את סוף עידן דומאנק, גרמניה בעידן חדש וכמובן ספרד ‘של ההצלחות’. ברזיל מאז 2006 לא אותו נבחרת והייתה לי תחושה שזה לא יצליח עם כל-כך הרבה כוכבים, וארגנטינה אולי יש לה את מסי והתקפה מדהימה על הנייר אבל במונדיאלים האחרונים היו כל-כך הרבה בעיות. נבחרות חביבות כמו אורוגוואי שהגיעה לחצי הגמר ב-2010 או קולומביה שהפתיעה במונדיאל הקודם - אין לא נבחרות שאליהן אני אתייחס כקובעות מגמה.

כדי לייצר כותרות צריך לקחת צירוף מקרים ואז לצייר סביבו סיפור. אין כאן שום עליונות אירופאית, סה"כ הגרלה קצת מוזרה ודור ארגנטינאי חלש. עם אותן נבחרות בדיוק והגרלה קצת שונה לא היה מופרך כלל לקבל את אורוגוואי וברזיל בחצי, האם אז זה היה “הקאמבק של דרום אמריקה”? שתיהן עדיפות בלי ספק על אנגליה, ויש מצב שגם על קרואטיה. ב-2014 היו בחצי ארגנטינה עם הגרלה נוחה יחסית וברזיל שהדיחה בשמינית את צ’ילה וברבע את קולומביה (דרום אמריקאיות גם הן כמובן). ב-2010 היתה רק אורוגוואי שהגיעה אחרי שהדיחה, בקושי, את גאנה ברבע. מה ההבדל?

נראה לי אתה מסתכל על המגמה הפוך.
לא הספרדיות הגיעו בזכות הגרלה קלה, אלא סוף סוף הגרלה לא סללה דרך לדרום אמריקאיות.
לצורך העניין גם אם לא ההגרלה הקלה לטעמי נבחרות אירופאיות היו מגיעות לגמר.
סלח לי אבל מלבד ברזיל איזה דרום אמריקאית באמת טובה יותר?
מאיפה הביטחון שאורוגוואי טובה מהאירופאיות שציינת?
וזה עוד מבלי להכנס לספרד וגרמניה שאיכזבו ובגדול שייכות לטופ האירופי (עם שינוי כיוון קל בדרך).

זו לא מגמה שאומרת הרבה לדעתי, לטעמי פשוט האירופאיות יציבות יותר.

לצורך העניין אם להחליט מי ה4 נבחרות הכי טובות בעולם אז ברזיל היא הדרום אמריקאית היחידה שמתחרה על הכרטיס לשם, וגם זה במונדיאל בו גרמניה מפשלת לראשונה מזה כמעט 20 שנה. אורוגוואי וארגנטינה לא שם…

הביטחון לגבי אורוגוואי הוא מהשחקנים בסגל שלה והכדורגל ששיחקה בטורניר הזה (בעיקר לפני שקבאני נפצע).

הדיון הזה מטופש למדי גם אם כל מה שכתבת נכון, כי אין כאן שום מגמה לדבר עליה - היסטורית הנבחרת הדרום אמריקאית היחידה שרלוונטית באופן עקבי בצמרת המונדיאל זו ברזיל, שלצורך העניין היתה השנה טובה בהרבה מב-2014 כשכן הגיעה לחצי. ארגנטינה במאניה דיפרסיה כבר כמה עשורים בתנודות מאד קיצוניות. אורוגוואי הצטרפה במונדיאלים האחרונים לצמרת העולמית (סוג של) אחרי שנים של חוסר רלוונטיות. מה חוץ מזה? האם אנחנו מבכים את שקיעתן של ה-“אימפריות” (עם כל הכבוד) קולומביה ופרו? זה דיון על כלום.

לא שמתי לב שהטון בהודעה שלך מתאר את מה שאני מתכוון, חשבתי שכתבת מה שכתבת כי אתה חושב שבגלל מזל הדרום אמריקאיות לא שם והאירופאיות כן.

בלגיה היא תופעה מרתקת, לא רק בהקשר של כדורגל:
הבחור כאן שואל אוהדי נבחרת בלגיה - האם אתה בלגי? (כמובן!) בלגי עד המוות? (בוודאי! מלב ומלידה!) אז קדימה שיר את ההמנון! אההה… זה הולך משהו כמו… מלך? חוק?

חלק מהם אפילו שרו את המארסייז (ההמנון של צרפת)!

מה ההסבר לתופעה המוזרה הזאת?

זו מדינה עם אפס גאווה לאומית.

הולונים דוברי צרפתית, הפלמים דוברי פלמית (שזה מעין הולנדית כפרית שכזאת) ויש עוד מיעוט דובר גרמנית: המדינה הזאת היא פיקציה בהרבה מובנים: גם בביזור השלטוני - יש מעין ממשלה מקומית בפלנדריה, בולוניה ובבריסל.

אבל לא לדעת את ההימנון / לשיר הימנון של מדינה אחרת? מאוד מוזר, בטח לא מייצג. אני טועה?

יש להם ערוצי טלוויזיה? באיזה שפה?

זה מצחיק

נראה לי האמת הרבה יותר משעממת, אז ממציאים סיפורים. אם המצב היה באמת הזוי, בלגיה היתה כבר מתפרקת.

דניאל, זה מייצג.
יש להם ערוצי טלוויזיה, עיתונים, תחנות רדיו - בשפות שונות.

בלגיה מפורקת בהרבה מובנים: שלטוניים, תרבותיים… לא בכדי זו “בירת אירופה”. כשלקחתי רכבת מליאג’ לבריסל באמצע הדרך עברו לפלמית בלבד ולא במקרה.

סתם לפרוטוקול - השפה המקורית של האיזור דובר הצרפתית היא לא צרפתית אלא ולונית, שפה שנכחדה כמעט לגמרי.

ולמי שלא יכול לחכות, קומדיה ממש חמודה על היריבות הצרפתית-בלגית
https://vod.walla.co.il/movie/2808894

עדן הזארד במדי נבחרת צרפת (98) :slight_smile:

היכרות עמוקה בין היריבים בשתי הנבחרות:

https://twitter.com/brfootball/status/1016676759767568384

מניח שכולם שמו לב לדמות המרעננת ביציעי המונדיאל, נשיאת קרואטיה.
קראתי שבכל המשחקים שבהם הייתה ועודדה את קרואטיה, לרבות הגמר מחר, מימנה מכיסה טיסה במחלקת תיירים וכרטיס כניסה לאיצטדיון. בנוסף, ניקתה ממשכורתה את הימים בהם נעדרה מקרואטיה ושהתה ברוסיה.

שוב, איזה כיף להיות קרואטי.

hrsf4nyd43k_croatia-president-kolinda-grabar-kitarovic_625x300

בעידן של היום נורא מעניין לבדוק מהי התגובה של השחקנים למשחקים עצמם, ולא מה שהם אומרים בלקוניות לעתים בראיונות לאחר המשחק, אלא מה שהם כותבים לקהל. כמובן שיש את תוגת המנצחים: רונאלדו-פנומנו העלה תמונה ובירך את אמבפה, ילד הפלא; איברהימוביץ פירגן לפוגבה בסגנון - ‘הם ימשיכו לכתוב ולדבר עלייך והכדורגל יעשה את שלו’; וקארים בנזמה שהיה מת להיות חלק מנבחרת צרפת - פירגן לטריקולור.

לא פחות מעניין הוא מה שקורה אצל המפסידים. ראינו את אוהדי קולומביה עוטפים באהבה ענקית את הנבחרת שעפה בשמינית הגמר, ואתמול היה זה תורם של הבלגים. תראו את הסרטון של אדן האזרד, אלפי בלגים ברחובות עם חולצות, דגלים, אווירה מטורפת, ושיר השחקן היפה, זה מקסים.

מעבר לכך, כמה שעות אחרי גמר המונדיאל מודריץ’ נבחר ל-MVP. רציתי לבדוק מהי התגובה שלו לגמר. מודריץ’ עדיין כנראה לא התאושש אתמול אז הוא נתן לחבר ראקיטיץ’ לעשו את העבודה. “אתה לא יודע כמה אני גאה בך(לוקה), והכל בזכות, בצדק. אין כמו להיות קרואטי. אני גאה”, כתב ראקיטיץ’ כששניהם לקחו חולצה למזכרת איש של רענו והקדישו משהו קצר. מודריץ’ כתב לראקיטיץ’ - ‘אח שלי היקר, מעומק ליבי, גאה לחלוק איתך רגעים גדולים’. וראקיטיץ’ כתב לו - ‘אחי לוקה, מכל הלב, גאה במה שעשינו, אוהב אותך’.

בטח שמעתם את הלהיט של החגיגות:

“N’Golo Kanté, he is small, he is nice, he shut down Lionel Messi”

מקווה שאני לא זורק פה גפרור לשדה קוצים, אבל נחמד ש2 בישולים של מסי נחשב מבחינתם שקאנטה עצר אותו :sweat_smile:.

השיר עצמו קורע מצחוק.

מסי התחזה לפיקוס וקאנטה עזב אותו.