ד"ר כלכלה: על ריאל מדריד והעניינים הפיננסיים - הברנבאו ואדידס

יש הגיון במה שכתבת.
רק שאני הבנתי שלג’נדס יקבלו 20% מכל הסכום, לא רק מהחלק שמעל 400M.
זה נשמע כמו עיסקה מצוינת והגיונית.

לגבי ההלוואות עבור השיפוץ, אני חוזר בי. 575M היה התקציב, העלות בפועל הסתכמה ב 800-900M. בשביל להשלים את הפער , לקחו הלוואה נוספת של 225M. סך כל ההלוואות שלקחו הן כ 1000M. אז אפשר להגיד שכמעט כל ההלוואות נלקחו עבור השיפוץ ולא למטרות אחרות.

אני הבנתי שיש לריאל מדריד 400 יורו לעונה באנקר, ובמידה ולא מגיעים לסכום הזה אז לג’נדס צריכה להשלים את הסכום.

התמליל היה מאוד לא ברור, מכיוון שהיה נשמע שריאל מדריד תקבל 400 מיליון יורו בנוסף ל80% מכלל ההכנסות. מזה נבע כל הבלבול.

בכל מקרה עסקה אסטרונומית לריאל מדריד. בסוף העונה מסתיים החוזה עם אמירטס וביחד עם הקיץ המטורף שמתכננים לנו בגזרת ההעברות, יש גם את הברנבאו החדש, וכל זה יתבטא בעסקת ספונסר ראשי שישנה את התמונה, אני מאמין. לכן גם אני חושב שריאל תתאבד על האלנד, כי שילוב שלו ועם אמבפה יגרור עניין רב מצד נותני החסות. יש לנו גם את אדידס שמכניסה לנו 120 בעונה, ביחד הכל יתן לנו משהו כמו 600 מיליון יורו רק מאיצטדיון וספונסרים ראשיים.

כמו שזה נראה פלורנטינו מנהל הכל שנים מראש. לא סתם כל הקלפים נופלים ביחד בצורה כל כך מסודרת. האיש גאון.

לג’נדס לא ישלמו לריאל 400 מיליון יורו מכיסם כל שנה, אלא הם מעריכים שאלה ההכנסות השנתיות מתפעול הברנבאו החדש. מתוך הסכום הזה ריאל תקבל 80% ולג’נדס תיקח 20%. המטרה שהברנבאו יפעל 365 יום בשנה עם אירועים נון סטופ. ריאל תמשיך לקבל 100% מההכנסות בימי משחק. לג’נדס תארגן מופעים, כנסים, תצוגות אופנה וכל מיני אירועים בשאר הימים.

לכאורה אנחנו מוותרים על 20% מרווחים פוטנציאלים מהאיצטדיון החדש, אבל למועדון אין שום ניסיון בארגון אירועים ולג’נדס מהטובים בתחום. הם אחראים על תפעול אירועים באיצטדיונים של היאנקיז והדאלאס קאובויז.

האכזבה היחידה היא שמדובר בחוזה שכובל אותנו ל25 שנה. נקווה שאחרי חצי יובל המועדון כבר יבין איך לארגן אירועים בעצמו ואז נקבל 100% מהרווחים. בהכנסות של 400 מיליון לשנה מדובר על הבדל של 80 מיליון כל שנה, זה המון. היה עדיף לנו חוזה קצר יותר.

אז לריאל אין את ה400 מיליון בעונה? מה אומר המשפט Legends has guaranteed the miscellaneous events will bring in €400 million a year, and if not, will pay Madrid the difference?

לפי זה הבנתי שיש לריאל 400 בעונה באנקר, ורק מעבר לזה הרווחים מתחלקים 20-80.

בכל מקרה שום דבר עוד לא רשמי, נחכה שתצא הודעה מסודרת ונדע הכל…

גם אם ריאל “תלמד” לתפעל את האיצטדיון לבד העלויות לא יעלמו אלא פשוט יהפכו לעלויות in-house במקום מיקור חוץ. ממש, אבל ממש לא בטוח שזה יכניס יותר כסף נקי לכיס בסופו של דבר.

לפי המשפט הזה לג’נדס ישלימו ל-400 מיליון אם ההכנסות לא יגיעו לסכום הזה, אבל אני בספק אם זה נכון.
Too good to be true

כמו שאמרת, נחכה שהחוזה ייחתם ויתפרסמו פרטים נוספים.

בדיוק, זה מה שלא הצלחתי להבין. זה נשמע דמיוני, הסכם כמעט חד צדדי. אבל צריך לזכור שיש ללג’נדס המון ניסיון ידע וקשרים, ואני בטוח שהם לא חתמו על 10 מיליארד יורו בהינף יד. כנראה שהברנבאו שווה את זה.

אנחנו הולכים לקראת חודשים מאוד מעניינים לדעתי.

גם אני חושב שזה המצב. ואם לא יגיעו ל 400M, לג’נדס ישלימו מכיסם ואז ייקחו 20%.
כלומר מובטח לריאל 320M בשנה בכל מקרה.

עלה לי לראש מחשבה שהאתר ממנו הכל התחיל זה סתם אתר חרטא. חיפשתי מידע לגביו ומצאתי שהוא נחשב לאמין ובלתי תלוי. טוב לדעת.

רשמית!!

ריאל מדריד חתמה על חוזה עם חברת Legends וכן עם חברת 6th Street.

החברות הללו ינהלו את הברנבאו, ויבטיחו הכנסות של כ360 מיליון יורו שייכנסו לקופת המועדון מדיי שנה, מעבר למכירת הכרטיסים בימי משחק. מדובר על אירועי תרבות ופנאי, ואולי אף ספורט שאינו כדורגל. בנוסף החברות הללו ינהלו גם את העסקים שיפתחו באיצטדיון.

החברות הללו מנוסות בהשמשת איצטדיוני ספורט לאירועים שונים, כמו המטרופוליטנו והקאמפ נואו בספרד, או האיתיחאד ואף איצטדיוני כדורסל בארהב. עם זאת הפוטנציאל מהברנבאו המחודש גדול בהרבה מהאיצטדיונים הנל.

בנימה אישית - היה שווה את הצמצום ברכש כל השנים האלה. סופסוף יהיה לנו דרך להתמודד עם כל בארות הנפט של המזרח…

אתה בטוח שמדובר על 360M יורו בכל שנה, ולא חד פעמי?
בהודעה הרשמית לא כתוב כל שנה ולא כתוב חד פעמי, אבל. כתוב שזאת השקעה ארוכת טווח, ל 20 שנה.
באתר של sixthstreet חוזרים על ההודעה באתר של ריאל. בניו יורק טיימס רשמו שזה סכום תמורת 30% מההכנסות מאירועים. מן הסתם זה חד פעמי.

כמו שזה נראה, ריאל מקבלת 360M יורו חד פעמי תמורת 30% מהאירועים באיצטדיון למשך 20 שנה.

360 מיליון יורו מענק חד פעמי.
לג’נדס יארגנו אירועים בברנבאו ב-20 שנה הקרובות ויקבלו 30% מההכנסות. 70% ילכו לריאל.
הכנסות שקשורות למשחקי כדורגל ימשיכו כרגיל להיות 100% של ריאל.

לג’נדס נקנתה ע"י חברת השקעות, הם יודעים מה לעשות עם הכסף. הם לא ייצאו מופסדים פה.
לג’נדס מומחים בשימוש באיצטדיוני ספורט לצורך הפקת אירועים. הם עושים את זה כבר שנים בארה"ב בהצלחה גדולה.

אכן נראה שמדובר בסכום חד פעמי, הפרסומים במהלך העונה על הכנסה שנתית של 400 מיליון יורו בלבלו אותי.

העסקה הזאת נראית הרבה יותר חיוורת מהעסקאות שדיברו עליהם במהלך העונה, אז דובר על הבטחה של 400 מיליון יורו לפחות לעונה, והכנסות שיתחלקו 80% לריאל ו20% ללג’נדס.

עם זאת המספרים שעכשיו מדברים עליהם (70-30, בלי מינימום לריאל) מגיעים אך ורק מהניו יורק טיימס ואין להם עוד אף מקור אחר. נצטרך לחכות ולראות יותר פרטים ממקורות רשמיים.

אתה מפספס את ה-70% הנוספים מהאירועים עצמם… זה סכום מכובד מאוד והרבה יותר הגיוני מהקשקוש של מאות מיליונים בשנה, סכום שאין סיכוי שיהיה כלכלי לאף חברה.

והם מנהלים את האירועים. קל ונח. רק הסכום החד פעמי הזה לפני הכל מכסה סכום נכבד מהשיפוץ… נייס.

מה שדובר עליו בזמנו זה 400 מיליון יורו חד פעמי ו-80% לריאל אבל אז דובר על הסכם של 30 שנה.
ריאל העדיפה סכום קטן יותר ואחוזים פחותים תמורת הסכם קצר יותר של 20 שנה.
בסוף ההסכם ריאל תוכל לארגן בעצמה אירועים ולקחת 100% מההכנסות, או לחתום על הסכם חדש עם תנאים טובים יותר.

אף פעם לא דובר על 400 מיליון יורו ביד מלג’נדס כל שנה. הייתה איזה הערכה שאפשר להגיע לסך הכנסות כולל של 400 מיליון יורו בשנה מהברנבאו. מדובר בתרחיש אופטימי. לפני הקורונה ולפני השיפוץ ריאל הכניסה בערך 145 מיליון יורו מימי משחק בברנבאו. אנחנו מדברים על פחות מ-30 משחקי בית בעונה. המטרה עכשיו שהברנבאו יפעל כמעט כל השנה. אם אתה מביא מופע אטרקטיבי לברנבאו, אתה יכול לגבות על כרטיס יותר מאשר למשחק מול אלאבס למשל. עכשיו הכל תלוי ביכולות של לג’נדס למקסם רווחים. אנחנו בכל מקרה נקבל תוספת משמעותית לתקציב וזה עוד בלי למכור את השם של האיצטדיון.

מה נעשה עם כל הכסף הזה שקיבלנו, והכסף שחסכנו מאי ההחתמות של הולאנד ואמבפה, זאת כבר שאלה אחרת.

אני חושב ומאמין שהכיוון הוא עצמאות כלכלית- לשמור את הכסף ליום גשום ו\או להזדמנות לצרף שחקן טופ כמו אמבפה והאלנד.
בשאר הזמן- החתמות יותר חכמות מגלקטיות- עוד רודיגרים וקמבאינגות.

הבעיה שעד שיש לך אמבפה והולאנד על המדף אז קטאר ואבו דאבי לא משאירות לך סיכוי.
כנראה שהחתמות של ילדים בני 16 מברזיל הם באמת הדרך היחידה שלנו להחתים כוכבים עולמיים בפוטנציה…

דווקא את ה70% לא פספסתי. העסקה טובה למועדון גם אם מדובר רק ב70 אחוזים, אבל הרבה פחות טובה ממה שפורסם בינואר.

לפני השיפוץ האיצטדיון הכניס כ150 מיליון יורו בעונה למועדון, לפי הדוחות הרשמיים של המועדון. כמה היום, אחרי השיפוץ, הוא יכול להכניס, אני לא יודע. בינואר דובר על 400 מיליון יורו בעונה.

בהודעה הרשמית חסרים כל הפרטים של האחוזים, ושל כמה המועדון צפוי להכניס בעונה. בדיווח שפורסם בינואר נטען שריאל מדריד תקבל במיידי סכום כסף בנוסף לעסקה, ככל הנראה מדובר בסכום הזה.
כל שאר הפרטים של העסקה כרגע לא נחשפו, אני מקווה שהם טובים יותר ממה שפורסם בניו יורק טיימס.

זה לא נכון.

400 מיליון annually.

לגבי הסכום החד פעמי זה מה שנכתב

150 מיליון יורו, שיכולים להגיע עד 440, תלוי במשתנים.

לגבי זה שריאל מדריד בחרה בחוזה קצר יותר תמורת תנאים פחות טובים, אני לא יודע מאיפה הבאת את זה. אמנם מדובר על 20 שנה כרגע במקום 25 אבל עדיין.

סיטי חזירים אבל הם מפזרים יותר לרוחב ביחס לפריז. דה בריינה שהוא גדול המרוויחים שם מקבל פחות בעונה מבייל והאזר אם אני לא טועה.

אני לא חושב שהיינו מחוץ לתמונת האלנד כלכלית, כנראה במועדון החליטו ללכת על אמבפה ולא עליו והוא בתורו העדיף להיות השחקן המרכזי.

אתה קצת מתבלבל במושגים.
Revenues זה הכנסות, לא רווחים ולא מענקים.
אם לג’נדס צופה הכנסות של 400 מיליון מזה אתה צריך להוריד הוצאות תפעול, ואז לחלק לאחוזים שמגיעים לנו. וזה בכל מקרה היה התרחיש האופטימי.

לא הבנתי איך זה עונה על כל מה שאמרת לפני, ואיפה ראית שדיברתי על רווחים. אמרת שה400 המדוברים היו חד פעמיים, וזה לא היה נכון. אמרת שההסכם שנחתם היה ההעדפה של ריאל ועדיין לא הבנתי מאיפה זה הגיע.
וזה היה התרחיש הסביר ולא האופטימי. אלו היו ההערכות שלהם להכנסות מהברנבאו החדש.