ד"ר כלכלה: על ריאל מדריד והעניינים הפיננסיים - הברנבאו ואדידס

הת’רד בפורום הקודם היה מאוד מרתק וטרם חזרנו לדון ולהתעדכן על הדברים האלה. תסלחו לי על הכותרת העלובה. בכל-מקרה, שני נושאים עומדים על הפרק: ראשית, שיפוץ הברנבאו, משהו שנסחב ונסחב ונסחב; שנית: ממש הבוקר פורסם: ההסכם המטורף של ריאל מדריד עם אדידס:

אם אין כדורגל, לפחות יש כסף. ריאל מדריד מציגה: הסכם חסר תקדים של המועדון עם הענקית אדידס - חוזה לעשר שנים עם 1.1 מיליארד יורו, והמספרים ברורים - 110 מיליון יורו מובטחים בכל שנה, והכפלת ההסכם הנוכחי שעמד על 52 מיליון יורו. זה החוזה הגבוה ביותר בהיסטוריה של הכדורגל. בכתבה במארקה מרחיבים עוד ועוד על הצמיחה הכלכלית של ריאל מדריד שלא פוסקת לרגע - רווח תפעולי של 751 מיליון יורו אשתקד, עלייה של 11%, וכמובן שציינו שבעזרת הסכום הזה ריאל תוכל לשפץ את הברנבאו(הערכות: 575 מיליון יורו) בלי עזרה מבחוץ, בלי להיות תלויה באף אחד. זו לא פחות מאשר ‘הקמת אבן דרך חדשה’ בשיווק הספורט כפי שהגדירו במארקה, בחוד החנית של הספורט. ‘החולצה היקרה ביותר’. ההסכם יהיה בין 2020 עד 2030.

ההסכם הנוכחי של ריאל מדריד הוא 42 מיליון יורו לעונה+10 מיליון נוספים במשתנים והחוזה יכפיל את עצמו כמובן וישתווה למספרים שיש רק ב-NBA. זה חוזה גבוה יותר מזה של רקוטן לברצלונה(55 מיליון יורו) או שברולט למנצ’סטר יונייטד(62 מיליון יורו). רק ב-NBA עצמו שם נייק משלמת מיליארד יורו ל-8 שנים[125 מיליון יורו לשנה] - עולה על המספרים של ריאל מדריד.

הקשר של ריאל מדריד ואדידס החל ב-1981, לכמה חודשים ואז החליף אותו המותג Adi (Adolf) Dassle, לפרק זמן קצר. ריאל חתמה עם אדידס עד 1986 ואז עם Hummel עד 1994 וארבע שנים נוספות עם Kelme. מאז, ריאל מדריד ואדידס הולכות יד ביד. בתקשורת כינו את המשא-ומתן הזה כקשה מאוד כמובן, ארוך טווח, משהו שהמנכ"ל אנחל סאנצ’ז ואנשיו מנסים לרקום כבר זמן רב. ריאל מדריד הגיעה עם דרישה גבוהה וחדשה והבינה שהמעמד הרם שלה בכדורגל יחד עם הסכומים שמתפזרים היום - לא הולם את ההסכם הדי מיושן וצנוע מדי שלה. לפי ‘דר-שפיגל’ הגרמני, המשא ומתן החל כבר בחודש מאי ולכל הזכיות של ריאל בגביע אירופה, 4 ב-5 עונות ו-3 ברציפות - יש מחיר, תרתי משמע. הסכם שהיה חתום בין 2015 עד 2024, עובר שינויים מן הסתם. עד עכשיו המועדון שמר 22.5 מהרווחים, ואדידס מחויבת לספק למועדון ‘ציוד’ עבור סכום כולל של 8 מיליון יורו.

בחוזה יש פרטים קטנים נוספים כמו מה קורה אם ריאל מדריד חס וחלילה יורדת ליגה, ובכיכר הסיבלס יש חסויות שאסור למועדון לשים - כאלה של המתחרות. אגב, גם המענקים הפרסיים מהחברה גדלים - אם עד היום זכייה בצ’מפיונס הניבה לריאל 5 מיליון יורו - מ-2020 הסכום צומח ל-7 מיליון יורו. ואפרופו מתחרות, במארקה כתבו שנייקי התעניינה גם היא ובחברת הספורט רצו שריאל מדריד תוותר על ההסכם עם אדידס כדי לעבור אליה, אך זה לא קרה.

ההשוואה לשברולט ויונייטד לא נכונה, צריך להשוות להסכם של אדידס עם יונייטד, שעומד על 75 מיליון פאונד לשנה, שהם כ-85 מיליון יורו :blush:

כנל רקוטן ובארסה.

רק אציין שיש כמובן סיבה ברורה לסכומים הגבוהים יותר שאדידס ונייקי משלמות, לעומת הספונסרים שעל החולצות. בעוד שברולט מקבלת פרסומות וזהו, אדידס ונייקי מקבלות בנוסף לפרסום את רוב ההכנסות ממכירת החולצות. עם קבוצות כמו ריאל, יונייטד ובארסה מדובר בסכומים כסף מכובדים שיכנסו בוודאות, ולכן חברות ההלבשה תשלמנה יותר מספונסרים אחרים.

איפה אנחנו עומדים מבחינה פיננסית?
היה לי דיון עם דימיטרי בפורום של ברצלונה לגבי יכולותיה הכלכליות של ברצלונה. למרות כל הטעויות הפיננסיות שנעשו שם המצב הכלכלי שם לא בכי רע כפי שמצוייר ועדיין יש להם תוכניות לעתיד.

מעניין אותי איפה אנחנו עומדים, במיוחד במקביל אליהם. כמה באמת יש לנו להוציא על רכש? מה גובה המשכורות ואיפה אנחנו עומדים בעונה הזאת, וכן בעונה הבאה בהנחה שלא יגיע רכש אבל בייל איסקו מרסלו וכו’ לא יישארו בקבוצה? כמה צפויות ההכנסות שלנו ועל כמה עומדות ההלוואות שלנו?
מאיפה ניתן להוציא נתונים אמינים בנושא? יש אתרים ממולצים?

הקבוצה מפרסמת דוחות כספיים, לא צריך להתאמץ יותר מדי כדי להשיג את המידע -

מה שכן, צריך לנתח את הדוחות האלה בזהירות אם אין לך ידע חשבונאי. טעויות ששמתי לב שחוזרות על עצמן כמעט תמיד הן חוסר הבחנה בין הפסדים חשבונאיים להפסדים תזרימיים, אי הכרה בחשיבות של מינוף ובכלל התייחסות לחוב כאל מקור כל הרוע.

לגבי 2021 מן הסתם ייקח עוד קצת זמן עד שהמספרים יפורסמו, אם יהיה לי זמן אנתח פה את האירועים המרכזיים שישתקפו שם.

מאיפה הבאת את זה?
הדו"ח הרשמי האחרון, עונת 2019\20, מציין רווח של 0.3 מיליון.
image

אפשר לינק בבקשה?
כשאני מחפש את הסכום הזה , אני רואה ספקולציות מ 2018. ב 2019 חתמתם על הסכם עד 2028, וזה מה שמופיע באתר הרשמי של ריאל. לא צוין סכום, אבל מארקה טען אז שזה מביא לריאל 120M לשנה.

התגובה שציטטת היא מ-2018.

וגם 120 כפול 10 שווה 1.2 מיליארד אז לא הבנתי איפה הבעיה.

אווווופס לא שמתי לב שהתגובה המקורית מ 2018.
סליחה.
עדיין, לא היה לכם רווח של 750 מיליון. זה הכנסות, לא רווח.

גם הרווח שאתה ציינת של 0.3 הוא רווח נקי ולא תפעולי. יש הרבה בלבול במינוחים האלה.

האמת שזה עדיין מפתיע. ציפיתי למספרים גבוהים יותר. בכל אופן, אני לא יודע איך ריאל מתנהלת/מוגדרת מבחינה עסקית ואני גם לא בקיא בIFRS אבל כמו שניר אמר יש עוד 2 דוחות עיקריים שסוגרים את הסיפור: balance sheet, statement of cash flows.

אם אתם ממש רוצים לדעת כמה כסף נזיל יש לנו ביד, אז צריך להסתכל על הקאש פלוז. יש לא מעט מקרים שלחברות יש רווח כביכול, כמו בדוח הנ״ל, אבל הן תכלס בסכנת פשיטת רגל.

בכל אופן, הייתי ממליץ להסתכל על הקאש פלוז.

לפי מה שאני מבין מההתנהלות של ברצלונה לא משנה כמה הבור עמוק תמיד נוכל לקחת הלוואה של כמה מיליארדים לכמה עשרות שנים עם תנאי מגה סופר vip והכל בסדר,נוכל לרכוש את הלאנד ואת אבא שלו.

שוב, ברמת העיקרון אתה יכול להיות בהפסדים בתור עסק אבל תזרים המזומנים שלך יהיה חיובי. לפי כל מה שמשתמע ממה שקורה אצל ברצלונה המועדון גם בהפסדים וגם אין לו תזרים מזומנים. למה הם מקבלים קרדיט (אשראי)? יכול להיות שאלו שמלווים את הכסף יודעים שברצלונה מסוגלת להחזיר, יכול להיות שמישהו חותם ערבות, יכול להיות ששניהם.

חוזה חדש נחתם בין חברת Legends האמריקאית לבין ריאל מדריד. האמריקאים יעבירו לריאל מדריד 400 מיליון יורו בשנה תמורת האפשרות לקיים אירועים שונים כגון מופעים בברנבאו. בתמורה הם יקבלו 20% מהרווחים שיגיעו מהאירועים הללו.

נשמע יותר מדיי טוב? גם לי, ויכול להיות שלא הבנתי באמת את ההסכם וכאן אצטרך את עזרתכם. אמנם מוסבר בכתבה שהאמריקאים מאמינים שהאירועים הללו יכניסו הרבה יותר מ400 מיליון יורו בשנה, ועדיין ההסכם הזה נראה לי קצת דימיוני.

אם מה שהבנתי נכון, אז זה פשוט מטורף. אני מבין שהפוטנציאל של הברנבאו החדש בשמיים, בייחוד עם הגג החדש, אבל הסכומים האלו משני משחק.

מעניין מאוד. אכן מספרים שקשה להאמין.
אתה הבנת נכון את הכתבה שציטטת בלינק. היא וכל השאר, כולל המארקה, מסתמכים על הדיווח ב Voz Populi .
מצאתי את המקור כדי לבדוק. אין לי מושג אם האתר הזה אמין.

לפי מה שהבנתי מהמקור, מעריכים את ההכנסות מאירועים שהם לא כדורגל בכ 400M בשנה. חברת לג’נדס תקבל 20% הכנסה מהאירועים האלה, ותשלם לריאל 150M בשנה מינימום. היתר , עד הסכום של 400M בשנה, תלוי ולא מובטח.

יש בכתבה עוד כמה דברים מעניינים. למשל שריאל לקחה כבר הלוואות על סך 1000M יורו, לשיפוץ האיצטדיון ודברים אחרים.
בתור אוהד ברצלונה, זה מחמם לי את הלב. אנחנו לא לבד.

דווקא ההיפך,אם הייתי אוהד ברצלונה הייתי די מתבאס מזה שהברנבאו עוד שנה מוכן וכנראה יכסה את ההלוואה הזו די מהר,ואז יניב הכנסות אדירות לריאל מדריד.
ואתם כן לבד,ריאל לקחה הלוואה לשיפוץ אצטדיון (לגיטימי לגמרי) לא כדי לרשום שחקנים לליגה…

מאז הדיון שלנו בימים האחרונים בפורום שלכם למדתי את הנושא המון. לא רוצה להיכנס לזה פה כי אני אוהד מדריד וזה ישמע שאני הייטר, אבל אני לא מקנא במצב הפיננסי של הקבוצה שלכם.

יש הבדל גדול מאוד בין לקחת הלוואה לצורך מינוף ובין הלוואה כדי להתקיים ולהתגלגל הלאה. ההלוואה שלקחנו לצורך השיפוץ של הברנבאו היא לאורך 30 שנה, בזמן שהצפי להחזר מהשיפוץ של הברנבאו הוא שנים ספורות בלבד.

עד כמה שהבנתי ה150 מיליון יורו הן בשלב הראשוני בלבד עד לסיום עבודות השיפוץ, ואותם ריאל מדריד תקבל במיידי. ב2023 כשהעבודות יסתיימו יחל החוזה ואז הם ישלמו 400 מיליון יורו. לא ראיתי בשום מקום שמדובר על 150 מיליון יורו לשנה לאורך כל 25 השנים.

זה מהלינק שאץה שלחת כמובן, מתורגם לאנגלית.

אגב, הדיל שאתה הצעת הרבה יותר הגיוני אבל זה לא מה שהבנתי ממה שכתוב.

עזבו את המשפט האחרון שלי על ברצלונה. זה לא הנושא.
בואו נדבר על הכתבה, כי היא המקור לכל הידעות בנושא בכל המקומות האחרים.

כתוב במפורש שחברת לג’נדס תקבל רק 20% מההכנסות באיצטדיון. אם מה שהיא תשלם לריאל הוא 400M לשנה, אז צפי ההכנסות מהאיצטדיון הם 2000M בשנה, פלוס הרווח שהחברה רוצה להרוויח. בכתבה רשום שלפני הקורונה ההכנסות מהאיצטדיון היו 150M. אז להניח שהצפי יקפוץ ל 2000M זה לא מציאותי.
בכתבה רשום במפורש שלג’נדס מבטיחה הכנסות של 400-440M בשנה לעומת 150M לפני הקורונה. 20% מ 400-440M זה 80-88M. לא הגיוני שהם ישלמו לריאל 400 בשנה.

image
אם לא היו את כל המספרים האחרים, גם אני הייתי מבין שהחברה הולכת להזרים לריאל 400M כל שנה בתמורה ל 20% מזכויות האיצטדיון.
אבל בהינתן כל שאר הדברים, אני מנסה בכוח לפרש את זה אחרת.
פירשתי את זה כ 150M מובטח, והיתר תלוי. תלוי לא רק בהשלמת הבניה, אלא בעוד דברים.
גם 150M זה יותר מדי תמורת 20%. זה אומר שהם חושבים שההכנסות מהאיצטדיון יהיו לפחות 750M, כשבשורה מעל הם אומרים 400-440M.

הכתבה הזאת מבלבלת, אבל אני לא רואה איך תקבלו 400M בשנה ובתורה ל 20% בלבד. זה לא מסתדר.

אם אני אשווה לברצלונה, שגם היא הולכת לשפץ את האיצטדיון, אז המספרים בכתבה הזאת עוד פחות הגיוניים.
עלות שיפוץ הקאמפ נואו מוערך על ידי ההנהלה ב 1500M . שיפוץ משמעותית יותר יקר מהברנאבאו.
כדי להעביר את השיפוץ באסיפה, לפורטה הבטיח לסוסיוס שזה יגדיל את ההכנסות ב 200M. כל ההכנסות, לא רק קונצרטים ואירועים. וזאת הערכה אופטימית שלו כדי שזה יעבור.
אז איך שיפוץ ברנבאו בהרבה פחות כסף יביא לקפיצה בהכנסות מ 150M ל 400-440M , שאפילו לא כולל את הגדלת הכרטיסים של משחקי כדורגל? לא ברור.

לפי מה שקראתי, עלות השיפוץ היא 575M, אבל לפי הכתבה, לקחתם הלוואה של 1000M.
עזוב ברצלונה, אני מדבר על ריאל. זה נראה שכן לקחתם הלוואה למטרה אחרת, לא רק לשיפוץ.

סבבה, אתה לא מבין איך ההסכם הזה הגיוני, גם אני לא, לכן שאלתי אם יש מישהו שבאמת מבין.

לפרש בכוח גם אני יכול אבל אנחנו לא לומדים פה גמרא. בכל אתר שהוא פורסמה הכתבה בהתבסס על הידיעה הזאת וכתוב אחרת. מה יוצא ללג’נדס מההסכם הזה, אני לא יודע. אבל אולי הכוח של האיצטדיון החדש הוא כל כך גדול שאנחנו לא תופסים את המספרים האלו בכלל.

בינתיים קראתי שמישהו רשם שלג’נדס לוקחת 20% על כל ההכנסות שלא קשורות לכדורגל (אירועי מוזיקה אופנה וכו’, וגם על המסעדות והחנויות). ללג’נדס תהיה הזכות להשתמש באיצטדיון בכל יום ויום בתנאי שזה לא נופל על משחקי ריאל מדריד. בתמורה לזה, ריאל מדריד מקבלת הבטחה ל400 מיליון דולר הכנסה בשנה ובמידה ולג’נדס נופלת מההבטחה שלה לייצר את ההכנסה הזאת, לג’נדס צריכה להשלים את ההכנסה לריאל מדריד. בלג’נדס מוכנים לקחת את הסיכון כי מאמינים שהברנבאו יכניס הרבה יותר כסף מאשר ה400 מיליון יורו וכך גם בריאל מאמינים.

למעשה ההסכם הזה הוא win-win לשתי החברות כי מבחינת ריאל מדריד יש לה חברה שמוציאה את המקסימום מהנכס שלה בכל יום, ומבחינת לג’נדס הם בטוחים שהם יכולים להגיע לסכומים האלו מהאיצטדיון וכל גרוש שהם מצליחים להוציא מעל 400 מיליון יורו, הם מקבלים ממנו 20%. ההסבר הזה הרבה יותר הגיוני בעיניי אבל בכל מקרה אני רוצה לשמוע ממישהו שבאמת הבין את הכתבה מה דעתו.

אני קראתי 800-900 ובסך הכל ההלוואה היא על סך מיליארד יורו כולל הריבית ל30 שנה.

הסכום שנקבת אינו מונפץ, אך ריאל מדריד לקחה עוד הלוואה על סך 225 מיליון יורו.
https://www.google.com/amp/s/mobile.reuters.com/article/amp/idUKKBN2I31RE

מעוד קצת חפירות מצאתי עוד כמה נתונים :

ה400 מיליון יורו הם לא חדשים לגמרי. ריאל מדריד הרוויחה עד היום 150 מיליון יורו מהאיצטדיון, ובסך הכל מדובר על הכנסה נוספת של 250 מיליון בעונה בנוסף על מה שהיה עד היום.

בריאל מדריד צפו הכנסה של כ400 מיליון יורו מהאיצטדיון החדש בלי קשר להסכם עם לג’נדס. לכן הסכם החלוקה עם לג’נדס הוא מעבר ל400 מיליון יורו.