ד"ר כלכלה: על ריאל מדריד והעניינים הפיננסיים - הברנבאו ואדידס

הת’רד בפורום הקודם היה מאוד מרתק וטרם חזרנו לדון ולהתעדכן על הדברים האלה. תסלחו לי על הכותרת העלובה. בכל-מקרה, שני נושאים עומדים על הפרק: ראשית, שיפוץ הברנבאו, משהו שנסחב ונסחב ונסחב; שנית: ממש הבוקר פורסם: ההסכם המטורף של ריאל מדריד עם אדידס:

אם אין כדורגל, לפחות יש כסף. ריאל מדריד מציגה: הסכם חסר תקדים של המועדון עם הענקית אדידס - חוזה לעשר שנים עם 1.1 מיליארד יורו, והמספרים ברורים - 110 מיליון יורו מובטחים בכל שנה, והכפלת ההסכם הנוכחי שעמד על 52 מיליון יורו. זה החוזה הגבוה ביותר בהיסטוריה של הכדורגל. בכתבה במארקה מרחיבים עוד ועוד על הצמיחה הכלכלית של ריאל מדריד שלא פוסקת לרגע - רווח תפעולי של 751 מיליון יורו אשתקד, עלייה של 11%, וכמובן שציינו שבעזרת הסכום הזה ריאל תוכל לשפץ את הברנבאו(הערכות: 575 מיליון יורו) בלי עזרה מבחוץ, בלי להיות תלויה באף אחד. זו לא פחות מאשר ‘הקמת אבן דרך חדשה’ בשיווק הספורט כפי שהגדירו במארקה, בחוד החנית של הספורט. ‘החולצה היקרה ביותר’. ההסכם יהיה בין 2020 עד 2030.

ההסכם הנוכחי של ריאל מדריד הוא 42 מיליון יורו לעונה+10 מיליון נוספים במשתנים והחוזה יכפיל את עצמו כמובן וישתווה למספרים שיש רק ב-NBA. זה חוזה גבוה יותר מזה של רקוטן לברצלונה(55 מיליון יורו) או שברולט למנצ’סטר יונייטד(62 מיליון יורו). רק ב-NBA עצמו שם נייק משלמת מיליארד יורו ל-8 שנים[125 מיליון יורו לשנה] - עולה על המספרים של ריאל מדריד.

הקשר של ריאל מדריד ואדידס החל ב-1981, לכמה חודשים ואז החליף אותו המותג Adi (Adolf) Dassle, לפרק זמן קצר. ריאל חתמה עם אדידס עד 1986 ואז עם Hummel עד 1994 וארבע שנים נוספות עם Kelme. מאז, ריאל מדריד ואדידס הולכות יד ביד. בתקשורת כינו את המשא-ומתן הזה כקשה מאוד כמובן, ארוך טווח, משהו שהמנכ"ל אנחל סאנצ’ז ואנשיו מנסים לרקום כבר זמן רב. ריאל מדריד הגיעה עם דרישה גבוהה וחדשה והבינה שהמעמד הרם שלה בכדורגל יחד עם הסכומים שמתפזרים היום - לא הולם את ההסכם הדי מיושן וצנוע מדי שלה. לפי ‘דר-שפיגל’ הגרמני, המשא ומתן החל כבר בחודש מאי ולכל הזכיות של ריאל בגביע אירופה, 4 ב-5 עונות ו-3 ברציפות - יש מחיר, תרתי משמע. הסכם שהיה חתום בין 2015 עד 2024, עובר שינויים מן הסתם. עד עכשיו המועדון שמר 22.5 מהרווחים, ואדידס מחויבת לספק למועדון ‘ציוד’ עבור סכום כולל של 8 מיליון יורו.

בחוזה יש פרטים קטנים נוספים כמו מה קורה אם ריאל מדריד חס וחלילה יורדת ליגה, ובכיכר הסיבלס יש חסויות שאסור למועדון לשים - כאלה של המתחרות. אגב, גם המענקים הפרסיים מהחברה גדלים - אם עד היום זכייה בצ’מפיונס הניבה לריאל 5 מיליון יורו - מ-2020 הסכום צומח ל-7 מיליון יורו. ואפרופו מתחרות, במארקה כתבו שנייקי התעניינה גם היא ובחברת הספורט רצו שריאל מדריד תוותר על ההסכם עם אדידס כדי לעבור אליה, אך זה לא קרה.

ההשוואה לשברולט ויונייטד לא נכונה, צריך להשוות להסכם של אדידס עם יונייטד, שעומד על 75 מיליון פאונד לשנה, שהם כ-85 מיליון יורו :blush:

לייק 1

כנל רקוטן ובארסה.

רק אציין שיש כמובן סיבה ברורה לסכומים הגבוהים יותר שאדידס ונייקי משלמות, לעומת הספונסרים שעל החולצות. בעוד שברולט מקבלת פרסומות וזהו, אדידס ונייקי מקבלות בנוסף לפרסום את רוב ההכנסות ממכירת החולצות. עם קבוצות כמו ריאל, יונייטד ובארסה מדובר בסכומים כסף מכובדים שיכנסו בוודאות, ולכן חברות ההלבשה תשלמנה יותר מספונסרים אחרים.

2 לייקים

איפה אנחנו עומדים מבחינה פיננסית?
היה לי דיון עם דימיטרי בפורום של ברצלונה לגבי יכולותיה הכלכליות של ברצלונה. למרות כל הטעויות הפיננסיות שנעשו שם המצב הכלכלי שם לא בכי רע כפי שמצוייר ועדיין יש להם תוכניות לעתיד.

מעניין אותי איפה אנחנו עומדים, במיוחד במקביל אליהם. כמה באמת יש לנו להוציא על רכש? מה גובה המשכורות ואיפה אנחנו עומדים בעונה הזאת, וכן בעונה הבאה בהנחה שלא יגיע רכש אבל בייל איסקו מרסלו וכו’ לא יישארו בקבוצה? כמה צפויות ההכנסות שלנו ועל כמה עומדות ההלוואות שלנו?
מאיפה ניתן להוציא נתונים אמינים בנושא? יש אתרים ממולצים?

הקבוצה מפרסמת דוחות כספיים, לא צריך להתאמץ יותר מדי כדי להשיג את המידע -

מה שכן, צריך לנתח את הדוחות האלה בזהירות אם אין לך ידע חשבונאי. טעויות ששמתי לב שחוזרות על עצמן כמעט תמיד הן חוסר הבחנה בין הפסדים חשבונאיים להפסדים תזרימיים, אי הכרה בחשיבות של מינוף ובכלל התייחסות לחוב כאל מקור כל הרוע.

לגבי 2021 מן הסתם ייקח עוד קצת זמן עד שהמספרים יפורסמו, אם יהיה לי זמן אנתח פה את האירועים המרכזיים שישתקפו שם.

8 לייקים

מאיפה הבאת את זה?
הדו"ח הרשמי האחרון, עונת 2019\20, מציין רווח של 0.3 מיליון.
image

אפשר לינק בבקשה?
כשאני מחפש את הסכום הזה , אני רואה ספקולציות מ 2018. ב 2019 חתמתם על הסכם עד 2028, וזה מה שמופיע באתר הרשמי של ריאל. לא צוין סכום, אבל מארקה טען אז שזה מביא לריאל 120M לשנה.

התגובה שציטטת היא מ-2018.

3 לייקים

וגם 120 כפול 10 שווה 1.2 מיליארד אז לא הבנתי איפה הבעיה.

לייק 1

אווווופס לא שמתי לב שהתגובה המקורית מ 2018.
סליחה.
עדיין, לא היה לכם רווח של 750 מיליון. זה הכנסות, לא רווח.

גם הרווח שאתה ציינת של 0.3 הוא רווח נקי ולא תפעולי. יש הרבה בלבול במינוחים האלה.

2 לייקים

האמת שזה עדיין מפתיע. ציפיתי למספרים גבוהים יותר. בכל אופן, אני לא יודע איך ריאל מתנהלת/מוגדרת מבחינה עסקית ואני גם לא בקיא בIFRS אבל כמו שניר אמר יש עוד 2 דוחות עיקריים שסוגרים את הסיפור: balance sheet, statement of cash flows.

אם אתם ממש רוצים לדעת כמה כסף נזיל יש לנו ביד, אז צריך להסתכל על הקאש פלוז. יש לא מעט מקרים שלחברות יש רווח כביכול, כמו בדוח הנ״ל, אבל הן תכלס בסכנת פשיטת רגל.

בכל אופן, הייתי ממליץ להסתכל על הקאש פלוז.

לפי מה שאני מבין מההתנהלות של ברצלונה לא משנה כמה הבור עמוק תמיד נוכל לקחת הלוואה של כמה מיליארדים לכמה עשרות שנים עם תנאי מגה סופר vip והכל בסדר,נוכל לרכוש את הלאנד ואת אבא שלו.

שוב, ברמת העיקרון אתה יכול להיות בהפסדים בתור עסק אבל תזרים המזומנים שלך יהיה חיובי. לפי כל מה שמשתמע ממה שקורה אצל ברצלונה המועדון גם בהפסדים וגם אין לו תזרים מזומנים. למה הם מקבלים קרדיט (אשראי)? יכול להיות שאלו שמלווים את הכסף יודעים שברצלונה מסוגלת להחזיר, יכול להיות שמישהו חותם ערבות, יכול להיות ששניהם.