סנטיאגו סולארי :: רוצה לשנות את הכותרת 'מאמן זמני'

ריאל מדריד נכנסת לחודש המכריע של העונה. במארקה כתבו על ‘האתגר והעתיד’ של סולארי וזה זמן טוב לקבץ כאן את התרשמותיכם אחרי שלושה חודשים בתפקיד, וכשהאתגרים הגדולים בפתח, איך זה מרגיש לכם?

האתגר של סולארי: חודש פברואר

נכון יותר להגדיר את החודש הזה כאתגר עבור ריאל מדריד כולה אבל אין ספק ש המאמן סולארי שיעמוד בפני האתגר המשמעותי שלו כמאמן ראשי בכלל ושל ריאל מדריד בפרט, עם ריצת משחקים קריטית או יותר נכון מרתון משחקים בגביע המלך, בליגה ובצ’מפיונס - נמצא במרכז ועומד במבחן. האם הטייטל ‘מאמן זמני’ יהפוך למאמן קבוע? ‘חודש דצמבר, חודש ינואר, חודש פברואר, חודש מרץ…כל חודש חשוב כמאמן ריאל מדריד, עבורי ועבור הקבוצה, כל משחק חשוב, אלה שכבר שיחקנו ואלה שעתידים לבוא’, אמר המאמן כקלישאה במסיבת העיתונאים, אולם בהחלט יכול להיות שחודשים פברואר-מרץ ייקבעו.

אז כאמור, במארקה כתבו על ‘חודש סולארי’ שמציב סטט’ לא רעה בכלל כמאמן. אפשר לוותר לו על ההפסד בגומלין שמינית גמר הגביע נגד לגאנס, וגם ההפסד בצ’מפיונס מול צסק"א, כשריאל הבטיחה את ההעפלתה מראשות הבית עוד קודם - לא היה קריטי אם כי התוצאה מאכזבת. סולארי רשם רקורד של 17-1-4 בתקופתו בריאל מדריד, כשהניצחון המשמעותי ביותר כנראה היה נגד סביליה בליגה, ואין לזלזל במה שקרה בבטיס. כעת האתגר קופץ כיתה. ‘סולארי לא נלחץ מהקלאסיקו הקרב בלוח השנה והלו"ז האינטנסיבי’, החליטו במארקה, שכן הוא הוכיח לאורך כל הדרך את הביטחון והשלווה שלו, גם כשהתוצאות היו גרועות. כולם רואים מוקשים - והוא רואה הזדמנות. הוא רוצה להצדיק את מקומו על הספסל, ולהיות זה שיעמוד שם גם בעונה הבאה.

‘הכל או כלום’, עכשיו, עם הקלאסיקו בגביע המלך, המשחק החשוב בליגה נגד אתלטיקו וגם הקלאסיקו שמצטלב עם המשחקים נגד אייקס. אין הפסקה, אין מנוחה, לא פיזית ולא מנטאלית, גם לשחקנים. ריאל מדריד לא התמודדה במירוץ כזה כבר זמן רב.

סולארי קיבל בשלב מאוד מוקדם חוזה עד 2021 אבל הוא לא באמת חשב על עתידו מעבר למשחק הבא, אותה גישה שאימץ מצ’ולו סימאונה. ואם אחרי התבוסה באייבר החלו חריקות, הרי שהביקורת גברה אחרי התבוסה נגד צסק"א וכשריאל הפסידה לסוסיאדד או רשמה את הפסדה העשירי העונה כבר אחרי 30 משחקים - היה ברור שגם סולארי לא ימשיך על אוטומט. האמירה שלו ‘צריך להעריך גם את התיקו’ הרגיזה את העיתונאים. חוסה גארסיה מהמארקה כותב אפילו מעבר לכך, שבקיץ בהחלט תהיה מהפכה ומעבר להחתמות כמו האזרד, גאלקטיקו נוסף ואולי הבלם מיליטאו - פלורנטינו יירצה מאמן בכיר.

אבל אם סולארי ינצח את לוח השנה, ריאל מדריד תפנה למאמן אחר? גם ככה השוק קשה. אולי היא תנסה שוב לגדל מאמן, בבית שלה, כפי שהיה עם זידאן. ברור שהם שונים, אבל גם לזידאן היו התחלות קשות בקסטיליה. העתיד יסומן ע"י התוצאות. סולארי מוערך במשרדי המועדון בשל האומץ בקבלת ההחלטות, בין היתר עם מרסלו ואיסקו. רגילון וצעירים אחרים, בראש ובראשונה ויניסיוס - מקבלים קרדיט. ועדיין, שוב סתירה - זה לא מעיד בהכרח שסולארי יקבל את השרביט לפרויקט ארוך טווח.

אולי דווקא הקסם של סולארי הוא האדישות שלו. אלא אם כן פפ לא מכיל את ריאל מדריד בין הקבוצות הטובות בעולם בעשור האחרון - “ריאל מדריד לא רק המועדון הטוב ביותר בעשור אלא הטוב ביותר בתבל. ההשמטה היא מכוונת”, אמר סולארי בעצבים, והמשיך להחמיא לשחקנים. אולי דווקא משום שהוא יודע שיהיה לו קשה להמשיך - הוא אמיץ יותר מאחרים. יש לו מעט מאוד להפסיד והרבה להרוויח. לאחר האסון עם לופטגי, קשה להאמין שבכל פיאסקו שלא יהיה חלילה - סולארי יפוטר. הוא דווקא כן יוכל להיות מאמן שיסומן באותיות גדולות. או שריאל מדריד תפסיד הכל או שבחודש מרץ היא תמצא את עצמה איכשהו במאבק על כל התארים או לפחות שניים. סולארי ימשיך להיות נאמן להחלטותיו ועכשיו עם סגל מלא להוציא את ואייחו - הגיע החודש למדוד אותו כמאמן. הגיע החודש לשכנע את פלורנטינו שהוא יהיה המאמן של ריאל מדריד.