זה לא ה-VAR כמו שצריך: סיכום ביניים של אלמנט השיפוט החדש בכדורגל

image

קרדיט לכותרת הגאונית ב-‘ידיעות אחרונות’ בכתבה מאתמול. אחרי ניסיון באיטליה, ה-VAR היה השינוי הגדול במונדיאל האחרון במטרה לצמצם את טעויות השיפוט לאפס. בקלאסיקו הגדול בספרד, השופט הציץ במסך וראה את ואראן מבצע פנדל ברור, ואולי חשש לשרוק בהתחלה אבל אחרי שלב ההוכחות - העניק לבארסה את הפנדל שהגיע לה וסוארס כבש בדרך ל-2:0. בליגה האנגלית החליטו עדיין לא להשתמש ולנהוג בשמרנות מסוימת, אבל אחרי חצי שנה פלוס-מינוס בליגות הגדולות, זמן טוב לסיכום ביניים:

לא מעט כוכבים יצאו נגד העניין. לוקה מודריץ’ למשל, לואיס סוארס, וגם ראול דה-תומאס מראיו וייקאנו שביטא היטב את התחושות. ה-VAR גזל ממנו כמה גולים אבל גם אישר לו שניים מאוחרים, מצד שני הוא אמר וביטא את תחושותיי ואולי גם של רבים אחרים: זה נורא, כי כשאתה כובש שער אתה חוגג את הגול עם פחד, אתה עצור. לדעתי זה לא עוזר לאף אחד. זה לא טוב לכדורגל. השופטים טועים בכל-מקרה, גם עכשיו, עם התמיכה הטכנית כביכול”.

שאלת מיליון הדולר : איך אפשר לייעל את העניין הזה מבחינת המהירות, האחדות של השופטים ועוד ועוד, והאם הגיוני לאפשר לליגה בכירה כמו הפריימרליג להחליט לדחות את אימוץ הרעיון?

ומעבר לזה: דעתכם האישית. התורה שלי: יוצא ה-VAR לאלתר. הרגע הכי מרגש בכדורגל עבור השחקן ועבור האוהד הוא רגע הבקעת השער. אתה לא יכול לקפוץ בלב שלם כי אתה מפחד שיפסלו את הגול, ומעבר לזה המשחק מתארך ועדיין יש טעויות.

אני ינסה להיות אוביקיטיבי ולהמנע מפרובקציות. תשאל את אוהדי סקוטלנד מה יכול היה להיות הרגע הכי מרגש שלהם במשחק על העליה למונדיאל בדרום אפריקה (נדמה לי,) היה יכול, אבל אז בא תיירי הנרי והיד )… אבל היי איזה מרגש היה לראות את הנרי וצרפת חוגגים נכון?

היה ברור שכל אותם שמרנים ואילו שלא רוצים להתקדם, יחכו למערכת בפינה ברגע ברגע הראשון שהם יכולים על מנת להחזיר את הגלגל לאחור.

זה שלא הכל רץ חלק, זה היה ברור מהתחלה, ואף אחד גם לא הבטיח שהמערכת תמנע ב100 אחוז טעויות, זה נאיבי לחשוב בצורה הזאת. אבל המערכת עוזרת להפחית טעויות.

אני היתי מרענן ומשפר כמה הנחיות:

1 . במקרה של נבדל, לחכות עד שהמהלך יסתיים ורק אם המהלך מסתיים בשער ללכת לvar .

2 .במקרים בהם התוצאה בהפרש שערים גבוה, (כמו המשחק שהיה מול אספניול וברצלונה 5-0 ) לא להשתמש בvar בכלל, גם אם זה אומר לאשר שערים לא חוקיים.

3.לזרז ככל האפשר, את תהליך קבלת ההחלטות של השופט.

מה שהכי מגוחך בכל התלונות שלכם, זה שגם אם לא היה מערכת var , שום דבר משמעותי, לא היה משתנה, השער של לואיס סוארז עדיין היה מאושר. ההכשלה על ויסיניוס (אין לי מושג לא ראיתי את המשחק) עדיין לא היתה נשרקת. אז על מה התלונות נגד var?

ומה אני יגיד . צריך לבטל את var כי בכדורגל הדבר הכי חשוב זה החגיגה של השערים, ולא לשאוף לתוצאה צודקת ככל האפשר.

ותסלח לי, כדורגלנים רוצים לבטל את var כי בלעדיו היה להם הרבה יותר קל לעשות הצגות ולפגוע בשחקנים של היריב בלי שהשופט ישים לב. באמת הפתעה, שסוארז רוצה לבטל את הvar, כן זה אפילו מקשה על קאסימרו. הדבר הזה טוב שלא הבאת ציטוט שלו.

מה שמצחיק אותי טיפה, שבפוסט שלך הבאת דוגמה מצוינת להצלחה של var. בקלאסיקו האחרון, ללא הואר הפנדל לא היה מאושר ואז ריאל היו משוים ואולי גם מנצחים את המשחק. ואז לופטגי היה נשאר בתפקיד…

למקרה שתפרש אחרת את הדוגמא שלי: ציינתי את הקלאסיקו כמשחק בו ה-VAR עשה את תפקידו נאמנה, כמצופה ממנו, זה משחק שאני זכרתי. התעצלתי לבדוק מה קרה במונדיאל. אני חושב שבמשחק הזה גם המהירות בה השופט צפה במהלך הייתה סבירה.

כשאנחנו מדברים על שיפור העניין, השאלה עד כמה אפשר לשפר את זה. אולי שופטי הטלויזיה יצפו בהילוך החוזר בזריזות וילחשו באוזנייה והשופט עצמו לא יצטרך ללכת לצפות בעצמו, למשל.

הרגע שציינת על סקוטלנד והנרי היה מאוד קשה ומבאס, זה הראה את הסירחון של צרפת והאמת אני אשמע קצת מתייפיף אבל זה קצת ביאס אותי בתור אחד שתיירי הנרי היה אחד השחקנים שהכי אהב, מאלה שלא שיחקו בריאל מדריד. לא חשבתי שהוא הספורטאי המושלם, אבל זו הייתה רמאות גדולה במעמד כזה.

אני חושב שיש יותר מדי טעויות, הנה, ויניסיוס הוכשל מול סוסיאדד בבירור - קטע, אין פנדל. בטיס כבשה שער לא חוקי נגד ריאל, שער שעם מצלמות ה-VAR חייב להיפסל(הרי בבדיקה של שופט בעין אחת, ברגע אחד - קשה לגלות) - והשער אושר, והנה, יום ראשון, לואיס סוארס נהנה מזה. המקרים שציינתי לא היו משתנים אם לא היה VAR, אבל מקרים אחרים היו משתנים.
מה עם האמוציות שמלוות את משחק הספורט מכל העוסקים במלאכה: השחקן שרוצה לחגוג בטירוף בלי לחץ ולא להיות ‘עצור’, והאוהדים?

שלא תבין אותי לא נכון האמוציות זה מאוד חשוב וחגיגות שערים זה נהדר. אבל אם חייבים לבחור בין אמוציות וחגיגה של שערים לבין האפשרות של לצמצם טעויות שיפוט קשות שמכריעות משחקים, אני חושב שרוב אוהדי הכדורגל יעדיפו את האופציה השנייה.

כל הטעויות, שרשמת זה לא אשמת הvar, זה אשמת המרכיב האנושי. הvar כמו כל טכנולגיה אחרת, אין לה יכולת לחשוב עצמאית ולמנוע משופטים לטעות. הבעיה היא בשופטים עצמם. ההרגשה של רובנו. שהשופטים הספרדים הם הכי חלשים בארופה, כנראה לא הייתה מוגזמת.

דרך אגב, שכתבת שvar מעריך את הדקות של המשחק בצורה משמעותית זה מבוסס מדעית?

אני לגמרי בעד. הגיע הזמן לתת יתרון במצב של נבדל. אין הגיון בלהפסיק את המהלך כל פעם. כל עוד לא מובקע שער, אז אפשר לתת למשחק לזרום בצורה הרבה יותר טובה. גם ככה הקוונים זה תפקיד כל כך מיותר.

מתי אתה מחליט מה זו תוצאה גבוהה? פעם ארסנל סיימו ב4-4 אחרי שהובילו 4-0. ומה עם מפעלים שיש להם משחקי גומלין? קיצר לדעתי זה לא משנה. אם יש מערכת אז צריכים לייעל את השימוש בה, ולהשתמש בה בכל מצב על מנת שהמשחק יהיה כמה שיותר הוגן.

מה עם כל העצבים וחוסר האונים של הקבוצה שחוגגים מולה שער לא חוקי? זה נעלם מההסיטוריה כהרף עין, כיוון שפירקנו את יונייטד 3-1, אבל ה1-1 שלהם בגמר ב2011 היה מנבדל ברור של גיגס. אז השחקנים ואוהדים שלהם חגגו גול שלא הגיע להם, ומה איתנו שהיינו צריכים להיות מבואסים ועצבנים 40 דקות עד שהקבוצה שלנו החזירה את היתרון? כל שמחה של אוהדים היא על חשבון אוהדים אחרים. אז עדיף שתהיה הוגנות במשחק, וכל אחד יהיה שמח ממה שבאמת מגיע לקבוצה שלו.

איני יודע אם ראיתם, אבל טעות שיפוט קטסטרופלית גרמה לכך שהראמס עלו על חשבון הסיינטס לסופרבול.

אם מישהו חושב שזה הגון וספורטיבי - שיבוסם לו. כנראה האהבה מכהה את חוש הצדק בקטע רע מאוד.

אני חושב שזה מאוד פשוט, זה נקרא שיקול דעת של שופט, הבאתי דוגמה מצוינת. ברצלונה מובילה 4-0 עשרים דקות לסוף ואז אספניול מבקיעים שער בנבדל , מקרה כזה לא צריך לעצור את המשחק וללכת var השופטים במגרש צריכים להחליט. כמובן שבמשחקי גביע, נגיד במפגש הראשון, אז כל שער זה חשוב, אז פה המצב שונה.

במונדיאל הוואר עשה צדק. בספרד קיבלנו את כל השלילי ולא קיבלנו צדק. כי זה אותם השופטים הספרדיים המוכרים.

Heladero

חבל שאתה לא מגיב יותר,

זה הבעיה, לא var

הרעיון נפלא. הביצוע שוב נופל על שיקול דעת של בני אדם. ובספרד ידוע שהם פחות טובים. אני עוקב אחרי הליגה האיטלקית, ושם יש הוראות שונות כיצד לפעול. פשוט בספרד צוות השיפוט לא נותן החלטות טובות ולא תמיד השופט הראשי ניגש לראות.

אולי השופט צריך להתערב במקרים לא גבוליים. במקרים גבוליים שבהם אפשר לקבל טעות שופט אנושי אפשר ללכת גם עם ההחלטה המקורית של השופט, או לפחות לתת לו את האפשרות להתחרט, בדיוק כמו בגול של קנאלס.

השופט הראשי וראש צוות הוואר הם שופטים מאותו הדרג. לכן אם השופט הראשי ירוץ לראות את הווידאו זה יהיה ביזבוז זמן וזה גם לא יהיה אתי.

הדבר הזה במונדיאל, בו השופט רץ למוניטור היה מחריד.

אגב, במשחק היום נשרק נבדל כששחקן בארסה מול שער ריק. כמובן שלא היה נבדל. חייבים בדחיפות להתחיל לתת יתרון על נבדלים, ולבדוק את זה בדיעבד. הרי נכון שיש סיכוי של 0.01% שזה היה מוחמץ, אבל בפועל נלקח פה גול חוקי.

אם אני לא טועה זו ההוראה עכשיו, לא להרים דגל עד שהכדור נכנס.
זה שאתמול השופט לא עשה את זה, זו בעיה אחרת.

הסבר למה אושר השער של גריזמאן: הוואר לא בודק שני אירועים מאותה ההתקפה. השופט ביקש לבדוק אם היה נבדל, זה נבדק ולכן לא נבדק אם היתה עבירה לפני כן.
לגבי יתר אירועי המשחק את ההסברים יספק פלורנטינו פרס.

רק לבקשת השופט? ואם לא שם לב לעבירה?

הפנדל על ויניסיוס נתון לפרשנות. כשנעשית על שחקן עבירה מחוץ לרחבה, ואז השחקן ממשיך לתוך הרחבה ונעשית עליו עוד עבירה, שמפילה אותו- זה פנדל. במקרה שלנו, המרווח בין האירועים הוא נורא קטן.

בגול של מוראטה לא היה נבדל בגלל 3 סנטימטרים, וגם זה אחרי שמטילים קו מהכתף של ראמוס. אני בעד לתת יתרון להתקפה במקרה גבולי, אבל ברגע שהקוון הניף דגל, הגיוני שהואר לא יכלו לבטל בהחלטיות.

לגבי פלורנטינו, אני מבין שכל המלעיזים לא מעוניינים באמת אלא רק בהשמצות, אבל זה פשוט הסתברות. בחודש שעבר המון החלטות שגויות באופן מובהק שיכלו להיבדק בוואר הלכו נגדנו. עכשיו קצת נהנים ממקרים גבוליים. גם בברצולנה לא זוכרים את המתנות שקיבלו, ועל כל שגיאה אחת של הואר מתהפכים עליו.

בעניין העבירות הוואר גמיש. אם העבירה גבולית, לא משנה מאיזה צד של הגבול, שופט המשחר מקבל גיבוי. בנבדלים, לעומת זאת, הוואר כן מכריע. אלא מה? יושבת סוללה של שופטי וידאו מול קיר מלא מסכים ואין את הטכנולוגחה בשביל ל

באמת כאילו? פלורנטינו?
קשה לי לספור כמה פעמים העונה עצרו לנו התקפות של גול בטוח כי הקוון חשב שהוא רואה יותר טוב מה-ואר,המקרים לא נבדקו ואנחנו הפסדנו נקודות.
מה הבעיה עם ההחלטות בדרבי? מה אתה באמת לא רואה שחימנס המשיך את העבירה לתוך הרחבה?
הנבדל של מוראטה היה קטן אבל ודאי,אפילו לא היה צריך את הואר כדי לראות,הילוך חוזר הספיק.
אם כבר השער היחיד שהיה צריך להיפסל היה של גריזמן אחרי עבירה ברורה על ויניסיוס.
נמאס מהבכיינות הזו,מעניין למה היא קמה לתחייה פתאום כשאנחנו מתקרבים בטבלה,צבועים.

אין לי שום אינטרס להתווכח על כל החלטה של השופטים בדרבי. צודק או לא צודק, בפורום הזה אני תמיד אהיה בדעת מיעוט. בגלל זה הסברתי רק על השער של גריזמאן.