גומלין רבע גמר ליגת האלופות: היידה לונין! עוברים את סיטי בפנדלים אחרי 1:1 מותח |רודריגו כבש

לקראת מנצ’סטר סיטי

image

סטטוס ריאל מדריד:

ריאל מדריד מגיעה לרגע האמת של העונה: שבוע אחד מטורף שכולל משחק על החיים ועל המוות בגומלין רבע גמר ליגת האלופות נגד מנצ’סטר סיטי וכעבור ארבעה ימים מאבק אליפות - קלאסיקו ענק נגד ברצלונה בסנטיאגו ברנבאו. העונה כולה, הארוכה והמתישה – מתנקזת ל-180 דקות. אם נאמר את האמת, השחקנים כאן בשביל הרגעים האלה. ואנחנו חיים בשביל הרגעים האלה. “בחימום”, כבר כמעט שכחנו, במשחק שלא רלוונטי לשום דבר – ריאל השיגה 0:1 חשוב במאיורקה שקירב אותה על התואר המקומי, וקרלו אנצ’לוטי היה יכול לתת מנוחה למחצית משחקני ההרכב שלו. כעת, ייתכן וריאל עומדת בפני אחד מהאתגרים הגדולים ביותר שניצבו בפניה. עליה לעשות מה שלא עשתה מעולם – לנצח את מנצ’סטר סיטי באיתיחאד אחרי חמישה ניסיונות כושלים. אפשר להתפלסף הרבה על סטטיסטיקות שונות שתקראו בהמשך כמו המאזן של ריאל ברבע הגמר (לא הודחה מאז 2003-04 ועברה ב-11 הפעמים האחרונות שלה), כמה פעמים הדיחה ריאל את אלופת אירופה המכהנת (לפני שנתיים, זוכרים?) וכדומה. בתאכלס – ריאל אופטימית, מאמינה בעצמה ואם יש מישהי שמסוגלת לעשות את זה – זו ריאל מדריד. הרבה יותר מקלישאת ה-“סטטיסטיקות נועדות כדי להישבר” כפי שאמר קרלו, אלא פשוט כי זה המפעל שלנו. “אני כבר לא יכול לחכות שהמשחק יתחיל. אני מחכה לשחק במדי ריאל במשחקים כאלה. סיטי זכתה בטרבל ורואים בה פייבוריטית, כמובן. אבל אנחנו ריאל מדריד, יש לנו שחקנים טובים ואנחנו בטוחים בעצמנו”. כמו שג’וד אמר. מישהו האמין שיש קבוצה שתזכה שלוש פעמים בליגת האלופות? ו…

משחק טוב כמו בברנבאו לא יספיק, ריאל תצטרך להשיג משחק מצוין, על גבול המושלם, אך יש לה לא מעט נקודות טובות לקחת מהמשחק הראשון – היא הגיעה להרבה מצבים(כמה החמצות ממש מאכזבות) והצליחה למנוע מסיטי להיכנס לרחבה כפי שהיא אוהבת. הזיכרון מה-4:0 הכואב בעונה שעברה בהחלט נמצא בראש ובלב, אך מעבר להרכב השונה, זו לא אותה קבוצה. אם זה המאזן העונה – שני הפסדים בלבד ב-44 משחקים| אם זו חוליית ההגנה היציבה יותר – הפעם אנטוניו רודיגר ישחק, אל חשש| אפקט אדוארדו קמאבינגה בקישור אם תרצו| ג’וד שהיכולת המדהימה שלו בפתיחת העונה קצת נשכחה – והוא השחקן שהגיע עם המיסטר למסיבת העיתונאים כדי שנשמע אותו| ואולי גם הגיוון הטקטי המפתיע במשחק בספרד ועשוי לבלבל – האם רודריגו שוב ישחק בצד שמאל (“איך לא חשבו על זה קודם?”) או שנחזור למקורות עם ויניסיוס ג’וניור. ריאל של אשתקד אמנם ביצעה מהפך באנפילד אך לא מעט פעמים בחצי השני של העונה כשספגה זה היה נראה שהמשחק נגמר. הפעם זה שונה. כמו שהיה בברנבאו.

אחד המפתחות בדרך לניצחון מחר – פתיחת המשחק. אמנם בשנה שעברה ריאל שרדה את 20 הדקות הראשונות אך סיטי יצרה המון מצבים. במשחק ביום שלישי כולנו זוכרים מה קרה, ובמשחק לפני שנתיים נגד סיטי – כבר בדקה השנייה ריאל נקלעה לפיגור ואחרי 11 דקות התוצאה הייתה כבר 2:0. חוסן, חוסן ועוד פעם חוסן. ושרירים וקלאסה במרכז השדה. בספרד דובר לא מעט על כך שקרלו משוכנע שהמשחק הזה הוא עניין רגשי ולא רק מקצועי. בסקר המארקה, כמעט מחצית מהנשאלים (כ-5,000) שהם 46%, השיבו שהאופי והתגובה הרגשית היא המפתח. ואם כבר עניין רגשי, אורליאן טשואמני המושעה הצטרף לקבוצה בנסיעה כדי להיות עם החבר’ה ואפילו אחד הילדודס של קסטיליה הגיע ברגע האחרון. זה מעיד על הביחד, ממש הרגשה של גמר לכל דבר.

את העניין המקצועי כמובן אי אפשר לנתק. ההרכב יהיה העתק של ה-11 ששיחקו בברנבאו למעט השינוי הבודד הכפוי. טשואמני, גיבור מאיורקה, יחמיץ את המשחק בשל כרטיס צהוב ויוחלף בקפטן נאצ’ו שרשם משחק טוב וצבר ביטחון. גם אם הייתה מחשבה לתת לאדר מיליטאו לשחק – הרי שהוא נכנס רק בתוספת הזמן במחזור האחרון, אינו רלוונטי. זה יכול להיות עוד ערב קסום של החייל הנאמן נאצ’ו שרבים הטילו בו ספקות ואין לכם ספק מי רוצה לנצח יותר מכולם. כל זה כשעתידו לוט בערפל. נאצ’ו עד העונה הוכיח שאפשר לסמוך עליו. כמובן עם עזרה של המאסטרו אנטוניו רודיגר שיהיה שוב אנטי ארלינג הולאנד, וברור שהוא ישחק טוב יותר מאשר במשחק בספרד. ואם כבר כרטיסים צהובים, הרי שארבעה צריכים להיזהר מפספוס חצי גמר פוטנציאלי – ג’וד, ויניסיוס ג’וניור, קמאבינגה ודני קרבחאל – לא פשוט העניין. הפסימיים גם יוכלו לראות במשחק הזה אולי ערב פרידה חס וחלילה של לוקה מודריץ’ מליגת האלופות, לפחות כשחקן ריאל. אנחנו נעשה סדר: קרבחאל, טוני קרוס, קמאבינגה, רודריגו ו-ויניסיוס יחזרו להרכב בהשוואה ל-11 ששיחקו נגד מאיורקה. אפשר לדבר גם על אנדריי לונין באתגר הגדול בקריירה שלו. אפילו טיבו קורטואה הגדול לא הצליח להימנע מספיגה של שתי רביעיות רצופות. בעצם אמרנו די – לא מדברים על המפגש הארור ההוא.

קרלו, שאגב בעבר פעמיים כמאמן המשיך הלאה בנוקאאוט אחרי תיקו במשחק הביתי – משדר רוגע כמובן. “אני אופטימי ובטוח שיהיה בסדר. אני מלא אמון בשחקנים. אנחנו בתקופה טובה. לא צריך להסתכל על מה שקרה. עלינו להתחרות, לשחק טוב ובביטחון כמו שאנחנו יודעים. יהיה משחק מאוזן. אני לא ישן טוב בלילה רק אם אני אוכל יותר מדי בסמוך לזה”. הוא שיבח את עבודה הטקטית של שחקני ההתקפה ואמר שהיא גם מהמפתחות למאזן הספיגות הנפלא בליגה, ודיבר על הקלאסיקו החדש של אירופה כביכול. “יש קבוצות רבות שהן מאוד חזקות, מראות שהן כאן כדי לזכות במפעל הזה. יהיה שוב משחק פנטסטי”. אנצ’לוטי אגב הגיע לפחות לחצי הגמר בכל אחת מארבע העונות הקודמות שלו כמאמן ריאל. קרלו אמר שאין הפתעות לקראת מחר, אז מה זה אומר, מי ישחק בשמאל. “פפ יכול להיות רגוע”. קרלו סיכם: “מסר לאוהדים? אני חושב שהם רגועים. זה המפעל שלנו. הם לא צריכים להיות מודאגים”.

מי שגורם לקצת דאגה לאחרונה הוא ג’וד. זה לא רק השערים שהפסיקו להגיע – זה היה נורמלי, אלא היכולת שלו. מהמפסידים הגדולים במשחק הראשון. “הוא שחקן טוב מאוד, מודרני, חזק וטכני. הוא יהיה אחד החשובים ביותר בעתיד. אסור לשכוח שהוא רק בן 20, הוא שחקן פנטסטי”, אמר קרלו וניסה להוריד לחץ. ג’וד דיבר בפתיחות על הכושר שלו : “הרמה שלי דעכה? התחלתי את העונה טוב מאוד ותמיד שיחקתי. ואז נפצעתי בקרסול נגד ג’ירונה וזה השפיע על הקצב שלי. כבשתי שער חוקי נגד ולנסיה והוא לא אושר. אני צריך לעבוד קשה כדי לעזור לחברים שלי וגם התפקיד שלי מעט שונה. אני שמח, לא אכפת לי מהביקורת, אני צריך להגיב על המגרש”, אמר ג’וד. אם ריאל תקבל את ג’וד של הקלאסיקו בליגה למשל אז יהיה בסדר. “אני מרגיש אסיר תודה בכל פעם שאני לובש את הסמל הזה על החזה ולעולם לא יימאס לי, אמר”. הוא כבר כבש פעמיים נגד סיטי בעבר אך זו לא המטרה שלו בהכרח. “לא הצבתי מטרה. חיכיתי שיגיע שער הבכורה בריאל. אני עומד על 20 ואני מאוד מרוצה. כשאני לא כובש כמה משחקים וזה מעצבן אבל יותר מפריע לי אם הקבוצה לא מנצחת. אני רוצה להוסיף עוד כישורים למשחק שלי”. זה משחק שריאל תצטרך גם את ג’וד שמנצל מצבים וגם את שחקן הקישור כמובן שעושה עבודה שחורה – מאבקים פיזיים, השתחררות מלחץ, להרגיע את הקצב. “עלינו להגן כקבוצה, כולם יחד, להיות יציבים וחזקים ולשחק עם ביטחון ואחריות”, אמר ג’וד שסיפר שדיבר עם חבריו על המשחק בעונה שעברה ולכולם בריר שצריך לעבוד אחרת. גול ברבע הגמר הוא בעל משקל גדול יותר מעוד משחק נגד מאיורקה בו הכדור פוגש את המשקוף, זה ברור.

המבקיע המוביל של ריאל ב-2024 הוא ויניסיוס עם 12 שערים. שחקן שובר שיוויון אם תרצו, ועל חברו רודריגו מדברים יותר כמעין ‘מיסטר צ’מפיונס’ (הגיע כבר ל-19 שערים) למרות שגם הוא מצוין. ויניסיוס החמיץ יותר מדי בשני המשחקים האחרונים. הוא עלה מהספסל בצורה פנטסטית נגד מאיורקה ויצר הרבה, כמובן בישל שני שערים נגד סיטי - אבל פישל באחד על אחד והפעם זה עלול להיות קריטי. ייתכן שאם נראה חילופי מקומות בינו לבין רודריגו וכל פעם שחקן אחר יהיה בצד שמאל – זה יבלבל עוד יותר ויקשה על סיטי. במארקה נכתב כי ויניסיוס רוצה במשחק הזה אתגר אישי גדול כמו גומלין הקופה דל ריי בעונה שעברה נגד ברצלונה בחצי הגמר, אז נתן הצגה. “הוא רוצה לרשום את שמו בעוד פרק בדפי ההיסטוריה של ריאל”. אגב, במשחק בברנבאו למרות שריאל כבשה שלושה שערים ויצרה המון - השלישייה החליפה רק 30 מסירות יחד. רודריגו וג’וד מסרו אחד לשני רק שלוש פעמים בסה"כ.

לפי האתלטיק כ-3,000 אוהדים ילוו את ריאל לאיתיחאד והם בוודאי מאמינים. ריאל כבר הצליחה פעמיים להעפיל לשלב הבא בליגת האלופות על חשבון יריבה אנגלית אחרי שלא ניצחה בסנטיאגו ברנבאו. בשני המקרים זה קרה נגד מנצ’סטר יונייטד – ב-1999-2000 אז ניצחה את הטרבליסטית הגאה 1:3 באולד טראפורד וכן בעונת 2012-13 עם ז’וזה מוריניו. עד 2014 ריאל לא ניצחה מעולם באליאנץ’ ארנה את באיירן מינכן ועד 2022 לא ניצחה את צ’לסי, ואז הגיע קארים בנזמה. כמובן שבאנגליה ריאל מתקשה, יש לה תשעה ניצחונות מול עשרה הפסדים. אבל לעומת האיתיחאד בו רשמה שלושה הפסדים רצופים ויש לה רק שתי תוצאות תיקו, היא כן ניצחה פעמיים באנפילד כולל ה-2:5 בעונה שעברה, כן ניצחה פעמיים באולד טראפורד. 13 פעמים העפילה ריאל מדריד מול קבוצות מאנגליה – אשתקד הדיחה את ליברפול וצ’לסי, ושבע פעמים הודחה. בשמונה מ-11 המאבקים האחרונים היא עברה. האווירה באימון המסכם הייתה פנטסטית עם לא מעט חיוכים. ריאל מדריד מאמינה והיא ניצחה בכל המגרשים הקשים האחרים באירופה חוץ מהאיתיחאד…כמו בשיר של אהוד בנאי: “היום –נעשה משהו בלתי נשכח”.

ריאל מדריד – הרכב משוער: אנדריי לונין| דני קרבחאל, נאצ’ו, אנטוניו רודיגר, פרלאן מנדי| טוני קרוס, פדה ואלוורדה, אדוארדו קמאבינגה, ג’וד בלינגהאם| רודריגו ו-ויניסיוס ג’וניור

מה המצב סיטי?

מנצ’סטר סיטי מגיעה לגומלין כשהיא על הגל, מרגישה באולימפוס, כל הכוכבים הסתדרו לפי התוכניות אם תרצו – ואנחנו לא מדברים על קווין דה בריינה, פיל פודן וארלינג הולאנד שכבודם במקומם מונח. אפילו פפ גווארדיולה לא האמין לכל הטוב הזה שקרה ביום ראשון. פפ קיבל מתנה ענקית. סיטי עשתה את שלה לא רק בברנבאו עם ה-3:3 נגד ריאל (תוצאה טובה על אף שהובילה פעמיים), אלא גם בשבת כשניצחה 1:5 את לוטון באיתיחאד והלחיצה את האחרות למרות שלא היה סרט אחר – גם לא בהרכב עם לא מעט רוטציות. ואז הן קרסו. גם ליברפול שנכנעה 1:0 באנפילד לקריסטל פאלאס וגם ארסנל שהפסידה 2:0 באימרויות לאסטון וילה – פינו את המקום בפסגה לאלופה. כעת כשנותרו שישה מחזורים לסיום העונה והיא מוליכה בשתי נקודות על הדולקות אחריה – מי ייהמר נגדה? מי יהמר נגד סיטי, הטרבליסטית הגאה, שבדרך לאליפות רביעית ברציפות ושישית בשבע עונות. ובמצב העניינים הזה – תענוג להגיע למשחק הכי חשוב של העונה ולספק עוד הצהרה מבחינתה. סיטי בטוחה בעצמה שהיא מסוגלת “לעשות משהו שכמעט בלתי אפשרי” כפי שתיאר פפ בעצמו ולהדיח את ריאל שנה שנייה ברציפות ואם תעשה זאת יעמדו בפניה אתגרים פחות קשים. היא חולמת על זכייה שנייה ברציפות במפעל.

אז מה קרה בשבת? סיטי הובילה כבר אחרי שתי דקות בזכות שער עצמי. דה בריינה שסבל מקלקול קיבה לפני הברנבאו ועזבו אתכם שטויות שפורסמו – חזר להרכב (ברור שהוא יחליף את מתיאו קובאצ’יץ’ שהבקיע בשבת אך בברנבאו לא היה ממש פקטור, ומדובר במגמה התקפית הרבה יותר). הולאנד שסביר להניח שבגומלין לא יציג משחק כה חלש – הבקיע והשיג כמה רגעים של שקט – 31 כיבושים העונה בכל המסגרות ומדברים על עונה חלשה. אלו שנחו הם פיל פודן, ברנרדו סילבה ורודרי המנוע, וכן ג’ק גרילירש. השוער אדרסון כבר עלה ב-11 בעוד קייל ווקר חזר לסגל אף לא שותף, תרגיל הטעייה של פפ? כמו שהוא אוהב, הספרדי נותר כביכול מסתורי לגבי סיכוייו של האנגלי לחזור לשחק ולהיות ה-אנטי ויניסיוס, אך בהמשך הוא ערך אימון מלא כמו נייתן אקה ויחזור כמו גדול. “אני אראה לגביו באימונים, הוא התאמן פעמיים-שלוש והיה בסדר”, אמר פפ במסע"ת שנערכה לפני האימון. “אנחנו יודעים עד כמה הוא פיזי ועד כמה הוא מקשה על היריבים”.

היו לא מעט רגעים העונה, זה נכון, בהן סיטי נראתה פחות חזקה. אולי גם במשחק במדריד. הנעת כדור כביכול לא מסוכנת, בלי מצבים של מאה אחוז שער, שברירית בהגנה. אבל היא מריחה את אפריל-מאי ומשנה את פניה. בארבעת המשחקים האחרונים כבשה סיטי 16 שערים - ממוצע של ארבעה למשחק. המכונה ההתקפית עובדת. ובליגת האלופות היא כבשה שלושה שערים בכל אחד מתשעת משחקיה העונה – שיא בלתי נתפס. ואם כבר שיאים, סיטי פשוט בלתי ניתנת לעצירה במשחקי הבית. היא כבשה כאמור שתי רביעיות נגד ריאל אבל זה מעבר לכך. היא לא הפסידה באירוטפה במגרשה הביתי מאז 2018-19, פאנצ’ר נגד ליון, כבר 30 משחקים. היא גם ניצחה ב-22 מ-23 האחרונים שלה בבית באירופה. במבט על כל המסגרות, האחרונה שניצחה את סיטי באיתחאד היא דווקא ברטנפורד, בנובמבר 2022. כמעט שנה וחצי עברו מאז. אותו הפסד נגד ריאל בברנבאו ב-2022 גם היה היחיד שלה נגד הספרדיות ב-13 המשחקים האחרונים. סיטי המשיכה הלאה בכל תשע הפעמים בהן הוציאה תיקו במשחק הראשון בחוץ, בכל אחד מהמקרים ניצחה את משחק הגומלין בבית, לאחרונה מול אותה ריאל בחצי הגמר אשתקד. סיטי כעת בהרכב מלא ובמשחק בית ורוצה להתנפל.

אם בשנה שעברה היה לסיטי את הרצון העז לנקום על שברון הלב שלהם מהברנבאו, הרי שהפעם המוטיבציה היא קצת שונה – שיא ועוד שיא. במועדון כמובן ניסו להעביר את המסר עם סימן קריאה – המשחק בעונה שעברה לא רלוונטי וכל משחק בכדורגל הוא שונה – קלישאה נכונה אולי, אבל אם תהיתם לגבי הלחץ – הוא לא פחת. “אני מקווה שאין פחות לחץ. אנחנו צריכים את הלחץ הזה. אם אתה חושב שעבר עשית את זה…לא תהיה לנו את האקסטרה. אנחנו רעבים למשחקים האלה, להביא את האנרגיה וברור לנו שנצטרך לסבול לעתים כי אי אפשר לשלוט במשך 90 דקות”, אמר פפ. הספרדי שמחזיק במאזן אדיר נגד ריאל עם חמישה הפסדים בלבד לעומת 13 ניצחונות ב-24 משחקים, אולי שונא אותנו בלב ובנפש אבל יודע גם לפרגן. הוא מבהיר – המון ריספקט אבל אין פחד.

“אני מכבד אותם מאוד אבל לא מפחד. אני משבח אותם כי הם ראויים לכך, זה מה שאנ חושב אך לא מאמינים לי. אם ריאל תנצח אותי כפי שקרה הרבה פעמים (פפ הודח פעמיים בליגת האלופות נגד ריאל וגם הדיח אותה פעמיים) – אברך אותה כמו שעשיתי לא פעם. אם נפסיד לריאל אז לבטח מגיע להם”, אמר והדף שאלות על הקלאסיקו ב-2011. “עלינו לעשות משחק יותר טוב מאשר במדריד”, הוא אומר ולבטח מדבר על משחק ההגנה. המהירות של ווקר תהיה קריטית ותסייע גם בהגנת הכדור ואפילו תקיפה איכותית יותר מצד ימין. פפ נשאל האם ריאל הזו חזקה מהעונה שעברה: “לא הייתי אומר שאני לא מסכים עם מי שטוען כך אבל גם אשתקד הם היו נהדרים עם קארים בנזמה, עם לוקה מודריץ’ בהרכב, זו קבוצה יוצאת דופן”, אמר והוסיף שזה בהחלט משחק גדול ותמיד יהיה, משחק מיוחד עבורו". הוא גם פירגן לבלינגהאם – “הוא שחקן יוצא דופן”. פפ דיבר על הצורך להיות מוכן לשינויים מצד ריאל מדריד. “אנחנו לא נדע כיצד הם משחקים עד לפני השריקה”. סיכוי טוב שגם פפ יכין הפתעה לקרלו. הוא טוען שגם סיטי צריכה לעשות התאמות.

image

אם בצד שלנו בלינגהאם היה חלש ונחוש להשתפר הרי שאצלהם זה הולאנד. יש לו 12 שערים ב-16 משחקים אבל זה כן נראה מעט שמשהו “לא בסדר איתו ב-2024”, כפי שנכתב במונדו דפורטיבו. הייתה לו הרי חמישייה בגביע שמקפיצה את הגרף. בברנבאו הוא ניצח רק בשלושה מאבקים, חילק רק שבע מסירות. אם בתחילת העונה אחוז האפקטיביות מול השער עמד על 41% הרי שעכשיו האחוזים עומדים על 28.57%. להולאנד, עדיין הכובש המוביל העונה בצ’מפיונס, שמונה שערים ב-11 משחקים בליגת האלופות במדי סיטי. הולאנד כמובן יוכל לפנות שטחים לחברים שלו, כשהבלמים עסוקים הם יגיעו מהקו השני. כפי שהיה למשל במשחק ב-0:4 אשתקד. מי שעשה זאת היה ברנרדו שמסתמן כאחד מהסיוטים של ריאל.

ברנרדו שחקן מאוד מטעה אם תרצו. נראה לעתים לא מסוכן אבל קטלני. גם מנהל משחק, גם יכול לשחק בכנף, גם מבקיע. יש לו 11 שערים העונה ב-40 משחקים, זה הרקורד הטוב ביותר שלו, רחוק רק שניים מעונת השיא בסיטי ב-2021-22. “לא צפיתי במשחק הזה שוב”, אמר על אחד ממשחקיו הגדולים בקריירה מה שמביא למסקנה ברורה - הוא רעב ולא מתרפק על העבר. “ריאל תרצה לנקום, אותו משחק לא קורה פעמיים. האפשרות שנזכה בליגת האלופות שוב? אנחנו מסוגלים, הראינו בשנים האחרונות את האיכות שלנו. אנחנו במקום טוב לקראת הרגעים הקשים”. הוא מטריף את הקהל: “יש לנו את התחושה הזו שאנחנו חזקים מאוד בבית עם האוהדי שלנו. המשחק אשתקד היה בעצם האפשרות שלנו לבקש סליחה מהאוהדים, כאב לנו על מה שהיה בברנבאו לפני שנתיים. אנחנו משחקים בבית עם שאפתנות אבל גם עם הרבה כבוד נגד המלכים של אירופה”. על דה בריינה: “כשהוא על המגרש, אנחנו שונים, משחקים טוב יותר, הוא נותן לנו גיוון וכוחות ועידוד. אנחנו מקווים שהוא ישחק טוב כפי שהוא רגיל”.

ואולי בעצם העליות והמורדות של העונה, מה שקורה לסיטי, הכל הגיוני? “זה כמובן היה שבוע טוב עבורינו. לא ציפיתי ששתי הקבוצות הגדולות יאבדו נקודות. עכשיו המצב בידיים שלנו. אני שמח כי לפני שבועיים כששיחקנו נגד ארסנל, זה היה נראה כאילו הכל נעלם. ועכשיו הכל השתנה. יש סיבות למה הכדורגל הוא דבר כל כך נפלא”, אמר, ובזה אפשר לעצור (למרות שהוא דיבר על שחקנים גדולים שעזבו, כאלה שבאו, ירידת מתח אחרי הטרבל). אף אחד לא יודע איך יסתיים המשחק מחר או בכלל…

מנצ’סטר סיטי – הרכב משוער: אדרסון| קייל ווקר, רובן דיאש, ג’ון סטונס, יושקו גברדיול| רודרי, ברנרדו סילבה, קווין דה בריינה, ג’ק גריליש. פיל פודן| ארלינג הולאנד

קצת מסביב:

קוטלת האלופות ואוהבת נקמות| זוכרים את הערב הזה? 1999/00. אחרי תיקו מאכזב בסנטיאגו ברנבאו (0:0) ריאל מדריד העפילה לחצי הגמר דווקא עם ניצחון באולד טראפורד על מנצ’סטר יונייטד הטרבליסית הגאה - 2:3 אדיר תוצרת צמד של ראול (ותרגיל מדהים של פרננדו רדונדו בעקב). שימו לב לזה, חמש פעמים בעבר הדיחה ריאל מדריד את אלופת אירופה המכהנת - ובכולן המשיכה לזכייה משלה במפעל.

1998 - ריאל מדריד מדיחה את בורוסיה דורטמונד בחצי הגמר
2000 - ריאל מדריד מדיחה את מנצ’סטר יונייטד ברבע הגמר
2002 - ריאל מדריד מדיחה את באיירן מינכן ברבע הגמר
2014 - ריאל מדריד מדיחה את באיירן מינכן בחצי הגמר
2022 - ריאל מדריד מדיחה את צ’לסי ברבע הגמר

אם נלך לגביע אירופה הישן הרי שריאל הדיחה את אינטר ב-1966 בדרך לזכייה בגביע השישי שלה.

קבוצות שריאל מדריד ‘נקמה’ בהן שנה אחרי שהודחה על ידן בליגת האלופות:
עונת 2001/02: ריאל מדריד מדיחה את באיירן מינכן ברבע הגמר, שנה אחרי שהודחה על ידי במעמד חצי הגמר.
עונת 2010/11: ריאל מדריד מדיחה את ליון בשמינית הגמר, שנה אחרי שהודחה על ידה בשלב שמינית הגמר.
עונת 2013/14: ריאל מדריד מדיחה את בורוסיה דורטמונד ברבע הגמר, שנה אחרי שהודחה על ידי בחצי הגמר.
עונת 2021/22: ריאל מדריד מדיחה את צ’לסי ברבע הגמר, שנה אחרי שהודחה על ידה בחצי הגמר.
עונת 2023/24: שנה אחרי שהודחה על ידי בחצי הגמר, האם ריאל מדריד ‘תנקום’ ותדיח את מנצ’סטר סיטי?

מאזן רבע הגמר של ריאל מדריד| הקבוצה שלנו שיאנית בכל דבר שקשור לליגת האלופות ולגביע אירופה. וגם שיאנית רבע הגמר. זה רבע הגמר ה-39 שלה. עד היום היא עברה 32 פעמים לחצי הגמר והודחה רק שש פעמים. אם נסתכל על ליגת האלופות מאז 1993, והפעם הראשונה בה ריאל הגיעה למעמד רבע הגמר הייתה ב-1995-96, המאזן טוב מאוד גם כן. כמו שאמרנו, מאז עונת 2003-04, כלומר כבר עשרים שנה – ריאל לא הודחה בשלב רבע הגמר. וב-19 הפעמים שלה במעמד בליגת האלופות היא המשיכה הלאה 16 פעמים והודחה רק שלוש. פרט לכישלון נגד מונאקו (2003-04) היא הודחה גם נגד יובנטוס ב-1995-96 וכן נגד דינמו קייב ב-1998-99. מאז ההדחה נגד מונאקו ריאל המשיכה הלאה 11 פעמים ברציפות במעמד רבע הגמר.
הנה הרשימה:

עונת 2022-23: ריאל מדריד עוברת את צ’לסי 0:4 בסיכום
עונת 2021-22: ריאל מדריד עוברת את צ’לסי 4:5 בסיכום
עונת 2020-21: ריאל מדריד עוברת את ליברפול 1:3 בסיכום
עונת 2017-18: ריאל מדריד עוברת את יובנטוס 3:4 בסיכום
עונת 2016-17: ריאל מדריד עוברת את באיירן מינכן 3:6 בסיכום
עונת 2015-16: ריאל מדריד עוברת את וולפסבורג 2:3 בסיכום
עונת 2014-15: ריאל מדריד עוברת את אתלטיקו מדריד 0:1 בסיכום
עונת 2013-14: ריאל מדריד עוברת את בורוסיה דורטמונד 2:3 בסיכום
עונת 2012-13: ריאל מדריד עוברת את גלאטאסראיי 3:5 בסיכום
עונת 2011-12: ריאל מדריד עוברת את אפואל ניקוסיה 2:8 בסיכום
עונת 2010-11: ריאל מדריד עוברת את טוטנהאם 0:5 בסיכום
עונת 2003-04: ריאל מדריד מודחת נגד מונאקו בשערי חוץ (5:5)
עונת 2002-03: ריאל מדריד עוברת את מנצ’סטר יונייטד 5:6 בסיכום
עונת 2001-02: ריאל מדריד עוברת את באיירן מינכן 2:3 בסיכום
עונת 2000-01: ריאל מדריד עוברת את גלאטאסראיי 3:5 בסיכום
עונת 1999-00: ריאל מדריד עוברת את מנצ’סטר יונייטד 2:3 בסיכום
עונת 1998-99: ריאל מדריד מודחת מול דינמו קייב 3:1 בסיכום
עונת 1997-98: ריאל מדריד עוברת את באייר לברקוזן 1:3 בסיכום
עונת 1995-96: ריאל מדריד מודחת נגד יובנטוס 2:1 בסיכום

נכנסים לאווירה| ריאל מדריד פירסמה סרטון וידאו מיוחד לקראת המשחק. “אי אפשר שלא לקבל עור ברווז”, נכתב ב-AS. כמובן הרבה מה-1:3 האלמותי נגד מנצ’סטר סיטי בסנטיאגו ברנבאו לפני שנתיים והטירוף של הקהל. וקצת מהעונה - האווירה, ג’וד בלינגהאם, הוולה של פדה ואלוורדה ופסקול דרמטי בשתי השפות. כמו שמודי בראון הגדול ז"ל היה אומר - תבלו.

מצד אחד לחץ עצום לקראת מחר ומצד שני בגלל משחקים כאלה, שבועות כאלה - אנחנו כל כך אוהבים כדורגל. הפעם אכתוב את משנתי יותר בקצרה, ניתן לשחקנים לדבר על המגרש - אני קצת מרוקן.

זה המפעל שלנו, זו לא קלישאה אלא אמת לאמיתה, אנחנו ריאל מדריד, אנחנו המלכים של אירופה. מישהו האמין שנוכל לזכות שלוש פעמים ברציפות בליגת האלופות? הנגיחה של סרחיו ראמוס בדסימה, או כל פריים בדרך לגביע ה-14 בדגש על נס רודריגו? אם יש קבוצה שעשתה הכל במפעל הזה - זו ריאל מדריד. גם ניצחנו בכל כך הרבה מגרשים גדולים בשנים האחרונות. העניין הוא שביחס לתוצאה וגם איכות היריבה, ובהתחשב במשחק “בודד” אולי זה האתגר הכי גדול שניצב בפנינו. אפשר את השלישייה מרסלו-ראמוס-כריסטיאנו במוד 2017 רק לערב אחד?

מה היה לנו? תוצאה לא טובה בכלל, זה שנקלענו לפיגור פעמיים בשלומיאליות זה לא משהו לזכותינו, אמנם שיחקנו מעולה וצר לי על ההחמצות מתוך הרחבה (כמה חבל שלא הגיע 1:3!!), אבל אבל ההנחה היא שבמשחק בית מנצ’סטר סיטי היא מפלצת, המספרים מוכיחים זאת, בטח בהרכב מלא, זה לא יהיה אותו הדבר. אין סרט שארלינג הולאנד שוב כמו שחקן פחות. אין סיכוי שסיטי לא תצליח לייצר כלום ולא תגיע עמוק לרחבה אלא תיאלץ לבעוט מרחוק. הייתי לחוץ נגד כל יריבה אבל קצת יותר אופטימי, סיטי באמת נפלאה.

כתבתי על כך הרבה בפריויו, פתיחת המשחק קריטית. לא רוצה להגיד ‘לשרוד’. אני גם חושב שמה שהיה בעונה שעברה לא הגיוני, זה היה מביך וכואב. אסור לספוג שער מהיר. במשחק כזה אני לא שקט לגבי אנדריי לונין, גם לא לגבי הנעת הכדור שלנו - פרלאן מנדי. כן יהיו שטחים בהתקפה.

אני שמחתי לשמוע איך ג’וד בלינגהאם מדבר אבל להתראיין זה אחד ולשחק טוב זה דבר שני. הוא יהיה הרבה יותר קשר אחורי במשחק הזה מאשר שחקן קישור קדמי ולבטח ששחקן התקפה. מעניין מה כדאי לנו, רודריגו בשמאל או ויניסיוס ג’וניור שוב - כי פפ גווארדיולה מצפה לזה. חילופי מקומות זה אחלה. אנטוניו רודיגר שחקן המפתח שלי יחד עם פדה ואלוורדה ששליש מגן ימני, שליש קשר ימני ושליש קשר מרכזי. ניצול מצבים ח-ש-ו-ב מאין כמוהו. ויניסיוס עשה שטויות קצת לאחרונה. רוצה לציין את נאצ’ו שהלוואי שיסתום פיות וייתן הופעה גדולה.
מחכה לימים בהם כל קבוצה תפגוש את ריאל ותחשוב איך היא עוצרת אותנו ולא להיפך. אנחנו ריאל מדריד, צריך בסה"כ לנצח, תנצחו אותם כבר! אבל זו סיסמה, כמה שהיא נכונה ובטח בסנטיאגו ברנבאו. וצריך לשחק כדורגל. צריך לעשות משחק מושלם. זה כל כך קשה! אנחנו כל כך אוהב אתכם תעשו אותי שמח. Hasta El Final.

בתקווה שנוכל להכניס לרשימה הזו גם את המשחק של מחר – לקראת גומלין רבע גמר ליגת האלופות נגד מנצ’סטר סיטי – דירגתי בקצרה את ניצחונות החוץ הגדולים של ריאל מדריד בליגת האלופות.

1. ה-0:4 על באיירן מינכן בגומלין חצי הגמר ב-2014 – אני באמת חושב שאין תחרות. מחצית אחת של גארבץ’-טיים, היינו כחולמים. נגד הטרבליסטית הגאה ובאמת קבוצה מפחידה. ה-BBC בשיאם, הצמד של סרחיו ראמוס…זה גם אשכרה היה הניצחון הראשון של ריאל במינכן!

2. ה-2:3 על מנצ’סטר יונייטד בגומלין רבע הגמר ב-1999-00 – עוד ניצחון על טרבליסטית, עוד קלאסיקה של ליגת האלופות ועונה שהסתיימה עם התואר. הייתי ילד דאז אבל אני מניח שאחרי תיקו מאופס בסנטיאגו ברנבאו אף אחד לא נתן לנו סיכוי. הערב של פרננדו רדונדו והאגדה ראול.

3. ה-0:3 על יובנטוס ברבע הגמר 2017-18 – קודם כל יובה של אז הייתה קבוצה חזקה, הפיינאליסטית. אבל עזבו. התוצאה המוחצת, המספרת של כריסטיאנו רונאלדו, השער השלישי של מרסלו שהיה טיקי-טאקה ברחבה – וואו.

4. ה-0:2 על ברצלונה בחצי הגמר ב-2001-02 – אמנם הקטלונים לא היו קבוצה חזקה אבל ריאל הורידה מהגב קוף היסטורי של 18 שנה ללא ניצחון במגרש המקולל. שתי הקפצות – של זינדין זידאן ושל סטיב מקמנמן – ויאללה לגמר בגלאזגו.

5. ה-2:5 באנפילד על ליברפול – אולי אני ממעיט בערך המשחק הזה. הפתיחה הייתה חושך מצריים וריאל מדריד קמה והראתה את פניה אחרי רבע שעה איומה. ניצחון בתוצאה היסטורית, פשוט היה את הגומלין לתקן וזו הייתה עונה איומה של החניכים של יורגן קלופ.

6. הניצחונות על באיירן מינכן ב-2017 וב-2018. תחילה בעונת הדאבל 1:2 עם צמד של כריסטיאנו, ולאחר מכן מרקו אסנסיו היה הגיבור. פעמיים ריאל נקלעה לפיגור ושרדה. ב-2017 קרבחאל בישל, ב-2018 מרסלו הבקיע את שער השיוויון רגע לפני המחצית. ריאל מדריד של זיזו פשוט הרגילה אותנו שניצחונות חוץ הם עניין שבשגרה.

7. ה-1:3 על צ’לסי בעונת 2021-22 – בשעה טובה ומוצלחת ריאל הצליחה לנצח את הבלוז במשחק רשמי. הצגה של קארים בנזמה רגע אחרי השלושער נגד פריז סן ז’רמן, והוא עשה זאת שוב והפעם בחוץ. אמנם השער השלישי היה במתנה אבל שתי נגיחות אדירות בשתי דקות. אחת עם עוצמה כמו מלוע של תותח והשנייה כל כך רכה ואלגנטית וקשתית – וואו.

לא להפסיד משחק חוץ בסיטי יהיה הישג, אבל הכותרת קצת מוגזמת. הטירוף לפני שנתיים היה בגלל יציאה מבורות עמוקים שחפרנו לעצמנו.
אני מקווה לתרחיש שונה הערב.

הסיכוי שלנו לעבור הוא 40% להערכתי
כמובן שסיטי פיבוריטית בגלל הביתיות, החזרה של דה בריינה ו-ווקר להרכב, הזיכרון מהתבוסה אשתקד וכמובן זהות המאמנים.
יחד עם זאת שחקנים כמו ויני וג׳וד יכולים לקחת אותנו לחצי. מקווה שהאנגלי יהיה מעורב יותר במשחק כי הוא יכול להיות השובר שוויון שלנו בהתמודדות.

אין משהו טקטי חכם להגיד
הללה מדריד

חשבתי תאהבו את זה ששילבתי שיר. וברצינות: קח רגע את הכותרת האחרת של מה שאמרתי - אתה צופה בריאל כמוני כבר מעל 20 שנה, חווינו כמה קבוצות גדולות שלנו. המשחק היום נגד מנצ’סטר סיטי - האיכות שלה, העובדה שמדובר במשחק בית שלה והיא מבצר, התוצאה מהמשחק הראשון, ההרכב המלא וגם ריאל מדריד עצמה - לדעתי הקבוצה של זינדין זידאן ב-2017 עם סיכוי גבוה יותר לעבור ואפילו זו של הדסימה (השארנו את באיירן מינכן המפלצתית ההיא על אפס מצבים בשני המשחקים) - זה לא האתגר אולי הכי גדול שניצב בפנינו למעט האולד טראפורד?

זה גם מעניין לקחת את זה לנקודה של המנטאליות. מצד אחד ריאל שיוצאת מכל בור ומצד שני תבוסה באמת קשה אשתקד ואנחנו בדרך כלל מפסידים שם.

אהבתי

את האמת שהייתי שם את המפגשים מול באיירן ב2017 במקום הרבה יותר גבוה, גם בגלל האיכות של היריבה וגם בגלל האיכות של המפגשים.
באיירן ב2017 (ו2018, אבל טיפה פחות) היתה קבוצה מדהימה וחזקה מאוד. לנצח אותם בחוץ היה חתיכת אמירה
ובכלל, אם שואלים אותי על המשחקי כדורגל הכי טובים שראיתי המפגשים מולם ב2017 בפרט ישר קופצים לי לראש ביחד עם הקלאסיקוס ב2014 ו2015

וזה אולי לא קשור ולא ככ רלוונטי, אבל מוסיף מהצד - סיטי של עכשיו ׳מפחידה׳ רק בגלל שאין לה יריבה באמת ראויה וחזקה, כל אחת מהקבוצות החזקות של העשור הקודם היתה עוברת אותה יחסית בקלות לדעתי

תגידו, הצהובים מתאפסים לפני החצי גמר או לפני הגמר?

רק בחצי לקראת הגמר בעקבות מקרה נדבד ואחרים, רק שנגיע לחצי וכבר נסתדר בלי כל המוצהבים שנמצאים בסכנה.

זקוקים לעוד מקור לאופטימיות כביכול?

הפעם האחרונה בה ריאל מדריד הודחה על ידי האלופה המכהנת הייתה בכלל עוד בגביע אירופה איי שם ב-1989/90 נגד מילאן. ריאל מציגה מאזן אדיר נגד האלופות עם תשע פעמים בהן עברה מתוך 12. בכל חמש הפעמים שזה קרה בליגת האלופות - ריאל גם זכתה בתואר, וכן ב-1966 כשהדיחה את אינטר. מנגד שלוש פעמים (1964, 1987 ו-1989) היא הדיחה את האלופה אך לא המשיכה עד הסוף. ב-1964 ריאל הדיחה את מילאן והפסידה לאינטר. ב-1988 ריאל הדיחה את פורטו אך הפסידה לפ.ס.וו. כעבור שנה ריאל נקמה בהולנדים ברבע הגמר אך הודחה מול מילאן בחצי.

בינתיים מוזמנים לסרטון של דני קרבחאל לקראת המשחק| “Hasta El Final”. בכל פעם שאני רואה אותו מגביהה את הכדור ההוא לראש של רודריגו נגד אותה מנצ’סטר סיטי - עור ברווז. ועוד קטעים מרגשים, מהמשחק בשלישי והאווירה. הפעם דני לא יהיה הקפטן

יש הרכב

לונין
מנדי, נאצ׳ו, רודיגר, קרבאחל
קרוס, קאמא, פדה, ג׳וד
רודריגו, ויני

מלחיץ קצת נאצ׳ו. נקווה שיצא ממנו המדרידיסטה היום.

למעט סטונס זה ההרכב הכי חזק של סיטי
ברנרדו, דה בריינה, פודן, האלנד…יהיה מאוד קשה.

הקלישאה היום תהיה נכונה מתמיד. אנחנו צריכים לסבול ולשרוד את הבליץ בפתיחת המשחק כי יהיה קשה מאוד לרדוף אחריהם כבר מהפתיחה.

מקווה שאנצ’לוטי למד ושפדה ישחק יותר במרכז ושג’וד יצופף לאחור, השלישייה של קמאבינגה, פדה ובלינגהאם קריטית.

אבל כמובן שאנצ’לוטי ישלח את פדה לימין וג’וד יעזור כמה שהוא יכול אבל בסוף גם הוא מוריד אינטנסיביות ואז קמאבינגה נשאר לבד מול כל הקישור של סיטי, קרוס גם במוד של ליגת אלופות עדיין לא מספיק

סיטי פייבוריטית גמורה לעלייה. אבל יש לי הרגשה שמי שתכבוש ראשונה תעלה.
נקווה לטוב.

כל הכבוד לפפ שהוא מעמיד הרכב כל כך התקפי. שלושה חלוצים ו2/3 הקשרים עם אוריינטציה התקפית, וכמובן שהולך להם לא רע בכלל.

אנחנו נופלים מסיטי בעיקר מנטלית.
הם מגיעים לכל משחק במוטיבציית שיא, רצים, מנסים נלחמים.
אנחנו תמיד מגיעים במין שאננות מעצבנת כזאת, שאננות לא מוצדקת, בטח במפגש הזה.
קצת לוחצים אותנו, שריקה אחת “לא במקום” לדעת אחזה שחקן וזהו, הלך הפוקוס אם היה בכלל.

אי אפשר להתמודד מול מכונה כמו סיטי ככה.
הפסד בהפרש של שני שערים ויצאנו בזול.

סליחה.

גם אני חשבתי על זה. יש מעט מאוד מאמנים בעלית הכדורגל האירופי (האמת שאני חושב שיש בדיוק 0 למעט פפ) שיעזו לעלות עם הרכב כזה נגד יריבה כזו במעמד כזה.

הקטע הוא שפפ מאמן כזה גדול שזה אפילו לא יפגע לו בשליטה במשחק (שהיא בתכלס הטקטיקה ההגנתית שלו) וכך הוא הרוויח כמות כלים התקפיים גדולה במיוחד עם מעט מאוד טריידאוף.

נאצ’ו כל הקריירה שלו היה בין 3 השחקנים הכי מהירים בריאל ובריאל שיחקן שחקנים מאוד מהירים, לידיעתך מר נדב יעקובי

תזכירו לי שוב למה אסור בשום פנים ואופן שוויניסיוס ישחק לפעמים קצת בצד ימין?