מחזור 12 :: 1-2 בחוץ על אלצ'ה בעשרה שחקנים

לא אני לא.

קודם כל אני מסכים לגמרי, אוהדים בכלל ואוהדי ריאל מדריד בפרט ביקורתיים מאד ומפונקים וכן, על כל אחד מאלה שציינת היו המון ביקורות, רובם היו שחקני וורלד קלאס לגמרי.
הבעיה היא אחרת- משחק הגנה הוא קבוצתי ושייך לכל 10 שחקני השדה בעולם מושלם ובריאל של ה20 שנה האחרונות היו המון כוכבים/שחקנים עצלנים ובכלל כאלה שהיה להם פטור שלם ממשחק לחץ, לפעמים בצדק (כריסטיאנו, רונאלדו הברזילאי) ולפעמים לא (גוטי קרוס וכו).
ביותר מידי מקרים ב20 השנים האחרונות ישנם 3,4 וגם 5 שחקנים בהתקפה שמגיעים עם הפנים לשער מול 2 בלמים מסכנים שלנו, החוכמה של קבוצות הגנה טובות כמו אתלטיקו או צ’לסי הנוכחית הן שכל 11 השחקנים עובדים בכל רגע נתון על המגרש ככה שהמצבים האלה מעטים מאד.

בקצרה:

• אני חושב דווקא שאלאבה מאוד שקט ולא משרה פאניקה, לא אהבת את הכיוון לצרף אותו כבלם והייתי רוצה אותו כמגן שמאלי, אבל הוא בסדר לדעתי. הוא כן מהיר וכן חזק.
  • בעיה שהקשתה מאוד גם על הבלמים שלנו בשיאם, נניח ראמוס ופפה מודל 2012 - לא היה לנו אף פעם משחק לחץ מסודר. לא כמו של ברצלונה של אז, לא כמו של באיירן. אולי קצת בתקופת מוריניו. במשחקים הגדולים בצ’מפיונס ובדרך כלל נגד באיירן ידענו לשחק מאוד-מאוד-מאוד נסוג ועם ארבעה קשרים. קרבחאל שחקן לוחץ, גם לוקאס אם הוא משחק. מודריץ’. השאר? הבזקים. פעם זה בנזמה, פעם בכמה זמן זה קרוס כשהמצלמה עליו וכן הלאה.
  • את היירו ראיתי בדמדומי הקריירה ואני זוכר את נדבד משאיר לו אבק לצערי, אבל ‘השלמתי פערים’ מזמן. הוא היה רודה ומטיל אימה והשופטים היו מוותרים לו על אדומים בטוחים. זה קו שמנחה את ריאל - בלמים שיודעים להניע כדור. כל מיני השוואות של קנבארו ואחרים (זוכרים את וולטר סמואל?) דווקא מאדירות את ראמוס לדרגת אל. הוא לא היה חלק מהמשמעת של יובנטוס אלא הבית זונות של ריאל, סליחה על הדיבור המלוכלכך. הלוואי ולרפא ואראן (לטעמי לא היה מעולם באותו פיק של חצי העונה ב-2012/13) היה קצת מהלכלוך של פפה וראמוס והיירו. אי אפשר לחטוף כדור רק בצורה אלגנטית. לראמוס היה מיקום, בוודאי.

יש לי תיאוריה שנרקמת לי בראש כבר הרבה זמן: קבוצה שמצליחה להוציא את המגנים להתקפה בצורה בטוחה - תנצח את המשחק. זה היה אחד העקרונות העיקריים של המשחק שלנו בעשור האחרון, ואני מאמין שזה עקרון שהיה חיוני ביותר בהצלחה שלנו בעשור האחרון. אתה מצרף עוד שני שחקנים למסה ההתקפית של הקבוצה ובו בזמן אתה הופך שני תוקפים של היריבה לשחקני הגנה לא טובים במיוחד.

היום לא הצלחנו להוציא את המגנים בצורה בטוחה. באגף ימין אסנסיו היה איטי, מה שלא אפשר ללוקאס לצאת קדימה ללמעלה בצורה בטוחה, ובאגף שמאל שיחק מרסלו. כשמשחקים שחקנים איטיים באגפים אי אפשר להוציא את המגנים בבטחה לאגף, מכיוון שבמידה והכדור הולך לאיבוד, הם לא מצליחים לחזור להגנה ואז נוצרים חורים.

אלצ’ה באה מוכנה מבחינה טקטית. בדקות הטובות שלה, שבהם היא שיתקה אותנו, הם שיחקו במערך של 3 בלמים ונתנה יותר חופשיות למגנים שלה. מכיוון שאין לנו שום איום מלבד ויניסיוס, הם יכלו להוציא את המגנים קדימה ולא היה לנו דרך להשתחרר מזה. למזלנו הם קיבלו אדום וזה שיבש להם את כל המשחק.

אני מאוד לא מרוצה מהדרך שהעונה מתפתחת, ולצערי דעתי על אנצ’לוטי משתנה לרעה ממשחק למשחק. מכדורגל מלהיב עם צעירים שחוזרים לחיים, אנחנו מקבלים נוקאאוט טקטי בכל משחק כמעט. הזאר שהיה נראה שחוזר לעצמו מיובש על הספסל. ובנוסף, אנחנו משחקים שוב את אותו 433 מיושן שלי אישית כבר בא להקיא ממנו. נקווה לטוב.

להוציא את המגינים בצורה בטוחה זה לא שהמגינים יהיו סופר מהירים כדי שיספיקו לחזור, זה התאמות טקטיות וסגירות נכונות של שחקני הקישור.
הנה לדוגמא כפי שציינת אלצ’ה שיחקה עם 3 שחקני הגנה כדי לאפשר למגינים לתקוף.

אלצ’ה לא שיתקה אותנו בשום שלב של המשחק, אנחנו פשוט לא מצליחים ללחוץ וכשמנסים ללחוץ אז אנחנו חוטפים מתפרצות מסוכנות, אז אנצ’לוטי החליט לשחק נסוג מבלי לקחת סיכונים, כלומר זאת השיטה שלנו שהחזירה אותנו לאחורה ולשחק על מתפרצות ולא משהו מיוחד שאלצ’ה עשתה.

ברגע שהשחקנים היותר אתלטים שלנו כמו קמאבינגה ופדה יוכיחו שהם מספיק יציבים כדי לבנות עליהם אפשר להתחיל לשחק משחק לחץ יעיל.

בכל מקרה, בלי בנזמה האפשרות שלנו לשחק כדורגל יצירתי ומהנה יורד בצורה דרסטית, עד כדי כך חסר לנו כישרון בסגל.

אכן, זה היתרון הגדול במערך של שלושה בלמים. כוונתי היתה שבמערך ארבעה בלמים, הדרך היחידה להוציא את המגנים קדימה בצורה בטוחה רק כשאר שחקני האגף והמגנים מהירים.

תיארת איך הם שיתקו אותנו. לא יכולנו ללחוץ אותם, הם הניעו כדור, הגיעו למצבים, ומנגד כל מה שניסינו לעשות זה להעביר כדורים לויני בתקווה שהוא יציל את המולדת.
במילון שלי זה שיתוק. סיומת קצת יותר טובה אצלם וזה היה מסתיים בעוד איבוד נקודות מאכזב.

(אמשיך את המשפט ברשותך מהמקום בו הפסקתי לצטט)
…אז הם ישארו בספסל וקרוס ומודריץ’ עדיין יפתחו.
מאכזב.

תיקנתי.

מאוד מקווה לראות מערך של שלושה בלמים. בעיניי הכדורגל המודרני דורש את זה. אם בעבר מערכי שלושה בלמים היו נחשבים להגנתיים, היום הם ההתקפיים יותר. מערך שלושה בלמים מאפשר כל כך הרבה חופש התקפי שפשוט לא קיים במערכי ארבעה בלמים.

לשתק אותנו זה למנוע מאיתנו לעשות דברים שאנחנו יכולים לעשות, אבל אנחנו יודעים שאנחנו לא יכולים לעשות דברים מסויימים ולכן לא עושים אותם, לא הייתי קורה לזה שיתוק, פשוט קבוצה לא מספיק איכותית.

אישית לא אוהב מערך של 3 בלמים, קישור יותר אתלטי ופיזי ועוד שחקן התקפה מהרמה הכי גבוהה וזה יהיה בסדר.