ליגת האלופות 2023/2024 עונת הבתים האחרונה

בהחלט, אבל יש הבדל שאתה בפרונט ומנסה להוביל עם תווית של סופרסטאר לבין ילד פלא שפורץ לתודעה בלי שאף אחד מכיר בסוג של סינדרלה (וגם שם בסוף זה לא הסתיים בזכייה או גמר).

אמבפה כן עד העונה היה טוב גם במשחקים מכריעים, אבל כשהקבוצה חלשה או בנויה בצורה לא בריאה ומאוזנת כמו פריז בכל הווריאציות שלה בשנים האחרונות, אי אפשר לבוא לנופף ולצעוק ״יא כשלון״

לדעתי הוא השחקן התקפה הטוב והשלם כיום בעולם, ועם קבוצה יותר טובה העונה היה עם סיכויי ענק לגביע, אבל זאת אשמתו, הביא את זה על עצמו - יכל להיות כבר שנתיים בריאל, ובלי קשר כל השליטה במועדון שלו שעלתה לו למוח והביא את החברים הלא מוצלחים שלו - אין לו עם מי לשחק

וכן, בפריז של היום ויני היה משפיע יותר, לויני יש יכולת אדירה ליצור כאוס מכלום. הרבה יותר מאמבפה, אבל אמבפה ייותר נקי, במיוחד מול השער

מתחבר לדברים שנאמרו כאן.
מסי ורונאלדו הרגילו אותנו לסטנדרט לא אנושי כמעט של דיוני ‘השחקן הטוב בעולם’, עם עקביות בלתי רגילה, שבירת שיאי כיבושים שנה אחרי שנה, הופעות מטורפות בכל הרמות וכל המעמדים, ועוד. רובנו כאן מספיק מבוגרים כדי לזכור את המועמדים ואת הדיונים שלפני העידן הזה, והם הרבה יותר דומים להיום. תשובות הרבה פחות מובהקות, תקופה טובה/לא טובה (או אפילו משחק אחד לא טוב…) בקלות הופכים את התמונה וכו’.
לצורך העניין - תנסו לעשות תרגיל מחשבתי, ולהוציא את מסי ואת רונאלדו מהתקופה שבה הם שיחקו (אחרי הכול מדובר בשני שחקנים בסה"כ, ולכן זו חריגה סטטיסטית שבקלות יכלה הייתה שלא להתרחש). מי השחקן הטוב בעולם אז, בניכוי שני השחקנים ההיסטוריים? זה סוג הדיון שמתקיים כיום.

הכול עניין של ציפיות ושל מסגור הדיון. כשמדברים על טיעון לשחקן הטוב בהיסטוריה - הציפיות בהתאם, וכך גם העין הבוחנת והביקורות הנוקבות.
כשמדברים על “סתם” השחקן הטוב בעולם, בפרק זמן מסויים שיחסית דל בכוכבי על, וכשגם המועמד העיקר שמולו נעלם במעמדים גדולים - אז גם רף הציפיות יורד בהתאמה.

אם היינו שופטים את מסי בפרמטרים שבהם אנחנו שופטים את אמבפה זה היה מעליב ומגוחך.

מסכים שפריז לא קבוצה מספיק טובה, פשוט ספציפית השנה הם קיבלו הגרלה נוחה בצורה בלתי רגילה. הם מספיק טובים כדי לעבור את דורטמונד הנוכחית עם גומלין בבית, בטח שהם שמים את כל הביצים על המפעל ומתרכזים רק בזה. אם היו מודחים לריאל/סיטי לא חושב שמישהו היה בא יותר מדי בטענות.

הבעיה הנוספת היא שאף אחד כמעט לא צופה ומתייחס למה שאמבפה עושה במהלך השנה בגלל היעדר התחרות הספורטיבית בליגה, בניגוד לסיטי נגיד שאם נכשלת באלופות עדיין אפשר להעריך את מה שעושה בפריימרליג. הכל מתנקז בקריירה שלו לנבחרת ולאלופות וזאת לחלוטין בעיה שלו.

גם הטיימינג שלו לעבור לריאל יצא לא משהו מבחינתו. הדומיננטיות הנוכחית והעתידית בליגה נראית כבר די מובטחת ובליגת האלופות היא במילא זוכה שנה כן שנה לא. כמובן שהוא יכול להצטיין ולשדרג את זה וכמובן שיקבל קרדיט, אבל אין פה איזה משהו חריג היסטורית שהוא יכול לרגש מבחינת מורשת אישית.

פעם חשבתי כך, העונה זה השתנה, ויני כרגע השחקן הטוב בעולם ובמשחר כמו אתמול עם הצפיפות שדורטמונד יצרה עדיף ויני מאמבפה, הצרפתי מסיים הרבה יותר טוב, אבל ויני מייצר יותר מצבים ומעורב ביותר שערים מאמבפה.

כן, ויני משחק בקבוצה יותר טובה(היום, אבל לא לפני שנתיים יש להזכיר) אבל החרא שויני מתמודד איתו מול הספרדיות זה פי 10 מכל מה שהצרפתי נאלץ להתמודד, אתמול מול בונקר קטן של הקבוצה הכי נחמדה בעולם הוא קרס, איפה זה ואיפה החטאפות והאוססונות של ספרד.

אמבפה הביא על עצמו את ההקטנה בהישגים המקומיים, בשאיפה לקחת את הקבוצה על הכתפיים לגביע הקדוש, ואם זה היה מצליח זה היה חתיכת הישג ברזומה. היה לו את ניימאר בכושר מעולה בחלק מהזמן (עם הכוכבית של היעדרות קבועה בחלק מהעונה למסיבות ימי הולדת/קרנבל), ואפילו את מסי השבע. מצד שני זה יכל להתהפך עליו וכנראה שזה מה שקרה עם אובדן אליפות ספוראדי שלא אמור היה לקרות.
לא חושב שיש ספק לגבי יכולות הכדורגל אלא יותר למנטליות כי הוא כנראה לא מתאים להיות מי שירים את הקבוצה בפיגור בשלב הנוקאאוט, כמו שעשו אגדות עבר (רונאלדו, ראמוב, בנזמה, ויני ואפילו רודריגו).
יש למה לחכות והכי חשובה הצניעות בעיני, אבל ממילא סבא קרלו ידע להכיל…

אולי זה סתם בראש שלי, אבל הרגיש לי שבניגוד לעבר אמבפה במשחקים האחרונים באלופות יותר מדי ניסה להיות שחקן ‘‘קבוצתי’’ מאשר לקחת את המשחק עליו וזה גרם לכך שהוא נראה כמו שחקן הרבה פחות טוב ממה שהוא.

ההשוואות למסי וכו’ תמיד היו מוגזמות, אבל אני חושב שיש לו הרבה יותר לתת ממה שראינו אתמול, והרבה פעמים הוא מחלק את הכדור מהר מדי או לא מנסה את הדברים הגדולים שפעם הוא היה מנסה יותר(ויכול לעשות). דווקא בעשר דקות האחרונות של המשחק היה נראה שהוא שובר את התבנית הקבוצתית והוא היה נראה הרבה יותר מסוכן.

מסכים וזה בדיוק מה שעבר לי בראש
לא זכור לי שהוא החליט לקחת את הכדור, לכדרדר ולבעוט לשער. כמו שכתבתי למעלה, הוא וורלד קלאס ברמות הגבוהות ביותר, אבל מנהיג? כזה שירים את הקבוצה ביום רע?

יפה שיש דיונים כאלה, מגיע לחולירע הזה שלא יכירו בהישגים שלו עד כה. מבחינתי שיעבוד קשה אם הוא רוצה שיכירו בו כאחד מהגדולים באמת, וחובת ההוכחה מוטלת עליו.

לי אין ולא היה ספק בנוגע ליכולת שלו. אני גם לא הופתעתי שהצליחו להעלים אותו אתמול באופן יחסי, דורטמונד לא מקבלת מספיק הערכה לדעתי. כמו כן אם אחד הכדורים שפגעו לו בקורה היו נכנסים הדיון היה שונה לגמרי עכשיו. בכל מקרה כשהוא ישחק בקבוצה בריאה יהיה אפשר לאמוד אותו בצורה החלטית יותר.

מאטס הומלס זכה באיש המשחק גם במשחק הראשון וגם בשני.
בן 35 , נזרק מבאיירן לפני כמה שנים כי היה כבר זקן.
מעניין מה הם חושבים עליו עכשיו.

אני לא חושב שזה יותר מדי רלוונטי, הוא הגיע לבאיירן מינכן בשיאו, זו העברה שקצת “ביאסה” אותי כאוהד כדורגל גם אם הוא גדל שם כילד. בורוסיה דורטמונד היא הבית שלו, הציפיות קצת שונות, הוא מרגיש שם בנוח. הרי באיירן מינכן נגד פריז סן ז’רמן אי אפשר להחשיב אותה כאנדרדוג וכדומה. בדורטמונד “סלחו” לו על ימים נוראיים, זה לא שבכל ערב הוא נראה ככה. וזה גם מה שיפה בכדורגל, בגלל זה אנחנו כל כך אוהבים כדורגל.

עוד מילה לגבי קיליאן אמבפה, בזמן שהוא שיחק בחוד - חלק מהמשחקים הגדולים, אני לא חושב שעשו יותר מדי כדי להפעיל אותו. במשחקים גדולים כאלה בטח אי אפשר להאשים אותו בחוסר מוטיבציה. אי אפשר לזייף. ראו על הפנים שלו. גם הבנתי שוואלה הוא היה גבר ואמר שהיה צריך לתת יותר והוא איכזב. לפני כמה חודשים עשינו כאן באיזה דיון את דירוג שחקני ההתקפה הטובים, אלה שהם לא ממש-ממש-ממש חלוצים אלא על הגבול. ויניסיוס מטפס קצת קדימה, מוחמד סלאח בחוץ, זה לדעתי.

אם ריאל לא עולה, אני לא כותב פה עד הקלאסיקו הבא.

תהיו רגועים, מדובר על אותה סידרה, אותם שחקנים.

כל קבוצה שלא זכתה השנה תתחרט על זה הרבה הרבה זמן.

מחצית בפארק, אני עדיין שורט את הראש איך הקבוצה הזאת הגיעה לחצי גמר ליגת האלופות. אל תתבלבלו מהxG הגבוה, אמבפה עבר את השוער והבקיע מול רשת חשופה ולכן זה נראה שהם היו במשחק. הם לא. ולא שטולוז נותנת את משחק חייה…

אני חושב אחריי ההדחה הם באו עם 0 מוטיבציה למשחק הזה שמבחינת פריס לא קובע כלום.

אפשר לחשוב את מי הם עברו בדרך לחצי… אפילו את בארסה הם עברו בעיקר בגלל הקריזה של אראוחו, ב-11 על 11 אני די בטוח שהיו עפים.

הם לא השקיעו בליגה בכלל.

פעם הבאתי את הסטטיסטיקה של הדקות של דמבלה, בהקשר של למה היה פצוע כרוני בבארסה ולא נפצע (עדיין) בפאריז.
יש לו העונה פחות דקות ממה שהיה לו בשנה שעברה בבארסה למרות שהיה פצוע 3 חודשים. אבל בליגת האלופות כמעט תמיד שיחק וסיים 90 דקות.

בהזדמנות אחרת , בהקשר של פיננסים, הבאתי את הפערים בין הגדולות לבין האחרות בליגות הבכירות. הפער של PSG משאר הליגה גדול פי 2 לעומת הפער של באיירן בליגה הגרמנית. שלא לדבר על ליגות אחרות.

שחקן ספסל בPSG מרוויח בממוצע יותר מהכוכב של הקבוצה האחרת.

הם יכולים להרשות לעצמם לעשות מה שבא להם בליגה, לא צריך מבאפה בשביל זה.

זהו שהכישלון של הקטארים כל כך נורא שהם מספיק גרועים בשביל להפסיד מידי פעם את האליפות אצלם.

לגמרי.

הדבר היחיד שמפתיע אותי בכל הפרויקט הזה, איך אל חאליפי מצליח לשרוד שנה אחרי שנה. אני לא מבין בפולטיקיה הקטארית המקומית שם, אני יוצא מנקודת הנחה שהוא למד אצל בנזמה לשמור קלטות על הבוס הגדול. אין הסבר יותר טוב מזה.