פציעות והשעיות 24/25

תוצר של ניהול סגל לא נכון, זה מה שקורה שמצד אחד יש את הפרות הקדושות שנטחנות דק דק, ומצד שני את המצורעים שלא יקבלו דקות ויהי מה.

מה שכן, כפי שנאמר מעליי, זו לא טחינה הפעם אם אנחנו סה"כ אחרי 2 מחזורים (פלוס 4 משחקי הכנה בהם פדרי לא שיחק 90 דקות כמובן), לכן גם אני חושב שהצוות הרפואי צריך לעשות פה בדק בית.

אפשרי גם וגם. לדעתי זה מה שקורה אצל RFA ופדרי. לגביי אחוזי האחריות לבעיה - לא משוכנע איפה המחט עומדת.

איך רק לנו יש שחקנים פציעים? אני דווקא מדבר על הפציעות המרגיזות של החודש גג חודשיים, לא על פציעות ארוכות טווח שהן בדר"כ נחיתה לא טובה וקריעה של גיד/רצועה/שריר שזה בעיקר מזל.

לא יכול להיות שיש אצלנו כל כך הרבה פציעות על קאדר שחקנים די מגוון של מתיחות של הארבע ראשי/המסטרינג כל חודש. זה על צ’אבי ועל הצוות שלו. על גבול העבריינות ממש

אתן לטובים ממני להעיף על זה מבט, אבל לא משוכנע שהקביעה לגביי הפציעות נכונה. יש נטייה, לפחות אצלי, להסתכל על המרפאה של השכנים כירוקה יותר, גם אם היא לא בהכרח כזו.

אני לא חושב שצאבי אשם הפעם.

אני אוהב את פדרי אבל הוא מתחיל להזכיר לי את תיאגו האהוב. יותר בקטע של הפציעות והפוטנציאל הלא ממומש.

:disappointed_relieved:

https://twitter.com/BarcaTimes/status/1694656025360535732

יותר גרוע ממה שחשבנו.

נדב בטח ירחיב, אבל בתחושה שלי לפציעות יש מרכיב אקספוננציאלי. ככל שאתה נפצע יותר, אתה תיפצע עוד יותר.

זה שפדרי או אראוחו עוד לא נטחנו השנה, לא אומר שהם לא נתנו דק דק עד כה, והוסיפו פציעות על גבי פציעות מה שרק גורם להם להיות פציעים יותר.

נדב כבר אמר לגבי פדרי שהפציעות שלו ככל הנראה נובעות משילוב השחיקה שלו והנטייה הטבעית שלו לפציעות.
זו הבעיה הגדולה שלי עם פדרי והסיבה שלא הייתי לוקח אותו לריאל מדריד. הוא לא פיזי מספיק וכל עונה סוגר איזה 3 חודשים מינימום בחוץ עם פציעות. במילים אחרות הוא עשוי ממרגרינה. בעיה לבנות על שחקן כזה.

פאק!!
אותה פציעה כמו נגד יונייטד לפי דיווחים.
הייתי אופטימי אחרי הראיון שלו שהוא מקפיד על אוכל, עובד עם פיזיוטרפיסטים, הוסיף מסת שריר, הכל בשביל למנוע פציעות.

תמיד זה ככה השאלה עד כמה. לדוגמה, כתף שיצאה מהמקום פעמים הבאות יהיה יותר קל לצאת.

בכלל, המרכיב הגנטי חשוב. יש שחקנים שעשו דריבלים בזוויות לא אפשריות ולא נפצעו ויש שחקנים שהיו בלמים ונפצעו בכמויות. המרכיב הגנטי חשוב. מאוד אפילו.

פדרי מסיר את הכפפה

טוב, אז הפוסט הבא יהיה חופר במיוחד כי הוא נושא מורכב שגם לא כל הפיזיו מכירים. כרגע זאת גם השערה שלי ואני זוכר במעורפל שאמרו שזה אולי מה שהיה לפדרי גם בפעם הראשונה (מול יונייטד), ויש הרגשה שזה כן פציעה חוזרת ואסביר בהמשך למה.

סיפרתי פעם שיש ארבעה שרירים בשריר הארבע ראשי, אבל מה אם אני אגיד לכם השריר הכי פציע בקבוצה, ה- rectus femoris, גם הוא בנוי בצורה של שריר בתוך שריר?

Rectus femoris אומנם מוגדר כשריר אחד, אבל בתוכו יש ממש הפרדה בין קבוצות סיבי שריר שלכל קבוצה יש אפילו גיד נפרד משלו. במצבים מסויימים של ספרינטים או בעיטות יכולה להיווצר הפרדה בין סיבי השריר בגלל קרע ברקמת החיבור הבין שרירית. התופעה הזאת נקראת degloving (או בתרגום חופשי הסרת כפפה) בשל דימוי או “קילוף” של השריר ורקמת החיבור להסרת כפפה.

מה כדאי לדעת על הפציעה הזאת?

1. בעייתית לאבחון, הכי קל לוודא אותה ב mri וקשה לסווג אותה כי לעיתים השריר עצמו יכול להיראות ללא קרע, אבל עדיין סימפטומטי. כיום היא נחשבת בחומרה כשוות ערך לקרע חלקי. קל להתבלבל עם כל פציעת ארבע ראשי שקרובה לחלק המקורב של השריר.

2. לפי חלק מהמחקרים היא נוטה לקרות דווקא אצל צעירים בגילאי 16-22.

3. מהווה לפי מחקרים כ 9% מסך כל פציעות ה Rectus femoris. מצד שני, נוטים לפספס אותה ועל כן החשד הוא שהיא יותר נפוצה מהמתואר בספרות.

4. שיעור חזרת פציעה שנע בין 19-56 אחוזים. זה תלוי בחומרת הפציעה עצמה ובגודל הרקמה המעורבת.

5. זמן החלמה משוער הינו בממוצע 5-6 שבועות.

למה אני חושד בפדרי?

זמן ההחלמה שפורסם, הגיל שלו, מיקום הפציעה הנוכחית ופרק זמן קצר יחסית מהפציעה הקודמת. בנוסף, כפי שדווח בעבר, פדרי גם עבר התערבות רחבה בהקשרים של תזונה ואימונים פרטניים ככל הנראה במטרה להצליח לנהל את הפציעה הזאת. הרבה מקורות נתנו כל מיני פיסות מידע שהתבררו כלא נכונות והיום כולם מתיישרים בהדרגה לגבי מיקום הפציעה ומשך זמן הפציעה המשוער. כל הנ"ל מצביע על פציעה חוזרת של degloving.

אין עוד המון מחקר על הפציעה, ועל הדרך המיטבית לנהל אותה, ואני מקוה שימצאו דרך לעשות זאת כי היא באמת טריקית לעומת פציעת ארבע ראשי “סטנדרטית”.

תלוי פציעה ותהליך שיקום בתכלס. יש שתי דרכי החלמה ברמה השרירית הצטלקות ורגנרציה. בהיעדר הפעלה, מה שיחליף את רקמת השריר תהיה רקמה צחקתי שיכולה להתמודד רק עם כ- 70% מהעונס שהיה ניתן להפעיל על הרקמה השרירית המקורית. בתהליך שיקום מנסים לעודד רגנרציה. מצב בו יש איחוי של רקמת השריר ואפשר להפעיל אותו כרגיל.

ספציפית בפציעה של אראוחו (המסטרינגס) ושל פדרי (מה שאני חשדתי בו בפוסט האחרון) בהכרח יש סטטיסטיקה לא מדהימה של חזרת הפציעה. אלו פציעות שקשה לנהל אותן וידועות בעולם הרפואה כבעייתיות וכנראה עם קשר ישיר לעומסים גבוהים במקור.

חשוב לציין שבמקרה של ספורטאי עילית הפציעות חוזרות גם בגלל הפעלת עומסים באופן עקבי, ובמקרה שלהם אפילו מאוד עקבי. בסוף פדרי ימשיך לבעוט ואראוחו ימשיך לעשות ספרינטים ואין הרבה מה לעשות כי זה חלק מהמשחק, ואם למישהו היה ספק ספורט תחרותי מקצועני הוא לא בריא בהגדרה, בטח אם מי שמנהל לך את הדקות הוא צ’אבי.

גונדוגן נפצע בנבחרת .
שום דבר רציני, אבל הוא בספק למשחק מול בטיס.

התגובה שלנו - “או שלא ישחק או שלפחות לא יפתח מול בטיס, וזו גם אחלה הזדמנות להרכיב את פראן/פליקס כשחקן התקפה שלישי במקום שחקן קישור”.

התגובה של צ’אבי - “לא רק שישחק, גם יפתח, ואם לא - זו אחלה הזדמנות לנסות דאבל פיבוט עם כריסטנסן ורומאו בקישור האחורי, בנוסף לגאבי ופרנקי”.

אגב,
לפי המאניה פרמין מורחק מול בטיס בגלל האדום בבארסה ב׳

MD וספורט מיישרים קו גם הם. הוא מושעה.
ההסבר שלפי החוקים ההרחקה תקפה לכל הקבוצות של המועדון בהן השחקן יכול לשחק. כלומר לא יוכל לשחק לא בבוגרת ולא באתלטיק.

הגיוני בסה"כ.
אחרת זה יכל להוות פתח לפטנט נחמד אבל לא סביר: קבל כרטיס אדום בקבוצה הבוגרת - ‘תתנקה’ ממנו במשחק של קבוצת המילואים.

יש דיבורים על 3-4 חודשים בחוץ.

איזה כיף.

הוא בכל מקרה אמור להגיע בינואר, אז איפה הבעיה מבחינת ברצלונה?
שיגיע בשבוע/יים איחור? שיגיע לא בכושר?

גם, ואני מנחש שגם מבחינת זה שפציעות של 3-4 חודשים לא תמיד מסתיימות בלי השפעה לטווח ארוך.

בכל מקרה, להבנתי יש בדיקות מעמיקות יותר היום, אז נהיה חכמים יותר לאחריהן.