מחזור 28: מביסים את אוסאסונה 4:0 בבית (פראן 2X, אובמיאנג, ריקי)

מצד שניכל החסרונות הללו הם גם פונקציה של חוסר השתתפות, של חוסר תיאום ושל פחד לטעות… כשרוצים לבחון שחקן צעיר צריך להאמין בו ולתת לו ביטחון וזמן. מכל אלה ניקו וגאבי מקבלים בטונות וריקי בפירורים.

לא הם לא. שחקן בברסה אמור לדעת לשחק משחק לחץ ולדעת איפה להיות ללא כדור גם בלי לקבל דקות משחק. הוא מקבל אותם מספיק בכל מחלקות הנוער.

נכון, אבל השאלה היא -

tenor (9)

אם צ’אבי מצפה מקשר אצלו ל-x דברים ברמה גבוהה, או לפחות שיראו שיש בהם שיפור לאורך החודשים, אז יכול להיות שמספיק לראות שאצל קשר מסוים זה כן קורה, ואצל אחר זה לא. או לפחות לא קורה בצורה מספקת.

חלק מהדברים האלו תלויים בדקות משחק, נכון, אבל חלק מהם ניתנים לבחינה גם בשאר ימות השבוע. ואולי כדי להגיע לדקות משחק ולאפשרות לשפר דברים שם, קשר בברצלונה של צ’אבי צריך להוכיח שהוא מספיק טוב ב/משפר מספיק דברים באימונים.

לא אתחיל בספוקלציות של מה קורה באימונים, או שיחות אישיות, או הרצאות טקטיקה, או ארוחות ערב גיבושיות, כי אני לא שם ולא רואה מה ריקי לא עושה שפדרי/ניקו/גאבי כן. אבל אם אצל ואלוורדה וסטיין הנושא של שיתוף צעירים היה בגדר מוצא אחרון במידה וכולם מתים, ואצל קומאן ידענו שיש פה (גם) משהו אישי נגד ריקי וסגידה לפדרי, אצל צ’אבי לפחות נראה שזה לא המצב, ולכן הזרקור שלי מופנה לדברים שהוא עושה/לא עושה מחוץ למשחקים, שגורם לצ’אבי להגיד שלא מגיעות לו אפילו דקות מעטות.

בקיצור - יש גישה שאומרת “תנו לו דקות משחק כדי שתהיה לו האפשרות לשפר את מה שדרוש שיפור אצלו”, והגישה של צ’אבי כנראה אומרת “קודם שישפר את מה שדרוש שיפור אצלו, ואז אתן לו דקות משחק”.

החסרונות של ריקי ידועים. אני משוכנע שעם מאמן נכון ועבודה נכונה הוא יכול לשפר אותם. מה שמבחינתי בעייתי זה החסרונות של הקשרים שכן מקבלים הזדמנויות. ההיררכיה של צ’אבי כרגע היא פחות או יותר:

1. פרנקי
  2. פדרי
  3. גאבי
  4. ניקו

מה שחסר כאן זה ניהול משחק. לכן צ’אבי מייצר מערכים שמקדמים מובילי משחק אחרים מהאגפים (אלבס ואלבה) ומההגנה (פיקה ואראוחו). אני עדיין טוען שלמרות השיפור התפקיד המרכזי של הקישור הוא לנהל את המשחק. בזה ריקי יותר טוב מהארבעה וזה כרגע הדבר שהכי חסר לנו.

מקבל. מה שאני אומר, זה שכנראה שלפי צ’אבי ריקי אולי הכי טוב בניהול משחק, אבל הוא הכי פחות טוב בכל השאר, ולכן בשורה התחתונה - פדרי, ניקו וגאבי משחקים, במחיר של ניהול מצד אלבה, אלבס, פיקה ואראוחו. במכוון או בלית ברירה.

קצת דברים שרואים משם:

1. אובמיאנג מדהים, לא סתם צ’אבי מפרגן לו. כל תנועה שלו חדה, מתוזמנת ומסוכנת. עד שארידאנה לא נכנס והתלבש עליו ושמר רק עליו ולא איזורית, קו ההגנה של אוססונה היה אובד עצות מולו. מהרגע שהוא יצא ראיתי כמה הפער עצום בינו לכל יתר המחליפים בעמדה. אגב, הקהל מת עליו.

2. דמבלה קיבל המון פירגון, ולמרות צמד הבישולים, אני לא חושב שהוא היה כזה טוב. לא עזר לאלבס בלחץ, בקושי עשה תנועה ללא כדור, ומה אני אגיד, מזל שהמגן מולו פשוט לא היה טוב מספיק להתמודד עם המהירות והאחד על אחד שלו. הצרפתי תפס את הצד בערך מהדקה ה60 כשהברזילאי באותו אגף שגדול ממנו יותר מעשור נראה רענן ממנו. כל כך רציתי לראות את אדאמה בלייב, שכל השהות של דמבלה עצבנה אותי.

3. הגיע הזמן לדבר על שחקן שהצליח להרשים אפילו חברים חסרי מושג שלי בכדורגל- גאבי. היה בכל מקום, לקח כל כדור, היה מעורב, ממש הכתיב את הקצב של ברצלונה עם הכדור ובלעדיו. אני לא יודע להסביר את זה, אבל האנרגיה של הילד הזה מדבקת.

4. בכלליות, ההרכב הראשון איתו עלה צ’אבי טיקטק כמו שעון שוויצרי. כל תנועה פנימה מתוזמנת, כל כניסה קדימה של הקשרים, כל חיתוך או ריווח של הקיצוניים, הכל פשוט עבד. אני לא יודע אם זה בגלל אוססונה שהיו המומים רוב המשחק, אבל זה היה מרשים לצפות בזה.

5. פראן טורס הכרחי מאוד לברצלונה. הוא חכם, הוא זז המון והוא מייצר את כל מעט המרווח שמתאפשר בבניית המשחק באגף שמאל. הפעם זה גם התבטא השערים, אבל אני מבין לחלוטין מה צ’אבי חיפש ומצא בו.

6. סוגייה אחרונה: ריקי פוץ’. שפר עליי מזלי ובמשחק שבאתי לראות קיבלתי את הדוגמית הכי גדולה שיכלתי לקבל מריקי. אני מקבל את הטיעון שהוא מוכשר ופשוט לא בטוח בעצמו, אבל הוא מפספס המון. הסגירות, המיקום בתנועה, מתקשה מול לחץ שמופעל עליו והוא נוטה להיות פזיז מאוד בהחלטות שלו. הסטנדרט בברצלונה של “ילד הפלא בקישור” הוא גבוהה בקטע לא סביר. זוכרים שכתבתי שהכל היה נראה מטקטק עם ההרכב הראשון? אז זה לחלוטין איבד את השקט הזה כשהוא היה על המגרש, וכשהוא על המגרש במקום פדרי היה נראה שלאוססונה היה קל יותר להפעיל לחץ על הקישור ולזכות בכדור. אפשר לכעוס על המאמנים הקודמים שלא נתנו לו הזדמנות לגדול ולהיבנות, אבל אחרי מה שראיתי אני מבין למה צ’אבי מעדיף את גאבי ופדרי שלדעתי עדיפים עליו בכמעט כל אספקט. מה שכן, אני והחברים שלי קפצנו מהשער שלו, אני ממש שמחתי בשבילו.

היידה לבלאגן בקלאסיקו.