מחזור 35: 0:0 בבית מול אתלטיקו

דימטרי הפסד ותיקו משמעות לא כל כך שונה. ריאל תלויה בעצמה. אני לא חושב שהוא חס וחלילה טיפש אבל הם היו צריכים ללכת בכל הכח על ניצחון…

דרך אגב, אני פחות מאשים את סימואנה, אם השחקנים שלו לא היו לוזרים. הם היו דופקים לנו לפחות צמד או שלושה שערים במחצית הראשונה. בסוף המחצית היה להם מצב ששחקן של אתלטי רק היה צריך לבחור לאיזה פינה לבחור לבעוט ולתקוע אותנו במקום זה בעט למרכז השער.

הוא הכין את שחקני אתלטי בצורה טובה. הבעיה זה וזה אין מה לעשות. סוארז. למשחק הזה אתלטי הביאה אותו.

אני צריך לתת קרדיט ללנגלה. המשחק הכי טוב שלו בשנתיים האחרונות. עדיין צריך למכור אותו.

בוא תסתכל על הצד השני של המטבע. אטלתיקו טובים מאוד במצבים נייחים ובאותה הקלות סימאונה היה יכול ״ללכת על כל הקופה״ (לא באמת כי עדין היו שחקנים שלו מאחורה). שים לב גם שכתבתי שאין לי ספק שהוא מבין טוב ממני פי כמה וכמה, אבל זה שהוא חכם ממני לא הופף אותו לצודק תמיד.
לגביי המשחק אין הרבה מה להגיד. אטלתיקו היו צריכים לתת לפחות 2 חתיכות כבר במחצית הראשונה. לבארסה היה בעיקר את המהלך הגאוני של מסי. במחצית השנייה השיפור של בארסה נבע בגלל צהובים ועייפות של שחקני אטלתיקו. דרך אגב דאמבלה ואיבוד הכדור שלו בדקה ה 91, פשוט שחקן טיפש.

עדיין שונה משמעותית. בתיקו סימאונה צריך לקוות לנפילה של קבוצה אחת (מה שיכול לקרות כבר מחר). בהפסד הוא צריך לקוות לנפילה של 2 קבוצות כבר וזה בעצם די לאבד סיכוי מבחינתו.

כל דבר יש סיכון. לא חושב שהוא היה צריך לעלות עם השוער למעלה. יש הבדל בין לנסות ולעלות עם חלק גדול למעלה או להתאבד עם 11 על השער. בשביל לזכות באליפות צריך גם לקחת סיכון. ודרך אגב, הייתי אולי מבין את הגישה שלו אם מולו היתה ריאל האמיתנית של עידן מוריניו . שכל התקפה מתפרצת אצלה זה 75 אחוז גול. אבל בוא נדבר בכנות. זה ברצלונה קשישא עם שחקנים ששפכו מנוע ברגע שהשופט שרק לתחילת המשחק. הסיכון לא באמת גדול פה.

אבל דימטרי צודק. זה לא צריך להיות הנושא פה.

בניצחון הוא לא צריך לקוות לכלום אלא תלוי בעצמו.

זה שהוא עלה עם גישה של לוזר זו כבר בעיה שלו. מה שלגראנדה היה אומץ לעשות, לסימאונה לא היה.

משחק עונה, לנצח או למות, וקומאן מחליט לתקוף רק 15 דקות מתוך 90, ואלורדה לפחות היה מנסה מההתחלה.
מסי מספיק מול הקטנות, מול הגדולות זה הספיק לנקודה מ 12.
זה לא היה ברמה של המשחק שלנו מול צ’לסי, אבל ברצלונה היתה בנחיתות פיזית כמעט בכל עמדה, וזה מאוד מוזר.

למה זה היה ברור?
אם ההרחקה הייתה מהירה למתפרצת סיכוי טוב שהיה ממשיך.
כלומר בדיעבד לא וברור שאתה צודק, אבל זה לא משהו כזה הזוי אם היה קורה. להעלות את כולם לא היה הימור כזה משתלם.
הקרן קרתה ממש על הסיום ולא חצי דקה אחרי. אז זה הגיוני שהוא לא היה שורק ישר אלא מחכה לראות סיום למהלך.

ברור שעדיף לכל מאמן ניצחון, אבל כמו שכתבו, הפסד לברסה וסימאונה צריך איבוד נקודות של ריאל ב4 משחקים (הכוללים מפגש מול סביליה) ואיבוד של ברסה ב3 משחקים. בתיקו הוא צריך איבוד נקודות של ריאל בלבד ב4 משחקים.
בנוסף תיקו של אתלטי והפסד של ריאל ואתלטיקו חוזרת למקום הראשון.
ברור שעדיף לו לנצח, אבל הפסד סוגר סיפור, תיקו עדיין שם אותו חזק בתמונה.

לא ראיתי את המשחק (שבת) אבל כתבתי פה כבר לפני כשבוע שאם לא ננצח את אתלטיקו כנראה שבאמת לא מגיע לנו ולא משנה כמה טוב נראה לעומת השאר.
די השלמתי עם איבוד האליפות (ברור שעוד יש סיכוי ולא כל-כך אפסי אבל הוא קטן) ואם זה יגרום שקומאן לא ימשיך, דיינו.
נכון שהוא קיבל קבוצה במצב לא משהו מקצועית, חברתית וכלכלית ונכון שבתחילת העונה חשבנו שנילחם על עלייה לצמפיונס אבל עדיין הגענו למצב שניצחון מול גראנדה ואתלטיקו בבית היה מביא אותנו לדאבל והוא זרק את זה. הוא מסרב לראות שפדרי פשוט שפך לאגר ולא מוכן לפתוח עם מישהו אחר (בסדר, לא ריקי פוץ׳ אבל יש עוד קשרים בסגל) ובאופן כללי הוא פשוט מראה לאורך העונה שהוא לא מתאים לרמה.
מקווה שלאפורטה לא יאכזב כי כבר אין לנו הנהלה שאפשר לזרוק עליה את האחריות…

לאפורטה הוא פולטיקאי, לא רק בעלים של מועדון, זה לא קל כמו שזה קל לכתוב את זה בפורום אלמוני במזרח התיכון.

ההשערה שלי, שמבוססת על כל מיני עיתונאים שנחשבים מקורבים אליו וציצו בעבר, שאם זה היה תלוי בו קומאן לא מאמן ברצלונה שנה הבאה.

אני יותר אופטימי עכשיו, כי לאפורטה זה לא ברתומאו. נראה מה יקרה בקיץ. אני מאוד מקווה שהיה לו את הביצים לעשות את הדבר הנכון גם אם פחות פופלארי.

אני אחזור על המנטרה שלי - יש לנו סגל של שלוש המקומות הראשונים בלה-ליגה.
נכון שבתחילת העונה סבלנו מאוד מבעיות חיצוניות, מצב רוח רע והשפלה בצ׳מפיונס, אבל בכל הנוגע ללה-ליגה זה לא פקטור.

בצ׳מפיונס לא עברנו את השמינית וזה משקף בדיוק את מצב הקבוצה. גביע השוקו זה עוד מפעל של לא מעט מזל (הגרלות), וגם בו סבלנו עם המון משחקים שהסתיימו בהארכות.

יש לי המון הערכה לקומאן, אבל הוא לא עשה משהו יוצא דופן. כמו שזה מסתמן מכאן, גם אליפות לא ניקח. אז למה לפטר את קומאן זה המעשה הפחות פופולארי?

לפני שני עשורים, לאפורטה הביא את רייקארד ונתן לו קרדיט גם כשהאוהדים דרשו את הראש שלו. אני בהחלט מאמין בדרך הזו. תן למאמן ולשחקנים את השקט לעבוד ולהתקדם. באותה עונה סיימנו במקום השני והקרדיט שהמאמן קיבל בהחלט הוכיח את עצמו.

השוני העצום בין העונה ההיא לעונה הזו היא על מה נשענת כל אחת מאותן עונות.
ב 2002 בקושי גירדנו מקום 6. אני זוכר דיבורים אם עדיף לנו לתת את האליפות לריאל במחזור האחרון אבל גם להגיע לאירופה, או להפסיד את המשחק, לסיים מתחת למקום 6 ולקחת מריאל את האליפות.

תראה כמה הדמיון בהתחבטות הנצחית לא משתנה. אבל לעונה הזו הגענו מהמקום השני, עם נו, אתה יודע, השחקן הכי טוב בעולם. ולידו לא מעט שחקנים טובים שהרבה קבוצות היו רוצות לשים עליהם יד.

מצטער, קומאן לא מרשים אותי כמי שצריך לאמן אותנו בשנה הבאה.

אבל אני לא באמת יוצא החוצה לבדוק מה הלך הרוח של שאר האוהדים בעולם. אז שוב, למה לפטר אותו זה לא המעשה הפופולארי?

א. אני לא יודע מה לאפורטה יעשה. אני מכין את עצמי לאכזבה.
,
ב. קומאן נהנה מזכיה בגביע שקר, סליחה גביע שוקו. הוא אגדה ושחקן עבר ו"קולה מלידה" לא בציניות. הוא באמת נלחם באהבה למועדון צריך לזכור את זה. ויש לו את ההגנה של כל הנסיבות המקילות שהיו לו. קשה לגעת בו.

לפני כמה שבועות, חשבתי לעצמי, שאולי אני קשה מידי עם קומאן וטיפה ביקורתי כלפיו. עד שזידאן עם סגל הרבה יותר חלש וחסר מאיתנו הגיע לחצי גמר אלופות ועכשיו כל הליגה תלויה בהם. אני חושב שזידאן מאמן טוב מאוד. אבל הוא לא הכי טוב בעולם. ואם הוא מצליח להוציא מים מהסלע בסיטאוציה שלו. אז מצטער , לקומאן אין יותר נסיבות מקילות. די נמאס לי מהבינונית הזו ולהקשיב כל הזמן איך מתרצים לי את הביצועים שלו ואיזה מסכן הוא ובלה בלה בלה, יותר גרוע, אני מבחינתי שומע את השחקנים שהוא רוצה להביא שנה הבאה לברצלונה וזה נמאס לי. אומר לי הכל על התוכניות שלו.

נמשיך איתו עוד שנה ובעוד שנה נגיע שוב לצומת דרכים של כישלון של מאמן בינוני עם הרבה תירוצים.

אני חושב שהסגל שלנו טוב לשלושה מקומות ראשונים בליגה זה יותר כתב אישום לרמה של הליגה הספרדית אבל נעזוב את זה.

כל התירוצים נגמרו במשחק מול גראנדה. משחק בית, מגיעים בסגל טוב למשחק , היריבה בכל הכבוד אליה ,היא לא אחת מאריות הליגה, שאם אני לא טועה , אפילו הגיעה בסגל יחסית חסר. מנצחים את המשחק וכל הליגה תלויה בנו.
תסתכלו איך הוא ניהל את המשחק ההוא ואיזה תגובות מאוחרות. ונימני צועק “איפה החילופים קומאן איפה החילופים?” סעמק אני לא סובל את נימני הפרשן אבל שהוא אומר דיברי חוכמה זה אומר הכל על קומאן. ואז מגיע אתלטי ושוב נימני צועק " איפה החילופים קומאן איפה החילופים?

ואז קומאן עונה לו עם רוברטו. אני צריך עוד להוסיף על זה?

מצטער אין יותר תירוצים או נסיבות מקילות. ברתומאו כבר לא במועדון . קומאן חופש פעולה ותמיכה . די מספיק להכחיש את המציאות.

קומאן לך !

גם לאפורטה קולה מלידה, ואני מאמין שגם לאפורטה - פוליטיקאי ככל שהוא צריך להיות, מבין את מצב העניינים.

בתקופת ברתומיאו היינו אשכרה ״הסתדרות״. שחקנים קיבלו חוזי עתק, כאילו שאנחנו קבוצה בליגה הקטארית שצריכה לשכנע שחקנים לבוא לשחק אצלנו בחור הנידח הזה שנקרא לה-ליגה עם השתתפות שנתית בליגת האלופות ובקבוצה של השחקן הטוב בעולם.

ההתנהלות העלובה הזו צריכה להגמר, גם מאמן לא מתאים לא צריך להיות פרה קדושה.
אני כן מצפה מלאפורטה לפנות לקומאן בארבע עיניים ולהסביר לו את המצב ואת השיקולים שלו, לחפש מחליף ולהגיע לעיתונות עם המוצר שלו אחרי שכל הצדדים יודעים בדיוק מה קורה.

אתה מבין, הבעיה עם הפיטורין של הצנון לא הייתה ש״פגעו בסמל של המועדון״. הבעיה הייתה שהודיעו בחפוז, מבלי שיש תכנית, מבלי שיש מאמן מחליף, פנו למאמנים דרך התקשורת ואח״כ הכחישו. בסוף קיבלנו את הדוד משה שחזר לפרות שלו אחרי מסע הצלב המיותר על חשבוננו (מודה שבהתחלה זה נראה לי כמו מאמן רצוי - טעות שלי).

לאפורטה הולך לפטר את ההולנדי, והוא הולך לעשות את זה בשיא האלגנטיות. זה הדבר העיקרי שהיה חסר לנו בתקופת הנחש. אלגנטיות. הפכנו לבדיחה של אירופה, אבל זה כבר לא צריך להיות ככה.

טוב, חפרתי…
עוד שלושה משחקים למנאייק ואח״כ נראה מה יהיה כשהצוות של ז׳ואן יוכל לעבוד על עונה חדשה מאפס ולא על פי חורבות של ההנהלה הקודמת.

אגב, מה לגבי הדיבורים על העברת החוב מטווח קצר לטווח ארוך? יש מצב שהנשיא מחלץ אותנו זמנית מהדרך הבטוחה למטה ומחזיר אותנו להצלחה מקצועית?

משה, אתה יודע - זו המשמעות של ליגה. 20 קבוצות שמשחקות אחת מול השניה. עולות, יורדות, הולכות לאירופה, וקבוצות בטן. בתוך הקונסטלציה הזו אני לא מצפה שכל הקבוצות יהיו WOW.

אתה לא חושב שפרנקי דה-יונג, דמבלה, גריזמן, אלבה, בוסקטס (טוב, אין לי כוח להמשיך אבל כן, גם רוברטו) הם שחקנים שלא אמורים להיות באירופה, נכון? בוא נהיה רציניים. הליגה חלשה, זה נכון, אבל גם ליגה חזקה יותר הייתה מסתיימת עם בארסה, ריאל ואתלטיקו בשלוש המקומות הראשונים. ההבדל היה אולי בכמות הנקודות שנאספו אבל לא בתוצאה הסופית.

אם הליגה היתה יותר חזקה , תחזיק את עצמך בכיסא המחשב חזק, ברצלונה השנה לא היתה בין השלושה הראשונים והיתה קבוצה רביעית שהיתה רצה לאליפות.

אתה מנסה לשכנע את המשוכנע, אם אני לאפרוטה אני מחכה לסוף השנה ומודיע לקומאן שהוא לא בתוכניות. אני אבל יבין אם לאפורטה שהוא פחות מחצי שנה בתפקיד לא ירצה לזעזע את המערכת. לא אומר שאני מסכים עם זה.

אין לי האמת שום דבר שונה וטוב להגיד על המשחק הזה. ראיתי באופן מאוד שקוף את תקרת הזכוכית של ברצלונה הנוכחית מול קבוצות גדולות. זה יום שסולו של מסי לא יכול לפתור את הבעיות, זה יום בו פרנקי צריך להיות יותר מפוקס על התפקוד הטקטי שלו כדי להתמודד עם הקישור של היריבה, זה יום בו גריזמן לא יכול לכבוש בפוקס, זה יום בו פדרי מזכיר לנו שיש גבול לכמה אפשר לדחוק בו וזה יום בו קומאן מראה לנו בפעם המי יודע כמה שהוא פשוט לא יכול לשנות דברים כשתכנית א’ לא עובדת לו.

אומנם היציאה של בוסקטס פגעה לנו במשחק, אבל מדהים איך ניהול הסגל של קומאן הפך יותר מחצי סגל לשחקנים לא לגיטימיים. כי מי זוכר שפיאניץ’ אצלינו? או דמבלה? או טרינקאו? או פוץ’? או המשחת שיניים? פייר? הם כל כך עמוק ביציע שאני אפילו לא סגור על מי כשיר בכלל.

אחכה עם סיכום העונה כשהכל יסגר, עד אז אשמור את כל המניפסט שלי על קומאן.

לא מגיע לו יותר משיחת טלפון של 5 דקות שבו אומרים לו שהוא לא בתוכניות שנה הבאה, ושהוא מוזמן למצוא לעצמו מועדון חדש.

שאלה קטנה, האם באמת המשך כהונתו של קומאן אמור להיסגר בשאלה אם יש אליפות או לא?, נשמע לי טיפה מטומטם האמת.
החלטות כאלה אמורות להיות מוחלטות ללא קשר להישג כזה או אחר.
לדעתי האישית, קומאן כן רשום על כמה הישגים ולא מעניין אותי האמת הנסיבות לכך (שילוב צעירים, חזרתו של מסי ב2021 ועוד). אך התקרה שלו לא מספיק גבוהה לדעתי בשביל להמשיך את התפקיד, כי יש לי הרגשה שהוא לוזר מובנה (לא ידעתי איך לנסח את זה אחרת, ממש לא מתכוון להעליב), אבל הכוונה שלי שהוא לא מרגיש לי מאמן הישגי.
בכל מקרה הנקודה שלי שאליפות או אי אליפות היא ממש לא סיבה לפיטורים או המשך של מאמן

לא חושב בהכרח שמיהו לא חושב כמוך, אבל הבעיה היא שאם בטעות הוא היה לוקח דאבל, דיי כנגד כל ההימורים והסיכויים מבחינתו, אז הוא עוד עשוי לקבל קרדיט מההנהלה לעונה נוספת. עם התוצאה האחרונה אני לא חושב שמישהו מטיל ספק במגבלות הברורות שלו כמאמן. לראייה, זה משהו שאני, משה ושוסאקו מסכימים עליו. אם זה לא קונצנזוס אני לא יודע מה כן.

ברור, ועדיין כמו שכתבת בהתחלה הוא כנראה היה ממשיך אם יש אליפות, לבנאדם מנוסה כמו לאפורטה זה באמת משנה?, נשמע לי תמוהה ובעיקר לא מקצועי.

קשה להגיד, כי זה כרגע קצת לשחק “מה היה קורא אם”. יכול להיות שהוא היה עושה לו “קאפלו” ומעיף אותו אחרי אליפות, אבל ההחלטה נראית יותר קלה כשיש פחות תארים להציג.