מחזור 6: מפסידים 1:0 באלפונסו פרז של חטאפה

דיברו על 1-2 לנובמבר. אפשר לנצח בקלאסיקו, לחטוף מיובנטוס, להפסיד לאלאבס ולהצליח באי האמון.

אל דאגה, הקלאסיקו הקרוב יהיה מפגש בין שתי קבוצות גרועות שכל התחרות תהיה מי פחות גרועה מהשניה.

0-0 זה ההימור שלי.

זו בדיוק הבעיה,הוא כבר לא באמת ילד,עילויים אמיתיים כמו אמבפה/סאנצ׳ו/פאטי/קמאבינגה משחקים בנבחרת הבוגרת מגיל 17-18.
אפילו רודריגו שאני לא חושב שהוא כזה עילוי מזומן לנבחרת ברזיל מגיל 18.

לא מתכון להכנס להשואה עם כל שם שזרקת. מה שהכי חשוב זה מראה עינים שלי ושל אחרים שצפו בו שנה שעברה, אני ראיתי אותו בנוער שהוא זכה באלופות. בבארסה ב באופן חלקי וכולנו ראינו אותו במשחקים בסוף שנה שעברה. שהוא ופאטי היה מהבודדים שגרמו לנו להתרגש מברצלונה.

אני לא נביא. אבל הוא צריך להיות שחקן סגל בברצלונה .

שמע, יש לריקי עוד מה להוכיח, אבל “אם הוא לא זומן הוא לא טוב” זה כלל אצבע בעייתי כי יש הרבה הסתמכות על הופעות בקבוצה הראשונה. ריקי לא מוזמן לקבוצה הראשונה הרבה בגלל אג’נדה פנים ארגונית ומאמנים שלא בדיוק מעודדים קישור יצירתי. נלך אחרת, ריקי לא רואה דשא והוא זומן לצעירה, למה? חסר שחקנים ספרדים צעירים לעמדה שלו?

לא סומך עליי? באיירן שבשנים האחרונות מזהה פוטנציאלים מרחוק רצתה לקחת מאיתנו את פוץ’.

שלא תטעה, הוא עוד לא הוכיח את עצמו, אבל גם מהמעט שראינו רוב האוהדים התרשמו ממנו לטובה. מה לעשות, באסה לא להיות מהיר כמו פאטי ואמבפה, או חזק יחסית כמו קאבינגה או שניהם כמו האלאנד. מצד שני לא חסר לברצלונה הסטוריה חיובית עם שחקנים כאלה כמו אינייסטה, צ’אבי, פפ, בוסקטס ועוד.

לואיס אנריקה אמר שאדאמה טראורה לא מספיק טוב, תקנו אותי אם אני לא טועה אבל לואיס אנריקה פתח איתו השבוע במשחקי הנבחרת.

סתם דוגמה קטנה.

אני לא ינבור במרתפי הארכיון להראות מה חשבו על איניסטה צאבי בוסקטס ופדרו שהם היו צעירים ובערך בגיל של ריקי.

גם על מסי היו כאלו שטענו שהוא לא פיזי מספיק…

אני רק מדמיין את קרויף שאומרים לו “השחקן הזה לא מספיק פיזי” הוא היה מגיב בערך את התגובה שהוא הגיב שהוא צפה לראשונה בפפ משחק ואז שהמאמנים של פפ בנוער אמרו לו דברים דומים. הוא די גיחך עליהם. והעלה אותו לבוגרת…

אזרום איתך לגבי ואלוורדה וסטיין האפורים,אבל קומאן?
בינתיים קומאן משחק עם קשר התקפי תמיד,עד עכשיו קוטיניו פתח וכשהוא רצה לתת לו מנוחה הוא העדיף את פדרי בן ה 17 על פני פוץ׳ ועל פי מה שאנחנו יודעים כנראה שכם אלנייה היה עולה לפניו.
זה לא שרק בנבחרת לא סופרים אותו…

תשמע…יכול להיות שאתה צודק. באמת. תמיד יש אפשרות בה ריקי פוץ’ הוא לא השחקן שאוהדי ברצלונה עושים ממנו, ושבעצם מדובר במקסימום עניין יחסי (“אם כולם גרועים מסביב, אז גם שחקן שבסה"כ רק בסדר - זורח”). קטונתי. אוסיף ואגיד שכמות השחקנים שבצעירותם חשבתי שיככבו וישלטו בעשור הקרוב, גם אם נצמצם את זה רק לברצלונה, ועכשיו נמצאים בליגה השנייה בספרד (במקרה הטוב) - היא עצומה. וגם להיפך.

ויכול להיות מאוד שוואלוורדה, סטיין וקומאן באמת ובתמים לא החזיקו/מחזיק מריקי, כי הוא באמת לא מרשים/הרשים באימונים, פיזית ו/או מנטלית. לגמרי הגיוני. העניין הוא שכשסטיין היה עם הגב לקיר, בסוף העונה שעברה, בגלל פציעות והשעיות - הוא הכניס את ריקי. וכשריקי שיחק? ראו את הקסם. כמובן שזה מרחב מדגם קטן מאוד וקשה לנבא קריירה על סמך 4-5 משחקים בלי קהל ואחרי פגרת קורונה. אבל יש פה אנשים שלא התעוררו רק לפני כמה חודשים והחליטו שריקי הוא המושיע, או הכתירו אותו למלך העולם רק בזכות כמה פוסטים בבארסה מאניה, אלא עקבו אחרי הילד מגילאי הנוער, דרך בארסה ב’, ועד עכשיו, ומוכנים להישבע שבמינימום של המינימום לפחות מגיעה לו הזדמנות.

ייכשל? אחלה. הכל טוב. לא יקבל הזדמנות כי באמת יש 2-4 קשרים בעמדה שלו שטובים ממנו באופן מובהק? גם אחלה. לא יצליח כי הוא לא פיזי מספיק או לא מתאים לשיטה של המאמן? לגיטימי לחלוטין. אבל זה לא מה שקורה. כשווידאל וראקיטיץ מקבלים הזדמנות אחר הזדמנות בעמדות לא מתאימות להם וכשהם שופכים מנוע בדקה 30, וכשיש לך 2 משחקי גארבג’ כי כבר הפסדת את האליפות והילד עדיין לא רואה דשא, וכשאחרי שהוא הרשים במעט משחקים שהוא כבר כן קיבל, הוא מקבל שנייה לפני תחילת העונה הנוכחית הודעת “אה…יווו…שכחנו שאתה פה בכלל. טוב, אזזזז בא לך ללכת לקבוצה אחרת?” - אין פה שום עניין מקצועי, וקצת קשה לצאת מנקודת הנחה שאם 3 מאמנים לא סופרים אותו, אז הוא כנראה לא מספיק טוב.

חוץ מפאטי, שבאמת באמת זכה מההפקר, לפחות בהתחלה (בגלל שסוארס ומסי היו פצועים לכמה שבועות בתחילת העונה שעברה, ודמבלה הוא דמבלה), 3 האחרים שציינת התחילו בקבוצות הרבה פחות לחוצות בגיל 17, וכאלו ששמות הרבה יותר דגש על קידום צעירים ומתן הזדמנויות לשחקנים מתחילים ומוכשרים, ביחס לברצלונה הנוכחית.
עזוב את סאנצ’ו, קאמבינגה ואמבפה - תסתכל על דמבלה. תראה מה קרה כשעבר לקטאלוניה מהחממות של ראן ודורטמונד.

יש ענינים של עמדה.
פוץ׳ כשרוני מאוד, מזכיר את אינייסטה. אינייסטה אבל לא היה 10, היופי שלו הוא שהוא היה חלק מהקישור ב433, חושב שכ10 הוא היה נעלם. פוץ׳ במצב דומה כרגע.

לא ברורה לי בכלל ההרכבה של מסי היכן שהוא משחק. פאלס 9 זו עמדה ב433, לא ב4231.
פה שוב עולה שאלת המכירה של סוארז. לדעתי גם יש פה ניסיון להראות כמה שדפאיי נחוץ כרגע.
תאהבו או לא תאהבו את ממפיס, נחוץ לכם חלוץ! זה ממש פשוט לראות.

אני חושב שברסה חייבת לנסות להתאים את השחקנים הנכונים למערך.
קוטיניו ומסי לטעמי צריכים לשחק יחד רק במערך של 442 כזה:
——קשר - קשר——
קוטיניו————מסי
——חלוץ - חלוץ——

בכל מערך אחר הם ידרכו אחד על השני.
(לא אומר שאני חושב שזה המערך הנכון לכם)

גריזמן לטעמי יכול להשתלב עם מסי רק באגף במערך של פאלס 9 כשמסי משחק את הפאלס 9. חשוב לציין שגם במערך הזה הוא לא בא לידי ביטוי והמקום הכי טוב בשבילו הוא בקבוצה אחרת, אבל אם כבר אז שם. או כפאלס 9 כשמסי נח.

אני אישית חושב שאם כבר 4231, אז שמסי ישחק כקשר התקפי כאשר תתקפו. כשתגנו תעברו למערך אחר:

1. 433 כאשר מסי נשאר בחוד והחלוץ יורד לאגף, והשחקן באותו אגף יורד לקישור.
  2. 442 כאשר 2 הקיצוניים יורדים למטה.

בכללי, ברסה חייבת חלוץ. לא מסי ולא גריזמן חלוצי 9, וכשאין חלוץ 9 נשארתם עם מערך 1 שיתאים לכם בעיני: 433 פאלס 9. המערך הזה מוציא את קוטיניו מהמשוואה לגמרי, וגורם לגריזמן להיות יותר מתאים לגיבוי של מסי מאשר באגף.

אגב, מתנצל על החפירות הטקטיות בנוגע לברסה, לפחות אצלכם מרגיש שיש שינויים אפשריים ומקום לדיון.
בקבוצה שלי מרגיש לי שכל דבר שלא כולל בתוכו רכש הוא אפור.
אצלכם מנסים להסתיר היעדר חלוץ 9, אצלינו אין התקפה בכלל!

צודק. באמת לא ניסינו ללכת דרך האמצע עד עכשיו. שווה לבדוק את העניין.

ללכת דרך האמצע במערכים שונים יתן תוצאות שונות.
אני במערך הזה דמיינתי את ה442 שהיה לריאל עם חאמס ואיסקו, שהמערך הזה היה הדרך היחידה לשלב ביניהם.
אגב, אם תקרא 2 שורות למטה תראה שכתבתי את זה:

רוצה לדעת למה זה לא יעבוד בעיני?
כי כשריאל שיחקו כך היו לנו 2 חלוצים. לכם אין אפילו 1!

לנסות את אותו דבר שוב ושוב, ושוב ושוב, ייתן אפס תוצאות. לראייה - השנים האחרונות.

אין שום סיבה שברצלונה תשחק עם 2 קשרים באמצע, מסי וקוטיניו - באמצע (כי אף אחד מהם לא באגף), ועוד 2 חלוצים - באמצע. זה מתכון להמשך משחקים מרובי שערים כמו מול סביליה וחטאפה.
אם כבר הגענו ל-4:2:3:1, צריך להשתמש בצדדים של ה-3. אם עוברים ל-4:4:2, צריך להשתמש בצדדים של ה-4. אם יש משהו שבברצלונה של השנים האחרונות ניסו בלי סוף, נכשלו, וניסו שוב, ונכשלו שוב - זה לשחק רק דרך האמצע.

מסכים שחייבים חלוץ, ולכן דפאיי (בהינתן מצב הכסף הקיים והאזרחות שלו) צריך להגיע בינואר. אבל זה לא רלוונטי כל עוד ברצלונה היא מוסד לשיקום הביטחון העצמי של השחקנים שהיא שפכה עליהם 100+ מיליון, ולא קבוצה שאשכרה חושבת איך לנצח או לפחות לשחק בצורה מעניינת.

אבל אני מסכים וזה בדיוק מה שאני טוען.

נתתי את הדוגמה למערך בתור הסבר ללמה אני לא מבין שום הצבה של קוטיניו יחד עם מסי.
כפאלסו ו10 הם דורכים זה על זה.
כ2 קשרים התקפיים בצדדים מנוגדים אתם מאבדים את האגפים ונהיים צפויים.

המסקנה שלי:
שלא ישחקו יחד.

אגב, לדעתי עד שממפיס לא יגיע, עדיף שתשחקו עם ברייטווייט, לפחות חלוץ ולפחות מהיר.

אבל…אז הצעת את המערך הזה -

אני אומר שבמערך הזה המצב יהיה אפילו יותר גרוע, כי יש לך אפילו יותר שחקנים שידרכו על הרגליים אחד של השני.

לא משנה, הלאה -

מסכים. גם אם ברייטווייט לא יתאים - לפחות נגיד שניסינו. ברור שהמצב עם גריזמן לא מוביל לדברים טובים.

הרכב שכולל את מסי, קוטיניו וגריזמן נועד לכישלון מראש, ומקילומטרים. שלושתם על אותה עמדה, אף אחד מהם לא יכול לשחק באגף, וכולם אשכרה עושים את אותו דבר. ואז גם מפסידים 2 שחקנים שאולי, בטעות, יכולים לרווח את המשחק ולא לרוץ לתוך ג’נה/קרלוס/קונדה שוב ושוב, ולא להבין למה לא מצליחים לכבוש.

הקטע הוא שמול חטאפה, אפילו כשדמבלה כבר שיחק ואפשר היה להגיד “הווו…לפחות בצד שמאל יהיה מעניין”, כל הזמן הוא חתך לאמצע. ולא באיזור הרחבה נגיד, אלא בערך מהחצי. ככה שלא עשינו בזה כלום.

אדאמה טראורה טוב לאיים על ההרכב הפותח של נבחרת ספרד החלשה ביותר מזה…שנים רבות. אולי אם אדאמה היה נשאר בסגל של בארסה בקבוצה שמשחקת בסגנון אחר לחלוטין יחד עם הכותרת הזו של ‘שחקן בית’ - זה לא היה מועיל לו.
אגב בהקשר זה, קומאן אמר משפט יפה לגבי דפאי - כל השחקנים בברצלונה רוצים לקבל את הכדור לרגל בעוד דפאי נע לשטח. זה רלוונטי לדמבלה גם לדעתי. גריזמן באתלטיקו היה זה שמוסר לעומק לרוב. כמובן שהוא נראה קטסטרופה וחסר ביטחון בשיט. אני מציע לפחות לנסות את קוטיניו מתחת למסי או לא משנה מה העיקר שמסי ישחק יותר קרוב לשער.

רוצה לכתוב משהו על הביקורת אחרי חטאפה: גם ריאל וגם בארסה במצב מחורבן לפני הקלאסיקו, אבל יש הבדל גדול. חטאפה קבוצת צמרת שכולנו מכירים - מרביצה, חזקה הגנתית, יש לה שחקנים טובים בהתקפה גם, רק בגלל סיום עונה כושל היא החמיצה את אירופה. יש משחקים כאלה. בארסה עוד איימה פה ושם עם מסי בבעיטה מסובבת, ההחמצה של גריזמן (אני די מרחם עליו למען האמת, ולא מתאים לו לבעוט פצצה אלא הוא האיש לפס עדין לפינה) שכל שחקני בארסה תפסו את הראש. התנודות ביכולת של פאטי הן הגיוניות ולגבי דמבלה לא אשפוט אחרי משחק אחד אמיתי אבל אין ציפיות ממנו. אליפות ספרד על הרצפה בקיצור. גם אם אין קהל במגרשים זה משמעותי כשמגיעים למגרש קטן וכאלה, בארסה כן תיתן רביעיות וחמישיות בקאמפ נואו בעוד אצל ריאל מדריד כל גול הוא כמו לידה, לא פחות.

ובגלל זה שוב חוזר להסבר הבא:

זה מה שאמרתי מלכתחילה.

כתבתי דוגמה לאיך אפשר בקבוצה בריאה להרכיב את מסי וקוטיניו יחד, ושבעקבות היותכם לא קבוצה בריאה זה פתרון רע. אם היה לכם את כריסטיאנו ובנזמה למעלה, יחד עם 2 המגנים הטובים בעולם, אז זה משהו אחר, אבל אין לכם ולכן טענצי שזה פתרון גרוע.

סתם קשה לי עם הדיון בו אני אומר:
״אני לא מאמין באופציה A״
ועל זה תענה לי:
״אתה טועה, אופציה A היא גרועה״

נכון, הצגתי את האופציה, ואז מיד שללתי אותה.

דעתי ידועה ואכתוב אותה שוב, מסי וקוטיניו לא יצליח ביחד, הבעיה הגדולה זה שקוטיניו לא יכול להצליח אם הוא לא נוגע תמיד הכדור ומעורב מאוד במשחק, לקוטיניו יש סיומת נפלאה ויש לו תנועה מאוד חכמה בלי הכדור, אבל אם הוא לא מעורב במשחק הוא הולך לאיבוד ואז לא מביא את היתרונות שלו לידי ביטוי, בתיאוריה מסי מנהל את המשחק ומפנה את השטח בשמאל לקוטיניו ומוסר לו כדור עומק גאוני וקוטיניו בא ומסיים, אבל לא יצליח.

עדיף כבר במקום קוטיניו להכניס את הילד הזה שקומאן לא אוהב כדי שיניע כדור כמו שצריך מהר ומדוייק ואז הכדור יגיע למסי כשההגנה לא ממש באיזון כדי לעשות את הנזק.

יותר מדי שחקנים מצויינים שאוהבים לשחק בדיוק את אותו התפקיד.

אגב הביקורת על דמבלה - מישהו זוכר מתי מאמן כלשהו נתן לו לשחק בצד ימין? אפשר לתת לשחקן קו לשחק בצד השני כאשר הוא בכושר טוב. דמבלה לא שיחק 2 משחקים רצוף מאז 2001, וכל פעם נותנים לו לשחק במקום שהוא לא מספיק טוב בו.

אם רק היה לנו שחקן קטסטרופה באגף ימין, שאפשר היה להרכיב את דמבלה במקומו…

קודם כל שמישהו יזכור מתי דמבלה שיחק בכלל…שלא לדבר על איפה הוא שיחק.

זה לא משנה. העובדה היא שיש לנו 5-6 שחקנים שמשחקים מחוץ לעמדה שלהם. זה מטורף אפילו ביחס לברצלונה של השנים האחרונות.