מחזור 7 :: מנצחים בחוץ לראשונה עם 0-2 על חטאפה

אני דווקא מאשים אותו בזה שהוא פיטר אותו בכלל. הכישלון היה ברור עוד לפני שהוא הגיע, וחבל שזה לא נמשך יותר.

בכל מקרה מעדיף להתעסק בקבוצה שלי כרגע. ולכן גם אני אוציא מהמשוואה את זידאן ואדבר רק על פפ, למרות שיש קווי דמווין ביניהם (אם כי לא מלאים).

פפ לא הגיע כסתם “מאמן ליגה רביעית שהיה ממש מרשים ושמנו את העין על הכשרון הזה”, זה נכון. פפ הגיע כפיגורת ענק, שמראש הלך לבארסה ב’ כטבילת האש שלו, אבל לא רק שהוא עבר אותה בהצלחה, הוא רשם שם הישג שאף אחד במועדון לא ציפה לו.

כשפפ הגיע לקבוצה הבוגרת זה היה כדי לבנות שם משהו חדש בצלמו ובדמותו של קרויף. להולנדי לא היה ספק. ואם להולנדי לא היה ספק, אז פפ נכנס מבחינתי מהדלת הראשית. אתה רוצה לקרוא לזה שהוא נכנס בחסדי קרויף, אין לי בעיה. סמנטיקה בלבד. מבחינתי ראיית המשחק של קרויף היא הדבר ה"נכון" בכדורגל.

פפ לא סתם הגיע כי הוא היה שחקן גדול. פפ הגיע כי ראו בו כמי שיכול לשקם את ההריסות של סוף עידן רייקאד. העונה הראשונה שלו הייתה הפתעה מטורפת, אבל זו לחלוטין הייתה המטרה הסופית של קרויף שדחף אותו לעמדת המאמן. אולי לא ישר בשנה הראשונה, אבל הוא לגמרי ידע לאן זה יגיע.

ההגדרה שלנו למושג זכות וחסד היא שונה כנראה. מבחינתי זכות ניתנת כשמאמן מרוויח משהו בקריירה.
תשווה את זה לשחק שיקרע את הליגה הישראלים ויראה יכולת גבוהה שלא נראתה שנים, מאמין שיגיע קודם לקבוצת מעבר לפני שיגיע לברסה להרכב.
וכן הרגע השוויתי את הליגה הישראלית לליגה הרביעית בספרד

שורה תחתונה, בעיניי עדיף לקחת את הסיכון ולמנות למאמן את הקשר והסמל הגדול בהיסטוריה של המועדון, שדוגל בנאמנות בפילוסופיה של בארסה ועבר הכנה רבה לתפקיד, אחרי שעשה מהפכת כדורגל בקבוצה השנייה, (מקביל ללמנות את צ’אבי בעתיד הקרוב אם יצליח בקבוצה שלו), מאשר לבחור במאמן שמתאים לקבוצות בינוניות ושאפילו לא משחק בהן בסגנון של בארסה - דבר שדי ברור מה יצא ממנו.

בקדנציה האחרונה שלו באתלטיק בילבאו, וולוורדה סיים במקומות 4,7,5,7. מאז שעזב הם סיימו במקומות 16 ו 8. בהחלט הישג שלו כמאמן.
אתלטיק תמיד שיחקו קשוח אבל כדורגל טכני ולא בונקר, גם תחת וולוורדה. היה לו פוטנציאל על הנייר להצליח בבארסה.
אבל אחרי שנתיים וקצת כבר ברור לכולם שהוא לא מתאים לבארסה. ברטומיאו לא מוכן להודות בטעות לכן הוא יישאר עד סוף העונה, אלא אם כן יקרה אסון כלשהו.

המאמנים שהובאו פה, וכן גם קלופ, הם לא מאמנים שמאמינים בשיטת הטיקי טאקה. הם משחקים כדורגל אטרקטיבי אבל שיטה שונה משל פפ.

ומבין מה אתה מעדיף, אבל שורה תחתונה וולוורדה הגיע בזכות הצלחתו כמאמן! ולכן זה בזכות. זידאן הגיע בגלל קשרים, ולכן לטעמי הגיע בחסד. בדיעבד האחד הצליח והשני לא, אבל ברוב המקרים אתם תרצו לבדוק מאמן בקבוצה אחרת לפני שמגיע לברסה.

כנראה שאני ואתה חלוקים בנושא הצלחתו של ואלוורדה כמאמן (והקשר שלה לבארסה).

לא אומר שהיה מדובר במאמן מוצלח כמו קלופ או סארי שהגיעו להצלחה מאוד גדולה בקבוצות דרג ב’.
אבל בהחלט הצליח יותר מפפ וזידאן שהובאו לפה כדוגמאות למאמנים מצליחים.
לא אוהב את וולוורדה ולא מעריך אותו כבר. וכן הוא לא התאים מלכתחילה, אבל כן יש סיבה שהגיע, והיא לא חימום ספסל לפני 20 שנה (אפילו אם זה מוסיף קצת).

אני חושב שאי אפשר להשוות מסיבה אחת עיקרית: בארסה ב’ היא לא קבוצה תחרותית. המטרה שלה זה לפתח שחקנים. אם השחקנים ישחקו טוב ונספיד שם משחק זה עדיף על ניצחון וואלורדאי לדוגמה.

כשפפ הגיע לברצלונה הציעו לו מס’ הצעות. בארסה ב’ לא הייתה אחת מהן. הוא התעקש על בארסה ב’. אין בן אדם אחד (במועדון ובסביבה של פפ) שלא ניסה להניע אותו מהמהלך הזה, בטענה שהוא מכניס את הראש שלו למיטה סופר חולה.

אני מתקן את הנתון בהודעה הקודמת. קצת התבלבלתי. בארסה ב’ ירדה לליגה הרביעית בעונה לפני שפפ הגיע, ובארסה C סיימה במקום ה13 בליגה הרביעית. זה גרם לבארסה C לרדת לליגות הלא מקצועניות.

בבארסה ידעו שפפ הוא כוכב. הם לא רצו שהוא יתחיל במקום עם כל כך הרבה בעיות. אולי הצליחו לקדם שם שחקנים אישית, אבל הקבוצות לא נראו טוב, הכדורגל היה רע, ולשחקנים לא היה קל להתבלט שם. פפ קיבל את כל הכוח שהוא רצה, ביטל את בארסה C, מיזג אותה עם בארסה B, שחרר 70% מהשחקנים ונשאר עם סגל קצר של שחקנים מוכשרים. הוא הפך את השחקנים המכושרים האלה לקבוצת כדורגל. ההישג שלו שם היה יוצא דופן, כי הוא לקח 2 קבוצות שבורות, והפך אותן לקבוצה שמשחקת כדורגל מעולה ועולה ליגה עם הפרש של 18 ומשהו נקודות מהמקום השלישי.

לאוהד הממוצע זה היה נראה מוזר שהוא מקבל את אחד הג’ובים היוקרתיים בעולם במקום מוריניו, אבל למי שהיה שם בתוך המועדון (AKA לאפורטה את קרויף) וראה את הקסמים שהוא עשה במשך עונה שלמה עם שחקנים של ליגה רביעית, לא היה ספק שהוא צריך להוביל את הפרויקט החדש של ברצלונה.

קודם כל צריך להפריד - המקום הרביעי הגיע בעונה הראשונה בה וואלורדה הגיע לתשתית מוכנה של מרסלו ביילסה. בשלוש העונות האחרונות שם הוא סיים מקומות 7,5,7. תגיד לי אתה רציני שאתה אומר שמאמן כזה הגיע בזכות לבארסה. איזו הצלחה אתה רואה פה? עד כדי כך ירדו הסטנדרטים שכל דביל שמסיים בחלק העליון של הקבוצה יכול לאמן את בארסה? על אחת כמה וכמה דביל במגמת ירידה…

אוקיי, אז נגיד שהם החליפו מאמן סופר בינוני במאמן לא טוב? מה זה אומר על וואלורדה? אני אציע הסבר אחר.עונה אחרונה הם סיימו מקום 8, והעונה הם בינתיים במקום 7. שום ההבדל מ3 העונות האחרונות של וואלורדה.

אז מה גרם לקריסה בעידן פוסט וואלורדה? העזיבה של לאפורט. לבילבאו יש מדיניות רכש נוקשה, והם פשוט לא יכלו למצוא לו מחליף. על אחת כמה וכמה כשהוא עזב בינואר.

בעונה שהם סיימו מקום 16 הם השיגו 63% מנקודות הליגה שלהם בחצי הראשון של העונה כשלאפורט היה שם. היו להם עד אותו רגע 52% הצלחה בליגה ובאירופה. וזו עוד במחצית העונה העמוסה עם אירופה על הראש. הם עברו 2 סיבובי מוקדמות וסיימו במקום הראשון בבית שם עם הפסד בודד ב10 משחקים.
אז מה הקשר ללאפורט? אנחנו מדברים על ממוצע ספיגות של 0.96 שערים למשחק.

אחרי שלאפורט עזב הם ירדו ל28% הצלחה. עפו מאירופה עם 3 הפסדים ב4 המשחקים הבאים, ניצחו רק 4 משחקי ליגה עד סוף העונה, וזה מה שדרדר אותם לתחתית הליגה. ספגו 1.62 שערים בממוצע למשחק. עלייה של כמעט 70%. לאפורט > וואלורדה.

קצת איזון, בחיאת, אתם אומרים אותו דבר עם סמנטיקה שונה. ואלוורדה מאמן בינוני עם רקורד חסר וכך היה גם פפ לפני שמונה לבארסה (מסתבר שלקחת קבוצה שירדה ליגה ולהעלות אותה חזרה זה “קסם”, שמישהו יספר להפועל כפר סבא). שניהם מתחברים מצוין למדיניות מינוי המאמנים בבארסה תחת רוסיי-ברתומאו וגם תחת לאפורטה (הקשר של רייקארד לבארסה היה 0 והרקורד גרוע מזה של ואלוורדה, ולא היה אצלכם מאמן “כוכב” מאז אנטיץ’/ואן חאל).

הדיון הזה יכל להסתיים לפני 10 הודעות בערך.

אתלטיק סיימו מקום 12 בעונה האחרונה של ביילסה. וולוורדה בהחלט עשה שם עבודה טובה. אם אתה אומר שמאמן שמסיים במקום 4 בעונתו הראשונה, כאשר הקודם סיים במקום 12, עם אותו סגל פלוס-מינוס, אומר שוולוורדה הרבה יותר טוב מביילסה.
וכן, אני רציני כשאני אומר שמאמן שסיים עם אתלטיק במקומות 4-7-5-7 הגיע בזכות. זה רצף יפה מאוד עבור מועדון כמו בילבאו. לפני כן הוא הגיע למקום 5 עם ולנסיה ועוד לפני כן אימן בהצלחה את אולימפיאקוס. זה רצף מרשים.
אם אותך זה לא מרשים, סבבה. תמשיך להשוות את כולם לפפ, נראה מתי תהיה מרוצה מהמאמן כלשהו של בארסה.

כמעט שכחתי את היציאה הזאת. לפפ היה את פויול, לוולוורדה אין. זה מסביר הכל. אם וולוורדה לא מקבל ממך קרדיט על ההצלחה שלו בבילבאו, פפ לא צריך לקבל קרדיט על ההצלחה שלו בבארסה. היה לו את פויול!!

שוסאקו, ב90% מההודעה שלך אפשר להחליף את השמות של וולוורדה וביילסה לשל פפ וקודמו בתפקיד, ואת השם של לאפורט בכל אחד מצ’אבי אינייסטה או פויול.
פפ הוא עילוי. ועל שמו כן הוא לא צריך להשוות אליו מאמנים, כמו שאם תרכשו רק שחקנים ברמתו של מסי ומעלה תשארו עם שחקן סגל אחד (2 אם אוסיף את טר שטגן שאפשר לומר שהוא המסי של השוערים).

לטעמי וולוורדה בהחלט עשה משהו בקריירה שלו, וגם אם היו מועמדים טובים יותר הוא בהחלט לא אפס מאופס וכן הגיע בזכות. זה שהוא נכשל זה סיפור אחר.

בכל אופן, הנקודה שלי עברה, מעכשיו זה סתם ויכוח.

אויש נו באמת, ביילסה סיים במקום ה12 כי הוא כבר התחיל להגזים. אם אתה קצת מכיר את האיש, ו/או עקבת גם אחרי בילבא, אז אתה אמור לדעת טוב מאוד שהוא בנה שם את היסודות של בילבאו של וואלורדה.

גם רייקארד סיים מקום 3. אז בוא נגיד שפפ המציא את בארסה מ0. כאילו לא היה בסיס לקבוצה שלקחה שתי אליפויות ואליפות אירופה, לפני שקרסה. הוא תיקן מועדון שהיה בקריסה טוטאלית, אבל היה לו עם מי לעבוד. עם פויול בין היתר. צחוקים.

אתה תמשיך לקרוא לרצף 4-7-5-7, אבל בפועל הוא הגיע לבארסה אחרי ש3 עונות רצופות הוא עושה מקומות 7-5-7. אני לא משווה את זה לפפ, אני משווה לכל מאמן נורמלי שהייתי מוכן לקחת לברצלונה, ולא חסרים כאלה. הבעיה היחידה שאני יכול להצביע עליה היא שרוב מאמני הטופ לא מתאימים לאופי שלנו. אז מה עשו הגאונים? הביאו מאמן בינוני ומטה שלא מתאים לאופי שלנו.

כשאני מסתכל על “לאיזה מאמן מגיע להגיע לבארסה” צריכים להיות 2 קריטריונים עיקריים:

1. מאמן שדוגל בכדורגל התקפי, עם עדיפות לקרויפיסטי, אבל זה אישי שלי.
  2. מאמן שהוכיח את עצמו בצורה כזו או אחרת עם תארים/קבוצות שמשחקות כדורגל טוב.

אם יש פה מישהו שחושב שזה סבבה לקבל לקבוצה שלו “מאמן ליגה בינוני” אז שיבושם לו. אני חושב שלקבוצה שלי מגיע מאמני טופ או כאלה עם פוטנציאל מובהק. גם אם הם לא פפ. אפילו קלופ הוא לא פפ, עדיין הייתי רוצה אותו.

אין לך מה לשכוח. במועדון שלא יכול לקנות שחקן כדי להחליף את לאפורט, עזיבה כזאת הרסה להם את העונה. הם ספגו 70% יותר ואחוזי ההצלחה שלהם ירדו בחצי.

אנחנו היינו מספיק אהבלים כדי לוותר על דה ליכט. בילבאו גם בחינם לא יכולים לקחת אותו.

אם צ’אבי יבוא ויזכה בטראבל בעונתו הראשונה, אתה תתן לוולוורדה קרדיט על בניית הקבוצה הזו?

שוב, לא טוען שוולוורדה מאמן טוב. טוען שאתם צבועים לגביו.
הרי למאמן הקודם יש חלק בהצלחה כשזה נוח ובכשלון כשזה נוח, אבל וולוורדה סובל מהdouble standards הזה ובעצם מקבל את המינימום בהכל.
כשהוא מוצלח זה בזכות המאמן הקודם, כשהוא נכשל זה אך ורק הוא.
לא אומר לכם תעריכו את מה שעשה בברסה, אומר לכם שאל תקחו לו את מה שכן עשה. עונה ראשונה הוא בהחלט לקח אליפות עם קבוצה מפורקת, ובבילבאו הוא בהחלט הצליח.
אגב אולי הוא סובל מבעיה שמאמנים רבים סובלים ממנה, הנהלה שלא נותנת לך כוח ברכש ומשתמשת בך כשעיר לעזאזל.

כן וולוורדה נכשל בברסה, וכן הוא הצליח בילבאו! פשוט מאוד.

ולא, הוא לא מאמן ליגה בינוני, הוא מאמן ליגה טוב שלא מתאים לברסה, קרא לילד בשמו

בעיני צאבי לא צריך להיות מאמן של ברצלונה כל עוד שהוא לא יוכיח את עצמו. לאמן קבוצת חובבים בקטאר זה לא מספיק בשבילי.

הוא צריך לאמן קבוצה בינונית באירופה או את ברצלונה ב. לא מבין למה לואיס אנריקה פפ וטיטו היו צריכים לעבור מסלול מלא והוא צריך לקבל איזה קיצור דרך. שתים מהשלושה שמניתי הם סמלים לא פחות חשובים מצאבי. כל כך מעצבן אותי מסלול קיצור הדרך שמנסים לבנות לו.

באוף טופיק, כל עוד ברתומאו נשיא צאבי בחיים לא ידרוך במועדון

נמאס לי להתווכח על וולוורדה של אתלטיק. אתה לא מתרשם מה 4-7-5-7 שלו, בסדר. הם היו חותמים עכשיו על עוד רצף כזה, במיוחד עם המגבלות שלהם ברכש.

לא היה אז, וגם אין היום, מאמן פנוי שברור לגמרי שיצליח בבארסה. וולוורדה היה הימור, לקחו מאמן ליגה טוב שמעולם לא אימן קבוצה גדולה, והוא לא נהיה פפ. אתה יכול לזרוק שמות אחרים, קיקה סטיין, מרטינז, או כל אחד אחר, גם הם היו הימור.

גם לפני שנתיים לא הסכמתי איתך שאנחנו קבוצה מפורקת, וטענתי שיש לנו את אחד הסגלים הכי טובים בעולם. בטח שהיום אני לא אסכים איתך על זה.

אין פה שום דאבל סטנדרטס. דברים לא באים בריק. זה לא כל המאמנים מצליחים בגלל המאמן הקודם או אף אחד לא. מסתכלים על מה היה קודם, ובוחנים בהתאם.

אתה תטען שזה הימור, אני אטען שיש פה קו מחשבה מסוים. ההנהלה של ברתומיאו בוחרת מאמן שני רצוף שמסיים במקום נחמד עם קבוצת אמצע ליגה, רק כי יש לו קשר לברצלונה והוא שיחק בה בעבר. מי היה מועמד נוסף? לוראן בלאן. מה הקשר שלו לכדורגל? גם הוא שיחק בבארסה. לא הייתה סיבה להביא את אנריקה, לא הייתה סיבה להביא את וואלורדה.

ראייקרד ופפ הגיעו כי קרויף ולאפורטה האמינו שהם יכולים להנחיל בברצלונה כדורגל התקפי ושמח. ההנהלה הנוכחית לא מחפשת את זה. אם אנריקה או וואלורדה היו מגיעים לראיון אצל לאפורטה (שהקשיב באופן מוחלט לקרויף) הוא היה מראה להם את הדלת בשנייה שהיו אומרים לו שהקישור שלהם הוא למטרות הגנה בלבד.

אני לא מאשים את וואלורדה שהוא קיבל את הג’וב בחסד. אני כן מאשים אותו שהוא אוחז בקרנות המזבח, ולא שם את המפתחות כמו גבר, אבל זה כבר נושא אחר. כמובן שהביקורת שלי כלפי ההחתמה ההזויה הזאת שלו לעמדת המאמן היא כלפי ההנהלה. מבחינתי מאמן שמסיים במקומות 7,5,7 (אלא אם כן הקבוצה שלו מציגה כדורגל יוצא דופן) לא צריך להיות מועמד לברצלונה בכלל.

להיות מטומטם זה לעשות את אותה טעות שוב ושוב ולקוות לקל תוצאות שונות. טאטה, אנריקה ווואלורדה זו לחלוטין ההגדרה של הנהלה מטומטמת.

רק לחשוב מה יכול היה לקרות ב6.5 השנים האחרונות אם היינו מקבלים איזה מאמן ברמה.

מה, ריקארד השיג תוצאות מעולות לפני שהגיע לבארסה? הוריד את ספארטה רוטרדם ליגה לראשונה בתולדותיהם.
מה השיג פפ לפני שמונה? העלה את בארסה ב’ מליגה רביעית לשלישית? זה לא מתכון למאמן ענק.
ללאפורטה הייתה עין מצוינת למאמנים, וגם ביצים עצומות למנות מאמן כושל כמו ריקארד ולא לפטר אותו אחרי חצי שנה ראשונה קטסטרופלית.
לברטומיאו אין לא את העין ולא את הביצים. הולכים על בטוח ולא על מאמנים עם הברקות וסטייל.

אנחנו מסכימים שוולוורדה לא מתאים, רק שאתה טוען שזה היה ברור מלהתחילה, ואני טוען שלא.
אז אני שואל אותך שוב: אם לא וולוורדה, אז מי? מי היה פנוי אז, ואת מי אפשר להביא עכשיו?

כתבתי בפורום הרבה דברים, חלק נכונים וחלק ממש לא. ותאמין לי, כמה מהם דברים שאם היתי יכול לחזור בזמן היתי מוחק אותם, כמה דברים שאני ממש מתחרט שכתבתי אותם . אבל את האי התאמה של ואלורדה לברצלונה. כתבתי (וגם טל) מהדקה הראשונה שהשם שלו עלה בהקשר של ברצלונה. עכשיו אני מבין שאתה וgev מרמזים שזה חוכמה בדיעבד.

אליפות ראשונה , ובעיקר את ההתחלה של השנה , אני יתן לו קרדיט חלקי עליה (בעיקר בחודשים הראשונים שהוא הצליח לשקם את המשבר שעברנו בגלל ניימאר). את האליפות של העונה השניה, אני נותן קרדיט שמתחלק למסי ולפלורנטינו פרז ולליגה הספרדית ששנה שעברה היתה אולי הכי לא תחרותית שאני זוכר בשנים האחרונות.

ברתומאו ופרננדס בחרו בואלורדה. בגלל שולאורדה הוא חבר טוב מאוד של פרננדס. והוא כמו שאנחנו רואים בשידור חי עכשיו, מאמן מאוד נח להנהלה. איך אני יודע ? כי הם ניסו “לבלף” את הסיבה. מי שזוכר הם טענו שזה בגלל שואלורדה הוא “דנא” של ברצלונה וסמל במועדון. רק בשביל להראות כמה שזה מגוחך, לאלכס סונג יש יותר דקות משחק במועדון. (נראה לי גם יותר תארים לא סגור על זה)

מי היה מאמן מתאים יותר? אין לי מושג כי אני לא זוכר את המועמדים שהיו אז. אבל אני מבטיח לך שמועדון כמו ברצלונה (או ריאל) מחפש מאמן. רוב המאמנים בעולם יבחרו לעזוב את המועדון הנוכחי שלהם בשביל להצטרף (כמובן שיש יוצאים מהכלל , פפ או קלופ שלא יעזבו את המועדון בשביל להיות תחת ברתומאו)

דרך אגב, אני פסימי, אני לא רואה את ההנהלה הזו מצליחה לבחור את המאמן הנכון גם אם הוא יגיע ישר מולה ויסכים לעבוד בחינם…

ששששששששששש
אני לא רוצה לראות את סונג בתור המאמן הבא שלנו.

לא רמזתי שזה חוכמה בדיעבד. אני טוען שדאז וולוורדה צבר מספיק הישגים כדי להיות מועמד.
אני זוכר לו רק מתחרה אחד - קיקה סטיין. בין שניהם, אני העדפתי את וולוורדה. אני טוען שלא היה מועמד יותר טוב ממנו. או פחות גרוע אם הניסוח משנה לך.
אם לך, משה, הייתה אפשרות לפטר את וולוורדה הקיץ, את מי היית מביא? לא קלופ, לא פפ, לא פוצ’טינו, לא צ’אבי, לא טוכל, מי היה אופציה ריאלית ובטוח יותר טובה מוולוורדה?

קיקה סטיין חד וחלק.

אבל הוא לא האופציה היחידה. המאמן של איאקס הוא כמו כפפה ליד. פימיינטה מברצלונה ב הוא אופציה טובה אחרת.

ושוב, מבטיח לך שברגע שברצלונה תחפש מאמן. הרבה מאמנים יהפכו להיות אופציה. זה לא תהיה הבעיה.

להמשיך עם ואלורדה עוד עונה (בלי קשר אם נזכה בתארים או לא) זו אופציה שהיא לא קימת מבחינתי. זה אסור אפילו להעלות בתור מחשבה. הדבר היחיד שמצליח להשאיר אותי עם תקווה, זה הידיעה שזו השנה האחרונה שלו בחוזה. עוד שנה איתו. וזה יהיה קטסטרופה.
מבחינתי לתת למסי להיות מאמן שחקן, הרי הוא במילא קובע לואלורדה חצי מהחלטות שלו במגרש.

נ.ב הרקורד של ואלורדה בתור מאמן לא היה יותר טוב בצורה קיצונית, מהרקורד של סטיין מבחינת מאמן (לפני ברצלונה)