דבר התקשורת :: Rueda de prensa

מלטפת מאדירה, שוחטת ומרגיזה. נראה שאין קבוצה בעולם שזוכה לסיקור תקשורתי כמו ריאל מדריד. איך אמר איסקו? ‘יום אחד אתה גיבור - ויום אחד אתה נבל’. בדיון הזה לעלה לסדר היום את כותרות העיתונים מהמארקה וה-AS, ראיונות של השחקנים באתר הרישמי ועוד ועוד ועוד. את המקורות אתם כבר מכירים בעל-פה. מתבקש להתחיל עם אוסף תגובות מהמשחק היום אבל אנחנו נעדיף לפתוח ברגל ימין. ביום שישי בצהריים היה קצת יותר כיף::

ריאל מדריד השיקה את הספר על הזכייה ב-DouDecima

כמעט ארבעה חודשים עברו מאז הלילה הקסום בקארדיף בו ריאל הביסה 4:1 את יובה והייתה לקבוצה הראשונה בהיסטוריה שזכתה פעמיים בליגת האלופות במתכונת הנוכחית. ואין ספק שהזכייה בגביע ה-12 שווה גם היא יותר מעוד שורה בהיסטוריה. אתמול בצהריים התכנסו החבר’ה לאירוע חגיגי להשקת הספר ‘‘La leyenda continúa. La Duodécima, reyes de Europa’’ - האגדה ממשיכה, הזכייה ה-12 בגביע אירופה - המלכים של אירופה’. האירוע נערך בסנטיאגו ברנבאו עם תפאורה מרגשת עם אוסף פריטים מכל 12 הזכיות, ובהשתתפות הנשיא פלורנטינו פרס כמובן ויחד איתו המנכ"ל אנריקה סאנצ’ס, נשיא הכבוד פאקו חנטו, אמנסיו וכן המאמן זידאן, הקפטן ראמוס וגם איסקו, קאסמירו, קיילור נאבאס ואסנסיו.

פלורנטינו פרס דיבר ראשון, כמובן - " יש סיפור אהבה בין גביע אירופה לריאל מדריד מאז הנשיא סנטיאגו ברנבאו ובעלי העיתון הצרפתי היוקרתי ‘הלאקיפ’, בגיבוי אופ"א, ייסד ויצר את גביע אירופה ב-1955. זה היה מימד חדש וקסום שלא היה לכדורגל עד כה. החלק של ריאל מדריד בייסוד גביע אירופה, יחד עם חמש הזכיות הרצופות אחר-כך, מציג את האוניברסליות של ריאל מדריד ותחילת האגדה הכה-ייחודית". “קשה להבין את הברית הזו בין ריאל מדריד לגביע אירופה אם אתה לא חלק מזה”.

שאפתנות. “הערכים של ריאל מדריד שהחלו איי-שם - כבר עברו מדור לדור מאז הקמת גביע אירופה. שידרנו שאנחנו עם רצון יוצא דופן לזכות בגביע הזה שוב ושוב, והצלחנו. מסיבה זו, כל משחק בגביע אירופה הוא מסיבה עבור אוהד ריאל מדריד וגם יתר אוהבי הכדורגל”. על המטרה לזכות שוב בצ’מפיונס - "אנחנו עובדים קשה במרדף אחרי התואר הבא, אנחנו לא יודעים שובע. יש לנו את המצוינות, הכישרון ורוח הניצחון כדי לעשות היסטוריה שנה אחרי שנה. אנחנו רוצים את גביע אירופה בפעם השלישית ברציפות כדי לספק, לזמן מה, את החלומות של מיליוני המעריצים שלנו הפזורים ברחבי העולם.

“אנחנו מודעים למה שקורה ומעריכים את המאמן שלנו שעשה היסטוריה וכמובן את השחקנים. האחדות, האמונה בלתי מעורערת בעבודה הקשה שלנו, שיתוף הפעולה ומעל הכל העוונה והרעב - הם הדרך שלנו לעשות היסטוריות. המדרידיסטאס יודעים שאנחנו חיים בעידן זהב חדש ב-115 שנות ההיסטוריה שלנו”, סיכם הנשיא פרס. “הספר החדש הזה הוא חלק מאוסף שהופך את כל מי שמרגיש ואוהב את ריאל מדריד גאה”, סיכם בהתייחסותו לספר ובהמשך השחקנים עלו לפודיום והצטלמו עם הספר החדש שבקרוב ייצא למכירה באתר הרישמי. פרס הודה לקהל ודיבר ספציפית על שחקנים - כריסטיאנו, ראמוס ועוד.

אנריקה אורטגו, עורך המארקה, כבר כתב כמה ספרים על ריאל מדריד - גם על הדסימה וגם על הזכייה בגביע ה-11. הוא מספר - “יום אחד ישבתי עם פרס והצעתי לו לא רק להמשיך במסורת, אלא שהפעם הספר הזה יהיה הרבה יותר עווה ומשמעותי: זה ספר לא רק על הזכייה בגביע ה-12 אלא גם על הזכייה באליפות ספרד ובסה"כ ארבעה תארים בעונה בלתי-נשכחת(2016/17)”. בהמשך פירט 'מה אנחנו יכולים עוד לומר על קבוצה שזכתה 5 פעמים ברציפות בגביע אירופה, או על קבוצת ה-‘יא-יא’, על הקינטה דל-בויטרה, או הגלאקטיקוס. המכנה המשותף לכל הקבוצות של ריאל מדריד - הצלחות". הסיכום היה ברור: נקווה שנתראה בשנה הבאה, עם ספר חדש…

והנה הפרמיירה האמיתית של הדיון: יש היגידו שזה מזוכיזם לתרגם אחרי הפסד כואב, אבל זה מרגיע אותי וזה בטח טוב יותר מלהמשיך לכתוב את הסמינריון שלי(מישהו ראה את הסרט ספוטלייט?), וברצינות:

כותרות העיתונים הבוקר:: איסקו לבד

יממה לאחר ההפסד המפתיע, הכואב והמאכזב 2:1 בג’ירונה, התקשורת במדריד נעה בין ייאוש לתקווה. האמת שכבר עברנו את השלב של להאמין לשחקנים שמדברים על כך שלא נרים ידיים לעולם. ב**שער המארקה** התייחסו לכך שהשער השני של ג’ירונה היה בנבדל ודיברו על כך שהשופטים לא פעם פגעו בריאל מדריד העונה, ובסיקור באתר היו במצב-רוח ‘ריאל מדריד לא מצביעה לליגה’| בשער ה-AS לעומת זאת שיקפו את התמונה הנכונה וכתבו: איסקו נמצא לבד.

רצף נצחונות החוץ ההיסטורי של ריאל מדריד שעמד על 13 במס’ נקטע אתמול אבל חמור מכך היא רואה את הליגה בורחת והפער מברצלונה עומד על 8 נק’, דז’ה-וו מטורף לעונתו האחרונה של מוריניו. ריאל מדריד מעולם לא הצליחה למחוק פיגור כה גדול ולזכות באליפות ספרד. ריאל עם 20 נק’ כרגע, בדיוק כמו 2012/13 ומאזן 6:2:2, יחס שערים 19:9(אז ריאל כבשה 25 שערים וספגה 7 בלבד), כשבעונה שעברה למשל היו לה 24 נק’, מאזן נקי מהפסדים ויחס שערים 28:10. גם בעונת הקאפלו לריאל היו 20 נק’ בשלב הזה אלא שהליגה הייתה צמודה ולבארסה של רייקארד היה רק 3 הפרש. באותה עונה ריאל גם הספיקה לנצח כבר בקלאסיקו עד אז.

סקר האוהדים במארקה המדרידאי: ‘האם ריאל מדריד יכולה לזכות באליפות?’ משקף היטב את מצב-הרוח. למעלה מ-17 אלף הצביעו עד עכשיו ו-72% טוענים פשוט שלא. במארקה כתבו ‘אם ריאל תזכה באליפות זה יהיה נס’ ודיברו על טעויות ספציפיות במשחק כמו בדקה ה-36 כשאדאי נותר לבד, על כך שהקורות רק דחו את הקיץ, שמודריץ’ נראה רע מאוד ומרסלו לא באמת חזר מהחופשה בעוד כריסטיאנו…מיותר להרחיב. איסקו קיבל שלושה כוכבים במארקה, הציון הגבוה ביותר, כאשר אשרף, מרסלו, כריסטיאנו ובנזמה זוכים לציון 0. בטור ב-AS כתב תומאס רונסרו ‘איסקו נותר לבד’ והוא מדבר על כך שכובש השער היה מעורב ב-5 מ-10 האיומים של ריאל מדריד לשער.

איסקו כאמור היה היחיד שניסה לשחק כדורגל אתמול. הקשר העלה לרשתות החברתיות תמונה של הקבוצה חוגגת את השער שלו וניסה לעודד - “היום, יותר מתמיד, אנחנו חייבים להראות שאנחנו קבוצה”; עוד קודם לכן הוא ניגש לעמדת הראיונות וניסה להסביר מה קרה. “אף-אחד לא יגיד שריאל מדריד מתה כי היא תמיד חוזרת”. הוא ניתח - "הובלנו 1:0 במשחק לא טוב, היכולת התדרדרה בחצי השני והיינו מנותקים בין ההגנה להתקפה. לחצנו לקראת הסיום אך זה לא היה מספיק. על מאבק האליפות - “איבדנו הרבה יותר מדי נק’ ועכשיו יש לנו משחק גדול בלונדון כדי לשכוח מזה ולחזור להיות ריאל מדריד”. איסקו הודה שאולי הייתה בעיה ביחס למשחק בפתיחת המחצית השנייה בה הכל התהפך, וסיכם - “יש לנו אחריות גדולה עד סוף העונה ולא נוותר”.

על זידאן כתבו במארקה שהוא נקלע למשבר הראשון האמיתי שלו בריאל מדריד. ‘8 נק’ זה יותר מדי והיכולת של ריאל מותירה טעם רע מאוד. הנה המבחן שלו’. “אנחנו במרחק גדול של 8 נק’ אבל אנחנו נוכל לסגור אותו”, התעקש זידאן, שניתח בצורה הבאה: המחצית הראשונה הייתה עוד בסדר, השער השני היה חסר, והמחצית השנייה - קטסטרופה.“אתה צריך להיות ממוקד גם ביריב ובמה הוא יכול לעשות ולא עשינו את זה”.

גם על שני החבר’ה הצרפתים אפשר לדבר. קארים בנזמה רשם את משחק הליגה ה-250 שלו במדי ריאל מדריד ולא הצליח לכבוש. רפאל ואראן הגיע ל-200 הופעות במדי ריאל מדריד וכהרגלו בקודש - נפצע והוחלף במחצית והוא בספק לטוטנהאם. ואראן שיחק העונה ב-11 מ-17 המשחקים בכל המסגרות. היו לו 15 הופעות בלבד בעונת הבכורה בה השתפשף, ב-2012/13 הראה ניצוצות מדהימים אבל נפצע נגד אספניול, ומאז הוא מתנדנד. ב-2014/15 רשם את מס’ ההופעות הגבוה ביותר - 46, כשאשתקד רשם 39 משחקים. יש לו 120 משחקי ליגה ו-53 משחקים בליגת האלופות.

https://twitter.com/ActuFoot_/status/925620927693549569

בנזמה מתלונן שבפיפ"א 18 הציון שלו הוא 86 אבל הוא מרגיש בפועל שזה 53. בדיוק כמו שאני מרגיש לגביו.

הוא גם אמר שנעלב מהביקורת של גארי ליניקר שאמר שהוא אוברייטד ושהוא מצפה לסולידריות משחקני עבר.

כריסטיאנו אחרי טוטנהאם:“חאמס ומוראטה עשו אותנו חזקים יותר”

שעות לאחר ההפסד לטוטנהאם ואמנם אף-אחד במועדון לא ישתמש במילה הזו ראסמית, אבל ברור שריאל מדריד במשבר. אלופת אירופה לא נראית כמו אלופת אירופה והפעם אף-אחד לא נשאר ‘מקופח’ וכולם חוטפים מהתקשורת. “התעלמו מכל האזעקות”, נכתב במארקה על רקע התמונה של ראמוס ונאצ’ו מיואשים אחרי השער של הראשון של טוטנהאם והוסיפו ‘המשבר נמשך גם באירופה’; כשכתבה אחרת דיברה על ‘הלילה החשוך ביותר מזה זמן רב’. הוגו סרזו זעם בטור מיוחד - ‘לילה שמבייש את אלופת אירופה בשנתיים האחרונות’| ו**בשער ה-AS** כתבו ‘סיוט בוומבלי’.

זה היה ההפסד הראשון של ריאל מדריד בשלב הבתים מזה חמש שנים, אז ריאל של מוריניו הפסידה 2:1 לבורוסיה דורטמונד בחוץ, ונראה שכמו בעונה שעברה - ריאל מדריד תסיים רק במקום השני, אבל יחי ההבדל הקטן. את אף אחד זה לא מנחם שכריסטיאנו שוב כבש בצ’מפיונס(ובפעם הרביעית בארבעה משחקים מול טוטנהאם) והגיע ל-6 שערים העונה; החבר’ה ניסו לשמור על אופטימיות אבל נראים מנותקים מהמציאות. ראמוס אמר - “ריאל מדריד תשים את הדברים במקום ותשכנע את אלה שכבר אמרו שהיא מתה”, מודריץ’ אמר שזה הזמן להיות ביחד ואסור לחשוב שקרה אסון למרות האכזבה, ונאצ’ו דיבר על משחק רע אבל מחויבות וגישה נכונה.

הרבה שחקנים התראיינו סביב המשחק וביקורת על הקבוצה לא חסר אבל מי שבעיקר מעניין לשמוע אותו הוא כריסטיאנו רונאלדו שחוץ מערבי הגאלה ממעט לדבר עם התקשורת ותופס ריחוק גדול. אתמול ההופעה שלו הייתה סבירה ביחס לחולשה של חבריו אבל גם הוא פלט משהו - “חאמס ומוראטה עשו אותנו חזקים יותר וכך גם פפה, כעת ריאל מדריד יותר צעירה אבל יש לה פוטנציאל”, כשהוא מזכיר גם את ההיעדרויות של קרבחאל ובייל. באותו נושא, חורחה ואלדאנו האקס ‘הפילוסוף’ אמר שהחילופים של ריאל מדריד והספסל הרבה פחות מרשימים. כריסטיאנו רונאלדו אמר:

“אנחנו נמצאים בתקופה רעה בעיקר כי אנחנו מפסידים יותר מדי. יש קצת חוסר מזל אבל יש דברים שאנחנו צריכים לשנות ואנחנו רוצים לשנות. זו תחילת העונה ואפשר לצאת מזה, אני משוכנע שנעשה זאת”. התוצאות - “לא קרה שום דבר, לא תמיד יהיה טוב. המצב לא כמו שרצינו”. על הביקורת - “כשאתה לא מנצח זה תמיד קורה. אנחנו מנסים לחפש דברים. אני מדבר הרבה עם השחקנים על המגרש ולא רק. אני בטוח שאני וחבריי נשנה את המצב”. על כך שהוא עצבני במגרש - “זה נורמלי, כאשר הדברים לא מצליחים לך. אני כן תומך בחבריי לקבוצה. ה-3:0 אתמול לא היה משקף את מה שקרה על המגרש. השער הראשון שלהם היה מקרי וכך גם השני. בג’ירונה לא שיחקנו טוב אבל לא הגיע לנו להפסיד”.

המשחק. “זה היה משחק שיוויוני וקצבי נגד קבוצה טובה, הם הבקיעו בהזדמנויות שלהם ואנחנו לא. זה ההבדל הגדול. אנחנו חייבים לקבל את העובדה שאנחנו לא במצב טוב מספיק כרגע ולעבוד קשה יותר”. משבר? - “אני לא יודע למה אנשים נחושים להשתמש במילה הזו, לא ניצחנו מספיק אבל זה לא משבר. אנחנו שוכחים מהר מאוד מה זה משבר, זה מתאים רק לריאל מדריד”. כריסטיאנו אמר על המשך העונה - “עלינו להיות רגועים ולשחק יחד. אנחנו לא משחקים מספיק טוב אבל בכדורגל מסתכלים על הסוף ולא על ההתחלה. המפתח הוא לנצח משחקים. אסור לשכוח מה הקבוצה הזו עשתה. אני מכיר את הקבוצה והיא תשתנה”.

חידוש החוזה. “יש לי עוד ארבע שנים בחוזה וזה מספיק לי, אני לא מחפש חידוש או שיפור של החוזה שלי, טוב לי ככה”. על זידאן - “מה שקורה בחדר ההלבשה יישאר שם, אנחנו מאוד אוהבים את זה, רגועים וכולם איתו. נצא מזה ביחד”. על הגולים שלו - “זה בסדר, אני שקט, אני משחק בשביל הקבוצה שלי ובשביל האוהדים. אפשר לכתוב ‘גולים של כריסטיאנו’ בגוגל וכולם יראו, אני לא מודאג”.

התקשורת במדריד זו חתיכת דרמה קווין שרק מזיקה למועדון. לקרוא את הכותרות ולצחוק. הסביבה הזו והביקורתיות הבלתי פוסקת רק מעצימים כל משבר וכל תחושת עליונות שלילית כשאנחנו בתקופה טובה.

המשחק אתמול, כמו נגד ג’ירונה, כמו רוב העונה אכן היה disaster, אבל משהו ביחס של המועדון-לתקשורת-למועדון חייב להשתנות; אני לא יודע איך, אבל צריכים פחות מעורבות תקשורתית.

אני לא יודע איך זה בשאר המקומות באירופה, יש לי תחושה שזה קצת יותר מתון, אבל משהו בתקשורת במדריד מזכיר לי את המצב של תקשורת הספורט בארץ: הכל שכונתי ולא מקצועי ויותר מזה-ילדותי, וכל כך משפיע על הכדורגל אחרי כל הפסד, נצחון, תוך משחק או מחצית (השדרנים תמיד נמצאים ליד הספסל כדי לקבל מידע ולהעביר עדכונים).

כותרות העיתונים הבוקר:: המבוך של זידאן| ועל אלה שעזבו

כפי שעיניכם הרואות - בשער העיתון מקבצים את כל הבעיות - ‘המבוך של זידאן’ ומזכירים נתונים שאנחנו כבר יודעים והיינו מעדיפים לשכוח, וכל זה על רקע תמונת החילוף הכפול של זיזו בוומבלי, אחרי פיגור של 3:0, כשלא נותר עוד זמן לתקן| כריסטיאנו אומר שעם פפה, חאמס ומוראטה הקבוצה הייתה חזקה יותר| ריאל רצה בוומבלי 11.3 קילומטר פחות מהיריבה שלה, ההפרש הכי גדול שלה העונה| מרסלו איבד 45 כדורים בשני המשחקים האחרונים(כולל הרמות לא מדויקות), כאשר קרוס(28 איבודים) ומודריץ’(26 איבודים) חלשים מאוד אף הם| בעונה שעברה ריאל כבשה 20 שערים יותר בשלב הזה. יש לה בסה"כ 36 שערים העונה ב-18 משחקים, כלומר שניים בממוצע למשחק.

במארקה קצת הרחיבו על בעיות הכיבושים והתחילו עם הציטוט של זידאן - “היו לנו הזדמנויות רבות לכבוש אבל כפי שקורה לנו לאחרונה, לא היינו שקטים מול השער”. בעונה שעברה לריאל היו 47 שערים אחרי 15 משחקים - ממוצע של 3.13 שערים למשחק. במשחק נגד טוטנהאם כריסטיאנו הבקיע רק באיום התשיעי של ריאל מדריד על השער, בדקה ה-80, במצב של פיגור 3:0. בעונה שעברה ריאל הייתה בועטת למסגרת בממוצע 8.13 פעמים למשחק העונה 7.27. העונה היא זקוקה ל-3.63 בעיטות למסגרת כדי לכבוש לעומת 2.59 בעונה שעברה. מעבר לכך, גם מספר האסיסטים ירד בצורה מדאיגה. העונה היו רק 21 בישולים ב-18 משחקים לעומת 32 בישולים בעונה שעברה ב-15 משחקים. ריאל לא כבשה העונה אף רביעייה, והבקיעה שלישייה רק 4 פעמים - דורטמונד ואפועל בצ’מפיונס ודפור ואייבר בליגה. נגד בטיס ריאל לא כבשה.

בנושא אחר, שוב ב-AS: מתעסקים באלה שעזבו, כל הכוכבים: מוראטה, חאמס, מריאנו, פפה, דנילו, אפילו, תחזיקו חזק. האמת שבאתר ביצעו השוואה קצת לא הוגנת, ובכל-זאת: בשלב הזה של העונה שעברה, כל השישה שהיו, שיחקו 1000 דקות יותר מאלה שהגיעו(אשרף שהוקפץ כיתה, ואייחו, תיאו, יורנטה, סאביוס ומאיורל). התרומה של ‘העוזבים’ הייתה גבוהה בהרבה - 11 שערים ו-14 אסיסטים לעומת שלושה שערים ובישול ואסיסט אחד העונה. נכתב שריאל הימרה על הצעירים. הגיל הממוצע של העוזבים הוא 26.6 ו-20.1 של אלה שהגיעו, ויש מאזן של +80 מיליון בבנק. מוראטה כבש אז שמונה שערים ולחאמס היו שמונה אסיסטים. דנילו היה המחליף של קרבחאל ופפה החליף את ואראן| והעונה: החיים מחייכים לאלה שעזבו. מוראטה כבש שבעה שערים בצ’לסי - “בפעם הראשונה בקריירה שלי אני מרגיש החלוץ מס’ 1 בקבוצה שלי. ופתחתי בהרכב 5 פעמים ברצף”. פפה, שהיה פצוע כרוני אשתקד, שיחק 15 משחקים במדי בשיקטאש מוליכת הבית בצ’מפיונס. המנהל התורכי שלהם אמר ל-ASA - “כל משחק ההגנה סביבו והוא אפילו סיכון ליריבה במצבים הנייחים”, נותן ביטחון לכולם. אפילו קונטראו רשם 11 משחקים במדי ספורטינג ליסבון, פי שניים מכל העונה שעברה במדריד! “אפילו במדריד בירכו אותו. לפני שנתיים הוא לא היה מסוגל לשחק שלושה משחקים ברציפות”, אמר המאמן שלו. חאמס ודנילו קצת פחות רלוונטים אבל מריאנו הרשית שמונה שערים בליון, סגן מלך השערים של הקבוצה. בראיון לתקשורת הוא סיפר “אם זידאן היה מבקש ממני להישאר, הייתי עושה זאת”.

מרסלו בסימן 300: גם 300 הופעות ליגה וגם 300 נצחונות

לקראת המשחק מול לאס-פלמאס בתקשורת דיברו על רוטציות רחבות, ולבסוף זיזו בחר באותם 11. אחד מאלה שנהנה על כר הדשא, גם אם לא כבש או בישל, הוא המגן השמאלי מרסלו שרשם ציון דרך יפה. מרסלו הגיע ל-300 משחקי ליגה במדי ריאל מדריד, והוא השחקן הזר השני בלבד שעושה זאת(הקדים אותו: רוברטו קרלוס כמובן), ועל הדרך הגיע ל-300 נצחונות בריאל מדריד ב-422 משחקים בהם כבש 29 שערים. מרסלו השיג 218 נצ’ ליגה, 54 בליגת האלופות, 18 בגביע, 4 באליפות העולם למועדונים, 3 בסופר-קאפ האירופי ו-3 בסופר-קופה הספרדיץ מאותם 300 משחקים, 172 היה בברנבאו ו-128 במשחקי החוץ.

אם נתרכז בליגה בלבד, מרסלו ניצח 218 משחקים והבקיע 22 שערים. העונה הפורייה ביותר שלו מבחינת הופעות הייתה 2009/10 אז לעתים שיחק גם כקשר, כשרשם 35 משחקים. בעונה שעברה ב-30 משחקי ליגה כבש פעמיים ובישל עוד עשרה שערים.

“אני מרגיש אושר וגאווה גדולה להיות חלק מההיסטוריה של ריאל מדריד ואני שמח שהשגנו דברים יפים. היינו טובים ויכולנו לכבוש שער מהיר שהיה משנה הכל. אבל אנחנו צריכים לשפר הרבה דברים במשחק שלנו. בכל-מקרה אנחנו רגועים לפני הפגרה בעקבות הניצחון”, אמר מרסלו בסיום, שהוסיף שהוא לא נפגע מהתקשורת וכך גם חבריו. “אנחנו משתפרים לאט-לאט, יש פרשנים שלא מבינים בכדורגל ולא מעריכים אותנו”. כמובן שהוא התבקש לדבר על בנזמה וכריסטיאנו. “הם עבדו עבור הקבוצה וניצחנו כך שחבל להתעסק בזה. אתם שואלים למה הם לא כובשים? זה בטח מפריע להם אבל הכי חשוב שהקבוצה מנצחת”. המגן הוסיף על שריקות הבוז - “אם הקהל שורק לך אתה צריך להמשיך לעבוד קשה ובנזמה עושה את זה”.

הקפטן ראמוס אמר שהוא משוכנע שבנזמה וכריסטיאנו שכבשו רק שער אחד - יחזרו לכבוש. והיו גם כאלה שזכו לשבחים כמו חסוס ואייחו שערך בכורה מוצלחת במדי ריאל מדריד בליגה. “המשחק היה מאוד אינטסיבי ואני שמח על הניצחון ושלא ספגנו. זה חשוב לקראת הדרבי”. ואייחו אמר מה השתנה במחצית - “לא תמיד קל למצוא את הקצב והדיוק. הזזנו את הכדור טוב לאגפים במחצית השנייה”. לגבי הופעת הבכורה שלו - “אני מאוד שמח על ההופעה, ראמוס עזר לי הרבה, הוא דוגמא לכולנו”.

בשער המארקה כתבו ‘גולאסו כנגד המשבר’, ובסיקור עצמו כתבו שריאל מדריד עצרה את הדימום. אסנסיו ואיסקו היו הכוכבים של המשחק - ‘חברים ללא הגבלה’, בעוד ב-AS קבעו נחרצות ‘שער העונה’, ובסיקור אמרו - ‘הטרפיה של הגולים’ ושריאל עושה את הצעדים הראשונים לקראת יציאה מהמשבר. כמובן שאיסקו ואסנסיו קיבלו את הציון הגבוה של 3 כוכבים בסיקור המשחק. ‘איסקו ליהטט מול משחק צפוף והיה הבוס, ואסנסיו אחראי על הבונבון של הערב’. באתר הוסיפו לינק לשידורי הגול של אסנסיו ברחבי העולם לקולם של השדרים שהיו בטירוף.

כותרות העיתונים הבוקר:: הגולים של אסנסיו ועוד…

מן הסתם הפוקוס בתקשורת עובר למשחקי הנבחרות ועדיין במארקה וב-AS ישנם ריקושטים לקבוצה שלנו, ריאל מדריד.

נושא חם שעלה כבר אתמול הוא מרקו אסנסיו - תעזרו לו ולנו לבחור את השער היפה ביותר שלו. מכירים את הקלישאה ‘כל גול בצבע?’ כך גם אצלו. במארקה סיפרו על הגולאסו נגד לאס-פלמאס שהוא היה מתוכנן וכמאמר הקלישאה “עובדים על זה באימונים”. אסנסיו סיפר שזידאן הדריך את השחקנים שלאס-פלמאס תהיה עם הגנה מעובה והם לא הודפים טוב את הקרנות, כך שאסנסיו צריך לחכות לכדור החוזר. “בפעם הראשונה לא בעתי טוב בימין, ואחר-כך זה כבר התלבש לי”. הבעיטה, מ-25 מטר, נחשבת לשער העונה בספרד נכון לעכשיו ונבעטה בעוצמה של 99 קמ"ש.

במארקה הציגו את עשרת השערים היפים בקריירה של אסנסיו אבל הפעם עשו ‘עבודה קלה’ ופשוט הציגו לפי סדר כרונולוגי מהעדכני לישן ביותר כאשר יש עוד שני גולים במדי נבחרת ספרדU21, אחד מהטורניר עצמו ואחד במוקדמות. ולהלן הרשימה: הגולאסו נגד לאס-פלמאס בפצצה לחיבור - כנראה הגול היפה ביותר| הבעיטה החכמה נגד ולנסיה במחזור השני| שלישי - הפצצה נגד בארסה בסופר-קופה בברנבאו| הרביעי - הגולאסו נגד בארסה בקאמפ-נואו מול פיקה, כשסגר עניין| השער החמישי - אסנסיו עושה סחרחורת להומלס בגומלין רבע הגמר, כאילו אומר ‘עכשיו אני’, אחרי שכריסטיאנו כבר הבקיע| מס’ 6: הריצה הנפלאה נגד סביליה בגביע המלך ממחצית המגרש| מס’ 7: ההקפצה הנהדרת מול סוסיאדד באנואטה במשחק הליגה הראשון שלו בקבוצה| מס’ 8: הבעיטה לחיבור נגד סביליה בסופר-קאפ האירופי. ב-AS הגדירו אותו ‘הסניור של הגולאסויים’.

ואחרי החגיגה, צריך לרדת לקרקע. במארקה מציגים עוד נתון לגבי פתיחת העונה הגרועה של הקבוצה - לראשונה מאז 1981 ריאל מדריד לא קיבלה אף פנדל ב-11 המחזורים הראשונים! בעונה שעברה היא קיבלה שני פנדלים, ב-2015/16 היא קיבלה פנדל אחד, אז אמנם הפער לא גדול, אבל מה תגידו על חמישה פנדלים ב-2014/15? היו כמה מחלוקות לגבי השיפוט אבל זה אומר שריאל לא נכנסת מספיק לרחבה. חמישה פנדלים קיבלה ריאל גם בעונת האליפות עם מוריניו 2011/12 וכן בעונת הגלאקטיקוס הראשונה, 2000/01. השיא באותו פרק זמן היה שישה פנדלים בעונת 1994/95. הטבלה המלאה, למזוכיסטים שבינינו - במארקה.

עם שיתופו של חסוס ואייחו נגד לאס-פלמאס, ובהחלט אפשר לברך על הופעת בכורה טובה במסגרת הליגה - ריאל של זידאן הגיעה ל-23 שחקנים שפתחו העונה בהרכב במסגרת המקומית. ברור שהספסל לא מוערך כמו אשתקד, ועדיין זה סימן טוב ונראה שזידאן ימשיך ברוטציות. ראמוס הוא המוביל עם 10 משחקים מתוך 11 מחזורים(הושעה נגד ולנסיה). קאסמירו ואיסקו הבאים בתור עם 9 משחקים. כריסטיאנו עם 7 משחקים. קרבחאל בירידה עם 6 משחקים בלבד כאשרף שיחק 3 משחקים, ובייל רק עם 4.

ונסיים קצת בענייני קישור: זידאן שמר את מודריץ’ לצמד משחקי הפלייאוף של נבחרת קרואטיה, כך נראה; טוני קרוס רשם היסטוריה קטנה שהפך לשחקן הגרמני עם מס’ ההופעות השני הכי גבוה בריאל מדריד כשעקף את סמי קדירה והגיע ל-162 הופעות(ו-8 שערים) מהן 55 בעונת הבכורה שהייתה עונת השיא. אולי שטייקלה הוא השיאן ולקרוס יש עוד כברת דרך; ואיסקו שוב מלהיט את הברנבאו. ב-AS הכתירו את הקשר הטוב ביותר בספרד ב-2017 והפעם לא רק הקסם ברגליים אלא גם המספרים. 12 שערים(8 אשתקד ו-4 העונה) ועוד 9 בישולים(6 אשתקד ו-3 העונה) יוכיחו זאת. זה לא חדש שהקשרים כבשו העונה יותר שערים מהחלוצים, ואיסקו אגב מאוד אהב את התמונה הבאה ופירסם אותה ברשתות החברתיות.

כותרות העיתונים הבוקר:: הקאמבק של ה-B-B-C?

שער המארקה הבוקר מביא את הנחישות של זידאן לקראת הדרבי לאחר פגרת הנבחרות, כשהוא מודע לבעיות בהתקפה. “נעבוד על החדות מול השער”. ‘כיוצא בזה’, בתקשורת במדריד עלו שני דברים לסדר היום - ‘הברית’ והאמונה של המועדון בבייל כביכול, למרות כל הפציעות, וכן הטריו ההתקפי הנשכח שלנו, הלא-הם ה-B-B-C.

‘ה-B-B-C לא ניתנים להחלפה’, אמר זידאן בהצגתו לתקשורת כמאמן ריאל מדריד ב-4 בינואר 2016 ע"ח רפא בניטס. איסקו וחאמס סופסלו רוב הזמן וזידאן בנה על השלושה שהיו מהירים וחדים. הוא האמין בשערים ובכישרון שלהם ושלושתם היו בריאים ופתחו בגמר ליגת האלופות מול אתלטיקו בסאן-סירו. בשנה שעברה מנגד ריאל מדריד שינתה את פניה בגלל הפציעות ובשל הכושר הנפלא של איסקו, ו-4:4:2 היהלום הוכיח את עצמו וריאל לא הפסיקה לנצח. העונה רק מול מנצ’סטר יונייטד בסופר-קאפ האירופי וכן נגד ברצלונה בסופר-קופה הספרדי במשחק הראשון העונה, שלושתם היו בסגל אך לא שיחקו יחד.

המציאות כיום אחרת אבל זידאן שוקל לשחק עם שלושתם בדרבי ולנצל את העובדה שהם פטורים מהמשימות הלאומיות. כריסטיאנו קיבל מנוחה ממשחקי הידידות של הנבחרת, גם בייל לא זומן ובנזמה לא חלק מהטריקולור. לזידאן יש שבועיים לעבוד חזק עם ה-B-B-C שלא נמצאים בשיא כושרם כדי להחזיר את החדות כשהביקורת עליהם מבחוץ היא גדולה. אגב, השלושה שיחקו יחד רק ב-28 מתוך 106 המשחקים של זידאן בריאל מדריד(26%). במארקה העלו סקר אוהדים והם סקפטיים. ‘האם ריאל תשתפר עם ה-B-B-C?’, וכשלמעלה מ-8800 הצביעו, 46% מהנשאלים חושבים שלא.

אתלטיקו מדריד מעלה זכרונות טובים מהעונה שעברה עם שני השלושערים של כריסטיאנו, בדרבי האחרון בקאלדרון וכן בחצי גמר הצ’מפיונס ומעניין האם השלישיית תעשה את הבכורה יחד דווקא במטרופוליטאנו? פער 8 הנק’ מבארסה לא משאיר לזידאן ברירות.

בכתבה התייחסו לכל אחד ואחד משלישיית ההתקפה שלנו. בנזמה - הברנבאו לא סולח לשחקן שחווה את הרגע הקשה שלו במדריד. המספרים, 2 שערים ו-2 בישולים ב-12 הופעות, שריקות בוז ועוד| גארת’ בייל - נעדר למעלה מ-50 יום והחמיץ שמונה משחקים. הפציעה של בייל הגיעה דווקא אחרי הופעה נהדרת נגד דורטמונד. יש לו 3 שערים ו-4 אסיסטים ב-719 דקות וזה לא רע. יש לו שבועיים כרגע להיכנס לכושר| כריסטיאנו: לא הגיע לליגה. בצ’מפיונס הוא כובש אבל בליגה לא, ממש שתי גירסאות שונות. נאמר שכריסטיאנו הבטיח לחבריו ‘אעקוף את מסי ואהיה הפיצ’יצ’י’

בכתבה שנייה דובר על כך שבייל יודע שיש לו את התמיכה המלאה והמוחלטת של המועדון. בקבוצה לא אהבו את גיליון הפציעות שלו כביכול אבל בטוחים שבייל בפורמה ישנה את הקבוצה מקצה לקצה. איש לא חשב על עזיבה אפשרית שלו בקיץ. הם סומכים עליו במאה אחוז. בייל מעביר מסרים שהוא יילחם וישקיע עד טיפת הזיעה האחרונה כדי להוכיח את עצמו ומחפש פתרונות לפציעות. הוא רוצה להניות בכושר תחרותי כמו חבריו לקבוצות. בייל יודע שהוא לא ישחק במונדיאל וכל מה שנותר לו הוא להצליח בריאל מדריד וכרגע רק הקבוצה בראש מעיניו.

אני משוכנע שהמוני אוהדי ריאל מדריד עלצו ולא ידעו את נפשם מרוב אושר לנוכח הידיעה על הקאמבק הצפוי של ה- BBC. ציפייה דרוכה וכסוסת ציפורניים שכזו לא זכורה מאז ההודעה על העונה השביעית של משחקי הכס או התשיעית של “תרגיע”. הטריו ההתקפי שהטיל אימה על אירופה (וגם ספרד), שדרס וחורר רשתות, שנראה עשוי כמקשה אחת ואולי אף כגוף אחד שמאחד בתוכו שלושה כדורגלני על בתיאום מופתי וסינרגיה חולנית ממש, שמרכיביו מצויים בכושר שיא, מאיים לחזור למגרשים ואין ספק שמדובר בחדשות מסעירות ומרגשות. אתלטיקו, הסיבוב הראשון על הראש שלכם, ראו הוזהרתם.

אני מודע לציניות שלך בהודעה, אבל אם נאמר את האמת, למרות שאני יודע היטב שהם לא הביאו שום אליפות וחיים פחות או יותר על ה-4:0 ההוא במינכן בגומלין ההזוי נגד באיירן, יש לי ספקות נגד הטריו האוברייטד הזה עוד מ-2014/15 - אבל אני חושב שריאל מדריד חייבת לשנות משהו בגלל מגוון סיבות, ‘למדו אותנו’ - המגנים, מודריץ’, רונאלדו ועוד ועוד. לא עוד ה-4:4:2 יהלום, לפחות מבחינתי. זה יהיה קרב חפירות ומשחק נגד קבוצה קשה שמתגוננת שתגיע בצורה אחרת לגמריי ועם מוטיבציית שיא. אם בייל כשיר אז ללא ספק הייתי עולם עם שלושתם מקדימה במגמה התקפית ברורה, ומוותר על טוני קרוס. אם הקורבן אמור להיות איסקו אז זה פחות מתאים לי, זה בגדר עונש.

מסתמן שבחרנו שוער לעשור הקרוב.

איסקו פותח על אסנסיו:

“יש לו פוטנציאל אדיר ועתיד מבטיח. יש לו רגל שמאל מדהימה, אין לאף שחקן רגל שמאל כמו שלו”.

“צריכים לתת לו להתפתח בנחת ולא לאפשר לסביבה להכניס לו שטויות לראש”.

“אנשים מדברים על כך שהוא יזכה בכדור הזהב בעתיד, אבל אנחנו לא מדברים ולא חושבים על זה, מה שאנחנו יכולים לעשות זה להמשיך לעבוד קשה ולהשתפר”.

אסנסיו ואיסקו מדברים. שניים שמשחקים כדורגל בפגרת הנבחרות, והרבה, הם איסקו ומרקו אסנסיו שהראו כבר במדריד את הכימיה הטובה שלהם. השניים העונה הם אלה שמדברים על המגרש בריאל מדריד והפעם הם עשו ‘פראקטיס’ גם מול התקשורת. ראשון לדבר אתמול היה איסקו שנשאל על חברו הצעיר מריאל מדריד בין היתר ועוד ועוד ועוד. אסור לשכוח שהפריחה של איסקו בעונה שעברה הגיעה גם בזכות מאמן ספרד לופטגי ששמר לו אמונים וזימן אותו לסגל גם לפני שהיה פקטור בריאל מדריד של זידאן.

איסקו דיבר ל-’‘Minuto 0’ de Movistar+’ ואמר - “אני מרגיש חשוב מאוד בתוך הקבוצה העונה, אני כובש שערים ומבשל, יש לי ביטחון וזה גורם לי לנסות דברים שפחות הייתי עושה בעבר. אני רוצה לכבוש עוד שערים ולהיות דומיננטי יותר במשחקים של ריאל מדריד”. על הפער הגדול בצמרת - “תחילת העונה לא הייתה כצפוי, הייתה נסיגה אחרי שזכינו בשני תארים בקיץ. היו הרבה דברים שהם לא נורמליים עבור ריאל מדריד ושילמנו על כך מחיר. המרחק מסובך והוא משקר, אבל ריאל מדריד כבר יצאה ממצבים קשים”.

על אסנסיו - “יש לו עתיד מזהיר, הוא שחקן גדול עם נוכחות ורגל שמאל מדהימה, אין שחקנים בכדורגל עם בעיטה כזו. אנחנו צריכים לתת לו להמשיך להשתפר בשקט ושיתרכז אך ורק בכדורגל, גם אתם התקשורת אל תפריעו לו. הוא צריך לשים את הידיים על האזניים ולא להקשיב לשום דבר. הוא עדיין לא הולך לזכות בכדור הזהב. הוא לא מדבר על זה איתנו ואנחנו לא יודעים אם זה יקרה בעתיד. אנחנו החברים מרוצים ממנו ואומרים לו לעבוד קשה ולהיות בכל יום שחקן טוב מזה שהיה אתמול”.

על המאמן זידאן. “הוא נתן לי חופש יותר ממקודם, אני משחק קרוב ליד השער. התקדמתי פיזית בקבוצה השנה ואני מרגיש טוב מאוד. אני בן 25 אבל רחוק מהשיא שלו. בסופו של דבר בכדורגל גולים ושערים זה מה שחשוב ולא רק הקסם”. לסיום דיבר הקשר על גביע העולם, כשצריך לזכור שהוא לא היה מחלק הנבחרת במונדיאל 2014 וביורו 2016 - “לשחק במונדיאל זה הדבר הכי יפה שיש, אנחנו נבחרת גדולה והמפתח הוא הגיוון בין שחקנים צעירים שמגיעים עם תשוקה אדירה והתלהבות לבין ותיקים עם ניסיון”.

בהמשך היה זה מרקו אסנסיו שהתאיין בתוכנית ‘24 שעות’. “אני מוכן לכל דבר. אני כבר בן 21 ואני לא ילד. מצד שני זה טבעי שלא רוצים לשים את כל המשקל שלי על המשחק של ריאל מדריד או הנבחרת ואני צריך עזרה וסיוע. יש שחקנים מנוסים ממני ואני צריך ללכת צעד אחר צעד וללמוד מהם”. על המאמנים - “זידאן רגוע ושקט יותר בעוד לופטגי מראה יותר את האופי שלו אבל שניהם אנשי מקצוע נהדרים שסומכים עליי וזה הכי חשוב. הם אומרים לי להיות רגוע באיזורים המסוכנים. גם הקפטן ראמוס עוזר לי”.

אסנסיו סיפר שחלק מחבריו לקבוצה לא הכירו אותו בעונה שעברה עד לשער נגד סביליה בסופר-קאפ האירופי ומאז דברים השתנו. “אנחנו קבוצה גדולה גם בריאל מדריד וגם בנבחרת ספרד”. על כריסטיאנו - “הוא משחק בכל אימון בנחישות מדהימה אחרי כל מה שהשיג והוא מישהו שצריך להסתכל עליו”. על העונה הנוכחית - “ריאל מדריד זכתה בהכל בעונה שעברה אבל אנחנו רוצים לעשות זאת גם הפעם, 8 נק’ זה מרחק קשה אבל זה אתגר. אנחנו חייבים לנצח את הדרבי”. על איסקו - “הוא חתיכת שחקן והוא מראה את זה. קל לשחק איתו, יש לנו הבנה עיוורת”. השחקן שטרם כבש במדי הנבחרת הבוגרת ב-6 משחקים אמר שהנבחרת בטוחה בעצמה ואין סיבה שלא תזכה בגביע העולם.

כותרות העיתונים:: בייל שוב נשבר| על מספרי האימה של הוולשי

בשער המארקה אמנם עשו הנחות לבייל וכנראה כבר השתעממו מלכתוב על הפציעות שלו, אבל ב-AS לא ריחמו: “בייל נשבר שוב”, כתבו על הפציעה החדשה והקרע בשריר באימון שישבית אותו בין שלושה שבועות לחודש. הוא מחוץ לתוכניות לדרבי כמובן, יחמיץ גם את סיום שלב הבתים בצ’מפיונס וכמו שאנחנו מכירים אותו הוא גם בספק אדיר לקלאסיקו. בתקשורת במדריד כתבו בנמרצות על הפציעה החדשה של בייל ושלפו את המספרים האיומים בארכיון:

עוד בשער ה-AS כתבו שמאז שבייל הגיע הוא החמיץ 73 משחקים של הקבוצה, כמות בלתי-נתפסת. ‘בייל שחקן יקר’, כתבו בכתבה אחרת וחישבו שהוא מקבל 1.060377 מיליון יורו עבור משחק אחד. בחישוב נכלל סכום ההעברה מטוטנהאם וכן המשכורת השמנה שהוא מקבל(סה"כ 168.6 מיליון דולר). הוא שיחק רק 159 משחקים בריאל מדריד כשהוא פותח את עונתו החמישית בקבוצה. הוא שיחק רק 55% מהדקות ולגבי האתרים בספרד יש סתירה לגבי מס’ הפציעות שלו. ב-AS מדברים על 19 בעוד במארקה כתבו שיש יותר.

“לבייל אין שום דבר רציני, זה פשוט מאמץ גדול שעלה”, אמר זידאן אחרי דורטמונד ב-26 בספטמבר. לאחר-מכן דיברו על ‘התכווצויות’, אבל ההתכווצויות האלה התבררו כבצקת בכף רגל שמאל, כפי שטענו במועדון לאחר הדיווח על הפציעה והעימות עם מאמן ווילס. הבצקת השביתה אותו ל-45 יום בלי להתאמן עד החל בהכנות לקראת הדרבי. בריאל מדריד מבינים שהוא כבר ממש לא יהיה היורש של כריסטיאנו רונאלדו. השער בדסימה וכן בגמר גביע המלך נראה כמו זיכרון רחוק מאוד.

במארקה כתבו על 24 פציעות וצירפו את הגרף העצוב של בייל. ‘בייל לא מצליח להתגבר על הסיוט שמבקר אותו כל לילה מאז הגיע לריאל מדריד - הפציעות’, כתבו במארקה. רובן הן פציעות שריר שקשה לתכנן מראש. בייל הפסיד 17 משחקים בעונה שעברה מפגיעה בקרסולו, ועוד עשרה(מאז נובמבר, נגד ספורטינג ליסבון) בגלל בעיות שריר. בעונת הדסימה הוא הפסיד 15 משחקים ועוד 9 ב-2015/16 בגלל בעיות שריר. בשנתיים האחרונות רשם 31 ו-27 משחקים בהתאמה. אתמול נכתב במארקה שהוא החמיץ 40 מ-60 המשחקים האחרונים של ריאל מדריד.

ד"ר ריפול אמר חד וחלק שהפציעות בתדירות הזו מסכנות את המשך הקריירה של גארת’ בייל ובמארקה העלו כתבה קצרה שבייל אמר למקורביו שהוא שבור והוא כל-כך רצה לשחק בדרבי ולהוכיח את עצמו. ‘הפציעה החדשה היא כמו קנקן מים קפואים על הרוח של בייל’, נכתב, ובכתבה מסכמים - גארת’ בייל שוב מושבת - עד הפעם הבאה. חסוס סאנצ’ז מהמארקה כתב טור דיעה קצר ואמר - “הגוף של בייל שוב בגד בו, שימו לב שהוא לא היה בסביבה בכלל בשנה האחרונה”, ודיבר על החמצת המשחקים הקריטיים עם ווילס במוקדמות המונדיאל, על גמר ליגת האלופות וגם מחזורי ההכרעה בספרד. בייל שברירי ועצוב על הגוף שלו המלא צלקות, אבל השורה התחתונה היא - “הספקות הם ענקיים. לא רק בהווה אלא גם המחשבה על העתיד - למה לא רכשו את אמבפה?”

בנזמה מספר איך קפץ לו הגן המזרחי כשמוריניו קרא לו חתול :slight_smile:

כל הראיון מצויין, חפשו את הגרסה המלאה (קראתי רסיסי ציטוטים בטוויטר עד כה).

המדריך להצלת האליפות: קלאסיקו ודרבי, לראשונה מזה עשור

חוזרים אחורה בזמן לעונת 2007/08, בדיוק עשור עבר מאז. זו הייתה הפעם האחרונה שריאל מדריד שמרה על כתר האליפות שלה ורשמה זכייה שנייה ברציפות. אותה עונה גם הייתה הפעם האחרונה בה היא סימנה V על הדרבי ועל הקלאסיקו בליגה כבר בסיבוב הראשון. נכון שאתלטיקו מדריד של אז לא הייתה פקטור אלא התרכזה במאבק על ליגת האלופות, אבל זה לא חשוב. ריאל פגשה את אתלטיקו כבר במחזור הפתיחה - אגווארו כבש אחרי שניות ספורות אבל ראול השווה בנגיחה אחרי בישול של ראמוס, והרכש החדש ווסלי סניידר שלח בעיטה מסובבת לרשת אחרי בישול של גוטי, 2:1 בסיום| בקלאסיקו ריאל יצאה עם ידה על העליונה במחזור ה-17 עם הגולאסו של ג’וליו בפטיסטה ופתחה פער אסטורונומי של 7 נק’ בחלוף 17 מחזורים!

לנוכח הסיטואציה הבעייתית של ריאל מדריד בליגה, כשהיא מפגרת ב-8 נק’ אחרי ברצלונה כבר בשלב כה מוקדם ובהתייחס בכך שלמעט ולנסיה שהתארחה בברנבאו(ואולי משחק החוץ בסוסיאדד), היא לא נתקלה ביריבה קשה באמת - היא חייבת לנצח גם את הדרבי וגם את הקלאסיקו כדי לחזור לעניינים. ‘ריאל חייבת לעמוד בפני אתגר גדול. גם כדי להוכיח את עצמה וגם משום שאין לה ברירה מבחינת מספר הנקודות’, כתבו במארקה. תרשמו בלו"ז 18 בנובמבר: דרבי בוונדה מטרופוליטאנו| 23 בדצמבר: הקלאסיקו בברנבאו.

ריאל מדריד הצליחה לנצח את שתי היריבות הגדולות שלה גם בסיבוב השני של 2012/13, אבל הפער בצמרת היה כל-כך גדול שזה לא הביא לדבר והספיק רק לסגנות כשסיפור האליפות נסגר הרבה קודם לכן. בקלאסיקו ערב המחזור ה-26 הפער בין הקבוצות עמד על 12 נק’. מוראטה בישל לבנזמה את היתרון, מסי השווה וראמוס ניצח את המשחק בנגיחה בדקה ה-83 אחרי קרן של מודריץ’, כשריאל משחקת עם אסיין וקאייחון באגף וכריסטיאנו ואחרים על הספסל| בהמשך, ריאל ניצחה 2:1 בדרבי מול אתלטיקו בחוץ בהרכב טלאים עם הופעת הבכורה של נאצ’ו כשהיא הופעת פיגור מוקדם של פלקאו ומנצחת בזכות שער עצמי של די-מאריה, כשכל-כולה חושבת על ליגת האלופות.

ביתר הזמן, ריאל מדריד כשלה. בעונת הבכורה של מוריניו, הוא ניצח בדרבי בברנבאו בקלילות אבל הושפל בקלאסיקו; בעונת האליפות, ריאל ניצחה 4:1 בברנבאו בדרבי ובקלאסיקו הביתי נכנעה 3:1 למרות שהובילה משער בזק של בנזמה; אנצ’לוטי זכה לכבוד המפוקפק להוביל את ריאל להפסד ליגה ראשון בדרבי מזה 14 שנה כשנכנע 1:0 לדייגו קוסטה בברנבאו, ובהמשך הפסיד גם לבארסה בקאמפ-נואו בהרכב עם המערך המוזר ללא חלוץ; ב-2014/15, ריאל נכנעה 2:1 לאתלטיקו בברנבאו כשכריסטיאנו השווה זמנית בפנדל, ואחר-כך נכנסה לרצף נצחונות גדול כולל 3:1 על ברצלונה למרות פיגור מוקדם(כבשו: כריסטיאנו בפנדל, פפה ובנזמה). ב-2015/16, ריאל הובילה בקאלדרון בביטחה אבל בניטס ביצע חילופים הגנתיים והוציא את כובש השער בנזמה, ו-וייטו המחליף השווה מאוחר יותר, כשעל הקלאסיקו אנחנו מעדיפים לא להוסיף.

בעונה שעברה, ריאל פירקה את אתלטיקו 3:0 בדרבי האחרון בקאלדרון עם שלושער עצום של כריסטיאנו והשיגה ניצחון דרבי ראשון בליגה מזה ארבע שנים, ובליגה היא נזקקה לגול של סרחיו ראמוס ברגע האחרון כדי להשוות ל-1:1 מרגש בקאמפ-נואו; בסיבוב השני דווקא בברנבאו המאזן היה פחות טוב, כשריאל לא השכילה לשמור על יתרון של פפה בדרבי וגריזמן השווה ל-1:1, ובקלאסיקו לא הסתפקה בשיוויון של חאמס בעשרה שחקנים(2:2) וספק ממסי ברגע האחרון אחרי שניסתה לנצח.

השרידים היחידים של אותה קבוצה הם כמובן הקפטן סרחיו ראמוס שממשיך לטפס בצמרת ההופעות בדרבי וכן הקפטן השני מרסלו. אם נלך עוד אחורה, זידאן כשחקן הצליח לנצח בסיבוב אחד את אתלטיקו ובארסה יחד וזה קרה בעונת 2003/04 - 2:0 בברנבאו בדרבי עם הגול המהיר של רונאלדו ועוד אחד של ראול, ו-2:1 היסטורי בקאמפ-נואו תוצרת רוברטו קרלוס ורונאלדו. כמאמן זידאן עדיין מחכה לניצחון ביתי על אחת מהיריבות הגדולות האלה במסגרת הליגה…

ובהמשך לכך, עניין שקצת עובר מתחת לרדאר הוא הפציעות הרבות של קיילור נאבאס.
בהחלט הגיע הזמן שיהיה לנו שוער חדש.

קרבחאל מדבר על ההיעדרות - "פחדתי שאיאלץ לפרוש. רציתי לחזור מוקדם יותר"

הדיווחים על שיתופו של דני קרבחאל בדרבי הקרוב סותרים במידה מסוימת. במארקה כתבו הבוקר שהוא ‘נמצא בקבוצה עם קיילור’, כלומר סיכוי ממש נמוך, ואילו ב-AS כתבו שקרבחאל מתאמן נפלא ויעשה את הקאמבק שלו אחרי שמונה חודשים. מה שבטוח הוא שאנחנו שמחים מאוד לקבל בחזרה את קרבחאל שהידיעה על הזיהום שעלול להתפתח בליבו, יומיים אחרי משחק ענק שלו נגד דורטמונד - הייתה כרעם ביום בהיר. בימים הראשונים אף רופא במדריד לא ידע להגיד מתי קרבחאל חוזר. הערב המגן דיבר לראשונה על הימים הלא-פשוטים::

“פחדתי וחשבתי שאם זה רציני ויהיה לי מזל רע אני איאלץ לפרוש”, אומר קרבחאל בגלוי בראיון לרדיו מדרידיסטה. “יש לי קצת פחד, חששתי שזה יהיה כרוני ואפסיק לשחק, כבר היו מקרים כאלה עבור שחקנים, אבל הרופאים הרגיעו אותי ואמרו לי שעם סבלנות יהיה בסדר - אני פשוט צריך להתמיד עם התרופה ולשמור על מנוחה קבועה”. קרבחאל ממשיך - “שלושת\ארבעת השבועות הראשונים היו הקשים ביותר. לא יכולתי לעשות דבר, לא הצלחתי להגביר דופק, הייתי עייף וטרוד. אני ספורטאי ולא רגיל לשבת בבית. בהמשך התאמנתי הרבה בחדר כושר ואפילו תרגילים במים”.

אז איך הכל התחיל? - “לקראת המשחק נגד אספניול מצאתי את עצמי חולה אחרי הנסיעה לדורטמונד. מליל שישי ועד יום שבת בבוקר היו לי כאבים בחזה וסיפרתי על כך לרופא ולמאמן. בעיקרון לא התאמנתי כי היה לי קצת חום אבל חשבתי שאבריא ואשחק ביום ראשון, לא ייחסתי לזה חשיבות. אבל עברתי בדיקות כדי לשלוח בעיות אפשריות כגון דלקת בקרום הלב. הקרדיולוג בא ואיבחן אותי והשאיר אותי להמתין לבדיקות נוספות”.

איך היה הרגע שבו נודע לך על מה שיש לך? - “הקרדיולוג בדו"ח ציין כי יש סימפטומים של דלקת הלב. עדיין לא ידעתי מה זה, רציתי לשחק ביום ראשון וכמובן שגם להיות חלק מנבחרת ספרד, אבל כמובן שבמועדון עצרו בי. בסופו של דבר זה היה משהו רציני, ואין זמן טוב לזה. זו הייתה תקופה שגם פרחתי במדי הנבחרת והקבוצה הייתה צריכה אותי אך לא הייתה ברירה., אבל המועדון, הקרדיולוגים והרופאים עוצרים אותי בחזרה. בסופו של דבר זה משהו רציני שאתה לא יכול לשחק עם זה. זה בא בזמן רע, כי אני למשחקי הנבחרות, אבל הדבר החשוב הוא להתאושש”.

אתה צריך להיות חזק מאוד נפשית, נכון? - “תמיד יש לך קצת פחד, הוא קיים, כי הנושא של הלב הוא חשוב מאוד וצריך להיות זהירים. עם כל האהבה לכדורגל - הכי חשוב זה להיות בריא”. קרבחאל סיפר שהוא בקשר עם הקרדיולוגים, יש ביקורת כל שבועיים או שלושה כדי לבדוק שהכל תקין. לסיום נשאל קרבחאל האם הוא הופתע לגבי גל האהבה שקיבל מהאוהדים והשחקנים - “אני חייב להודות לכל האנשים שכתבו לי, דאגו בשלומי. הרגשתי שאני מוקף בסביבה טובה. אנשים חיזקו אותי ושלחו לי ברכות”.

קרבחאל חזר להתאמן לאט-לאט והוא מספר שרצה לחזור מהר יותר. “בסוף הגענו להסכמה שזה יקרה אחרי פגרת הנבחרות. אני רוצה שוב להשיג את קצב התחרות של כולם כדי שאוכל להתמודד עם חודש וחצי מאתגר עבורי ועבור הקבוצה לפני פגרת חג המולד”. “בעיקרון יש לי כבר קצב טוב, אני יותר שקט וניחוח ומאמין שאחזור לחדות שאפיינה אותי”, אמר. הוא סיפר על העבודה עם פינטוס - “עבדנו על הכל חוץ מהכדור. למעשה אני עכשיו מתאמן יותר מכולם, אני משלים אימונים. זה ממש כמו קדם עונה נוסף עבורי”. קרבחאל לא שכח לפרגן לאשרף - "הוא ילד פנטסטי ואני רוצה לברך אותו על היכולת שלו ועל כך שהעפיל למונדיאל עם מרוקו. “הוא צעיר מאוד, להוט ללמוד הרבה, יש לו כישרון ושקט נפשי. הוא הולך לעזור לנו עד סוף העונה”.

אין ספק שההחלטה נמצאת בידיו של זידאן. בשנה שעברה ראינו עד כמה המגנים חשובים במשחק ההתקפה של ריאל מדריד וקרבחאל רשם עונת שיא. העונה היה נראה שהוא לא מצליח לבלוט כמו אשתקד, אבל אסור לזלזל בבישולים הנהדרים שלו - לקאסמירו מול מנצ’סטר יונייטד וגם לגארת’ בייל במשחק נגד דורטמונד.

לא ראיתי התייחסות ישירה לזה אבל אני חושב שכל הסיפור הזה יכול לשים בפרספקטיבה אחרת את היכולת החלשה של דני מתחילת העונה. בואו נקווה שזה באמת ובתמים מאחוריו, קודם והכי חשוב כדי שיהיה בריא. אח"כ כדי שנקבל חזרה את המגן הטוב בעולם.

מה התירוץ של מרסלו?