דבר התקשורת :: Rueda de prensa

הברנבאו השומם: אין גולים ואין אוהדים

התוצאה: הברנבאו מתרוקן . כמידי שבוע קראנו בתקשורת על מספר האוהדים הנמוך בברנבאו. המשחק נגד סוסיאדד היה השלישי ‘בטיבו’ בקטגורייה השלילית מבחינת מספר האוהדים, כשרק בזוועתון מול צסק"א ובפתיחת העונה נגד חטאפה - נרשמה כמות נמוכה יותר. נרשם שאפילו המועדון הוריד מחירים במטרה לעורר את הקהל(ניתן היה למצוא כרטיסים ב-50 יורו למשחק נגד סוסיאדד - מהזולים בליגה) - וזה לא עזר. בשנה שעברה הממוצע של ריאל מדריד בליגה היה 69,937 אוהדים, כשבמשחקים הגדולים כמובן הייתה תפוצה מלאה. תוך עונה אחת הברנבאו התרוקן ב-7841 בממוצע.

בדרבי המגרש היה כמעט מלא עם כמעט 80 אלף אוהדים, וכן במשחק פתיחת העונה האירופית נגד רומא בברנבאו, אז עוד הייתה אופטימיות - מספרים שגירדו את ה-70 אלף. כמות כזו פחות או יותר הייתה גם במשחק נגד ולנסיה, והקהל הזיז את עצמו גם בבכורה של סולארי בליגה כמאמן - מול ריאל ויאדוליד. כאן תוכלו לראות את הנתונים מכל המשחקים העונה. לאחר המשחק נגד ראיו, סולארי נשאל על כמות הקהל הנמוכה(55 אלף אוהדים) ואמר בלקוניות - “אין לי את הנתונים האלה שיש לך”.

באותו הגרף למטה אפשר לראות את הממוצע במשחקי הליגה בעשור האחרון. הנתונים הכי טובים הם דווקא בעונת הפלגריני 2009/10, שלא הסתיימה באליפות - טוב, ככה זה אחרי מסע רכש מטורף בגובה רבע מיליארד יורו(כריסטיאנו, קאקא ואחרים), וגם כעבור שנתיים בעונת האליפות המטורפת עם מוריניו היו 74 אלף צופים בממוצע. בעונת הדסימה המספרים ירדו כמעט ב-3000 צופים ואז שוב חלה עלייה קטנה עם אנצ’לוטי. אשתקד גם כן ניתן למצוא נתונים שהם זוועה, ככה זה שהמועדון גמר את הסיפור בליגה כבר בחורף - 68 אלף אוהדים בלבד בממוצע. אבל ממוצע כזה נראה גבוה ביחס לעונה.

הסיבה: אין גולים , אין כדורגל, אין כלום. ריאל מדריד כבשה 13 שערים בלבד ב-9 משחקי ליגה בברנבאו - אפילו פחות משער וחצי בממוצע למשחק. זה ברור שברצלונה מובילה עליה בקטגוריה, אבל גם אתלטיקו מדריד(16), וחמור מכך: סלטה ויגו ואייבר(16) ולבאנטה(15). ראיו וייקאנו שנמצאת במקום הלפני-אחרון - כבשה גם היא 13 שערי זכות בבית. המשחק נגד סוסיאדד היה הפעם הראשונה שריאל לא כובשת שער במשחק ליגה בבית, אבל המספרים עדיין עלובים מאוד. לריאל הייתה רביעייה אחת - איי-שם במחזור השלישי נגד לגאנס בברנבאו. היא השיגה נצחונות דחוקים מול אספניול וראיו וייקאנו - פעמיים 1:0, כבשה שער בודד נגד לבאנטה בברנבאו בהפסד 2:1, והשיגה שלוש פעמים ניצחון של 2:0 - חטאפה בפתיחת העונה, ויאדוליד בבכורה של סולארי בליגה, וכן נגד ולנסיה.

בצוותא עם הפיחואן של סביליה, מדובר בשני מגרשים גדולים של קבוצות חזקות בהם פשוט לא רואים גולים. ריאל מדורגת אחרונה ביחס לקבוצות הטופ . באיירן כבשה 15 שערים בבית, ליון ואתלטיקו 16 ואפילו מילאן כבשה יותר שערים ממנה, וכן מנצ’סטר יונייטד המתחדשת. ריאל רחוקה מאוד מ-30 שערי הזכות של ברצלונה - כמעט כפול ממנה, ובמקום הראשון ניצבת מנצ’סטר סיטי עם 37 שערים, מספר בלתי-נתפס שריאל תצטרך זמן רב כדי להגיע אליו. בסיבוב השני מחכות לריאל בברנבאו בין היתר: ברצלונה, סביליה.

מיותר לציין שאלה המספרים הגרועים ביותר מאז פלורנטינו חזר. לפני שנה, בינואר, החלה ההתפוצצות של ריאל מדריד אבל לפניכן גם המספרים היו קצת פחות קשים - 19 שערי זכות ובין היתר חמישייה טובה על סביליה בברנבאו. בעונת האליפות 2016/17 ריאל נהנתה לשחק דווקא במשחקי החוץ וכבשה 24. המספרים הטובים ביותר בעונת האליפות עם מוריניו - 38 שערי זכות ב-2011/12. בעונת הדסימה כבשנו 30 שערים בברנבאו בפרק הזמן הזה ו-31 בעונה לאחר-מכן, כשאחרי שני משחקי בית בינוניים הגיעה ההתפוצצות - שלוש חמישיות כמעט ברצף על אלצ’ה, בילבאו וראיו וייקאנו, כשבאמצע יש 3:1 על בארסה בברנבאו, וכן לאחר מכן שלישייה קלה על סלטה.

כותרות העיתונים הבוקר:

על המשחק הערב נגד בטיס תוכלו לקרוא כאן , יש עוד דברים. עוד חדשות:

• ‘הגרועה ביותר במאה ה-21?’, אם ריאל לא תנצח את בטיס הערב היא תרשום את הסיבוב הראשון הגרוע ביותר שלה במאה ה-21, כנאמר בכותרת במארקה. ב-2005/06, עונתו האחרונה של זידאן בשחקן, מעין תהליך של חילופי משמרות - היו לה 33 נק’ בחצי הדרך(עם יחס שערים טוב יותר - 33:21, כשהיא מסיימת את הסיבוב ברגל ימין עם ניצחון נפלא על סביליה - 4:2 בברנבאו, ומצד שני פער גדול מברצלונה). השנה יש לה 30 בלבד - מאזן של 9 נצ’, 3 תוצאות תיקו ו-5 הפסדים, ויחס שערים 26:23. בעונה שעברה המצב גם כן היה לא טוב ולריאל היו 32 נק’ ערב סיום הסיבוב אם כי משחק חסר בשל אליפות העולם למועדונים. המאזן אז היה: 9 נצ’, 5 תוצאות תיקו ו-4 הפס’, יחס שערים 32:17. עונת המשבר בליגה, 1999/00, שהסתיימה במקום החמישי בלבד - היא דוגמא קלאסית. המאזן של ריאל מחוץ לברנבאו העונה: 3 נצ’, 2 תוצאות תיקו ו-4 הפס’, ויחס שערים שלילי(!) 13-18.

• בתקשורת כתבו על הריבים הגדולים ביותר של מאמן-שחקן בריאל מדריד. מ חורחה ואלדאנו והוגו סאנצ’ז , כשבתחילת העונה המאמן הארגנטינאי לא האמין בחלוץ ולא רצה בו, אבל האיש כבש שלושער בקלאסיקו ורשם עונה גדולה והם עלו על דרך המלך; דרך קסיאס ודל-בוסקה עד לגמר מול לברקוזן(השוער הודה בראיונות שכבר חשב לעזוב את ריאל מדריד משום שסופסל לטובת סזאר, בעיקר במשחקי הצ’מפיונס החשובים, בשל בעיית הגובה - אבל השאר היסטוריה); קאפלו שזרק את בקהאם ליציע בחורף כשחתם בארה"ב ובסוף החזיר אותו במשחק נגד סוסיאדד בלית-ברירה - הרכב חסר לריאל, והקאמבק המרגש; גוטי ומנואל פלגריני התעמתו בסיום משחק הנפל בגביע נגד אלקורקון, גוטי העליב אותו וסופסל במשך כמעט חודשיים(עד לתחילת ינואר); וגם מוריניו ואיקר קסיאס , כשהמאמן לא אהב את ההדלפות של השוער ובהמשך סיפסל אותו מקצועית והתנגח בו בתקשורת; כמוכן זינדין זידאן וחאמס רודריגס , שכיבדו זה את זה כלפי חוץ אבל הקולומביאני טוען שנגרם לו עוול, התפוצץ מבפנים והיה לו קשה להיות מחוץ לסגל בשני הגמרים של ליגת האלופות. היה מאלה שאיבדו את המקום בהרכב לטובת קאסמירו. ועכשיו: סולארי ואיסקו . יש דרך חזרה? -

• שחקני רכש בינואר כנראה זו מילה גסה כנראה אבל קיקו קאסייה השוער הנשכח - בדרך הבטוחה החוצה. השוער עשוי לחבור למרסלו ביילסה בלידס מליגת המשנה. קאסייה שזכור בעיקר רוח השטות שלו והיחסים הטובים עם החברים בחדר ההלבשה(בסיום הגמר בקייב הוא הניף את שלט החילוף של השופט עם הספרה 13 - מספר החולצה שלו ומספר הזכיות בליגת האלופות), לא רשם ולו הופעה בודדת העונה, גם לא בגביע. בהתחשב בכך שבמחזור הסיום אשתקד בליגה שיחק לוקה זידאן, הבן של, משחקו האחרון היה במאי נגד סביליה, כשריאל מדריד נכנעה 3:2 בפיחואן בהרכב משני. אשתקד רשם 17 הופעות, בעיקר בשל פציעות של קיילור נאבאס, בין היתר במשחק הצ’מפיונס נגד טוטנהאם. את מרבית משחקי הליגה רשם מאמצע אוקטובר עד סוף נובמבר.

• במארקה ממשיכים לעוף על ויניסיוס והזכירו את השחקנים הקודמים שהרשימו בליגה בגיל 18 בלבד בליגה הספרדית. ’ ויניסיוס - הילד האחרון שדופק בדלת של הכוכבים של הליגה '. כמובן שבראש הרשימה ניצב ראול, עם שער בכורה בריאל מדריד כבר במשחקו השני, בדרבי לעיני הברנבאו המלא, איקר קסיאס שפתח בהרכב בסאן-ממס עם ג’ון טושאק ב-1999/00, ליאו מסי שכל מילה מיותרת, סרחיו ראמוס שהיה שחקן הרכב קבוע בקבוצה שהתמודדה על מקום בליגת האלופות, ועוד, בקצרה: פרננדו טורס, אינייסטה, חסוס נאבאס, איסקו, סמואל אטו ועוד ועוד.

הניצחון של דני סבאיוס

איזה סערת רגשות חווה אתמול דני סבאיוס . אנחנו לא יודעים אפילו מאיפה להתחיל. הקשר הוא מאלה שניזוקו ונפגעו מקצועית מעזיבת לופטגי. בארבעת משחקי הליגה האחרונים, במצטבר, יש באמתחתו מחצית אחת בלבד אם נחבר את כל הדקות(19 דקות כמחליף נגד ראיו, 10 כמחליף נגד סוסיאדד, 16 אתמול, ומגד ויאריאל הוא לא שותף) הוא לא רק שמע את הקהל של בטיס מקלל אותו ושורק לו בוז עוד לפני המשחק וכמובן על כר הדשא וקפא מקור על הספסל, אלא גם ראה את פדה ואלוורדה הצעיר מקסטיליה בהרכב - פותח בהרכב על חשבונו.

סבאיוס כבר כבש צמד עבור ריאל מדריד, במהלך הניצחון 2:1 באלאבס בעונה שעברה, וזה היה ניצחון נטו שלו, אולי אחד מהימים המשמחים בקריירה שלו, אבל מי זוכר את זה בכלל. את שארית העונה עם זידאן הוא העדיף לשכוח, ובעיקר את החילוף העצוב כשנכנס לשניות ספורות. יש לו העונה שער ענק נגד סלטה ויגו בבלאידוס בבעיטה לחיבור, אבל השער אתמול היה אחר. הוא סיפר לאחר המשחק איך היה בטוח בעצמו וביקש מראמוס לקחת את הבעיטה בעצמו. הקשר הטעה את השוער פאו לופס והחליט לבעוט לפינה ההיא ולא לסובב מעל החומה. דני שלט בעצמו, לא חגג נגד האקסית, אבל בטוח שהוא מאושר. קפטן בטיס, חואקין, יצא להגנתו ואמר - “אלה דברים שאנחנו לא אוהבים לראות כלפי חברים שלנו”. המאמן סולארי אמר - “אני יכול להבין אותו. זה היה משחק מרגש עבורו. הוא נתן את הלב. ריאל מדריד תמיד סבלה מהאקסים שלה, והפעם יצא לנו טוב”.

המושיע סבאיוס ', כתבו בשער המארקה הבוקר, על רקע התמונה המרגשת בה סבאיוס עם פוקר-פייס אולם ראמוס, נאצ’ו ואחרים ממש חונקים אותו מאהבה. ‘כדור חופשי של אקס בטיס החל את המהפכה של סולארי’. גולשי המארקה בחרו בו למצטיין השני כשרק ויניסיוס מקדים אותו. ב-AS בחרו באותה תמונה והכותרת לא הייתה שונה בהרבה - ’ לנס קוראים דני סבאיוס ‘. בשני האתרים העניקו לסבאיוס ציון של שני כוכבים שזה לא רע ביחס למספר הדקות הנמוך שלו. ב-AS הוסיפו שסבאיוס גרם ליום פרוע טוטאלי והציל ריאל מדריד די מפוחדת בחצי השני. עוד נכתב ‘רגל שמאל של מודריץ’ ו-‘Ceballazo’ - משחק מילים עם שם השחקן והוספת ‘גולאסו’. כמה סמלי שאתמול סבאיוס שיפר את מספריו מהעונה שעברה עם הופעה מס’ 23(1192 דקות), משחק אחד יותר מהעונה שעברה. אגב, ריאל לא כבשה בבעיטה חופשית בליגה מאז איסקו נגד מאלגה בשנה שעברה במשחק החוץ, קצת אירוני. בשנים האחרונות הבעיטות החופשיות התדרדרו בריאל מדריד.

“זה היה משחק קשה מאוד, סבלנו במחצית השנייה, ידענו שזה מה שצפוי, ואני שמח על 3 הנקודות”, אמר סבאיוס אלא שאחר-כך הוסיף - “אני יוצא מהמשחק הזה בתחושה מרה. המגרש הזה היה הכל בשבילי מאז שהייתי ילד, בטיס הייתה הכדורגל עבורי, ואני נתתי לה את כל מה שיכולתי. לא ציפיתי לשריקות בוז מצד הקהל, זה היה כואב. יום אחד אדבר על בטיס, אני נתתי לה הרבה כמו שהמועדון הזה נתן לי”. סבאיוס הוסיף שביקש מקאסמירו לעמוד בחומה ולהטעות את השוער, שהוא רצה להצדיק את עצמו ושהוא שמח.

וקצת מסביב : עוד לפני שריקת הפתיחה עלו שני טורי דיעה במארקה. מצד אחד שיבחו את סולארי על כך שלקח החלטות אמיצות עם ספסולם של מרסלו ואיסקו(בסיום המשחק כמובן שאמר שאין משהו אישי אלא הסתכלות מקצועית), בעוד טור אחד כתב לאיסקו ‘לך, עכשיו’, שכישרון כמוהו לא יכול להתייבש עוד על הספסל ושאם במקרה כזה בו חצי קבוצה פצועה הוא לא משחק - אז מתי כן? זה היה הניצחון הראשון של ריאל מדריד העונה בדקה ה-90, ניצחון חוץ רביעי בלבד והיא השוותה את מספר הנקודות שלה לזה של סביליה אותה תפגוש ביום שבת. כמובן שהפציעה של בנזמה העיבה על המצב.

כתבתי קצת על איסקו באתר וזה מה שיצא:

הפרידה העצובה של איסקו?

אתמול זה הרגיש כמו אקורד הסיום של איסקו . פרידה עצובה ומרירה מאוד. לא בסיום העונה בהתאם לחרושת השמועות שרק הולכות ומתגברות מאז מינויו של סולארי, אלא תפנית חדה בעלילה, עזיבה כבר עכשיו, תוך ימים ספורים, ואולי בשעות אלה הסוכן שלו עובד קשה ונרקמת לה עסקת על שתגרום לנו להחמיץ פנים. ואיסקו, כך נראה, לא יעזוב כמו די-מאריה אחרי הזכייה בדסימה, או עם טריליון בישולים כמו מסוט אוזיל שראה שחקן שונה ממנו בסגנון כמו גארת’ בייל - מגיע ומאיים על מקומו בהרכב. אלא כילד עצוב שהוא בעצם כבר לא ילד, כזה שהיה חייב לתת יותר.

אמנם סולארי מתעקש שאין כאן שום דבר אישי, אבל קשה להאמין. איסקו כבר הרבה אחרי ניתוח התוספתן והיה אמור להשלים פערים ברמה הפיזית. קשה להאמין שהוא ‘זורק’ באימונים. מעבר לכך, זה לא ששאר הכוכבים נראים טוב יותר. אם איסקו לא ב-11 ואפילו לא עולה כמחליף כאשר חצי קבוצה מושבתת - זו בעייה גדולה. את העצב על הפנים שלו קשה היה לפספס. מרסלו חגג בטירוף את שער הניצחון עם רגילון על הספסל, ומשום מה המצלמה לא הלכה אל האיש ממאלגה, אולי האיש העצוב ביותר על המגרש אתמול להוציא את בנזמה ששבר את האצבע.

ועם כל הביקורת על איסקו שרק לפרקים אולי היה באמת שחקן על(אמצע עונת האליפות דרך הגמר ועד העונה שאחרי, ואוי, כמה כיף להיזכר בגול הניצחון בספורטינג חיחון ברגע האחרון, גולאסו נפלא) והוא כן קיבל הזדמנויות לאורך השנים לפני שסולארי מחק אותו(נתון שכיכב ברשתות השונות - חוץ מכריסטיאנו - לסולארי היו הכי הרבה משחקים מעונת הדסימה ועד 2017 או משהו כזה) - לא מגיע לו להיפרד ככה. הוא, שלפני יומיים ‘נתפס על חם’ כשעשה לייק לציוץ נגד המאמן סולארי - שומר בינתיים על שתיקה. וגם אם יפתח בהרכב במשחק הגביע נגד לגאנס זה יהיה משכך כאבים ותו לא. סולארי פתח בהרכב רק פעמיים כשסולארי עמד על הקווים - נגד מלייה ונגד צסק"א. ואיסקו הוא כבר לא איסקו. בעבר גם בעיניים עצומות הוא היה מסובב לחיבור מהבלטה הקבועה בצד שמאל. עושה עוד תרגיל ומשאיר שחקן קישור מתוסכל, בדרך לדריבל הבא. כתבתי בעבר שאיסקו לא יהיה זה שיקבע את קצב המשחק כמו מודריץ’ או האם נזכה בתארים, כי הוא לא שחקן הכרעה מספיק טוב - אבל הוא אחראי על היופי והאסתטיקה של ריאל מדריד, על החן שבמשחקיה, ועל הקסם. איקר קסיאס הגדיר אותו אז כדבר הגדול הבא של הכדורגל הספרדי, והקיץ זה היה הטורניר הגדול הראשון שלו סוף-סוף בנבחרת הבוגרת. וכמה הוא חיכה שלופטגי ייאמן את ריאל מדריד, האיש ‘שהחייה’ אותו מחדש.

גם אם אני מבין את מה שקורה, יש לי בעיה עם הדרך שלא פעם היא גם כן מאוד-מאוד חשובה. ריאל מדריד צריכה להתנהל עם קלאסה. אסור לסולארי לעשות עליו שריר ומשחקי כבוד. הדוגמא הצורמת היא מהביקור באולימפיקו. אין שום סיבה שאיסקו ימריא עם הקבוצה אם הוא לא בתוכניות אפילו לסגל הרחב. לא מגיע לו לקבל הודעה כמה שעות לפני המשחק - שהוא בא על תקן תייר. וגם בזמן שהקבוצה הזו יצרה רצף נצחונות - הכדורגל היה מקרטע. איסקו הוא השחקן ה-20 במספר הדקות בתקופת סולארי.

לצד אלה שכתבו שסולארי אמיץ, רובן חימנס מהמארקה קרא לקשר לעזוב כבר עכשיו. והוא פירט לאט-לאט את הסיבות. “כי סנטיאגו סולארי לא רוצה אותך, כי החברים שלך לקבוצה לא מגנים עליך, כי הקפטנים לא מגבים אותך וכי המועדון נטש אותך בזמן שאתה הגנת על אחרים. עזוב ותזכה לשחק, איסקו. שחק במקום בו ירצו אותך כי די ברור שבריאל מדריד היחידים שתומכים בך הם האוהדים ולא אף אחד שמועסק במועדון. איסקו, עזוב עכשיו כי שחקן עם האיכויות שלך לא יכול להמתין חצי שנה על הספסל כדי לחכות שהמאמן יעזוב. סולארי כאן באופן זמני, אבל הוא החליט להתעמת עם השחקן הכי איכותי בסגל”.

האם יפרח במקום אחר? קשה לדעת. אולי רק אצל סיטי של פפ שדוגלת בשיטה ברורה. אולי ביובנטוס, כשכולם יעבדו בשבילו, אם בכלל, ובקבוצה שגדולה בכמה רמות על הליגה שלה. ואולי לא, כי הילד כבר בן 26 ומשהו תקוע. אבל בטוח שיותר גרוע ממה שקורה עכשיו - לא יכול להיות. עדיין לא הספקתי לשחק כדורגל או לצפות בריאל מדריד עם החולצה של איסקו שרכשתי בעונת האליפות, תמיד היו התחייבויות קודמות מה שנקרא. כולי תקווה שזה לא פוסט פרידה(חורחה ואלדאנו כבר הגדיר את איסקו כרגל וחצי בחוץ). לא ככה…

אני לא יודע אם זה עניין אישי או לא, אבל מקצועית, איסקו ראוי לחלוטין לייבוש הזה. בשום שלב של הקריירה שלו במדריד לא מימש את הפוטנציאל והכישרון שטמון בו, אשר הוא מוציא לפועל בנבחרת.
בשנתיים האחרונות ובמיוחד העונה, הוא משחק מתחת לכל ביקורת, תוקע את ההתקפה בכל פעם כשהכדור מגיע אליו, שקוף, שבלוני וכבד. בנזמה של הקישור.
גם לי עצוב על הדרך בה זה קורה כי אני מאוד אוהב אותו, והייתי מאלו שמאוד התלהבו מהבאתו לאחר יורו הצעירות והעונה הנפלאה במלאגה(כולל משחק ענק מולנו ברוסאלדה), אבל לצערי זה הזמן להגיד שלום. ויפה שעה אחת קודם.

ראיון של ואן דר-וארט וגם: המושבה ההולנדית

רפאל ואן דר-וארט הוא המרואיין החגיגי של המארקה הבוקר. הקשר ההולנדי ששיחק בריאל מדריד שנתיים הודיע על פרישה לא מזמן אחרי שנים לא פשוטות, החל ממאבקי התחתית בהמבורג וגם בהמשך הדרך. הוא תופס צד לקראת משחק שמינית הגמר בין שתי האקסיות(“אני מקווה שריאל תעזוב את אמסטרדם עצובה יותר מאשר בזכייה השביעית בליגת האלופות”), מנתח את התקופה שלו בריאל מדריד, את מאזן הכוחות לקראת הצ’מפיונס, ובעיקר קורא לאיסקו לעזוב - “אם אתה לא משחק במצב כזה - תלך, ועכשיו, אתה הקשר הטוב ביותר בעולם”.

איך אתה מתרגל לשלב בחיים אחרי הכדורגל?

• “אני חושב שאני מסתגל היטב, למרות שאני קצת עצוב כי אני מתגעגע לשחק כדורגל. לפעמים הראש צועק לי ‘לשחק!’, אבל המצב הגופני שלי גרם לי לפרוש ועכשו אני מתמקד בדברים אחרים. לא הייתה אפשרות להמשיך”.

זה היה כל-כך רע עד שהרגשת צורך לפרוש בתחילת העונה, בנובמבר?

• "זאת הייתה החלטתי, זה לא היה קל לבחור בדרך הזו, אבל אחרי האימונים סבלתי מכאבים בקרסול שוב ושוב, וגם בתאומים. ביום האחרון הגעתי הביתה ואמרתי לבת הזוג שלי - ‘מספיק, נמאס לי’, לא יכולתי להמשיך.

האם היה מסוכן להמשיך?

• “אני חושב שכן. איבדתי את הכדורגל אבל הבריאות שלי חזרה. אם אני רוצה לשחק כדורגל מקצועי אז אני חייב להיות במאה אחוז, אני שחקן של המועדון שלי, וזה לא היה המצב. זה היה מתסכל שבוע אחרי שבוע לא להיות מסוגל לתת את הטוב ביותר שלי, אז בחרתי לפרוש”.

איך אתה זוכר את התקופה האחרונה בספרד, עם בטיס?

• “זה היה מאוד מסובך ולא נעים, אני לא רוצה לומר דברים רעים על המועדון כי החברים בחדר ההלבשה חיזקו אותי וקיבלו אותי יפה מאוד. דברים לא הלכו כמו שתכננתי, אבל הקבוצה הייתה בסדר. אני מאחל לה את הטוב ביותר, עוקב אחריה ושמח שהיא מצליחה בינתיים ומשחקת כדורגל נהדר”.

ריאל תשחק נגד אייקס בשמינית הגמר, מה הרגשת כשהייתה ההגרלה?

• “קודם כל זה משחק ענק במימד היסטורי, שתי קבוצות גדולות. אייקס מרשימה מאוד מזה שנים, יש לה כשרונות רבים והיא עשתה שלב בתים מעולה. הם משחקים התקפה, כמו ה-DNA של המועדון, הם כובשים הרבה. זה יהיה מסובך עבור ריאל מדריד, בוודאות”. הוא נשאל האם אייקס חזקה יותר ממה שמשערים בספרד, ועונה - “קשה לתת תחזית. בהולנד אנשים בטוחים שלאייקס יש צ’אנס לעבור את ריאל מדריד, אבל צריך להזכיר שריאל מדריד היא ריאל מדריד, היא מכירה את ליגת האלופות יותר מכל קבוצה. אייקס יכולה לעבור אבל תצטרך להיות בשיאה”. בהמשך הוא נשאל על חוסר הניסיון של אייקס: “זה היתרון שיש לריאל מדריד. הם רגילים למעמדים האלה. אייקס למשל הפסידה למנצ’סטר יונייטד בגמר הליגה האירופית. היא התחזקה מאז”.

“אייקס היא הבית שלי, התחלתי שם את האהבה לכדורגל, הייתי בן 10. לפני כמה ימים ביקרתי במועדון וראיתי שחלק מהדברים נשארו בדיוק כפי שהיו. שמחתי להגיד שלום ולברך את כולם, הם המשפחה שלי. בריאל מדריד הגשמתי אפילו חלום נוסף. ללבוש את החולצה של ריאל מדריד זה מיוחד. אני חושב שהייתי טוב בשנתיים שלי בקבוצה. התחלפו מאמנים ונשיאים והתגברתי על הכל יחד עם החברים לקבוצה. זו הייתה חוויה טובה”.

מה אתה זוכר מאותם הימים בריאל מדריד?

• “הייתי עם השחקנים הטובים ביותר בעולם. ראול, כריסטיאנו, קאקא, גוטי, ראמוס, בנזמה. זה משהו מיוחד. כריסטיאנו היה ענק בריאל מדריד, הבקיע כמו במספרים של לפני 60 שנה,. זו הייתה זכות לשחק איתו”.

האם יובנטוס פייבוריטית כרגע לזכות בליגת האלופות?

• “קבוצה שיש לה את כריסטיאנו רונאלדו תמיד תהיה בין הפייבוריטיות. הוא עושה את חבריו טובים יותר. אתה נותן לו את הכדור והוא מבקיע, אתה בטוח בזה. זו ערובה להצלחה, ללא ספק”.

דה-ליכט ודה-יונג יגיעו לבארסה או פאריס. זה צעד נכון לדעתך?

• “אני רוצה שהם יישארו עוד באייקס, אבל זה נורמלי שקבוצות גדולות חושקות בהם, אי-אפשר להתעלם מהכדורגל שלהם. הם כשרונות גדולים וצפויה להם קריירה מזהירה. למרות שהם מאוד צעירים, הם יציבים מאוד ומתקדמים בקצב טוב. דה-יונג מזכיר לי את גוטי בחוכמת המשחק ואיכות המסירה, הוא מכדרר בחסד”.

מה דעתך על מוריניו? זה יהיה טוב אם יחזור לריאל מדריד?

• “אני אוהב מאוד את ההתנהלות שלו כי הוא מאוד ישיר. ככה מחנכים אותנו בהולנד. הוא יכול להגיד לך ‘אתה לא משחק’. אני כן רואה אותו חוזר לריאל מדריד, הוא ‘המיוחד’ והוא כן רוצה לנצח. אני מחבב אותו גם כמאמן וגם כאדם. הוא לא גמר את הקריירה”. ואן דר-וארט מספר - “הוא היה כנה איתי. הוא אמר לי ‘רפא, אתה צריך ללכת, כי יש לנו את קאקא ושחקנים אחרים. הדבר הכי טוב עבורך זה ללכת לשחק יותר בקבוצה אחרת’, ולכן הלכתי לטוטנהאם”.

הקבוצה של סולארי במצב רע, מה לדעתך הפיתרון?

• “זה נדיר שהם משחקים רע בברנבאו כמו נגד סוסיאדד. אני לא חושב שהבעיה בגישה, יש בעיות מקצועיות. הם איבדו את כריסטיאנו ואת זידאן. הם יכולים לסיים את העונה טוב יותר ולזכות בעוד תואר חוץ מאליפות העולם למועדונים, מוקדם להספיד אותם”.

אתה משחק בעמדה של איסקו. מה לא בסדר איתו לדעתך?

• “בשבילי איסקו שחקן משוגע, הטוב בעולם בתפקידו. תמיד יש לו בעיות עם המאמנים וזה מוזר. זידאן לא באמת בטח בו מעולם במאה אחוז. כשאני צופה בריאל מדריד אני ישר בודק את ההרכב ומחכה אם איסקו שם. אם לא - לא בא לי לראות”.

הברנבאו מפעיל הרבה לחץ.

• “זה נכון, הלחץ בריאל מדריד הוא מטורף. כשאתה מנצח אתה הטוב ביותר, אבל זה די מובן מאליו במדריד, וכשאתה לא מנצח - אתה גרוע. הייתי צריך לחיות את ה-‘אלקורקאנזו’(ההשפלה בגביע המלך בעונת הפלגריני), זה היה השבוע הגרוע בחיים שלי. אבל מי שנמצא בריאל מדריד צריך לדעת לחיות עם הלחץ הזה”.

איך ריאל מדריד יכולה להיות כל-כך גרועה בליגה ולסיים כאלופת אירופה?

• “זו הסיבה לכך שריאל מדריד היא הגדולה בעולם, יש לה 13 זכיות בליגת האלופות. אף אחת לא השיגה כל-כך הרבה תארים. בריאל מדריד הכל חשוב אבל ליגת האלופות היא סיפור אחר”. השחקן נשאל האם זה אפשרי עבור ריאל מדריד לזכות בפעם רביעית ברציפות, ואמר - “אם מישהו יכול לעשות את הבלתי-אפשרי - זה הם. לעולם לא אספיד אותם, בטח לא באירופה”. לסיום רפי אומר שלדעתו המשחק בהולנד יסתייים ב-2:2.

המושבה ההולנדית

זוכרים אותם? רוד ואן-ניסטלרוי, אריאן רובן, ווסלי סניידר, רפאל ואן דר-וארט, קלאס יאן הונטלאר, רויסטון דרנטה. למשך כמה חודשים, בין 2008/09 ועד קיץ הגלאקטיקוס2, היו שישה הולנדים במדי ריאל מדריד. על כך לואן דר-וארט היה ציטוט מאוד מעניין לומר:“היינו שישה הולנדים, אבל דווקא כשחלק עזבו השתפרה הכימיה שלי עם החברים האחרים לקבוצה. הייתי מדבר בהתחלה רק הולנדית ואחר-כך הייתי חייב ללמוד את השפה. כנראה שזה גרם לי להיפתח יותר לשאר”. במארקה שאלו את האוהדים מי היה ההולנדי הטוב ביותר? וכמובן רוד ואן-ניסטלרוי יהיה זה שינצח בסקר. בהסתכלות על אלף המצביעים הראשונים, הוא ליקט כמעט 70% מהקולות. באופן מפתיע, ואן דר-וארט הקדים מעט את סניידר ורובן.

רוד ואן-ניסטלרוי היה ההולנדי הראשון בריאל מאז סיידורף. הגיע בקיץ 2006 ממנצ’סטר יונייטד בגיל לא צעיר ואחרי סכסוך עם פרגוסון, והיה פשוט נפלא. השחקן מס’ 1 שלנו באליפות מס’ 30, כשהרשית 25 שערי ליגה והיה הפיצ’יצ’י(ודווקא במחזור הסיום נפצע אך הקבוצה הסתדרה בלעדיו) ו-33 בכל המסגרות. רוד המשיך לעונה שנייה לא רע שם החלה בעיית הפציעות, ובנובמבר 2008 גמר את העונה בשלב מוקדם דווקא אחרי פתיחה קטלנית. בסיום שלוש וחצי עונות עזב להמבורג כאגדה אחרי שכבש 64 שערים ב-96 משחקים.

ווסלי סניידר היה הרכש המפתיע של שוסטר. הגיע מאייקס ב-26 מיליון יורו בקיץ 2007 ורשם עונת בכורה נהדרת בקבוצה. כבש שער ניצחון בדרבי וצמד ענק במדריגל. בסה"כ היו לו תשעה שערים ותפס את העמדה בצד ימין במערך הלא סימטרי של שוסטר. הפציעות מנעו ממנו להמשיך בכושר הטוב שלו ואחרי עונה שנייה בינונית, נמכר לאינטר בקיץ 2009 כשריאל מדריד הייתה צריכה להכניס כסף אחרי השקעה של רבע מיליארד יורו.

רויסטון דרנטה היה הבטחה גדולה אחרי יורו הצעירות במדי נבחרת הולנד. 14 מיליון יורו שילמה עבורו ריאל לפיינורד. שחקן מהיר עם דריבל נפלא שלא הותיר סיכוי למי שפגש מולו. שוסטר שילב אותו בהתחלה כמגן שמאלי, בעדינות, בעונת הבכורה, עד שראו שזה לא זה. סחט פנדל חשוב בקאלדרון בעונה השנייה וכבש שער יפה נגד מילאן בעונת הפרידה שלו בלבן, 2009/10. הקריירה שלו לא ממש המריאה מאז, בלשון המעטה, ודרנטה כבר שחקן עבר.

אריאן רובן נרכש מצ’לסי ב-36 מיליון יורו והיה הכי קרוב להגדרה ‘רכש גלאקטי’. לגבי רובן לא הייתה שאלה, הוא שחקן גדול, אבל הבעיה הגדולה היא הפציעות, אוי, הפציעות. נכנס לעניינים בעיקר בסיום העונה הראשונה. כבש נגד בילבאו בברנבאו, את שער השיוויון המרגש נגד אוססונה במשחק האליפות, וגם בקלאסיקו הגדול בברנבאו, בנגיחה - שוב. פירפר את כל מי שעמד מולו בסופר-קופה הספרדי נגד ולנסיה, גם בבית וגם בחוץ, ואנחנו נזכור לו את האדום נגד סביליה ואת זה שלא שיחק בקאמפ-נואו. 13 שערים ו-12 בישולים במדי ריאל מדריד ב-65 הופעות. המעבר לבאיירן היה טוב לכולם.

רפאל ואן דר-וארט בחר לעזוב את אייקס דווקא להמבורג ואחרי שנתיים מעולות הגיע לריאל מדריד ב-13 מליון יורו, והחזיק מעמד שנתיים, אז עזב לטוטנהאם. כבש שלושער נגד ספורטינג גיחון בעונת הבכורה אבל התקשה להשתלב. הברנבאו עף עליו אחרי שער הניצחון המרגש נגד סביליה בעונת הפלגריני אבל אין ספק שלא תרם כמצופה. כבש 12 שערים ב-73 הופעות.

קלאס יאן-הונטלאר . ‘הצייד’ הגיע לריאל בשוק החורף ב-2009, יחד עם לאס דיארה, אחרי שחורר רשתות באייקס. לצערו, ריאל לא הייתה יכולה לשתף שני שחקנים ששיחקו כבר באירופה ולכן הוחלט לא לרשום אותו לליגת האלופות. במשחק בו ראול שבר את שיאו של די-סטפאנו - הונטלאר כבש שער ראשון במדריד. הוא כבש שמונה שערים ב-20 משחקים ואז נמכר למילאן אחרי שלא השתלב כמו שצריך. ההולנדי שהבקיע בלי הכרה בשאלקה - חזר הביתה לאייקס ויפגוש את ריאל.

היום שאחרי סביליה:

הניצחון על סביליה ובעיקר היכולת הלא-רעה במה שכונה בתקשורת במדריד “הגירסה היותר טובה” של ריאל של סולארי - נתן קצת שקט בגזרה. בניגוד למופעי האימה העונה, ריאח רשמה 67% החזקת כדור וגם מספר יפה של איומים על השער. סולארי הנסחף פלט משהו כמו - “נילחם על כל שלושת התארים העונה. אין שום דבר בלתי-אפשרי”. הקשרים זכו למחמאות ונאמר שהשיחה הראשונה של השחקנים הבכירים באימון לא השפיעה אבל השנייה כן ומצפים להמשכיות. במארקה כתבו שריאל שוב שיכנעה את האוהדים ואולי היא מגייסת את הברנבאו חזרה. אתמול הייתה הכמות הגבוהה ביותר של הקהל מאז ולנסיה, קרוב ל-69 אלף אוהדים. בשער המארקה כתבו ‘ממריאים’ על רקע התמונה של מודריץ’ שכבש מחזור ליגה שני ברציפות.

• ברמת הסטט’, ריאל מדריד השלימה עשור ענק מול סביליה בברנבאו בו ניצחה אותה בכל משחקי הבית מה-3:2 הדרמטי עם פלגריני ועד אמש, וכבשה 35 שערים באותה ריצה. אין לה רקורד כזה נגד יריבה נוספת בזמן הזה של העשור האחרון. מול אספניול(תיקו 2:2 ב-2012/13) ואתלטיק בילבאו(תיקו 1:1 אשתקד) היא סיימה בתיקו אחד בטווח השנים הזה. ריאל מדריד שמרה בפעם השמינית העונה על שער נקי - שש מהן בבית - במקום השני אחרי אתלטיקו מדריד שעשתה זאת עשר פעמים. הבעייה היא שריאל ספגה 24 שערים בסה"כ.

• במארקה גיבו את סולארי על ספסולו של מרסלו בתקווה שהשחקן יחזור לכושר טוב, “מרסלו מכיר את המצב” נכתב והזכירו שהעונה נפצע כבר שלוש פעמים ולא ממש תרם להוציא שבוע מוצלח התקפית דווקא בשלהי תקופת לופטגי. כמוכן כתבו ביקורת מעולה על רגילון שהקשה מאוד על חסוס נאבאס ומספק לריאל מדריד איזון הגנתי. - ‘זו הדרך’ סיכם סולארי לאחר המשחק ואת המחמאות קטף מודריץ שכבש מחזור שני ברציפות והוא בעצמו אמר שהוא מרגיש טוב יותר בחודש וחצי האחרונים והוסיף שהוא רוצה להמשיך מעבר לחוזהו המקורי. שחקני הקישור זכו למחמאות, גם סבאיוס ששלט בקצב וקאסמירו והגולאסו - “זה היה שער ששיחרר הרבה זעם”, סיכם הקשר שאמר שאסור לשפוט רק את שחקני ההתקפה והתפקיד של כולם הוא לעזור בכיבוש שערים. ושימו לב לכובשים האחרונים: ראמוס בפנדל, מודריץ’X2, דני סבאיוס, רפאל ואראן ושער אחד של בנזמה.

• ומה קורה בהמשך? ביומיים הקרובים יוחלט מתי החלוץ הצרפתי ינותח ובריאל מחכים כבר לחזרתם של אסנסיו ובייל בעיקר, ומקווים שזה יקרה במשחק הליגה הבא מול אספניול. לגביע המלך באמצע/ סוף השבוע הם לא רלוונטיים. ראמוס הקפטן סיכם - “יהיה הוגן לשפוט אותנו כשנהיה עם הגירסה הטובה ביותר שלנו” כשהוא מתכוון לסגל הצר כמובן. הטריו ההתקפי אסנסיו-בייל-בנזמה לא שיחק יחד מאז המפלה באייבר, למשל.

ראיון הפרידה של קיקו קאסייה:“אהיה אסיר תודה לנצח”

למה החלטת לעזוב עכשיו, אולי רק עכשיו?

• “הגיעה הצעה מלידס, אהבתי את הרעיון, את השאפתנות, את הפרויקט. הליגה האנגלית תמיד משכה אותי וזה הזמן המתאים, זו אולי הצעה שלא תחזור. אני צריך לעזוב את ריאל מדריד ולצאת מאיזור הנוחות כביכול ולהיכנס להרפתקאה חדשה”. קאסייה נשאל האם הרגיש בנוח לאחרונה והשיב ‘בכנות - לא’, והוא ממשיך - “כבר אחרי החתמת קורטואה הבנתי שהגיע השלב שלי ללכת, אבל החלטתי להישאר בידיעה שצפויים לי כמה חודשים קשים מאוד. אני בן 32 וזה לא פשוט להיות שוער שלישי. אבל אין לי טענות לאף-אחד. עבדתי, התאמנתי, הייתי אחד מהקבוצה, הייתי חיובי. חיכיתי להצעה אמיתית כמו זו מלידס. בקיץ היו הצעות אבל לא הייתי מספיק שלם איתן והחלטתי לחכות”.

ניתן לומר שהגשמת חלום ילדות וחיית רגעים ענקיים ככדורגלן.

• “מה שהיה לי בתקופה הזו בריאל מדריד, אם היית אומר לי לפני 7-8 שנים - הייתי אומר שאתה משוג! אני נזכר בזה ומחייך. הייתי שוער ליגה טוב במדי אספניול, נהנתי שם, אבל ריאל מדריד זה עולם אחר. כמובן שאני אסיר תודה לקבוצה הקודמת שלי שדרכה הגעתי לריאל מדריד. שיחקתי בהרכב, גם אם לא הרבה, נהנתי מכל רגע, זכיתי בתארים. שלוש זכיות ברציפות בליגת האלופות זו גאווה עצומה בשבילי”.

“תמיד אתה יכול לשחק יותר ורוצה לשחק יותר, לעתים פחות, אבל לחלוק את חדר ההלבשה עם ראמוס, מודריץ’, כריסטיאנו והשאר - אני לא רוצה לשכוח אף אחד, זה היה משהו עצום. היינו קבוצה פנטסטית בזכות חדר הלבשה שמח ובריא, ככה הכל הפך לקל יותר על המגרש. אני חושב ששיחקתי באיזור ה-40 משחקים(43) והמאזן שלי חיובי מבחינת נצחונות וספיגות”.

האם אתה מרוצה מכמות המשחקים?

• “שחקן לא מרוצה אף-פעם אבל תיאום ציפיות זה חשוב, אני ידעתי מה התפקיד שלי בקבוצה, קיילור נאבאס שוער ענק וקשה להתחרות מולו והשנה גם צירפו את קורטואה. כשיש לך שוערים כאלה, אתה יכול רק לחכות ולהמתין בשקט לסבלנות שלך בתנאי שאתה טוב באימונים. כשאתה משחק 10 משחקים - אתה רוצה לשחק 15. כשאתה משחק 15 משחקים - אתה רוצה 20. אני לא מסתכל על זה ככה. הרגשתי שהייתי חלק”.

מה הזיכרון הכי גדול שלך?

• “אני חושב שהופעת הבכורה שלי בקבוצה בראש ובראשונה, משהו שחלמתי עליו תמיד, 20 שנה אחרי שעזבתי החלום הפך למציאות. הזכייה הראשונה בצ’מפיונס הייתה מדהימה אבל העונה השנייה הייתה הכי מיוחדת - זכינו בדאבל ענק ושיחקתי הכי הרבה משחקים”.

והרגע הקשה ביותר?

• “ההדחה נגד לגאנס בגביע המלך בשנה שעברה, בברנבאו, במשחק שאני עמדתי בשער, זה היה קשה מאוד עבורי ועבור השאר”. השוער נשאל האם הרגע הזה קשה יותר מאשר היום בו צ’רישב שיחק נגד קאדיס וריאל הודחה מהגביע - האופצייה היחידה שלו לשחק, ואומר - “לחלוטין כן, כי מה שקרה באותו היום לא היה בשליטתנו, בעוד נגד לגאנס הודחנו על המגרש”.

הפרידה מחדר ההלבשה ריגשה אותך בטח.

• “כן, וכשאתה עוזב בצורה כזו ומתקבל בחום ואהבה, זה אומר שעשית משהו טוב עבור הקבוצה. הם אנשים יוצאי דופן אחד-אחד, השחקנים הם הבסיס לתואר. יש לנו צעירים מממושמעים ושאפתניים, שחקנים בוגרים ומנוסים, כוכבים. זה נתן לי סיפוק עצום ואני אתגעגע”.

בכית בימים אלה?

• “זה משהו שאני מעדיף לשמור לעצמי. הפרידה כמובן לא הייתה הפתעה, זה לא הגיע לשום מקום. כשהגעתי לולדבבאס ביום האחרון היה קשה לחשוב שאלה הרגעים האחרונים שלי כשחקן ריאל מדריד, אבל את זה הבנתי כבר בנסיעה למשחק נגד בטיס. השיחה עם סולארי לפני המשחק הייתה עצובה, ניסיתי לא לבכות. זה רגע קשה גם עבור המשפחה, זה שינוי קשה גם עבורם, יש לי ילדה גדולה יותר שנהנתה מאוד במדריד. אבל יש לי רצון ושאיפה להמשיך ככדורגלן ולחוות עוד”.

מה הכי יחסר לך?

• “קודם כל הבסיס, ספרד והעיר מדריד, כי חייתי טוב מאוד, אין לי תלונות. ואז כמובן היום-יום עם הקבוצה, האימונים, חדר ההלבשה, הלחץ והטירוף של ריאל מדריד לנצח. הקבוצה היא המשפחה השנייה שלי”.

מי הפתיע אותך הכי הרבה באימונים?

• “בכנות, מהיום הראשון שהגעתי, כולם. השאיפה של כולם לנצח והתחרותיות, בכל אימון, בכל משחק, בכל מסגרת. אנשים שמחוץ לקבוצה יכולים לנסות לפקפק, אבל אני כאחד שהיה בפנים - יודע עד כמה שחקנים שמרוויחים הרבה כסף ועשו הכל בכדורגל - ממשיכים באותה הדרך, אתה מבין למה הם הפכו לכוכבים עם מעמד כזה”.

איך היה ה-‘דו קיום’ עם קיילור?

• "טוב מאוד האמת, למן היום הראשון. זה לא הרגיש שאנחנו בתחרות. האמת שאני והוא עברנו מסלול דומה בקריירה, שנינו התחלנו בליגת המשנה, הוא באלבסטה לדוגמא, אני בקאדיס, הגענו לליגה הבכירה, אני באספניול והוא בלבאנטה, ואחרי עונות טובות הגענו למועדון הגדול בעולם, קפצנו בגדול. הייתה לנו הבנה מהרגע הראשון, עבודה קשה עזרה לשנינו. עזרנו ועודדנו אחד את השני וכך גם עם רובן יאנס, לוקה זידאן. התחרות הייתה ברורה מאוד.

האם התודה הגדולה ביותר שלך היא לזידאן?

• "ראשית עליי להודות לרפא בניטס ולמנכ"ל אנחל סאנצ’ז, הם אלו שצירפו אותי ונתנו לי את האפשרות לחזור. צריך להזכיר את האנשים שנתנו לך הזדמנות. עם זידאן כמובן שהיה לי קשר מיוחד, הבנו זה את זה היטב, גם כשלא שיחקתי הוא תמיד האמין בי והתייחס אליי, הוא שמר על עירנות מצד כל השחקנים. כשאתה שחקן מחליף אבל המאמן נותן לך את הביטחון זה חשוב. הוא לא צריך לדבר יותר מדי ובקלות גורם למוטיבצייה. הוא נתן לי לשחק פה ושם גם בליגה, בשביל לשמור על החדות ועל העירנות, כל אלה הולכים את זידאן למשהו מיוחד.

האם היית מחתים את קורטואה הקיץ?

• “אני לא יודע![צוחק], אלה נושאים ששייכים למועדון ולאחראי על הרכש. אני וקיילור שוערים טובים וגם הוא”.

הבנתי שיש לך מערכת יחסים טובים עם לוקה זידאן. האם הוא שוער ברמה של הליגה הבכירה?

• “ללא ספק כן, אני חושב שהוא צריך לשחק יותר ורק ככה יצבור בגרות והבנה, הוא עשה עונה טובה עם קסטיליה אבל הקבוצה הבוגרת היא עולם אחר עם כמה שהליגה השלישית קשה. יש לו את הטכניקה והתכונות והגישה אבל הוא תלוי בנסיבות”.

מה תוכל לספר לנו על לונין?

• “נער צנוע שאוהב מאוד ללמוד ולא מפחד מאתגרים. אני לא בטוח שיגשים את החלום ויהיה השוער בריאל מדריד אבל הוא שוער טוב”.

מה חסר השנה לריאל מדריד ביחס לשנים עברו?

• “אין דבר מדויק, גם אנחנו השחקנים התבאסנו שוב ושוב. כולם רוצים לנצח את ריאל מדריד וכולם בריאל מדריד רוצים לנצח. המצב הזה מוזר לנו, לא קל לנו. יש לנו רגעים טובים במשחקים אבל אין המשכיות, לצד זה יש משחקים רעים. היו פציעות, שחקנים שחזרו גמורים מהמונדיאל, חלק במצב מנטאלי אולי פחות טוב, זה ערבוב של הכל. המשחק שהקבוצה הפגינה מול סביליה, זה מה שריאל מדריד צריכה לעשות, יש לה עוד זמן לתקן את העונה”.

האם ביילסה היה מכריע לשינוי האווירה?

• “אני חושב שהוא מאמן טוב ועבודה עם מאמן כמוהו זה משהו מפתנה עבור השחקנים - הסגנון, המנטאליות. גם ויקטור אורטה המנהל הספורטיבי, הגיע עד למדריד כדי לראות אותי מתאמן ולשוחח איתי, להסביר לי את מהות הפרויקט: מה ביילסה רוצה ממנו, מה היא לידס, וכל דבר אחד ומשנהו גרם לי להבין שאני עושה בחירה טובה, להרגיש שוב את הפרפרים בבטן בסופי שבוע ולקראת המשחק, אני חיי כדורגל”.

מה שיפה לראות בכל הראיונות של שחקני ריאל מדריד בשנים האחרונות זו ההערכה לזידאן.
אני באמת חושב שלא מדובר בטקטיקן גדול, אבל מדובר בפיגורה ענקית עם לב גדול, עצם העבודה שאתה משחק בשביל מאמן כזה מוציא ממך 150% יכולת. מאוד אוהד אותו ומתגעגע לימים שישב על הספסל…

כותרות העיתונים הבוקר:

ריאל מדריד מריחה חצי גמר גביע ראשון מאז עונת הדסימה, המקדמה מול ג’ירונה(ניצחון 4:2) בהחלט אמורה להספיק. מנגד, סולארי ניסה להזהיר ואמר ששום דבר לא גמור אבל הכדורגל משתנה מהר ולכל תחרות יש את הצבע שלה. העובדה שריאל חיברה שני משחקים טובים ברציפות תחת סולאר, דבר שכנראהרם קרה גם אם הושגו נצחונות רצופים - העלו את נקודות הזכות שלו בתקשורת במדריד. ערב המשחק נכתב על סולארי במארקה - ‘רע בכדורגל אבל טוב בפוליטיקה’ כשהכוונה היא להתעקשות שלו לצמצם את דקות המשחק של מרסלו ואיסקו כי הוא לא מרוצה מהם, ואתמול הכותרות היו אחרות. המאמן אגב רשם את משחקו ה-20 בקבוצה ולהלן המאזן: 15 נצ’, תיקו בודד ו-4 הפס’, יחס שערים 47:19. ומה כתבו בתקשורת?

‘ריאל מדריד הזו באמת רוצה את הגביע’, החמיאו בשער המארקה על רקע תמונה של ראמוס כובש בנגיחה את השני שלו במשחק וה-3:2 בסה"כ, והזכירו עוד יום בו ויניסיוס היה משמעותי. ב-AS כתבו בהומור - 'ראמוס מציע את עצמו כ-‘9’, גם בהתייחס להתבטאות המצחיקה של סולארי לאחר המשחק, והזכירו את הצמד שלו - אחד בפאננקה בפנדל-בנוהל, ואחד בנגיחה. בשער ה-AS סיכמו די בפשטות - ‘ריאל מדריד הזו מהנה’ על רקע הכדור ברשת. בנזמה וראמוס קיבלו בסיקור במארקה את הציון הגבוה של 3 כוכבים וב-AS היו אלה ויניסיוס ואודריוסולה.

ראמוס הגיע כבר לתשעה שערים העונה ב-30 משחקים בסה"כ ואין ספק שישבור את שיאו האישי מעונת 2016/17 אז כבש עשרה שערים. שבעה מהשערים הגיעו בפנדלים, כולם ב-פאננקה - ההקפצה המוכרת. במארקה תהו האם יש פנדליסט טוב יותר בעולם בטכניקה הזו? והתשובה היא כנראה שלא. ראמוס עצמו אמר שהוא מודע לכך שהשוערים מתחילים להכיר אותו לאט-לאט. ראמוס הוא הכובש השלישי בטיבו בריאל מדריד העונה אחרי בנזמה(13) ובייל(10), אבל עם כל הכבוד אליו, לוקאס ואסקס ‘הטאליסמן של ריאל מדריד’ והצעירים - קטפו את מרבית המחמאות:

המהירות של אודריוסולה הייתה קטלנית, הוא בישל את השער הראשון ובסה"כ בגביע יש לו ארבעה בישולים ושער אחד. ויניסיוס שבישל לבנזמה את השער האחרון הגיע ל-8 בישולים העונה, בדומה לגריזמן, סוארס וסאנרבייה, כאשר רק ג’ורדי אלבה ומסי עברו אותו. אמנם חמישה מהם בגביע המלך אך זה כלל לא משנה. נכתב על ויניסיוס שאחרי משחק לא משכנע נגד סביליה - הוא חזר להיות משמעותי מאוד עבור הקבוצה. לוקאס ואסקס אמר עליו - “הוא יהיה קראק, זה בטוח”, והמאמן סולארי שנשאל על שיתוף הפעולה בינו לבין בנזמה אמר - “דברים טובים קורים כשהם משחקים יחד, הם מבינים זה את זה”. ‘איפה הגבול של ויניסיוס’, שאלו במארקה ונהנו להציג את הוידאו בו הברזילאי משחיל בין הרגליים של שחקן ג’ירונה. במארקה הוסיפו שסולארי החליף אתמול את כל שלישיית האמצע - טוני קרוס חוזר, יורנטה גם כן ואפילו איסקו קיבל דקות.

‘ריאל מדריד בתחושה של שיפור במשחקים האחרונים’, כתבו במארקה, על החדשות הטובות מצד הקבוצה של סולארי ששיכנעה נגד סביליה והמשיכה נגד ג’ירונה. ‘אם יש זמן טוב עבור ריאל מדריד להשתפר - זה עכשיו. הליגה קשה אבל שאר המפעלים חשובים מאוד וריאל מדריד בחיים. החורף היה קר אבל ריאל מדריד רוצה להפוך את הפרולוג באביב שלה’. נכתב שהלב של הקבוצה הוא במרכז השדה שגם תורם בגולים, הסגל מתעמק ובקרוב ריאל תקבל גם את אסנסיו ובייל שיצטרכו להוכיח את עצמם כדי לחזור להרכב. ויניסיוס ובנזמה בכושר טוב מאוד ובעיקר לוקה מודריץ’. לריאל יש חמישה או שישה משחקים עד שתגיע לאמסטרדם, והיא רוצה להראות למה היא מסוגלת.

ויניסיוס ימשיך בהרכב למרות בייל ואסנסיו?

“החיוך של ריאל מדריד” , כתבו בשער המארקה על הילד הברזילאי הלא-הוא ויניסיוס. עם שובם הצפוי של בייל ואסנסיו שהחלימו מהפציעה, בתקשורת במדריד תוהים מה יעשה סולארי. הברזילאי עצמו נחוש לשמור על מקומו בהרכב. והמספרים, אגב, מגבים אותו לחלוטין. הרבה יותר מילד פדאלדות. ויניסיוס רשם 881 דקות בריאל מדריד העונה. הוא כבש פעמיים ובישל עוד שמונה בישולים, כולל סחיטת פנדל, כלומר מעורב בשער כל 80 דקות. וזה הנתון הטוב ביותר בקבוצה, יותר מבייל(שער\בישול כל 115 דקות), בנזמה(שער\בישול כל 132 דקות) וגם טוב יותר מאודריוסולה ואסנסיו. בנתונים מחשיבים גם סחיטות פנדל.

בינתיים לויניסיוס יש את התמיכה הגדולה של חדר ההלבשה וכמובן המאמן. “קשה להאמין שהוא בן 18, הצמיחה שלו נהדרת משבוע לשבוע. הוא מביא הרבה תעוזה, רעננות ואומץ במשחק שלו”, סיכם סולארי. בששת המשחקים האחרונים הוא פתח בהרכב. נגד ריאל סוסיאדד בברנבאו הוא עלה מהספסל בניסיון להציל את המולדת, אך מאז המצב השתנה. האם ויניסיוס ימשיך להיות ‘titularísimo’?

‘אסור להסס, צריך להצביע עליו בבירור כאחד המפתחות לשינוי הגדול של הקבוצה’, כתבו במארקה. ‘הסתכלו עליו בחשדנות בתחילת העונה, האם הוא הגיע בתזמון מתאים, ועכשיו אף אחד לא מפקפק בו, הוא אחד השחקנים החשובים בקבוצה’. בכתבה הוסיפו שויניסיוס מכבד ומעריך כל דקה בריאל מדריד ולא התעצבן כשלופטגי לא שבר אותו, הוא שיחק באותה המוטיבצייה גם בריאל מדריד קסטיליה, וסולארי זוכר את זה. והקפטן ראמוס אומר עליו - “הוא מאוד צעיר אבל שחקן בשל ונמצא ברגע גדול, הוא יכול לתת לריאל מדריד הרבה דברים טובים”. בקבוצה מסכימים: האופטימיות שלו מדבקת והוא נראה כמן בן 28.

המשחק האחרון נגד ג’ירונה שיפר משמעותית את מעמדו. הנה מפת הנגיעות שלו בכדור. הוא בישל את הרביעי לבנזמה בקלאסה, סחט את הפנדל כשניסה לחתוך למרכז ולבעוט, היה מעורב גם בשער של ראמוס כשמסר למבשל מרסלו. הוא נמצא בשמאל אבל לא מפסיק לייצר. הוא יצר שישה מצבים, כידרר שלוש פעמים וגרם לסכנה מתמדת. הוא גם חילץ חמישה כדורים. ב-2019 הוא שיחק 532 דקות, השלישי הכי הרבה בקבוצה כשרק ראמוס עם 540 דקות, וקאסמירו עם 566 - מקדימים אותו.

ויניסיוס שואף להיות ‘קיר שקשה להתגבר עליו’, כפי שכתבו במארקה. לאוהדים אין בכלל ספק. בייל ואסנסיו יחכו לזמן אחר. ברוב מוחץ ובלתי-נתפס, לא פחות מ-94% מהאוהדים בטוחים שסולארי חייב להמשיך לתת לו את האשראי בהרכב. הטריו ההתקפי שדובר עליו בתחילת העונה - בייל-אסנסיו-בנזמה - נשכח כלא-היה. עכשיו תורם של לוקאס-בנזמה-ויניסיוס. בין השנים האחרונים יש שיתוף פעולה לא רע…

כותרות העיתונים הבוקר:

התקשורת במדריד מרגישה שהקבוצה של סולארי מקבלת כיוון והופכת מוכנה לאט-לאט לחודש פברואר המאתגר שעתיד לפקוד אותה. ובמארקה וב-AS יודעים לפרגן כשצריך, כמו שעד עכשיו בעיקר ידעו לקטול. את עיקר המחמאות גורף קארים בנזמה אחרי 90 דק’ קסומות, אבל גם החברים שלו לא יוצאים ‘בידיים ריקות’. בתזמון מושלם כבר החלוץ הצרפתי את השער ה-300 שלו בקריירה, בערב כה גדול, וזו החלוקה: 207 במדי ריאל מדריד, רחוק רק שער אחד מהוגו סאנצ’ז, 66 במדי ליון ועוד 27 במדי נבחרת צרפת, במדיה לא שיחק מאז 2016.

אלה לא היו מספרי הברזל היחידים מאתמול: ריאל חיברה ניצחון ליגה שלישי ברציפות, וזו הפעם הראשונה שהיא מנצחת פעמיים בחוץ; השער הרביעי היה שמח במיוחד עם החזרה של גארת’ בייל שהגיע למאה שערים בריאל מדריד, ועוד על כך - לחצו כאן , והקפטן סרחיו ראמוס השווה את עונת השיא שלו מ-2016/17, כשהגיע לעשרה שערים(ב-31 משחקים), והפעם לא בפנדל אלא בנגיחה קלאסית. זה היה השער ה-50 שלו במדי ריאל מדריד בנגיחה. בעקבות השער של בייל הוא נשאר הכובש השלישי בטיבו בקבוצה. אבל עזבו מספרים, אתמול באמת היה טוב מראה עינים, כשריאל גמלה לאספניול על ההפסד בשנה שעברה.

קארים בנזמה , איך לא, קטף את מרבית המחמאות. “בנזמה הקוסם”, סיכמו בשער המארקה - משמאלכם, ‘הוא גרם לאספניול לייאוש עם צמד’, ובאתר הציגו את הוידאו עם המהלך הנפלא בו הוא מכדרר בקלילות מול שחקני אספניול, במהלך שלא הסתיים בשער. עוד על ריאל כתבו שהיא הציגה את הגירסה הטובה ביותר שלה העונה. בסיקור המשחק בחרו בכותרת ‘בנזמה שולט בקורנייה’ ושהוא הציג מופע. כמובן שהוא קיבל את הציון הגבוה של 3 כוכבים; ב-AS - מצד ימין, כתבו ‘בנזמה בלתי-ניתן לעצירה’ ושהצמד שלו לא הותיר לאספניול שום סיכוי. בכותרת בסיקור באתר כתבו ‘בנזמה נראה משוחרר’, ‘פארטידזו של הצרפתי שהותיר את הפציעה מאחוריו’. כמובן שהוא קיבל את הציון 3 כוכבים.

המחמאות בנוגע לבנזמה לא נעצרו. חורחה ואלדאנו אמר בראיון שהוא נמצא בכושר הטוב בקריירה שלו. ב-AS כתבו שזה בנזמה הטוב ביותר שריאל מדריד ראתה, וניתחו את הסיבות לכך - הוא טוב ובריא פיסית ולא סובל מפציעות; שיתוף הפעולה עם לוקאס ואסקס ו-ויניסיוס שמאפשרים לו ללכת לשער כל הזמן; הוא נראה רעב ולא מחפש למסור; וגם העובדה שהוא לא בצל של כריסטיאנו רונאלדו. בנזמה המוביל והמנהיג יותר מאיי-פעם. ברדיו מארקה כתבו שבנזמה הוא היחיד שלאט-לאט מצליח לעמוד בציפיות ונותן מעצמו כמו שבקבוצה קיוו ביום שאחרי כריסטיאנו. 87% מהמצביעים בסקר המארקה כתבו שזו הגרסה הטובה ביותר של בנזמה איי-פעם.

החלוץ עצמו אמר לאחר המשחק - “אני חלוץ ‘9’ עם נשמה של שחקן מס’ 10. אני תמיד רוצה להיות מעורב במשחק”. בנזמה המחויך אמר שהוא לא יודע אם זה המשחק הטוב ביותר שלו העונה, אבל הוסיף שאסיסטים מאוד חשובים לו למרות שהקהל והעיתונאים תמיד מבקשים עוד גולים. על השיפור של הקבוצה - “חיפשנו את הקו הזה, אנחנו צריכים להמשיך ככה, עם הרעב הזה. אנחנו צריכים בכל משחק להראות כמה אנחנו טובים”. “אנחנו צריכים לשים את הידיים ככה”(מראה על היד הפגועה), סיכם בנזמה. “לכולנו פה בקבוצה יש הרבה כדורגל וזה ברור, כי אנחנו ריאל מדריד ולא סתם השחקנים הגיעו לכאן”. בנזמה סחט מחמאות גדולות מלוקאס ואסקס שאמר ‘בנזמה הוכיח שהוא ה-‘9’ הטוב בעולם’, והמאמן סולארי אמר - “כולם נהנים מהכדורגל של בנזמה”. החלוץ סיים את המשחק עם 93% הצלחה במסירות.

אבל היה עוד כדורגל מלבד בנזמה. ריאל מדריד קיבלה תשבוחות. במארקה כתבו שזה מה שקורה שריאל מדריד מריחה את הצ’מפיונס, שיש סיבות לאופטימיות ונראה שהקבוצה חזרה אחורה בזמן לתקופות טובות יותר בהן היא מאיימת. הורעפו מחמאות גם ללוקה מודריץ’ שבישל את השער של ראמוס. בפינה הטקטקית של ה-AS כתבו שריאל מדריד מציגה את הגירסה המהירה והאגרסיבית ביותר שלה והציגו כיצד חטיפת כדור בחצי של אספניול הובילה לשער הראשון בדקה הרביעית. גם דני קרבחאל אישר בראיון שהוא חושב שהקבוצה טובה יותר בלי הכדור. לוקאס ואסקס סימן מטרות נועזות - “זו ריאל מדריד שרצינו להראות. אנחנו עדיין נלחמים בכל המפעלים. אנחנו רוצים לנצח את כל משחקי הליגה ואז נראה”.

השחקנים ארגנו לעצמם ארוחת גיבוש. נעדרו: בייל שלא דובר את השפה, קרוס שישן בשעות האלה וקיילור.

לא מבין איך בייל עד היום לא חשב על להוריד Duolingo וללמוד קצת את השפה הכי קלה בעולם

השאלה זה מי המשיך עם מרסלו לאפטר

לוקה מודריץ’ מציג: יותר ‘10’ מאיי-פעם

לוקה מודריץ’ חזר, וזה שווה זהב עבור ריאל מדריד. כך סיכמו במארקה. אבל מודריץ’ לאחרונה עושה יותר מהרגיל - הוא לא רק מתקל, מנהל את המשחק מאחורה ועוזר להשתחרר מלחץ בשל חוכמת המשחק שלו, אלא משחק קרוב יותר לשער. ‘יותר ‘10’ מאיי-פעם’, כמו שכתבו במארקה, ולסולארי יש בכך חלק. הקרואטי התאושש סופית, ואחרי שבסוף השנה(2018) קטף כל תואר אישי אפשרי עם הפסגה - כדור הזהב, בתחילת השנה הזו הוא מוכיח למה. הוא הפנים של ריאל מדריד החדשה שמסוגלת גם לנצח וגם לשחק כדורגל טוב.

יש סיבה ותוצאה. מודריץ’ הטעין מחדש את מיכל הדלק שנגמר. גביע העולם הותיר אותו מותש לחלוטין. הוא שילם מחיר על כך שרצה לחזור במהירות, אחרי קדם עונה כמעט לא קיים, רצה להיות שם עבור הקבוצה, אחד המנהיגים. זה קרה לו בעבר, בעונת הבכורה במדריד, אליה הגיע אחרי מאבק ומלחמה נצחית קשה מול דניאל לוי וטוטנהאם. רק עם הגול באולד-טראפורד בחודש מרץ הוא הצליח להתאושש. לופטגי ניסה להקל עליו וסיפסל אותו לא מעט, החליף אותו, מנע ממנו לשחק משחקים מלאים. עכשיו זו כבר היסטוריה. מודריץ’ החדש מרגיש שוב בעל הבית. הוא מצטרף להתקפה יותר מתמיד, מרגיש חופשי, הביטחון חזר אליו, הוא שורף שטחים ומנסה לכבוש יותר שערים.

אמרנו כבר, סיבה ותוצאה? הוא כבש שלושה שערים בשבעת המשחקים האחרונים. מגמר אליפות העולם למועדונים דרך שערים בשני משחקי ליגה רצופים - הגולאסו מול בטיס והשער מול סביליה ‘עם הבאזר’ אחרי שהפעיל לחץ נהדר על ההגנה וזכה בפרס. הוא מעולם לא כבש במדי ריאל בשני משחקי ליגה רצופים. הרצף נמשך גם נגד אספניול - הוא פרץ יפה עד לרחבה והבעיטה שלו שנבלמה הגיעה לבנזמה שכבש - דחק לרשת, והוא גם בישל את השער של ראמוס בנגיחה. מודריץ’ עבר מזמן את המספרים הממוצעיים שלו מבחינת גיחות לרחבה ואיומים על השער וגם נגיעות בכדור בחצי המגרש של היריבה. הממוצע של מודריץ’ העונה נע על 38 מסירות בחצי של היריבה ועוד 2 גיחות קדימה, ומאז: 66 מסירות בחצי המגרש של היריבה ו-8 גיחות.

סולארי היה זה שעודד אותו והטריף אותו להצטרף מאחור באופן קבוע. אתם יכולים לשים לב למטה למפת הנגיעות שלו בכדור. לאחר המשחק נגד סוסיאדד הגיע נאום הזעם של מודריץ’ שהתפוצץ מכעס על ההפסד בברנבאו. “אנחנו משחקים חרא. אנחנו צריכים לדבר בינינו כמו גברים ולהשתפר”, אמר מודריץ’, כשסולארי די הובך מהדברים ואמר שמדובר בקשיי שפה. אבל מודריץ’ התכוון גם התכוון לכך. ריאל מדריד הבינה את המסר, מודריץ’ דיבר כמה דקות בולדבבאס יחד עם הקפטן ראמוס, וגם בנזמה ומרסלו. מאז חל שיפור להוציא משחק הגביע נגד לגאנס. ריאל מדריד יודעת - כשמודריץ’ חוזר לעצמו הוא שמח יותר. וגם ריאל מדריד שמחה…

חלק מהשינוי הוא, לדעתי, המציאות החדשה שבה אנחנו לא יכולים להסתדר התקפית ללא עזרה מהקשרים. בתקופתם של זידאן ואנצ’לוטי המאסה ההתקפית שלנו בעזרתם של המגינים הספיקה לרוב לנצח את המשחקים ולהבקיע שערים. העונה אין לנו את אותה המאסה ולכן סולארי חייב לאפשר לשחקני מרכז השדה להשתתף בהתקפות של הקבוצה.

לולא היתה לנו התקפה מספקת, אני בספק אם מודריץ’ ושאר החברה מהקישור היו מקבלים כזה חופש התקפי מסולארי. בינתיים זה חדש בשבילנו, ולכן זה מגניב, למרות שאני חושש שבמשחקים קשים יותר החופש ההתקפי הזה יגרום להרבה שטחים בחלק האחורי שלנו בלי אף אחד שיזכה בכדורים חוזרים וישיג שליטה בכדור.

גם ככה החלק האחורי שלנו מופקר רוב הזמן והקבוצות מטיילות לנו בחצי שלנו כל הזמן, אז אם אפשר להרוויח מזה קצת התקפה למה לא?

שובו של מרקו: אסנסיו בסטטוס 'לא ידוע’

בשעה טובה מרקו אסנסיו חוזר לעניינים אחרי פציעה. קרלוס קארפיו כותב בטור שלו על אסנסיו בסטטוס לא ידוע ותוהה - איזה גירסה נוכל לראות מהקשר הספרדי - זה שסנוור את אירופה במשך שנתיים או השחקן המטושטש והמפוחד של ריאל מדריד מאז הקיץ, דווקא כשקיבל את המפתחות.

מבין כל הקאמבקים והפצועים שחזרו בלבן, לאט-לאט, אסנסיו ללא ספק מושך את מרבית העניין(כנראה משום שאתה כן יודע מה תקבל מגארת’ בייל, לטוב ולרע). הוא נחשב לנכס ענק לריאל מדריד, חלק מעתיד המועדון והאפשרות שלו למשוך שחקנים צעירים ברחבי העולם. הוא עדיין לא תואם את הציפיות האלו במהלך חצי העונה עד עתה. אסנסיו, כמו גם הנשיא פרס והמנכ"ל חוסה אנחל, משוכנעים שבסופו של דבר הוא ישתלט על המקום וימלא את הוואקום שנותר, כפי שחשבו בקיץ, וכן יעמוד בהבטחה.

הסטטיסטיקה של אסנסיו מציגה 25 משחקים - 1470 דקות, ארבעה שערים וארבעה בישולים מאז תחילת העונה, אבל הרגשות החבויים מאחורי המספרים משאירים המון אכזבה, טונות של אכזבה, הרבה מעבר לכך. מרקו היה חסר חשיבות ביותר מדי משחקים, צועד במקום במקרה הטוב והולך לאחור במקרה הרע, במקום לעשות את קפיצת המדרגה. אולי היכולת שלו לא כזו רעה כמו שפת הגוף שלו, היעדר הרעב והתשוקה. לא מובן מאליו שריאל מדריד נתנה לכריסטיאנו רונאלדו ללכת ולא צירפה אף כוכב אחר, למרות שקיבלה ברקס מניימאר. ריאל מדריד החליטה לבטוח בטריו אסנסיו-בייל-בנזמה כדי שיחד יפצו על הגולים של כריסטיאנו שהלכו לאיבוד ואינם עוד. הוא היה titularísimo עם לופטגי ושיחק 73% מהדקות גם אם נגד רומא וברצלונה סופסל לטובת איסקו. אבל לא הוא ולא בייל הגיבו טוב לקרדיט הרחב. רק בנזמה עשה זאת לפרקים.

לאורך הדרך עמד לחובתו ולנגד “הפולמוס של המכונית”, והרעש שהתעורר בעקבות הראיון שלו במארקה, עליו הוא וודאי מתחרט. “כמובן שאני רוצה למשוך את המכונית ביחד עם החברים והשחקנים הטובים הנוספים”, ניסה לתקן, “מפריע לי שמפקפקים בשאיפה שלי משום שהראתי כבר שאני רוצה ויכול להיות שחקן מרכזי בריאל מדריד”. מאז הגעתו של סולארי, זה לא עבד. הוא קיבל צ’אנס במשחקי הגביע ובליגה פתח בהרכב נגד אייבר ולא הרים את הרמה מעל יתר חבריו. הוא מאבד ממעמדו בחלק המקצועי בהדרגה ונראה שמקומו נמוך בהיררכיה. בחצי גמר האליפות העולם למועדונים גם הפציעה לא עזרה לו, בוודאות. היררכיה בקבוצה גדולה? הצעירים נדחקים לפינה? הנה הוא ‘נלחם’ מול ויניסיוס.

אז 43 ימים לאחר מכן, אסנסיו צריך לעבוד קשה מאוד כדי להרוויח שוב את המקום בהרכב, שם הוא מתחרה מול החוצפה והרעננות של ויניסיוס והעבודה והאיזון שמביא לוקאס ואסקס - יציב, מוכן לכל תרחיש, עובד. אין ספק שהוא כדורגלן טוב ומוכשר משניהם, אבל זו תהיה טעות לזלזל בתעוזה של ויניסיוס והאיזון שמבטיח לוקאס, הרבה התמדה. כולם מצפים עכשיו שהכישרון היוצא דופן שלו יפרוץ…

שמח לשתף איתכם עוד כתבה שלי ב-‘וואלה ספורט’, שוב על כדורגל ספרדי וריאל מדריד והפעם לקראת הקלאסיקו: הפריחה של בנזמה

אחרי תשע שנים של מלחמת הישרדות, ביקורות בלתי פוסקות ובוז מהיציעים, קארים בנזמה זוכה לאהבה כדמות המרכזית של ריאל מדריד. נקודת המפנה, מבחן המנהיגות והחופש ביום שאחרי רונאלדו. החלוץ הצרפתי מגיע לאתגר הקלאסיקו כשהוא “בכושר הטוב בקריירה”

לפני יותר משנה החליט גארי לינקר, חלוץ העבר האנגלי, להגיד בקול רם את מה שרבים חושבים: “קארים בנזמה הוא אוברייטד”. בקבוצה גדולה כמו ריאל מדריד, חלוץ חייב לכבוש יותר משער בשני משחקים. בנזמה עצמו נעלב, זינדין זידאן הביע צער, אבל הגדיל לעשות הנשיא פלורנטינו פרס שקבע: “קארים בנזמה הוא שילוב של רונאלדו הברזילאי וזידאן”. כובש שערים כמו הראשון ומכדרר ובונה משחק כמו השני. חתיכת מחמאה מהאיש שיודע דבר או שניים על גלקטיקוס. מהאיש שהביא את שניהם תוך שנה בתחילת העשור הקודם. הלינק המלא

כשכתבתי על בייל ‘הספרינט האחרון של גארת’ בייל?’ בפתיחת עונת 2017/18 - אתם זוכרים איך זה נגמר. עם מרקו אסנסיו לצערי קלעתי בול. את דויד ויאה ניחסתי לחלוטין בנבחרת ספרד בקאמבק שלו - נפצע. אחוזי ההצלחה שלי לא משהו, אז קארים נותן היום או לא?