דבר התקשורת :: Rueda de prensa

הכל התחיל ברומא

משחקו הראשון של זינדין זידאן בליגת האלופות בריאל מדריד היה נגד רומא. הן כשחקן, איי-שם ב-2001/02 בברנבאו, והן כמאמן, ב-1/8 הגמר ב-2015/16, הפעם באולימפיקו. ‘הכל התחיל ברומא’ , שם תקעה ריאל מדריד את היסודות הראשונים שלה בדרך להשתלטות על העולם, בדרך להפיכתה להיות קבוצה בלתי-ניתנת לעצירה באירופה. הכל התחיל באולימפיקו, ב-17 בפברואר 2016. זידאן לא ידע ואף אחד לא היה יכול לדמיין ואפילו לחלום על כך שהוא יעזוב כעבור שנתיים, שלושה חודשים ותשעה ימים כשהוא מוביל את ריאל מדריד לשלוש זכיות בליגת האלופות: ה-11, ה-12 וה-13. רק מלכתוב את המילים האלה יש לנו צמרמורת.

זיזו לקח את המושכות חודש קודם לכן, וב-9 בינואר עמד על הקווים נגד דפור, וריאל מדריד פתחה עם 5:0 ענק. ריאל של זידאן פתחה מעולה עם 5 נצ’ ותיקו וניסתה לצמצם את הפער מברצלונה. הפסד לאתלטיקו בדרבי בברנבאו בסוף החודש קילקל הכל והרחיק את ריאל ממירוץ האליפות, אבל ריאל הכינה פיניש דרמטי שכמעט הספיק לה. באירופה, זה הספיק לה ועוד איך. ריאל ניצחה 2:0 באולימפיקו במשחק קשה אחרי מחצית מאופסת. גולאסו של כריסטיאנו בכדור שפגע בפלורנצי ועלה מעל ידי השוער, וחסה בשער יפה עם ריצה מחצי מגרש - כבשו את השערים, זידאן התחיל בצורה מפוארת. בתקשורת חגגו על התמונות. זידאן לא רק ניצח במשחק הבכורה שלו בצ’מפיונס אלא ממש ‘זכה בחדר ההלבשה’. החיבוק הארוך והחם שלו עם כריסטיאנו שרץ אליו לאחר שכבש את השער, וכן עם הקפטן ראמוס - היה מרגש. כל שחקני הספסל הצטרפו.

“האחדות של הקבוצה חשובה מכל, היא מהותית. כמובן שיש אחד שעושה את ההבדל, קוראים לו כריסטיאנו רונאלדו, אבל כשאני רואה שחקנים שלא משחקים בהרכב ועדיין מאושרים איתנו - אני מתרגש. זה מדהים לראות את כולם שמחים וחוגגים יחד”, אמר זידאן לאחר המשחק. הקפטן ראמוס שיניף את הגביע בסיום העונה, במה שיהפוך לשגרה, הכריז חד משמעית שזוהי תחילתו של סיפור יפהפה. “כל השחקנים מאושרים”. זה היה הדימוי של ריאל מדריד החדשה. ‘את רומא לא בנו ביום אחד אבל פירקו ב-90 דק’, כתבתי להנאתי בסטטוס משעשע בפייסבוק על רקע תמונה שלי ושל חבר מבסוטים עם הצעיף.

רומא הייתה ההתחלה של תור הזהב של ריאל מדריד, תור הזהב מספר שתיים אחרי הקבוצה של די-סטפאנו ופושקאש בסוף שנות ה-50. המסע הראשון הסתיים במילאנו אחרי הגמר שלא נגמר נגד אתלטיקו מדריד, 1:1 בתום 120 דקות ודו-קרב פנדלים מצמרר(חואנפראן…לקורה!). התחנה הבאה הייתה קארדיף בגמר עם מחצית שנייה מדהימה ו-4:1 על יובה, ושיא השיאים היה בקייב ב-26 במאי 2018 עם זכייה שלישית ברציפות בליגת האלופות. לא היה כדבר הזה.

ריאל מדריד עברה בשנה האחרונה את המסלול הקשה ביותר - ניצחון כפול עם פאריס סן-ז’רמן אלופת צרפת(3:1 בברנבאו - מהפך, ו-2:1 בחוץ), את יובה אלופת איטליה(3:0 ענק בטורינו והפסד 3:1 קשה בברנבאו) ואת אלופת גרמניה באיירן מינכן(ניצחון 2:1 בגרמניה - מהפך, ותיקו 2:2 בברנבאו), וקינחה עם ה-3:1 על ליברפול באדיבות בייל המחליף, בנזמה וקאריוס. ריאל באותן שנים ניצחה בכל משחק חוץ קשה. אשתקד היא רשמה ניצחון היסטורי בדורטמונד בביקור מס’ 7. היא ניצחה את באיירן מינכן ונאפולי ב-2016/17 כמוכן.

רק 33 משחקים בליגת האלופות יש לזידאן ברזומה כמאמן, וזה מספיק לו ל-3 זכיות - רקורד בלתי-נתפס. וזאת על אף שריאל מדריד סיימה פעמיים במקום השני בבית. המאזן של ריאל עומד על 23 נצחונות, 6 תוצאות תיקו ו-4 הפסדים בלבד(נגד וולפסבורב בגרמניה, נגד אתלטיקו בגומלין אחרי 3:0 גדול בברנבאו, נגד טוטנהאם 3:1 בוומבלי בשלב הבתים, וכמובן נגד יובה). וכעת, ריאל מדריד ‘חוזרת לנקודת ההתחלה’. הכל התחיל ברומא…

פדרול מפרסם שיתכן והסופר קלאסיקו ישוחק אצלנו במקדש. יאללה תביאו

https://twitter.com/elchiringuitotv/status/1068142628359888896

הרקורד של ריאל בשלב הבתים בליגת האלופות. המועדון שלנו סופר אך ורק זכיות בליגת האלופות, הגביע החשוב מכל - 13 פעמים. לא גמרים ולא פחות. ועדיין, אפשר לציין רקורד נחמד של ריאל מדריד שהעפילה משלב הבתים בפעם ה-23 , מאז שינוי הפורמט כמובן, 22 פעמים מהן ברציפות. ריאל לא שיחקה בליגת האלופות בעונת 1996/97, לאחר שבעונה הקודמת סיימה רק במקום השישי בטבלה. אלא שמאז 1997/98 היא העפילה בכל הפעמים. ברצלונה(2001), באיירן מינכן(2003), מנצ’סטר יונייטד(2006 ו-2012) - לכולן היו עונות בלהות שהסתיימו כבר בשלב הבתים, לריאל מדריד לא.

ריאל מדריד היא הקבוצה שהעפילה הכי הרבה פעמים משלב הבתים. מקדימה במעט את באיירן מינכן(21) וברצלונה(20). עוד בדירוג: מנצ’סטר יונייטד(18), ארסנל(17), יובנטוס(16) ומילאן(15). בקצה התחתון: פורטו וצ’לסי עם 14 העפלות, ואינטר וליון עם 10 כ"א. כמובן שבין 1999/00 ועד 2002/03, שונה הפורמט והיה נהוג לקיים את ‘שלב הבתים השני’, אותו גם כן ריאל מדריד הצליחה לחלוץ. פעמיים מהמקום הראשון(2001, 2002) ופעמיים במקום השני(1999, 2003). ואם כבר, ריאל העפילה 15 פעמים לשלב הבא כאלופת הבית, כפי שקרה העונה. בשנתיים הקודמות עם זידאן, הזכיות בגביע ה-12 והגביע ה-13 - ריאל סיימה כסגנית של בורוסיה דורטמונד. פעמיים בעבר ניצחה ריאל בכל משחקיה בשלב הבתים - ב-2011/12, כששיחקה יחד עם אייקס, ליון ודינמו זאגרב, וכן ב-2014/15 כשיחד איתה שיחקו ליברפול(3:0 באנפילד ו-1:0 בברנבאו), באזל ולודוגורץ’.

’הקיר של אירופה’: קבלו את הצמד ראמוס ו-ואראן

ריאל מדריד שיחקה נגד דינמו זאגרב בשלב הבתים בליגת האלופות ב-22 בנובמבר 2011 במשחק חסר חשיבות. היא כבר הבטיחה את ההעפלתה לשלב הבא מהמקום הראשון אחרי ארבעה נצחונות רצופים. דווקא באותו ערב, ריאל ספגה שערים ראשונים במפעל(ניצחה 6:2), אבל חשוב מכך - זו הייתה הופעת הבכורה של ראמוס ו-ואראן באירופה יחד. ראמוס עדיין לא היה קפטן, רחוק מזה, בן 25, ואילו ואראן, בהופעת הבכורה שלו בקבוצה, היה בן 18 בלבד. אפשר לומר ‘והשאר היסטוריה’. הצמד הגדול של אירופה נולד, הצמד שיוביל את ריאל לזכייה בארבעה גביעי אירופה…

קפצנו קדימה בזמן, ה-27 בנובמבר 2018. שבע שנים עברו. ראמוס ו-ואראן מציגים משחק קצת טוב יותר מהרמה הבינונית שלהם העונה, ריאל מנצחת את רומא בלי לספוג - ניצחון 2:0, ומסיימת כאלופת הבית. ראמוס הוא כבר הקפטן הנצחי, בן 32, ואילו ואראן בן ה-25 משחק כבר שמונה עונות בריאל מדריד. הם השתנו, אבל ההגנה נשארה טובה - באירופה. המשחק נגד רומא היה מיוחד - 35 הופעות יחד, ושימו לב למאזן המטורף: 26 נצ’, 8 תוצאות תיקו ו-28 שערי חובה, ממוצע של 0.8 שערים למשחק. מתי לריאל מדריד היו מספרים כאלה בליגה הספרדית למשל? ‘הקיר של אירופה’ וגם ‘חומת ליגת האלופות’ כתבו במארקה.

השניים שיחקו יחד בשלושה גמרים של ליגת האלופות. ואראן פתח בהרכב בגמר הדסימה ב-2013/14 ע"ח פפה שהגיע פצוע לישורת האחרונה של העונה, וריאל מדריד ניצחה 4:1. כעבור שנתיים אמנם פפה שיחק במקום ואראן, אבל בגמר נגד יובה ב-2016/17, לאף-אחד לא היה ספק שואראן יהיה בן זוגו של ראמוס בהגנה. גם בגמר נגד ליברפול אשתקד במהלך הניצחון 3:1 - שניהם בלטו לטובה.

ההפסד היחיד של ריאל מדריד כשראמוס ו-ואראן בהגנה, הגיע בגומלין 1/2 גמר הצ’מפיונס ב-2016/17. ריאל ניצחה 3:0 במשחק הראשון כששניהם בהרכ,ב ובגומלין, אתלטיקו החזירה עם 2:1. נגד יובנטוס בעונה שעברה, כפי שאתם זוכרים - ראמוס נעדר בשל השעייה. ואראן לא שיחק בהפסד לוולפסבורג ב-2015/16, וגם לא נגד יובה ב-2014/15. בתבוסה לדורטמונד ב-2012/13 שניהם אמנם פתחו בהרכב, אך מוריניו רצה הגנה גבוהה, וראמוס שיחק כמגן ימני ע"ח ארבלואה. העונה שניהם שיחקו יחד פעמיים נגד רומא. הקפטן ראמוס קיבל מנוחה בהפסד לצסק"א, ונגד פלזן בברנבאו ואראן לא שיחק. לעת עתה, סיפור האגדה נמשך…

קצת חדשות:

• בטח שמתם לב ש קיילור נאבאס התראיין בספרד ואמר - “משוער שהיה אלוף אירופה עם ריאל מדריד שלוש פעמים ברציפות” - הפכתי לשחקן ספסל". עם סולארי הוא לא שותף באף משחק.

• מארקה: פרשת איסקו , שאגב העלה תמונה מחוייכת עם מודריץ’ באימון וכתב לאוהדים “כוחה של שמחה”, קשורה לבעיות פיזיות ולא לכימיה בעייתית עם סולארי. סולארי חושב שאיסקו חסר קצב משחק, נרתע מאגרסיביות ולא טוב באימונים. לא חזר לעצמו באמת מאז בעיות התוספתן.

• בייל מחפש לכבוש בברנבאו לראשונה מאז רומא בספטמבר. בייל כבש 50 גולים בברנבאו ו-37 גולים במשחקי החוץ, יחד עם 7 נוספים במגרשים נייטראלים, כמו בשני גמרי ליגת האלופות ובגמר גביע המלך.

קיילור צריך להיות אסיר תודה על כל יום שהוא זכה להיות שוער ראשון. אין לי אמפתיה כלפיו, הוא בחר להישאר לאחר שקורטואה הגיע.

לא מסכים. נכון שהוא בחר להישאר וידע שהוא עלול לחזור לספסל, אבל בשנה האחרונה וגם העונה הוא היה מצויין. לדעתי הוא פתח בזכות ולא בחסד ואני מצטער בשבילו, יכל לפתוח בהרכב של הרבה קבוצות טופ. מצד שני קורטואה נראה מצויין גם הוא ובהתחשב בכך שהוא אמור להיות אפודה ראשונה בשנים הקרובות אני מבין את ההחלטה של סולרי.

קיילור נתן עונה ראשונה באמת יוצאת דופן, ומאז התכנס פחות או יותר לרמה סבירה+. שוער מעולה, לא לריאל מדריד. בעונה שעברה לטר שטגן הייתה מנייה עצומה בנוקאאוט המוקדם של ברצלונה בליגה. אנחנו זכינו בצ’מפיונס למרות קיילור, שבשלוף לרעתו זכור הגול הקל של קימיך נגדו ולפחות 2 משלושת השערים של יובה במדריד, שאלמלא ואסקס לך תדע מה היה הולך שם בהארכה.

באופן כללי, יש המון המון דברים טובים בחיים של כדורגלן על. המחיר, לפחות לדעתי, הוא הדרישה הלא מתפשרת לרמה גבוהה והסיכון להיות מוחלף.

מצד שני כדאי גם להזכיר את המשחקים שלו מול באיירן ומול אותה יובנטוס בטורינו שבשניהם הוא הציל אותנו עם כמה הצלות מדהימות.
קיילור פתח את השנה בצורה נהדרת,הוא היה טוב מאוד ןנתן כמה הצלות טובות ולא היה פחות טוב מקורטואה.

שחקנים צריכים להפסיק לחשוב שתואר קבוצתי מעיד בהכרח על היכולת האישית שלהם. קיילור, כבודו במקומו מונח, אבל הוא, למעט שנה ראשונה שלו, לא באמת היה השוער הטוב ביותר שיש. ברוב שנותיו היב מדובר בשוער טוב, אך באחד שכל פעם דובר על להביא לו מחליף.

מעריך אותו, אך לא מגיע לו יותר משהוא קיבל ומקבל

היום שאחרי הניצחון על ולנסיה

שתי תמונות גדולות היו אתמול בסנטיאגו ברנבאו, שגירד את כמות 70 אלף האוהדים. ראשית, הטירוף של דני קרבחאל שהיה אחראי לשער העצמי של ולנסיה אחרי פעולת לחץ מדהימה בתוך הרחבה. השנייה - החיוך המבויש המשותף של איסקו וסולארי, כששניהם שמו את הסערה האחרונה מאחוריהם, שניות ספורות לפני שהקשר עלה כמחליף שלישי למשחק.

קרבחאל לא רק הכי טוב על המגרש(‘זה ברור, לא צריך אפילו לשאול’, כתבו במאר’ה), אלא גם מככב בעמדת הראיונות: “איסקו השחקן האהוב ביותר בחדר ההלבשה”. המגן הודה לאוהדים על התמיכה - “הם הכוח שלנו ובלעדיהם אנחנו חלשים. אנחנו חייבים להם, ברור לנו שהתוצאות לא מספיק טובות”. על הצעירים אמר - “המועדון בחר בפילוסופיה של רכישה וקידום צעירים לטווח בינוני-ארוך, וזה מוכיח את עצמו. אני רוצה לברך את יורנטה על משחק מעולה וגם את האחרים”. המאמן סנטיאגו סולארי מנגד, שרושם 6 נצ’ ב-7 משחקים, אמר “אני מרוצה מכולם”. “בייל היה עייף וקצת פצוע, הוא נשקיע הרבה נגד רומא. הקהל תמיד דורש יותר. בואו נתמקד באלה ששיחקו מעולה - לוקאס, סבאיוס ויורנטה”. על האחרון אמר - הוא היה פנטסטי, יכול להוות גיבוי לקאסמירו והעומק הוא המאפיין של הקבוצות הגדולות. סולארי הודה שהקבוצה שיחקה מחצית אחת טוב ומחצית אחת גרועה, וכתב שריאל איבדה קצת כוחות, הייתה מתוסכלת שלא כבשה יותר משער אחד ושולנסיה השתפרה. ‘קבוצה עם שתי פנים’, כתבו במארקה על ההבדל התהומי בין שתי המחציות.

‘הצעירים השאירו את ריאל מדריד רצינית’ כתבו בשער ה-AS, ובמארקה כתבו על השלישייה - יורנטה-רגילון-ואלוורדה שנראית נהדר, כמה כיף לראות. ‘איזה ילדים יש לסולארי!’ כתבו שם. יורנטה קיבל את הציון הכי גבוה בסיקורי המשחקים - 3 כוכבים, כמו קרבחאל. במארקה כתבו על ‘החיים החדשים’ והמהפך המדהים שלו, ולכן זכה לסיים 180 דקות במשחקים חשובים כמו באולימפיקו ונגד ולנסיה. לפניכן הוא רשם 101 דקות בלבד בכל העונה, ו-90 מהן במשחק הגביע נגד מלייה. הנה ‘מפת הנגיעות’ שלו בשני המשחקים האחרונים. אתמול הוא דייק ב-79 מ-83 המסירות שלו, כלומר 93%, ובאולימפיקו רשם אחוז יפה נוסף - 51 מסירות מדויקות מתוך 56. אתמול היו לו 7 חילוצי כדור וכדורים חוזרים, לעומת 8 באולימפיקו.

במהלך הניצחון אתמול ריאל רשמה על שער נקי בפעם החמישית בשבעת משחקי הבית שלה - כך עשתה במחזור הפתיחה נגד חטאפה עם אותה תוצאה בדיוק, הדרבי כזכור הסתיים בתיקו 0:0, וריאל ניצחה על ה-0 גם את אספניול ו-ויאדוליד. אם נוסיף גם את המשחק בליגת האלופות נגד רומא, הרי שריאל שמרה על שער נקי ב-6 מ-8 משחקיה בברנבאו, עם אופצייה לשפר זאת עד ל-7 משחקים מתוך 10, אם לא תספוג במשחק הנעילה נגד צסק"א מוסקבה בשבוע הבא. בתקשורת החמיאו לטיבו קורטואה שרשם הצלה מדהימה מבטשוואי במצב של יתרון דחוק, ואפשר לומר לראשונה העונה שבאמת הביא נקודות.

עוד שחקן שצוין היה דני סבאיוס עם השתחררות מדהימה אבל דווקא בתוך הרחבה שלנו - הנה זה . לוקאס ואסקס היה מבסוט על האמון מהמאמן וכבש במשחק שני ברציפות, הוא אמר שהמחצית הראשונה הייתה הכי טובה של ריאל מזה זמן רב ושהקבוצה שיחקה עם הרבה התלהבות. הקפטן ראמוס עם משחקו ה-405 במדי ריאל בליגה - עקף את מיצ’ל והוא במקום התשיעי מבין שחקני ריאל מדריד. ומנגד, בצד המפוספס דיברו על גארת’ בייל ששוב הוחלף מוקדם בגלל פציעה ולא סיים את הבצורת שלו לעיני הברנבאו.

מודריץ’ יזכה היום בכדור הזהב

כפי שנאמר, השחקן שזוכה בכדור הזהב כבר קיבל שיחת טלפון ועודכן על כך, אבל אסור לפרסם את המידע הזה. לוקה מודריץ’ יזכה היום בכדור הזהב בערב גאלה מרגש ב-21:45. ערב זה יחתום את השנה הגדולה בקריירה של מודריץ’. הוא יהיה זה שישבור את הרצף המדהים של כריסטיאנו ומסי החל מ-2008 - כל אחד מהם זכה בכדור הזהב 5 פעמים. האחרון שעשה זאת לפניהם היה קאקא ב-2007, והוא פרש מכדורגל לפני חודשים ספורים. השנה של מודריץ’ - אתם מכירים אותה בעל-פה - זכייה שלישית ברציפות בליגת האלופות עם ריאל מדריד במאי, העפלה לגמר המונדיאל עם קרואטיה ושבירת ההישג של הנבחרת של שוקר ב-1998’, בהמשך זכה בתואר השחקן המצטיין של המונדיאל. באוגוסט נבחר לשחקן הטוב ביותר באירופה ע"י אופ"א ובאוקטובר זכה בפרס נוסף מטעם פיפ"א. בשער המארקה סיכמו: ומודריץ’ הוא זה שלוקח את כדור הזהב.

מודריץ’ יקדים לא רק את כריסטיאנו ומסי אלא גם את אלופי העולם רפאל ואראן, קיליאן אמבפה ילד הפלא ואנטואן גריזמן שדיבר בלי הפסקה על הרצון לזכות בכדור הזהב, אחרי שהניף את גביע הליגה האירופית במדי אתלטיקו מדריד. בשנה שעברה כשריאל מדריד פירקה את סביליה 5:0 בהתאם לזכייה החמישית של כריסטיאנו רונאלדו בכדור הזהב, אותו הציג לראווה ובגאווה לפני הקהל - מודריץ’ נעמד בצד ומחא כאפיים, הופיע ברקע. הפעם התואר יהיה שלו, ותהיו בטוחים שכריסטיאנו שלא יגיע לטקס - ישלח הודעה ויברך.

אתם יודעים עד כמה המועדון שלנו מאוהב במעמדים האלה, בפודיום של כדור הזהב וערבי הגאלה. אפשר לומר שריאל מדריד נכנסה ל-‘מוד כדור הזהב’ החל משריקת הסיום של המשחק נגד ולנסיה ביום שבת בברנבאו. הברנבאו כבר הריע ללוקה בתחילת המשחק וגם לאחר שהוחלף. ריאל מדריד עושה דרכה לפריז, ומעבר לנשיא פרס שיחכך ידיו בהנאה, במעמד האהוב עליו חוץ מגמר ליגת האלופות - ריאל תגיע גם עם הקפטן ראמוס וחיזוק מרשים של שתי אגדות עבר: המלך ראול שמעולם לא הצליח לזכות בתואר הזה, וגם רוברטו קרלוס.

כדור הזהב של מודריץ’!

הקשר הקרואטי בן ה-33 זכה בפרס ונישל מהמעמד את כריסטיאנו ומסי שלא זכו בתואר לראשונה מזה עשור, והשלים שנה מהאגדות כשכל המשפחה ‘ביציע’. הכל על היום המיוחד שעבר על לוקה שלנו - בהמשך

ערב הענקת כדור הזהב ללוקה מודריץ’, אני הייתי מאלה ש-‘העזו’ לערער על הקביעה. לא שאני ממעיט בערכו של מודריץ’ ומורשתו, ועל הצניעות האופיינית שלו, אבל חשבתי שגם השנה כריסטיאנו רונאלדו ראוי לפרס. אלא שעם ההכרזה הרשמית על לוקה - קשה היה שלא להתרגש. הקרואטי הצנוע הוא זה ששובר את המונופול של כריסטיאנו ומסי שחלקו את התואר בעשר השנים האחרון, חמש זכיות לכל אחד. כבר בחמישי, לפי הדיווחים, התקשרו מ-‘פראנס-פוטבול’ להודיע לזוכה על כך שנבחר, והיה חייב לשמור על דיסקרטיות. אז תהיו בטוחים שמודריץ’ ידע, אבל עד לרגע קבלת הפרס הוא לא האמין שזה קורה לו. התלבש יפה, הגיע עם הילדודס וכל המשפחה ‘ביציע’, וחייך חיוך ענק.

על העונה האחרונה של מודריץ’ מיותר להרחיב. ‘השנה של מודריץ’, כתבו עליו במארקה על רקע תמונה מכל אירועי המפתח שלו. גולת הכותרת היא ההעפלה ההיסטורית לגמר המונדיאל אחרי טורניר ענק שלו(שער נפלא נגד ארגנטינה בשלב הבתים, בין היתר) טורניר עם אינספור הארכות והכרעות מהנקודה הלבנה, בסיומו מדינה שלמה לא הייתה יכולה להתאבל אחרי ההפסד 4:2 לצרפת. כמובן שהוא היה חלק מריאל מדריד שזכתה בפעם השלישית ברציפות בליגת האלופות, גם אם לא היה נפלא כבעבר. מודריץ’ הוא הקרואטי הראשון בהיסטוריה שזוכה בפרס המכובד, ושימו לב לזה - השחקן הראשון איי-פעם שנבחר גם לשחקן המצטיין במונדיאל, גם לשחקן השנה של פיפ"א, וגם זוכה בכדור הזהב.

כמובן שהאירוע היה ארוך מאוד, נמשך למעלה מ-5 שעות עם תרצו, מהגעת השחקנים ואנשי האליטה של הכדורגל, ביניהם פלורנטינו פרס, איך לא, ועד חלוקת הפרס האחרון. לאט-לאט פורסמו הדירוגים של השחקנים, הטופ 30, החל מאיסקו שלא זכה לנקודות, מרסלו במקום ה-19, הקפטן ראמוס, דרך בייל ובנזמה שהיו בצוותא במקום ה-19, קורטואה מהמקום ה-14 ורפאל ואראן השביעי - מכובד. כריסטיאנו רונאלדו סיים כסגנו של מודריץ’, התהפכו היוצרות, ועל אף שכצפוי נעדר מהטקס - תהיו בטוחים שהוא בירך כמו שצריך. מודריץ’ קטף 753 נקודות, הרבה מעל כריסטיאנו השני עם 478 נקודות, כשגריזמן מסיים במקום השלישי עם 414. במארקה פירסמו בהמשך את הבחירות של כל העיתונאים, והישראלי - נוח קליגר, בחר באמבפה במקום הראשון.

פלורנטינו פרס חיכך ידיו בהנאה וכמובן דיבר על ‘סיפור האהבה ו-‘ההיסטוריה המיוחדת’ שיש למועדון הזה עם כדור הזהב. באתר הרישמי ציינו את כל הזוכים, גם אלה שלא זכו בפרס על תקופתם בריאל מדריד כמו פאביו קנבארו, קאקא, מייקל אואן ואחרים. מודריץ’ עצמו יישאר קצת לנוח בפאריס ובלי קשר הוא לא היה משחק נגד מליה במשחק הגביע. בריאל מדריד מחכים שיציג את הגירסה הטובה ביותר שלו, מה שטרם קרה העונה. ומה היה ל מודריץ ’ עצמו להגיד?

“זו הרגשה ייחודית שקשה לי כרגע לבטא במילים. אני רוצה להודות לכל חבריי, למשפחה. עזרתם לי להיות שחקן ואדם טוב יותר. ותודה לכל מי שבחר בי”. בהמשך הוסיף מודריץ’ - “אם זכיתי בכדור הזהב כנראה שעשיתי דבר מיוחד. כילדים יש לנו חלומות. החלום שלי היה לשחק בקבוצה גדולה. כדור הזהב הוא יותר מחלום עבורי. זה כבוד לזכות בתואר ולהקדים את כריסטיאנו ומסי ועוד כשרונות ענק. המפתח? עבודה קשה, התמדה ועקביות, לא להישבר ברגעים קשים. תמיד אמרתי, שום דבר טוב לא בא בקלות”. מודריץ’, למי שהיה ספק, רוצה לפרוש במדי ריאל מדריד. “נותרו לי עוד שנתיים בחוזה ואני מקווה שאוכל להישאר עוד קצת. בכל-מקרה אני מאוד רוצה לפרוש בריאל מדריד. אני מקבל הרבה חיבה ואהבה מהאוהדים ומכולם. המשפחה שלי נהנית במדינה ואני רוצה להמשיך ליהנות בכל רגע מהמועדון הגדול הזה ולזכות בתארים”.

“בהיסטוריה של כדור הזהב ייראו שחקן מקרואטיה, מדינה קטנה וצנועה, וכמה אני מעריך את הבית שלי והמקום ממנו באתי. כריסטיאנו ומסי הם שחקנים היסטוריים, מהגדולים איי-פעם, אי-אפשר להשוות אף אחד לשני אלה. אני עדיין לא מאמין שאני כאן על חשבון אחד מהם, והם חברים שלי”.

בהמשך נחשף קטע שאמר מודריץ’ בראיון ודיבר על זינדין זידאן. מודריץ סיפר:“כשזידאן מונה למאמן הוא התקשר אליי למחרת ודרש ממני להיכנס למשרד. הוא הסביר לי מה הוא מצפה ממני ככדורגלן. שמחתי לשמוע מה הוא חושב עליי ויצאתי מהשיחה מרוצה, האמנתי שיום אחד אוכל לזכות בכדור הזהב כמוהו. הוא היה האליל שלי”. הוא גילה קצת על העבר - הוא נבחר בדינמו זאגרב בגיל 15 לשחקן המצטיין לאותה קבוצת גיל, וזה היה הגביע הראשון שלו. ארסנל דחתה אותו בגיל 18 וזה רק דירבן אותו להשתפר, ובסופו של דבר מצא את עצמו בקבוצה אחרת בלונדון. בטוטנהאם לדבריו התפתח מאוד כאדם ובזכות הארי רדנאפ עבר הסווה לעמדה אחורית יותר ולמד לקרוא את המשחק בצורה טובה יותר. מודריץ’ עצמו הצביע לואראן, כריסטיאנו וגריזמן.

בשער ה-AS כתבו ‘מודריץ’ - זהב-לבן’ על רקע הדירוג של חמשת הראשונים, ובמארקה ציינו שזכה בכל הפרסים האינדיבידואליים האפשריים, על רקע הציטוט שלו שלא העז לחלום על זכייה בכדור הזהב אלא רק על לשחק בקבוצה גדולה. הברכות והאיחולים מהחבר’ה החלו לזרום. החבר הטוב מאתיה קובאצ’יץ’, היום בצ’לסי, כתב על שחקן ענק ואדם יוצא דופן. הקפטן ראמוס היה הראשון לברך, בתמונה מביתו על רקע מודריץ’ מניף את הגביע. לוקאס ואסקס, וגארת’ בייל חברו מטוטנהאם עוד - היו הבאים בתור.

מסכים שהיו לו משחקים מעולים והצלות מדהימות אבל ברוב המקרים נכנסנו לבור בגללו,נגד באירן לא היינו נזקקים להצלות האלה אם לא הגול של קימיך שבכלל ניסה להרים ואיכשהו זה עבר את קיילור,ובגומלין רבע הגמר נגד יובה ספג 2 גולים רכים ובשלישי כבר ממש בישל למאטווידי,עם כל הכבוד והאהבה הוא שוער טוב,אבל ממש לא יציב וזה לא מספיק לקבוצה ששואפת לכל התארים.
קורטואה עם הגנה פח זבל מצליח להיראות מעולה מתחילת העונה ומבחינתי אי אפשר להשוות ביניהם בכלל,קורטואה כמה רמות מעל.

קיילור היה גדול בעונה הראשונה גם אם לא היינו זקוקים ליכולת שיא שלו בזכייה בליגת האלופות למשל(הוא לא שיחק ב-4:3 על שחטאר, וספג שער ראשון במפעל - נגד וולפסבורב בגרמניה), היה טוב בעונת האליפות - לעתים טעה בגדול ולעתים החזיר, והעונה האחרונה הייתה באמת לא טובה. אני מודה שאני מאוד מחבב אותו, ומצד שני - גם קורטואה לא הדף כלום עד למשחק נגד ולנסיה, את ההדיפות הגדולות הוא עשה אחרי שהמשחקים כבר נגמרו - למשל נגד אייבר. השער שספגנו ברגע האחרון נגד אלאבס היה לא מעט בגללו למשל. קורטואה שוער מעולה אבל העונה שלו בצ’לסי לא הייתה טובה ולא הייתי ממהר לדבר על שדרוג בין הקורות, לפחות עדיין לא.

קורטואה עדיין אולי לא הוכיח שהוא מספיק טוב, אך קיילור כבר הצליח להוכיח שהוא לא מספיק טוב.
אני מעדיף להמר על קורטואה במצב הזה.

הנתון המעודד של סולארי| וגם: ראיון של קרוס

חלק מההבדל? אצל סולארי כבשה ריאל מדריד 25 שערים ב-8 משחקים, כאשר לא פחות מ-13 שחקנים שונים הבקיעו. אצל לופטגי ריאל כבשה 21 שערים ב-14 משחקים, כאשר רק 8 הבקיעו. צריך להיות הוגנים ולציין שסולארי אימן את הקבוצה בגביע המלך בניגוד ללופטגי וזה היה טבעי ששחקנים צעירים ישחקו ויכבשו, אבל זה לא רק זה. אפשר לדבר על לוקאס ואסקס שכבש שני שערים עם סולארי בשבוע שכלל את האולימפיקו ואת ולנסיה וניצל את ההזדמנויות שלו, את דני סבאיוס שכבש גולאסו מדהים בבלאידוס נגד סלטה ויגו, וגם קרוס כבש אצל סולארי - במשחק נגד ויקטוריה פלזן בליגת האלופות. בנזמה כרגע הוא מלך השערים אצל כל אחד מהם - 6 אצל לופטגי ו-4 אצל סולארי. אצל בייל למשל, הוא כבש 4 עם לופטגי ו-2 עם סולארי. אסנסיו כבש שלושה עם סולארי ואחד עם לופטגי. מרסלו דווקא כבש שלושה שערים בשבוע אחד אצל המאמן המפוטר.

בהקשר זה כתבו במארקה על קבוצת הילדים של סולארי והציגו את הגרף עם חלוקת כל הדקות מהרגע שהצטרף. קארים בנזמה מוביל עם 572 דקות וקצת אחריו הקפטן ראמוס(544) - ככה זה שנאצ’ו פצוע ו-ואייחו אף פעם לא כשיר, ואחר-כך טיבו קורטואה עם 540 דקות כלומר שישה משחקים מלאים(לא שיחק בגביע). קריסטו, פראן גארסיה ופידלגו ערכו הופעת בכורה במשחקי הגביע נגד מלייה. הדוגמא הטובה והטרייה ביותר היא מרקוס יורנטה שנכנס לעניינים ושיחק בכל שלושת המשחקים האחרונים, וגם צמד המגנים. שימו לב שאודריוסולה הוא הרביעי עם 503 דקות בעידן סולארי, והמגן השמאלי רגילון ששיחק בבלאידוס בין היתר וניצל את הפציעה של מרסלו(405 דקות). ובצד השני, אם לא נחשיב את הקאנטרוס החדשים(את ואלוורדה כן) - איסקו במצב רע עם מספר הדקות החמישי הכי נמוך - הוא שיחק יותר רק מואייחו ומריאנו, קאסמירו ו-ואראן. לוקאס ואסקס שישי במספר הדקות ואחריו במעט דני סבאיוס שכבר עבר את מספר הדקות שלו אצל לופטגי.

נתון אחרון שפורסם לגבי סולארי הוא כמות השערים, וכמובן שסולארי נהנה ממזל וממשחקים נוחים. ריאל לא כבשה רק נגד אייבר והבקיעה בשבעה משמונת משחקיה. ולנסיה בברנבאו זה משחק לא פשוט ואולי גם נגד רומא והבלאידוס, אבל כמובן שיש שני משחקי גביע באמצע בהם ריאל כבשה עשירייה. בכל-מקרה, ריאל עם ממוצע של 3.125 שערים עם סולארי בשמונת משחקיו. פלגריני ב-2009 הציג רף גבוה יותר של 26 שערים בשמונת המשחקים הראשונים שלו - 3.25.

טוני קרוס בראיון:“לא הייתי רוצה להיות מאמן, להמשיך עם החיים האלה רחוק מהבית הרבה זמן, וזו שליטה בלעדית על הקבוצה”. קרוס מספר שלא חשב מעולם על מקצוע אחר ושאחיו הגדול היה זה שלקח אותו לשחק כדורגל. “בגיל 16 כבר התאמנתי עם הקבוצה הבוגרת של באיירן מינכן, בזמן שהחברים שלי התעסקו בעיקר בלימודים”. הוא הולך עם נעלי ספורט לבנות לכל מקום - “זה אתגר עבורי ללבוש מגפיים שחורים למשל, אתגר גדול”, זו ממש השריטה שלו. על המעבר מבאיירן לריאל - “זה היה צעד גדול עבורי, הייתי בן 24 ועזבתי את המדינה שלי ואת כל מה שאני מכיר. אבל אני מרגיש טוב מאוד כאן. אשתי נהנית, הילדים שמחים, אני מצליח, מזג האוויר טוב, ואתה יודע…גם בכדורגל הכל בסדר”, צוחק.

ונסיים עם עדכוני העברות: במארקה דיווחו שהיכולת הטובה של חאבי סאנצ’ז הבלם מקסטיליה משהה את העניין במאריו הרמוסו מאספניול(גם הוא תוצר מחלקת הנוער של המועדון). ייתכן ובקיץ ריאל תרכוש את הבלם אבל בינואר זה לא יקרה. מנגד, מי שמחפש את דלת היציאה בינואר הוא השוער קיילור נאבאס שממש לא נספר ע"י סולארי

מודריץ’ מגיב למבקרים בנוגע לזכייתו בכדור הזהב

לא פשוט לעצבן את לוקה מודריץ’, אבל עובדה שהצליחו. הקשר הקרואטי התרגש מהזכייה בכדור הזהב אך מייד אמר שהיה מוותר על כל הפרסים האישיים לטובת זכייה במונדיאל, ומעבר לכך - לא אהב את הביקורת הקשה נגדו. בראיון במולדתו לעיתון הקרואטי ‘Sportske Novosti’ הוא עולה להתקפה כפי שלא עלה לעולם, הנה דבריו::

כריסטיאנו ומסי. “שני שחקני על ואפילו תופעות של כדורגל, משחקים תפקיד דומיננטי במשך למעלה מעשור. יש להם אינסוף איכותי. אבל כאן - כדור הזהב - מדובר על הביצועים העונתיים וההצבעה מורכבת מקולות של מאמנים, שחקנים, אגדות כדורגל, עיתונאים ואוהדים. האם כולם טוענים ועושים עוול? כולם לא בסדר? אם אנחנו רוצים לדבר על איכות השחקנים אז בכל שנה צריך לחלק את הפרס בין כריסטיאנו ומסי ולבטל את האפשרות להצבעה”.

הקשר עם כריסטיאנו. “חלקנו שש עונות נפלאות יחד, כנראה השנים הכי טובות בקריירה שלי. עשינו הרבה יחד. אני זוכר את הרגעים היפים שלי איתו”.

דבריו של כריסטיאנו על חדר ההלבשה של יובה. “אני נמצא כאן שש וחצי שנים כבר ואני יכול לומר בוודאות שחדר ההלבשה שלנו מדהים, אנשים מבוגרים, צעירים, כולם ביחסים טובים. האיכות לא רק על הדשא אלא גם בפן האישי. האווירה כאן מעולה תמיד. באופן טבעי יש ימים טובים יותר וטובים פחות, אבל הכוח של ריאל מדריד הוא הקבוצה, אחרת לא היינו זוכים בכל התארים האלה”.

עונה לצ’ולו. “אני מעריך את צ’ולו מאוד ומסכים לחלוטין עם הדרך שלו לפיה צריך לשמור על השחקן בקבוצה שלו בפנים ובחוץ ולתת לו את כל הביטחון, אבל יחד עם זאת אני לא אוהב את הדברים שהוא משמיע נגד ריאל מדריד, יש לו צורך תמידי לערער בנו ולפקפק בנו וזה חוסר כבוד, גם עבור אתלטיקו שהיא מועדון גדל. כאשר הם ניצחו אותנו - ידענו לברך אותם ביושר אחרי הסופר-קאפ. זה לא הוגן שאחרי שניצחנו אותם פעמיים בגמר ליגת האלופות בצורה מכובדת - הוא מדבר בצורה אחרת”.

תשואות כמו אינייסטה. “אני מודה לקהל של הואסקה. אני לא יודע אם אפשר להשוות ביני לבין אינייסטה הנפלא, אבל כבר קרה לי בספרד שאוהדי היריבה מחאו לי כאפיים, וגם במדינות אחרות. זו מבחינתי ההכרה הכי טובה עבור הכדורגל שלי ועבור מי שאני”.

ענייני המיסים. “כל מה שאני עושה הוא לפי החוקים בספרד, הבעייה הייתה כאשר שינו את הקריטריונים. יש לי עסק נוסף בתוך האיחוד האירופי”.

זכינו בתואר! זמן טוב לעורר קצת את הדיון:

כותרות העיתונים לאחר המשחק, בין היתר: ‘ריאל מדריד לא מהעולם הזה’. התקשורת במדריד עפה על התואר, כנראה מרגישה שזה התואר האחרון העונה. עוד קצת: במארקה וב-AS התפייתו יפה. “שלטון אלף הימים”, כתבו במארקה. ריאל קרובה לכהן אלף ימים ברציפות כאלופת אירופה. ב-AS על מאזן התארים המדהים של ריאל מדריד בארבע השנים האלה, מ-2014 ועד 2018 - לא פחות מ-14 תארים. זידאן אחראי על תשעה כמובן, אנצ’לוטי על ארבעה, וסולארי עם הראשון. רצף חסר תקדים. ‘השביעי באבו-דאבי’, כתבו במארקה, כשריאל הפכה לקבוצה שזכתה הכי הרבה פעמים בגביע הזה על גלגוליו השונים.

קרלוס קארפיו כתב במארקה: ‘כוחה של שושלת’. מוראטה היה היחיד שהדיח את ריאל בנוקאאוט מאז עונת הדסימה. אין ספק שהעונה רואים שהקבוצה הגדולה הזו סיימה את מחזור החיים שלה ויש ירידה גדולה. וזה הזמן להביט בפרספקטיבה נכונה ולהכיל ובעיקר להודות על השליטה באירופה ואינספור ההצלחות. על ההגמוניה של ריאל מדריד. ‘זו אקסיומה, אבל בספורט זה בסדר לא תמיד לנצח. אבל לא בריאל מדריד’. אלפרדו רלאניו כתב ‘ריאל מדריד ניצחה במשחק וזה מובן מאליו, אבל היא השיגה פסגה חדשה’, בעוד תומאס רונסרו כתב ‘שני טרבלים ורצפים היסטורים’.

מרקוס יורנטה - שער בכורה במדי ריאל מדריד, ה-MVP של הגמר, רצף המשחקים בהרכב וגם המשפט הכל-כך נכון - “בכדורגל הכל יכול להשתנות בין-לילה”. על הלילה הגדול בקריירה שלו - לחצו כאן

המספרים מהזכייה באליפות העולם למועדונים - ריאל מדריד עושה היסטוריה| הראשון של סולארי וגם השוער קורטואה| טריו הזהב שלנו, וגם: קרבחאל ומרסלו.

הקפטן סרחיו ראמוס מציג - ממשיך לכבוש בגמרים(פעם שישית בקריירה), ממשיך להניף תארים - תואר מס’ 20 במדי ריאל מדריד, כמו מרסלו - ועוד ועוד.

כותרות העיתונים::

שער ה-AS הבוקר - ’ היתומים של כריסטיאנו '- בנזמה(6) ובייל(4) כבשו יחד עשרה שערי ליגה והם הצמד הכי חלש של קבוצות הטופ באירופה להוציא את אתלטיקו מדריד שם דייגו קוסטה וגריזמן תרמו יחד שמונה שערים, בזמן שכריסטיאנו הוא הפיצ’יצ’י בליגה האיטלקית עם 14 שערים| ריאל מדריד כבשה 55 שערים בלבד אחרי 27 משחקים בכל המסגרות - הנתונים הכי נמוכים מאז עונת 2006/07 של קאפלו. וזה המצב: 34 שערים ב-13 משחקים עם סולארי, לעומת 21 שערים ב-14 משחקים עם לופטגי. במשחקי הליגה ריאל כבשה 24 בלבד, הכי נמוך מאז 1991, וחצי מהמספרים של ברצלונה. “זה לא שאלה שצריך לשאול אותי”, אמר סולארי לאחר הזכייה באליפות העולם למועדונים בהקשר של שוק החורף. כעבור כמה דקות השאלה חזרה ע"י עיתונאי אחר והמאמן השיב - “אני חושב שזכינו בתואר ומגיע לנו קצת לנוח כמה ימים”. ועכשיו שוב הספקות… עוד מזכירים בכתבה שהחלוץ האחרון שהגיע בחלון ההעברות בחורף הוא אדבאיור ב-2011, אחרי שמוריניו דרש חיזוק בשל הקשיים של בנזמה והפציעה של היגואין, והחלוץ מטוגו כבש 8 שערים ב-22 משחקים. לפניו הגיע הונטלאר ב-2008/09, ושנתיים קודם לכן היגואין, כשב-2005/06 היה זה אנטוניו קאסנו. כמובן שעכשיו יש את החוק החדש שמקל את המלאכה - שחקן יכול לשחק בליגת האלופות עם שתי קבוצות. עוד נתונים על ההתקפה, בנזמה מלך השערים העונה עם 11, בייל אחריו עם 10 ובמקום השלישי ראמוס עם 6 - כולם בפנדל חוץ מאחד. לאסנסיו יש ארבעה שערים - שלושה מהם בגביע, ולאיסקו גם כן יש ארבעה. מריאנו מנגד הבקיע רק שער אחד ושותף ב-357 דקות בלבד.

• סרחיו ראמוס סיים את שנת 2018 עם הישג יוצא דופן במונחים שלו - לראשונה בקריירה הבלם לא הורחק ולו פעם אחת במשך שנה קאלנדרית.

• ועוד קצת מספרים מהאתר הרישמי: מרקו אסנסיו רשם 54 הופעות בריאל מדריד בשנת 2018 - והוא שיאן ההופעות - 34 משחקי ליגה, 12 בצ’מפיונס, 6 בגביע המלך ועוד שאר התחרויות. בנזמה שני עם 53 משחקים ולוקאס שלישית עם 52. אסנסיו כבש 8 שערים ו-6 בישולים באותו פרק זמן. ב-2017 היו לו 45 משחקים וב-2016 רשם 17 הופעות| קארים בנזמה הוא השחקן שהשיג הכי הרבה נצחונות עם ריאל ב-2018 - ניצח 34| ראמוס עם תשעה נצחונות ותיקו בעשרת משחקיו ב-2018. המשחק היחיד בו ראמוס לא ניצח - התיקו מול באיירן בגומלין בברנבאו.

• באתר הרישמי קיבצו את מיטב השערים של הקבוצה ב-2018. מתחילים עם בייל והבעיטה לחיבור נגד דפורטיבו ב-7:1 בברנבאו, וכמובן שיש שם גם את המספרת האדירה בגמר הצ’מפיונס. מסובבת הסרגל של טוני קרוס מול סוסיאדד בטאץ’ עדין גם שם, הגול של ראמוס בנגיחה נגד בטיס, טיקי-טאקה אמיתי נגד לגאנס, המספרת של כריסטיאנו בטורינו ועוד גולים בליגת האלופות כמובן, ועוד ועוד ועוד. קליפ של ארבע דקות

• הדף הנקי של חסוס ואייחו . הבלם שנמצא בריאל מדריד כבר שנה וחצי רשם שנה מסויטת. הוא שיחק רק עשרה משחקים ב-2018, סבל מהמון פציעות שריר. העונה יש באמתחתו שני משחקים בלבד - נגד מלייה בבכורה של סולארי ונגד צסק"א בברנבאו כשריאל הובסה. הפעם הוא מקווה שזה יהיה אחרת, ואם לא אז סיכוי טוב שלא ימשיך בריאל מדריד.

טור במארקה: להביא מאמן חדש ושחקנים גדולים

"לדחוף את המהפכה" , זו הכותרת בטור המארקה של אמיליו קורטרראס. כשם שברור שריאל מדריד מתקשה בליגה כבר שנים, וזה רק הולך ומחמיר, וכן הביקורת הידועה על משחק ההגנה של מרסלו - גם ברור מה המועדון צריך לעשות כדי לשקם את עצמו: להביא מאמן חדש בכיר וגם שחקנים גדולים באמת. רק ככה אפשר יהיה לדחוף את המהפכה ולמלא את הריקנות.

הכותב מציין משחק מילים - כותב מצד אחד שהברנבאו מצד אחד מתרוקן ברמה המספרית והנתונים הם הגרועים ביותר בעשור האחרון(רמז: מאז הגעת כריסטיאנו), ומצד שני יש ריקנות גם בתחושה. ריאל מדריד מאכזבת יותר מתמיד, האוהדים מרגישים יתומים מצד הכוכבים - אלה שנמצאים - כוכבם דעך, הקבוצה משחקת בצורה משעממת ביותר ואין משחק קבוצתי, לקהל יש בטן מלאה על מה שקורה ולאף-אחד כבר אין אשליות ותקוות לסיום עונה גדול כמו בעונה שעברה, זה לא ממש ‘היינו בסרט הזה’. בעידן המפואר ביותר עם שלושה גביעי אירופה ברציפות - אסור לסיים ככה. ואין סוף למחשבות לגבי העתיד - ריאל מדריד צריכה קודם כל מאמן על שיתווה את הפרוייקט הבא.

הריקנות בעידן שאחרי זידאן וכריסטיאנו ניכרת היטב. מדיניות ההחתמה המופרזת של כשרונות צעירים היא לא לעניין ולא עומדת בציפיות. ולמועדון כזה אסור גם להמר על מאמן ביניים(וסולארי, עם כל האהבה אליו - הוא כזה). לרעות גדולות יש תרופות ענקיות. הגיע הזמן שריאל מדריד תצרף מאמן גדול באמת, וזידאן היה כזה רק בדיעבד, הוא גדל תוך כדי תנועה, אבל צמח בקסטיליה. פוצ’טינו, קלופ, אלגרי. מאמן יוקרתי, שיכול לקבל החלטות קשות, שיש לו אישיות, קול עבה, יודע לפקד. זה הדבר הראשון. מישהו שיוכל לבנות קבוצה ולהלהיב את המדרידיסימו. לשנות את המגמה השלילית, כאלה שיגרום לשחקנים - בין אם אלה שישנם ובין אם החדשים - למחויבות לשנות, מי שיישא את דגל המהפכה.

הסגל מראה סימנים גדולים של תשישות. ריאל צריכה להביט לשוק ולצרף שחקנים מובילים, כבר בינואר. בייל הוא לא היורש של כריסטיאנו, לא יהיה כזה לעולם והוא פצוע. מרסלו נראה כמו שחקן עבר. אסנסיו לא צעד קדימה. ראמוס, מודריץ’ ובנזמה כבר חצו את גיל 30. קורטואה וקרבחאל הם היחידים שמראים סימני חיים יחד עם מרקוס יורנטה. התחושה היא שרמת הסגל מתדרדרת משנה לשנה. את איסקו אנחנו לא יודעים איך להגדיר.

אז מה צריך לעשות? ללכוד כוכבים, לא שחקנים מבטיחים, אסטרטגייה מוכרת. פלורנטינו החל עם גישת הזידאנס-והפאבונס אבל צריך למצוא איזון. בהמשך הוא היה יכול להביא את השחקנים הטובים ביותר, וכך היה. בשנים האחרונות הסגל מלא בשחקנים לא בשלים. אסנסיו החל טוב, אבל מה נגיד על ויניסיוס, ואייחו, אודגורד ולונין שהיו והלכו. רודריגו וברהאים הם לא הפיתרון. זו לא הרמה הגבוהה ביותר, בטח לא עכשיו. הקבוצה הזו צריכה מהפכה. עדיף כמה שיותר מוקדם…