דבר התקשורת :: Rueda de prensa

שער המארקה עם טוני קרוס: “אם אנחנו רוצים לזכות בתארים אנחנו חייבים להשתפר”. הוא אומר שהקבוצה חייבת המשכיות ומסביר: “אנחנו נותנים משחק אחד טוב ואז שניים גרועים”. הקשר מוסיף שלזידאן תמיד יש פתרונות והוא לא חושש. וגם: שוב מדבר על הבחירה בריאל, על כך שהוא מרגיש בבית, הביקורות ועוד ועוד.

מדוע בחרת בריאל מדריד ב-2014? “זה קל מאוד. זה המועדון הכי גדול בעולם. חשבתי על זה הרבה, ב-2013 דיברנו עם באיירן והרעיון היה שאמשיך כך אבל היו בעיות ואמרתי להם שאין בעייה ואחפש אופציה אחרת. היה מונדיאל ואני חושב ששיחקתי לא רע (צוחק). אנצ’לוטי התקשר אליי ואמר שהוא רוצה אותי בקבוצה שלו. זו הייתה האפשרות הטובה ביותר”.

“כשהגעתי, כל המועדון, לא רק חברי הקבוצה והמאמן, נתנו לי תחושת אושר ושייכות גדולה, זה לא נורמלי. כמובן שגם האוהדים. בגרמניה אתה ציך קודם כל לבלוט ולשחק טוב, בריאל מדריד הם היו ככה מהרגע הראשון וזה נתן לי ביטחון”.

"ב-2014 ריאל זכתה בליגת האלופות, אז דמיינו לכם שהמאמן מתקשר אליי ורוצה שאשפר את הקבוצה שלו. זה היה המפתח להתחלה רגועה ללא לחץ. בשנה הראשונה שלי לא זכינו בתארים גדולים אבל הקבוצה הייתה טובה ואני גם ברמה האישית.

על שחקנים מגרמניה בקבוצה: אני לא יודע למה אין הרבה שחקנים מגרמניה בקבוצה, זו לא שאלה עבורי. סמי קדירה למשל שוחח איתי הרבה על ריאל, התייעצתי גם עם נצר גינטר. שמעתי דברים טובים על הקבוצה וגם על העיר, זה חשוב לדעת היכן אתה גר ושיהיה לך נוח. האקלים שונה מאוד בגגרמניה.

האוהדים: "האוהדים תמיד מבקשים ממך חתימות ותמונות. זה יפה שאוהבים אותך. לעתים אתה רוצה להסתובב בראש שקט וזה קצת מסובך יותר, לכן אני ומשפחתי לא גרים במרכז. אני אוהב שלווה בגלל האופי שלי. עכשיו אנחנו מדברים ספרדית וזה הרבה יותר קל. בגיל 24 לעזוב את המדינה שלך זה שינוי גדול אבל הצלחנו.

למה ריאל מדריד חסרת יציבות: “ובכן זה נכון שחסר לנו משהו בסופו של דבר, זה לא סוד, כולם רואים את זה. אנחנו לא עושים כמה משחקים טובים. אתה צופה בכמה משחקים ורואה הבדלים תהומיים. למשל נגד ברצלונה או המחצית הראשונה נגד אינטר. ברור שעלינו להשתפר. אם הסתדרנו היטב נגד ברצלונה עלינו לשחק ככה גם נגד שחטאר או קאדיס. לפעמים אנחנו טובים ולפעמים רעים מאוד. עלינו להשתפר כדי לזכות בתואר”.

מה חסר לקבוצה? אנחנו חיים במצב מוזר מאוד לכולם, משחקים כל שלושה ימים, סיימנו את העונה שעברה באיחור גדול ולא החתמנו שחקנים בקיץ. כעת יש פצועים, חלקם בגלל הקורונה אבל אני לא אוהב לחפש תירוצים. אנחנו בכל משחק מציגים 11 מעולים שיכולים לנצח כל יריבה. זה משהו ספציפי במשחק מסוים שחסר ולא דבר כללי. עלינו למצוא פתרונות ולהגיב".

האם שחקן מבין מהן רוטציות: “בסופו של דבר אני לעולם לא אוהב מצב שאני לא משחק, כל השחקנים חושבים כך. אבל אני גם מבין את המאמן כי יש לוח משחקים צפוף, זה לא יעצור, זה יהיה ככה עד ליורו. כשמצליחים פיזית ונפשית כולם רוצים לשחק אבל עלייך לקבל מנוחות ורוטציות”.

האם אתה מבין למה זידאן חוטף? “הוא יודע שבריאל אם אתה לא משיג תוצאות ולא עומד בציפיות, יש דיון לגביך. לכן אנחנו במועדון הזה, זה נורמלי. עם זידאן כבר היו לנו תקופות כאלה ויצאנו מהמשברים. לפני מספר שבועות הרי הפסדנו לקאדיס ולשחטאר ואז ניצחנו בקלאסיקו במשחק נהדר. אנחנו חיים ככה והמאמן שלנו הוא הראשון שיודע מה קורה במועדון הזה אם אין לך תוצאות. הוא ימצא פיתרון”.

“באיירן ללא ספק הקבוצה הטובה באירופה בחודשים אחרונים, אבל ריאל מדריד הייתה ככה כמה שנים ברציפות, היינו הטובים בעולם במשך שנתיים או שלוש. עכשיו באיירן הטובה ביותר וזה לא אומר עלינו שום דבר רע. הם משחקים נפלא ובכל משחק כובשים שלושה-ארבעה שערים. מבחינתי הזוכה בליגת האלופות היא הקבוצה הטובה ביותר כי זו התחרות שהכי קשה לנצח בה. בינתיים אנחנו לא פוגשים אותם אז זו לא בעיה. יש להם קצב גבוה מאוד, הם מפעילים לחץ”.

מה דעתו על סופר-ליג: “יש דברים טובים בזה, נראה הרבה משחקים ברמה הכי גבוהה שיש, משהו שהיינו רואים בחצי גמר ליגת האלופות. וכולנו אוהבים משחקים כאלה. זה יהפוך את הכדורגל לעוד יותר מעניין. אבל צריך גם לטפל בקבוצות הקטנות. אני מודאג מדברים אחרים, למשל שיווצרו עוד מפעלים ולא במקום - יש שבועיים-שלושה שבהם אנחנו לא משחקים ואני בטוח שפיפ"א ואופ"א ייצרו מפעל חדש. זה מדאיג אותי, הבריאות של השחקנים בסכנה. במשחקים לא נראה את הרמה הרצויה, השחקנים עייפים. זה כמו לשחק עוד גביע עולם למועדונים עם עשר קבוצות, זה לא נחוץ. אי אפשר לסחוט אותנו עוד”.

האם יפרוש בקבוצה: “ננסה. אני עדיין בכושר. לפני שנתיים הייתה עונה קשה. עכשיו קצת טוב יותר ונמשיך עוד קצת”.

עיתונאית של רדיו קופה טוענת שלוקה מודריץ’ יאריך את חוזהו בעונה נוספת עד 2022, העונה העשירית והאחרונה שלו במועדון. הקרואטי שמרוויח 11 מיליון יורו לעונה לא מאוכזב מכך שמספר הדקות שלו פחת ואין לו בעייה לקצץ בשכר. ב-AS נכתב גם כן על לוקה “החיים החדשים של מודריץ’”. זו בטח לא תהיה הפתעה אם יפתח בהרכב במשחק הקשה בלה סרמיקה נגד ויאריאל לאחר פגרת הנבחרות, כאשר קאסמירו אובחן כחיובי לקורונה ונמצא בספק, ופדה ואלוורדה ייעדר. במועדון חששו לאחר שמגן מנבחרתו אובחן כחיובי לקורונה במחצית משחק הידידות נגד טורקיה אך למזלנו הבדיקה של לוקה הייתה שלילית.

נכתב שוב שלוקה בעונה נהדרת. הוא עלה מהספסל בקאמפ נואו ורשם שער ענק ובכלל 20 דקות נהדרות, עזר לקבוצה להשיג את ה-2:2 נגד גלדבאך וגם כבש שער נפלא נגד שחטאר דונייצק שלא הספיק. העונה הוא חילק 398 מסירות מדויקות מתוך 440, כמעט 45 למשחק. 252 מהמסירות היו בחצי של היריבה. הוא חטף 45 כדורים. בסך הכל פתח העונה שבע פעמים - שש מהן בליגה. נכתב כי אורח חייו השתנה והוא שומר על תזונה ועל כן נראה נפלא. נגד אינטר דייק ב-13 מ-14 המסירות שלו והשרה שקט בדרך לניצחון.

כמו כן ביום שני הקרוב צפויות התפתחויות לגבי הקפטן סרחיו ראמוס . נטען כי הבלם יקיים מסיבת עיתונאים ויודיע על רצונו לסיים את הקריירה בריאל מדריד. גם פלורנטינו פרס אמור להתראיין. ההערכה היא שייקבל חוזה לשנתיים.

בנושא אחר: באתר הרשמי הזכירו את הלו"ז המטורף שמצפה לריאל מדריד לאחר פגרת הנבחרות, מתחילים כבר בשבת הבאה ה-21 בנובמבר עם לא פחות מ-11 משחקים ב-36 ימים: שמונה משחקי ליגה ועוד שלושה בליגת האלופות שיכריעו את שלב הבתים. סן סירו, פיחואן ודרבי בין היתר.

איקר קסיאס התראיין אתמול למארקה ואמר: “ברור לי שאחזור לכדורגל. זה העולם שלי. אם הייתי מאמן אז הייתי בסגנון של דל בוסקה, זידאן או אנצ’לוטי. הרגעים הגדולים בקריירה? נשאר עם המונדיאל כמובן והזכייה עם ריאל בגביע אירופה בשנת 2000”| לואיס פיגו סיפק ראיון דומה היום ודיבר על כך שהגלאקטיקוס שמרו על קשר מיוחד עד היום ותמיד היה חדר הלבשה חזק. הוא הבטיח שלא חתם על שום חוזה מקדים עם פלורנטינו פרס וכל דיווחי הפיצויי למיניהם ושהופתע מכך שזידאן פנה לאימון אבל הוא מספק את הסחורה

image

כן, אני יודע שתצחקו עליי שזה ראיון שלא מרגש אף אחד חוץ ממני. לא נורא. קאסמירו בראיון לאתר אופ"א - שימו לב לזה: "בריאל מדריד כל משחק חשוב אבל אנחנו נושמים וחיים בשביל ליגת האלופות, התחושה של לפתוח בגמר ליגת האלופות היא משהו שאי אפשר להסביר. כשכבשתי בגמר נגד יובנטוס לא ידעתי מה לעשות, הסתכלתי למעלה לשמיים והודיתי לאלוהים שאני חיי את החלום". וגם: על סרחיו ראמוס, זינדין זידאן (“יזכרו אותו גם בעוד 20-30 שנה”), התפקיד שלו (“אני צריך להתלכלך, אשמח אם בנזמה, הזאר, ויניסיוס או הקפטן שלנו יבקיע, אני לא אוהב להיות באור הזרקורים”). וכדורגל בימי הקורונה.

סתם סטיגמה

היום שאחרי הזוועתון נגד אלאבס (2:1) - עוד הפסד ביתי: [למזוכיסטים בלבד]

הנאחס של אדן הזאר נמשך: מספר 7 הפך לקללה. אתמול הוא כמעט כבש במהלך מרהיב אבל מייד לאחר מכן נפצע, בדקה ה-28. פעם מספר 7 של ריאל מדריד היה הדבר הטוב ביותר שיש, גורם לך לברק בעיניים, והיום? מנחוס. פציעה מספר שבע לבלגי השברירי. העונה יש לו כבר שלוש פציעות אחרי בקושי שלושה חודשים של תחרות. אסור לשכוח שהוא סבל גם מנגיף הקורונה. הבלגי שיחק רק שישה משחקים מתוך ה-14 של ריאל העונה והיה בחוץ כבר 70 יום. “הקללה של הזאר נמשכת”, נכתב במארקה. בסך הכל להזאר היו 229 ‘ימי חופשה’ אשתקד והוא רשם רק 22 משחקים. אחרי הניצחון על אינטר הוא אמר: “מה אני צריך? משחקים, המשכיות, דקות משחק” וזה לא קורה. הבלגי לא רק ייעדר נגד שחטאר אלא אולי אף מהדרבי.

כל הפציעות של הזאר:

עונת 2020/21:
28 בנובמבר, פציעת שריר נגד אלאבס אחרי 28 דקות, זמן היעדרות טרם ברור.
7 בנובמבר - אובחן כחיובי לקורונה, נעדר כשבועיים.
30 בספטמבר - פגיעת שריר רגע לפני ויאדוליד - 26 ימים בחוץ.
1 בספטמבר - אי נוחות ברגל ימין - חודש בחוץ.

עונת 2019/20:
16 באוגוסט - פגיעת שריר בירך שמאל, 30 ימי היעדרות.
26 בנובמבר 2019 - פגיעה בקרסול נגד פ.ס.ז’, 82 ימי היעדרות
22 בפברואר 2020 - נפצע נגד לבאנטה ונעדר ל-105 ימים.
28 ביוני 2020. סבל מבעיה בקרסול ונעדר 12 ימים.

כל מספרי האימה:
ריאל מדריד רשמה הפסד בית שלישי העונה בשישה משחקים בלבד העונה, לעומת שלושה הפסדים בכל 31 המשחקים הקודמים בכל המסגרות (22 ניצחונות, 6 תוצאות תיקו ו-3 הפסדים). ואם כבר הפסדים, זה היה הפסד ביתי ראשון שלנו לאלאבס מאז עונת 1999/00, בשלהי.

השער של חוסלו, אחרי המתנה של טיבו קורטואה, היה הראשון שריאל סופגת מחוץ לרחבה בליגה מאז ג’רארד מורנו נגד ויאריאל במאי 2019.

חמישה פנדלים נשרקו נגד ריאל מדריד בשלושת משחקי הליגה האחרונים, אותה הכמות שנשרקו נגדנו ב-52 המשחקים הקודמים בליגה.

זו הפעם הראשונה בה ריאל מדריד של זידאן לא מנצחת שלושה משחקי ליגה רצופים. זה לא קרה לריאל מאז ימי ז’ולן לופטגי המסויטים בחודש נובמבר 2018 - כלומר שנתיים.

ריאל רחוקה שש נקודות מאתלטיקו מדריד, לה יש משחק חסר. שימו לב לזה: “רמונטדה” של שמונה נקודות ריאל עשתה ב-2002/03, ובאליפות של קאפלו מחקה פיגור של שש נקודות.

הנה המאזן של זידאן ב-59 משחקי הליגה שלו בקדנצייה השנייה במועדון: 36 ניצחונות, 13 תוצאות תיקו ו-10 הפסדים. בלי מרסלו? 20 ניצחונות ו-10 תוצאות תיקו. עם מרסלו? 16 ניצחונות, 3 תוצאות תיקו ו-10 הפסדים.

סוף סוף בלי קלישאות. זידאן לאחר ההפסד 2:1 לאלאבס: “אני והשחקנים צריכים למצוא פיתרון. לא הצלחנו לשנות את הדינמיקה של המשחק וזה מאוד מפריע לי ומדאיג אותי”. עוד אמר: “אני לא אגיד כאן (בפני התקשורת) מה עלינו לעשות. אנחנו לא יציבים במשך כל העונה הזו. נגד אינטר שיחקנו נהדר והיום…ספגנו מהר ועשינו מעט מאוד במחצית השנייה. אין לי הסבר, לא אז וגם לא היום. אנחנו סובלים מהרבה פציעות אבל זה לא תירוץ. הזאר? אני מקווה שזה רק אי נוחות ולא פציעת שריר, הוא ייבדק”. ב-59 משחקי הליגה שלו לאחר שחזר למועדון, זידאן רשם עשרה הפסדים.

image

בתקשורת כמובן מתחו ביקורת קשה. בסיקור במארקה נכתב: “ריאל לא מיועדת למשחקים ללא תהילה. אחרי תצוגת תכלית בסאן סירו - קיבלנו את הגרסה החלשה וחסרת המושג של הקבוצה הלבנה, שספגה פעמיים משתי שגיאות חמורות. ריאל התרגלה לתבוסות. הכי גרוע שריאל כן מנסה אבל לא מצליחה”. נכתב כי קאסמירו חזר אמנם להרכב אך נוכחותו ההגנתית לא הורגשה. כמובן שהשיפוט הלא מוצלח בלשון המעטה צוין, כמו גם “השגיאה האולטימטיבית” של קורטואה שלא למד את הלקח. בציוני המשחק, קורטואה, מרסלו ואסנסיו קיבלו אפס כוכבים. לוקאס, עם שניים, זכה לציון “הגבוה ביותר”.

בשער ה-AS נכתב “ריאל מדריד שבורה”. בסיקור הדגישו - ריאל מדריד חוזרת לכאוס ולא הצליחה לתקן ‘את האסון’ נגד אלאבס. “הזאר שוב נפצע, מרסלו היה צריך לקבל פנדל וקורטואה שוב טעה, אלאבס המצוינת לא חששה לרגע”. עוד נכתב: "זה נראה כמו תאונה, אבל זה לא. ריאל נבהלה עוד לפני הפנדל המטופש של נאצ’ו. “שוב הייתה התחלה הרת אסון”. נכתב כי ריאל הייתה עצלנית, רשלנית, ללא התקפה, חלשה מאוד. “הזאר פעם היה גאון וכעת הוא לא עוזב את בית החולים. החבר הכי טוב שלו בקבוצה הוא הרופא”| טור דעה על הזאר: “שיילמד מקאקה - הברנבאו לא מחכה לאף אחד”. נכתב שהבלגי מראה שזו משימה בלתי אפשרית עבורו לשחק שלושה משחקים ועליו לבדוק את המקצוענות שלו, אם בכלל.

image

הפציעות, אוי הפציעות. במארקה נכתב על החר"פ של ריאל מדריד מודל 2020/21 והדרמה של זידאן שגורמת לכך שכל בחירת 11 היא ממש הישרדות. המספרים: 22 פציעות מתחילת העונה - 17 שחקנים כבר נפלו קורבן. 98 ימי היעדרות של הבלמים שלנו (רק רפאל ואראן בריא עדיין, טפו טפו טפו), 50 של המגנים הימניים ו-86 של החלוצים. גם אצל הקשרים באמצע המצב לא פשוט - אודגור היה בחוץ כבר 22 ימים. והזאר? הוא בחוץ כבר 70 יום במצטבר, אין חדש תחת השמש. אסנסיו נעדר ל-28 ימים.

בנושא אחר: קארים בנזמה חוזר והוא נכלל בסגל של ריאל מדריד למשחק נגד שחטאר דונייצק ביום שלישי וכנראה גם יפתח|. אדן הזאר עבר בדיקת MRI עם תוצאה לא ברורה, הוא ייבדק שוב היום (שני). אף אחד במועדון לא יגיד זאת אבל הוא לא ישחק עד הדרבי ב-12/12.

טורי דיעה ב-AS: “הכנפיים עדיין לא קוצצו” - למרות הכשלונות וחוסר היציבות של ריאל, אסור להספידה בליגה ובליגת האלופות (מנואל קובו)| טיבו קורטואה חוטף - “מוסיף לדיכאון הכללי”, כותב סנטיאגו סגורולה. “הוא עושה טעויות מביכות ביחס לכדורגלן מקצועני ושיקף את המשחק של ריאל נגד אלאבס”| אגב, הבועה של הנעת הכדור שוב התנפצה. ב-AS ציינו את 128 איבודי הכדור נגד אלאבס, כשרק במשחק נגד קאדיס היה גרוע יותר| עוד כתבה ב-AS: “ריאל מדריד הדו-קוטבית” - השתמשו במשפט של זידאן - ‘אין לי הסבר’, אותו אמר לא פעם. איך קבוצה שמשחקת טוב ומנצחת בסאן סירו ובקאמפ נואו, דבר לא שגרתי - נראית כל כך רע ומפסידה בבית לשחטאר, קאדיס ואלאבס?

אני כבר כמה שנים זרקתי ככה בעדינות אם יש בעיה בצוות הרפואי של המועדון ואני לא מתייחס רק לבייל לדוגמא שהיה ידוע שהוא פצוע כרוני. לגבי הזאר - אולי הוא לא מקצוען וזהו? באמת שואל מאיפה כל הנאחס הזה. אודריוסולה פשוט ליצן ולא כשיר אף פעם שצריך אותו. אני יודע שראמוס נפצע בפעם הראשונה בנבחרת, ועדיין…

היום שאחרי ההפסד 2:0 לשחטאר:

קייב מציגה את שקיעתה של ריאל מדריד: מהתהילה ב-2018 עד לקריסה ב-2020 | כתבה גדולה במארקה בסגנון ‘איפה היינו פעם ואיפה אנחנו היום’. ממאי 2018 (ה-26 במאי, ליתר דיוק) ועד ל-2 בדצמבר. “מה שנראה בנקודת השיא בלתי ניתן להריסה - קרס. יצירת המופת של זידאן, זו שהגיעה לשיאים בלתי נתפסים - אותה קבוצה שזכתה שלוש פעמים ברציפות בליגת האלופות, אך היא לא באמת אותה הקבוצה - התפרקה. כעת יש מעליה חרב על הצוואר, איום שמעולם לא היה, גם בעונות הקשות - לעוף מליגת האלופות. מהשער של בייל במספרת ועד לקבוצה שלא מסוגל לכבוש. “והכי גרוע” - זו לא הייתה קבוצה שחסרה רצון או מאמץ, היא פשוט לא יכולה”.

“ההופעה הזו הוכיחה שהוויכוח על העדר השערים הוא אינסופי”, נכתב, ובצדק. קבוצה שספגה עשירייה מגלדבאך וריאל לא הצליחה לכבוש מולה. אסנסיו רשם החמצה גדולה ואחרי רבע שעה - זהו-זה. ריאל כעת גם שברירית מאוד בהגנה. האוקראינים לא קלעו שלושה וחצי משחקים, עד שפגשו שוב את ריאל, כל חמשת השערים שלהם הגיעו נגדנו. זו נפילה פיזית ונפשית. השער שריאל ספגה מוטט את השחקנים, היא הייתה חסרת יכולת. הפעם, היא לא הצליחה להימלט מהפסד כמו בגרמניה. בגמר בקייב הגיבור היה המחליף בייל עם צמד. הפעם עלו מהספסל ויניסיוס, איסקו ומריאנו שלא דגדגו את היריבה. “לא נותר דבר מהקבוצה ההיא של קייב”.

לקראת הלילה התרבו הדיווחים בספרד ש מעמדו של זידאן מתערער . לפי המארקה במועדון מתחילים לאבד את האמון שהוא מסוגל להוציא את הקבוצה מהבוץ (איבד את השליטה בחדר ההלבשה ואלה לא רק התוצאות אלא גם היכולת) והוא עלול להיות מפוטר אם הקבוצה תודח. בסקר המארקה הצביעו 76 אלף אוהדים ו-65% חושבים שהוא חייב לעזוב אם לא יעפיל לשמינית הגמר| ב-AS נכתב גם כן שמאוריסיו פוצ’טינו הוא המועמד הבכיר ולא ראול שבקסטיליה ולמעשה חסר ניסיון כמו זידאן כשקיבל בשעתו את התפקיד| לפי אל מונדו, ההחלטה כבר נפלה והשינוי עשוי להתרחש בימים הקרובים.

והכותרות? קודרות. “מצב קשה ובלתי אפשרי”, בישרה הכותרת ב-AS (“תרגום חופשי), ב"אל ברנבאו” נכתב: “בדרך לכאוס מוחלט” ובמארקה הלכו על הניגוד המוחלט בין שני הביקורים בקייב - “מי ראה אותך (בעבר) ומי רואה אותך עכשיו”.

תומאס רונסרו בביקורת קשה ומוצדקת על זידאן:

"זה פשוט היה צריך לקרות בקייב, באצטדיון בו זכינו בגביע אירופה ה-13. והיום הפכנו לקריקטורה בהשוואה לאז. אנחנו כמו תמונה דהויה. מטושטשת, קבוצה ללא אישיות - ללא שער, ללא איומים, ללא כוח נפשי מול קבוצה שחטפה שישייה מגלדבאך. איך ייתכן שהיא כבשה חמישה שערים נגד ריאל בליגת האלופות והוציאה לה את הרוח מהמפרשים? זידאן הוא האחראי הראשון. אם קאסמירו על הספסל - למה אין לו מחליף? למחליף קוראים מרקוס יורנטה שעזב. מנדי? עשה טעות גסה בשער הראשון, ומי היה שם לפני מנדי הגיע? רגילון, שזידאן אפילו לא רצה לראות אותו.

עברו שתי עונות מאז שזכינו בליגת האלופות, וכריסטיאנו רונאלדו, הדמות והיהלום שבכתר - נמכר במאה מיליון יורו, כמו שעלו לוקה יוביץ’ ואלברו אודריוסולה הלא רלוונטים. זה ניהול גרוע וקטסטרופלי שמתחיל מלמעלה (פלורנטינו) וממשיך על הספסל. תמיד נאהב את זידאן אבל הוא טועה לחלוטין ואיבד את זה וגם את השליטה בחדר ההלבשה, אולי. אנחנו מתפללים שלא להגיע לליגה האירופית".

image

זידאן לא ממש מחובר, הוא יודע שזה כבר לא תלוי בנו? ב-13 המשחקים בליגת האלופות מאז שחזר לתפקיד, ריאל מדריד הפסידה חמש פעמים, בדיוק כמו מספר הניצחונות שלה.

“אני לא מתכוון להתפטר, בכלל לא. יש לי את הכוחות והרצון להמשיך, אני אתן את הכל. היו לנו רגעים קשים. זו ריצה גרועה מאוד מבחינת התוצאות, זו המציאות אבל אנחנו חייבים להמשיך. אנחנו יודעים שהיום זה היה גמר והפסדנו. התכוננו טוב, המחצית הראשונה הייתה טובה (במילותיו: ‘נהדרת’???), אבל לא הצלחנו להבקיע, חסר לנו שער, עם גול אחד הכל יהיה יותר קל… לדעתי ההגיע לנו לנצח. אין ספק שקשה לנו להבקיע. עלינו להרים את הראש. נותר משחק אחד ונצטרך לנצח אותו”.

על העפלה לשלב הבא: “אני אופטימי. זה רגע קשה, אבל אתה צריך לשחק על הגאווה שלך ולהציג אופי. היום זה חבל מאוד שיצאנו בלי כלום. אנחנו הולכים להאמין ואנחנו הולכים להילחם, זה בטוח”.

עוד תגובות מהמשחק:

לוקה מודריץ’: “נותר עוד משחק אחד ונראה מה יהיה עם גלדבאך (שפוגשת בשעה זו את אינטר). המצב קשה אבל ריאל הוכיחה שהיא יודעת לנצח. עלינו להוכיח זאת שוב על המגרש. חסרה לנו היציבות שתמיד הייתה לנו. אנחנו משחקים נפלא ואז יש שני משחקים רעים. כשהיריבה כובשת אנחנו נקלעים לחוסר ביטחון ולא מצליחים לחזור לאותה היכולת, זה חייב להשתנות. אחרי השער השני היינו עצבניים והכל היה מסובך. עלינו למצוא פיתרון. אנחנו מייצרים מצבים אבל קשה לנו להבקיע. עלינו לשמור על אופטימיות ולהיות חיוביים. ניתן הכל כדי לנצח את המחזור האחרון”.

טוני קרוס: “כשאתה מנצח תמיד יש לך יותר ביטחון וכעת טבעי שקשה לנו. נצטרך לנצח שוב, אין לנו משהו אחר לעשות. אני מקווה שזה יהיה בידיים שלנו. נגד אינטר הבקענו מוקדם. היינו צריכים להוביל 0:1 גם הפעם למרות ששיחקנו פחות טוב מאשר באיטליה. אחרי ה-2:0 שלהם הייתה חסרה לנו אמונה. אני לא חושב שזה נושא פיזי, כאתה מפסיד - הכל שלילי. במחצית הראשונה חטפנו כדורים והיו לנו מצבים ולאחר מכן לא נשאר מזה כלום”.

כותרות העיתונים הבוקר:

שער המארקה מכריז שהמשחק נגד גלדבאך ייקבע את עתידו המאמן: הגמר של זידאן - ה-9 בדצמבר | במועדון מכירים ומעריכים את גדולתו אך מודאגים מאוד מההווה| המאמן מודע למצב.

בשער ה-AS בשער ה-AS נכתב “הספירה לאחור” - בריאל הבטיחו את המשך דרכו של זידאן כרגע, ומצפים להתאוששות ותגובה מיידית כשהפצועים יחזרו, אבל גם מצפים לנצח את גלדבאך ולהעפיל לשמינית הגמר בכל מקרה, אחרת הוא כן עשוי להיות מפוטר| נכתב שאין ספק שזידאן הסב את ההנאה הרבה ביותר לפלורנטינו מבין כל המאמנים, עם 11 תארים, אך הצרפתי צריך להיות אסיר תודה לחברו קונטה כשאינטר ניצחה בגרמניה ונתנה לריאל חמצן. המשחק בפיחואן בשבת לא ישפיע על זידאן אלא הגמר נגד גלדבאך. ריאל העפילה 23 פעמים ברציפות לשמינית הגמר, לא הודחה מעולם. בכל מקרה במועדון רואים את זה כמשפיל ‘לשחק בליגה האירופית’. נכתב עוד כי במועדון לא פוסלים שזידאן יעזוב מרצון בתום העונה כשהשפעתו בחדר ההלבשה הלכה ופחתה. עוד נכתב על מספר החלטות שנויות במחלוקת כמו ספסולו של קאסמירו באוקראינה, אווירה מתוחה במסיבות העיתונאים ועוד, כעת גם החיוך הרגיל אבד, ככה זה עם שמונה פאנצ’רים מתחילת העונה.

image

סרחיו ראמוס לעת צרה . הקפטן התנהג כמו מנהיג אמיתי ולפי AS הוא אסף את השחקנים באימון הבוקר בוולדבבאס, השרה ביטחון וביקש אחידות לפני התמונה הקבוצתית. “כבר יצאנו לא פעם ממצבים גרועים, אנחנו ריאל מדריד, רבותיי, ואנחנו מרחק ניצחון אחד מהעפלה לשמינית הגמר, תלויים בעצמנו”. ראמוס אמר לשחקנים שאפשר לנצח את המשחקים הבאים - לא רק גלדבאך אלא גם את סביליה בפיחואן ואתלטיקו מדריד כעבור שבוע. זידאן לא נכח באסיפה הזו אך עודכן. דבר אחד ברור: כל חדר ההלבשה מאחריו כולל הוותיקים האחרים כמובן - מרסלו, בנזמה, מודריץ’.

עד יום רביעי כולנו נהיה אחוזי טירוף במחזור הסיום כשאחרי משחק הבית נגד גלדבאך נדע האם ריאל מדריד (תלויה בעצמה) תעפיל לשמינית הגמר או שתודח בשלב הבתים לראשונה בתולדותיה. במארקה ‘מרגיעים’ עם “שש סיבות לאופטימיות לבנה” - ריאל תמיד הסתדרה במשחק על החיים ועל המוות בליגת האלופות. שש פעמים ריאל העפילה במחזור האחרון,

עונת 1995-96: ריאל מנצחת 0:2 את גרסהופר ההונגרית. הייתה חסרה לה נקודה אחת (לריאל היו שבע נקודות לפני המשחק ולפרנצווארוש חמש), אם כי אייאקס לא נתנה להונגרים סיכוי. ראול ומיצ’ל כבשו.

עונת 1997-98: לא רק שהעפלנו, עשינו את זה בסטייל. ריאל הייתה בשוויון נקודות עם רוזנבורג והיה לה יתרון ברור במפגשים הפנימיים. יופ היינקס, בעונה בה הביא את לה ספטימה - הבטיח העפלה במחזור השישי ובגדול עם 0:4 על פורטו - היירו, רוברטו קרלוס וצמד של שוקר מנעו הפתעה.

עונת 1998-99: אלופת אירופה נאלצה להמתין למחזור האחרון וגברה 1:2 על ספרטק מוסקבה. גם תיקו היה מספיק (אינטר הוליכה את הבית, לריאל היו תשע נקודות ולרוסים שמונה). ראול וסאביו כבשו והרגיעו, היריבה צימקה בסדקות האחרונות.

עונת 1999-00: עונת ההשפלות נגד באיירן בשלב הבתים אף הנקמה בוא תבוא בחצי הגמר. ראול עשה זאת בכפור של רוזנבורג. עם שער בדקה השלישית. ריאל הייתה תלויה בעצמה אמנם אבל המשחק היה מלחיץ שכן גוטי הורחק בדקה ה-52. לריאל היה יתרון מול דינמו קייב אותה ניצחה 1:2 באוקראינה ובברנבאו המשחק נגמר ב-2:2. האוקראינים ניצחו במשחק המקביל 0:2 את באיירן שאיבדה עניין, והלחיצו. מדברים על שלב הבתים השני כמובן.

עונת 2002-03: הכוכבים של דל בוסקה הסתבכו כשפתחו עם נקודה משש אחרי הפסד בסאן סירו למילאן שתזכה גם בגביע (1:0) ותיקו ביתי נגד לוקומוטיב מוסקבה (2:2). היה גם שער סופר-דרמטי של פורטיו שקבר את דורטמונד בגרמניה בתוספת הזמן. בקיצור, במחזור הסיום, ריאל תלויה בעצמה, עם יתרון נקודה על דורטמונד וגם במפגשים הפנימיים (בברנבאו זה נגמר ב-1:2 לנו - רונאלדו וראול). אלופת גרמניה יצאה לסאן סירו אך מילאן שיחקה בהרכב משני. בדקה ה-35 רונאלדו כבש בנגיחה וסגר עניין עם 0:1.

עונת 2004-05: העונה בה החל המנחוס של שמינית הגמר שהרגיש כמו נצח. ריאל פתחה עם תבוסה נוראית ללברקוזן בגרמניה, כבר פיגרה 2:0 בברנבאו נגד רומא אבל צמד של ראול (וגם פיגו ורוברטו קרלוס) הביאו ל-2:4. היא השיגה 0:1 קשה על דינמו קייב בספרד (מייקל אואן) וחזרה מפיגור כפול באוקראינה. לאחר מכן ראול חילץ נקודה ביתית נגד הגרמנים (פיגו החמיץ פנדל). במחזור הסיום ריאל שוב הייתה תלויה בעצמה כשהיו לה שמונה נקודות ולדינמו שבע, והם גם ככה הובסו. ריאל יצאה לאולימפיקו למשחק ששוחק ללא קהל - עונש לרומא. פיגו כבש צמד יפה - אחד בפנדל בנוהל, ורונאלדו פתח בגולאסו בדקה התשיעית.

עוד קצת מספרים: בשנתיים וחצי שלה ללא כריסטיאנו רונאלדו הפסידה ריאל מדריד יותר משחקים בשלב הבתים בליגת האלופות מאשר בכל תקופתו במועדון.
עם רונאלדו: 3 הפסדים ב-54 משחקים (מילאן ב-2009/10, דורטמונד ב-2012/13 וטוטנהאם ב-2017/18).
בלי רונאלדו: 5 הפסדים - ב17 משחקים - שחטארX2, צסק"א מוסקבהX2, פריז סן ז’רמן…

לפני שנתיים לוקה מודריץ’ היה זה שקטע את הרצף של עשור מסי-רונאלדו וזכה ב-בלון ד’אור - כדור הזהב היוקרתי אחרי שזכה בצ’מפיונס בפעם השלישית ברציפות והוביל את קרואטיה לגמר לראשונה בתולדותיה, שם הפסידה 4:2 לצרפת.

image

סקר אוהדים: פסימיות בקרב המדרידיסטאס| סקר אוהדים ענק במארקה כמעט 48 שעות לאחר המפלה נגד שחטאר דונייצק והאוהדים, איך נאמר בעדינות: לא אופטימיים, מאבדים אמון בריאל מדריד. 57% בלבד חושבים שריאל תעפיל לשלב שמינית הגמר ולא תודח (30% מאמינים שריאל תעפיל מראשות הבית ו-27% חושבים שזה יקרה מהמקום השני).

האוהדים נשאלו מהן הבעיות הגדולות של הקבוצה מאז קייב (הגמר נגד ליברפול\עזיבת רונאלדו, תחליטו אתם). 29% חושבים שזו בעיה של גישה ורצון. 20% חושבים שיש בעיה בכיבוש שערים. 18% מדברים על בעיות בהגנה. 17% לא אוהבים את ההרכבים והחילופים של זיזו ו-16% מטילים את האשמה על רמת המשחק.

מה יקרה בעתיד? 65% חושבים שאם ריאל תודח מהצ’מפיונס - זידאן לא ימשיך. ובכל זאת, המאמן לא האשם העיקרי מבחינתם, הם חושבים שהשחקנים מציגים יכולת רעה ומסוגלים ליותר (38%). זיזו נבחר כאשם העיקרי מבין 28% אחוזים. 26% כועסים על העדר הרכש. 6% חושבים שלוח המשחקים רצחני ו-2% תולים את התוצאות החלשות במכת הפציעות. השבוע לריאל מצפים שלושה משחקים סופר-קשים. 40% פסימים במיוחד וחושבים שריאל תודח מהצ’מפיונס ולא תנצח בליגה כלומר 0 מ-3. 21% חושבים שריאל לא תנצח בליגה (פיחואן ודרבי בבית) אך תעפיל משלב הבתים. 20% חושבים - 4 נקודות בליגה והעפלה לשמינית הגמר. האוהדים מעדיפים לעוף לחלוטין מאירופה (54%) כלומר לסיים במקום הרביעי ולא לשחק בליגה האירופית. מעבר לכך, משאלת הלב היא חיזוק בחורף - 50% רוצים לראות חלוץ חדש כבר בינואר.

שער המארקה הבוקר מיוחד: “100 סיבות לחדש את החוזה של סרחיו ראמוס” - מהגול הבלתי נשכח בדסימה, על כך היותו אחד השחקנים הגדולים בהיסטוריה של ריאל מדריד ונבחרת ספרד, בגלל הרצף סאן סירו-קארדיף-קייב (שלוש הזכיות הרצופות בליגת האלופות), כדי שיגיע ל-500 משחקי ליגה, בגלל המשפט האלמותי של די סטפאנו, משום שהוא יכול להפוך לשיאן התארים של ריאל בכל הזמנים וגם לשיאן ההופעות, ועוד ועוד - הנה כל הסיבות. בכתבה מציינים, בקיצור, את שלל הישגיו| בפועל, ראמוס ופלורנטינו נפגשו אתמול בצילום הקבוצתי. הקפטן עדיין ממתין לפגישה מכרעת לחידוש חוזהו, מה שטרם סוכם, אבל שני הצדדים, שנמצאים בקשר טוב, מבינים כי כרגע חשוב קודם כל לחלץ את הקבוצה מהמשבר.

כותרות העיתונים הבוקר:

שער המארקה: ראמוס חוזר לקראת ‘הגמר’ ברביעי| הקפטן שהקפיד לשתף את ‘תהליך ההחלמה’ ברשתות החברתיות מדי יום, התאמן רגיל כבר מספר ימים ויפתח לאחר כשלושה שבועות היעדרות. משקלו מכריע ביותר. חשיבותו ברורה| הזכירו שוב כמובן את המאזן המדאיג של ריאל במפעל בלעדיו - ניצחון בודד בתשעה משחקים וגם הוא נגד ברוז’ במשחק חסר חשיבות אשתקד. ההפסדים? יובנטוס ואייאקס בברנבאו, סיטיX2, פ.ס.ז’, צסק"א מוסקבהX2. נכתב כי לא רצו לסכן את הקפטן בפיחואן אבל השחקנים הראו לזידאן שהם ‘מוכנים ללכת איתו עד המוות’.

שער ה-AS: “מודריץ’ מנצח את המשכיותו”| הקרואטי הוא השחקן עם מספר הדקות הרביעי הכי גבוה בריאל העונה - רק קורטואה (1440), ואראן (1350) ובנזמה (1094) הקדימו אותו, חשוב מאוד ובעל תוכנית פיזית מיוחדת לאור גילו. מודריץ’ שיחק 518 דקות בששת המשחקים האחרונים| בסקר ה-AS, לא פחות מ-89% מהאוהדים נתנו כבוד ורוצים שיאריך את חוזהו.

ב-AS נכתב שוויניסיוס מצפה לפתוח בהרכב גם ברביעי, ובצדק. “במשחק בו זידאן הרגיש לחוץ מאוד, אולי כמעט הכי לחוץ איי פעם - ויניסיוס הפגין ביטחון”… נגד סביליה ראינו הכל - המהירות והמוטיבצייה, הטכניקה והבלאגן. וכמובן הקושי מול השער. הציגו גם את המספרים שלו [אתמול פורסם שהיה שווה לקבוצה כבר שלושה ניצחונות - סביליה, לבאנטה וגם נגד ויאדוליד כשעלה מהמחליף בפתיחת העונה]. יש לו שלושה שערים ושני בישולים בינתיים.

image

כתבה מרגשת במארקה, האם נאצ’ו יהיה איש של מועדון אחד? תקדים כזה קרה בריאל מדריד רק פעמיים בעבר. בכל קיץ בערך נאצ’ו מקבל הצעות מפתות מקבוצות דרג ב’ באירופה, אבל מעדיף להמשיך בריאל מדריד. “ציפיתי כל כך לשחק בריאל מדריד והנה יש לי כמעט 200 משחקים”, אמר לא פעם. עם 90 הדקות בפיחואן, לנאצ’ו יש כבר כמעט יותר דקות (678) יותר מאשר בכל העונה שעברה (683). הבלם פתח בהרכב כבר חמישה משחקים ברציפות. העונה בה פתח ב-11 הכי הרבה הייתה ב-2016/17 כשרפא ואראן נפצע ברגע קריטי ופפה היה לא רלוונטי.

בינואר הוא יהיה בן 31 והאפשרות שלו לפרוש בריאל הולכת וגדלה. נאצ’ו מקדים את מיליטאו שהגיע ב-50 מיליון יורו. הוא מתקרב למספר המשחקים ששיחק מיליטאו בשנה וחצי בריאל (18 מול 23) ולדקות (1358 מול 1693), אבל יש פער. נאצ’ו הפסיד ארבע פעמים, מיליטאו שבע. חוזהו מסתיים ב-2022 והוא יהיה בן 33 וחצי ולא מטורף לחשוב שיפרוש במועדון. ב-2001 הוא הגיע לקבוצה וב-23 באפריל ערך הופעת בכורה אצל ז’וזה מוריניו ב-3:6 המפורסם במאסטייה. הוא זכה ב-16 תארים.

יש שני תקדימים בלבד לשחקנים שנשארו כל החיים בריאל. חוסה אנטוניו קמאצ’ו הגיע לריאל ב-1973, הוא חתם בקסטיליה, אבל היו לו ארבע שנים גם באלבסטה. לכן 18 השנה שלו במועדון לא מספיקות. אפילו סנטיאגו ברנבאו שיחק ביריבה הגדולה אתלטיקו. זה היה משחק ידידות. גם רמון גרוסו שיחק עונה אחת בקבוצה אחרת. בקיצור, מנואל סאנצ’יס (1983-2001) והמגן הימני צ’נדו הם השניים היחידים.

קצת באיחור אמנם אבל מקבץ כאן באיחור - היום שאחרי הניצחון על אתלטיקו מדריד בדרבי:

כותרות העיתונים לאחר הדרבי:

שער המארקה : הרבה מאוד ממדריד - החבורה של זידאן מפילה את אתלטיקו ומציגה את עצמה כמועמדת לתואר| אזכורים לשליטה המוחלטת של ריאל בדרבי וכך שהנחילה לאתלטיקו הפסד בכורה מאז ה-1 בפברואר - נגד אותה ריאל; וגם לשבוע המטורף בו עמדה ברף המקסימלי וניצחה בכל שלושת המשחקים| בסיקור המשחק נכתב: “ריאל מדריד נהדרת מחייה את הליגה - גברה על המוליכה בכל ההיבטים ובצורה בלתי מעורערת. ריאל גדלה ככל שהמשחק מולה היה תובעני יותר. בדרבי, נגד יריבה חזקה שלא הפסידה מאז הדרבי הקודם וספגה פעמיים בלבד - היא גרמה לאתלטיקו להיראות חיוורת, לא הקבוצה שחשבו שהיא”. עוד נכתב כי רוב ההתקפות היו מצד ימין - עם קרבחאל ולוקאס היה הרבה לב, רגליים וריאות, ושקרוס ומודריץ’ תסכלו את אתלטיקו שוב ושוב. בציוני המשחק - קרבחאל ולוקאס עם שלושה, מודריץ’ וקרוס עם שניים.

“ריאל מדריד שוב בעטה במשבר הקיצוני בו הייתה”, נכתב במארקה על שלושה ניצחונות קשים - פיחואן-גלדבאך-אתלטיקו עם יחס שערים 0:5. “חמישה ימים קשים, לאחר ההפסדים לאלאבס ובעיקר לשחטאר - פינו את מקומם לשמונה פנטסטיים בהם ניצחה הקבוצה בשלושת הגמרים שלה. רכבת ההרים של הקבוצה חווה פרק חדש. ריאל לא ניצחה שלושה משחקים ברציפות מאז תחילת אוקטובר. כעת זידאן יוצא מחוזק מאוד”.

שער ה-AS עם אותה התמונה בדיוק, שמתם לב? “ריאל מדריד מצטרפת לליגה”, נכתב. נגיחה של קאסמירו ופצצה של קרבחאל העניקו ניצחון מוצדק לריאל שהייתה טובה בהרבה| El Madrid ya está aquí - ריאל מדריד כבר כאן, הייתה הכותרת בסיקור המשחק. “הקבוצה של זידאן, עדיפה בהרבה על יריבתה, מצטרפת שוב לליגה בזכות שערים של קאסמירו וקרבחאל. משחק נהדר למודריץ’ ובנזמה. ז’ואאו פליקס וסוארס אכזבו וכעסו”. עוד נכתב כי ריאל נראתה הקבוצה שזכתה באליפות - יציבה ובטוחה בהגנה ומחפשת ומוצאת הזדמנויות בהתקפה. הציונים? קרבחאל, לוקאס, קרוס ומודריץ’ עם שלושה כוכבים|

קצת טורי דיעה. “קרבחאל חזר ובגדול”, כתב אנטוניו רומרו. “קרבחאל האב נתן משחק נהדר עם שער מרהיב. הוא ולוקאס חסמו כל אפשרות בצד ימין ונהנו לשחק יחד”| אליאס ישראל כתב כי לאתלטיקו היה חסר את מה שקאסמירו עשה. 'אתלטיקו הייתה רק קריקטורה והצל של עצמה בוולדבבאס. ריאל שיחקה נהדר מדקה ראשונה ועד דקה 80"| אלפרדו רלאניו העורך הראשי כתב: “זידאן השתחרר, סימאונה היה המום. זידאן השלים שבוע מאושר ובגדול”.| בכתבה אחרת נכתב: “מגיליוטינה משולשת - לכתר משולש”.

כשהוא הגיע למועדון הוא יכל רק לחלום על שיא כזה: בנזמה הפך לשחקן הזר ששיחק הכי הרבה משחקים בריאל מדריד . לאחר המשחק כמיטב המסורת הוא קיבל את החולצה המרגשת והצטלם יחד עם הנשיא פלורנטינו פרס ועם רוברטו קרלוס אותו עבר (528 משחקים לצרפתי מול 527 משחקים ל-RC). כמובן ששחקן זר הכוונה שחקן שאינו ספרדי. בנזמה, שכבש 257 שערים ומדורג במקום ה-12 בטבלת ההופעות, חסרים 15 משחקים כדי לעקוף את גוטי וזה יקרה עוד העונה. בעונת הבכורה שלו רשם 33 משחקים בלבד. העונה הפורייה ביותר שלו ברמת ההופעות הייתה עונת 2018-19 בה רשם 53 משחקים. היו לו גם שתי עונות עם 52 משחקים - עונת האליפות עם מוריניו וכן עונת הדסימה. “לילה מרגש, גאה בקבוצה על הניצחון ובי עבור ציון הדרך”, כתב בנזמה באינסטגרם.

קבלו את טופ שיאני ההופעות במועדון - השחקנים הזרים. 1) בנזמה - 528 משחקים; 2) רוברטו קרלוס - 527 משחקים; 3) מרסלו - 515 משחקים; 4)כריסטיאנו רונאלדו - 438 משחקים; 5) אלפרדו די סטפאנו - 396 משחקים; 6) לוקה מודריץ’ - 361 הופעות; 7) רפאל ואראן - 336 משחקים; 8) פפה - 334 משחקים; 9) קרוס - 294 משחקים; 10) סנטאמרייה - 281 משחקים.

זינדין זידאן היה מרוצה מאוד לאחר המשחק והרשה לעצמו לחייך. בליגה יש לו שלושה ניצחונות מול דייגו סימאונה, ארבע תוצאות תיקו והפסד בודד: “הקבוצה מציגה רמה גבוהה מאוד, התגברנו על יריבה חזקה בזכות משחק נהדר. לחצנו למעלה, הכרענו את היריבה ולא הורדנו את הקצב מהדקה הראשונה ועד לסיום. ידענו שאנחנו חייבים לעשות את זה נגד יריבה שלא הפסידה כבר 26 משחקים. זה אומר הרבה עבורי כמאמן. הם לא הגיעו למצבים עד לנגיחה של סאול לקראת הסיום. כשאין לך את הכדור אתה צריך לדעת להגן ועשינו את זה היטב גם בעזרת שחקני הכנף. אין משחק קל, אתה תמיד צריך לנצח. הצגנו שלושה משחקים טובים, אפשר להיות מרוצים, אבל אסור לשמוח יותר מדי כי ביום שלישי מגיע עוד משחק”.

המאמן החמיא לשחקנים: “קרוס, מודריץ’, הקפטן, קארים, כולם היו פאקניג נפלאים. גם ואראן, קרבחאל, מה אני אגיד כבר. זה חשוב שהשחקנים מאמינים במה שאנחנו עושים, אני שמח עבורם כי הם אלה שנלחמים על המגרש ואנחנו יודעים שנעשה עוד הרבה דברים טובים. התחלנו עם משחק טוב נגד סביליה, התגברנו על גלדבאך ואז הגיע הדרבי, אנחנו נמשיך להשתפר. הראינו לכולם שריאל יודעת לשחק. הביקורות לעתים כואבות אבל גם מחזקות אותך”. כשנשאל על רוטציות, ענה: “תמיד אמשיך לחשוב אותו הדבר, אני מאמין בכל השחקנים וסומך עליהם. נכון שיש שחקנים שמשחקים פחות, אבל כולם יקבלו הזדמנויות. שחקנים יודעים שיש תקופות קשות בעונה ושביחד נוכל לעשות דברים טובים”.

קאסמירו כבש את השער הראשון בדרבי בנגיחה מכל הלב. לאחר המשחק אמר: "חשוב לדבר על כל שלושת המשחקים האחרונים, לא רק על היום. פגשנו יריבה נהדרת גם היום וגם במהלך השבוע הזה. שיחקנו טוב מאוד בליגת האלופות ושלטנו במגרש. אנחנו משתפרים, צומחים, משחקים טוב יותר, סולידיים ועובדים כקבוצה. השער שלי? “טוני יודע לעשות את העבודה, ידעתי שהוא יגביהה אליי לפינה הקצרה. יש לו תמיד איכות, אני נגחתי כמו שצריך, אני מברך את כולם על הניצחון”. עוד אמר: “לקבוצה יש הרבה עליות ומורדות אבל זה נורמלי כי יש הרבה משחקים, אמרתי כבר שאנחנו לא מכונות. אנחנו מקבלים ביטחון, התחושות טובות. העבודה של כולם היא פנומנלית. אנחנו משחקים היטב”.

עוד פרגן לחבריו: “לדבר על לוקאס וטוני זה קל, אני מכיר אותם זמן רב”. על זידאן: “אנחנו סומכים עליו ונותנים הכל בשבילו, לסמל הזה, למועדון הזה, כולנו ביחד”

דני קרבחאל שהתקאמבק ב-11 כבש בדיוק בזמן לכבוד הולדת בנו: “אין חגיגה טובה יותר”, אמר לאחר המשחק. “היה לי ברור שאני הולך לבעוט וזה יסתיים ככה. הבן שלי מאוד צעיר ואנחנו נשמור את התמונה הזו כשבעוד כמה שנים הוא יגדל ויבין את כל מה שקרה”. עוד אמר: “עמדנו בפני שבוע קשה מאוד עם שלושה גמרים והשגנו שלוש משלוש, זה נהדר, אבל עלינו להמשיך ככה וליצור עוד ועוד רצף של ניצחונות, זה הקו שצריך לשמור עליו. קשה לדעת מדוע אנחנו מופיעים במשחקים הקשים יותר מאשר ביתר. זו עונה לא טיפוסית עם פציעות, לאט לאט נשתפר. ראיתם שריאל מדריד מתקדמת משחק אחר משחק. היינו בחצי המגרש שלהם כל הזמן וליד הרחבה, חילקנו כדורים לשליש האחרון במגרש. רק לקראת הסוף הם הגיעו למצבים”. על המאזן בליגה: “אנחנו עדיין בשלב מוקדם מאוד אבל אם היינו מפסידים זו הייתה משימה קשה מאוד. עכשיו הפנים למשחק נגד בילבאו ללא ספק”.

“זידאן הימר עליו ועל לוקאס, צד ימין של הקנטארה - ולא יכל לבקש יותר. הם תקפו היטב והגנו יחד וקרבחאל כבש עם כל הלב וחגג - מבחינתו ומבחינת האוהדים זה השער שלו”, נכתב במארקה. “זה היה משחק נהדר שלו, הוא לא התקשה בכלל מול קראסקו. כמה טוב שחזרת”. “מאמא מיה קרבחאל” נכתב ב-AS על השער המשוגע שלו. “למי אכפת שהשער יירשם על שמו של אובלק, כל הכבוד על הבעיטה האדירה הזו”.

המספרים מהמשחק :

ריאל מדריד רושמת משחק ליגה תשיעי ברציפות בלי הפסד לאתלטיקו מדריד - מאז ההפסד בפברואר 2016, והמאזן מאז: ארבעה ניצחונות וחמש תוצאות תיקו; על הדרך, ריאל קטעה לאתלטיקו את הרצף הארוך בתולדותיה של 26 משחקי ליגה ללא הפסד.

אגב, ריאל מדריד לא הובילה בדרבי ביתי בליגה כבר שמונה שנים, מאז שכריסטיאנו רונאלדו כבש בכדור חופשי בעונת 2012/13 נגד אתלטיקו (המשחק נגמר ב-0:2 לריאל).

קאסמירו, בהופעתו ה-255 בקבוצה, פתח את הדלת לניצחון עם שערו ה-26 במועדון, אותה נגיחה נהדרת. יש לו יותר גולים מלוקה (24 ב-361 הופעות) וקרוס (19 ב-294 משחקים). היום הוא גם חזר להיות הגרזן.

כמו שאמרנו לא פעם - סרחיו ראמוס רשם ציון דרך עם הופעתו ה-43 במשחקי הדרבי של מדריד - יותר מכל אחד אחר, התנתק מפאקו חנטו ומנואל סאנצ’יס.

כל המבקיעים הבולטים של ריאל בסגל הנוכחי: בנזמה ראשון עם 257 שערים (528 משחקים), ראמוס שני עם מאה, איסקו שלישי עם 51, מרסלו רביעי עם 38 משערים, אסנסיו רביעי עם 30 שערים. ואראן סוגר את הרשימה עם 15 שערים.

טוני קרוס הציג פארטידזו, 87 מסירות מדויקות מתוך 90, כלומר 96.7% הצלחה. הכי הרבה לשחקן כלשהו בדרבי של מדריד מאז התחילו לבדוק את הנתונים ב-Opta בעונת 2005/06. יפה מאוד.

מה עם ההגנה? קורטואה, יחד עם הסופרקופה הספרדי, ספג שער אחד בלבד נגד אתלטיקו מדריד בשישה משחקים - במהלך ה-1:3 של ריאל בליגה במטרופוליטאנו ב-2018/19.

ועוד לגבי ההגנה: זו הפעם הראשונה מאז עונת 2003/04 שריאל לא אפשרה ליריבתה העירונית לבעוט ולו פעם אחת אל עבר השער במחצית הראשונה. נהדר

בשער ה-AS עפים על בנזמה ("חלוץ טוטאלי - שיש לו הכל) שלטענתם היה הטוב ביותר בדרבי. בכל מקרה בשבת הוא יהיה בן 33 ואכן נמצא בכושר טוב. אזכור לכך שהוא השחקן הזר עם הכי הרבה משחקים במועדון ומחמאות מזידאן| בשער המארקה התייחסו להגרלת ליגת האלופות: ‘המקום שלי’ והציגו את האפשרויות של כל קבוצה מספרד, עד כמה המצב נוח לריאל שכן היא סיימה ראשונה.

במארקה נכתב שכעת, אחרי שהעומס ירד וליגת האלופות זזה הצידה, זה הזמן של הקבוצה להמריא בליגה. זידאן ביטל אופוריה מסוימת אחרי הדרבי. מצד אחד מגיע לוח משחקים נוח מאוד כמעט עד סיום הסיבוב ומצד שני אלה בדיוק המשחקים בהם הקבוצה קרסה שוב ושוב העונה. הגיע הזמן לחבר רצף ניצחונות ארוך, דומה במקצת למה שקרה עם חידוש העונה אשתקד והזכייה באליפות. והרי השמות: אתלטיק בילבאו, אייבר, גרנאדה, אלצ’ה, סלטה ויגו, אוססונה, אלאבס, לבאנטה והואסקה. 27 נקודות, אפשר? כולן יריבות מהתחתית| בנושא אחר, איסקו אפילו לא שיחק דקה בשלושת המשחקים הקריטיים השבוע. במארקה נכתב עד כמה הוא לא שימושי.

ועוד: אל תצפו לחדשות בנוגע לחוזים חדשים למעט דני קרבחאל עמו יש סיכום עקרוני עד 2024. המועדון ייבחן לעומק ברמה הפיננסית את מצבם של סרחיו ראמוס ולוקה מודריץ’ (כמובן שלגביהם זו שאלה רק של הגיל ומדיניות ארוכת השנים) ולוקאס ואסקס שמניותיו עלו במידה ניכרת. על אף שהם רשאים לנהל משא ומתן עם כל קבוצה, רק בסוף ינואר תתקבל החלטה ככל הנראה.

כותרות העיתונים הבוקר: עוסקים באירועים הגדולים שקרו אתמול. הגרלות ליגת האלופות (“לא רע” נכתב עבור ריאל וסביליה שהוגרלו מול אטאלנטה ובורוסיה דורטמונד בהתאמה) וכן בבחירה של ה-11 של כל הזמנים על ידי הפראנס פוטבול (“צ’אבי הוא הזהב” - AS).

במארקה עסקו בכך שקשרה של ברצלונה הוא השחקן הספרדי היחידי ברשימה. ראמוס ואינייסטה למשל בקבוצה ‘השלישית’ בעוד קסיאס כלל לא הוזכר. על כן, באתר ערכו סקר גדול ושאלו מי הספרדי הגדול בכל הזמנים . היו שם, מעבר לשחקנים האלה - גם ראול, אותו כינה פפ גווארדיולה בכבודו ובעצמו בזמנו כגדול מכולם ("36 נקודות מנעו ממנו לזכות בכדור הזהב ב-2001, נכתב יחד עם אזכור להופעות שלו במועדון, הזכיות בליגת האלופות ואיך היה מהטובים בעולם בסוף שנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000), גם פפ עצמו נכלל, דויד ויאה מלך שערי נבחרת ספרד מאז ומעולם וגם סרחיו בוסקטס, צ’אבי אלונסו, לואיס סוארס הקטלוני ופאקו חנטו, שיאן הזכיות בליגת האלופות (וציינו גם את 12 האליפויות שלו - עוד שיא). למעלה מ-80 אלף מצביעים נכון לשעה זו. צ’אבי מוליך עם 46%. מאצלנו - איקר עם 12%, ראמוס עם 9%, ראול עם 6%, חנטו עם 3%. אינייסטה עם 20%.

ב-AS גם כן עשו כתבה בסגנון דומה, וכתבו על “הנעדרים הגדולים” מהנבחרת של הפראנס פוטבול. אזוכרים לאיקר בין הקורות (וגם לבופון), לפרנץ פושקאש, זידאן ופלאטיני בנוגע לקישור, ולמרקו ואן באסטן, קרויף וחנטו בהתקפה.

באותו נושא נציין כי דאבל-רונאלדו, הנציגים שלנו ברשימה, התרגשו מאוד מהבחירה ופרסמו פוסטים ברשתות החברתיות. על רקע תמונה שלו זוכה בכדור הזהב כתב כריסטיאנו: “כבוד גדול הוא לי להיות חלק מה-11 של כל הזמנים של הפראנס פוטבול. איזו קבוצת חלומות מדהימה. לכולם מגיע הכבוד הזה ואני מעריץ את כולם וגאה על כך שאני בין שחקנים כל כך יוצאי דופן. תודה!”| רונאלדו-פנומנו כתב: "זה כבוד גדול שנבחרתי לחלוץ המרכזי הטוב בכל הזמנים של קבוצת החלומות. נתתי את כל חיי למען הכדורגל והגשמתי את החלום שלי. לא משנה איזו פציעות, כאבים ומכשולים היו בדרך, האתגר היה תמיד להגיע למטרה - לטופ של הכדורגל. מה איתכם? האם רדפתם אחרי החלום שלכם?

איזה כיף לפרגן לו. “הכיבוש של לוקאס” ו"הרמונטדה של ואסקס" אלה הכותרות במארקה. החייל הנאמן של זידאן רשם כבר יותר דקות העונה מאשר אשתקד (1,065 לעומת 1,031) ובצ’מפיונס שיחק חמישה משחקים מלאים מתוך שישה. כשקרבחאל נפצע בתחילת אוקטובר, ענן גדול ריחף מעל ריאל. הצרפתי, מודע היטב לסגל שלו - בחר בלוקאס, שהוא לא מגן, אבל הוא המיסטר ידע שלוקאס ייתן הכל. גם העובדה שאודריוסולה הייתה פצוע - הקלה את הבחירה ולוקאס שינה את דעתכם של כל אלה שהשמיצו אותו. בדרבי קרבחאל כבר חזר אבל לוקאס שמר על מקומו בהרכב, על חשבון רודריגו, בכנף, על אף שהברזילאי היה טוב נגד גלדבאך ובישל גם כן.

שימו לב לזה. לוקאס פתח בהרכב ב-11 המשחקים האחרונים ושיחק כמעט בכולם משחקים מלאים. אשתקד לוקאס פתח בהרכב רק פעמיים ברציפות - נגד ויאריאל ולבאנטה. אצל סולארי היו לו 13 משחקים ברציפות ב-11. הוא קיבל מנוחה בקלאסיקו בליגה נגד ברצלונה כדי שיהיה רענן לקראת אייאקס בליגת האלופות; ב-2017-18 לוקאס שיחק 53 משחקים! במחציתם הוא פתח, והרצף הכי ארוך שלו היה ארבעה - במרץ. הוא סידר את הפנדל נגד יובנטוס בגומלין רבע הגמר ושיחק גם נגד באיירן. ב-2016-17, העונה עם הסגל המפלצתי, לוקאס גם כן מצא את מקומו, פתח ב-20 (שלושה ברציפות בנובמבר) אך לצערו לא התלבש בגמר. הכל התחיל ב-2015-16, ב-19 בספטמבר נגד גרנאדה, פתח בהרכב עם בניטס וב-21 באוקטובר ערך את הופעת הבכורה שלו בצ’מפיונס בתיקו נגד פ.ס.ז’. אפשר לומר שהיום זה לוקאס ועוד עשרה נוספים בהרכב?

סיכום - היום שאחרי ה-1:3 על אתלטיק בילבאו:

הפעם הזרקור בתקשורת (מארקה) הוא על הקשרים שלנו: קרוס ומודריץ’ - המאסטרים והמפתחות בהמראה של ריאל מדריד. אז נכתב שזידאן לא ניסה לבצע מהפכות וכל ארבעה הניצחונות הגיעו בזכות לב-ליבה של הקבוצה, שחקנים וותיקים אך עם איכות שאי אפשר לערער עליהם. מודריץ’ וקרוס בני ה-35 ו-30 בהתאמה, רשמו הופעות יוצאות מן הכלל בריצה הזו וממשיכים להיות שחקני מפתח. ‘לוקה היה קרוב לשלמות במשחק נגד גלדבאך וקרוס לקח פיקוד בדרבי ועם הניצחונות האלה העתיד נראה לבן ו-ורוד’, נכתב. עוד נטען כי לוקה מרגיש רוח נעורים ואודגור שהגיע בקיץ כלל לא מאיים עליו. מודריץ’ שותף בכל המשחקים שלנו (!) ופתח בהרכב ב-15 מה-19. יש לו שניש ערים ו-1,338 דקות. לוקה יצר 29 הזדמנויות הבקעה והמסירות? מעל 90%. 29 דריבלים ביצע. אין ספק שהוא אחד הגדולים בהיסטוריה שלנו. גם לקרוס אין במה להתבייש. הוא נעדר רק נגד ויאדוליד ולבאנטה והשתתף ב-17, ב-14 מהם פתח בהרכב. כבש את שער הבכורה נגד בילבאו ותרם שני אסיסטים. אחוז הדיוק? 93.7%. הוא יצר 38 מצבים, אם כי צריך לזכור שהוא גם מבצע את המצבים הנייחים. “הסקורר” באמצע הוא קאסמירו עם שלושה שערים ובישול. אחד הגולים קריטיי במיוחד - חילץ את ה-2:2 בגרמניה נגד גלדבאך. הוא שיחק פחות מחבריו - 15 משחקים. קשה להאשים את זידאן שהוא נאמן לגווארדיה הוותיקה.

ובצד העצוב של רצף הניצחונות הזה - מי שלא שיחק אפילו לא דקה. “למרסלו לא מגיע הסוף הזה” , כותב סנטיאגו סגורלו בטור במארקה. הוא מבהיר כי אין בכוונתו לערער על זידאן ולבקר אותו כי המיסטר יודע טוב מכולם מה צריך לעשות כדי לנצח וזה הגיוני שמנדי משחק לפניו (מרסלו היה על המשחק בארבעה מחמשת ההפסדים שלנו השנה). “המתמטיקה מנצחת כנראה את ההיסטוריה, הקריירה, היוקרה והחיבה של המאמן כלפיו”. בטור נכתב את מה שאנחנו יודעים - היורש של רוברטו קרלוס שהגיע איי שם בחורף 2006 הוא מועמד לגיטימי לתואר ‘המגן הטוב בתולדות המועדון’. הוא ציין את השער בדסימה ואת הבישולים לאסנסיו (מול יובה ב-2017) ובייל (2018). בקיצור, סגורלו טוען שזידאן צריך למצוא איך לשקם את מרסלו שיהיה שחקן לגיטימי לפחות על הספסל וייקבל קצת יותר מפירורים. יש לו חוזה עד 2022 ו-515 משחקים בלבן וגם הקהל מתגעגע. “גורלו מעורפל מכמה סיבות, אבל הוא כדורגלן אגדי ממיליון סיבות”.

כותרות העיתונים לאחר הניצחון על בילבאו:

image

ער המארקה : “עם בנזמה - לראש (פסגה)”| צמד של בנזמה והצלה גדולה של קורטואה המשיכה את הריצה היפה של ריאל מדריד| ניצחון רביעי ברציפות לזידאן שהשתווה לסוסיאדד ואתלטיקו בטבלה| אזכורים לבילבאו ששיחקה טוב והתמודדה יפה עם ההרחקה של ראול גארסיה בדקה ה-13| בסיקור במארקה נכתב: “בנזמה מנצח את בילבאו הגאה. ריאל נאלצה לנצח משחק שלוש פעמים, היא הסתבכה כפי שלא ציפתה. בפעם הראשונה היא ניצחה עם ההרחקה של ראול גארסיה, בהמשך הובילה ואז אחרי השוויון של בילבאו השיגה את ה-1:2. היריבה הייתה נמרצת ונחושה על אף הנחיתות המספרית. 'ריאל לא יצרה הרבה אבל הייתה חכמה ונעה לעומק, וקרבחאל שבישל - אין שני לו”. קורטואה ובנזמה עם שלושה כוכבים בציונם, קרבחאל-ואראן-לוקה-מודריץ’ עם שניים, ויניסיוס עם כלום.

בכתבה אחרת במארקה נכתב: “היסטוריה של שינוי” - ריאל של זידאן הפכה את המצב שלה כמו ללבוש גרב אחרת. משבר נובמבר (הפסדים לוולנסיה ואלאבס ותיקו נגד ויאריאל) פינה את מקומו לחוזק בדצמבר, גם בליגה וגם בליגת האלופות. נכתב שריאל ידעה לנצח בפיחואן ברגע קשה מאוד - בפעם השנייה העונה הגיעה עם שני הפסדים רצופים. 'ריאל כאילו קיבלה את החשמל לו הייתה זקוקה ויצאה מהתרדמת. ריאל לא מאיימת או מבריקה אבל רצינית ומרוכזת שוב. נכתב גם על השליטה בדרבי. ‘ריאל שוב בצמרת’.

שער ה-AS: “בנזמה הוא הלידר-מוביל-מנהיג”| צמד של הצרפתי הכריע את בילבאו המצוינת שנאבקה עד לסוף. ריאל השתוותה לריאל סוסיאדד ואתלטיקו מדריד המוליכות (לריאל שני משחקי עודף על אתלטיקו)| “הרבה בנזמה ומעט רגליים”, נכתב בסיקור המשחק. שני שערים של הצרפתי והצלה גדולה של קורטואה הצילו את ריאל מאיבוד נקודות במשחק אפור מאוד וכמובן שגם ההרחקה של ראול גארסיה בדקה ה-13 השפיע. קבוצתו לחצה למרות זאת עד לסיום. “ניצחון במרכז המדבר”. קורטואה ובנזמה קיבלו את הציון הגבוה שלושה כוכבים, מודריץ’ עם שניים וכל השאר עם אחד. ואלוורדה אפילו זה לא. “הפעם לא היה את הקסם של צד ימין עם לוקאס, ויניסיוס דעך ככל שהמשחק התקדם. בסוף בנזמה הסתיר לילה רע מאחורי לוח התוצאות”.

כתבה אחרת ב-AS היא על השימוש הדל של זידאן בסגל וגם אתמול מיעט לבצע חילופים עם כל הכבוד לרודריגו ואסנסיו שעלו מהספסל בשלב מאוחר. ‘קבוצה של 14’ נכתב. הצרפתי השתמש רק ב-14 שחקנים כאמור במרתון המשחקים הזה בארבעה ימים. איסקו רשם 26 דקות בלבד, הכי נמוך, אסנסיו עם 78. פדה, לו היה בריא, היה משחק יותר מ-66. קרבחאל המתקאמבק עם 169. ויניסיוס עם 306, לוקאס עם 345 דקות. קורטטואה-ואראן-מנדי-קרוס-בנזמה שיחקו הכל. לוקה קיבל מנוחה של שתי דקות, ראמוס שהחמיץ את הפיחואן שיחק 270.

זידאן פרגן לבנזמה כובש הצמד לאחר המשחק ואמר: “מבחינתי הוא החלוץ הטוב ביותר בתולדות צרפת, כן, הוא מראה את זה בריאל והרבה פעמים - למעלה מ-500 משחקים, הרבה שערים. בסופו של דבר השיאים שלו מדברים בעד עצמם. מבחינתי הוא הכי טוב, זה ברור מאוד. הוא לא ‘9’ טהור, הוא לא חושב רק על להבקיע ולכן אני אוהב את זה. אנחנו לא מחכים רק לשערים שלו, והוא מגיע וכובש בזמן שצריך אותו, כמו במשחק הזה. זה מה שיש לו”.

על הניצחון הקשה: “המשחק היה קשה עבורנו, משחק רביעי בעשרה ימים וזה השפיע. היינו פזיזים בשלבים מסוימים אבל בסופו של דבר ניצחנו שוב והשגנו את שלוש הנקודות. בליגה אתה תמיד סובל, אבל היה חשוב לנצח בבית. לא צריך לדבר הרבה אחרי המשחק גם אם היינו פחות מבריקים. גם כשאתה לא משחק טוב אתה צריך לנצח”. כשנשאל מדוע לא עשה רוטציות, ענה: “תמיד יגיבו על מה שאעשה, עליי לעשות דברים ולבחור. כולם מעורבים ורוצים לשחק והכי חשוב להמשיך ככה. כולם חלק מהקבוצה”.

בנזמה הגיע לעשרה שערים העונה כששערו הראשון היה ה-28 שלו בליגה הספרדית בנגיחה, בעשור הנוכחי רק סטואני (29), ראמוס (39), פרננדו יורנטה (42) וכריסטיאנו הגדול (52) עשו זאת יותר ממנו. כמו כן זה היה הצמד ה-50 שלו במדי הקבוצה ויש לו גם חמישה שלושערים. הצרפתי אמר לאחר המשחק: “זו תוצאה של עבודה קשה. עלינו להיות סבלניים, ואנחנו כאלה. המתנו לרגע הנכון כדי לכבוש. מבחינה פיזית אנחנו ברמה טובה על אף העומס וגם ברמה הנפשית. בילבאו שיחקה טוב והצליחה לחזור למשחק אבל היינו חדים בסוף. עם המנטאליות הזו אנחנו נשיג דברים. אין משחקים קלים. כל יום הוא כיף אבל גם קשה במועדון הכי טוב בעולם. עלינו לעבוד קשה ולהמשיך לנצח משחקים חשובים כמו המשחק הזה. אני מאוד אוהב את השער שכבשתי, לגעת בכדור, לנוע על המגרש בחלק הקדמי, לשחק בנגיעה עם החברים לקבוצה. כמובן שאני רוצה לעשות את ההבדל ולפעמים בעזרת השערים”. אגב, בסקר ב"פראנס פוטבול", 78% מהנשאלים השיבו שבנזמה הוא השחקן הצרפתי הטוב ביותר ב-2020 - יותר מאמבפה.

בספרד כמדי שנה התקיים “ערב גאלה” מסורתי לסיכום העונה שחלפה לה אך הפעם כמובן לא היה מדובר באירוע נוצץ אלא חלוקת פרסים קצת אחרת. ריאל מדריד, כמובן, שיחקה תפקיד חשוב:

image

ערב הגאלה של המארקה נערך היום במתכונת די שונה. נתחיל עם המצטיין שלנו: קארים בנזמה נבחר לשחקן העונה והקדים את ליאו מסי . התואר על שם אלפרדו די סטפאנו. מה עשה אשתקד, ככה בקצרה? פתח נהדר עם 12 שערים ב-17 משחקים. ניצח את הדרבי השני, כבש בפיחואן, צמד במשחק האליפות נגד ויאריאל. 21 שערי ליגה בסך הכל. החלוץ אמר: “זה גורם לי לגאווה וסיפוק, אני שמח מאוד, זה פרס על העבודה הקשה שלי בקבוצה הזו מאז 2009. שנים רבות שאני בריאל ומנסה תמיד לעזור לקבוצה. אני גאה לקבל פרס בו זכו מסי ורונאלדו. השניים האלה הם משהו אחר, זכו בכל כך הרבה פרסים”.
“אני משתדל לחשוב על כל אימון וכל משחק, להוכיח כל יום למה אני מסוגל, שאני ראוי לשחק במועדון הזה שתמיד היה הכי טוב בשבילי”. הוא נשאל למי היה מעניק את הפרס: “לרבים, למשל לראמוס שעשה עונה נהדרת. אני מסתכל רק על חבריי לקבוצה ולא על מועדונים אחרים”.

באיחור של שלוש שנים, כשבעונת 2016/17 התואר “נגזל” ממנו - זינדין זידאן זכה בפרס המאמן הטוב ביותר , הפרס על שם מיגל מוניוס, בצוותא עם ז’ולן לופטגי שהוליך את סביליה לזכייה בליגה האירופית. פיניש של עשרה ניצחונות ותיקו לאחר הקורונה הביא לזידאן אליפות שנייה כמאמן. אגב, ב-2017 הוא זכה בפרס המאמן הטוב בעולם, זה כן. זידאן, כרגיל, פרגן לשחקניו.“לזכות בעוד אליפות? אנחנו מאמינים במה שאנחנו עושים וניתן שוב את הכל. זה יהיה אותו המאמץ הכביר. נמשיך ככה ונוכל להשיג דברים. אנחנו משתפרים מאוד. השחקנים רצו לחזור לשחק כדורגל אחרי הקורונה, זה בער בהם והם עשו מסע מרהיב. הם רצו את האליפות וקיבלו אותה, לקחו אותה, הפרס הזה הוא לגמרי שלהם”

image

20 ספיגות בלבד ב-34 משחקים עשו את שלהם. טיבו קורטואה קיבל את תואר הזאמורה לו הוא כה ראוי. משחקני העונה שלנו ללא ספק. זכייה שלישית שלו אחרי שתיים במדי אתלטיקו ב-2012/13 ו-2013/14. הבלגי קטע את רצף הזכיות של יאן אובלק שקטף את התואר ארבע פעמים ברציפות. ויקטור ואלדס חולק את הפסגה יחד עם אנטוני ראמאייטס ששיחק בברצלונה בשנות ה-40-50. טיבו אמר: “אנחנו במצב בו כל טעות קטנה עלולה לעלות ביוקר והדבר הכי טוב שאפשר לומר על השוער הוא שהוא עוזר לנו משחקים. זה תואר מיוחד כי הוא הראשון שלי עם ריאל וזכינו באליפות. שוער תמיד יכול להמשיך לגדול ולהשתפר בהרבה דברים, למשל היכולת עם הכדור ברגל ועוד”. השוער שמר אשתקד על שער נקי בדאבל הקלאסיקוס וגם בדרבים נגד אתלטיקו, בפיחואן ועוד. “בעונה שעברה הוא הראה תמונה שונה כל כך מעונת הבכורה שלו במועדון וזכה לאמון של חבריו”. ריאל אגב הייתה הקבוצה הראשונה מאז 2003-04 שלא ספגה שער מחוץ לרחבה. אגב, הרקורד שלו דווקא אצלנו טוב ממה שעשה באתלטיקו.

image

קצת חדשות:

בהחלט כבר שמעתם כותרות כאלה: “התוכנית המיוחדת של ריאל עבור הזאר” | במארקה נכתב כי הבלגי כבר השתחרר מכל כאב השבוע אך לא שיחק נגד גרנאדה מטעמי זהירות. הוא אפילו לא עלה להתחמם. נטען כי במועדון למדו ממקרי העבר. בריאל מקווים כי הפעם הקאמבק הזה של הזאר יהיה האחרון והוא יוכל לשחק באופן רציף. אף אחד לא ייקח שום סיכון כלפיו בניגוד לעונה שעברה אז חזר לאחר הפגרה בלי כושר משחק ולפרקים נראה לא רע אך היה סביבו לחץ כבד לפני המשחק נגד מנצ’סטר סיטי והרכש היקר שיחק כשאינו כשיר. “לבלגי יש שקט נפשי כעת”, נכתב, לא מעט בשל הדינמיקה הטובה של הקבוצה שתקל עליו. הוא בריא ומרגיש הקלה ומקווה להציג את הגרסה הטובה ביותר שלו. הוא צפוי לשחק חצי שעה נגד אלצ’ה כדי שיגביר את הקצב בהדרגה.

ב-AS נכתב: " ריאל מדריד סוגרת את הפצעים " - אומרים שריאל בעידן פלורנטינו לא יודעת להיפרד יפה מאגדות המועדון. כעת, עם חזרתו של איקר קסיאס לתפקיד ניהול הקרן, חמש שנים אחרי שעזב בדמעות - החוב נסגר? פרננדו היירו שגורש לאחר משחק האליפות נגד בילבאו ב-2003 - מונה לעוזרו של אנצ’לוטי בעונת 2014/15 (כבר ב-2004/05 קיבל טקס פרידה במחזור הבית האחרון של העונה)| ראול שעבר לשלאקה בקיץ 2010 כשהבין שאין לו סיכוי לשחק אצל מוריניו - קיבל את הכבוד הראוי לו במשחק גביע הברנבאו ב-2013 וכעת הוא מאמן קסטיליה (זכה בגביע האלופות עד גיל 21) והיורש המיועד לזינדין זידאן; גוטי (“אני חייב הכל למועדון הזה, הגעתי בגיל 9 ואני עוזר בגיל 33, עצוב לי שאני לא פורש כאן” )אימן בהצלחה את קבוצת הנוער של המועדון - Juvenil A ובקבוצה מצפים לפרק ב’. בכתבה נכתב שלואיס פיגו הוא יוצא הדופן, הגלאקטיקו הראשון שנדחף החוצה לאינטר ב-2005, בכל מקרה הוא שגריר אופ"א.

ריאל מדריד קיימה את האירוע המסורתי של חג המולד בנוכחות המאמנים, הקפטנים מקבוצות הכדורגל והכדורסל וכמובן הנשיא פלורנטינו. “אנחנו רוצים לשלוח לכם מדרידיסטאס, בימים אלה במיוחד ובתקופות קשות אלה - מסר של חיבה, סולידריות ותקווה, מקווים שב-2021 נחזור לנורמליות ונוכל לחלוק הצלחות רבות יחד”, אמר פרס. זידאן: “אנחנו יודעים כי מדובר בתקופה קשה לכולם ועלינו להיות מאוחדים מתמיד”. הקפטן ראמוס: “ביחד נתקדם קדימה, כמו תמיד”. מרסלו: “מקווה שהשלום ובריאות תמיד יהיו איתנו”.

שבירת שגרה: נפרדים מהגנן של המועדון| פול בורגס, האיש שהיה אחראי על כר הדשא בברנבאו ובוולדבבאס מאז 2009 - נפרד מהמועדון לאחר כמעט 12 שנה. “היום היה המשחק האחרון שלי”, אמר לאחר ה-0:2 על גרנאדה אתמול. “אני גאה שהייתי חלק מריאל מדריד, המועדון המדהים הזה, בתקופה הטובה בתולדותיו. כעת, אחרי שנתתי לדשא את כל מה שיש לי - החלטתי לחפש אתגר חדש”. לאחר מכן הוסיף שלל תודות לנשיא, למנכ"ל חוסה אנחל סאנצ’ס, לשחקנים, לצות המקצועי וגם לקולגות במשרדים ובמחלקה. “אני מאחל למועדון את כל הטוב שבעולם בפרויקט של המגרש החדש ומקווה לחזור לברנבאו המשופץ עם 80 אלף אוהדים כדי ליהנות מריאל מדריד כאוהד”. נכתב שעבודתו לא תסולא בפאז והוא פתר הרבה בעיות ישנות מאז שהגיע מארסנל.

הצינים יגידו “אלוף השערים בתוספת הזמן” כשבנזמה שוב ניצל שהיריבה שולחת את כולם קדימה וכבש שער מאוחר כמו נגד אתלטיק בילבאו ואייבר, אבל קשה שלא להחמיא לו. “השנה של בנזמה” , הייתה הכותרת ב-AS בעוד במארקה כתבו: “הוא רוצה את הפיצ’יצ’י” . החלוץ לא זכה מעולם בתואר מלך השערים. אחרי ה-0:2 על גרנאדה הוא השתווה בפסגת המבקיעים ליאגו אספס ולג’רארד מורנו להם שמונה כיבושים ויש לחלוץ עוד חמישה בישולים וכמו החלוץ של סלטה הוא השחקן שהיה מעורב בכי הרבה שערים העונה. מה שכן, הצרפתי לא כבש ולו פעם אחת מפנדל ועל כן הישגו מרשים יותר; בנזמה היה מעורב ב-17 מ-27 השערים של ריאל בליגה כלומר 63% (בארבעה הוא היה מעורב במהלכים אך לא סיפק את האסיסט). בנזמה גם הכובש הבכיר שלנו כמובן ב-2020 - 12 השנה ו-11 קודם. מחצית משעריו העונה הגיעו ברצף הניצחונות הרצופים. ‘משך את המכונית’ כמו שאומרים ברגעים החשובים; רק בעונה שעברה היו לו יותר שערי ליגה מאשר העונה (עשרה). שלוש פעמים בעבר היו לו שמונה שערי ליגה אחרי 15 מחזורים - בין 2013 עד 2016, כשבשנה הזו (2016) כבש 24 שערי ליגה - שיא קריירה. בזמנו הוא היה רחוק ממאבק על תואר מלך השערים כי סוארס הפגיז 40, הוא לא היה מלך השערים של ריאל אפילו כשרונאלדו כבש 35 וגם מסי עבר אותו עם 26. כעת אין לו את הצל של רונאלדו ומסי רחוק מהרגע היפה ביותר שלו. זה הרגע להתמודד עם אתגר חדש: הפיצ’יצ’י.

image

חדשות גדולות? זה נראה סגור: לפי המארקה, המועדון הגיע לסיכום עם מודריץ’ על הארכת חוזהו בשנה נוספת עד 2022 . גם ב-AS יצאו בכותרות דומות. הקשר ירוויח קצת פחות בהשוואה לשכרו המקורי אך הפרס יהיה להשלים עשור בריאל מדריד. “לוקה, הרווחת את זה ביושר”, נכתב בכותרת של שער המארקה. “הקשר שיכנע את כולם ביכולת שלו, הדחף, התשוקה, הנחישות והמנהיגות הן על המגרש והן מחוצה לו. איש אינו מפקפק בתרומתו ובמצבו הגופני”. הוא פתח בהרכב בכל המשחקים בחודש וחצי האחרון למעט נגד גרנדה כשסבל מעומס. זוכה הבלון ד’אור. רשם כבר 363 הופעות בקבוצה והוא מדורג במקום ה-28 בכל הזמנים. אם אכן ימשיך הוא יכול לחלוף על פני אגדות כמו אלפרדו די סטפאנו (396 משחקים) וחואניטו (401 הופעות). לוקה, השחקן המבוגר ביותר בסגל שלנו, דחה הצעות שונות כמו ה-MLS וקטאר. עוד נכתב כי מודריץ’ מאושר בבירת ספרד ורוצה להמשיך לגור שם עם משפחתו כאן לאחר הפרישה.

image

כמובן שזה עדיין לא רשמי אך במארקה מתייחסים לחידוש חוזהו של הקרואטי כעובדה מוגמרת, הכותרת החגיגית: “מודריץ’ כמו פושקאש, די סטפאנו וחנטו” . הקשר יאריך את חוזהו בשנה נוספת וכשזה יסתיים הוא יהיה בן 36, תשעה חודשים ו-21 ימים ויהפוך לשחקן השביעי הכי וותיק בהיסטוריה של ריאל - והרביעי אם נתייחס לשחקני השד בלבד ונתעלם מפאקו בויו (השוער בשנות ה-80-90 ששיחק את משחקו האחרון בגיל 38), השוער המחליף ירז’י דודק (היה גם בן 38) והשוער מיגל אנחל (שיחק את משחקו האחרון בלבד בגיל 37, חמישה חודשים ושישה ימים). פושקאש הוא השיאן של ריאל, שיחק את משחקו האחרון בקבוצה בגיל 39 שנה, חודש ועוד שישה ימים. די סטפאנו רצה לפרוש בריאל אך זה לא הסתדר והוא שיחק בפעם האחרונה בגיל 37 שנים, עשרה חודשים ו-23 ימים. פאקו חנטו משלים את הטופ3 האגדי כששיחק בגיל 37 ושבעה חודשים את משחקו האחרון בקבוצה.

בנושא אחר: ערב מרגש בדובאי. גלוב-סוקר הכריזו: ריאל מדריד היא מועדון המאה של המאה ה-21 [למי ששכח ריאל נבחרה על ידי אופ"א גם למועדון הטוב ביותר במאה ה-20] וכריסטיאנו רונאלדו שחקן המאה איקר קסיאס גם קיבל פרס מיוחד.

לאחר קבלת הפרס אמר קסיאס : “חזרתי הביתה אחרי חמש שנים, זה מועדון שגדלתי בו מאז שהייתי קטן. אני משוכנע שזה צעד נהדר עבורי. המועדון שלנו התקדם במאה ה-21 לחלוטין, ריאל השיגה את הזכות ואת היתרונות להיבחר כמועדון המאה, אבל יש מועדונים שמקשים”. עוד אמר: “העצה שאני יכול לתת לשוערים הצעירים היא להילחם על החלומות. כולם רוצים להיות הכי טובים אבל עליכם ללכת צעד אחר צעד, בלי לוותר עד שמשיגים את המטרה וברור שיהיו קשיים בדרך”. על הפרס שקיבל: “תודה על הגביע הזה, אני שמח, אני מקווה שבשנה הבאה יהיה טוב יותר והנורמליות תחזור וכך הכדורגל”.

האקס רונאלדו: “זה תענוג להשוות שיא שערים ולהמשיך להבקיע שנים רבות, אני גאה. זה מאמץ קבוצתי, אני מודה לכל מי שעזר לי - חבריי לקבוצה והמאמנים. משעמם לשחק בלי קהל, לא אוהב לשחק במגרשים ריקים אבל כמובן שהבריאות הכי חשובה. אני אוהב לשאוג אחרי שאני כובש ובלי אוהדים זה לא כיף. אני מתרגש שילדים חולמים להיות כמונים, מסתפרים כמוני ואני רוצה לראות אותם גם שואגים אחרי שער. צריך לעבוד בלי סוף כדי להגיע לפסגה. הייתי רוצה שגם הבנים שלי יהיו כדורגלנים אבל לא אכריח אותם. כבר נבחרתי בהרכב כל הזמנים וגם הערב הזה הוא כבוד גדול”. לסיום אמר: “לפורטוגל יש מאמן נהדר וצעירים מוכשרים שלומדים ומתקדמים, אנחנו יכולים לזכות במונדיאל. אני מודה לחורחה מנדש, הסוכן הטוב בעולם מבחינתי”.

הזאר מפסיד לבייל - אין מקום להשוואה | לאור גיליון הפציעות המתסכל של הבלגי נוהגים להשוות אותו לוולשי אלא שזו טעות קשה. כמו שראיתם נגד אוסאסונה - הזאר קפוא ולא בגלל הדשא, פשוט רחוק שנות אור מהיכולת שהפגין בצ’לסי. במדי הבלוז הייתה לו אפילו עונה של 62 משחקים ב-12/13, עונת הבכורה. המספרים שלו מאכזבים משמעותית וכלל לא מגיעים לבייל שבעונת הבכורה היה חתום על שער ענק בגמר הגביע נגד ברצלונה במאסטייה, הבקיע בדסימה (22 שערים ו-19 בישולים בעונת הבכורה) ובסה"כ היו לו 32 שערים בעונה וחצי הראשונות בלבן. הוא שיחק 59% מהדקות בעונת הבכורה שלו ו-78% מהעונה השנייה. הזאר שיחק שליש מהדקות בעונת הבכורה ו-16% בעונה הזו. בייל עזב את ריאל כששיחק ב-43% מהדקות והזאר עם 28% בלבד בממוצע. האם יהיה שינוי בחצי העונה הזו, כשהסופרקופה תחילה מעבר לפינה ואז ליגת האלופות? קשה להאמין.

המספרים: אדן הזאר - 31 הופעות, שלושה שערים, שבעה בישולים| גארת’ בייל - 68 הופעות: 32 שערים, 24 בישולים

כותרות העיתונים הבוקר:

שער המארקה עם בלאגן הטיסות של ריאל: “המסע שאינו נגמר” - השלג שינה את כל התוכניות - ריאל נאלצה לישון גם אתמול בפמפלונה משום שלא יכלה לחזור בשל סופת השלגים (השוער טיבו קורטואה אמר אחרי המשחק: “אנחנו לא בובות”). הקבוצה תמריא היום למאלגה שם ייערך חצי גמר הסופרקופה נגד אתלטיק בילבאו ואם תעפיל לגמר בשישי תצא לכיוון סביליה.

בכתבה אחרת דובר על הדעיכה של פדה ואלוורדה ומרטין אודגור שסומנו בקיץ כקשרי העתיד של ריאל מדריד: “המצב המוזר של הצעירים”. הנורבגי הפך ‘לקשר השישי של זידאן’ ורשם 82 דקות בלבד מאז דצמבר (פתח נגד אינטר בסן סירו) ו-367 דקות בלבד, בעוד פדה דווקא פתח את העונה מעולה וגם כבש בקלאסיקו, היה נראה שהוא דוחק את מודריץ’ לפינה ומאז שחזר מהפציעה הוא הפך שוב לשחקן ספסל שעולה לשחק דקות ספורות בלבד. הוא פתח נגד גרנאדה משום שמודריץ’ נעדר. שניהם נפגעו במידה מה מרצף התוצאות של הקבוצה עם “הגווארדיה הוותיקה” והנטייה של זידאן שלא לשנות דבר. נכתב כי במועדון לא ממש אוהבים את זה ומצפים שהמצב ישתנה.

שער ה-AS : “אין אבק שריפה” - על רקע תמונתו של קארים בנזמה מאוכזבת - נכתב כי זו הייתה הפעם השלישית של ריאל בליגה בה היא לא כובשת - במחזור הפתיחה נגד ריאל סוסיאדד, במהלך ההפסד לקאדיס באצטדיון די סטפאנו וכאמור בשבת. לאחר עזיבתו של רונאלדו - ריאל כובשת שער פחות בממוצע. בהקשר זה כבר אתמול נכתב על -“הטריפל - אפס של קארים” בשלושת המשחקים האחרונים - בלי שער, בלי בישול ובלי בעיטה למסגרת. נפלא

בכתבה אחרת נכתב: 150 מיליון יורו שנמצאים בסכנה או אם נהיה חריפים יותר “נזרקו לפח”. אף אחד מהם לא מוצא מקום: לא לוקה יוביץ’ שעלה 60 מיליון יורו, לא אדר מיליטאו (50 מיליון יורו), לא אלברו אודריוסולה (35 מיליון יורו), וגם לא מרטין אודגור (2.8 מיליון יורו).

דווקא בערב קר ומדכא חגג טוני קרוס 300 הופעות בקבוצה וריגש בפוסט קצר וקולע . ויש גם חולצה מיוחדת כמובן. אחרי המשחק הוא לא התחבא בניגוד ליתר ואמר שאסור להשתמש בתנאי המגרש והטיסה כתירוץ: “ידענו שהם ישחקו הגנתי מולנו אך עם האיכות שלנו היינו חייבים ליצור יותר. גם אוססונה סבלה מתנאי המגרש. איבדנו את הכדור מהר מדי מלפנים. היה קשה לשחק במרכז השדה. השינויים של המאמן היו במטרה לעזור לנו אבל זה לא הצליח. רצינו את הפסגה וכמובן שאנחנו לא מאושרים”.

300 המשחקים של קרוס מחולקים כך - 203 בליגה, 68 בליגת האלופות, 13 בגביע המלך, 7 בגביע העולם למועדונים, 6 בסופרקופה הספרדי ושלוש פעמים הסופר קאפ האירופי. בקרוב יחלוף על פני אולי שטיליקה ויהפוך לשחקן הגרמני עם הכי הרבה הופעות בריאל (כרגע לשטילקיה 308). הגרמני רשם 20 שערים ו-70 בישולים בלבן, העונה שעברה הייתה הפורייה ביותר עם שישה שערים ובעונת הבכורה רשם מספר שיא של 55 משחקים. וארון התארים? 13, והאגדה ממשיכה. הנה קצת מרגעיו הגדולים:

https://twitter.com/realmadrid/status/1348215507980349440

אין גולים - טייק מאה | אם למישהו היה ספק עד כמה ההתקפה שלנו חלשה, שימו לב לזה . מבין אריות אירופה, רק למנצ’סטר סיטי אולי יש מלך שערים עם מספרים פחות טובים מבנזמה. לבנדובסקי - 23 שערים, הולאנד וכריסטיאנו - 19, סלאח ואימובילה עם 16, מסי ואמבפה עם 14 ובנזמה עם 12. פאקו חמס שאימן את ראיו וייקאנו בעבר, אמר: “עם המספרים האלה בהתקפה, ריאל חייבת כל פעם לשמור על שער נקי כדי לנצח ולזכות בתארים”. הרקורד של בנזמה עם 0.57 שערים למשחק עולה רק על זה של סוארס. פולי רינקון שחקן ריאל בעבר אמר: “לאתלטיקו, בארסה, פ.ס.ז’, יובה. לכולן יש חלוץ טוב יותר מאשר לריאל”.

טיבו קורטואה היה אחד הגיבורים של ריאל מדריד בזכייה בסופרקופה אשתקד. רגע לפני המשחק נגד אתלטיק בילבאו בחצי גמר הגביע, השוער שהדף את הפנדל של תומאס פארטיי - התראיין לערוץ הטלוויזיה של המועדון. “הזכייה בתואר אשתקד הייתה מיוחדת, זה גביע חשוב. בגמר היו לי הצלות טובות, אבל בדו קרב הפנדלים זה חשוב יותר. זה רגע נחמד להיות שחקן מכריע. זה תמיד היה חלום לשחק בריאל מדריד, היו הרבה רגעים יפים והרבה הצלות אך אני רוצה יותר”.

image

השוער דיבר על החשיבות של האיש בין הקורות: “בעשור האחרון העמדה הזו הפכה למרכזית. צריך לזכור למשל את ההדיפה של קסיאס בגמר המונדיאל ב-2010. אם רובן היה מבקיע - ספרד לא הייתה זוכה ולא הייתה מתרחשת היסטוריה. צריך להעריך את העבודה של השוער. הם אלה שמצילים את הקבוצות. הייתי רוצה להיות מהיר עוד יותר בתגובה שלי על אף הגובה. אני עובד קשה עם מאמן השוערים”.

עוד אמר: “בכל משחק אני צופה בסרטונים של היריבות כדי לראות את הפנדלים והמצבים הנייחים ובכלל הסגנון. אנו צופים שעות בווידאו אבל הכי חשוב לראות מה קורה על המגרש. כמובן שנקודת המבט מכר הדשא היא שונה. כשוער אתה לא תמיד עומד בהרבה מבחנים אבל עלייך להיות מכריע, לבצע הצלה טובה ברגע האחרון שזה הדבר הכי קשה, זו הצלה שיכולה להיות שווה שלוש נקודות”.

השוער בחר את שש ההצלות הטובות ביותר שלו בלבן.
הצלה אחת: העונה נגד בטיס במהלך הניצחון 2:3 במשחק החוץ כשהדף מול נביל פקיר
הצלה שנייה: מול ארתור באחד על אחד בניצחון 0:2 בקלאסיקו בברנבאו.
הצלה שלישית: נגד אתלטיק בילבאו העונה במהלך הניצחון 1:3 - מול מיקל ולסגה
הצלה רביעית: בקלאסיקו בקאמפ נואו מול ליאו מסי בניצחון 1:3 (בעיטה שטוחה)
הצלה חמישית: במשחק האליפות נגד ויאריאל במחזור ה-37 אשתקד - הצלה כפולה
הצלה שישית: בסופרקופה נגד אתלטיקו מדריד מול פארטיי (“לשוערים יש קושי היום בשל העובדה שצריך להיות עם רגליים על הקו”)

התקשורת קוטלת, ובצדק, לאחר ההפסד 2:1 לאתלטיק בילבאו. תומאס רונסרו האוהד הידוע כותב ב-AS, היה הביקורתי ביותר: “אדן הזאר לא ראוי להיות שחקן ריאל מדריד”. פדג’ה מיאטוביץ’ אמר שאסור לו לפתוח בהרכב כרגע. במארקה ציינו לטובה את אסנסיו שהוא היחיד שנראה כמו שחקן קצת שונה בקבוצה הזו (תרגום חופשי) אבל גם כתבו ‘סופר משבר’ - ריאל הגיעה למשחק עם ספקות ואחריו הספקות הפכו לענקיים. בקטלוניה חגגו כשהכותרות היו “סופרקלאסיקו בגמר - נגד בילבאו” וגם “סופר-כישלון”. בשער המארקה נכתב: " מי שואג קודם " שכן בילבאו היו באמת כמו אריות, ובשער ה-AS נכתב " נתקעו בעמוד " תרתי משמע יש לומר (הקורות והמשקופים). עוד כתבות היו בסגנון ‘מיהם האשמים’ ולהצביע בסקר אוהדים גדול.

זידאן לא היה מרוצה מפתיחת המשחק ואמר את הקלישאות הרגילות של “לעבוד ולעבוד”. אלה דבריו: “המחצית הראשונה הייתה קשה, לא נכנסנו טוב למשחק וספגנו משני המצבים שלהם וזה היה קשה. יצרנו מצבים במחצית השנייה. כבשנו, שער נפסל, בעטנו לקורה ולמשקוף. מה היה חסר בהתחלה? לא קראנו את המשחק טוב, הם הפעילו לחץ גבוה ואיבדנו כדורים מה שלא קורה בדרך כלל”. הוא אמר שחיפש רעננות ולכן החליף את בנזמה". על הדינמיקה של הקבוצה: “צריך להמשיך לעבוד, ננוח קצת ואז נחשוב על המשחק הבא”. כשנשאל על כישלון, זעם: “מה אתם רוצים, שנעזוב את העונה? שנפסיק לשחק? ברור שיהיה רעש חיצוני אבל נמשיך לעבוד. זה לא כישלון כי עבדנו קשה”.

על הזאר: "צריך להיות סבלני איתו. הוא צריך שער שיעזור לו. הוא ניסה. עליו להפוך את מה שקורה. אי אפשר להשתגע עכשיו, לא לגביו ולא בכלל. כשנשאל על כך שהאוהדים מתחילים להתייאש ממנו: “אני לא חושב שלמישהו נמאס ממנו. הוא רוצה לעבור את התקופה הזו. זה לא רק הוא. התחלנו את המשחק בצורה גרועה”. על אסנסיו: “הבעיטות הנהדרות שלו יכולות לשנות משחקים”.