שחקנינו בנבחרות: קיץ 2024 עם יורו וקופה

להשוות למסי זה הדבר הכי טבעי בעולם בסיטואציה הזאת, אני לא מבין למה מישהו צריך “להתנצל” על זה. שחקן לה מסייה, שפורח בגיל צעיר במיוחד, שחקן קו ימין עם רגל שמאל דומיננטית חזקה, ושמציג גם יכולות דריבל פנומנליות, גם ראיית משחק משובחת וחריגה עבור הגילאים האלה, וגם טכניקת מסירה עילאית. אין טבעי יותר מזה שהמחשבות ינדדו אל הפרעוש.

מצד שני, גם ברור לחלוטין שכל מי שהעלה את שמו של מסי בדיון הזה, לא באמת חושב שימאל יהפוך להיות מסי או אפילו קרוב לזה. בסה"כ קישור טבעי כאמור, שמהווה משאלת לב גלויה - ולא הערכה מקצועית.

בהקשר הזה, ההשוואה הזאת לא פחות מאשר היא עוזרת לימאל ולניפוח התדמית שלו - היא גם פוגעת בו (ובעצם בכל יוצא לה מסיה כשרוני, לצורך העניין). אלה משקולות שילד בגיל הזה (או בכל גיל למען האמת) לא צריך להתמודד איתן, בטח ברגע שרף הציפיות ממנו רק יעלה וכשהתפוקה באופן טבעי לא תמיד תדפוק. רק להסתכל על מסי המקורי בעצמו, ומה ההשוואות למראדונה עשו לו בנבחרת במשך לא מעט שנים.

אגב, אם כבר ימאל והתקרה שלו - אני אישית חושב שמה שיפגע בקריירה הבאמת אדירה שעשויה להיות לו, זו הסביבה הרעילה שבה הוא חי. כבר הספקנו לראות מעט ממנה בתקופה הקצרה מאז שהוא פרץ לתודעת הכדורגל העולמי, וזה רק צפוי להחמיר ככל שימאל יזכה ליותר פרסום, תהילה וכסף. למעשה, סביבה רעילה אחראית על הרס של יותר קריירות מבטיחות מאשר פציעות, היא פשוט לא זוכה לאותה תהודה כמו זו של פציעות, כי היא פחות טראגית ופחות פתאומית. “סתם” תהליך ניוון ממושך עד ליציאה מוחלטת מהתודעה.
ימאל יצטרך להתבגר מאוד מהר ולנתק את עצמו בשלב מוקדם מהסביבה הזו, ו/או שהמועדון שלו יצליח לספק לו סביבה תומכת חלופית, שתגן עליו מזו הטבעית אך רעילה שלו. הבעיה היא שלא נראה שבהנהלה הנוכחית של בארסה יש מי שיידע לחשוב על דבר כזה, לא כל שכן ליישם.

את זה אתה יכול לטעון אם ימאל שחקן ההתקפה יבקיע 15 שערים ותרצה להשוות אותו לאמבפה שהבקיע כפול ותטען שהוא מעבר למספרים היבשים.

אבל שחקן התקפה שהבקיע 5 שערים לא קרוב להיות אחד השחקנים הטובים בעולם.

תטענו שמדובר בכישרון של אחד לדור ויכול להיות אמבפה הבא או אפילו מסי הבא, אבל לטעון שילדון שהבקיע בעונה שלמה 5 שערים הוא אחד השחקנים הטובים בעולם ? אתם לא לאפורטה, אז תרגעו.

חחח טוב פה הנימוק שלכם קורס, כי אני זוכר שנים ארוכות של טיעוני “יום רטוב בסטוק” מהצד הלבן של הפורום הישן. לקחו הרבה הרבה שנים עד שהכרתם אפילו בגדולה של מסי. עכשיו בדיעבד נוח לכם לשכתב את ההיסטוריה.

מה אני אגיד. שכנעת אותי.

אני לא טענתי שהוא אחד הטובים בעולם כבר עכשיו.
אתה , למרות שהצהרת שאתה לא מזלזל בו, בחרת נתון סטטיסטי מסוים בו הוא חלש, מתעלם מכל השאר, כדי לזלזל בו.
בחרת עונה שלמה והתעלמת שהוא השתפר תוך כדי. אתה מתעלם ממה שהוא עושה בקיץ, הנתון הסטטיסטי של 5 שערים זה רק בליגה, אתה מתעלם מהאסיסטים והאימפקט הכללי של לאמין על בארסה. אתה מתעלם גם מאיך הוא התחיל את העונה הזאת.
אתה גם מתחיל לערב את כל הקריירה של קרבאחל, מה זה קשור לילד בן 17? גם אסנסיו כבש יותר פי כמה במהלך הקריירה שלו, אז לאמין צריך להוכיח שהוא יותר טוב מאסנסיו?
תשווה אותו לקרבחאל כשהיה בן 17, או לכל שחקן אחר בן 17, כולל מסי. אולי אז תבין למה אנחנו מתלהבים כל כך.

יכול להיות שאתה לא טענת, אבל כמעט כל אוהד ברצלונה שהגיב כאן טען שכן, אז אי אפשר לטעון שמישהו אחד הטובים בעולם שלא מוכרים גם ב 250 מיליון ואז כשאני בא להגיב לבקש ממני להתייחס אליו כבן 17 ולהשוות לשחקנים אחרים כשהיו בגיל שלו.

אם הטענה שהוא בן 17 אחד הטובים בהיסטוריה לגיל שלו זה דיון אחר, אני מגיב לטענה שהוא בין הטובים בעולם כבר עכשיו ושהמחיר שלו הרבה מעל 250 מיליון.

לא, זה לא ילדותי, כי זה נכתב בתגובה להודעה שהיו מי שהיו מוכנות לשלם על מסי מיליארד ולכן אין לו מחיר. לפי ההנחה הזו - יש לו מחיר, הוא פשוט שווה או גדול למיליארד יורו. כאמור השוואות למסי לא רלוונטיות כי ימאל לא יהיה מסי, ולכן נחזור לדיון המקורי: ללאמין ימאל יש מחיר כלשהו, אפילו אם אתם הוזים לחשוב שהוא גבוה ממיליארד יורו. מי שלא רוצה למכור את ימאל במיליארד יורו, אפילו אם לא היה סעיף שחרור, בעל שיקול דעת לקוי מאד (ואף ילדותי) בעיני וגם הסברתי למה. גם חצי מזה.

כי אתה הגבת לתוכן ההודעות שלי והוא לא? כי אוהדי בארסה כאן כולם באותה דעה, בניגוד לאוהדי ריאל? לא יודע, יש הרבה מאד דברים שלא כתבתי, מוזר לשאול אותי עליהם במקום על הדברים שכן.

מה זה שחקן התקפה?

אוהד ריאל: לימאל יש מחיר, אם יש הצעה בסך 250 מיליון יורו יהיה לא חכם לא למכור אותו.

אוהד ברצלונה: אבל מסי !

אוהד ריאל: אי אפשר להשוות בין מסי לימאל.

אוהד ברצלונה: אבל מי משווה ? למה להכליל ?

אוהד ריאל: :person_shrugging:

זה שחקן כדורגל שלא משחק בתפקיד השוער והוא גם לא שחקן הגנה או קישור.

אתה לא מבין את ההבדל?

אף אחד לא משווה את מסי ליאמל מבחינת הכישרון שלהם . ברור שאין פה השואה.

משוים את ימאל למסי מבחינת הפוטנציאל שלו להפוך לשחקן מרכזי בברצלונה והאם שווה לברצלונה לאבד את זה בשביל 250 מיליון אירו.

לא מסובך ולא קשה בכלל להבין את זה. גם אם יאמין יהיה 15 אחוז מסי זה שחקן שאי אפשר לחשוב על למכור אותו במחיר שוק.

טיעוני היום גשום בסטוק לפי מיטב זכרוני היו בעיקר של אוהדי פרימייר ליג שגם בשנים הגדולות של הלה ליגה עישנו משהו עמוק עמוק כשהתעקשו שהליגה פקקה שלהם הייתה עדיפה על הליגה הספרדית (זה היה די מצחיק, כל קבוצת אמצע טבלה ספרדית הדיחה באופן די שגרתי קבוצות אנגליות מאירופה וזה לא הזיז אותם מהעמדה הזו במילימטר).

אוהדי ריאל? אני ממש לא זוכר שהיה זלזול במסי בשום שלב בקריירה שלו. הזלזול היחיד שהיה היה של כולם, בתחילת דרכו, כשכולם חשבו שזה חריג והוא עוד יתיישר, ועל זה כבר דיברתי. אם הייתה הבנה בתקופה ההיא שזה ממש לא חריג, כבר בעונה הראשונה שלו בברצלונה הוא היה נחשב לשחקן הטוב בעולם.

לאמין ימאל פשוט לא נמצא שם. כן, הוא עוד צעיר יותר, אבל הוא לא מראה יכולת שבכלל קרובה ללהיות אחד מהשחקנים הטובים בעולם, שלא נדבר על הכי טוב. ואני די מוכן לחתום על זה שגם בגיל 19 הוא לא יהיה השחקן הטוב בעולם (וסתם לצורך העניין - אמבפה בגיל הזה כן היה השחקן הטוב ביותר בעולם שאין בו את מסי). ככה שטיעוני ה-250 מליון אלו טיעונים רגשיים ולא מאוד מפתיעים מצד האוהדים שבאופן די קבוע בטוחים שכל מושתן שיוצא מהמשתלה שלהם הוא הדבר הגדול הבא.

ולפני שתתקפו בחזרה, אני כן מודה שימאל ככל הנראה השחקן שעשה הכי הרבה בקריירה אי פעם ביחס לגילו (אולי רונאלדו השמן עשה יותר? אני כבר לא זוכר את הגיל המדויק), שאיך שהוא נראה ביחס לגילו הוא חריג ברמה דורית, ושיש כאן פוטנציאל לאחד השחקנים הטובים בעולם ואולי אפילו הטוב ביותר. מכאן ועד ללא למכור עבור 250 מליון שחקן שכיום רחוק מהשורה הראשונה של השחקנים בעולם הדרך ארוכה.

הערת אגב - מסכים עם התגובה כלפיי למעלה שאחת הסיבות שלקח לנו קצת זמן לקלוט את התופעה של מסי היא כי הוא התחיל בדיוק כשרונאלדיניו סיים. הפוקוס עדיין היה על הברזילאי ולא ממש הבנו שייתכן שיש פה משהו אחר וטוב פי כמה.

אני זוכר במובהק אחרת.
אני זוכר ריבים אין סופיים על מסי וטענות שרונאלדו יותר טוב עד בערך העונה האחרונה שלו בריאל.

אז בסופו של עניין אתה כן משווה, גם אם לא מבחינת כישרון.

רונאלדו התחיל בגיל 17, כלומר העונה הנוכחית של ימאל, ורונאלדו הבקיע שער למשחק בעונתו הראשונה והפך לשחקן הטוב בעולם ללא עוררין ובפער תוך 3 עונות, אם ימאל יעשה 50% מזה הוא בדרך הנכונה.

אתה זוכר לא נכון, וגם אם אתה זוכר נכון זה לא היה המיינסטרים של הפורום הלבן. אני זוכר את זה ברמת הציטוטים המדויקים. גיא למשל כבר בעונה הראשונה שלו אמר שמסי עובר דרך שחקנים וכזה דבר עוד לא היה, אני הייתי מנהל מלחמות חורמה בפורום הספרדי כשניסו להשוות את מסי לרוביניו.

וקצת יותר בישירות - מי שראה את מסי מפרפר שחקנים בגיל 17 ולא הבין שמדובר פה בתופעה חריגה אז הוא אחד משניים - אוהד מחנאי שחיפש צידוקים לעצמו להקטין את מה שהוא רואה, או אוהד שאין לו שמץ של מושג מה הוא רואה בכלל, קרי איננו מבין כדורגל. יש כאלה בכל קבוצה של אוהדים. מתנצל, מסי זה דיכוטומי. מהנגיעה הראשונה שלו בכדור היה מאוד ברור מה קורה פה. אגב, גם אם הוא לא היה משפר את הסיומת ואת המסירה, רק דריבל כזה כבר מספיק כדי להיות תופעה בקנה מידה היסטורי. לאמין, עם כל הכבוד, ובאמת שיש, לא באותה סקאלה.

בתקופת מסי הייתי קורא דיון כזה ומתבייש שיש כ"כ הרבה אוהדים לבנים שמשקרים לעצמם ומעדיפים להדחיק את זה שגדל פה משהו פסיכי, בדיון הנוכחי לגבי לאמין אני מוצא את עצמי מסכים איתם. שחקן מצוין, באמת, אבל לא קרוב לרמות ההיסטוריות האלה.

שטויות במיץ.
לאמין ימאל מראה איכות גבוהה בכל אספקט של משחק הכדורגל כבר היום. שבירת לחץ, הובלת כדור, אחד על אחד, יצירת מצבים, לחץ גבוה, לחץ אחרי איבוד כדור, חילוצי כדור, איום מרחוק.

איך מבדילים?

קצת אמרת דבר והיפוכו- שאני זוכר לא נכון אבל שאתה גם ניהלת מלחמת חורמה באלו שהשוו את מסי לרוביניו. חחח מילא רונאלדו, אבל רוביניו???

לגבי הדיכוטומיות, אתם עכשיו מציגים את זה כדבר הכי ברור בעולם שהיה מובן לכולם מהרגע הראשון, ואני שוב אומר - זה לא היה ברור לחברי הפורום הלבן גם כשמסי כבר היה בתחילת שיאו. אתה יכול לטעון שזה “קומץ”, אבל זה לא היה. כמו שאתה זוכר את זה גם אני. הקומץ היו אלו שצידדו בגדולה של מסי ולא להפך.

שים לב שלא הבעתי עמדה לגבי לאמין, אני אקטיבית לא מעוניין להיכנס לויכוח הזה, שהוא היפותטי ומיותר לחלוטין לטעמי, אבל הטענה לפיה יש לאוהדי ריאל “אובייקטיביות”- “כי במקרה של מסי אמרנו שזה “זה” מהרגע הראשון”- היא פשוט שקר. לא גדל כישרון בבארסה שמקהלת אוהדי מדריד לא הגיעה כדי לספר לנו כמו הוא אוברייטד ולא ייצא ממנו כלום, כולל מסי. כרגע האג’נדה היא נגד לאמין, ברנאל וקובראסי- לפי הביקורים האחרונים שלי בפורום הלבן ופה.

תביא דוגמא אחת של אוהד ריאל שכתב שלא יצא כלום מלאמין או אפילו מפאטי.

לכתוב שלא יהפכו למסי לא אומר שאמרנו שלא יצא מהם כלום.

אף אחד פה לא מתווכח שהוא לא יהיה מסי - כי מסי הוא השחקן הכי טוב בהיסטוריה ותופעה שלא בטוח שאפשר לשחזר.

במקביל, ההכחשה שלכם שהוא כישרון דורי שיכול להתפתח לאחד השחקנים הטובים בעולם היא מוזרה. יכול להיות שהוא לא יממש את הפוטנציאל כן? אולי מחר תדרוס אותו משאית. זה גם רלוונטי לבלינגהאם - אולי בשנה הבאה הוא ייכנס לדיכאון, יעלה 200 קילו ויפרוש מכדורגל. אבל זה לא משנה ששחקן כזה, קבוצות כמו ברצלונה או ריאל מדריד לא מוכרות.

זה לא עניין של כסף. אם תמכרו את ויניסיוס, אמבפה ובלינגהאם ב-250 מיליון כל אחד, יהיה לכם מלא כסף, אבל בגלל שהם הטובים בעולם בעמדתם, כל הכסף הזה לא יעזור לכם. מילא ריאל, שמנהלת רכש לא רע, אבל עבור ברצלונה למכור את לאמין זו פשוט התאבדות - מקצועית ותדמיתית.

אף אחד לא מכחיש שהוא כישרון דורי, כישרון ענק, אם לצטט את נירו אז מי שיטען אחרת הוא

העניין הוא עם החלק השני במשפט שלך -

לצערנו(במיוחד לצערכם), הסיכוי שלא יממש את הפוטנציאל הוא מאוד מאוד גבוה, ככה זה תמיד, וכשאני אומר לא לממש פוטנציאל אני מתכוון הפוטנציאל להפוך לשחקן הטוב בעולם, רוב הסיכויים שהוא יהפוך לשחקן טוב עד טוב מאוד, סיכוי נמוך שלא יצא ממנו כלום וסיכוי קטן מאוד מאוד שיהפוך לטוב בעולם.

זה אחרי שכולנו הסכמנו שהסיכוי שיהפוך למסי הוא אפסי.

פסקה עם אפס משמעות.
אם זה נכון לכולם, אפשר למחוק את כל מה שאמרת, ולהמשיך הלאה בדיון על מה שרואים בעיניים.
אבל לא מפתיע שאתה מנצל כל חלק בארסנל המוגבל שלך כדי לנסות להוכיח נקודה לא מעניינת במיוחד.