כדורגל ספרדי - שוטף

אגב, פרננדו גאגו מאמן כיום את ראסינג קלאב ואף קבע לאחרונה את שיא הנצחונות הרצופים של המועדון (10).
אולי עוד יגיע לברצלונה בתור מאמן מי יודע.

גם היינצה היה נראה טוב בולז, התלהבתי לראות אותה במשמרת לילה בעבודה…התרסק באטלנטה. הליגה הארגנטינאית זאת ליגה מאוד מבלבלת. שיראה יציבות ויברח לאירופה, כדורגל יש לו גם ברגליים וגם במוח. את זה אי אפשר להכחיש.

אגב, במשחק אתמול ראינו את ההבדל העיקרי בין הליגה והשיפוט האנגלי לבין הליגה ומה שהשיפוט הספרדי מאפשר.
גם כשויאריאל שיחקה טוב הבקיעה ואף השוותה שחקניה נפלו מכל מגע, עשו הצגות כאילו קיבלו אגרוף לפנים מכל מגע קטן כדי לגרוםצלשופט להוציא אדום, צללו.
ועם כל איבוד כדור עשו עבירות ציניות לעצירת מתפרצות ובנוסף כל פעם שנשרק נגדם עבירה הם מיד לקחו את הכדור בידיים והחזיקו אותו כמה שניות רק כדי לאפשר לשחקנים לחזור אחורה להגנה לעמדות.
שחקני ויאריאל נדהמו כל פעם שהשופט ההולנדי המצויין לא קנה את הנפילות וסימן להמשיך לשחק, בליגה הספרדית על כל נפילה המשחק היה נעצר לכמה שניות.
דברים כאלה נכון שנותנים יתרון מצמצמים פערים ויכולים להביא ניצחונות, אבל זה מכוער ופוגע בשטף המשחק ומוריד מהאטרקטיביות של הליגה והמשחקים.
בליגה האנגלית לא משחקים ככה, השופטים לא מאפשרים את זה, והעיתונות יוצאת נגד זה ולכן הליגה היא הכי פופולרית בעולם עם שטף וקצב משחק מסחררים שמביאים להרבה התרחשויות ברחבות.

אחת מהסיבות שיש הרבה התרחשויות ברחבה זה בגלל שאין שם הגנה.
השיפוט באנגליה ידוע כאחד מהשיפוטים הגרועים בעולם[כל משחק יש לפחות טעות שיפוט אחת].
לא לשכוח את כל העבירות הקטנות והמכוערות שסיטי אוהבת לעשות והמשיכות זמן שלהם, הדוגמא הכי יפה זה בגומלין מול אתטליקו והגילגול הפאתטי של פודן לתוך המגרש למשוך זמן.
השיפוט אתמול היה סביר, השופט יכל לשרוק יותר אבל הוא החליט לתת למשחק לזרום. האם נראה לך שעצם זה שליברפול קבוצה גדולה פי כמה וכמה מונים מויריאל לא נתנה השפעה לכך שויראל לא קיבלה שריקות?
אני אפילו לא לא אפתח על הפנדל שהיה צריך להשרק ולא נשרק.

לדעתי פשוט צריך לתת עונשים.
אם נפלת על הכדור ותפסת אותו כשלא היה פאול - כרטיס צהוב על יד מכוונת. אם עשית זאת גם כשאתה שחקן אחרון - אדום.
אם העפת את הכדור מחוץ למגרש כשנשרק נגדך פאול - צהוב.
פאול מכוון שעוצר התקפה - צהוב, אפילו אם הוא קטן או לא מאחורה, או בחצי של היריב.
לתפוס את הראש כשהמגע היה בכלל בחלק אחר רק כדי לגרום לשופט לעצור את המשחק - צהוב מיידי (אפילו אם יתברר כי היה פאול אבל פגעו ברגל, המשחק גם ככה נעצר ולואר יש זמן לבדוק)
בסוף אם היה תיקול נקי זכותו של שלקן ההתקפה לקחת
את הכדור. אם שחקן ההגנה עוצר את זה עם היד זה לא שונה מיד מכוונת כדי לעצור מתפרצת.
השופט עוצר את המשחק כשיש פגיעת ראש כדי לשמור על השחקנים. אם שחקן מנצל את זה אז מגיע לו צהוב כי הוא עצר התקפה בצורה לא חוקית.
אותו דבר לגבי העפת כדור בכוונה כשהמשחק נעצר.

לדעתי כדאי גם שיהיו עונשים בין צהוב לאדום. אבל פרה פרה

כמובן שלעיתונות יש השפעה ואם ייכנסו בקבוצות שמשחקות מגעיל זה יחלחל גם לאוהדים ולקבוצות. אבל לדעתי הכל מתחיל בחוק. ברגע שעל פי חוק משתלם לעבור על החוקים אז שחקנים יעברו עליהם.

יש הגנה, אבל הקבוצות משחקות התקפי, לא מבזבזות זמן, לא משחקות באופן ציני ובאות לתת בידור לקהל.

השופטים באנגליה טועים כמו בכל מקום אחר, אני לא מדבר על זה, מדבר שהם לא קונים צלילות, לא מאפשרים בזבוזי זמן ונותנים למשחק לזרום ולא עוצרים אותו כל כמה שניות.

למה ויאריאל לא קיבלה שריקות? מה שהגיע היא קיבלה ומה שלא אז לא, בדיוק כמו ליברפול, ההבדל היה ששחקני ליברפול לא צללו מכל מגע ולא שיחקו אותה שכל תאקל שקיבלו זה ניסיון לרצח, והכי חשוב לא רצו לשופט בתדהמה למה הם לא קיבלו שריקה אחרי צלילה מרהיבה מתאקל חוקי.

אתה רציני? לקח את הכדור נקי, לא פנדל, עוד צלילה של ויאריאל.

הכי פשוט זה שמי שעושה עבירה או נשרק נגדו נבדל ונוגע בכדור אחרי שהייתה שריקה מקבל הרחקה ל 10 דקות, זה ישנה את הכדורגל הספרדי.

ch?v=iw0AHcSFf_4
“לא קונים צלילות”, בוא.

ויריאל לא קיבלה שריקות כי היא קבוצה קטנה, נראה לך אם זה היה מול ריאל לא היו שריקות?
תאקל אותי?אתה צוחק, נכון?עוד רגע תגיד לי שאתה לא מדבר מפוזיציה.
היחידים שלא מחשיבים את זה כפנדל זה אך ורק אוהדי ליברפול, מעניין. לא?

אני לא מחשיב את זה כפנדל ואני רחוק מלאהוד ליברפול.

אלה דברים שלפני 10 שנים לא היינו שומעים. לפני 10 שנים היינו שומעים על ה"אלמריות והחטאפות" שמפסידות לברצלונה וריאל מדריד כבר בעלייה למגרש, ולפני 10 שנים היו קבוצות התקפיות והיו שערים.

חייב לציין שהספרדיות התחילו את העונה האירופית בצורה צולעת, עם הדחתן של בארסה וסביליה מליגת האלופות ואח"כ הדחתן מהליגה האירופית[כאשר הן היו פייבורטיות לקחת את התואר]. אבל עד כה ניתן להגדיר שהספרדיות נתנו עונה אירופה נהדרת למרות זה, עם ההגעה של ויריאל לחצי גמר וההגעה של ריאל לגמר.

על הליגה האנגלית ניתן להגיד הפוך, ממצב של גבר אנגלי שלישי רצוף בשלוש שנים לגמר אנגלי-ספרדי.
היום לאנגליות יש סיכוי גם לגמר האירופה ליג והקונפרס ליג, אבל אני אישית מתקשה לראות את זה קורה.
מאמין שנקבל בליגה האירופאית גמר כל גרמני ובקונפרס ליג נראה את רומא-מארסיי.

מפחיד לחשוב מה היה קורה אילו כמות הכספים שנשפכת באנגליה הייתה נשפכת גם בספרד[לפחות מבחינת זכויות שידור].

האמת שהשנתיים האחרונות לא היו פשוטות, אבל זה היה צפוי שהשילוב של הקורונה והמגבלות שיש על הקבוצות יגרום למשבר כלכלי.

בסופו של דבר מדובר במשבר יזום, אלה חוקים של הליגה עצמה כדי למנוע מקבוצות לקרוס.

נדמה שבקיץ הקרוב דברים הולכים להשתנות. הקבוצות הספרדיות יחזרו לבלוט בחלון ההעברות, ולפי הדיווחים שיש בהקשר של קבוצה, נראה עליית מדרגה באיכות השחקנים שיגיעו לדרג ב’. הליגה צריכה את הקבוצות האלה חזקות.

מה גורם לך לחשוב כך?
בארסה מחפשת שחקנים בחינם, ריאל מחפשת רק את אמבפה והיתר בחינם, אתלטיקו גם היא מסובכת עם תקרת השכר.
היתר לא יכולות להתמודד עם קבוצות בינוניות של הליגה האנגלית מבחינת תקציב ומשכורות.

אני רק רוצה להזכיר לך שבזמנו הליגה הספרדית ידעה להתמודד טוב מאוד עם פערי השכר. זה דורש ניהול יותר טוב.

ולא יודע אם זה קשור אבל אני חייב להוציא את זה פה, אם אמבפה נשאר בפסז הוא קובר את הקרירה שלו וזה פשוט יצחיק אותי כל כך. לא שאני יתלונן על זה. לא יתנגד להמשיך ולצחוק עליו גם שנה הבאה…

אתה מדבר על קבוצות חזקות. אני יודע, הליגה הספרדית תישאר חזקה.
אבל אור דיבר על העברות . לא הבנתי למה הוא חושב שדווקא השנה הספרדיות יהיו חמות בשוק ההעברות.

אם הדיווחים נכונים, אז בעוד שנתיים יהיו לאמבפה 200 מיליון יורו נוספים בכיס והוא יהיה שחקן חופשי. זה לא סוף הקריירה. יילך לאנגליה , סיטי, ליברפול, צ’לסי או כל קבוצת מדינה אחרת. עדיף לנו ככה, לא?

לנו זה לא משנה באמת, ריאל תיקח אליפות גם בשנה הבאה איתו או בלעדיו… (בתור אוהד ברצלונה ברור לי שאני מעדיף שהוא ישאר שם. זה אפילו יספק לי הרבה רגעי אושר והנאה לשמוח לאידו, אני מדבר בתור אוהד כדורגל עכשיו)

אני לא מבין את הטיעון הזה, הוא שוחה בכסף גם עכשיו וגם שהוא יגיע לריאל הוא ישחה ביותר כסף. אני מצפה משחקן שרוצה להיות הכי טוב שהיה יותר מתאב בצע. זה לא נורמלי.

אני פשוט לא מבין את זה.

כמו שוודאי נחשפת בהקשר של בארסה, תקרת השכר מקבלת מרווח נשימה אחרי שמשבר הקורונה נגמר והקבוצות מצליחות לייצב את ההכנסות.

מה גם, שבספרד אף פעם לא חיפשו להילחם עם האנגליות על אותם שחקנים, תמיד המועדונים הטובים מצאו מציאות.

סביליה ובטיס מכוונות גבוה. אם קונדה ודייגו קרלוס יימכרו היא תכניס משהו כמו 150 מיליון אירו, וזה בנוסף להכנסות הרגילות ששתיהן מייצרות.

סביליה מכוונת גבוה מבחינת השחקנים שמועמדים אליה, או לפחות מה שמדווח בתקשורת. לא טריוויאלי שסביליה מסוגלת להחתים את סרחיו ראמוס, או שהיא מעוניינת בשחקנים כמו אנחל די מריה או מרקוס תוראם.

בטיס כבר עם 2 החתמות (לואיז הנריקה ולואיז פליפה ראמוס) וזה לא כולל את איסקו וסבאיוס שקרובים לסיכום, ועוד שחקנים שמועמדים להגיע. וזה בלי לדבר על האפשרות שהיא תעלה לליגת האלופות.

מאתלטיקו אני כבר לא מצפה לכלום, מנוהלת בצורה כל כך שונה שלא מפתיע אותי הכישלון העונה.

מסקרן אותי לדעת, אתה יכול לפרט יותר?

אני מחבב את ראמוס בתור אדם וגם שחקן. אבל באמת שהוא לא נחשב שידרוג לשום דבר היום מבחינה מקצועית. הוא כמעט לא שיחק כדורגל בשנתיים האחרונות…

חשבתי שאתה מדבר על החתמות יקרות. לא הבנתי מאיפה זה בא.
בהודעה האחרונה דיברת על החתמות טובות וחיזוקים. את זה יש כל שנה .
גם אם סביליה תמכור את שני הבלמים שלה בהרבה מאוד כסף, היא לא תילך להוציא את כל הכסף הזה על שחקנים חדשים. כרגיל מונצ’י ימצא מישהו ב 3 מיליון שיהיה לא פחות טוב מהם.
אתלטיקו לדעתי לא תוכל להשתגע גם אם היא מאוד רוצה. עד כמה שאני יודע , היא קרוב מאוד לתקרת השכר שלה ולא תוכל להחתים כוכבים גדולים בהרבה כסף שבוודאי ידרשו הרבה משכורת.

קח דוגמה: מנור סולומון היה קרוב להגיע לליגה הספרדית. 3 קבוצות התעניינו בו, אבל אף אחת לא היתה מוכנה לשים את הכסף מידי. ככה זה נפל. יכול להיות שבקיץ הן היו יכולות להתחייב לרכישה הזאת.

לא שאני נגד השאלה + רכישה, זו מדיניות הרבה יותר טובה מלרכוש שחקנים ולהיתקע איתם.

אז מה שאני אומר על מונצ’י, זה שהוא משנה מדיניות. הוא ימשיך להביא מציאות, אבל הוא ינסה להעלות רמה ולהביא גם שחקנים יותר מוכחים. זה לא התאפשר בקיצים האחרונים, הפעם זה אולי יתאפשר כי כלכלית הקבוצות השתדרגו.

אני אסביר לגבי אתלטיקו: ככה זה כשהמנהל המקצועי עובד בשביל המאמן, והפרויקט הספורטיבי הוא של המאמן ולא של המנהל המקצועי.
כל כך הרבה רכישות כושלות היו באתלטיקו בשנים האחרונות ובכל כך הרבה כסף. איזה מועדון שפוי יביא לקדנציה שנייה את דייגו קוסטה ב-60 מיליון?

במשך תקופה ארוכה לאתלטיקו לא היה מגן ימני מחליף לטריפייר. ורסאלקו לא היה כשיר או מתאים בכלל, לא ידע איך לשלב אותו. איך זה הגיוני שלודי רק באמצע העונה הנוכחית נוסה כמגן קיצוני במערך 3 בלמים? זה אבסורד.

וגם מה שאמרת לגבי תקרת השכר, זה אומר שהמועדון יצטרך לבנות מחדש את הסגל, אבל כרגע הוא מוגבל כי יש שחקנים עם חוזה שמן אבל לא רצויים.

שלא נדבר על חוסר האמונה בשחקני האקדמיה. ככה זה כשהקבוצה הבוגרת לא מסונכרנת עם כל המועדון. יש שם שחקנים טובים אבל אף אחד לא מתאים לסגנון של צ’ולו, אלא לקבוצות אחרות בליגה.

הדבר הכי טוב שאתטליקו וסימואנה יכולים לעשות זה להפריד כוחות.
סימואנה נמצא שם כבר 11 עונות, הוא עשה שם דברים מדהימים. אבל מאמצע העונה הקודמת הקבוצה נמצאת בירידה מתמדת וניתן לראות את זה בצורה מדהימה בליגה כיום.
ההגנה שזה היה הדבר הכי חזק באתטליקו הוא כבר לא מה שהיה פעם, אין טעם לדבר על התקפה כיוון שסימואנה לא הצליח לעשות את זה בצורה טובה.