בטח שמתם לב ש...גירסת ריאל מדריד

אכן זכה.

הפרס הזה מעולם לא אמר יותר מדי אבל אני לא זוכר אף זוכה בו (או במקביליו בשנים הקודמות של פיפ"א/פראנס פוטבול) שזכה בזמן שהוא בתקופה כל כך ממושכת של יכולת כל כך גרועה. באופן כללי זה מרגיש קצת כמו פרס על מפעל חיים יותר מעל השנה האחרונה (שרבע ממנה היה פנומנלי והיתר לא טוב).

אני לא הצלחתי להבין איך ההייפ שבדרכ סביב הפרס הזה לא היה קיים לא אתמול, לא היום ולא בתקופה האחרונה בכלל. זה פשוט הזוי. מצד שני, אני לאו דווקא חושב שזה נעוץ בכך שרונאלדו זכה, כי גם מסי יכל לזכות אתמול (תקנו אותי אם אני לא זוכר נכון, אבל קפטנים, מאמנים ועיתונאים מצביעים נכון?); אני חושב שבאיזשהו מקום העולם התחיל קצת להשתעמם ממסי את רונאלדו והפרס קצת ירד מהערך שלו, גם ההכרזה הייתה מוזרה, שעון סופר לאחור והזוכה עומד עם הגב לקהל באייפל. שלא נדבר על האולפן שהיה בגדר הלא פחות מעלוב: כסאות מעפנים, אולפן קטן ולא מעוצב. לא יודע, משהו היה מאוד מוזר בפרס אתמול.

**לסיום, מרגיש לי שהפרס ניתן לרונאלדו כמעין פרס ניחומים אף על פי שהוא היה טוב והצדיק את הזכיה בו בעונה שעברה וזו הבעיה בפרס הזה- הוא ניתן בעונה של אחרי על ההישגים של העונה של לפני ובגלל שכדורגל לא משוחק לפי שנה קלנדרית מתחילתה עד סופה, אלא רק לפי עונות- אני חושב שהכי נכון לשנות ולתת את הפרס הזה נטו לפי עונות. (מצד שני #2 יש גם טורנירים בילאומיים… :roll_eyes:)

אני חושב שיש כמה סיבות, אבל העיקרית היא העדר אובייקטיביות. השנה שרונלדו התבכיין ואז קיבל את הפרס הייתה השיא מבחינתי, זה היה מגוחך. גם לפניי זה נעשה עוול להמון שחקנים-ריברי, סניידר, גריזמן, איניסטה. כל אחד מאלה לדעתי היה זכאי באחת מהעונות. אני לפחות לא מתייחס לזה מהסיבה הזאת, אף אחד לא ישכנע אותי שרונלדו היה השחקן הכי טוב בעולם שנה שעברה.

אל תשכח שגם היה פיצול בין הפרסים של כדור הזהב וthe best של פיפ"א וזה כבר נהיה יותר מידי.

האמת די נמאס לי מכל הפרסים האישיים. נחמד שרונאלדו זכה אבל העיקר זה תארים קבוצתיים.

מה שאני אומר לא סותר את העובדה שלא הגיע לרונאלדו לזכות בפרס.
אבל הטענה של הגיע לעוד שחקנים בשנים האחרונות היא לא נכונה לדעתי. נכון שהיו שחקנים גדולים שנתנו עונות גדולות, אבל מה שמסי ורונאלדו עשו על המגרש ב10 שנים האחרונות לא נראה עדיין בכדורגל. שליטה אבסולוטית.
עם כל הכבוד לרובן וריברי הם לא התקרבו לרמת ההשפעה של מסי או רונאלדו, לא מבחינת יכולת ולא מבחינה סטטיסטית, וכשבאיירן זכו זה קרה בזכות קבוצה גדולה ולא שחקנים גדולים.
על סניידר אין בכלל מה לדבר כי עם כל הכבוד הוא לא חתום על הטרבל של אינטר יותר מדייגו מיליטו.
אינייסטה עם כל הכבוד ליכולת גם לא הגיע לרמת השפעה של מסי, שימו ברצלונה בלי אינייסטה וברצלונה בלי מסי ותבינו לבד.
היחיד מבחינתי שהגיע לו תואר היה גריזמן לפני עונה, כשסחב את אתלטיקו עד הגמר באמת בעצמו והראה יכולות מטורפות.

אני לא בא לזלזל אבל התואר הוא השחקן הטוב בעולם והוא לא צריך להיות “השחקן המוערך ביותר בקבוצה הזוכה” למרות שלצערי ככה מחליטים לעיתים.
הרי על הצלחת קבוצה זוכים בתואר קבוצתי, תואר אישי צריך להיות אישי נטו ולהיות מוענק לשחקן שבאופן פרסונלי הראה את היכולת הכי גבוהה באותה עונה.

שוב לא בא לזלזל, וזה ששחקן לא יקבל תואר לא אומר שהוא לא טוב, רק אומר שהוא לא היה הכי טוב בעולם באותה שנה. וכן לצערינו זה תואר בעיקר לשחקני התקפה כי גול הרבה יותר מרגש מתיקול.

פירגנתי לריאל מדריד על העונה האחרונה, אבל לדעתי זה ששחקן רשום על שערים, לא אומר שהוא אפילו השחקן הכי טוב בקבוצה שלו ושהוא הגורם המשמעותי. כמה חלוצים היו יכולים לעשות את מה שהוא עשה במשחקים האלה? אל תשכחו שיש קבוצה שבנתה עם מאמן את מה שקרה.

כדור הזהב מגיע לשחקן הכי טוב בעונה מסויימת (שכוללת טורנירי קיץ) ואין משמעות אמיתית למתי הטקס, גם רוביניו פירפר הגנות בברזיל וראינו מה קרה כשהגיע לבמה הגדולה, ככה שלטענות שלכם לגבי זה שזה לא צריך להנתן לשחקן ״הכי טוב״ בקבוצה הכי טובה אין משקל. אגב Gev אם אתה טוען שסניידר לא היה הבורג היותר ממרכזי בטרבל של אינטר (לא כולל מוריניו שכן הוא לא שחקן) אז אני פשוט אניח שלא ראית עותר מכמה משחקים בודדים שלהם באותה עונה. סניידר היה אינטר, לא פחות.
רונאלדו בלי ספק היה השחקן הטוב בריאל עונה שעברה (וגם בערך 10 האחרונות).מקבוצה אפורה שעייפה את רובנו בתחילת העונה, הוא בהתעוררות שלו הפך את אותה קבוצה עייפה לאחת שדורסת כל מה שמולה. אותו דבר עשה בנבחרת הבינונית שלו ובסופו של דבר זכה בכל התארים החשובים שיש לזכות בהם באותה עונה.

לאורך זמן אף שחקן לא ברמה של מסי או הציג מספרים כמו של רונלדו. מבחינת תרומה לקבוצה ויכולת על המגרש והשפעה על המגרש, אז היו שחקנים שהגיע להם יותר ממסי ורונלדו.

הראייה שלך לגבי רונלדו היא טיפה ילדותית ואתה מעוות את המציאות. רונאלדו לא הוביל את פורטוגל לשום דבר, הייתה שם קבוצה שהסריחה את המגרש משחק אחרי משחק, בקושי הוציאה שיוויון נגד הונגריה, ניצחה בפנדלים פעמיים וגנבה ניצחון בגמר. היא הייתה כמו יוון 04 רק לא מרגשת. להגיד שרונלדו הוביל אותה זה גניבת דעת. בכל טורניר מתוקן ולא תחת גוף מושחת פורטוגל כבר הייתה עפה בבתים.
גם בריאל מדריד הקבוצה פשוט התעלתה, איך שאתה חא מסובב את זה, כל הגולים של רונלדו במאני טיים הם עניין של מיקום נטו. לא ראיתי התעלות של שחקן, לא ראיתי מופע, ורוב הזמן רונלדו פשוט לא מרשים אותי.

אישית יותר הרשים אותי גריזמן שנתן עונה מדהימה וחוץ מהגמר פשוט לקח את צרפת על הכתפיים.

אני לא אתחיל לדבר על ההיסטוריה אבל אינטר באותה עונה הייתה סניידר. הרגל המסיימת הייתה מיליטו, אבל סניידר היה מוריניו על המגרש. הכל סבב סביבו, והוא התעלה. הוא גם היה אדיר במונדיאל.

אני אמנם לא שותף לטררם סביב רונאלדו, אבל בהקשר של כדור הזהב/שחקן השנה/מה שלא יהיה, כל שנה בעשור האחרון שבה במקרה מישהו אחר היה לוקח חוץ משני הנמסיסים הייתה צריכה להפוך לאבסורד. רונאלדו עבר שנה לא משהו בכלל ביחס לעצמו, אבל עדיין הוא היה בפער יותר טוב מכל אחד אחר למעט הגמד, ובשונה ממנו הוא גם לקח אינספור תארים בשנה הזו, כולל על חשבון אותו גמד.

התואר הזה מוצדק לחלוטין. אני אגיד יותר מזה: אני בטוח שאם כל שחקן אחר היה עושה את מה שרונאלדו עשה בשנה האחרונה לא היה ספק לאף אחד שהוא מקבל את כדור הזהב. גריזמן אפילו לא קרוב לשם. שופטים את רונאלדו לחומרה ובצדק, אבל זה כשמתמקדים בו. ביחס לאחרים? החודשיים-שלוש האחרונים של העונה הקודמת מספיקים. הוא לקח כל תואר אפשרי והיה הסיבה העיקרית לכל אחד מהתארים האלה.

הבעיה בתארים הללו היא התזמון שיוצר המון עיוותים. אני לא מבין מה כל-כך קשה להם לחלק את התואר הזה בתחילת כל עונה כך שתתייחס לכל העונה הקודמת והקיץ עם הנבחרות שעבר.

דוד (ואחרים לפניו) - אני פשוט חד משמעית חולק על זה שרונאלדו היה הגורם העיקרי בשני התארים של ריאל שנה שעברה (או בזו שלפניה). גורם משמעותי כן, הגורם המרכזי ו/או השחקן הכי טוב - ממש לא, גם ביכולת הנהדרת של החודשים האחרונים. הדיון הוא לא על התזמון - רונאלדו גם לא היה “שחקן העונה” הקודמת.

מבחינה מקצועית נטו, בעיני השנה ספציפית זה הרבה יותר מזכיר זכיה היפותטית של דייגו מיליטו ב-2010 מאשר של גריזמן ב-2016. ברור שהתואר הזה כולו יח"צ ובלי השמות הוא לא משחק תפקיד, גם אין לי טענות כלפי זה כי הוא כלי שיווקי של הענף הרבה יותר מהכל. הקונספציה שלפיה רונאלדו נמצא בליגה נפרדת יחד עם מסי לא רלוונטית כבר לפחות שנתיים וחצי, להגיד שהוא היה “יותר טוב בפער” מכולם חוץ ממסי ב-2016/17 (או ב-2015/16) זה פשוט לא לראות את המציאות, ואני חסיד גדול מאד של כריסטיאנו.

הקונספירציה שבה רונאלדו שייך לליגה של מסי היא החלק היחיד שבו לא רואים את המציאות. העובדות עדיין מדברות על שחקן של 40 שערים בעונה בכל המסגרות, בשנים רעות שלו. אף שחקן אחר בעולם לא מתקרב לזה, לכל היותר רואים שחקן שעושה זאת באופן חד פעמי. בתחילת העונה הקודמת אני קראתי למכור את רונאלדו ובסוף שמחתי שלא הקשיבו לי, אין לי ספק שבלעדיו לא היינו זוכים באף אחד מהתארים.

מצד שני, גם עכשיו אני קורא למכור את רונאלדו. הוא פח אשפה מהלך. אבל זה רק בגלל שאני נוטה להניח שסוף העונה הקודמת לא באמת יכול לחזור על עצמו. בנוסף, ראוי לשים לב שגם בעונה “פח” כמו שהוא עובר עד עכשיו, יש לו כמות עצומה של שערים בכל המסגרות ואנחנו רק בדצמבר. במובן הזה הבחור הזה הוא תופעה שקשה להסביר.

צריך לקרות משהו מאד מיוחד כדי שכריסטיאנו יגיע ל-40 שערים העונה. המאזן שלו בליגה, שזה מה שחשוב בעיני בשלב בו נמצא המועדון כרגע, היה לא מדהים שנה שעברה ואיום ונורא העונה. בעונה שעברה, שוב, בלי מי שיסחוב אותנו עד אפריל בליגה הסיומת שלו לא היתה משנה כלום, ורואים את זה באופן פנטסטי העונה. כלום לא השתנה ביכולת של כריסטיאנו, רק במי שסביבו. בצ’מפיונס המשקל שלו היה גדול, ויכול להיות שלא היינו זוכים בלעדיו (היפותטי לחלוטין, אבל תלוי במחליף לדעתי) - אבל עדיין היו שחקנים טובים ומשמעותיים ממנו לאורך הקמפיין (בעיקר מרסלו ודני).

לאורך כל התקופה בריאל המספרים של רונאלדו מוטים למעלה כי השיטה ההתקפית בנויה סביבו לחלוטין ואין מוציא לפועל אחר. אני לא בא בטענות, זה היה מוצדק לחלוטין עד לפני שנתיים, ובאופן חד משמעי בשנות השיא אני לא מכיר שחקנים חוץ ממסי שהיו מגיעים למספרים הללו גם בנסיבות הקבוצתיות הללו. בתקופה האחרונה זה בעיקר מטשטש את ההידרדרות ביכולת שלו יותר מכל דבר אחר. לא חושב שבעולם דימיוני בו כל ההתקפה בנויה על לבנדובסקי, לדוגמה, הוא היה מבקיע פחות. ההבדל הוא במעמד שאותו כריסטיאנו הרוויח ביושר כמובן.

אין הרבה ויכוח על העונה הנוכחית, אני חושב שרונאלדו הוא נזק וכל עוד הוא לא משנה גישה הקבוצה צריכה להיפטר ממנו בהקדם האפשרי (גם בנזמה אגב צריך החלפה, אם היו לו לאורך הקריירה אפס אנד דאונס, בשנתיים האחרונות הוא בעיקר דאון). זה היה נכון גם לעונה שעברה עד פברואר בערך, אבל אז רונאלדו עשה סוויץ’, ולא תצליח לשכנע אותי שלבאנדובסקי היה נותן אותה תמורה בקבוצה הזו.

בכל אופן, אחת לכמה שנים שלד כדורגל זקוק לריענון, ואצלנו השנה הזו הגיעה. זה לא קרה בקיץ הקודם, וכולי תקווה שיקרה בקרוב. השלד של ראמוס, מרסלו, מודריץ’, וה-BBC צריך בחציו להיות מוחלף בדם חדש ובחציו השני להתחרות עם שחקנים אחרים (כלומר: להפסיק להיות בנאקר).

שוב, אני לא מדבר על סיום העונה שהוא חריג בכל קנה מידה, לא זוכר אף שחקן מבקיע בקצב כזה בנוקאאוט. אני טוען שלבנדובסקי לא היה מבקיע פחות במצטבר, וסביר מאד שבליגה היה תורם יותר מכריסטיאנו - וזה מה שחשוב לי.

שחקנים גדולים היו ויהיו. אבל שחקן השנה זה השחקן הכי טוב שהיה. וכן התעלות מטורפת במאני טיים זה משמעותי. וכן היכולת של מסי ורונאלדו בעשות האחרון על אף שמירה כפולה שהם קיבלו היא משמעותית.
זה לא אומר שסניידר לא נתן עונה גדולה, אבל גם באותה עונה הוא לא היה טוב ממסי.
זה לא אומר שאינייסטה גרוע,אבל הוא לא רונאלדו ומסי.

שכנועים שאחד או אחר מהשחקנים בעולם היה טוב בשנה מסוימת זה לא העניין. היו שחקנים גדולים ויהיו עוד. אסל מה שרונאלדו ומסי עשו זה כבר ברמה אחרת. וכן שחקן שנותן 50 שערים בעונה, ובטח כשמדובר בעונה גרועה שווה יותר משחקן של 30 שערים בעונה גדולה אישית שלו.

העניין של מגיע הוא מאוד לאאובייקטיבי כי לפי המושג הזה לכל השחקנים שמגיע כביכול אין מספיק תארים פשוט.
בגלל זה יש גם את עניין הרכב השנה שבו נכנסים כל השחקנים ש"מגיע" להם לזכות אבל הם לא באמת היו הטובים ביותר

אתה לא נותן יותר משקל לפיק של יכולת בשלבים המכריעים?
גול בחצי גמר שקול לגול נגד לגאנס בבית?

זה מאוד תלוי סיטואציה - בתקופה הנוכחית, למשל, היינו צריכים את ה"גול נגד לגאנס" הזה כמו אויר לנשימה. באותו אופן, גול בגמר הצ’מפיונס יכול להיות חסר משמעות אמיתית בדיוק כמו הפנדל של רונאלדו בגמר הדסימה כשהמשחק היה גמור.

תמיד אפשר להתפלפל עוד ועוד… בוא נדבר ספציפית על דוגמאות כמו היכולת של רונאלדו במאני טיים בשנה שעברה, או היכולת של ראמוס בשלבים המכריעים שהביאו את הדסימה.

אני לא חושב ששווה להקריב את האחד למען השני. כריסטיאנו כבר לא מסוגל לתת תפוקה בליגה לאורך זמן, צריך להביא שחקן שכן. בשנה שעברה היה מי שיחפה על זה, השנה לא. יש פה גם עניין תפיסתי שלי אבל אם היינו עם צ’מפיונס אחד או אפילו שניים פחות ועוד שתי אליפויות מאז 2014 - הייתי מאושר בהרבה. אני גם חושב שזה היה מעיד על קבוצה חזקה יותר.

באופן אישי הגישה של לזרוק זין על הליגה לרוחב כל הסגל היא משהו שאני לא אוהב לראות. אצל רונאלדו אין כזו - פשוט בשנתיים האחרונות אין לו את היכולת כל כך והוא נאלץ לבחור. לנצח אהיה אסיר תודה כאוהד על הפיניש של רונאלדו בשנה שעברה בצ’מפיונס, אבל בלי האחרים שסחבו את הקבוצה בליגה זה היה נראה כמו הישג הרבה פחות משמעותי.

ללא ספק.
אבל בהקשר של כדור הזהב - לדעתי זה צריך לקבל משקל. האמת שטרם הבנתי אם גם לדעתך…