הסופרליג :: יקרה או לא יקרה?

בוודאי שהביקוש למוצר יגדל, הרי זה כל הסיפור מלכתחילה. לא מדובר רק בחלוקה אחרת של ההכנסות אלא בשינוי מבני שאמור לייצר ערך יותר גדול: ליגה בה כל הקבוצות הגדולות נפגשות אחת עם השנייה בתדירות גבוהה הרבה יותר. האם זה יהפוך משחקים גדולים לפחות מיוחדים? ברור, אבל זה לא אומר שהם יהפכו להיות מעניינים כמו משחקים לא גדולים כיום. לא משנה כמה תכוף ברצלונה - צ’לסי יהיה, הוא עדיין תמיד יהיה יותר מעניין מברצלונה - אפועל ניקוסיה.

לגבי השידורים - זה מאוד תלוי מי ירכוש את זכויות השידור בארץ. הרי גם כיום אתה משלם כסף על הצפייה: בין אם כחלק מחבילת טלוויזיה בסיסית ובין אם כערוצי פרימיום. התקווה שלי היא בכלל שהמעבר לעידן מודרני יותר יצטרף גם לגוף השידור עצמו ושנקבל את הסופרליג כחלק מחבילת צפייה בנטפליקס או אמאזון פריים וכדומה. אין שום סיבה שנמשיך לצפות בפלטפורמות הרגילות שאנחנו מכירים היום, זו דרך מיושנת שבמוקדם או במאוחר תמות.

אתה מוזמן לשתף את אותם הפרסומים או לינקים.
אני שיתפתי את הראיון עם פלורנטינו, אין שם שום דבר שאומר שהאורחות יוחלפו לא משנה מה.

תחזור להודעה שלי ותראה בדיוק מה כתבתי, בקצרה המצדדים ובראשם פרז טוענים שזו תהיה ליגה פתוחה. אני נתתי את הפרשנות שלי שלא אפשרי שזו תהיה ליגה פתוחה ברגע ש15, 12 (רוב בליגה) מבטיחה הישארות, כי ברגע כזה השאר נלחמות על מקומות לא קיימים. על פי הפרסומים יהיו 20 קבוצות מתוכם 15 מובטחות, 5 עולות ויורדות ומזה הסקתי מי אמורים לרדת, אם אתה טוען שקבוצות נוספות לא ירדו אם יצליחו אז אני אטען מנגד שזה רק עוד יותר הופך את הליגה לסגורה. אם אתה טוען שיכול להיות שיגדילו את הליגה אז אני אשאל מנגד עד כמה יגדילו, ומה זה יהיה שונה מהותית מליגת האלופות הקיימת? ובלי טיפה של ציניות לאיזה טענה שלי אתה רוצה מקור לזה שאמורים להיות 20 קבוצות ומתוכם 15 מובטחות?, כי כל השאר זה מסקנה אישית שלי ועוד כמה תהיות שאני משתף.

נתי, אני לא טוען שבהכרח יגדילו את הליגה או שיהיו פחות מ 5 יורדות.
אני טוען שהליגה תהיה פתוחה במובן הכלכלי. אם קבוצה מסוימת תתרום לרווחיות, היא תישאר\תוזמן.
אתה כמובן יכול לטעון אחרת, אלה רק ניחושים שלי ושלך.

חיפשתי קצת מידע על הכנסות של אופ"א מליגת האלופות. אנחנו יודעים כמה הקבוצות מקבלות, אבל לא ברור כמה כסף נכנס.
זה מה שמצאתי: https://editorial.uefa.com/resources/0268-1215ac2f2228-081862d99436-1000/_en_ln_uefa_annexes_2019-2020_bd.pdf
בעמוד 15 כתוב שההכנסות מזכויות השידור ופרסומות מסתכמות בכ 2414 מיליון יורו.
בעמוד 16 , סעיף 6, כתוב שחולקו קבוצות ליגת האלופות 1646 מיליון. לכל הקבוצות, לא רק לגדולות.
אם אני מבין נכון את הדו"ח, כ 800 מיליון יורו נלקחו מליגת האלופות למטרות אחרות. שליש מההכנסות.

עוד דברים מעניינים:
משכורות של פקידי אופ"א = 95 מיליון (סעיף 11)
אש"ל לאנשי אופ"א, תחזוקה של משרדים וכו’ - 51 מיליון (סעיף 12)
תשלומים לקבוצות שלא עלו לליגת האלופות = 200 מיליון (סעיף 18)
שופטים בליגת האלופות קיבלו סה"כ 10 מיליון יורו בלבד(סעיף 9)

בלי קשר, אופ"א לא יודעת למכור את עצמה. בסופרליג מדובר על 3500-4000 מיליון רק מזכויות שידור, כשאופ"א מקבלת רק 2051 מיליון.

דרך אגב, מה אתם חושבים יהיה עם השופטים, הרי כולם חתומים מול פיא ואופא והם המעסיקים שגם דואגים להם להשתלמויות, פנסיה וכו’, לא רואה מצב כרגע שהם ישחררו אותם לסופרליג וגם לשופטים אין אינטרס אמיתי לעזוב את הבית שדואג להם.

הרעיון יפה, הביצוע כושל.
2 ליגות
ליגה 1 - טופ 3 ב5 הליגות הבכירות - הקרים אוף דה קרופ.
ליגה 2 - מקומות 4-5 בטופ 5 פלוס 10 שמגיעות בהעפלה במוקדמות פלייאוף (הולנד טורקיה פורטוגל ישראל רוסיה אוקראינה ועוד).

זכויות שידור מחולקות לפי מיקום, התחרות לא נפגמת, מושחתי פיפא ואופא מועפים לכל הרוחות, יש משחק.
חבל שבחרו ללכת על מונופול שיהפוך משעמם אחרי 2 עונות.

בעיקרון לא מסכים גם עם המתווה שאתה מציע (ברור שהוא פחות גרוע מהסופרליג), אבל אתה שוכח שבגלל שאופא ופיפא לא מוכנות לנהל את המתווה הזה הקבוצות חייבות לקחת את ההלוואה להקמת הנל על עצמם ואין שום היגיון שהם יקחו הלוואה בסדר גודל כזה בלי הבטחת הכנסה או בשמה השני מיקום קבוע בליגה.

:Let’s break this down

יש לך 20 קבוצות, 15 מוגדרות כ"מייסדות" ולפי חוקי הפורמט שהן המציאו לא יצאו מהליגה הזאת אף פעם, ויקבלו באופן עקבי 350 מיליון יורו, שעצם היותן “מייסדות” נקבע לפי החוקים שהקבוצות יצרו בעצמן על עצמן. בנוסף אליהן יצטרפו קבוצות שהן לא “מייסדות” שעצם הכניסה שלהן אינה תחת קריטריונים חד משמעיים, וכרגע גם תלויים בשיקולי הקבוצות ה"מייסדות". יש לך קליקה שמחליטה על עצמה, ולמעשה קובעת בעצמה מי יכנס ומי לא. להגיד שיש לך תחרות אמיתית, או שיש הזדמנות עם קונטקסט “ספורטיבי” (הטובה תכנס, הלא טובה תישאר בחוץ) זו אחיזת עיניים.

אגב, קרטל בהגדרה: אִגּוּד שֶׁל יַצְרָנִים וְחֶבְרוֹת מִסְחָר לְשֵׁם שְׁמִירַת הַמּוֹנוֹפּוֹלִין עַל תּוֹצַרְתָּם וְהַגְבָּלַת הַתַּחֲרוּת בֵּינֵיהֶם.

לא כל התעסקות בכסף גדול היא ביטוי בהכרח לקפיטליזם, בו השוק החופשי הוא ערך עליון, ומה שאנחנו חוזים בו זה הדבר הכי קרוב לקרטל שנוכל לראות מול העיניים באופן בו החוק יכול לאפשר זאת.

כל הפסקה הזאת היא נטולת קונטקסט לחלוטין. הקשיים של לה קורוניה ושל לידס נובעים מניהול כלכלי לא נכון, לא בגלל “חוסר שוויון בכדורגל האירופי”. בעיות ה"שיוויון" הללו לא היו יכולים להוביל לקריסה הכלכלית שהקבוצות הללו חוו. אין לזה כל קשר. יותר מזה, להגיד שכל החברות ברבע גמר האלופות זה טוב ויפה, אז הפתרון הוא לקבע את זה עוד יותר? ומי הקבוצות הגדולות? יובה שבכלל לא הגיעה לרבע הגמר? אינטר ומילאן שלא זוכרות איך ההמנון של הצ’מפיונס נשמע? ארסנל וטוטנהאם שלא קרובות ללהיות רלוונטיות?

אין פה גיוון, אין פה בהכרח רמה גבוהה ולמען השם אין פה ביטוי אמיתי לקפיטליזם ושוק חופשי. לקבוצות הגדולות מגיע יותר כסף, ולאופ"א מגיע לחטוף, אבל כל יתר הטיעונים פשוט לא הגיוניים, וחלק מהקבוצות מנסות לגשר באופן ישיר על הקשיים המקצועיים שלהן באופן ישיר ע"י כסף.

אתה מתעלם שהוא לא טוען שהשיטה החדשה תקדם את השיויון, נראה לי הוא אפילו מסכים איתך. הוא רק טוען כמוני שכל הבכי והנהי הזה על “מלחמת אור בחושך” זה דמגוגיה אחת מוחלטת.

אופ"א משתמשת באנשים טובים בתור ה"אידיוטים השימושים" שלה. ראה פפ למעלה.

השיטה החדשה אם היתה מבטיחה את החוזק של הליגות ולא מתנהגת כמו מועדון סגור אני הייתי תומך בה בעינים עצומות. אני לא מצליח להבין למה הם מתעקשים על חברות קבועות ולא מאפשרים כניסה של קבוצות שתצליח להוכיח שהם ראויות.

לפי הדיווחים, הסופר ליגה מנהלת מגעים עם שירותי סטרימינג כמו דיסני ופייסבוק. אם ישדרו את המשחקים בשירות של דיסני לדוגמא אתה תשלם 10 דולר לחודש, תקבל מוצר כדורגל פי אלף יותר איכותי מספורט 5, וסביר להניח שגם את כל הספרייה של דיסני.
הם יכולים גם ללכת על מודל דומה ל-NBA PASS שהוא שירות מצוין שאמנם עולה לא מעט, אבל לא עולה יותר מהערוצים של צ’רלטון, ונותן לך ממש הכל ולא רק את מה שבא לצ’רלטון או ספורט 5 לשדר.
מהבחינה הזו אני לא דואג בכלל.

לגבי הקרטל:
זה היה קרטל אם הסופר ליגה הייתה אוסרת על קיום כדורגל מחוץ לגבולותיה. הקבוצות מייצרות ליגה משלהן ומי שרוצה להקים אחרת - מוזמן. מה לעשות שהמוצר שהפועל חיפה מייצרת לא מעניין כמו המוצר של ריאל מדריד?

אני יוצא נגד הטענה שיש אשלייה שמדובר במעשה שהוא בהכרח קפיטליסטי. כמו שגיא כתב, קרטל פוגע ישירות בקפיטליזם.

לצורך העיניין, כשפפ זורק מיליונים בשביל לקנות שחקן וגורם לשחקן לעבור אליו, זה ביטוי אמיתי לאיך קפיטליזם עובד. השחקן יכול לבחור לא לעבור, והקבוצה (במידה ואין סעיף שחרור מעורב) לא חייבת להסכים. השחקן והקבוצה בוחרים לעבור בשביל הכסף. עצם היכולת לבחור ולמעשה יכולת הפרט לממש את עצמו כראות עיניו היא ביטוי מוחלט של הקפיטליזם.

אין פה אור וחושך, והסיבות של הקבוצות הגדולות לברוח מאופ"א הן לגיטימיות. הביצוע עצמו הוא רע לכדורגל ככלל.

אז אתה מעדיף מצב שבוא סיטי או ברצלונה לצורך העניין יכולות בכל מצב ובכל נתון לפשוט על כל מועדון חלש יותר ולבזוז אותו רק כי אתה רוצה להנות מהקבוצה שלך.

זה לא קפיטליזים כמו שאני רואה אותו. כי ללגאנס אין סיכוי אמיתי להתחרות עם ברצלונה.

אני רוצה לחזור להנות מליגת האלופות וכדורגל באופן כללי. המצב של היום לא יכול להימשך כך. ואם צריך איזה פלורנטינו בשביל לעשות זעזוע בעולם הכדורגל ואולי בעקבות כך ליצור לחץ בשביל לעשות רפורמה אמיתית אז אולי זה מה שצריך לקרות.

אתה מעדיף מצב בו לגאנס לא רלוונטית מלכתחילה?

אם זה צורם לך, איך הסופרליג לא מפריע לך? זה מצב שאין לקבוצות הקטנות סיכוי מלכתחילה להגיע למפעל הזה.

הימור שלי לא תהיה סופר ליג ואופ"א תכנע לכמה מהדרישות של החזקות. ואם זה יקרה אז תודה פלורנטינו עשית את העבודה שלך. זה דעתי. אני לא חושב שבאמת הם ילכו על זה עד הסוף.

מה הפיתרון שלך?

כתבתי שזה הבעיה שלי, אבל לדעתי אפשר לפתור את זה אם הקבוצות הגדלות יתנו לזה הזדמנות. לעומת זאת, המצב של היום הוא רע. ואם תכניס את קורונה וההפסדים העצומים. אז אין ברירה אלא ללכת ולשנות משהו.

אם זה התוצר הסופי, אני מוחא לפלורנטינו כפיים.

הפתרון מבחינתי הוא די פשוט, לתת לקבוצות הבכירות במפעל (אלה שאשכרא מביאים צופים ולא רק אוהדים) נתח יותר גדול ומבחינה מקצועית להחזיר את שלב הבתים השני (זו לפחות דעתי הצנועה).

טוב זה כנראה יגמר יותר מהר ממה שחשבתי. צלסי ככל הנראה מקבלת רגלים קרות , ואני חושב שסיטי תהיה הבאה בתור.

https://twitter.com/danroan/status/1384563875018952709

בהחלט יכול להיות שרצו להקים מפעל חדש אבל באותה הנשימה אולי גם רצו לעשות הצגה טובה ולגרום לאופ"א לשנות דברים, המענק על זכייה בליגת האלופות הוא לא ממש גבוה וכן הלאה, זה היה לאיים בווליום גבוה יותר, זו לפחות משאלת הלב שלי. אני מתחבר לדברים שטוני קרוס אמר בעבר, הוא אולי נתפס ככדורגלן עצלן ועדיין - בושה שהסופרקופה הספרדי משוחק בערב הסעודית וכל ליגת האומות זה גם קשקוש בלבוש. חייב לומר שאני אוהב את ליגת האלופות בדיוק כמו שהיא. שלב הבתים הוא התחממות, בכל עונה יש משחקים גדולים בנוקאאוט וגם קודם לכן. מרגיש לי שהמועדונים הגדולים קצת מוציאים עצבים על השלכות הקורונה על מי שהפעם לא אשמים בדבר.

בכל מקרה הדבר שהכי צרם לי הוא עניין ה"חברות הקבועה". ארסנל קבוצה פח זבל כבר חצי עשור ולא מאיימת על תארים מאז 2009 כמעט. ולא יכול להיות שאין קבוצת על כמו באיירן מינכן, קבוצה שהפכה לכזו בגלל הרבה כסף (פ.ס.ז’) וכמובן מועדון פאר כמו אייאקס. אפילו מפעל כזה על בסיס נניח תוצאות בחמש השנים האחרונות\דירוג או לא יודע מה - זה לא הגיוני, זה לא ספורטיבי. הכדורסל ענף דפוק לחלוטין, מה פתאום לוקחים ממנו דוגמא, אני לא רוצה “יורוליג בכדורגל”.

אני חושב שאחת לכמה שנים הפורמט של הצ’מפיונס משתנה, פעם למשל היו מעפילות רק אלופות וטוב שזה שונה, בעבר היה גם שלב בתים שני אבל אותו אי אפשר להחזיר למרות שהיו עוד משחקים גדולים (ריאל-מילאן-דורטמונד ב-2003, מנצ’סטר יונייטד-יובה-לה קורוניה, ומה נגיד על באיירן-ברצלונה-יונייטד ב-1999) בגלל עומס משחקים מטורף ולכן ההחלטה על שלב שמינית הגמר (למרות שהתחיל הנאחס שלנו) - הייתה מקובלת והגיונית.

מצטער זה פשוט לא נכון. קרטל הוא התאגדות שמונעת תחרות, זה לא המצב. אף אחד לא מונע מטורניר מתחרה לקום.