קורונה :: הדיון של הקוביד

אני חליתי בקורונה רגע לפני שהחיסונים הגיעו. עד היום חוש הריח שלי מתפקד ב40%, אני לא נכנס לשום מאגר מידע, שום סטטיסטיקה לא מדדה אותי ואת הטוסיק האדום של הבן הקטן שלי (לא מריח אם הוא מלוכלך). תלכו להתחסן, קורונה זה חרא

ידידי הנכבד, אתה כרגיל מגיע עם הרמה הנמוכה שלך, אתה נפוח מעצמך ואני לא מבין על מה…למה צריך לרדת לשפת הביבים הזאת ? אין לך יכולת לטעון דברים בלי להשתכשך בחרא ?
זה שאתה כותב דברים לא אומר שהם עובדות, זה דברים שאתה בחרת להאמין בהם, זה שאתה מקלל מגדף וצועק כמו ילד דביל לא הופך את מה שאתה אומר ליותר נכון, אבל זאת השיטה שלך מאז שאני כאן, אין הרבה מה לעשות.

קורונה ברוב המקרים זה אפילו פחות מצינון קל, רוב המאומתים לא יחוו כלום, אצל חלק קטן מחלה קלה, ואצל אחוז כמעט אפסי מחלה קשה, אבל מדובר ברוב המקרים באנשים עם מחלות רקע שסובלים מאוד גם משפעת, אני לא מכחיש קורונה, זה רק אתה שמגזים קורונה.

אתה טוען שלא ראית ערוץ 12 כבר שנים אבל מצד שני יודע כל מה שקורה שם ומי מופיע שם ויודע לצטט משם מתוך שינה.

אתה ושכמותך שמבינים במחקרים ובמטא-מחקרים צועקים לנו כבר מגיפה עולמית מסוכנת כבר שנתיים, אתה בטוח שהחיסון הזה יציל את האנושות עד שאתה מוכן לגזול פרנסה מלא מתחסנים(כלומר פאשיסט קטן, מתאים אגב לסיגנון הדיבור הדוחא שלך), אבל, שנייה…מצד מזרח יש לך את הרשות הפלסטינאית, אין להם חיסונים, לא בידודים, לא מסכות, לא חכמים כמוך שקוראים מחקרים ומטא-מחקרים, אין שם מערכת בריאות משוכללת ומודרנית כמו בארץ, לא שמעו על אלקוג’ל, חיים בצפיפות נוראית אחד על הגב של השני, וכל בוקר כשאבו מוסטפא יוצא מהבית הוא חייב לחבק ולנשק את שכנו אבו מחמוד 3 פעמים, ואיזה הפתעה, לא מתים שם ברחובות, מצב התחלואה כאילו מועתק מהמצב בארץ, גל רודף גל בדיוק כמו בארץ, איך ?
למה המצב במדינה הכי סטרילית ומחוסנת ומבודדת וסגורה בעולם דומה לשכנה הקטנה והנכשלת שם מצד ימין במפה ?

לא נכון, שוב אתה לא מדייק בעובדות, הם אומרים שגם מחוסנים נדבקים ומדביקים, אז שכולם יעשו בדיקות או שכולם לא יעשו. הם לא מוכנים לקבל את החרא שאתה מציע, כלומר שיקבלו עונש רק על זה שהם לא מחוסנים.

ידידי, אתה ניסית להדביק לי הסטיגמות שמנסים להדביק לאלה שלא מוכם לקבל את החיסון של פייזר, אז עניתי לך.

גם לא צריך להקשיב לי, וגם אני לא מקור סמכות, אני רק מביע את דעתי ומשתמש בזכותי החוקתית לא להזריק חומרים שאני לא מאמין בהם לגופי, רק שבניגוד לך לא מגדף ומתלכלך על אלה שיש להם דיעה שונה.

עכשיו אתה מוזמן להמשיך עם המטא-מחקרים שלך… כי אני איתך גמרתי, לפחות עם האחרים זה מעניין, אתה סתם נוד נפוח ומשעמם.

אני בגיל 18 קיבלתי שפעת קשה, לא קמתי מהמיטה חודש ולקח לי חודשים עד שחזרתי לעצמי, אז ? חרא קורה לפעמים.

ליטרלי עשית את זה לעצמך… אני רציני לגמרי, תחזרו להודעות המקוריות.

לגבי הרש"פ - ממליץ מאד על המחקר של אריאל קרלינסקי על תמותה עודפת כדי להבין כמה המספרים הרשמיים הגולמיים ללא ניתוח מעמיק יותר יכולים להטעות, בטח במקומות כמו הרש"פ.

לגבי כל היתר - אני מאמין שההודעה הבאמת מדהימה שלך מדברת בעד עצמה.

חייב פשוט להגיב. קשה לי להתאפק :smile:
מגיפה שמסכנת את האנושות, אתה רוצה לפטר מורים שלא מתחסנים ולא לשלם להם אבטלה, אבל חייבים ניתוח מעמיק כדי להבין אם הייתה תמותה עודפת מקורונה במדינה נכשלת בלי חיסונים, מסיכות, בידודים, אלקוג’ל, מערכת בריאות, איזה מין מגפה מסכנת אנושות זאת ?
שנתיים של קורונה, איפה הגופות הנערמות על הכבישים, איפה העשרות אלפים מתים שביבי הבטיח ? למה הערבים האלה לא מתים ?
זה לא רק ברשות, במצריים 150 מיליונים, רובם חיים ברחובות בתנאים סינטרים נוראיים, למה הם לא מתים ?
העיקר יש מטא-מחקרים. :wink:

לא בדומה לך אני דווקא כן בקיא בדברים, אני רופא, אני פוגש אנשים מחוסנים וחולי קורונה כמעט בכל יום, אז הראש שלי מחוץ לטלווזיה תאמין לי.
דלקת קרום הלב כן קשורה לחיסון זה תופעת לוואי ידועה של החיסון, היא לא קטלנית, הקורונה כן.
לגבי טרשת נפוצה אין שום קשר בעולם בינה לבין חיסוני קורונה, זה מחלה נוירולוגית ידועה שפוגעת באנשים צעירים, במיוחד בין הגילאים 20 עד 40.

ההשוואה לשפעת לא נכונה, יש הבדל מאוד גדול בין שפעת לקורונה, גם מבחינת קצב ההתפשטות וגם מבחינת הפגיעה בחולים.

אני לא מחייב אף אחד לקחת חיסון ולכל אחד יש את הזכות להחליט מה שהוא רוצה אבל הוא גם זה שאמור לשאת בתוצאות של הבחירה שלו.

קיירי אירווינג מדבר על זה שמשתילים לך שבב ושהחיסון הוא כדי לשלוט באנשים עם צבע עור כהה? איך זה בדיוק לגיטימי?

אתה פשוט זורק פה שטויות מבלי להבין כלום, איך אתה יודע בדיוק מה המצב ברשות הפלסטינית? כי הכל שם צסןדר ואתה יודע ממה בדיוק כל בנאדם שם מת? אותו דבר לגבי מצרים ואותו דבר לגבי צפון קוריאה.

לגבי שפעת עשו כבר מליון מחקרים, אנחמו יודעים בדיוק איך היא מתפשטת ומה הקצב התפשטות, בניגוד לקורונה שאנחנו לא יודעים עליה כלום.

לא יודע אם אתה יודע אבל כל וירוס יכול לעבור כל מיני מוטציות, אז הקורונה שאנחנו מכירים כבר שנים היא מזן אחר והיא הכלל לא קשורה לוירוס שיש היום, שאגב אין לאף אחד מושג מה ההשפעות שלו בטווח הארוך.

איזה רופא ? מה ההתמחות ואיפה עובד ?

אם הקורונה קטלנית מר רופא, למה הפלסטינאים לא מתים ממנה ? או יותר נכון לשאול אם אין הבדל בהתפשטות הקורונה ואחוז המתים בין הרשות לישראל למרות שכאן כמעט עולם מחוסנים ושם לא, למה אתה בעד חיסון שיכול לגרום למחלה כמו דלקת בקרום הלב אם התוצאה בשטח היא אותו הדבר ?
לצערי אני יודע מה זה טרשת נפוצה הרבה יותר ממך למרות שאתה רופא ואני לא, המקרה שאני מדבר עליו הופיע מידית יום אחרי הזריקה הראשונה של חיסון פייזר, אז אתה יכול לטעון עד מחר שאין קשר, העובדה שהיא הופיעה יום אחרי, ויש המון דיווחים על בעיות נוירולוגיות שמחוסנים חווים, אז כן יש קשר. העיקר שאתה כותב שאני מדבר שטויות כשבעצמך מדבר שטויות וקובע עובדות שלא מסתמכות על כלום, אבל אתה רופא, מותר לך…

תוכיח, הנה הרשות, לא מחוסנים צפיפות נוראית ולא מתים והמצב כמו בישראל.

כמובן, אבל האם אתה תשא בתוצאות הבחירה של מישהו שיקח את החיסון לאחר המלצה שלך ויקבל דלקת בקרום הלב או בעיות נוינרולוגיות ?

מי דיבר על זה ?
שוב ניסיון עלוב להדביק סטיגמה…

לא צריך להיות כלכלן כדי לדעת שמצב המשק חרא, כולם מריגישים את זה כשמצב המשק חרא. כמו שלא צריך להיות רופא כדי לדעת שבמדינה מסויימת משתוללת מגיפה נוראית שהורגת כל מי שהיא נוגעת בו.
כפי שכבר צויין כאן, אומרים שחייבים מחקר מעמיק כדי להוכיח שיש תמותה עודפת מקורונה ברשות, זה אומר שלא כ"כ ברור שיש שם תמותה עודפת באחוזים מאשר ישראל, ואם מדובר במגיפה מסוכנת אז זה כן היה ברור כי המון אנשים היו מתים, לא ?
חוץ מזה אם המצב ברשות או במצריים היה קריטי היו חוגגים על זה להראות כמה החיסון עובד ומציל חיים, עובדה שלא עושים זאת ומצניעים את המצב ברשות, יש לנו 2 אוכלוסיות גדולות אחת ליד השנייה, אחת הכי מחוסנת בעולם, מסיכות, סגרים ובידודים, השנייה בלי חיסונים בכלל, בלי מסיכות, בלי ריחוק חברתי, בלי בידודים או סגרים, התוצאה ? חייבים “מחקר יותר מעמיק” כדי לזהות הבדלים בתמותה ובתחלואה, גם אם ימצאו אחוזים בודדים בתמותה לטובת ישראל זה עדיין בגלל מערכת בריאות עדיפה בהרבה כאן, ועדיין, המצב דומה, איך כבודו מסביר זאת מבלי לדבר שטויות כמוני ?

אז יודעים או לא יודעים ? כלומנר לפני רגע כתבת שאתה יודע שיש הבדל גדול בין שפעת לבין קורונה, עכשיו אתה כותב שאתה לא יודע, תחליט ותחזור אליי.

אם לא יודעים למה מפחידים אנשים ומחייבים אותם להתחסן ? כל שנה יש מוטציות של שפעת, למה לא סוגרים את המדינה ? אולי זה קשור לכסף ? אתה יודע…הדבר הזה שמניע את העולם.

שוב, אם אין הבדל מהותי וברור לכל בין המדינה הכי מחוסנת בעולם לבין מדינה לא מחוסנת כלל למה לדחוף חיסונים שיכולים לגרום לדלקת בקרום הלב(וגם טרשת נפוצה) ? למה לחוף חיסון לילדים שהסיכוי שיקרה להם משהו מקורונה הוא אפס, למה ?

כן לחסן אזרחים מעל גיל 65, חולים כרוניים בסיכון, להגן ולשמור עליהם, למה לחייב חיסון אנשים שהסיכוי שימותו מקורונה הוא אפסי ?

אבל שוב, זה עניין החיסון, שכל אחד יחליט מה טוב לו, אין לי שום בעיה עם מי שמחליט להתחסן, חלק מהחברים הכי טובים שלי מחוסנים :slight_smile:

הדיון התחיל עם התו הירוק, הסגול והתו השמח(ההרחקה של קיירי הלא מחוסן), הרי ראש הממשלה, שרת הפנים, ושר הבריאות בעצמו הודיעו שאין לו שום ערך אפידמיולוגי, ושמשתמשים בו רק כדי ללחוץ על לא מתחסנים כדי להתחסן, האם זה בסדר בעינייך ?

אותי אף פעם עניין למה לאנשים אין דיעה בחשמל, פיזיקה, כימיה, מתמטיקה. למה לאנשים יש דיעות נחרצות וברורות על דברים שאי אפשר להוכיח בצורה חלקה, ובדברים שאפשר להוכיח בצורה חלקה אנשים פתאום לא מבינים ואין להם שום מידע בנושא?

למה אנשים יכולים לעשות מחקר ברפואה בקרב בני המשפחה, אבל הם לא יכולים לעשות מחקר בחשמל?

למה אנשים שמתכחשים וחולקים על הרופאים בכל מה שקשור לחיסונים או למחלה עצמה, יחלו מחר חלילה, ואז ילכו ויתדפקו על דלתות אותם רופאים בדיוק ויבקשו עזרה? הרי אתם חכמים ויודעים יותר מהם, למה שלא תמצאו את המרפא לעצמכם?

אנחנו כאנשים אוהבים לדעת, אבל עצלנים מדיי ללמוד. אנחנו מדמיינים לעצמינו שאנחנו מבינים, אבל למעשה בכל נושא כמעט יש כמויות עצומות של ידע שאנחנו לא רק לא יודעים, אלא לא יודעים שקיים. שברגע שמתחילים קצת להבין אנחנו רואים כמה אנחנו לא מבינים. וזה תקף לכל דבר בחיים. פוליטיקה, רפואה וגם כדורגל… אם יש לך דיעה נחרצת, זה ככל הנראה בגלל שאתה לא מבין גדול כפי שאתה חושב.

הדבר שהכי מפליא אותו לגבי מכחישי קורונה, זה היכולת שלהם להסביר לעצמם את עצם קיומה של הקונספירציה. זה אמנם נכון בכל קונספירציה אחרת, אך במקרה הזה הדבר בולט במיוחד שכן מדובר בקונספירציה כלל עולמית ולא במיעוט יודעי דבר להם צריך “להאמין”. כאילו מה בדיוק הטיעון? הרי היחס של פחות או יותר כלל הממשלות בעולם זהה כלפי הקורונה, וכך הדבר גם עם בערך 99.99% מהקהילייה הרפואית המדעית.

אז טיטי, מה בדיוק הטענה שלך? האם אתה חושב שיש כנס סודי בו משתתפים מאות אלפי פוליטיקאים, אקדמאיים ורופאים ובו הם זוממים את זיממות הקורונה לצורך… לצורך… אנערף. נניח שליטה או כסף (של פייזר??). כאילו איך יכול להיות בכלל שמדובר בקונספירציה לה שותפים מאות אלפי אנשים? אני באמת לא מבין איך אפשר להתייחס בכלל לקונספירציה כזו ברצינות…

לגופן של הטענות עצמן טיטי:

1. אתה חוטא בהבנה מתמטית של המשמעות האפימידולוגית של המחלה. כן, הקורונה לאדם ספציפי אינה מסוכנת במיוחד שכן אחוז התמותה ממנה הוא יחסית מאוד נמוך (בטח בגילאים צעירים, אם כי בגילאים מבוגרים אין זה המצב כלל). הסכנה של הקורונה לא מגיעה מ-X שמגדיר את אחוז התמותה, אלא מגיעה מהשילוב בין X ל-Y, שמגדיר את קצת ההתפשטות. לצורך העניין, גם אם נגלה מחר מחלה מסוכנת בהרבה, נניח אפילו עם 50% (!!) תמותה, אך יכולת התפוצה שלה תהיה ברצפה (בין כי היא לא מאוד מדבקת או שקל לזהות אותה ולעצור את שרשרת ההדבקה), לקהילה (ולא לאדם הבודד שנחשף אליה) כולה, המחלה הזו הרבה פחות מסוכנת. פשוט כי מספר המתים הכולל יהיה נמוך בהרבה.
  2. אנחנו יודעים היטב את ההשלכות קצרות הטווח הן של המחלה והן של החיסון. המחלה מובילה למוות (באחוזים שונים תלוי גיל), החיסון לא מוביל למוות. המחלה מובילה לתופעות לוואי קלות יותר או פחות בטווח הקצר, החיסון במקסימום מוביל לכאבים ביד לכמה ימים/שבועות. כלומר, יש פה נוקאאוט ברור לטובת החיסון. כל הטענות האחרות שלך בנושא הן אנקדוטות שכמובן לא מייצגות את הכלל. בדיוק לכן נעשים מחקרים. יש שיטות סטטיסטיות. למשל, כדי להראות שהחיסון (או המחלה) מוביל לתופעת לוואי מסוימת, לא מספיק לראות שהיא מופיעה אצל אנשים לאחר שהתחסנו. יש צורך להראות שזה קורה בשכיחות גבוהה יותר בהשוואה לאנשים שלא התחסנו. זה בדיוק הקונספט של קבוצת ביקורת, שקיימת בכל מחקר אקדמי אמפירי מסודר. אתה מתעלם מזה לחלוטין. כשמסתכלים על המספרים בהתאם, התמונה מאוד מאוד ברורה. החיסון בטוח בטירוף, המחלה (באחוז נמוך) מסוכנת לאדם הבודד, אך במספרים הגדולים מובילה להרבה מאוד מוות.
  3. בטווח הארוך, נכון לעכשיו אנחנו לא יודעים בוודאות את ההשלכות לא של החיסון ולא של המחלה. למיטב ידיעתי, עד כמה שעולם הרפואה יודע להגיד, אין לנו שום סיבה טובה לחשוב שיהיו אי אילו השלכות טווח ארוך של החיסון, וזה בניגוד למחלה שישנה אמונה שהדבר בהחלט אפשרי. כלומר, כאן אנחנו באמת לא יודעים, אבל אין שום סיבה לחשוב שהלא יודעים של המחלה עדיף על הלא יודעים של החיסון, וככל הנראה שהמצב הוא הפוך.
  4. תמותה עודפת. בשל האופי של המחלה (סיכון נמוך לנדבק, המון נדבקים → סכנה גדולה לכלל האוכלוסיה), היא מובילה לכך שגם אם לא ייתבצעו כלל צעדים כנגדה, באחוזים מכלל האוכלוסיה, אחוז המוות הישיר מהמחלה יהיה יחסית נמוך (וזה אכן בשונה ממחלות איומות בהרבה שהיו בעבר שהובילו לקטסטרופות עולמיות שאתה מחפש במדינות ערב ולא מוצא). גם אם נניח שכל האוכלוסייה תידבק, וגם אם נניח שאחוז המוות הישיר מהמחלה הוא רק 0.1% (והוא הרבה יותר ! זה מאוד תלוי גיל), זה אומר שבמדינת ישראל ימותו קרוב ל-10,000 איש רק מהמחלה, בלי קשר לתמותה הרגילה. זה בדיוק הקונספט של תמותה עודפת. מכיוון שאי אפשר לדעת בוודאות כמה אנשים נדבקו, הדרך הכי טובה למדוד את הסכנה היא אכן המחקר של אריאל קרלינסקי, שמודד בכל מדינות העולם את התמותה העודפת במדינות השונות מאז שהחלה המחלה להתפשט, והוא אכן מוצא תמותה עודפת גדולה מאוד. וזה כשכן לוקחים בחשבון צעדי מניעה של המדינות השונות. העובדה היא שתמותה עודפת שכזו לא הייתה קיימת בשנים שלפני המחלה כשרצה פה “רק שפעת”.
  5. תזכיר לי לשאול את אריאל אם הוא כבר הוזמן לכנס הסודי כאורח הכבוד של אותם מאות אלפי זוממי המזימות.

אני רואה שהדיון מוציא הרבה אמוציות מכולם פה. אבל זאת פשוט פסקה מביכה טיטי.
אתה מתלונן שהוא קובע עובדות שלא מסתמכות על כלום בזמן שאתה עושה בדיוק את אותו דבר.
אתה מניח שאתה יודע על טרשת נפוצה יותר מרופא בלי אפילו לדעת מה ההתמחות שלו. ואם הוא מתמחה במחלות ניורוךגיות וטרשת נפוצה בפרט?
אתה גם מניח, סליחה קובע שטרשת נפוצה היא תסמין של החיסון על סמך חוויה אישית שעברת שבגדול רק מראה שאתה לא יודע שקורלציה לא שווה קוזאציה.
בהחלט פסקה מביכה (אני לוקח קצת קשה כי אני מסכים איתך על המון לרב והפתיע אותי חוסר הלוגיקה שאתה מראה פה. כמו שאמרתי עניין הקורנה הזה מוציא המון רגשות מאנשים ופחות שכל).

שאלה רצינית. מישהו למד את המקרה של שבדיה ואיך הם התמודדו מול המגפה?

טמטום אנושי הוא לא קונספירציה. הוא היה כאן מאז ומעולם ולא הלך לשום מקום. בשנה מתים כ10 מיליון בני אדם מסרטן וכ20 מיליון מהתקפי לב. שנתיים במגיפה ואנחנו מגרדים מלמטה את ה5 מיליון. התגובה האנושית לקורונה היא היסטרית ברמות קיצוניות.

הקורונה מסוכנת לאוכלוסיות מסוימות ועל האוכלוסיות הללו להיזהר ולהישמר כי זה מאוד מסוכן עבורן. אני בעד כל צעד שיאפשר לאנשים הללו להתנהל בחופשיות ככל האפשר ומתנגד בתוקף לכל פגיעה בחירות שלי.

יש פער בין הגישה שלך לבין זו של טיטי.

בכל אופן, אם סרטן היה מדבק ומתפשט באופן דומה לקורונה וניתן היה למנוע אותו עם ריחוק חברתי ומסכות, היית רואה כמובן תגובות דומות. ההבדל הוא לא בהכרח ברמת הסכנה, אלא ביכולת שלך לבצע צעדים מסוימים למנוע אותה. ועובדה שפוגעים בחירות שלך לעשן ליד אחרים ולסכן אותם בסרטן (באופן הרבה הרבה הרבה פחות וודאי מאשר קורונה)… הדוגמא שלך דווקא דוגמא מעולה.

מי אמר לך שלא ? מי אמר לך שאנשים שעושים מחקר ברפואה במחלות בקרב קרובי משפחה לא עושים מחקר גם על חשמל ? זה שמראים לך בתקשורת שכל מי ששואל שאלות בקשר לקורונה וחיסון הקורונה הוא מטומטם תמהוני שמאמין שהבונים החופשיים ישתלטו על העולם עם מערכת ה G5 לא אומר שזה נכון, מה שמפתיע שגם מנהלי מחלקות ותיקים ורופאים מוכרים ששאלו שאלות תויגו כמכחישי קורונה הזויים.

ידידי, למה אתה מזלזל בכסף ? לא היו מקרים שחברות ענק(כולל פייזר) הוציאו תרופות לשוק תוך ידיעה שהתרופה מסוכנת ושיכולה להרוג מטופלים רק בגלל שבחישוב קר התברר שעדיף לשלם פיצויים למתים כי הרווח הכולל יהיה הרבה יותר ?
אין כנס סודי, לא, יש הרבה כסף ופוליטיקאים כמנו בנט למשל שרוצים להוכיח א עצמם שהם יותר טובים מקודמיהם.

ולהסבר המפורט והמיותר שלך, תודה.

כמה עובדות -

1. אני לא מכחיש קורונה, יש קורונה והיא לא מסוכנת, מסוכנת בגילאים מבוגרים מאוד ולאלה שיש להם מחלות רקע קשות, כמו כמעט כל וירוס ויראלי אחר, יש לשמור עליהם, לחסן אותם, את שאר הצעירים הבריאים לשחרר שיחיו את החיים שלהם, הסיכוי שימותו מהמחלה פחות משפעת.

2. ככה אתה טוען כי אתה מאמין למשרד הבריאות, בכל פוסט שהם מעלים בעניין הזה מקבלים עשרות אלפי תגובות של אנשים עם תסימינים שונים ומשונים אחרי חיסון שלא קיבלו יחס, יש מאות אם לא אלפי צעירים שטענו שם שקיבלו פתאום דלקת בקרום הלב שהרופאים שוללים שזה קשור לחיסון, אם זה היה אחד או שניים בסדר, אבל מאות צעירים שכותבים את אותו הדבר ? ואז משרד הבריאות מוחק את אותן התגובות שנרשמו עם השמות האמיתיים של הכותבים כאילו היו פייק ניוז ?

3. תמותה עודפת, כאן אי אפשר לשחק נכון ? מי שמת הוא מת, לא משנה ממה, קורונה, החיסון, התקף לב, תאונת דרכים, זה ערך שאי אפשר לשחק בו, מת.
    בבדיקה התמונה העודפת בישראל לא ירדה אחרי החיסון, המצב בתמותה וגם בתחלואה בישראל בגלים הראשונים דומה למצב בגלים אחרי החיסון.
    כשבודקים תרופה או חיסון לוקחים קבוצת אנשים ומחלקים אותם ל2 קבוצות, חלק מקבלים את החיסון וחלק פלצבו ואז משווים, ישראל היא מעבדה כפי שפייזר אמרו, ויש לנו במקרה קבוצת פלצבו מצויינת ממזרח, רשות קטנה ונחשלת שלא קיבלה חיסונים, לא השתמשה במסכות, לא בידודים ולא סגרים, ואחרי שנתיים של קורונה המספרים דומים מאוד לישראל, גם לפני החיסון וגם אחרי החיסון, אם החיסון לא גרם לירידה בתחלואה או בתמותה העודפת מול קבוצת פלצבו ענקית(מעל 2 מיליון) איך אפשר לטעון שהוא טוב ושיש לחסן 3 פעמים ולהתחיל לחסן גם ילדים קטנים ? ואף לשקול לשלול חירויות של לא מתחסנים ?
    אמרו שהחיסון מוריד ב 95%, אמור שהסוכי להידבק יורד ב 99% אם שני הצדדים שמים מסיכה, ופתאום רואים שברשות בלי חיסונים ובלי מסכות המצב דומה לזה שבישראל, מדובר במיליונים מכל צד.
    אתה מספר לי סיפורים כשאר המצב בשטח מספר אחרת, וחושב שאתה צודק רק כי אתה מאמין שאתה מדבר בשם ה"מדע" ואני קונספירטור בגרוש.

אשלח לך תזכורת.

מדובר בשני מקרים.
קרוב משפחה מאוד קרוב חולה במחלה הארורה הזאת, ואם סארי הוא לא רופא מומחה שמתמחה ספיציפית בטרשת נפוצה אני מבטיח לך שאני מכיר את המחלה יותר טוב ממנו, חקרתי אותה שנים וקראתי כל מחקר בעניין, מחלה מאוד נדירה ותתפלא שרוב הרופאים כמעט ולא מכירים אותה, וזה מנסיון.

המקרה השני זה של קרובת משפחה רחוקה, שיום אחרי הזריקה התחילו אצלה בעיות נוירולגיות ביד, צעירה שלא סבלה בחיים מבעיות בריאותיות ולא נוירולגיות, הרופא טען שלא קשור לזריקה, זה התפתח לטרשת נפוצה תוך כמה חודשים.
האם יכול להיות שאין קשר ? יכול להיות, אבל יום אחרי הזריקה זה מתחיל ? זה לפחות מחשיד.
אגב, אנחנו לא יודעים כלום על החיסון של פייזר, אבל בחיסונים אחרים שמגיעים עם עלון אחד מתופעות הלוויה הרשומות זאת טרשת נפוצה.

לא מעניין את התקשורת, לא יכניס כסף כמו להמשיך להפחיד.

עישון ? אחד הגורמים הראשיים לתמותה בעולם, אין על זה וויכוח, למה אין חוק שאסור למכור סיגריות ואסור לעשן ?
אם לא מחוסנים לוקחים מיטות ממחוסנים אתה יודע כמה מיטות יתפנו בבתי החולים אחרי 10 שנים אם יפסיקו לעשן ? אז למה לא נלחמים בעישון ? אולי בגלל הכסף של חברות הטבק ?
ואני מסתובב הרבה ולצערי אף אחד לא מונע מאחרים לעשן לידי.

1. תראה לי מחקר אחד שתומך במסיכות כאמצעי יעיל למניעת התפשטות קורונה.

2. לגבי ריחוק חברתי - סגר ימנע ממיליון וחצי בני אדם בשנה למות בתאונות דרכים. השאלה היא באיזה מחיר. המחיר שאנחנו משלמים על הקורונה לא שווה את זה.

3. סרטן ועישון פסיבי זה עוד משהו שחובת ההוכחה בו חלה עליך ולא עליי. אני מתנגד להגבלות על מעשנים. מתנגד להגבלות על כלבים לעשות קקי, מתנגד להגבלות על קמינים (נושא חם אצלנו בשכונה), מתנגד להגבלות על מפוחי אויר והרשימה עוד ארוכה. העולם שלנו נהיה מפגר.

4. אם יהיה חיסון לסרטן אני הראשון שיעמוד בתור. לא יכול לומר אותו דבר על קורונה… פשוט לא מפחידה הבחורה… ניסיתי. לא מצליח להיבהל.

הבעיה היא הקלות בה אנחנו מוותרים על החירויות שלנו.

הנה אחד מגרמניה, והנה אחד נוסף שסוקר כמה מחקרים בנושא, ועוד אחד.

זה אשכרה כתוב על חפיסות סיגריות. אתה חושב שעם כל הכסף של החברות האלה, הן לא היו מצליחות להימנע מלרשום על המוצרים שלהן אזהרה שאינה מוכחת מדעית? לא היו מוצאות מומחים מטעמן שיציגו מחקרים סותרים? of course you do, אז הנה מחקר אחד כבר מ- 1981 שמקשר באופן מובהק בין סרטן ריאות לעישון פסיבי, ואחד אחר שמקשר בין עישון פסיבי למחלות לב.

מילא שלא יטילו הגבלות קורונה, אבל זה סתם מגעיל. אפשר לשער איך תל אביב הייתה נראית ומריחה אם כל כלב יכל לחרבן על המדרכה בלי שבעליו יאספו אחריו. אולי נתחיל גם אנחנו לשלשל ברחובות במקום באסלה, למה להגביל את החירות הרקטלית שלנו? אני יכול להתחבר לכמה מהדברים שאמרת, אבל המשפט הזה נותר לדברים צבע של התנגדות לשם התנגדות.

בנוגע למיוקרדיטיס, מחקר של קופת חולים “כללית” מצא שבקרב מחוסנים הסיכון למיוקרדיטיס גבוה פי 3.2 מהרגיל, ואילו בקרב חולי קורונה הסיכון גבוה יותר מפי 18(!) מהרגיל. לא להתחסן בגלל תופעות לוואי זה אידיוטי, כשמתעלמים מתופעות הלוואי של המחלה שנגדה החיסון. בנוגע לטרשת נפוצה, חרא מחלה אבל לא קיים קשר סטטיסטי לחיסון.

כמורה, אני יכול לומר שיש לי לא מעט תלמידים שחוו תופעות של long covid במשך חודשים. אצל חלקם זה עבר, חלק עדיין חווים את התופעות. ככה שלהגיד שהמחלה אצל צעירים היא סתם צינון קל זו בורות במקרה הטוב.

ועם זאת, יש בעיה עם משרד הבריאות שלנו ואי אפשר להתעלם ממנה. בכל פעם שמוצגות בפניהם תחזיות מקלות, סבירות ומחמירות הם הולכים לפי המחמירות. גם כשיש בשטח תוצאות שמראות שהנתונים רחוקים שנות אור מהתחזיות המחמירות הם לא מוכנים לחזור בהם. רק לפני חודש וחצי הם דרשו סגר, ורק לפני שבועיים או שלושה הם דרשו הגבלות התקהלות קשוחות. הם לא פועלים ממניעים אפידמיולוגיים טהורים בהתאם לסיטואציה, הם לא משרים אווירה של אמון אל מול הציבור וכבר שנה וחצי שהם התעלמו מתפקידם כמשרד הבריאות והפכו למשרד הקורונה.

בנוסף, שלילת התו הירוק ממחוסנים צעירים במנה שנייה שברה את רסיסי האמון האחרונים שעוד היו לאנשים כלפיהם. לפי הנתונים של משרד הבריאות, צעירים בגילאי 0-40 (וגם 40-49, אבל בצורה הרבה פחות מובהקת) לא מגיעים למחלה קשה אחרי שני חיסונים. בכלל. לא משנה כמה זמן עבר מאז החיסון השני. הFDA שלל את הטענות של משרד הבריאות לפיהן צריך לחייב את כלל האוכלוסייה להתחסן בחיסון שלישי, ואמר שהצורך האמיתי נמצא אצל קבוצות הסיכון אצלן יש ירידה ביעילות החיסון השני לאחר תקופה של 5-6 חודשים. עכשיו מה האבסורד? שמחייבים צעירים להתחסן בחיסון שלישי כדי להגביר את כמות הנוגדנים ולמנוע הידבקות והדבקה, אבל עדיין מחייבים את אותם מחוסנים חיסון שלישי לשים מסיכות במקומות סגורים כי החיסון השלישי לא מונע הידבקות והדבקה. היגיון אין. אמון במשרד הבריאות אין. לא פלא שיש ככ הרבה קונספירטוים.

נ.ב. ראיתי שדיברתם פה על מורים. אז שתדעו שתלמידים (גם בחטיבה ותיכון שכולם מעל גיל 12) יכולים להגיע לבית ספר גם אם הם מעולם לא התחסנו או נבדקו, וגם אם יש להם חום והם משתעלים, בעוד שמורים (גם אם הם מחוסנים פעמיים) מחויבים להתחסן פעם נוספת או להיבדק פעמיים בשבוע על חשבונם. משרד הבריאות טוען שלא הגיוני שמורים שעובדים עם אוכלוסייה לא מחוסנת לא יתחסנו שוב/ייבדקו כל פעם. ואז האירוניה ירתה לעצמה בראש.

מסכים ומחזק.

אני בן 30, חליתי בקורונה כשאיבדתי לפני שנה וחצי את חוש הטעם והריח. מאז הספיקותי לעשות שני חיסונים. באיזה קטע אני צריך לדחוף עוד חיסון? כי החיסון השני היה אי שם בסוף מרץ? למה אני לא יכול ללכת להבחן באוניברסיטה כי שללו ממני את התו הירוק? חארות חסרי הגיון.

ולא, אני לא מפחד מחיסון שלישי כמו שלא פחדתי מהראשון והשני, אבל אני לא משחיל את היד שלי רק בגלל שיש אוכלוסיה בסיכון שלא רוצה להתחסן… יודעים מה? שימותו, חיים שלהם, אל תחליטו בשבילם. רוצים לקחת את הריזיקה לחטוף את החרא של הקורונה שיבוסם להם. למה אנחנו כמדינה צריכים לממן קומץ משוגעים שלקחו הימור ולא פגעו? אולי נממן גם את המהרים שמפסידים את התחתונים שלהם ואין להם כסף להתחיל חודש?

שארקי (לונג טיים!),

צר לי אבל מרפרוף קל אף אחד משלושת המחקרים הללו לא תומך במסיכות כאמצעי יעיל למניעת התפשטות הקורונה… אחד מהם (השלישי) בכלל לא עוסק בזה. אחד מהם טוען טענה כזו אבל לא מצליח להוכיח אותה אלא פשוט קופץ למסקנות (מחלה של ממש במחקרים מדעיים שמנסים להיות יותר ממה שהם במטרה לקדם את עצמם ולהבטיח לעצמם פרסום) והמחקר השני די עוסק בסקירה שמראה שבעצם אין מחקר שתומך במסיכות כאמצעי יעיל למניעת התפשטות הקורונה.

קריאה של מחקרים מדעיים חייבת להיות קריאה ביקורתית. אחרת מצאנו תרופה לסרטן כבר מאה פעמים בכל שנה מעשרים השנים האחרונות. המחקר שהבאת פה מ-81 ממש אבל ממש לא מתקרב להוכיח שום דבר בסגנון אגב.

לזרוק מחקרים אפשר מכל כיוון תמיד. ממליץ מאוד לקרוא אותם באופן ביקורתי כי זו הדרך היחידה בה צריך לקרוא אותם.

לגבי תל אביב - לא יודע איך היא מריחה לך אבל מבחינתי היא מסריחה ומכוערת ולא בגלל קקי של כלבים. אז בוא גם נוציא אוטובוסים ובטון מהחוק? אני גדלתי במקום בו כלבים מסתובבים חופשי ועושים קקי איפה שבא להם ואנשים מסתכלים איפה הם דורכים. זו הנורמה מבחינתי. במקום בו גדלתי לא היה מסריח ולא מלוכלך.

אז עד שני חיסונים היו משרד הבריאות הכי טוב בעולם וכשמחייבים אותך חיסון שלישי הם חארות ? מה השתנה ? הפסיקו להבין ?
ולמה אתה חושב שאם לא תתחסן אני אמות ? בבקשה אל תתחסן בשבילנו ואנחנו לא מתחסן בשבילך.